^eidse musea talage: toch gaan in de ■GA EENS DE HORT(US) OP iui> Geen zuivere koffie in Bodegraven en Leiden Leidse raad komt op 28 juni bijeen BONT ZOMERSE ZOMERKORTINO j Leiding denkt steeds over presentatie Was de vermoorde vrouw „Gerda" WAT DOEN ZE DAAR RIJDAG 18 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN In augustus gaan de Leidse musea drie weken de etalage. Alle vitrines van Vroom Dreesmann aan de Aalmarkt zullen de aandacht vestigen op Leiden-museumstad nJ i ook binnen zal er iets te zien en te doen zijn. Het is een ,jj imeur, dat een warenhuis op deze wijze commercie en cul- Vï ïur laat samengaan. De leiding van de musea is er blij mee, 1l ndat dit kan helpen bezoekers over die nog steeds huizenhoge empel te brengen, die musea scheidt van de 'gewone wereld'. hel )ie blijdschap blijkt in een ge ek met twee museumleiders, mr. Ui S. van der Straaten van 't rijks- nft iseum voor volkenkunde en de A. J. F. Gogelein van 't rijks- iseum voor de geschiedenis der g fuurwetenschappen. Een min of te er toevallig gesprek, omdat Van Straaten wil inhaken op een op- rking in mijn interview met V-directeur Dekker van vorige ek zaterdag. De heer Dekker zei arin, dat de Leidse musea te veel tenschappelijke instituten zijn. ans Melkert Je museumleiders ontkennen dit .Maar dat is de keuken," zegt gelein. „Daar wordt gewerkt en worden gerechten gemaakt, die in het restaurant prijken". En de museumbezoeker komt in 't res taurant. Zaak is het eten hier zo smakelijk mogelijk op te dienen. We laten de vergelijking los, maar zitten wel middenin het probleem van de presentatie. Hoe krijgt 't mu seum bezoekers? Ntuurlijk zijn er duizenden geïnteresseerden in een deel van de rijke schat, die in de Leidse musea ligt. Die komen wel. Het gaat om de man, de vrouw, het kind, die niet de stap nemen. Hoe zet je ze daartoe aan? Broodje, koffie, museum Bij Volkenkunde bleek uit een on derzoek, dat er betrekkelijk weinig Leidenaars komen. Veel bezoekers kwamen er wel uit de randgemeen ten. Daaruit blijkt, dat men elders wel naar musea gaat, maar niet in eigen stad. Gogelein zegt: „Een broodje bij de bakker, 'n kopie koffie bij de Turk en even het mu seum binnen. Zo zou het moeten zijn". Van der Straaten gebruikt een woord, waarvan men misschien schrikt hij zelf bij het lezen wel licht ook en dat tien, twintig Jaar geleden een soort heiligschennis was „Het museum moet een soort ker mis zijn, waar je vanzelf binnen- draait". Grote vraag blijft: hoe ver laag je de drempel? De leiding wil af van de image, die musea blijken te hebben: een ruimte, waar je zachtjes praat en een beetje plechtig doet. Gogelein: „Wie een plechtig gezicht wil zetten, gaat zijn gang, maar het hoeft niet. Het kan gezellig zijn". En Van d*r Straaten is jaloers op een museum elders in het land. waaraan een res taurant zeg liever café ver bonden is. ..Dat is een keurig lok middel". Misschien gaan Volken kunde en Natuurwetenschappen profiteren van het feit, dat 't vroe gere VVV-kantoor in de Steenstraat een koffiehuisje wordt. „We hebben het er over gehad. Als er een sfeer tje van elders kan worden gescha pen, kan het een voorportaal voor ons huis zijn". Van der Straaten gebruikt graag uitdrukkingen als „huis" en „tent" voor zijn museum Wie door zijn „huis" wandelt, merkt, dat de jeugd er niet alleen educatief wordt bezig gehouden, maar bijvoorbeeld ook verstoppertje speelt. Dat mag ge rust. Beschadiging blijkt vrijwel niet voor te komen. Niet achter glas )EN HAAG/BODEGRAVEN/ ilDEN Ze zaten gedrieën in de fiehandel en het liep al zo lekker, was zelfs al over gedacht de zaken te breiden met de artikelen thee suiker, maar dat ging om onbe- redenen niet door. Ze hielden jlÈ op de koffie. Maar het was geen 'here koffie. Iet ging allemaal goed, totdat de enaar van het echte koffiebe- |f in Bodegraven zich over zijn slechterende handel ging verwon en. Toen kwam er veel kwaads de dag, als gevolg waarvan twee en van het personeel en een af- ner zich voor de Haagse recht- nk