\Y Times geeft regering lijst geheime documenten Per on zit in Madrid op rozen Vorster waarschuwt Ifegen aansturen op nieuw Sharpeville'' V.S. behouden faciliteiten op eiland Okinawa 'Geen visexpeditie in de archieven van een krant kon bekend Vaticaan publiceert aanwijzingen voor het r.k. geloofsonderwijs Einde Franse treinstaking schijnt nog niet in zicht v Franse minister door woedende boeren verjaagd Ulbricht lijdt aan storing bloeds omloop VFDAG 18 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD >W YORK (AP) De New York Times heeft gisteren rfillig de Amerikaanse regering een lijst verschaft van ge- glt eie defensiedocumenten, waarop de krant haar geruchtma- nni 5je ree^s arfikelen over de geschiedenis van de Vietnamese te j)g had gebaseerd. In het proces, dat gisteren diende voor rale rechter Murray Gurfein in Manhattan, had de staat 'a ge en kopiëring van de documenten in het bezit van de Ko' r York Times geëist. Gurfein had deze eis aangehouden, «j r tegelijkertijd wel de Times" verzocht vrijwillig mede- king te verlenen. Hij maakte de staat duidelijk dat hij -,geen ■xpeditie in de archieven van een krant" zou toestaan. Times had zich in de rechts- beducht getoond voor volledige lectie van haar archief, waardoor 't( elijk de identiteit van de bron documenten bekend zou worden, bron is volgens de oud-ver van de Times Sidney Zion as Kn zekere Daniel Ellsherg, gewe- functionaris van het departe- derfct van Defensie, die thans ver den is aan de technische hoge- iol van Massachusetts. Wtion verklaarde dat Ellsberg na k aan Vietnam in 1966 te- de oorlog gekant raakte en later memoranda tegen de Ame- anse deelneming in het conflict ndo-China schreef. Volgens Zion Den m Ellsberg in het bezit van het idige rapport van het Pentagon in ifensie") toen hij ontslag nam uit overheidsfunctie en voor de I Corporation ging werken, die oodlottige ihclamestunl ■kr 3 tor kleuters :og{ (Van onze correspondent) OME De dood school in de edi rietjes voor twee nichtjes, die vakantie aan het Lido van Ve- logeerden. De kinderen van 10 jaar waren met honderden an- ing kinderen in zee aan het spe- toen een klein vliegtuig op ge- i hoogte overvloog en klei- oosjes met kinder-biskwietjes en aan parachutes naar bene dalen. De reclamestunt van was aardig bedacht, het resultaat bleek rampzalig. b'J ijl de koekjes langzaam naar oi ien dwarrelden, ontstond onder inderen een enorme run. wie i n eerste de begeerde buit zou ver in. De nichtjes, Monica en Da- Bodi geheten, werden onder de lijstormende kleuters vertrapt, 3 bij ze onder water verdwenen. in opdracht van de regering studie werk op defensie- en ander gebied heeft verricht. Het ministerie van Justitie heeft zijn aanklacht geba seerd op enkele artikelen van de wet op de spionage, waarin het publice ren van geheime stukken als een misdaad wordt beschouwd. Voor het verstrekken van dergelijke stukken en het publiceren ervan, staat een maximum gevangenisstraf van tien jaar en/of een boete van 35.000 gul den. Om het voortijdig uitlekken van de serie te voorkomen, terwijl er aan werd gewerkt aldus meldt onze correspondent in Washington bracht de New York Times ver slaggevers, die ermee waren belast, drie maanden geleden over naar de elfde verdieping van het Hilton-hotel in New York. Daar werd een volle dig redactiebureau geïnstalleerd, in clusief een zeer uitgebreide biblio theek over Vietnam en Zuid-Oost- Azië. Voor het zetten van de kopij werd verleden week een tijdelijke muur opgetrokken in de zetterij van het dagblad, waartoe alleen een kleine groep vertrouwde zetters toegang had, die zich tot geheimhouding had den verplicht. Zo groot was de voor zichtigheid, waarmee „project-X", zoals het op de krant werd genoemd, was omgeven, dat zelfs collega's van de verslaggevers die eraan werkten, niet wisten waar zij waren en wat zij deden. De enige overweging, die de leiders van het dagblad bij de publi- katie hebben gehad, nadat zij vast gesteld hadden dat de publikatie niet schadelijk zou zijn voor de na tionale defensie en de