Kruideniersblad leeft op v ijandige voet met C.C.O. gestraalde aardbeien zijn niet radio-actief AKKOORD OVER ABORTUS WERD KOEL ONTVANGEN wee bladen speciaal voor de consument HDAG 19 JUNI 1971 land bestaan twee typische iten-voorlichtingsbladen. nunentengids" van de Ne- Consumentenbond. en itacht" van het Consumenten J> Orgaan (CCO). In het ötten de drie vakcentrales lis jfëV en CNV, de Ned. Ver. ig? lisvrouwen, Co-op, en de Ne- [je Gezinsraad. JL TGEEST Een minderwaardige stoot onder de gordel, iur P. E. M. van der Post (45) van de Stichting Consu- n Contact Orgaan doet geen moeite zijn boosheid te ca- eö ;ren over de aanval, die „De Kruidenier", vakblad voor ailhandel in levensmiddelen, heeft gedaan op „Koop- het maandblad van het CCO. lideniersblad leeft sinds jaar op vijandige voet met het gaat bij wijze van spreken 305 =ek voorbij of er staat wel jj| ander stukje in, dat bedoeld it]« et werk van het CCO in een daglicht te stellen. Directeur Post: „Als er één keer niet wordt gescholden, vraag ik of ik mijn werk wel goed bont als verleden week J. H. Kruide- nog nooit gemaakt in „zijn er. Hij heeft Koopkracht l|eschuldigd, met zijn kritisch consument stelselmatig voor ogen te draaien". „Om bedrog te spreken", voegt lijnig aan toe. irljfstak is het zat, dat de ales, de verbruikerscoöpera- Nederlandse Vereniging van wen en welke organisaties 15 er in het CCO vertegen zijn, publicistische flauwe- LEIDSCH DAGBLAD Tot 1 Januari van dit Jaar maakte ook de Consumentenbond deel uit van dit overkoepelend orgaan. De bond ging er uit, omdat men het na veertien jaar krachtenbundeling niet eens kon worden over de aan pak van het consumentenbelang. Weliswaar heeft de Consumenten bond 300.000 leden, en dus evenveel lezers van de „Consumentengids", doch dit zijn veelal bij voorbaat .bewuste" consumenten. De andere organisaties in het CCO willen de doorstoot verwezen lijken naar de bewustmaking van de massa van het publiek, dat in de consumptiemaatschappij weinig weg meer weet. Vooral de lagere inko- mcnsgroeen. De beide bladen weerspiegelen het verschil in taktiek. De „Consumen tengids" geeft vooral uitgebreide in lichtingen over de kwaliteit van goederen en diensten, op grond van technische onderzoeken. „Koop kracht" brengt ook onderzoekresul taten, maar veel beknopter en met een direkt koopadvies. Voorts waarschuwt het blad voortdurend tegen vrijheden die re clamemakers zich permitteren, het behandelt klachten van consumen ten in het openbaar, en het illu streert met voorlichtende artikelen de betrekkelijkheid van vele con sumptie-rages. kul die met reëele consumenten voorlichting niets te maken heeft, met hun goede naam bedekken". Die kritiek is wat Van der Post be treft nog tot daar aan toe. Echt bóós is hij geworden over de op merkingen, waarmee De Kruidenier de betrouwbaarheid van de wasmid delentest (in Koopkracht no. 4), die in opdracht van de Stichting Ver gelijkend Warenonderzoek door het Instituut voor Textielreiniging van TNO in Delft is uitgevoerd, in twij fel trekt. Gerechtelijke stappen Zo'n aantijging gaat de CCO-direc- teur te ver. Hij zint op gerechtelij ke stappen tegen De Kruidenier. Vooruitlopend daarop wil hij we] kwijt, dat Kruiderink „tegen beter weten in liegt", als hij zijn lezers vertelt dat de zeepfabrikanten tevo ren bezwaar hebben gemaakt tegen de methoden van het onderzoek. Hij heeft de bewijzen van Kruide- rinks ongelijk onder handbereik: de briefwisseling tussen het CCO en de Nederlandse Vereniging van Zeepfa brikanten. waarin de laatste ak koord gaat met de wijze waarop de diverse soorten wasmiddelen zullen worden onderzocht. Van der Post weet dat hij sterk staat, indien het tot een proces komt. Zoals steeds gebeurt, is ook de uitslag van het onderzoek naar wasmiddelen aan een ministeriële commissie voorgelegd (waarin ook vertegenwoordigers van het be drijfsleven zitten) en die heeft geen bezwaar gemaakt tegen publicatie. „Belangrijk vind ik", aldus de CCO-directeur, „dat de fabrikanten niet tegen het resultaat van het onderzoek hebben geprotesteerd. Zelfs