'DE VIJF' ZIJN HET EENS Geen volkerenmoord in Oost-Pakistan Mr. Biesheuvel (ARP) formateur-premier Nieuw kabinet: KVP (6\ VVD (3\ ARP (3\ CHU (2\ DS70 (2) Prof. dr. Max Euwe ridder i)C-8 ramt avio-brug Brand bij Homburg Man voortvluchtig na schoten op politie Medici en personeel van W.A.hoeve willen prof. Poslavsky terug Regering concludeert uit beschikbare gegevens: RIJDAG 18 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Mr. Biesheuvel (AR) heeft triomfantelijk de laatste slag binnengehaald. Na het wekenlange touwtrekken van "de vijf" in het gebouw van de Eerste Kamer onder leiding van kabinetsinformateur Steenkamp hebben de fractievoorzit ters gisteren een akkoord bereikt over de laatste moeilijkhe den: de zetelverdeling voor het nieuwe kabinet en de naam van de nieuwe minister-president. Formeel Tweemaal botsing op dezelfde plaats Eis 5 maanden en 10 jaar ontzegging ROTTERDAM De officier van justitie bij de Rotterdamse recht bank heeft gisteren tegen de 31-ja- rige buschauffeur W. B. uit Rozen burg een gevangenisstraf van vijf maanden en de maximale ontzeg ging van de rijbevoegdheid, tien jaar geëist. De chauffeur heeft twee keer op precies dezelfde plaats in Rotter dam een ongeluk veroorzaakt. Beide keren verleende hij volgens de dag vaarding geen voorrang. De eerste keer botste hij tegen 'n personenauto, 2 inzittenden daar van werden zwaar gewond. De twee de keer botste hij tegen een busje, met als triest resultaat een dode en twee zwaar gewonden. Zowel de president van de recht bank als de officier merkten giste ren op de zitting op, dat zij nog j nooit iets dergelijks eerder hadden j meegemaakt. Tonnen schade CUYK Bij de vleeswarenfabriek Homburg NV m Cuvk heeft gister middag een hevige brand gewoed. Even na vijf uur ontstond de brand in de bovenste verdieping van de nieuwbouw (het zogenaamde var- kenskoelhuis) dat begin deze week officieel in gebruik was genomen. Omstreeks zeven uur gisteravond waren de brandweerkorpsen uit Cuyk en Mill het vuur meester. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. Men schat de schade voorlopig op enkele honderdduizenden guldens. De produktie van het verbrande fa- brieksgedeelte zal in de oude fabriek worden voortgezet. Er zal geen stag natie in de produktie optreden. Dc draaibare kop een avio-brug aan de C-pier op is gisteren door de vleu- van een wegtaxiënde DC-8- ENSCHEDE (ANP) De politie in Enschedé zoekt naar een inwo ner van die stad, die woensdag en donderdag politiemensen onder vuur heeft genomen. De man ontsnapte uit zijn huis, dat door een politiemacht van tien man was omsingeld. Het wild-west-verhaal begint op woensdag om tien uur 's morgens. Twee rechercheurs werden onder schot genomen toen zij met hun au to in de buurt van de villa De Hoge Boekei reden. Even tevoren had een man, die zich niet bekend wilde j maken, telefonisch meegedeeld dat wen het verkeerde teken. Hij ge- mand hen bij deze villa een inte- bruikte- het ..blijven stilstaan" voor lressante mededeling kon doen. stilstaande vliegtuigen, inplaats van gij de oprijlaan van de villa werd het stopteken. er, waarschijnlijk met een karabijn. vanuit het bos tegenover de villa op jhen geschoten. Een kogel doorboor- de een spatbord van de politie-au- ito. i De politie vermoedde met wie men 1 te doen had en zag donderdag rond het middaguur de vermoedelijke da- der, D.J.L. in een auto rijden op weg naar zijn huis aan de Oostbrugweg. De politie zette tien man in om het huis te omsingelen. Twee inspec teurs gingen naar binnen en vonden daar de man in het bezit van een karabijn. Hij loste een schot op de inspecteurs, die nog juist dekking konden zoeken. L. kon ondanks de bewaking via de achterdeur uit zijn huis komen en is