Washington Post publiceert ook uit verboden document SCHEUR IN OAE SPANJE WIL NOG STEEDS DE SCEPTER ZWAAIEN OVER DE 'APENROTS' Ihirurg Rossem verleden VIMee man, méTi/eerTiO DRUMS IN EEN PAKJE BEN ik al in de wolken. in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 19 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD Weer verzoek tot staken van publikatie van VS ministerie van Justitie WASHINGTON (GPD) Gistermorgen is „The Washington B 'ost" begonnen met de publikatie van het eerste „van een erie" artikelen, blijkbaar eveneens ontleend aan de super- eheime Pentagon-studie die door „The New York Times" de [gelopen zondag voor het eerst in de openbaarheid werd ge- racht. De aflevering in The Post bestrijkt 'S\U episode die in The Times nog (j let ter sprake kwam. Het ministerie in Justitie heeft ook tegen The ost een proces aanhariging gemaakt, jarin de onmiddellijke stopzetting 0V! in de publikaties wordt geëist. In overleg tussen de advocaten van jk [he New York Times" en rechter mo urray Gurfein in New York, maak - de vertegenwoordigers van The raj^lmes gebruik van het argument dat The Post met de publikatie was mifeonnen van stukken uit de studie nog niet in The Times waren chenen, een voortgezet publika- •verbod voor The Times weinig zin Q >er had. (The Post vermeldde niet de documenten waar het de be- hikking over had gekregen onder- uitmaakten van het zogenaamde ntagon-rapport)De rechter zou ndaag beslissen of The Times de blikatie van de serie waarvan er nog toe drie verschenen voordat een tijdelijk publikatie-verbod werd tal igevaardigd, mag voortzetten of de- bio|itief moet staken. In dit laatste 1 zal de vierde aflevering ver- nen in de zondag-editie van het H. L. Leffelaar i de aflevering in "The Washing- Post" wordt beschreven hoe pre- Jent Eisenhower en diens minister n Buitenlandse Zaken, John Fos- n' Dulles, alles in het werk stelden, tar tevergeefs, om te voorkomen t de Geneefse conferentie van 1954 over de toekomst van Indo> ia werd beschikt na de nederlaag het Franse leger bij Dien Bien ioe) zou instemmen met het voor- 1 om vrije verkiezingen in Viet- iEIDEN In Etten-Leur .s op |h jarige leeftijd overleden dok- W. van Rossem, oud-chirurg b i het Leids Sint Elisabethzieken- s. De begrafenis is vandaag in te geschied. tokter Van Rossem is meer dan Jhj( kwart eeuw aan het Leidse zie- ihuis verbonden geweest, waar zich leerde kennen als een kun- jiji e chirurg en een vriendelijke en erp ivoudige man. Twee jaar geleden t bij m t de chirurgie opgehouden ii q hij geneesheer-directeur kon al rden van het Elisabeth-gasthuis. verpleegtehuis voor bejaarden in fa zijn studie en zijn specialisa- ln het Academisch Ziekenhuis in dokter Van Rossem in 1941 in Elisabethziekenhuis, waar hij in zijn artsjubileum vierde met 'n feest en in 1966 in besloten het feit, dat hij het zieken- 25 jaar diende. nam te houden. Eisenhower en Dul les waren ervan overtuigd dat zulke verkiezingen in het voordeel van Ho Chi Minh zouden uitvallen. Het tumult rondom het geheime rapport neemt nog dagelijks toe. Dit zijn de nieuwste en belangrijkste fei ten: het nog niet gepubliceerde deel van de studie bevat vermoedelijk de over wegingen van de regering-Eisenhower om al of niet over te gaan tot het gebruik van kernwapens in Vietnam. Funktionarissen van de toenmalige regering hebben bekend gemaakt dat president Nixon (toen vice-president) een voorstander was van het gebruik van strategische kernwapens, en van het inzetten van Amerikaanse troe pen om een Franse nederlaag te voor komen. funktionarissen die in de jaren zestig verbonden waren aan de Ame rikaanse ambassade in Saigon heb ben verklaard dat het rapport zal uit wijzen dat Washington bekend was met de plannen om president Ngo Dinh Diem af te zetten en dat er niets werd ondernomen om de staats greep te verydelen. Het enige wat de toenmalige ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, zou hebben ge daan was het ter beschikking stellen van een vliegtuig waarmee president Diem na zijn val naar het buitenland zou kunnen ontkomen. Diem werd tijdens de staatsgreep om het leven gebracht. 