Unilever niet; hoewel zijn was- produkten auurder zijn dan die van Albert Heijn, terwijl er in de zakken van beide bedrijven evenveel zit. Maar meneer Kruiderink moet wel zonodig twee pagina's volschrij ven over het onderzoek. Geen fouten maken „Ik ben trouwens blij met de controle die op dit soort onderzoeken wordt toegepast, want bij onjuiste voor lichting is niemand gebaat. De fa brikant niet. en de consument niet. Het CCO heeft nog nooit een publi catie hoeven intrekken. Alles wat in „Koopkracht" wordt gepubliceerd, is tevoren zeven keer nagezien. Wij kunnen ons eenvoudig niet veroor loven fouten te maken. Als we dat doen, zijn we weg". Het credo van Van der Post is. dat de consument verlegen is om een duidelijk koopadvies. Via de twaalf pagina's „Koopkracht" per maand wil hij het massa-publiek daarmee van dienst zijn: absolute duidelijk heid. De Nederlandse Consumentenbond bereikt met zijn Consumentengids driehonderdduizend mensen. Het CCO met zijn blad nog niet meer dan achtduizend. Niettemin hebben de publicaties in de eerste vier nummers van Koopkracht al de no dige reacties losgemaakt. Volgens Van der Post is het de Consumen tenbond niet gelukt, greep te krij gen op de grote massa, die „goede consumentenvoorlichting het hardst nodig heeft". Daarom richt Koop kracht zich geheel tot die 1.6 mil joen landgenoten, die „potentiële le zers" zijn van het CCO-orgaan. Met nadruk: „Wij zijn geen strijders organisatie. Strijden doen we al leen als het móet. Je moet ons ver gelijken met de Meld- en Regelka- mer in Rijnmond. Voor de consu menten doen wij hetzelfde: we mel den, maar we regelen óók als het moet. Echt waar, we zijn er hele maal niet op uit om bedrijven te benadelen. Maar we schromen ook niet om een fabrikant als prijsop- drijver aan de schandpaal te nage len". Goede middenstand „Ik weet dat we ervan worden be schuldigd, dat we de middenstand kapot willen maken. Daar is niets van waar. De consument is gebaat bij een goede middenstand. Als die verdwijnt, wordt de keuze-vrijheid aangetast. Maar het moet niet zo zijn, dat het publiek met zijn gul dentjes het winkeltje-op-de-hoek in stand moet houden". De consumentenvoorlichting staat, aldus Van der Post, in ons land nog in de kinderschoenen. „Hoewel, wij gaan nu de goede weg op. Er is grote behoefte aan goede voorlich ting. Vooral daar de informatie door hét bedrjfsleven volstrekt mank gaat door eenzijdigheid. De consument moet een plaats krijgen in het economische leven. Dat is lange-termijn-werk. Het CCO hoedt er zich daarom voor, zich dogma tisch op te stellen. Het wil met het bedrijfsleven aan één tafel zitten". Het CCO is er voorstander van, in samenwerking met de middenstand een front te vormen tegen die fa brikanten die de winkeliers allerlei akties opdringen: akties waar de middenstanders helemaal niet om hebben gevraagd, maar waaraan ze toch maar moeten meedoen. Zo'n samenwerking past in CCO's opvatting, dat het bedrijfsleven moet gaan wennen aan tegendruk van consumentenorganisaties. Waar- ★P. E. M. van der Post mee directeur Van der Post zeker niet wil zeggen, dat „ze de wijsheid in pacht hebben". Ten bewijze daarvan heeft hij op de rand van zijn bureau dit zinnetje (alleen voor hem zichtbaar) geplakt: „Je bent zelf ook maar een zak".—J K HAAG - Het akkoord dat de ïkomstige regeringspartijen niet meer strafbaar stellen irtus hebben bereikt is door ties die zich steeds voor en! oorde zwangerschapsonder- hebben ingespannen, nogal (vangen. De NVSH betreurt overeenkomst van de jke partijen met de VVD en Hinder ver gaat dan de ini- g van het PvdA-kamerlid Lamberts, itreft het niet meer straf- ellen van een geaborteerde naar het blijven vervolgen wij bevoegde aborteurs zijn de iet met dr. Lamberts eld f to komstige regeringspar iilen de artsen alleen toe^ !g voor het afbreken van ingerschap geven wanneer de ingreep eerst overleg abortusteam plegen. Het m Kamerlid dr. Lamberts laat daarin vrij. vindt dat de artsen met de vrouw zelf moeten omdat men bang is dat er bemoeienis van abortus den duur te