beroepsvisser Van Nieuwkoop is verknocht aan het water l vijfenvijftig jaar paling in de fuik Vlaamse kleinkunst in!0okduiven. de Leidse Schouwburg liefhebbers 2IU Voorstel tot ontslag van directeur bij PEZEM Bejaarde overleed tijdens uitstapje 'vliegen" er eens uit iFSCHEID MEJ. STEFFELAAR Gemeentelijke organisatie ESTEC OPENT DEUREN VOOR BEZOEKERS AG 18 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA J7 iAG In één van die ka- g| ieke kleine huisjes op de n de plas ln Kaag-dorp p van Nieuwkoop (68). Met r Klazien (77). Hun wieg De Kaag en ze zouden er 1 jr vandaan willen. Zo ver- |]n ze geraakt met het dorp i Igerplassen. Er is heel wat In het dorp en aan de in plas. Scheepswerven zijn len en Jachthavens. En in ntiemaanden mensen. Heel j jsen. die op dat water ont weken. m vaak bij Jan om een maken. Beroepsvisser jvkoop kent dat wateropper- al z'n inhammen name- prik. Van Jongsaf heeft z'n vissersbootje op ge- irst met vader Jan, die Ivisser was en van z'n der- iar als zelfstandig visser, nu al 55 jaar en 24 Juni is Jaar geleden, dat hij de pachtte van de Ring- Oude Wetering tot Hille- *1 !ombee Nieuwkoop kan niet zon- iter. Nu nog kan men hem aantreffen. Is het niet irplassen dan is het wel palingvissen bij de Lis- r de Ringvaart, 's Mor- tn uur of drie, vier al. Om loet het keernet worden lit 's avonds tegen negen over de Ringvaart wordt als het scheepvaartver - mt. Vroeger moest hij hele iken in z'n schuilhuisje want deze werd dag en end als er schepen moes- en Dat is nu anders. De van tien uur 's avonds 's morgens gesloten. Jan stig thuis 'n „nopje" doen. Geschiedenis ^—/riendelijke huisje, waar op loie kamer vol staat en antieke kasten, lampen, glaswerk, schilderijen en zit Jan van Nieuwkoop ikkelijke armstoel bij de Voor hem liggen kran- jTi en foto's. De meesten Ij 1 oud zijn ze. Samen vor- J| i deel van de geschiede- rÉ Ie Van Nieuwkoops als Dat palingvissen is een wisselval lig beroep. De ene keer moet je het met een pond of zes doen en de an dere keer haal je tegen de honderd pond naar boven. Juist dat wissel vallige maakt het „vak" boeiend. De maan speelt bij het vissen een be langrijk woordje mee. Jans ervaring I is. dat de vangsten bij opkomende i Staande in z'n grote houten en afnemende maan het beste zijn visboot is Jan van Nieuwkoop be- en dat er bij volle maan „weinig te i zig met het uitzetten van de net- verdienen" is. Dat neemt hij op de ten in zijn "stelling" in de Ring loop toe. Het gevolg is wel, dat hij vaart. Het is 'op hoop van zegen' het bij volle maan wat rustiger aan doet. kwijt, want de neefs Cornelis en Jan 1 Z'n vangst raakt hij gemakkelijk hebben een palinghandel en kunnen altijd wel paling gebruiken. Vooral uit het Hollandse poldergebied. Die is, volgens kenners, het smakelijk ste. Nu is het nog niet zo veel ge daan met de vangst. Als Juli in het land komt gaat het beter en dan heb Je tevens de beste paling. Wanneer we het met Jan van Nieuwkoop hebben over de water vervuiling zegt hij nadrukkelijk: ,Op de Kagerplassen hebben we er ge lukkig nog betrekkelijk weinig last van. Wel in de zomermaanden als de vele duizenden watersporters 't ge bied bevolken. Dan is het wel eens bar en boos. In de Ringvaart is het erger. Vooral wanneer de „bollenboe- ren" hun gif in de sloten of riolen storten, 'k Heb wel eens een heel net met dode en zo goed als dode paling naar boven gehaald. Die vissen had den gebrek aan zuurstof. Er moe ten veel meer zuiveringsinstallaties komen. In Sassenheim is er gelukkig nu een en ook voor de