w r Ras<taartje. [k kan mij geen tweede kans ■idenken tussen nu en 2000" ONENIGHEID OVER AANTAL MINISTERS MANN Commissie gaat nu gesprekken voeren op de W.A.-hoeve Kwart van gastarbeiders blijft ONDERZOEK WIJST UIT: lATSSECRETARIS DE KOSTER OVER ENGELAND IN DE EEG AGENT SCHIET MAN IN BEEN IN ENSCHEDE pijnstillers Naturisten doen nieuwe gooi naar vrije stranden mm erdag 17 JUNI1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Koster (56) schat dat jwe kabinet, waaraan prof. zo vlijtig beitelt, begin gereed zal zijn. Ook al kan de demissionaire van Buitenlandse i Luxemburg nog een we- ;orisch moment meema- Igende week speelt zich in handelingen rond de uit- van de Euromarkt een be- ledrijf af. Engeland komt steeds dichter bij de zes landen die nu nog de EEG vor men. Voor het eerst sinds 2000 Jaar lijkt het land weer deel te gaan uitmaken van een Europese ge meenschap. Tweeduizend jaar gele den wisten de Romeinen dat gewa penderhand te bewerkstelligen. Nu zijn de omstandigheden waaron der Engeland en ook Denemarken, Noorwegen en Ierland gaan toetre den tot de Europese gemeenschap wel anders. Over de consequenties hadden F. H. BERGMAN en J. R. SOETENHORST een gesprek met staatssecretaris De Koster. In de afgelopen Jaren heeft de staatsse cretaris vele uren aan onderhande lingstafels in Brussel en Luxem burg doorgebracht. Van De Koster kon worden gezegd dat hij als onderhandelaar zijn sporen al had verdiend, toen hij als liberaal aantrad in het kabinet De Jong. Al voor de oorlog was hij di recteur van de Leidse meelfabriek De Sleutels; in de oorlog maakte hij deel uit van een spionagegroec en na de oorlog rees zijn ster snel in werkgeverskringen. Als voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers en waarnemend voorzit ter van de Sociaal-Economische Raad heeft hij geleerd wat het be tekent om een compromis te berei ken. De Koster ie een gemakkelijk pra ter. Hij straalt een soms irritant aandoende zelfverzekerdheid uit, maar vergoedt veel door zijn char me. Zijn antwoorden missen de grillige humor van Luns. Daar staat tegenover dat ze meestal maar voor één uitleg vatbaar zijn. Ook spreekt hij op een geroutineerde dicteer- snelheid. De kans dat hij de opvol ger van Luns wordt lijkt op het ogenblik niet groot, hetgeen sommi gen van zijn ambtenaren wel jam mer vinden. lerwacht u van de onder den die volgende week emburg worden gevoerd Ingeland en de EEG? L: „Door de op 7 juni in bereikte overeenstem- take het pond sterling en tr uit het Gemenebest en bereidheid van Frankrijk eland ook bij de kwestie inanciering tegemoet te ko- i ik de zekerheid dat het week mogelijk zal zijn de idelingen over de hoofdza- ronden. Wat nog wel zal iggen is de kwestie van de w heeft in het bijzonder nd zich altijd zo iiïige- voor de Britse toetre- punt is voor het Britse La- van groot belang. Er zijn rieten in Engeland die op rij zijn aangewezen. We het- EEG-Veglement aanpas ten Gemeenschap van tien Ik heb voorgesteld de Euro- nmissie hoerover voorstellen doen. Frankrijk ging zo- koord, dat was drie maan den niet mogelijk geweest. mij overigens niet voor at het Britse Lagerhuis het de toetreding niet durft aarden. Ik kan mij geen ans tussen nu en het jaar enken. De politieke wil is bij de Britse regering en ngrijk deel van het scha- let. Oppositieleider Wilson teveel staatsman om zich tijpolitieke overwegingen te den. root belang is dat er een komt voor de boterafzet mw-Zeeland. Als het mis het Britse Lagerhuis dan in de eerste plaats mis op itie-Nieuw-Zeeland, in de ilaats op de visserij, en pas rde plaats de financiering". ,De hoofdzaak is voor ons weest dat er na twee we gen in