lange wacht je ontstaan. Bovendien is de nii bevreesd dat de teams een ioofde druk op vrouwen zul b uitoefenen om toch maar g'fU fel begeerde abortus af te idéj blijking. met de huidige si- fet men het akkoord wel als basing wekkende stap vooruit, Steens NVSH-woord voerder .ay doet het toch wel on- aan dat het leed van dui- vrouwen in een politiek on- deronsje alleen door mannen werd afgehandeld. Povertjes Ook de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming zit dat nogal hoog en men vraagt zich dan ook af of de inspraak van de vrouw bij de uitvoering van de wetswijzi ging wel voldoende gewaarborgd is. De PSVG is wel ingenomen met het akkoord, maar men vindt dat de nieuwe regeling er niet toe mag leiden dat medische ontwikkelingen worden bevroren. Nederlands eerste hoogleraar in de seksuologie, de Amsterdamse prof. dr. C. van Elide Boas, ziet het ak koord van de „vijf" als het resul taat van een politieke transactie. „De christelijke partijen zijn de VVD op financieel terrein tegemoet gekomen en daardoor was het wel duidelijk dat de VVD. op het gebie< van de zedenwetgeving een veer moet laten. Het resultaat vind ik nogal povertjes", aldus prof. dr. Van Emde Boas „maar het had er ger kunnen zijn. Het is eigenlijk een droevige zaak dat de politici, kennelijk niet begrijpen dat er in Nederland op het ogenblik een noodtoestand heerst Dat ziet men", aldus de Amsterdamse hoogleraar, „aan de Londense abortusreizen". De Amsterdamse gynaecoloog prof. dr. G. J. Kloosterman, voorzitter van. de door staatssecretaris Krui- singa geïnstalleerde abortus-advies commissie ziet het akkoord van de „vijf" wel als een belangrijke voor uitgang Het komt volgens hem overeen met één van de adviezen die zijn com- I missie onlangs in een interimrap port aan de staatssecretaris heeft gegeven. Prof. dr. Kloosterman hoopt dat er door de aanpassing van de wet aan de praktijk een eind zal komen aan de chaotische toestand die er nu heerst. De wets wijziging zal het volgens hem mo gelijk maken dat vrouwen voortaan maar zij vraagt zich af of de zeg genschap van de vrouw wel groot genoeg is. „Wij moeten de abortusreizen naar Engeland als een feit accepteren, vindt ze, want wij kunnen nu ons leven steeds internationaler wordt, niet de klok terugzetten of onze grenzen afgrendelen". niet toch een abortus in het buiten land kunnen krijgen. In verreweg de meeste gevallen zal het aanvragen van een zwanger schapsonderbreking echter geen probleem zijn. Het is niet de bedoe ling dat de vrouwen voor een soort rechtbank moeten verschijnen. Ze zullen een persoonlijk gesprek met tijd al illegaal abortussen uitge voerd maar pas na het afschuwelij ke Softenondrama durfden artsen er eigenlijk voor het eerst openlijk over te praten. De grote omwenteling kwam echter pas in 1967 toen in Engeland de abortuswet werd aangenomen en steeds meer organisatie zich voor in Nederland geholpen kunnen wor den, zodat er geen reizen meer no dig zijn naar Londen, waar het de abortus-artsen alleen maar om het geld is te doen. De Leidse moraal-theoloog, prof. dr H. J. Heering, kan het met het ak koord als het als noodmaatregel wordt uitgevoerd wel eens zijn. Wel staat hij nogal huiverig tegen over het gemak waarmee de argu menten voor de beëindigen van een zwangerschap worden aangedragen Het respecteren van het menselijk bestaan moet. voor de abortusteams en voor de vrouw volgens hem een belangrijke overweging zijn. Mevrouw M. C. Laan-Benders, pre sidente van de Nederlandse Vereni- j ging van Huisvrouwen, ziet het ak- koord wel als een stap - vooruit, I Het afgrendelen van de grenzen ziet het Tweede-Kamerlid mr. A. Geurtsen (VVD), onder wiens lei ding het akkoord tot stand kwam, nu juist wel als een noodzaak om een vrouw wiens verzoek door een deskundig team is afgewezen van een abortusreis naar Londen af te houden. Mr. Geurtsen vindt dat het nieuwe kabinet, wanneer de wets wijziging in werking treedt, er bij de Britse regering op aan moet dringen dat het aborteren van Ne derlandse vrouwen dan in Engeland wordt verboden. Volgens