oorlog in Viet nam, was de echtheid van de studie. Dit werd zorgvuldig onderzocht voor dat met het schrijfwerk werd begon nen. De New York Times publiceerde gisteren een overzicht van de reac ties van andere landen op de open baarmaking van de documenten. Geen van de geciteerde commentaren keerde zich tegen de publikatie. Een scherpe anti-reactie werd geleverd door een zegsman van de (rechtse) Organisatie van Veteranen van bui tenlandse oorlogen. Deze noemde de publikatie van de documenten „zeer dicht by de dunne scheidingslijn van verraad, zo het al geen verraad in wezen is". Qen beeld van de gevechten in Tokio bij de protestdemon straties tegen het nieuwe verdrag over Okinawa. Wapens in Ulster In een tijdvak van 17 maanden, eindigend in mei van dit jaar, hebben de veiligheids troepen in Noord-Ierland 341 vuur wapens in beslag genomen, waarond 12 machinegeweren, alsmede 80.000 patronen en ongeveer 1 ton gelig- niet, dat wordt gebruikt voor het maken van bommen. Er wordt nu onophoudelijk gepatrouilleerd aan de grens die Ulster scheidt van de Ierse republiek in het zuiden. Ruimtevaartoverleg Een delega tie van ongeveer twintig Russische geleerden en een astronaut zal vol gende week in het Amerikaanse ruimtevaartcentrum te Housten met Amerikaanse deskundigen spreken over de ontwikkeling van gemeen schappelijke systemen voor de kop peling van Russiche en Amerikaan se ruimteschepen. Dit overleg berust op een op 28 oktober 1970 in Moskou gesloten Russisch-Amerikaanse over eenkomst. n» 1BOOMSPRUIT (AP) Pre- m ^orster van Zuid-Afrika heeft 753 Iea op een politieke bijeen- 1.33 it van de Nationalistische par ia Naboomspruit gewaarschuwd er in het land elementen zijn aansturen op een nieuw bloed- to de rassenstrijd. Tot deze mensen behoren bepaal- (II eestelijken en mensen op de uni- '°j iteiten. Zij worden zowel binnen buiten de politiek aangetroffen hebben zich tot taak gesteld een Sharpevilletoestand in Zuid- te scheppen", aldus de pre- i Sharpeville werden in maart tientallen niet-blanken gedood de politie het v^.uur opende op menigte die op dreigende wijze «teerde tegen de verplicht ge- '5 pasjes voor de niet-blanke be- e! »g. Plannen van de onruststokers volgens Vorster bekend. „Ik wil tenslotte nog duidelijk maken niet alleen op de hoogte zijn hun daden, maar dat wij ook -de grootst mogelijke mate van n» handigheid tegen hen zullen p aden". nid orster greep de gelegenheid aan le herhalen dat zijn regering Banderd voortgaat met de po- j vaa „gescheiden ontwikkeling" ertheid) en dat dit ook de lei- *van de niet-blanke bevolking te Saan is gegeven, i- Wij he ben nimmer geaarzeld te vertellen dat wij niet bereid J0rn ons op welke basis dan ook ben te integreren. Dit is ook I ji standpunt van de zwarte lei en van alle zichzelf respecte- e mensen in Zuid-Afrika", zei Het grootste gevaar voor Zuid-zoeken naar Zuid-Afrika's buurland Afrika blijft volgens de premier de Zambia, De spoorweg die de Chine- penetratie van de communistische zen in Tanzania aanleggen kan „een Chinezen, die thans een vaste ba- springplank worden voor miljoenen sis in Tanzania hebben en een weg overtollige Chinezen", zo meende I hij. Protesten in Japan TOKIO. WASHINGTON (AFP, AP) De regeringen van Ameri ka en Japan hebben gisteren in de beide hoofdsteden gelijktijdig een verdag getekend over de terugkeer van het eiland Okina wa en andere eilanden van de Rioekioe- en Daito-groepen tot Japan. In Washington tekende minister van Buitenlandse Zaken Rogers, in Tokio zijn Japanse ambtgenoot Aichi. beiden geassis teerd door de ambassadeurs van de andere partij. De plechtighe den werden via een satelliet rechtstreeks uitgezonden. In Japan heeft de ondertekening geleid tot protestbijeenkomsten, die in totaal werden bijgewoond door dertigduizend personen. In To kio werden tweehonderd politieman nen en studenten gewond bij be togingen. Ruim driehonderdzes tig studerenden werden gearresteerd. De protesten golden het voortbe staan van Amerikaanse militaire bases. Er waren in de hoofdstad twaalfduizend man