sindsdien spoorloos. Daarbij hebben de anti-revolutio nairen duidelijk aan het langste eind getrokken. Want hoewel de ARP bij de verkiezingen in april twee zetels verloor, hebben Biesheuvel c.s. hun positie in de nieuw te vormen rege ringsploeg toch relatief versterkt. Na urenlange onderhandelingen wer den de vijf fractievoorzitters het er namelijk over eens. dat de AR- voorman mr. B. Biesheuvel aan de koningin zou moeten worden aan bevolen als de man om de nieuwe ministersploeg te leiden. Waarbij de aanvankelijke gedachte, dat te genover dit premierschap dan het ver lies van' één ministerszetel zou moe ten staan, zodat de AR van drie naar twee ministers zo moeten, op zo hevig verzet van mr. Biesheu vel stuitte, dat de anderen tenslotte toegaven. Twee meer Waar uiteraard ook aan de aantal len ministers van de overige coalitie genoten niet kon worden gesleuteld, en de nieuwe partner DS '70 als eis had gesteld minstens twee zetels in het kabinet te bezetten, zat er niets anders op, dan het totaal aantal be windslieden met twee uit te breiden. Te verwachten is dan ook, dat prof. Steenkamp in de loop van de avond bekend zal maken, dat de vijf het eens zijn geworden over een de partementale herindeling, waarbij voor onderwijs en milieubeheer nieu we ministersposten zijn gecreëerd. De aanvankelijke bedoeling van de informateur, dit besluit al vanmid dag bekend te maken, kon niet wor den gerealiseerd, omdat enkele frac ties pas in de namiddag bij elkaar kwamen. En het akkoord van de fractievoorzitters moet uiteraard of ficieel door hun fractie worden goed gekeurd. Deze procedure wordt overigens op het Binnenhof voornamelijk als een formele aangelegenheid gezien. Want de fractievoorzitters hebben zich al zo definitief op het akkoord vastge legd, dat geen werkelijke moeilijk heden voor Steenkamps moeizaam bereikte akkoord meer worden ver wacht. Niet van DS '70, bij welke frac tie deze AR-overwlnning wat rauw op de maag is gevallen. Tenslotte waren zij de grote winnaars van de tweede-kamerverkiezingen en hoort de partij, die nu de premier, plus nog twee andere ministers gaat le veren, tot de verliezers. En ook niet van de KVP, binnen welke fractie vooral een aantal radicale leden met leedwezen ziet hoe een andere con fessionele partij, die ook verloren heeft bij de verkiezingen, nog winst heeft gepeurd uit de informatiebe sprekingen. En dat. terwijl zij zelf geen ministerspost erbij hebben ge kregen en zelfs het premierschap hebben moeten opgeven. DEN-DOLDER (ANP) "Laat prof. Polavsky terugkomen en ont sla drs. Muller". Dat vragen 135 personeelsleden van de Willem Arntz-hoeve in Den Dolder in een brief die zij gisteren aan het bestuur van de W. A. Stichting hebben ge stuurd. De briefschrijvers vertegenwoor digen volgens mejuffrouw L. Stil- ma, die de voorlichting van de hoe ve verzorgd, de overgrote meerder heid van het personeel vanwege het systeem van ploegendiensten, heeft niet iedereen, die het met de brief eens is. er zijn handtekening onder kunnen zetten. Prof dr. A. Poslavsky, de genees heer-directeur van de Willem Arntz- hoeve, is vorige week vrijdag in verband met de affaire Dennendal door het bestuur voorlopig buiten dienst gesteld, evenals de directeur van Dennendal, drs. C. Muller. Het college van regenten krijgt vandaag ook een brief van alle negen medici van de hoeve, waarin deze zeggen dat ze ontsteld' zijn over gedwongen en plotselinge onderbreking van de samenwerking met prof. Poslavskv en waarin ze het bestuur vragen de schorsing ongedaan te ma ken. opdat het werk "in het kader van de bestaande, zichzelf vernieu wende trend", kan worden voortge zet. De artsen wijden tal van lovende woorden aan de persoon en het op treden van prof. Poslavsky. Ze