mr. Geurtsen gaat men er van uit dat de vrouw, de artsen en de leden van het abortusteam ver antwoordelijk handelen, maar wan neer het verzoek van de vrouw on redelijk is moet zij, volgens hem, een psychiater of een maatschappe lijk werkster krijgen. Mr. Geurtsen verwacht dat de nieu we regering nog voor het einde van dit jaar de wetswijziging ter goed keuring aan de Tweede Kamer zal voorleggen. Hij hoopt dat men dr. Lamberts dan nog net voor kan zijn. Begin volgend Jaar zou de wetswijziging na goedkeuring door de Eerste Kamer in werking kun nen treden. Nederland beschikt dan over vrijwel dezelfde abortuswetge ving als Zwitserland. Dr. Aletta Jacobs, Nederlands eerste vrouwelijke arts, pleitte in 1880 al voor de legalisering van abortus. Sindsdien hielden de discussie over zwangerschapsonderbreking gelijke tred met die over de emancipatie van de vrouw. Er werden door de eeuwen heen al I een verruiming van onze wet uit spraken. Alle mogelijke verenigingen stelden abortus ter discussie, opeens was het onderwerp niet meer taboe. Kort nadat de paus de pil verbood kwam de toenmalige generale over ste van de Zusters van Liefde uit Tilburg in ons blad tot de uitspraak dat zij een vrouw die zich liet aborteren, niet veroordeelde. Katholieke en protestantse theolo gen mochten dan wat ruimer over het afbreken van een zwangerschap gaan denken, de justitie hield de vinger bij de wet. In oktober 1969 werd een Rotterdamse arts wegens het plegen van abortus tot een boe te van duizend gulden veroordeeld, (de eis was vier maanden gevange nisstraf). De Amsterdamse moraal-theoloog prof. dr. H. M. Kuitert, veroorzaak te een maand later nogal veel op- hschudding door de uitspraak „Als een vrouw absoluut geen kind wil hebben, dan heeft zij het absolute recht op abortus". In dezelfde roerige oktobermaand kwam de Stichting voor Medisch Verantwoorde Zwangerschapsonder breking met het plan om in Rotter dam een abortuskliniek op te rich ten. De eerste is er nu in Arnhem. De vrouwen in de Partij van de j Arbeid zorgden op 29 november j voor het begin. Ze eisten van hun fractie de indiening van een initiatiefwet waardoor abortus mo gelijk zou worden. In december 1969 werden in vrijwel alle grote zieken huizen in ons land abortusteams i gevormd. Moraal-theoloog prof. I Kuitert liet direct weten dat niet I de teams maar de vrouw het laatste woord moet hebben, j In januari 1970 werd een illegale aborteur door de Haagse rechtbank tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld. Aan het eind van die maand installeerde staatssecretai'is Kruisinga de abortus-adviescommis sie onder voorzitterschap van prof. dr. G. J. Kloosterman. Het PvdA-kamerlid dr. Lamberts zei boos de benoeming van de commis sie een vertragingsmanoeuvre te vinden. Hij stelde de regering een ultimatum: of de regering moet met een wetsontwerp komen of de PvdA zou dat doen. Als het aan kabinetsinformateur prof. Steenkamp ligt kan het nieu we kabinet dr. Lamberts, die een Jaar aan zijn initiatiefwet heeft ge werkt, nog op het laatste nippertje voor zijn. 01 N'INGEN - Sinds drie weken klein deel van de dagclijk- nj' foeienaanvoer op de veiling atlifeTenaar niet meer recht- naar de groenteboer, maar Proefbedrijf Vocdselbcstra- elij Wageningen. En pas daarna rui Irie filialen (Almelo, Apel- Jj Enschede) van het grootwin grsi ijf Vroom en Dreesmann. ottt Sn? h isvrouwen daar kun- kiezen. Tussen bakjes met Ai ïn open en bloot ën zorgvul- itóloten doosjes verpakte, be- aardbeien. In Wageningen ongeveer op de manier ên|-Wij mensen ons regelmatig laten doorlich- het voorkomen van longtu- pit dan ook meteen het ver- wordt bestraald wan- „dood" is, geen natuurlijke Stoffen meer ontvangt; een r- die ten doel heeft bederf gaan en dus de houdbaar- j£S [verlengen, terwijl menselijke bij doorlichting nog wel leven en daarom dan ook I, i 1? mogelijk aan radio-actie- f'ng dienen te worden bloot- e;" llet ook begrijpelijk dat er:- ^alingsapparaten waarmee nii) winkeliers enkele Jaren gele- JH voeten van hun klanten in ^hoenen zichtbaar maakten, inmiddels