hadden te verantwoorden. Iet had-zo kon althans uit de ver ingen wel worden vastgesteld een groter aantal verdachten kun- ior| d zijn, want zoals degenen die vol- het gezegde appelen eten, die pelen varen, waren het hier de in. die koffie verwerkten en 't b "ie dronken. Gestolen koffie dan. Terecht stonden een 27-jarige bij en ier en een 43-jarige magazijnbe- van het Bodegraafse bedrijf ïoti voorts een 43-jarige kantinebe- :ens erder uit Leiden, die iets in de koffie had gezien, Het was een heel tijdje goed gegaan met de kwade handel om meer precies te zijn, van juli 1970 tot omstreeks mei van dit jaar. Bij dozen vol ging klandestien de koffie de deur uit, waartoe de bij rijder het initiatief had genomen. Op een kwade dag ontdekte de maga zijnbediende toen hij vroeg op het werk verscheen, dat er met de do zen koffie werd geschoven en hij pik te daar toen een graantje van mee. Volgens verdachten zou hen dat zo iets van f. 700-f. 1000 hebben opgele verd. Er werd voor de koffie afzetge bied gevonden o.a. bij de kantine beheerder, die op zijn beurt tegen ge reduceerde prijs pakken koffie ver kocht. Ook was een soort van afper sing toegepast door anderen, die pak ken „zwijgkoffie" toegestopt kregen. Hoe verdachten zo tot hun kwade daden waren gekomen? Ze hadden een auto en kampeerden graag en er werd in feite meer uitgegeven dan werd verdiend. Hoe gaan het dan? De officier van justitie, mr. R. J. Beer, eiste tegen de twee personeels leden drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en te gen de kantinebeheerder voor heling, een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. J. A. Rigters en mej. I. Boon betoogden, dat de diefstallen eigen lijk door te weinig controlen wel al te gemakkelijk werden gemaakt. Ge vraagd werd verdachten nu in vrij heid te stellen, omdat zij reeds 2% maand in hechtenis hebben doorge bracht, behalve de kantinebeheerder, die niet gedetineerd werd. Na raadkamer deelde de rechtbank mee, dadelijk vonnis te zullen wij zen en verdachten werden voor wat betreft de beide gedetineerden ver oordeeld ieder tot tien weken gevan genisstraf met aftrek van die tijd reeds in voorarrest doorgebracht, zo dat zij op vrije voeten werden ge steld en de kantinebeheerder over eenkomstig de eis tot geldboete en voorwaardelijke straf. ADVERTENTIE Verheugend is, dat het ook moge lijk is de huidige Eskimo-exposi tie is er een voorbeeld van open tentoonstellingen te houden, waarin Je de dingen zomaar neerzet. Een museum moet niet alles achter glas zetten. Soms kan het niet anders. Gogelein: „Als ik één elektriseer machine uit de vorige eeuw heb, kan iedereen daaraan niet gaan draaien. We hebben de slinger er dus afgehaald. Maar er is een ma nier om de mensen toch in contact te brengen met het ding. Dan ma ken we een model". Het opvangen van de bezoekers is een belangrijk onderdeel van de pre sentatie. Groepen worden rondgeleid en o.a. in Volkenkunde is het moge lijk op bepaalde uren als „losse" mu seumbezoeker een gids mee te krij gen. Probleem blijven de individuele bezoekers. Ook die moeten worden opgevangen. In voorbereiding is een handzaam gidsje, als het ware een „wandeling door de wereld" in een Leids gebouw. Men probeert op allerlei manieren de mens in het museum te krijgen. Volkenkunde gaat een proef nemen met een crèche om te kijken of het opvangen van kleine kinderen het bezoek van ouders stimuleert. De proef is van begin juli tot half au gustus en elke middag van één tot vijf uur. Dat is een gelegenheid om eens over de drempel te stappen Die gelegenheid heeft iedereen elke dag. „Waar moet ik naar toe?" be hoeft geen vraag te zijn, niet voor Met illustraties als deze in een eenvoudige vouwblad pro beert Volkenkunde mensen over de museumdrempel te krijgen. Niet plechtstatig, maar luchtig. Leidenaars, niet voor bewoners van de streek en niet voor de toeristen. Bij het VW-kantoor en in de mu sea ligt de actuele folder „Leiden museumstad", een vlotte wegwijzer naar alles wat er te zien is in die