zeg gen onder meer, dat de samenwer king met hem was gebaseerd op wederkerigheid, dat ze de directeur zeer waarderen om diens heldere Inzichten en om zijn vermogen om de voor het werk op de hoeve ken merkende onverwachte situatie bij zonder snel te overzien. Prof. Poslavsky. aldus de medici, was bereid experimenten te overwe gen, mits ze verantwoord waren en zijn visie was altijd doordacht en gemotiveerd. De artsen vinden het onbegrijpelijk dat een man met zul ke kwaliteiten, ongeacht eventuele bestuurlijke fouten, die de dokters overigens volkomen onbekend zijn, is geschorst. Zij menen dat het be lang van medewerkers en patiënten de onverwijlde terugkomst van prof. Poslavsky vraagt. Nieuws van de universiteit LEIDEN Aan de Leidse univer siteit promoveerde de heer L. A. van Es. verbonden aan de afdeling Nier ziekten van het Leidse Academisch Ziekenhuis, tot doctor in de genees kunde op het proefschrift „A study of experimental glomerulonepriti in rats". Promotor is prof. dr. J. de Graeff. Voor het onderzoek werd subsidie toegekend door de stichting Fundamenteel Geneeskundig On derzoek. De publicatie van het proef schrift kwam tot stand mede dank zij financiële steun van de Stichting „De drie lichten" en het Hippocra tes Studiefonds. Mevr. M. Hagt-van Rees uit Lei den is geslaagd voor het docotoraal examen algemene taalwetenschap. Voor 't doctoraal wiskunde slaagden mej. I. van Leeuwen (Leiden), F. Raaymakers (Leiden) J. Geluk (Rot terdam) en A. Ledeboer (Leiden). Do toraal geologie: de Leidenaars A. de Hoop en J. Bernard. Mevr. J. Os- se-Koumans (Oegstgeest) en J. Krijgsman (Den Helder) slaagden, voor het doctoraalexamen biologie. Voor het doctoraalexamen niet-wes- terse sociologie slaagde mevr. H. Steenhard-Sleijter (Rotterdam). TILBURG (ANP) Bij zijn af scheid als gewoon hoogleraar van de hogeschool te Tilburg is prof. dr. Max Euwe benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De burgemeester van Tilburg, mr. C. J. G. Becht, heeft tijdens de af scheidsbijeenkomst in de aula van het hogeschoolcomplex mededeling ge daan van deze koninklijke onder scheiding. Prof. Euwe nam afscheid in ver band met het bereiken van de zeven tigjarige leeftijd. Prof. Euwe heeft de hoge school vanaf 1965 gediend als gewoon hoogleraar. Hij gaf onderwijs in de methodologie van de automatische, informatieverwerving. Dr. Euwe, heeft nationaal en internationaal be kendheid gekregen als meesterscha- ker. Talloze boekwerken over het schaakspel, voor beginners en gevor derden, verschenen van zijn hand. In 1935 slaagde dr. Euwe in een opwin dende strijd de Franse Rus Aljechin de wereldtitel schaken afhandig te maken. In de revanche-ontmoeting won de ze de titel terug. Prof. Euwe was 33 Jaar achtereen Nederlands kam pioen schaken. Voor zijn arbeid op dit terrein (hij bracht generaties naar het schaakbord) werd hij offi cier in de Orde van Oranje Nassau. OOIEVAARS IN BESLAG GENOMEN DEN HAAG (ANP) Bij een die renhandelaar aan de Van Zeggelen- laan in Den Haag heeft de politie acht Jonge ooievaars in beslag geno men. De handelaar had de vogels via een advertentie te koop aangebo den. Hij zegt de beschermde vogels, die hier niet mogen worden verkocht of te koop aangeboden, met een vliegtuig uit Pakistan te hebben laten komen. Met dezelfde zending zou hij ook twee aasgieren en een aantal pelika nen en kraanvogels hebben binnen-* gekregen. Deze vogels waren al door verkocht, maar zijn nog niet achter haald. Volgens de politie, die de zaak be zocht met een controleur van de vo- gelwet, zijn de ooievaars in Pakistan "op schandalige wijze" gekortwiekt. De vogels zijn in overleg met de of ficier van Justitie naar het Ooie vaarsdorp ,,'t Lieshout" bij Groot- Ammers