weer verboden zijn. Feit blijft dat de mensheid sinds de uit vinding van de atoombom allergisch is voor het woord radio-activiteit Is zijn argwaan en eventuele angst, waar het voedselbestraling betreft, nu ook gerechtvaardigd? Drs. R. M. Ulmann. directeur van het Proefbedrijf Voedselbestraling, vindt natuurlijk van niet. Hij be grijpt onze aarzeling en hecht er daarom veel waarde aan dat de mensen wordt verteld wat er precies aan de hand is. Bijvoorbeeld dat bestraling het voedsel zelf niet ra dio-actief maakt. Bestraling voegt niets toe, het enige wat het doet is de hele kleine organismen doden die verantwoordelijk zijn voor het bederf. In die zin is voedselbestra ling dus een behandeling net zoals drogen of verhitten en niet een toe voeging zoals bijvoorbeeld met pe kel, gist of antibiotica.s j Albert Heyn heeft vorig Jaar tijdens een proefperiode van zeven maan den bestraalde champignons in de winkel gehad. De reacties waren toen niet onverdeeld gunstig. Is dat nu met de aardbeien beter? Drs. Ulmann: „Ik dacht van wel, ja. In de eerste plaats zijn de fi liaalchefs nu veel beter op de hoog te en ten tweede stond er vorig Jaar alleen maar „langer houdbaar" op de doosjes. Dat was te vaag Daarom staat er nu op alle doosjes met bestraalde aardbeien een datum i van uiterste houdbaarheid en bo- vendien is er nu ook voor het eerst I een aanduiding van een gegaran- deerd gewicht van 250 gram Eer 1 doosje niet-bestraalde aardbeien bevat ongeveer 200 gram, maar de huisvrouw betaalt per gram precies dezelfde prijs." Bestraalde produkten kunnen vooi de kleinhandel zeer interessant zijn Ze zijn niet alleen langer houdbaar maar blijven ook langer vers. Eer gevolg kan zijn dat er minder vaal. bevoorraad hoeft te worden, da produkten van zaterdag nog op maandag over de toonbank mogei en dat er minder bedorven afval zal komen. Een voordeel misschien oo' voor de consument die slechts één of tweemaal in de week boodschap pen wil doen. V. en D.-verkoopleider D. F. Rid derhof vertelt dat de ervaringei niet slecht zijn, maar dat kennelijl. nog niet iedereen er van overtuigt is dat bestraling ook werkelijk eei verbetering is. Aarzeling is er dus wel, maar vai georganiseerd verzet schijnt in on; land nog ge«n sprake te zijn. Drs. Ulmann. „Ik ken maar één or ganisatie in Duitsland, maar di( verzet zich geloof ik tegen alles wai nieuw is. Met de Reform-verenigin gen hebben wij een allerplezierigst contact. Eigenlijk komt het in hu: straatje te pas, want bestraling ver andert aan de hoeveelheid eiwitten, ken". vetten, koolhydraten en vitaminen „In geen enkele Reform-winkel net zo weinig als bijvoorbeeld ko- kan je aardappels kopen, omdat die straalde aardappels spruiten met chemische toevoegingen tegen i niet meer en ik denk dat de kans uitlopen behandeld zijn. Maar be- groot is dat de Reform-huizen die I aardappels wel willen". Adjunct-directeur A. J. Molenaar van het in Ede gevestigde centrale in- en verkoopbureau van de Ver eniging Nederlandse Reform-huizen jevestigt dat: „We hebben Juist gis termiddag in Wageningen een ge- ;prek gehad. Natuurlijk liggen die problemen oor ons altijd erg moeilijk. Som- nige produkten moeten wij ook ko- :en en elke bewerking verandert er ets aan, maar Je kan niet conse- luent tegen elke behandeling zijn. 3ok wij richten ons naar de sa- nenleving en we proberen er dan iet beste uit te halen.' Cen organisatie die onverdeeld en- housiast achter voedselbestraling taat, is het Voorlichtingsbureau oor de Voeding. Wetenschappelijk .ledewerkster juffrouw ir. J. Ham- nink: „Bestraling is voor ons ge- zoon één van de vele conserve ringsmethoden. En een goede. Inge blikte aardbeien bijvoorbeeld, die lerst verhit zijn, zijn wel langer houdbaar, maar blijven niet vers. Ze worden slap en gaan verkleuren. Bij sommige produkten, die een hoge stralingsdosis nodig hebben, <unnen ongewenste smaak- en kleurveranderingen optreden. Daar om zal bestraling vermoedelijk ook nooit de enige conserveringsmethode worden.'

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13