oproerpolitie op de been om het centrum met de re geringsgebouwen en de Amerikaanse ambassade af te grendelen. Tijdens de ondertekening in To kio noemde premier Sato het ak koord het begin van een nieuw tijd perk „waarin Japan en de VS zul len samenwerken om een bijdrage te leveren voor de vrede en welvaart in Azië en het gebied van de Stille Oceaan en aldus in de wereld". De juiste datum voor de be stuursovereenkomst moet nog tijdens verdere onderhandelingen wor den vastgesteld. Japan is voorstander van overdracht op 1 april. De VS zouden de voorkeur geven aan 1 juli. Okinawa werd tijdens de twee de wereldoorlog door Amerikaanse troepen veroverd en werd een belang rijke militaire basis in Azië. Het eiland werd een tijdlang gebruikt als militaire basis voor vluchten van B-52 bommenwerpers boven Indo-China. Het gisteren getekende verdrag verbiedt de VS in vage termen kern wapens op Okinawa op te slaan. Amerika noch Japan hebben ooit officieel erkend, dat dergelijke wa pens aanwezig zijn, maar algemeen wordt aangenomen, dat zij er op sommige bases zijn. Vrijgelaten Het militaire be wind in Griekenland heeft donderdag de communist Manolis Glezos vrij gelaten, een leidende functionaris van de illegale Griekse communis tische partij. Hij was een van de lste arrestanten na de millitaire coup in april 1967. In april van dit Jaar liet de regering alle communisten vrij, maar 50 werden met hun gezin nen vastgehouden in afgelegen dor pen. Glezos geniet nu volledige be wegingsvrijheid. VATICAANSTAD (Reuter) Hetnog uit te geven catechismussen Vaticaan heeft gisteren het eerste organieke document in zijn geschie denis gepubliceerd over het onderwij zen van het rooms-katholieke geloof. Het boek, „Algemene catechetische richtlijnen" genaamd, is uitgegeven door de congregatie voor de geeste lijkheid, die onder leiding staat van de Amerikaanse kardinaal John Jo seph Wright. Het boek bevat de grondregels van de geloofsleer zoals die in alle (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Het einde van de Franse spoorwegstakingen, die nu hun eerste week hebben afgesloten, scheen vanochtend nog altijd niet in zicht te zijn. Een verzoek van de communistische vakcentrale om per soonlijke bemiddeling werd gisteren door premier Chaban-Delmas afge slagen. De spoorwegen zijn autonoom zo luidde zijn verklaring, en het is dus niet de taak van de rege ring bij een loonconflict in te grij pen. De omvang van de staking is nog altijd lastig te bepalen. Gisteren reed ongeveer de helft der treinen op de langere trajecten. Terwijl het verkeer tussen Parijs en de randste den nog wat minder was. De kern van het conflict wordt nog steeds ge vormd door een extra-vakantiepremie die de directie niet wenst toe te kennen. Ondanks de weigering van de premier tussen beide partijen te bemiddelen, begint de regering zich nu toch wel wat zorgen over het uitblijven van 'n akkoord te maken. De normale aan voer van levensmiddelen stagneert, met als gevolg een verhoging van de prijzen, die in deze tijd van het sei zoen nu Juist hadden moeten dalen. En bovendien nadert de eerste gro te uittocht der Parijse vakantiegan gers, die door de treinstakingen in 't honderd dreigt te lopen. Tenslotte hebben Jonge extremistische stakers die hun geduld beginnen te verlie zen, zich al tot sabotagedaden laten verleiden, waarvan overigens de vak centrales even weinig als de spoor wegdirectie willen weten. ADVERTENTIE w Johrwon De vissen hebben u pas in de gaten als u er al bent, zó ge ruisloos in deze 6 pk; volle dige schakeling en 2 cilinders in plaats van 1. Hoofddealer voor Leiden en Omstreken. JACHTWERF „POELGEEST", Oegstgeest Haarlemmertrekvaart 16a, Telefoon 01710—54054 (weekends open). BARCELONA Gaat ex-gene- opgewekt. Het tijdschrift „Cuader- raal Peron terug naar Argentinië, of durft hij de grote stap toch niet aan? Deze maand juni vinden er in zijn villa in een buitenwijk van Madrid opnieuw „topconferenties" van het Argentijnse peron isme, plaats. Dezelfde politieke en vak bondsleiders die in april uit Buenos