Jew York Times krijgt tot aterdag publikatieverbod PONTIAC Honecker heeft kritiek op de partijgelederen BINNENKORT TROEPENVERMINDERING NAVO-WARSCHAUPACT TER SPRAKE geef een ogers: Buitenland zal zich wel tweemaal bedenken ;rst beperkt' 5 Premier Gandhi kritiseert internationale gemeenschap Afmaal haar liw" droog haar 1 35 voor extra 1 35 «*tvrij op O 30 1* droog haar 1* alcoholbasis u» SDAG 16 JUNI 1971 LEEDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent) IINGTON (GPD) Het Amerikaanse ministerie van beeft de New York Times gedagvaard in een kort waarbij het de onmiddellijke stopzetting eist van de ie van een geheime studie over de interne beleidsvoe- de beslissingen die tot de oorlog in Vietnam hebben )e New York Times had, in eerste instantie, geweigerd geven aan een gelijkluidend telegrafisch verzoek minister van Justitie Mitchell met de motivering dat ikatie „in het belang was van het Amerikaanse volk", publiceerde het dagblad de derde aflevering van zes waarin uit de doeken wordt gedaan hoe president in het geheim de voorbereidingen trof voor een oorlog Vietnam. Inmiddels heeft de rechter de eis toegewezen publikaties tot zaterdag a.s. bereid is vóór de motie te stemmen. Maar zelfs in" dat geval blijft het onaannemelijk dat er voldoende stemmen zullen' z^jn om de motie aan te nemen. De publikatie van het rapport komt verder aan de vooravond van de binnenkort te verschijnen me moires van president Lyndon John son. die onlangs een paar duizend i Amerikaanse prominenten uitnodig- I de voor de opening van de bilblio- theek van enkele miljoenen dollars waarin de documenten van zijn rege ringsperiode zijn aangebracht. Men mag aannemen dat Johnson in zyn I memoires minder openhartig is dan j de Pentagon-studie over zijn rol in de Vietnam-oorlog en dat de publi katie van de studie zijn reputatie niet ten goede zal komen. Gesprek met Clifford Dat de publikatie in de New York Times politieke gevolgen heeft, bleek ook uit de bekendmaking dat het ministerie van Buitenlandse Zaken een bijeenkomst heeft gearrangeerd met de voormalige minister van De fensie Clark Clifford (de opvolger onder president Johnson van Robert McNamara), Clifford maakte verle den week een op het oog eenvoudig plan bekend om de Amerikaanse krijgsgevangenen terug te brengen naar de V.S. Zijn plan behelst het bekendmaken van een datum voor de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Indo-China. waarbij Ha noi zich zou moeten verplichten de 3,1 [e; van Buitenlandse Zaken •rschreef gisteren op een mtie de ontoelaatbaarheid blikaties en zei dat ze tot den hebben dat het bui- ih voortaan wel tweemaal en om vertrouwelijke me te doen aan de Ameri- ering. Senator Mansfield "geschokt, verbaasd, ver- ?errompeld" was over de in. Hij vroeg de regering feiten op tafel te leggen [verwegen het rapport het te maken van een of meer gen van een senaatscom- einde het Amerikaanse volledig mogelijk in te is vast komen te staan Fulbright, voorzitter van CUfsie voor buitenlandse be- al in november '69 door op de hoogte was ge- ïet bestaan van het rap- t hij vervolgens tot drie- linister van Defensie Laird om inzage van de studie, oorddde echter dat de be- van 't rapport "uiterst blijkbaar zo beperkt int Nixon noch minister ch Nixons adviseur dr. linger op de hoogte waren staan ervan. Geen effect aflevering van de in de Times gepubliceerde uit- j d de Pentagon-studie ont- t resident Johnson' al op besloot Amerikaanse troe la uitgebreide schaal in )&m te gebruiken, omdat uidelijk was (nog maar de in het geheim voor- >lmbardementen op Noord- ïas begonnen)dat deze ïenten niet het gewenste len hebben en dat de ac- öuden kunnen voorkomen flenmalige Zuidvietn'amese elkaar zou storten. John- te dat het besluit om troe- oden ten koste van alles lil worden gehouden, en voorgesteld als een krijgsgevangenen binnen dertig da gen na de bekendmaking van de da tum vrij te laten. Doet Hanoi dit niet, aldus Clifford, dan kan Ame rika weigeren zijn soldaten op de aangekondigde datum terug te trek ken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de ontmoeting met Clifford was geregeld