Europa geen nieuwe |nen zouden ontstaan. Ver- Dze uitvoer nu zo geconcen- de zes EEG-landen, dat adel begint scheef te trek- dergelijke concentratie handel leidt op den duin- politieke verschillen. Een er inmiddels bijgekomen groeiende economische ïan West-Duitsland een bondskanselier Brandt zelf aangeroerd op de topcon- van eind 1969 in Den Haag. emeenschap van de Zes zou lelijke as Bonn-Parijs bete- it twee landen de dienst kunnen uitmaken, eventueel van de kleine landen, er meer landen in de ap zitten wordt een ex positie van één of twee leeds minder mogelijk". terraad. In het parlement zullen wij niale bewind van Portugal heeft studeren. Ik heb trouwens het ge voel dat de suggesties van president Pompidou alweer van de baan zijn. Wij staan ook niet te dringen, eer lijk gezegd, om deze denkbeelden te onderzoeken". Hoe zou de democratische con trole tot gelding kunnen komen als er geen echte federatie, maar alleen een verband van regerin gen is? De K.: „Dat is een moeilijk punt, dat geef ik toe. Wat een federatief Europa betreft ben ik optimistischer over de houding van het Europees Parlement dan van de EEG-minis- Nederland nu ijveren federatief Europa, of pom" nu Engeland lid is? „We laten het ideaal van sratie niet schieten. Ik kan voorstellen dat een Ge- i van tien landen kan als de vereiste van unani- de besluitvorming wordt taafd. Als Je ziet hoe het in Misatie als bijv. de OESO it hebt een confederatie tese statenbond) als ,,tus- aanvaardbaar ge- „Ik heb niet gezegd een ■atie is voor ons aanvaard- gezegd het is een lange maar wij willen de ideeën Franse president Punt heeft wel be- TEI bij banken lering ineens RRDAM In het bankbe en akkoord bereikt over een Per 1 juli na afloop loonmatiging is een loon- zes procent overeenge- ^st wordt volgende maand !»ing ineens van 1,75 procent fcasis gegeven. De vakantie van zes op zeven procent DEN HAAG In het overleg over de kabinetsformatie zijn de fractie leiders van KVP, ARP. CHU, VVD en DS '70 het gisteren niet eens ge worden over het aantal ministers. De gesprekken tenderen in de rich ting van uitbreiding van het huidige aantal van veertien. In het bijzonder wordt daarbij gedacht aan ministers zonder portefeuille voor het welzijn en voor milieubeheer. Als de zetelverdeling in het huidige kabinet gehandhaafd zou blijven is uitbreiding met twee ministers no dig. De vijfde partner in het overleg, DS '70, heeft tenminste twee minis terposten geëist. In het zittende ka binet De Jong heeft de KVP zes ze tels, de WD en ARP hebben elk drie zetels en de CHU heeft twee zetels. Informateur prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp wil vrijdagmiddag be kend maken wie hij als formateur, en minister-president in spé van het vijf-partijen-kabinet zal voordragen. Ook wil hij dan de zetelverdeling onthullen en het regeringsprogram- ïader overleg over de wij de prijsstijgingen zullen gecompenseerd. In elk geval werkelijke loonstijging van veilig worden ge- ENSCHEDE Een agent van de Enschedese politie heeft gisteren tijdens een vechtpartij zijn pistool getrokken en daarmee een 23-jari- ge man in het been geschoten. De agent werd samen met een collega door twee onder invloed ver kerende Enschedeërs bedreigd, nadat de autó waarin zij zaten was klem gereden door de agenten, die het tweetal daarvoor met de auto over de weg had zien slingeren. De twee mannen probeerden de agenten te molesteren. De politieman nen zouden volgens de politie zeker het onderspit hebben gedolven, als. de agent zijn pistool niet had ge trokken. ma publiceren. Voor een formateur (tevens kandidaat-minister-presi dent) blijft dan alleen als taak over