andere plaat sen bestaan er plannen ze te bou wen. Hoe eerder die er zijn hoe be ter het is. De vervuiling neemt hand over hand toe. Vooral door die syn thetische wasmiddelen. Het gevaar heeft men te laat onderkent en men heeft voor de bouw van installaties nooit voldoende geld over gehad. Er moet in het gebied van „Rijnland" nog heel wat gebeuren. Even zwijgt Jan. Dan op be sliste toon: „Laten de kustplaatsen heus niet alleen denken, dat ze schade lijden door die watervervui ling. Wij hier in het polder- en plas- sengebied minstens evenveel en mis- c„v,iQ„ v.™ „I0i -neiorxrviiv- 7nn meiaar van antiek en schilderijen is, schien nog wel meer. Belangrijk zou iaarties aan de leeeen van de friken, die hij zijn als we bij onszelf beginnen en noopt nog heel at jaartjes aan de I minder afval achteloos wegwerpen. waterkant te kunnen doorbrengen in de Ringvaart bij de Lisserbrug Van die plastic- en houttroep langs j Vissen is zijn lust en zijn leven. Mi j de oevers krifa Ie wat Thuis gooi je 1 al 55 'aar lang Heus met alIeen 0,11 I heeft uitgezet. Er zit een behoor- toch ook geen afval in de kamer. da broodwinning alleen Het con- waarom dan wel in het water?". tact met de natuul" intrigeert hem lijk zootje paling m. Jan van Nieuwkoop, die vele hob- H" gemet er 'mens van! Jan van Nieuwkoop Duif won i r-JÊk ÉÊt MaDc imei se ukkelijk: „In de geschie- Kaag komt in 1760 eerst de naam Van ls beroepsvisser voor nes, die in 1713 in Zoe- V.%d geboren en zich in Kaagdorp vestigde. Vele hebben dat beroep mi ttI'n neefs Cornelis en Jan TT iamiliet-raditie voort. Daar 'J blij om, want ik ben erg beroep en aan tradities uA «wel ik wel besef, dat hel ^^K>dvisseriJ steeds minder Veranderingen 'koop heeft in z'n 55 Ja- sn als beroepsvisser heel tranderen. Vroeger waren tuk op een voorntje of is al lang niet meer zo, 'ls snoek en snoekbaars vissoorten zijn. Daar- eze „produkten" van de hoofdzakelijk ver te zetten voor de sport- MIEL COOLS heel wat jaren met de Ke vissoorten op de Ka- gevist. Z'n liefhebberij altijd uit naar de pa- Begrijpelijk, dat hij dol- 23 Juni 1931 de „stelling" de Lisserbrug te kun- toen. Daar in die Ring- d Oude Wetering en Hil- hij dus nu, op enkele da- 'ter veertig Jaar. van dat viswater heeft Eerst alleen aan de ïlaarsbond en later ook 11 Amsterdam en Haar man de leden van deze dagelijks zien zitten be oevers van de vaart. visseizoen natuurlijk! Keernet ■koop, een Joviale, rond el en een man die met 'tuur leeft, lachend: ,,'k Jongens best opschie- Ito me nooit een duirt- Natuurlijk heb ik poerde dingen meege- fiehaalde fuiken en ka- netten Dat kwam voor hal eens voor. Daarom op mijn post zijn als ik het keernet had *»nneer er een schip in 15 het net naar de bo- aakken Nachtrust was 'lg bij. Even de ogen op een stoel in de hut. MIDDELBURG <ANP> De raad van bestuur van 't Provinciaal Ener giebedrijf in Zeeland (PEZEM) heeft besloten aan de algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stel len de directeur van het energiebe drijf ir T. Bogerd-te ontslaan en in afwachting van het ontslag te schor- Een rapport van de rekenkamer heeft uitgewezen dat ir. Bogerd voor de bouw van zijn bungalow in Dom burg het bedrijf te weinig in reke ning heeft laten brengen. Afdelin gen van de PEZEM verrichten werk voor de bouw van de bungalow. Ir Bogerd betaalde de PEZEM ruim f26.000. De Rekenkamer becijferde dat dit meer dan f 38.000 had moeten zijn. Aandeelhouders van het energie bedrijf zijn de Provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten. Ir. Bogerd