om te voor komen dat de regering-Nixon be schuldigd zou kunnen worden van kwade trouw. Het liet tegelijkertijd weten dat het al bij voorbaat niet veel heil ziet in zijn voorstellen. OOST-BERLIJN (Reuter, AFP, uur nog dat de voormalige „grote, DPA) 'n z'jn rede tot het acht- j man van de Oostduitse communisti- ste congres van de Socialistische j sche partij" de openingsrede zou uit- evolg op het tot dan toe Eenheidspartij van Duitsland (SED) I spreken. Zijn is de nieuwe partijleider Erich Ho- I nieuw voedsel De Westduitse kanselier Brandt heeft gisteren in het Witte Huis in Washington een bespreking gevoerd J met president Nixon. Brandt brengt op het ogenblik een onofficieel be zoek aan de Verenigde Staten, nadat hij eerder Jamaica had bezocht. Ni xon en Brandt zijn het er o^er eens geworden dat de twee landen zullen gaan streven naar gemeenschappelij ke en evenwichtige vermindering van I NIEUW DELHI (AP, Reuter, het aantal in Europa gelegerde troe- AFP) De Indiase premier me- pen. De twee regeringen hopen dat vrouw Indira Gandhi heeft ernstige in dit verband in de komende maan- kritiek uitgeoefend op de "interna den vooruitgang zal kunnen worden i tionale gemeenschap" die slechts geboekt. Voorts spraken Nixon en armzalig hulp heeft geboden voor 't Brandt over uitbreiding van de EEG, Pakistaanse vluchtelingenprobleem de Salt-besprekingen van de VS met In een toespraak tot het Indiase par- de Sowjet-Unie, over het Midden-Oor,- lement verklaarde ze dat niet alleen ten, over internationale monetaire i India maar de gehele internationale aangelegenheden en in verband met gemeenschap te lijden zal krijgen, dit laatste hoeveel de bondsrepubliek zou willen bijdragen tot het daar ge legerd houden van Amerikaan- AD VERTEN TIE VADERDAG VADERDAG VADERDAG fijn om te krijgen fijn om te dragen voor jaren en jaren en jaren Fraai gevormde kast beschermt het 100°ó waterdicht Uurwerk verend solide Pontiac uurwerk tegen vocht opgehangen in een solide roestvrij en stof. Wijzerplaat met kleurige stalen kast- De beste bescherming zóne. Doublé 149 - van de juiste tijd Edelstaal 190.- PONTIAC TIJD JUISTE TIJD Verzet tegen bomenvellers Na soortgelijke acties in Amsterdam en Stockholm zijn nu ook in de Zwit serse stad Genève inwoners in het geweer gekomen tegen het vellen van bomen ten behoeve van het verkeer. Demonstranten betrokken de wacht e bedreigde bomen: drie hoge po pulieren en een mammoetboom (se quoia). Volgens de betogers is een kleine wijziging voldoende om de bo men te sparen. Voorlopig moesten de houthakkers met hun motorzagen onverrichterzake vertrekken. Beeldje voor Otto Frank In Londen heeft de Pan Book Com pany, een gouden beeldje uitge reikt aan de 82-Jarige Otto Frank, de vader van Anne Frank, vermaard door haar dagboek over haar onder duikperiode in Amsterdam. Het beeldje werd uitgereikt, omdat van dat dagboek in Groot-Brittannie een miljoen exemplaren zijn verkocht. Het origineel van het dagboek van Anne Frank ligt thans in een bankkluis in Zwitserland, waar de heer Frank woont. se militaire eenheden. Ook over Ber lijn is tijdens het onderhoud dat een uur en drie kwartier duurde, „zeer gedetailleerd" beraadslaagd. Bondskanselier Brandt had ook 'n ontmoeting met de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Rogers. Foto: links Brandt, recchts Rogers. mt had de volledige steun president Kennedy in stelde ambassadeur ge- xwell Taylor, de opper be- generaal Westmoreland, imotiveerd door memo- ihnsons adviseur voor de iigheid, McGeorge Bun'- ;r Willima Bundy ver in van de belangrijkste deze Pentagon-studies, de weinigen die op hoog dat stadium adviseerde niet uit te breiden en de irug te trekken was een liseur, George Ball, bereidingen voor de publi- de zeer uitgebreide studie ina's in 46 delen) namen den in beslag. Zeven ver- van' de New York Times taan mee. Hef is bezig in a een van de grote poli- Qdalen te worden van de jaren, niet alleen wat de n uit de regering-Johnson 'ar ook het nog onopge- latuk wie de zeer geheime landen heeft gespeeld van (d en om welke redenen. Ergernis motiveringen ook ge in zijn, de publikatie voordat de senaat van- Mi Qsdag) zou stemmen over de senators Hatfield en per 31 december van 'He Amerikaanse troepen takken uit Indo-China. De 01 over de vooral door Johnson gevoerde mislei- taam-politiek, waarbij niet Amerikaanse volk, maar ®?res om de tuin werden ten gevolge hebben dat senators uit ergernis nu tanS Proces in Marrakesj In Ma- rakesj is een proces tegen 193 perso nen begonnen die worden beschu!