het zoeken van "de mannetjes" om de ministersposten te bezetten. Mr. R. J. Nelissen, de demissionai re minister van Economische Zaken, heeft namens een werkgroep van "de vijf" vanmorgen rapport uitge bracht over een reeks bezuinigingen in het Jaar 1972. Het rapport behelst een unaniem advies van de financië le specialisten van KVP, ARP, CHU VVD en DS '70. De fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, noemde het gisteren voor de radio "de vloek van de boze daad", dat de christelijke partijen gedwongen zijn samen te werken met VVD en DS '70. Hij meende, dat KVP ARP en CHU nogal wat concessies hadden gedaan aan de andere twee partijen. Overigens vond drs. Den Uyl "dit een van de meest besloten en geheim zinnige formaties die we hebben ge had". spoediger medestanders vinden voor een federaal Europa dan in de raad. Od den duur moet de Europe se Commissie de positie van minis terraad krijgen en het parlement moet een belangrijke stem hebben bij de benoeming van de leden van de Commissie. De huidige minister raad moet een soort Europese se naat worden. Maar voor wijziging van het Verdrag van Rome is nu eenmaal unanimiteit nodig en die is op deze punten thans niet te berei ken. Het zou irreëel zijn als wij hierover nu voorstellen gingen in dienen". Denkt u op bepaalde punten anders over „Europa" dan minis ter Luns? De K.: „Wij denken niet anders, maar wij hebben een verschillende manier van werken. De hoofdlijnen van het Europese beleid van Luns kan ik aanvaarden, anders zat ik hier niet. Waar ik wel een andere aanpak zou voorstaan is op het mi nisterie zelf. Ik zou veel meer wil len doen aan lange-termijnplan- ning, die hier helemaal niet bestaat. Iemand als minister Luns had dat ook niet nodig, door zijn grote er varing. Na de laatste begrotingsbe handeling in de Kamer zei hij te gen mij: „Ik zou nu meteen kun nen antwoorden". Maar ik ben al tijd gewend geweest in een team te werken, met een aantal mensen bij elkaar te gaan zitten. Ik zou bij voorbeeld graag nagaan hoe zo'n Europa van de Tien over een jaar of tien, twintig gaat werken, hoe dat eruit gaat zien. Daarvoor moet je modellen opstellen. Ik heb wel eens gezegd, stel dat er morgen een Europese veiligheids conferentie wordt gehouden, dan zou Luns de avond tevoren de stuk ken kunnen inzien en de volgende dag nog een redelijk goed figuur slaan. Maar iemand met minder er varing kan dat natuurlijk niet. En wat ligt hier nu klaar voor de nieu we minister? Als bijvoorbeeld me neer Schmelzer en meneer Wester terp hier* op, laten we zeggen, 28 Juni binnenstappen, wat vinden ze dan? En dat had toch gemoeten. Zou u zelf minister van Bui tenlandse Zaken willen ivorden? De K.: „Ik zou liegen als ik... Ik zou het een uitdaging vinden om het nu zelf ook eens te mogen pro beren. Maar ja, in een vijfpartijen- kabinet. Wat vindt u van Luns' veront waardiging over .kleine, extreme groepjes"? De K.: „Je mag de zogenaamde extreme groepen natuurlijk niet over één kam scheren. Buitenparle mentaire meningsvorming vind ik op zichzelf geen verontrustende zaak. Maar Je moet geen dingen beweren die gewoon niet waar zijn. Het is niet waar dat Luns het kolo- verdedigd. Natuurlijk hadden ook de goede eigenschappen van minis ter Luns hun keerzijde, en dat komt hier bijvoorbeeld tot uitdruk king in het ontbreken van planning op lange termijn. Maar Luns is voor ons land een enorme „asset" geweest, hij was in het buitenland overal bekend en overal bemind. Wie ook zijn opvol ger wordt, hij zal jarenlang de op volger van Luns zijn. Er is in Ne derland niemand die op het terrein van buitenlandse zaken zo goed ADVERTENTIE AD VER TENTIE