Aires overkwamen om de 76-jari- ge ex-dictator van Argentinië pro beren te overreden, verblijven de ze maand opnieuw in de Spaanse hoofdstad, nu versterkt door de voorzitters van een aantal vakbon den (spoorwegen, metaalindustrie en handelmaatschappijen) die van de gelegenheid gebruik maken om een vergadering van de Internatio nale Arbeidsorganisatie in Genève bij te wonen. Door Robbert Bosschardt De besprekingen met Juan Do mingo Peron hebben in Spanje niet alleen nieuwsgierigheid, maar in bepaalde kringen ook tegenstand nos", spreekbuis van de gematig de christendemocratische oppositie, verklaarde in een hoofdartikel dat de Spaanse regering de peronisten teveel de hand boven het hoofd houdt. Per slot van rekening heeft Peron als politieke balling moeten beloven zich niet in te laten met activiteiten die de goede betrekkin gen tussen Spanje en Argentinië zou den kunnen bemoeilijken. Het blad herinnerde er dan ook aan dat Ma drid nog niet zo lang geleden twee Marokkaanse vrijheidsstrijders uit gewezen heeft om hun politieke ac tiviteiten tegen de regering van Koning Hassan, met wie Spanje 'n goede verstandhouding heeft. Aanval In het commentaar werd een fel le aanval gedaan op de dictatuur die Peron destijds in Argentinië heeft uitgeoefend. „Men moet niet vergeten dat de beginjaren van het Peronisme begunstigd werden door de economische opleving van de na-oorlog, zodat er van 1946 tot 1949 geld te over was voor een de magogische loonpolitiek. Er bleef zelfs nog voldoende over voor ach, de eeuwige zelfverheerlijking der dictators! belachelijke atoom projecten!" Tenslotte verzekerde Cuadernos: „Met dit politieke ver leden, en op een moment dat Cu ba. Chili en het interessante expe riment van Bolivië een heel andere toekomst voor Latijns-Amerika aanduiden, is het wel duidelijk dat de „mythe" van het peronisme nog maar één zetje nodig heeft om voorgoed van het toneel te verdwij nen. Waarschijnlijk weet niemand dat beter dan de huidige machtheb bers van Argentinië (vandaar hun aanbiedingen aan de oude ex-dicta tor) en het ziet er naar uit dat de ze daar zelf -ok lucht van heeft ge kregen". Uitgezocht Politieke waarnemers in Madrid houden er soortgelijke meningen op na. In april had Peron immers 'n uitgezochte gelegenheid om temid den van de opwinding van de laat ste staatsgreep, die generaal Lanus- se aan de macht bracht, met vlie gende vaandels en slaande trom naar Buenos Aires terug te keren. Niettemin maakte hij plotseling 'n einde aan de „topconferenties" met de peronistenleiders, die in Madrid al met veel ophef de terugkeer van hun „gids" hadden aangekondigd, en vertrok met vakantie naar noord Spanje. Inplaats van een triomfale optocht in Buenos Aires stelde hij zich tevreden met benoeming tot ere burger van La To Ja, een vlek op de landkaart. In plaats van onder handelingen over de toekomst van Argentinië met generaal Lanusse, of met de ondergrondse guerrilla strijders die in zijn naam de „po litiek der pistolen" bedrijven, hield Peron borrelpraatjes met de dorpspastoor en de burgemeester in La Toja. Aanzien Waarom zou hij ook zijn leven en aanzien in de waagschaal stellen, met een terugkeer naar Argentinië waar zijn eigen aanhangers be paald niet de enigen zijn die met vuurwapens en dynamiet weten om te springen? Per slot van rekening haalt hij uit de huidige, onbesliste toestand meer voordelen dan hij ooit had kunnen dromen. De my- the-Peron is weer aangewakkerd, en de regering van Lanusse heeft hem talrijke douceurtjes aangebo den: zijn proces wegens ontucht met een minderjarige is in de doofpot gestopt, Argentinië zal de resten van Eva Peron, de grote drijfveer van het peronisme, weer met alle eer ter aarde bestellen, en in het „Casa Rosada", de rose ambtswo ning van de Argentijnse presiden ten, heeft men zijn marmeren bus te, die uit de galerij van de vroe gere presidenten was verwijderd, weer op de oude plaats gezet. De Argentijnse schatkist heeft zelfs al le achterstallige pensioenen, die zij Peron als ex-president sinds sep tember 1955 schuldig