- thuisblijven geeft digd van deelneming aan een sa- aan speculaties menzwering tegen Koning Hassan necker gisteren uitgevaren tegen in Bonn volgens welke Ulbricht be- j van Marokko; 32 verdachten worden van de gevolgen van de ontwikkelin gen in Oost-Pakistan. "Wij zullen niet toestaan dat de gemeenschap zich niets aantrekt van wat er in dit gedeelte van de wereld gebeurt. Ik zou wel eens willen we ten of er een land is dat ook maar een tiende van het probleem onder ogen heeft gezien, waarmee wij nu geconfronteerd zyn. Als er in Europa tienduizend vluchtelingen de grens oversteken dan bemoeit het hele con tinent zich e'" meer. Het wordt in de pers uitvoerig behandeld. Maar hier zijn in enkele weken bijna zes mil- zalig en slechts een tiende van wat nodig is. We zullen waarschijnlijk door een hel moeten gaan, maar ik heb vertrouwen in de grote kwa liteiten van ons volk en verwacht, dat we de toestand aankunnen, of de landen van de internationale ge meenschap nu hulp bieden of niet. Zeker is dat zij de gevolgen zullen ondergaan van wat er in Bangla Desj is gebeurd. Als de wereldmach ten te zijner tijd pressie op Pakistan hadden uitgeoefend zou er een poli tieke oplossing voor het probleem van Bangla Desj zijn gevonden. El ke dag wordt de kans daarop echter minder, aldus mevrouw Ghandi die al eerder verklaarde, "dat de situa tie een bedreiging vormt voor de vre de in het gebied." De premier was tijdens haar toe spraak zeer bewogen. De enige po litieke regeling die India inzake Oost-Pakistan zal kunnen aanvaar den zal er een moeten zijn met de "thans onderdrukte" bevolking, .zekere partijleden die de waarde de kritiek en de zelfkritiek zijn ver geten". Deze kameraden „geloven dat zij intelligenter dan het collectief zijn. Zij houden niet van opbouwen de kritiek en denken dat zij onkwets baar zijn". Volgens Honecker vormt een dergelijke houding een gevaar- lüke bedreiging voor le vooruitgang van de partij. Deze passage in de toespraak van Honecker komt niet voor in een sa menvatting van 45 pagina's die het Oostduitse persbureau ADN van de rede van de partijleider heeft gege ven. Wel was deze kritiek te beluis teren in een verslag van de Oost duitse televisie. Honecker had ook ernstige kritiek op de Oostduitse industrie, die met grote moeilijkheden heeft te kampen. Er waren daar, aldus de partijleider, op hoog niveau ernstige fouten ge maakt. Na te hebben geconstateerd, dat sommige wantoestanden in de in dustrie een verontrustende omvang hebben aangenomen, sprak Honec ker zich uit voor een geleidelijke en harmonieuze ontwikkeling van de industrie, het toepassen van de eco nomische wetten van het socialis me en een „realistische vaststelling van, onze mogelijkheden en verant woordelijkheden" Ulbricht De afwezigheid van Ulbricht wierp ondanks de beste wensen voor zijn gezondheid die Honecker uitsprak toch een ernstige wanklank op het congres. Het wegblijven van Ulbricht komt kennelijk toch nog onverwacht want de Oostduitse ra dio berichtte eisterochtend om negen gin mei niet vrijwillig is afgetreden. bij verstek berecht. joen vluchtelingen de grens overge- vervolgde ze. In antwoord op vragen komen en ons land is een arm land. j van leden van het parlement ver- In dit land bestaat gebrek aan bij- klaarde zij, dat haar regering nooit na alles wat de vluchtelingen hard I zal instemmen met een regeling die nodig hebben. Maar de hulp die we I de dood zou betekenen van "Bang- tot nu toe hebben gekregen is arm- la Desj" (de Bengaalse natie) en het einde van de democratie van een volk dat nu voor zijn rechten vecht. Mevrouw Gandhi legde er de na druk op, dat India slechte tijdelijk voor de vluchtelingen zal zorgen. "Wij zijn niet van plan hen voor