aan de buitenkant vaak duffe ge bouwen. Vergeet het woord museum eens, denk eens aan de kermis. Het is de moeite waard. Merenwijk Als geïnteresseerde in de Meren- ijk, heb ik een paar uitspraken uit gelicht uit het Leidsoh Dagblad van het raadslid van D '66 en wethouder Kret. Het raadslid denkt aan de toekomst en wil geen auto's in de wijk. Wet houder Kret wil de auto bij het ge zinspakket laten horen. De wethou der is misschien op vakantie in De troit, de autostad in de USA ge weest. Als men de toestand in het Mors- kwartier bekijkt, zoals de Agaatlaan met zijn 216 flats daarbij 90 par keerhavens, vele auto's van de visite die 's-naohts met veel lawaai en ge- claxoneer het strijdperk verlaten, dan is dit niet zo'n fraai beeld voor de toekomst in de Merenwijk, waar praktisch iedereen een auto kan aan schaffen, gezien de hoge huren. De gemeenteraad had de veelge prezen inspraak in praktijk kunnen brengen door een grote openbare vergadering aan dit nieuwe project te wijden en de toekomstige bewo ners zelf te laten beslissen hoe ze willen wonen en leven en niet zo als nu plan A, B of misschien C. Fouten zijn gauw genoeg gemaakt, en zijn dan niet zo vlug te verande ren zoals bijvoorbeeld het nu rustige verkeer op de Rijnsburgerweg. B. J. Boonstra, Agaatlaan 233, Leiden. ADVERTENTIE VAN EGMOND - BREESTRAAT Internationale bontmode. Lid stichting bontwaarborg. BREESTRAAT 173 LEIDEN TEL. 23337 LEEDEN De Leidse gemeente raad komt maandag 28 juni om half acht voor het laatst vóór het zo merreces tot half augustus bijeen. De inhoud van de belangrijke voor stellen hebben wij reeds gepubli ceerd. De complete agenda luidt: Benoeming van een lid van de Raad van Beheer van de Sportstich ting. Benoeming van twee leden van het college van curatoren van het Stedelijk Gymnasium. Opheffing van de openbare kleuterschool aan de Zuidsingel en ontslag van de aan die kleuterschool verbonden kleuterleidster. Stichting van een openbare Montessorischool kleuter- en lagere school. Beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaffing van mappen en kasten voor de leerlin genadministratie van de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs en van de openbare school voor kin deren met leer- en opvoedingsmoei lijkheden. Beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van voor zieningen in en om het gebouw Van den Brandelerkade 24A van de Rem- brandt-scholengemeenschap. Verzoek van het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scho len te Leiden om medewerking voor de aanschaffing van meubilair en speelmateriaal ten behoeve van zijn kleuterschool aan de Telderskade 2A. Verzoek van het bestuur van' de Stichting Roomsch-Katholieke Scho len te Leiden om medewerking voor de aanschaffing van een radio-cas setterecorder. van muziekinstrumen tenen van testmateriaal voor psy chologisch onderzoek van' de leerlin gen ten behoeve van zijn school voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden aan het Rapenburg 48. Verzoek van het bestuur van de Vereniging voor basis onderwijs op Gereformeerde gróhdslag om mede werking voor de uitbreiding van de bestaande rekenmethode ten behoeve van zijn g.l.o.-school aan de Lusthof laan 4. Verzoek van het bestuur van' de Stichting Roomsch-Katholieke Scho len te Leiden om medewerking voor de aanschaffing van 100 klapstoelen voor de aula ten behoeve van zijn g.l.o.-school aan de Donizettilaan IA. Beschikbaar stellen van een krediet voor de uitbreiding van het sportcomplex Noord met een vierde veld en het aanbrengen van een halfverharde toplaag op een der be staande velden op het complex. Aankoop van twee percelen wei land in de Broek- en Simontjespol- der. Verkoop van een perceel grond gelegen aan de P. C. Hooftlaan. Proefneming met een wekelijkse koopavond voor de winkels aan di verse straten' met ingang van 1 juli. Nota organisatie en efficiency. Kapitaaluitgaven in 1971 door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit. Aangaan van een geldlening ad f 