9 Ambassadeur Cabot Lodge zou vol gens dezelfde bronnen een voorstel hebben afgewezen om de vermoorde president Diem een officiële begra fenis te geven. President Johnson nam in som mige belangrijke beslissingen alleen enkele ingewijden in vertrouwen, verzocht hen zelfs de Nationale Vei ligheidsraad daar niet over in te lichten. Met andere woorden, ook de Nationale Veiligheidsraad werd door Johnson gebruikt om het Amerikaan se volk te misleiden. McCloskey Buiten "The New York Times" en "The Washington Post", blijkt ook Paul McCloskey, een republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, in het bezit te zijn van althans een deel van de Pentagon-studie. McCloskey, die onlangs een officiële campagne is begonnen om de herbenoeming van president Nixon als kandidaat van zijn partij te blokkeren, zei dat hij deze documenten had gekregen van Daniel Ellsberg, die nu genoemd wordt als degeen die The Times de studie in handen speelde. De aandacht in de Verenigde Sta ten gaat nu uit naar Ellsberg. Hy studeerde economie, werkte aan de Pentagon-studie mee en was zowel enige tyd in dienst van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, als van de Amerikaanse ambassade in Sai gon. Hij is 40 jaar, getrouwd, en is sinds woensdag uit zijn woning ver dwenen, kort voordat zijn naam voor het eerst in verband werd gebracht met de studie. De Amerikaanse bin nenlandse veiligheidsdienst (FBI) stelt alles in het werk om hem op te sporen. Maar is daar niet in geslaagd, ofschoon hij gisteren een collega op belde op het Massachusetts Institute of Technology (waar hij nu aan ver bonden is), om te zeggen dat er geen reden tot ongerustheid diende te zijn over zijn verdwijning. Over houding t.o.v. Zuid-Afrika BARCELONA De laatste ont wikkeling in de onderhandelingen tussen de EEG en Engeland heeft Spanje ertoe gedwongen zich voor te bereiden op een nieuwe situatie in zijn buitenlandse politiek. Het is immers wel duidelijk dat Londen eerder deel zal uitmaken van het verenigde Europa dan Spanje, dat sinds de aanvrage van 1963 nog steeds niet verder is gekomen dan een handelsakkoord met de "zes". Is het de Madrileense regering werkelijk menens met haar verzeke ringen dat zij naar een integratie in Europa toewerkt, dan moet zij andere maatregelen nemen in een van de oudste en voornaamste „af faires" van haar buitenlandse poli tiek: Gibraltar. Sinds de "apenrots" in augustus 1704 door de Britten werd veroverd zogenaamd ten gunste van één van de rivalen in de Spaanse successie oorlog maar in werkelijkheid voor eigen gebruik, hebben de Spanjaar den onderhandeld, gevochten, ge smeekt en gedreigd om dit stuk van hun grondgebied terug te krij gen. Alles tevergeefs. In de laatste jaren bracht zelfs de opoffering van enkele Spaanse kolonies (Guinea, Ifni) om de landen van de "derde wereld" voor de "dekolonisatie" van Gibraltar te spannen niet meer dan een morele overwinningde Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties beval Londen de rots te dekoloniseren en Londen lapte 't bevel aan zijn laars. Tenslotte ging Madrid over tot een "uithonge- rlngspolitiek" tegenover Gibraltar, dat volkomen werd geïsoleerd, en tot een "koude oorlog" tegen de Engelse regering. Door Robbert Bosschardt ADDIS ABEBA (AFP, AP, Reuter) De delegaties van Ivoorkust en Gabon hebben de ministersconferentie van de Organisatie van Afrikaanse eenheid in Addis Abeba verlaten. De reden van hun vertrek is een diep gaand meningsverschil over de vraag of de kwestie van een dialoog met Zuid-Afrika op de conferentie moet worden besproken. De verzoeningspogingen donderdag, van de Ethiopische keizer Haile Se lassie en gistermorgen nog van de voorzitter van de 17de ministerraad,! de Soedanees Faroek Aboe Eisa, heb-1 ben kennelijk gefaald. „We kunnen niet het dictaat van bepaalde staten aanvaarden en daar om verlaten we de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. We vragen de andere staten daaruit hun conse quenties te trekken", zo verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken van Ivoorkust, Assoean-Usher (op de foto in het midden). Na het vertrek I van Ivoorkust en Gabon besloten de delegaties van Dahomey, Opper-Volta en Togo niet deel te nemen aan de ADVERTENTIE discussies over de dialoog met Zuid- Afrika. Ze zullen zich niet terug trek ken uit de overige werkzaamheden van de ministerraad. Assoean-Usher zei verder dat de