gebracht. De handelaar zegt voor de ooievaar 25 dollar per stuk te hebben betaald. Het is de politie nog niet duidelijk hoe de man erin is geslaagd de vo gels zonder invoervergunning Neder land binnen te krijgen. Tegen de handelaar is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de vogelwet. Capitol Airways uit Amerika en weggeslagen. de brug bevonden zich op dat geen mensen. De vleugeltip de DC-8 liep een brede kras op. naar beneden tuimelende kop f vast zitten aan de brug, zodat ft even boven de grond bleef zwe- ito brugbediende had de slurf, e- voor 't vertrek van de machine itrokken. Een technisch defect Ion "hinderde daarna echter het kwaaien" van de ingetrokken °P het platform gaf een employé to de AERO-gronddienst aan de "agvoerder het teken, dat hij kon ^taxiën mits hij scherp wegdraai- Dat gebeurde niet in voldoende ttte. AERO-man, die zag dat het |i 8tog, gaf daarna in zijn zenu- DEN HAAG (ANP) De Neder landse regering heeft uit de haar ter beschikking staande gegevens niet de conclusie kunnen trekken, dat de gebeurtenissen in Oost-Pa kistan de vorm van genocide (vol kerenmoord) hebben aangenomen. Dit heeft minister-president De jng als minister van Buitenland se Zaken ad interim meege deeld in antwoord op vragen van de tweede-kamerleden Ter Beek en Pronk (beide PvdA). Het is de regering duidelijk dat er sprake is van een massaal vluch telingenprobleem, zegt de minis ter-president, die vervolgens een overzicht geeft van de hulp van de Nederlandse regering aan India voor het opvangen van de Oost- Pakistaanse vluchtelingen. Bij d'e besprekingen over ontwik kelingshulp voor Pakistan in het zgn Pakistan consortium zal zon der twijfel aan de orde komen in hoeverre de gebeurtenissen de ont wikkelingen in Pakistan en daar mee ook de ontwikkelingssamen werking beinvloeden, zo zegt de minister-president. De regering heeft voor de hulp aan vluchtelingen eerst f 100.000 en vervolgens f 750.000 in geld/of me dicijnen en nog eens f 750.000 voor voedselhulp ter beschikkng ge steld. De hoge commissaris voor vluchtelingen zal aangeven op wel ke wijze hij over de f 750.000 in geld en/of medicamenten wil be schikken. De voedselhulp zal naar de minister-president aanneemt, via het Wereldvoedselprogramma worden geleid. me voedselhulp in het kader vani een EEG —coördinatie zou kun nen worden geschonken ten behoe- ve van de vluchtelingen in India. j Vier miljoen Het "Nederlands Comité Vluchtelin genhulp 1971" heeft besloten direct vier miljoen gulden ter beschik king te stellen van de protestant se en r.-katholieke hulporganisa ties en het Nederlandse Roode Kruis, die daarmee de eerste hulp kunnen financieren die thans reeds aan Oostpakistaanse vluchtelingen geboden wordt. Voorts werd een bedrag van een miljoen gulden ge reserveerd voor eventuele andere noodhulp. Deze bedragen vormen een deel van de geschatte opbrengst van de ac tie van twintig miljoen, waarvan donderdag op giro 999 "Vluchte lingenhulp Amsterdam" reeds de helft (tien miljoen) was binnenge komen. 1st comité heeft van de PTT verno men dat In tegenstelling tot andersluidende berichten nergens in het land brievenbussen met geld voor de actie zijn gestolen of door onbevoegden zijn geleegd. De helft van de bijdragen die in enve loppen in brievenbussen zijn ge daan bestond uit munt- en papier geld, de andere helft bestond uit giro- en bankcheques. In de enveloppen hebben soms ook spaarzegels van kruldeniersbedrij- ven gezeten. In Eindhoven werd een gouden tientje uit 1875 en in Alkmaar een gouden ring in een elop gedaan. Een aantal gevers deed zijn bijdrage vergezeld gaan van briefjes, waarin veelal werd gevraagd "help goed en snel".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7