helpen direkt poeders cachets-tabletten Nederlandse emigranten in moeilijkheden NAARDEN (ANP) Het Natio naal hulpfonds „Wij komen" heeft tijdens een onderzoek naar Neder landse emigranten, die in emigra- tielanden in grote moeilijkheden verkeren, 60 reacties gekregen. Het betrof directe noodgevallen van emi granten, die door ziekte, ongeval, werkloosheid of andere omstandighe den in grote financiële moeilijkheden verkeerden. Het fonds zond de rapporten van de zestig gevallen door naar de Ne derlandse Emigratiedienst, die op zijn beurt de emigratieattaché's in de be treffende emigratielanden (Australië, Afrika, Canada en Amerika) ver zocht heeft contact op te nemen met de in nood verkerende emigranten. De attachés, aldus blijkt uit een mededeling van de zijde van het hulpfonds „Wij komen", zullen al het mogelijke doen om de betrokkenen ter plaatse ter helpen. In hopeloze gevallen zal voor terugkeer naar Ne derland, met behulp van de verschil lende regeringen, overwogen worden. UTRECHT (ANP) De uit vier leden bestaande adviescommissie die vorige week door het bestuur van de WA-stichting is ingesteld, zal zien de situatie op Dennendal op korte termijn besprekingen gaan voeren met verschillende groepen op de WA-hoeve in Den Dolder. UTRECHT (ANP) De Neder landse Federatie van Naturistenver enigingen heeft opnieuw een poging gedaan ook in ons land vrije stran den te krijgen. Gisteren zijn officië le aanvragen ingediend bij de ge meentebesturen van Texel, Callants- oog, Schoorl en Terschelling. De heer Bob Stolk. voorzitter van de Nederlandse Federatie van (17) Naturistenverenigingen, verduide lijkte, dat het de 12.000 Nederlandse Naturisten <4000 gezinnen) gaat om strandgedeelten, waar men net als in Duitsland, Joegoslavië. Denemar ken en elders al lang het geval is, desgewenst zonder kleding van zee en zon kan genieten. Zoals indertijd gemeld is, wees Texel het verzoek vorig jaar na veel gehafrewar af. De nieuwe poging wordt bij vier geemeentebesturen gelijktijdig onder nomen om de moeilijkheid te omzei len dat één gemeente in Nederland "het eerste schaap over de dam" zou moeten zijn. De naturisten vra gen zich af, waarom men wel naakt op het toneel mag verschijnen en niet op een speciaal daarvoor aange wezen strand. Met Callantsoog zijn al inleidende besprekingen gevoerd. De heer Stolk vreest dat wijziging van de plaatse lijke politieverordening wel moei lijkheden zal opleveren. „Als het niet lukt, overwegen we in augustus of september een proefproces uit te lokken", aldus de heer Stolk. Ze zal onder meer contact opne men met de staf, de verpleegkun digen, de ouders en de vakorganisa ties. Hangende deze gesprekken zal van niemand worden gevraagd ver klaringen van welke strekking dan ook. te ondertekenen. Dit hebben het bestuur van de WA- stichting en de adviescommissie una niem besloten op hun vergadering die tot na 2 uur 's nachts voortduur de. Zolang de adviescommissie met haar besprekingen bezig is, zal ook de tij delijk buitendienststelling van drs Carel Muller niet worden opgeheven, terwijl evenmin wijzigingen worden, aangebracht in de overige maatrege len waartoe het bestuur vorige week vrijdag besloot. Dit houdt onder meer in dat de hee André blijft optreden als verpleeg kundig directeur. De staf van Den nendal kwam na afloop van de bestuursvergadering voor intern be raad bijeen. Een groep van 20 leerlingen, op Dennendal, geslaagd voor het z-diploma (verpleging zwakzinni gen) overhandigde het bestuur een verklaring, waarin stond dat uit de resultaten van de opleiding wel blijkt dat de staf van Demmendal zijn taak, Jonge verpleegkundigen op te leiden en te begeleiden