president van Ivoorkust, Houphouet- Boigny, zich het recht voorbehoudt zijn standpunt uiteen te zetten en te bespreken op het niveau van staatshoofden. De staatshoofden van de Afrikaanse landen komen maan dag in Addis Abeba bijeen. President Julius Nyerere van Tan- zanië zal daar maandag echter niet aanwezig zijn. In een in Dar es Sa laam uitgegeven regeringsverklaring wordt gezegd dat de Tanzaniaanse delegatie naar Addis Abeba zal wor den geleid door de tweede vice-pre sident Rasjidid Kawawa. Het is wel waarschijnlijk dat het besluit van Nyerere iets met deze kwestie van doen heeft. Nyerere is een vurig tegenstander van een dialoog met Zuid-Afrika. Hij staat op het standpunt dat Zuid- Afrika eerst maar eens bereidheid moet tonen de apartheidspolitiek op te geven. Waarnemers zijn van mening dat nu de organisatie van Afrikaanse Eenheid een kritieke fase van haar bestaan is ingegaan. De Zuidafri- kaanse premier Vorster is er met zyn aanbod van dialoog, hulp en handel in geslaagd diepe kloven te maken tussen de 41 OAE-landen en waar schijnlijk beter dan hij in zyn wildste dromen had durven hopen, becom- mentariseert de Amerikaanse New York Times. Sinds deze maand vaart Madrid plotseling een geheel andere koers. Twee Engelse onder-ministers brachten "privé-bezoeken" aan de Spaanse hoofdstad, kompleet met geheimzinnige besprekingen in het ministerie van Buitenlandse Za ken. Midden juni kwam men al 'n stapje hoger en bood Madrid de Britse minister van Transport een officiële ontvangst aan, terwijl een Spaanse marineschip een beleefd heidsbezoek aan Portsmouth bracht Verder gaat generaal Diez Alegria chef van Spanje's generale staf en na Franco de militair met het meeste aanzien in het land, een le zing geven in een centrum van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. En tenslotte nodigde Ko ningin Elizabeth de opvolger van generaal Franco en toekomstig Ko ning van Spanje, Prins Juan Car- In de lente en voorzomer van het jaar 1945 woedde in de Grote Oceaan een verschrikkelijke strijd tussen Amerika en Japan om het bezit van het „voorportaal" van het Rijk van de Rijzende maar toen ondergaande Zon. Na de bloedige verovering van Iwosjima, het hoofdeiland van de Boninei- landen op 1200 kilometer ten zui den Tokio, waagden de Amerika nen de stap naar Okinawa in de Rioe-Kioe-archipel, op slechts zes honderd kilometer van het vijan delijk grondgebied gelegen. Hon derdduizend Japanse en twaalfdui zend Amerikaanse soldaten verlo ren bij deze gigantische worsteling het leven, maar daarmee hadden de mannen van MacArthur dan ook op korte afstand van Japan een voortreffelijke zee- en lucht machtbasis voor rechtstreekse aan vallen gekregen. Na beëindiging van de oorlog in het Verre Oosten maakten de Amerikanen Okinawa tot een formidabel arsenaal, dat zowel in de strijd om Korea als in die om Vietnam een belangrijke rol heeft gespeeld. In het besef, dat dit eiland van enorme strategi sche betekenis is. hebben de Ja panners voortdurend gestreefd naar terugkeer van dit stuk grond onder gezag van Tokio. Een kleine tien jaar geleden verleende president Kennedy het eiland een zekere ma te van zelfbestuur: er kwam een Amerikaanse hoge commissaris voor de' uitoefening van het be stuur, maar reeds zeven Jaar later, in 1969. kwamen president Nixon en de Japanse premier Sato over een dat Okinawa weer Japans bezit zou worden. Eergisteren hebben hun resp. ministers van Buiten landse Zaken in Washington en Tokio de akte van overdracht ge tekend, zonder dat er overigens een nauwkeurige datum werd afgespro ken. Maar dit is slechts een kwes tie van korte duur. De Amerikaanse regering, die op goede voet staat met de Japanse regering, wil pre mier Sato graag het genoegen doen, dat Okinawa nog voor de komende verkiezingen voor de Japanse Se naat officieel weer onder het be stuur van Tokio valt. Een klein deel van de Japanse bevolking heeft zich ontevreden betoond over het nu ondertekende akkoord, omdat het aantal Amerikaanse bases op Okinawa in feite niet wordt ver minderd, de financiële vergoeding van Washington voor het gebruik van bases ontoereikend wordt ge acht en vooral omdat de garantie voor verwijdering van Amerikaanse kernwapens van het eiland als te vaag beschouwd wordt. Niettemin is het