is thans met ziekteverlof. Indien hij hierdoor niet in de gelegenheid is. om te worden gehoord i.v.m. het voorstel tot schorsing, dan zal hem waarschijnlijk eerst buitengewoon verlof worden verleend. Het College van Gedeputeerde Sta ten van de provincie Zeeland is don derdagmiddag om half vier in de vergadering bijeengekomen. Gedepu teerde Staten van Zeeland zullen de statenleden voorstellen de vertegen woordigers van de provincie in de aandeelhoudersvergadering van de NV PEZEM bindend mandaat te ge ven akkoord te gaan met het ontslag LEIDEN Zaterdag 19 Juni belooft een bijzondere avond in de Leidse Schouwburg te worden. Dan treedt er namelijk de Vlaamse kleinkun stenaar Miel Cools op. Mede door toedoen van Ernst van Altena. die teksten schreef voor zijn nieuwe programma en de regie voerde, heeft Miel Cools nu een re pertoire voor noord-Nederland op gebouwd zonder zijn eigen Vlaam se identiteit te verliezen. Het is een genre, dat men in Neder land <te) weinig ziet en op dit ni veau bij ons niet voorkomt: het heeft iets van een tour-de-chant, van cabaret, van een luisterliedjes programma. Als men vergelijkingen wil trekken moet men denken aan George Bras sens en Jacques Brei of Herman v Veen van een paar Jaar geleden. De grote kunstenaar Miel Cools drukt echter door zijn bijzondere theaterpersoonlijkheid zijn eigen stempel op zijn voorstellingen. Hij staat aleen op het toneel, zon der orkest, zonder lichteffekten, zonder manipulaties, zonder „bood schap" maar met een duidelijke signalering van wat er zich op de wereld afspeelt. Het is de Stichting Kunstmanifes taties die de première van zijn pro gramma voor Noord-Nederland in Leiden laat plaatshebben. OUDE WETERING —De Jaarlijk se uitgaansdag van de bejaarden had na een goed geslaagde dag een triest slot. Na de reis werd het diner ge bruikt in Nieuw Vennep waar de har monie Door Gunst Verkregen op be zoek kwam. Onder het spelen van een mars werd polonaise gelopen, waar de heer G. Deters (actief lid' van de muziekvereniging) onwel werd en in elkaar zakte Dokter van Haselen. die bij het gezelschap aanwezig was kon slechts de dood constateren. De heer Deters was 66 Jaar. Labour wint Bij verkiezingen in Londen voor een vakante zetel in 't Lagerhuis heeft Labour gisteravond een grote overwinning behaald op de conservatieve regeringspartij. In het district Harlington behield Neville Sanderson, een advocaat, de zetel voor de oppositie, maar het stem- menverschil. 10.479, was bijna twee maal zo groot als in de algemene verkiezingen van een Jaar geleden. LEIDEN De Leidse Concours commissie organiseerde een wed vlucht vanaf Orleans, afstand 513 ki lometer. Gelost om 9 uur met z.w.w. hebben de duiven te kampen gehad met regenbuien, doch zijn de ver liezen nihil geweest. De Rijnklievers te Leiderdorp. In concours 197 vogels. 1ste prijsduif om 16-12-28 en de laatste of 49ste. prijs om 17-29-56 uur. De eerste tien werden alsvolgt geconstateerd, 1 en 2 J. Zevenhoven - 3. A. v. d. Dop en Zn - 4 N. Hoogervorst - 5. D. Zwaan - 6 Gebr. Kok - 7. J. v. Leyden - 8 W Jacobi - 9. A. Pieterse en 10 P v. Griensven. De vriendenclub - In concours 206 duiven waarvan de eerste gedraaid wordt om 15-42-30 en de laatste of 52 ste prijsduif om 77-42-52 uur. De eer ste tien kwamen als volgt binnen. J. Veilbrief 1 Jac. Siera 2-3-4, S. Pracht Jr. 5 Gebr. v. d. Voorn 6-7, en 8. Gebr. De Ridde r9 en J. Beek man 10 J Veilbrief wint ook de eer ste prijs in L.C.C. verband met de daaraan verbonden ereprijs, die be staat uit een driedaagse reis voor 