goed vervult. „Aan de waarde van de examens be hoeft niet te worden getwijfeld", aldus de verklaring, „aangezien er drie rijksgecommiteerden bij aanwe zig waren". ADVERTENTIE Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet Zo'n brosse beschuit met frisse aardbeien is een lekkere zomergewoonte! Beschuit met aardbeien lekker met lekker. Kerkeraden tegen "kraak-terreur" in zwembaden GIESSENDAM (ANP) Namens de kerkeraden van de hervormde en diverse gereformeerde kerken in Har- dinxveld-Giessendam heeft een aan tal predikanten en ouderlingen in verband met de kraakacties van het zwembad in deze gemeente een ver klaring uitgegeven waarin zij zich stellen achter de meerderheid van de gemeenteraadsleden die zcih voor het gesloten zijn op zondagen heeft uit gesproken. Zij zijn van mening dat deze aangelegenheid een zaak is uit sluitend van genoemde gemeente, waar de meerderheid van de bevol king, blijkens de besluitvorming in de gemeenteraad, op grond van het vierde gebod beslist tegen openstel ling op zondag is. De kraakacties zijn naar de mening van de kerke raden in strijd met de beginselen van de democratie. Dat aan deze acties wordt deelgenomen door leden van de hoogste volksvertegenwoordiging maakt deze op terreur lijkende acties volgens hen des te ernstiger van aard en des te schandelijker voor de deel nemers. Voorts spreken de predikan ten er hun ernstige verontrusting over uit dat de bevoegde rechter bij de berechting van overtredingen ten deze door zijn commentaar bij t uit spreken van de vonnissen deze schendingen van wet eerder heeft aangemoedigd dan tegengegaan. DEN HAAG Ongeveer een kwart van de elk jaar binnenko mende buitenlandse werknemers moet worden beschouwd als „lang- verblijvers". Voor de Italianen is de gemiddelde verblijfsduur 5,7 jaar, voor de Spanjaarden 3,7 jaar, de Turken 2,4 jaar en de Marokkanen 2.5 jaar. Dit blijtk uit een onderzoek dat in opdracht van minister Klompé (Cul tuur. Recreatie, Maatschappelijk is ingestaeld naar de buitenlandse arbeidskrachten. Een begeleidings commissie meent dan ook dat tegen de achtergrond van dit verrassende resultaat het beleid zich moet rich ten op twee groepen: de passanten en de blijvers. Terugkeer Voor het overgrote deel van de buitenlandse arbeiders blijft terug keer naar het eigen land na tuur, Recreatie, Maatschappelijk keer naar net eigen ïana na ee Werk) en Roolvink (Sociale Zaken) verblijf van enkele jaren in Neder land het doel. In het algemeen geldt j dat beter verdienen de belangrijkste reden is om in het buitenland te gaan werken. Een tweede motief, dat veel werd genoemd, is sparen. Werk loosheid bleek vooral voor Italianen en Marokkanen ook een reden om elders te gaan werken. Van de niet-Europese arbeiders was het grootste deel gehuwd (Marokka nen 84 procent. Turken 90 procent), van de Europese iets minder, maar nog altijd voor ruim de helft (Ita lianen 58 procent, Spanjaarden 63 procent). De begeleidingscommissie meent dat ook al terwille van de gezins hereniging meer goedkope wo ningen voor buitenlandse werkne mers beschikbaar moeten komen. Ook moeten er fondsen komen voor de bouw van betaalde woonruimte, voor ongehuwde buitenlandse werk nemers. Vooral voor de „blijvers" moet 't onderricht in de Nederlandse taal worden gestimuleerd. Voorlichting en vakopleiding moeten worden ver beterd. Vrouw De aanpassing aan 't Nederlandse leefmilieu geeft vooral Spanjaarden en Marokkanen moeilijkheden: zo keuren zij voor de helft het geëman cipeerde gedrag van de Nederlandse m vrouw af. Italianen en Turke staan daar meestal tolerant tegen over.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7