750.000,- met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gra- venhage. Vorming van een Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening. Beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van de inrich ting van de aan het Bevrijdingsplein te huren ruimte als gezondsheids- centrum. LEIDEN De Leidse recherche zoekt uit of de bij Leiden langs de weg gevonden vermoorde vrouw misschien een zekere „Gerda" uit Leidschendam is. Een man had tegenover de politie verklaard 't slachtoffer te herkennen als een circa 25-jarige klant met die naam van verschillende café's in Leiden. Een intensief onderzoek ln Leid schendam heeft echter geen ver dere gegevens over haar opgele verd. De politie verzoekt ieder, die hierover inlichtingen kan ge ven contact op te nemen met hoofdinspecteur D. J. Verzijden van de Leidse recherche. De politie heeft in de mond van het slachtoffer slechts 'n bovenkunst- gebit, waarvan het onderste deel ontbreekt, aangetroffen. Een des kundig onderzoek heeft uitgewe zen, dat het een zogenaamde ana tomische prothese betreft, be staande uit 14 elementen. De po litie heeft de medewerking inge roepen van tandartsen en tand- technici om tot een Juiste identi ficatie te kunnen komen. De Leidse recherche heeft tot nu toe 230 tips en informaties over de moordzaak ontvangen, maar erg veel verder in de oplossing van 't misdrijf is men nog niet gekomen. Op het ogenblik zijn rechercheurs nog bezig met 28 tips na te gaan. |De politie heeft het bovenkunstge- j bit vrij nauwkeurig kunnen ontle- den. Het bestaat uit anatoform j tanden en adamant kiezen (geim- I porteerd uit West-Duitsland), die zijn gezet in geaderde kunsthars- plaat. Daarin staat aan de gehe meltezijde 08 of (eventueel in spiegelschrift) 80. Volgens een eerste schatting zou *t gebit 4 tot 5 Jaar oud zijn en in Nederland zijn gemaakt. Het lijkt, aldus de recherche, op fabrieks werk (een ziekenfondsgebit wordt niet uitgesloten geacht) met een goede zetting van goedkope tan den in een luxe opstelling. Het slachtoffer zou, zo heeft de po litie kunnen constateren, een re gelmatig rookster zijn geweest en ook medicijnen hebben gebruikt. tei eD LEIDEN Een van de oudste in- tjjl Hingen van de Leidse Universiteit ie Hortus Botanicus (plantentuin) ;j bter de Akademie aan het Rapen- ïg. Al in 1587 begon men met de nleg van de tuin, nadat de stad ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v, d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken) Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel" En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen, briljaont. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v d. WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden positief reageerde op het verzoek van de Curatoren van de Universiteit „de ledige plaetse ach ter de universiteyt" voor de aanleg van een plantentuin ten behoeve van de studenten in de medicijnen te mo gen gebruiken. Vanaf dat moment kon men in Leiden gaan werken aan een Universitaire plantentuin. De eerste directeurvan deze tuin wa« de plantkundige Charles de l'Ecluse (Carolus Clusius). De „hof", die on der zjjn leiding aangeplant werd, is inmiddels uitgegroeid tot de huidige Hortus, met een vermaardheid tot ver buiten de Nederlandse grenzen, zowel om de rijke historie, de fraaie aanleg, alsook door de uitgebreide plantencollectie, die ongeveer 10.000 soorten omvat. Niet ten onrechte staat dan ook boven één der kassen ln het Latijn de tekst: „Dit werk brengt eer aan de Leidse Clusius". De Hortus, die een onderdeel vormt van de subfaculteit biologie maar toch een grote mate van zelf- 1 standigheid heeft, moet volgens hor- 1 tulanus B. F. Bruinsma als een dienstverlenende instelling ten be- hoeve van de studie in de biologie en de farmacie worden gezien. „Vooi verschillende practica heeft men be- paald plantenmateriaal nodig en het is o.m. onze taak te zorgen, dat dit in voldoende mate aanwezig is" leet de hortulanus uit. Hij is er zich van bewust, dat het voor het tuinperso- neel