2 personen naar West-Duitsland voor het bijwonen van een Wijnfeest in oktober. Ook Jac. Siera en Gebr. v. d. Voorn hebben op deze zware vlucht een prachtig resultaat behaald. Columba In concours 69 vogels. Hier behaalde J. Rozier een geweldig resultaat door maar eventjes 1-2-3- 4-5 en 10 te draaien. Verder klas seert Noordervliet zich als 6de W. Siera 7-8 en 9. M. Pet, De Zwaluw te Voorschoten In concours 169 vogels waarvan de eer ste gedraaid wordt om 16-11-00 en de laatste of 42ste prijsduif om 18-22- j 48. De eerste tien kwamen als volgt. Hier maakt Ton v. Wissen een ge weldige uitslag door 1-2-6-7 en 8 te draaien verder F. Hendriks 3. P Ver hork en Co 4. S. v. Heusden 5 en Th. Verhork 9 en L. Hennes 10. De Witkop te Roelofarendsveen In concours 82 vogels. Eerste mel ding om 16-20. Laatste of 21ste prijs- I duif 18-22 uur, Hier ging het als volgt. J. Paauw 1 2 en 7 Gebr. Loos i 3 en 5, A. V. Hoogenboom 4. L. v. Es 6. J. Hoogenboom 8, B v Segge- len 9 en Comb. Hoogenboom v. d. Zwet. De Reisduif Deze ver. had 130 vogels in concours waarvan de eer ste gemeld werd om 16-11-23 en de laatste of 33ste prijsduif om 18-08-20 uur. A. Kramp 1. T. Plateel 2, S i Koster 3, P. Kooiman 4 en 8., W. Kop 5-6 en 7 W. Kapaan 9 en W. Tol boom 10. De Wassenaarse Vriendenclub In concours 102 vogels waarvan1 de eerste melding plaatsvond om 16.31-55 en de laatste of 26ste prijs duif om 17-47-50. De eerste tien kwa men als volgt H. Borsboom 1-2 en 7 H V d. Lely 3 en 6. B Rijsdijk en Zn. 4-8-9 en 10, H Bayer 5. Inspraak bij burgemeesters benoemingen DEN HAAG/LEIDEN De com missaris der koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, gaat mede namens zijn collega's uit de andere provincies bij de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken de kwestie van de burgemeestersbenoemingen 1 aan de orde stellen. Het zal daarbij vooral gaan om de waarde die de minister hecht aan de adviezen die de commissarissen geven. Dit heeft het Zuidhollandse staten lid drs. A. R. van der Burg «D '66' gistermiddag in Den Haag gezegd, nadat hij in de statenvergadering mr. Klaasesz had geïnterpelleerd over de benoeming van dr. A. J. Vis tot burgemeester van Leiden. De be noeming van dr. Vis week af van het advies, dat mr. Klaasesz na het horen van de Leidse raad aan de minister had gegeven. De interpellatie geschiedde achter gesloten deuren. Geslaagd voor hbs LEIDEN Aan het christelijk ly ceum dr. W. A. Visser 't Hooft in Lei den slaagden voor het eindexamen hbs-A: Florie Barnhoorn, Sassen heim. Ietje van Dijk. Katwijk. Bou- dewijn Finson. Leiderdorp, Peter Glasbeek. Leiderdorp, Jan van den Haak. Oegstgeest. Jaap Haasnoot. Katwijk. Wim Kuivenhoven, Rijns burg. Marleen de Kwaasteniet, Al kemade, Trudie van der Lee, Kat wijk, Lourens Lutgendorff, Katwijk, Cobie van den Oever, Katwijk, Atie van der Plas, Leiden, Jacques Ravensbergen, Oegstgeest. Ineke de Ruiter, Katwijk. Hanneke Schut, Noordwijk, Rik Slinger, Leiderdorp, Leendert Tamboer. Haarlem mermeer. Else van Tilburg. Leiden. Riet van Vliet, Leiden. Ab van de Vijver, Katwijk, Atie Zandbergen. Oegstgeest. ArrestatiegolfGuinee In Gui nee (Afrika) is de afgelopen maan den een reeks belangrijke arrestaties verricht in verband met de kwestie van de „vijfde colonne", zo heeft de Guinese minister van Financiën Is- mael Touré in Conakry gezegd Sinds 26 Januari, de dag waarop 58 mensen ter dood werden veroor deeld wegens medeplichtigheid aan de invasie van eind vorig Jaar, wa- J ren drie maal zoveel arrestaties ver richt als voor die