teruggeven van Okinawa een typerend verschijnsel voor de poli tiek van de huidige Amerikaanse regering. President Nixon heeft in beginsel afgezien van het stand punt, dat zijn land „de politie agent van de gehele wereld" moet zijn. Zonder in een gevaarlijk iso lationisme te vervallen meent pre sident Nixon, dat het langzamer hand tijd wordt, dat de Aziati sche mogendheid Japan, die eco nomisch al zulke uitzonderlij ke prestaties heeft geleverd, ook militair een zwaardere last op de schouders dient te nemen. Op de achtergrond staat daarbij het in 1960 gesloten veiligheidsverdrag, dat vorig Jaar voor onbepaalde tijd verlengd is en waarin een aanval op Japans grondgebied als aantas ting van Amerika wordt beschouwd. Om die reden blijft Washington op Japans gebied, zoals Okinawa, over bases beschikken. Toch is er een duidelijke verschuiving merk baar: Japans militaire begroting Niet onbegrijpelijk is, dat deze ont wikkeling van de Japanse macht, zo wel economisch als militair, in om ringende landen als Rood-China, enigszins argwanend wordt gadege slagen. De herinnering aan het be trekkelijk recente verleden speelt ginds evenzeer een rol als in West- Europa ten aanzien van Duitsland Toch zijn er enige geruststellende factoren, die een klakkeloze herha ling van de Japanse militaire machtsexplosie in de Tweede Wereld oorlog vooralsnog niet waarschijn lijk maken. Daartoe behoort in de eerste plaats het feit, dat Japan in zijn naaste omgeving rekening moet houden met twee nieuwe machten: de steeds sterkere landmogendheid China en de eveneens sterk groeien de zeemacht van de Sowjet-Unoe. Dit wat de externe verhoudingen in oos telijk Azië betreft. Daarbij komt nog 'n factor: Japan beschikt namelijk niet of nauwelijks over grondstoffen. Om die te betrekken is Tokio aan gewezen op buitenlandse leveran ciers. Maar aanvoerwegen over zee moeten beschermd worden. Volgens vlootdeskundigen zou Japan ech ter. zelfs al zou het over een mach tige vloot van door atoomkracht ge dreven en met atoomwapens voor ziene schepen beschikken (Waar van voorlopig geen sprake is), niet in staat zijn die handelswegen over zee in voldoende mate te sau veren. Conclusie: het grondstofarme Japan kan zijn kolossaal gegroei de nijverheid alleen blijven bevoor raden door het bevorderen van een goede verstandhouding met de be langrijke buurlanden. Dat Rood- China daarbij een belangrijke rol speelt, ligt voor de hand. Hier nu doet zioh een merkwaardig verschijn sel voor. Terwijl Japan immers ter dege inziet, dat China een fantasti sche markt is voor de afzet van zijn industriële produkten. dient het an derzijds, om in het bezit van grond stoffen te komen, goede maatjes te zijn met de Russen, die in Siberië over indrukwekkende bodemschat ten beschikken. En aangezien de verstandhouding tussen Peking en Moskou niet overloopt van vriende lijkheid, moet Tokio op het dunne koord van de handelsdiplomatie pro beren met beide machten bevriend te blijven. Alsof dat nog niet vol doende is, moet Japan ook rekening houden met de Amerikanen, die, net als de Japanners, als volleer de zakenlieden begrepen hebben, dat de Chinese markt allerminst te verwaarlozen is, om het nog maar voorzichtig uit te drukken. Naar het schijnt is er een stille wedren tus sen Amerikanen en Japanners gaan de om als eersten de Chinese markt open te leggen. Amerika's ping pong (als men wil: "ping-ping" -) diplomatie heeft in Tokio dan ook niet zonder reden de mening doen postvatten, dat de Japanse za kenlieden op het vasteland van Azie terdege met de wedijver van de Amerikaanse handelsrivalen rekie- ning dienen te houden. Voor Ja pan, dat zich wellicht een monopo lie-positie had gedroomd, geen pret tige gewaarwording. Maar zaken aijn zaken en Amerika moge na de Tweede Wereldoorlog de verslagen Japanners royaal de helpende hand hebben gereikt, nu het om waar schijnlijk aanzienlijke belangen gaat is Washington weinig bereid de Ja panse concurrenten de vrije hand te laten. Hoe dit zij, dit alles toont aan, dat er zeker niet van een over wegende machtspositie van Tokio in Oostelijk Azië gesproken kan wor den. Rl. los met zijn echtgenote Prinses So fia uit voor het verjaardagsfeest van de Hertog van Edinburg. Het is duidelijk dat er van de "koude oorlog" weinig