wel eens teleurstellend kan zijn, te zien hoe soms planten of delen van planten, die zij zo goed moge lijk verzorgen, worden weggehaald voor onderwijs en onderzoek. Gelegenneid bieden onderzoek te Karstens, nog een belangrijke taak: dit? van de recreatieve-educatie. Dit wil zeggen, dat men de tuin ook openstelt voor het publiek en daarin gaat men verder dan veel andere horti. Graag publiek doen aan de hand van planten is een tweede belangrijke zaak van de Hortus, Op een vraag, die vaak ge steld wordt: „hebben jullie zoveel planten nodig?" vertelt de heer Bruinsma: „dat hebben we inder daad. Er zijn zeker wel bepaalde planten, die meer gevraagd worden dan de andere, maar Als ze nodig zijn, moeten we erover kunnen be schikken. Het is net als met een bibliotheek: er zijn duizenden boe ken, die lang niet alle dagelijks no dig zijn-, maar als je een bepaald boek nodig hebt. moet het aanwezig zijn. Als iemand onderzoek wil doen aan een volwassen boom, dan is het vrij duidelijk, dat we niet eerst een jong exemplaar kunnen gaan plan ten". Behalve de dienstverlening ten behoeve van het onderwijs en het. onderzoek aan de Leidse Universi teit ziet de staf van de Hortus, on der leiding van prof. dr. W. K. H. De heer Bruinsma: „als het on- 'erzoek niet wordt belemmerd, dan .villen wij graag het publiek en dan graag op de eerste plaats de Leidse bevolking de kans geven de Hortus te bezoeken. De Hortus is mede daarom overgegaan tot het aantrekken van een rondleidster, die een opleiding aan de Middelbare Tuinbouwschool te Rijswijk heeft ge volgd. Na afspraak leidt zij op kundige wijze de bezoekers in groepsverband rond. Het is overigens voor iedereen mogelijk om de Hortus te bezoeken. De entreeprijs bedraagt fO.l (dit bedrag wordt na nog nooit te zijn verhoogd per 1 sep tember a.s. f 0.25)de prijs van een jaarkaart is f 1. Een belangrijk aspect van het werk in de Hortus is de zaden-uitwisse ling naar instituten over de sehelr wereld. Het is al sinds eeuwen ge bruik, dac botanische tuinen jaar lijks hun zaadlijst rondsturen, zodat men op ruilbasis van de di verse tuinen zaden kan verkrijgen De zaadlijst uit Leiden wordt naar zo'n 450 instellingen in binnen- en buitenland verzonden. In dit verwer ken en verzenden van de zaden, ook van de zaden die wij aanvragen en ontvangen gaat veel tijd zitten. Er zijn dan ook vrijwel voortdurend twee mensen met dit werk bezig. Werk is er genoeg in de Hortus Niet alleen het gewone tuinwerk maar doordat er in tuin en kassen veel bijzondere planten zijn, is ei uiteraard ook veel speciaal verzor- gingswerK. Zowel met het werk in de 18 kassen, als ook voor het tuin werk zijn in totaal 10 man personeel belast. Zij houden gezamenlijk de plamtencollecties in stand. Een aparte plaats neemt de syste maticus in. Hij is n.l. onder mee.' belast met het juist op naam stellen van de planten en de zorg, dat di; ook zo blijft; na een dag met vee' bezoekers komt het nl, nog wel een voor, dat al te enthousiaste bezoe kers etiketten verzet hebben, wa: dan weer gecorrigeerd dient te wor den. Men kan stellen, dat er geei etiket in de Hortus wordt geplaats zonder medeweten van de systems ticus. Behalve bovengenoemde perso neelsleden, de directeur en de hor tulanus, is de Hortus verder nog het werkterrein van een koffiedame, de assistente van de hortulanus, ee stoker en een portier. Behalve bezienswaardigheden al de in 1601 door Clusius geplant Gouden Regen en een uit 1820 date rende monumentale Bruine Beuk. de uitgebreide collectie een war „oase" in een aan openbaar groei toch al niet rijk bedeelde stad al Leiden. Daarom is het beslist niet onver standig eens in te gaan op de uit nodigtng van de heer Bruisma: „Gr eens de Hort(us) op!" HANS LUDO VAN MIERLO De Hortus is rijk aan exo- Hortus beslist een bezoek waard, ische planten, die in deze stre- In een van de kasseji trollen ken nagenoeg onbekend zijn. wij deze bananenboom aan. Vooral om deze planten is de l (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3