was, opzij ge legd, en in Madrid schrijven be vriende Journalisten dat Peron dit lieve „bedragje" reeds ontvangen heeft. Zijn vriend generaal Franco ziet er op toe dat men hem geen strobreed in de weg legt. In Madrid zit Peron op rozen, beter dan La nusse in het rose huis van Buenos Aires.,. moeten voorkomen. Dit in tegenstel ling tot catechismussen, zoals de nieuwe Nederlandse, die naar het oordeel van het Vaticaan dubieuze versies van orthodoxe kerkelijke leer stellingen bevatten. Men heeft drie Jaar aan de sa* menstelling van de catechismus ge werkt. Bisschoppenconferenties in de hele wereld hebben hun steentje bij gedragen. Het initiatief is uitgegaan van het 1962 tot 1965 gehouden tweede Vaticaanse concilie. Het werk is in zes hoofdstukken verdeeld. Het begint met een alge meen overzicht van de situatie in de wereld en in de kerk. Behandeld worden verder de rol van godsdienst leraren, de grondinhoud van het christelijk geloof, de manier van on derwijzen, het onderwijs naar leeftijd en de pastorale voorbereiding. Een aanhangsel behandelt de vraag of kinderen hun eerste commu nie mogen ontvangen zonder eerst te hebben gebiecht, zoals hier en daar al gebeurt. Het Vaticaan spreekt zich uit voor het eerst biechten, zoals van oudsher gebruikelijk, maar staat aan nationale bisschoppenconferenties toe bij wijze van experiment met de nieuwe praktijk voort te gaan, mits tevoren toestemming aan het Va ticaan is gevraagd. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van Industrie Ortoli die gisteren een nieuwe fabriek in een voorstad van Rijssel zou openen, heeft bij die plechtigheid verstek moeten laten gaan doordat de boeren uit de om streken hem de toegang tot de ge bouwen hadden ontzegd. Ofschoon de politie met zware versterkingen ter plaatse was, kon toch niet worden voorkomen dat de minister door een fel offensief van de kant der boeren werd ontvangen, die hem vooral met aardappelen bekogelden. Via klei ne landweggetjes heeft de bewinds man tenslotte een veiliger heen komen moeten zoeken. De oorzaak van de gramschap der landbouwers in noord-Frankrijk schuilt in een overproduktie van aardappelen, waardoor de prij zen nu tot 4 M- centimes, ofwel 3 cent per kilo gekelderd zijn. Sinds enkele dagen storten de Noordfranse boeren om hun woede te bekoelen hun aard appels al bij tonnen tegelijk in de straten van Rijssel en andere steden, die nu met een vette puree zijn be dekt. BERLIJN (DPA. AP) Het Oostduitse staatshoofd, de 77-jarige Walter Ulbricht, is maandagavond kort voor het begin van het achtste congres van de Oostduitse communistische partij ziek ge worden. Hij lijdt aan een „acute storing van de bloedsomloop". Het Oostduitse persbureau ADN heeft pas gistermiddag voor het eerst iets gemeld over de ziekte van de gewezen Oostduitse partijleider. Het ADN-bericht luidt verder dat het ziekteverloop tot dusver „zon der complicaties" is geweest. Ul bricht moet „op het ogenblik" nog het bed houden. Dinsdagochtend had Hermann Axen, lid van het politieke bureau van de Oostduitse communistische partij, bij de opening van het con gres van de Oostduitse communisti sche partij, weliswaar be kendgemaakt. dat Ulbricht „wegens ziekte" niet bij de opening aanwe zig kon zijn, maar de eerste offi ciële mededeling over de aard van Ulbrichts ziekte is het ADN-bericht van gistermiddag. Axen heeft ook Ulbrichts welkomsttoespraak voor gelezen. De mededeling, dat Ulbricht ziek was was zo op stel en sprong gedaan, dat de Oostduitse radiostations dins dagochtend nog in het nieuws van 9 uur meldden, dat Ulbricht de ope ningstoespraak zou houden. Maandag J.l. nog is Ulbricht, die op 30 Juni 78 Jaar wordt, bijna de gehele dag op de Oostberlijnse lucht haven Schoneveld, samen met zijn opvolger Erich Honecker en ander® vooraanstaande Oostduitse partij functionarissen. in de weer geweest met het begroeten van delegaties uit Oosteuropese landen. Bovendien bezichtigde hij het Russische super sonische passagiersvliegtuig TOE- 144.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9