meer overgebleven is. Maar dat wil bepaald niet zeg gen dat Spanje heeft afgezien van haar eis van teruggave van Gibral tar. Het lijkt eerder dat men aan de vooravond van nieuwe onderhan- delingen staat, waarbij de weg tus sen Madrid en Londen wel eens over Brussel zou kunnen lopen. Mis schien kan de EEG uitkomst bie den waar de Verenigde Naties heb ben gefaald. Een feit is in elk geval dat de Spaanse ambassadeur bij de EEG, senor Ullastres, reeds aan het be gin van dit jaar de voorzitter van de ministerraad van de EEG offi cieel heeft herinnerd aan de kwes tie Gibraltar met het oog op de on derhandelingen met Engeland. Niet dat Madrid zich er illusies over maakt dat Brussel de kastanjes uit het vuur zal halen, maar het be langrijkste is dat de zaak zodoen de aanhangig is gemaakt en altijd later weer opgenomen kan worden. Spanje kan de meeste steun ver wachten van Parijs. Onder de vele redenen van generaal De Gaulle om Engeland wegens een non-Euro- pese" mentaliteit" te veroordelen, en zijn veto-grendel op de Brusselse deur te gooien, rekende hij ook de affaire-Gibraltar. Zijn opvolger en leerling Pompidou heeft soortgelij ke redenen om Spanje's aanspra ken tegenover Londen te ondersteu nen. Ten eerste zoekt hij een te genwicht tegen de gevolgen van de eenzijdige EEG-uitbreiding naar 't noorden, om zo te verhinderen dat het zwaartepunt van het Verenigd Europa te ver van het Elysée zou komen te liggen. Het lidmaatschap van Spanje zou hierin wel voldoen. Ten tweede is de Britse heerschap pij over Gibraltar, dat wil zeggen over de strategische verbinding van de Atlantische Oceaan met de Mid dellandse Zee, een onwelkome ri vaal voor de politieke ambities van Parijs langs de zuidelijke flank van Europa. Het zou niemand dus verbazen als president Pompidou zowel de toetreding van Spanje tot de EEG als de ontmanteling van de marinebasis op Gibraltar zou be gunstigen. Generaal Franco's regering had tij dens de laatste officiële onderhan delingen met Londen over Gibraltar het aanbod gedaan om het Spaan se aanzien te redden door eenvou dig de Spaanse vlag over de "apen rots" te hijsen en verder alles bij het oude te laten. Dit is echter vol gens de gematigde, Europees-den kende oppositie in Madrid evenmin de gewenste oplossing. De groep christen-democraten van ex-minis- ter Ruiz Gimenez publiceerde de zer dagen een diepgaande studie, over Spanjes buitenlandse politiek en stelde daarin vast, dat Madrid geheel andere wegen moet inslaan wil zij niet een vijfde wiel aan de Europese wagen worden. De huidi ge positie van Madrid binnen het. Westerse blok wordt bepaald door het verdrag met Washington, dat indertijd werd afgesloten wegens de strategische waarde van Ame rikaanse vloot- en luchtmachtbases in Spanje. Dat grondbeginsel is in onze tijd van intercontinentale ra ketten met meervoudige atoomkop pen danig veranderd. Niettemin blijft Spanje strategisch belangrijk om dezelfde reden waarom de Dardanellen en het Suezkanaal, sleutelpunten zijn in de geo-poli- tlek van het Middellandse-zeebek- ken. Daarom stelt genoemde groep zich op het standpunt, dat Spanje de controle over de westelijke uit gang van de Middellandse Zee moet herwinnen door de ontmanteling van de Britse basis op Gibraltar. Alleen door zelf de strategie van dit sleutelpunt te beheersen, kan Spanje een politieke positie binnen Europa krijgen die zichzelf recht vaardigt. Maar dit is natuurlijk ver re-toekokomstmuziek. Tenslotte ontbreekt het evenmin aan Spanjaarden die de toekomst donker inzien, speciaal wat Gibral tar betreft, nu de toetreding van Engeland tot de EEG voor de deur staat. Een recent artikel in een krant van de "apenrots", waarin Gibraltar zich al voorstelde in de rol van bemiddelaar tussen Spanje en de EEG, lokte bittere commenta ren uit in Madrid. De invloedrijke r.k. krant "Ya" kwam zelfs met de sensationele koptitel: 'Internatio nale chantage met Gibraltar", en verzekerde dat Engeland en z'n on derdanen in Gibraltar de Spanjaar den bedreigen met een veto van Londen in toekomstige onderhan delingen tussen Madrid en Brussel, als zij de "apenrots" niet met rust zouden laten. Of de EEG wil of niet zij zal zich moeten uitspreken over deze affaire.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11