datum, aldus Tou- Tandartsencongres De voorzitter van de Internationale bond van tand artsen, de Nederlander dr. Jack Stork heeft gisteren in de Beierse hoofd stad München het wereldtandartsen- congres geopend. Aan de bijeenkomst nemen 10.000 tandartsen uit 64 lan den deel. De Leidse Postduiven Club De eerste tien waren H. Fasel 1-7 en 9 H. v. Riet 2. P. Landesbergen 3. W. Onstenk 4. W. Teske 5. W. v. As 6. G. V. Stein 8 en J. v. Alphen 10 Voor vroegere publicatie uitslagen, voortaan op maandag tussen 19 en 20 uur doorgeven, verzoekt de LCC de verenigingen. KATWIJK In het Katwykse res taurant Triton heeft de Turnkring Leiden en Omstreken gisteravond afscheid genomen van mej. O. Stef- felaar. Mej. Steffelaar die meer dan veertig jaar leidster is geweest bij j de Leidse turnvereniging Brunhilde had op een vergadering in mei te kennen gegeven uit de Technische commissie van de Turnkring te wil len stappen. Bestuursleden van de Turnkring besloten toen mej. Steffe laar voor haar vele verdiensten voor de Leidse turnsport zij is ere lid van het KNVG en lid van ver dienste van de Leidse Turnkring) een waardig afscheid aan te bieden Dat geschiedde gisteravond tijdens een diner in Triton waar bestuurders I van de Turnkring en van vele vere- nlgingen hun waardering uitspraken voor het werk dat mej. Steffelaar in de afgelopen Jaren heeft verricht J Als stoffelijke blijk van waardering werd haar een geschenk onder cou vert aangeboden. Een zakcentje voor haar reis naar Minsk (Rusland' waar de Europese kampioenschap- 1 pen turnen worden gehouden. De heer H. de Geus (voorzitter van de Turnkring Leiden en Omstreken en LEIDEN In de nu uitgebrachte nota komen B. en W. van Leiden tot de conclusie dat de bepleite dienst "organisatie en efficiency" moet worden ondergebracht bij de ge meentelijke personeelsafdeling. Deze dienst zou daartoe moeten worden uitgebreid met een arbeids analist. een taakanalist. een ambte naar voor introductie, vorming en op leiding en een administratieve kracht. De eigenlijke uitbreiding zit in de arbeidsanalist, daar de drie j andere krachten te zijner tijd toch nodig zouden zijn, aldus de nota. LEIDEN NOORDWIJK Het Europese Centrum voor Ruimteon derzoek en Technologie 'ESTEC) in Noordwijk zal op 26 juni zijn deuren openen voor belangstellenden ter gp- legenheid van de jaarlijkse Open Dag. ESTEC is de grootste en meest belangrijke vestiging van de Euro pese Organisatie voor Ruimte onder zoek (ESRO). waarvan Nederland één der 10 lidstaten is. Ongeveer één derde van de 750 employé's van het Centrum in Noordwijk is van Neder landse nationaliteit. Op de Open Dag op 26 juni zal men een model van de TD1-A kunnen zien, de grootste en meest gecompli ceerde satelliet in Europa gebouwd, die begin 1972 zal worden gelanceerd. Eveneens kan een model van de ES RO satelliet HEOS-A2 worden be zichtigd. die in december van dit Jaar gelanceerd zal worden. Verder zal men de sondeerraketten met hun nuttige lading kunnen bekijken, de uitgebreide test-installaties voor proeven onder nagebootste ruimte lijke omstandigheden, de laboratoria voor toegepast onderzoek en de werkplaatsen. Er zullen ruimtevaart films worden vertoond en de bezoe kers kunnen deelnemen aan een wedstrijd, waaraan prijzen zijn ver bonden. Voor de kleuters is er een wedstrijd, waaraan prijzen zijn ver bonden. Voor de kleuters is er een creche, terwijl er voor de groteren verschillende voorstellingen zullen worden gegeven door het Jeugdcir- cus "Atleta".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17