goed toe te laten, maar het ligt ook niet in onze bedoeling hun te vra gen terug te gaan en ze daar te la ten afslachten". Functionarissen van de Wereld bank die als eerste bui tenlanders Oost-Pakistan weer moch ten bezoeken hebben geconstateerd, dat er in uitgestrekte delen van het land honger heerst. Deze constate ring is in strijd met uitlatingen van president Jachja Chan die verklaar de dat de voedselvoorziening normaal op peil was gebracht. Volgens des kundigen zal het voedselprobleem in de komende maanden nog vererge ren. De rijstoogst zal dit Jaar een miljoen ton lager zijn. Door dit te kort heeft Pakistan 3 miljoen ton graan nodig. Hiervan moet 2,5 mil joen ton naar Oost-Pakistan. Het te kort aan rijst wordt nog verslech terd door het gebrekkige distributie apparaat dat, nu de regentijd is aan gebroken, nauwelijks meer functio neert. De MBFR is een bijzonder ingewikkeld vraagstuk Aan de vooravond van de NA- VO-ministerraad van vorige week in de Portugese hoofdstad: Lissabon liet de Amerikaanse minis ter van Defensie, Meivin Laird, zich nogal misprijzend uit over de voor studies, die door Europese deskundi gen zijn gemaakt over het vraag stuk van de wederzijdse en even wichtige vermindering van strijd krachten in Europa. „In tegenstelling tot wat anderen menen", zei hij, „ben ik er niet erg over te spreken". Laird deelde mee. door H. J. Neuman directeur Nat. Inst. voor vredesvraagstukken dat men in Washington nu bezig is aan een eigen studie, waarvan het resultaat eind van deze maand aan de nationale veiligheidsraad en ver volgens aan de NAVO-bondgenoten zal worden voorgelegd. Die studie zal heel wat veel om vattender („more comprehensive") zijn dan al het voorgaande, en de Amerikaanse delegatie in Lissabon heeft in elk geval weten te berei ken, dat de Europese bondgenoten geen verdere actie zullen onderne men, voordat het Amerikaanse do cument op tafel ligt. Het ziet er naar uit, dat daarmee een groot deel van de omstreeks zestig „mo dellen" die door de NAVO-deskun- digen in de loop der laren zijn op gesteld, definitief naar de prullen mand is verwezen. De vraag is we] gesteld, of uit deze gang van zaken niet blijkt dat de Europese regerin gen eigenlijk onvoldoende zijn toe gerust om deze ongelooflijk lastige materie zelf te lijf te gaan. Het denkbeeld om de spanningen in Europa te verminderen door „weder zijdse en evenwichtige vermindering van strijdkrachten" („mutual and balanced force reduction" of ADVERTENTIE MBFR) door d juni 1968 in Reykjavik bijeen wa ren. Het dankt zeker voor een deel De MBFR het kan niet vaak ge noeg worden opgemerkt voor het eerst gelanceerd spraken van het Atlantisch bondge- NAVO-ministers, die in nootschap wordt ofwel verzwegen over welk Europa men het wil heb ben. óf er wordt gesproken over Centraal-Europa (zoals ook de Rus sische partijsecretaris Brezjnjew in ingewikkeld probleem. De grote Zijn rede te Tiflis op 14 mei Jl. moeilijkheid is, hoe men een even- heeft gedaan), wichtige vermindering moet uitdok teren van een krachtsverhouding, Vorig jaar april zijn via het West duitse blad „Die Welt" drie geheime MBFR-modellen uitgelekt. Het eer ste model beperkte zich tot een zone, die aan westelijke zijde de Duitse Bondsrepubliek en de Bene- luxlanden en aan oostelijke zijde de die zelf niet evenwichtig is. Naar aantallen tanks, vliegtuigen en divisies gemeten zijn de landen van het Warschaupact sterker dan de NAVO. Maar op zichzelf zijn de Oosteuropese divisie, de Oosteurope- DDR, Polen en Tsjechosïówaikje om- se tank en het Oosteuropese vlieg- vat Daarin zouden alle nationale tuig weer niet gelijkwaardig aan de strijdkrachten met 10 procent en overeenkomstige eenheid van de ajje gestationeerde (buitenlandse) NAVO. Het Warschaupact beschikt I eenheden met 30 procent worden over een haast onbeperkte geo-mili- verminderd. Van elke poging taire diepte, terwijl de NAVO moet opereren aan de uiterste rand van Europa. Stuurt men een deel van de Amerikanen naar huis, dan zullen ze een op zichzelf asymmetrische ver houding door asymmetrische ver minderingen te corrigeren, „recht te trekken', werd in dit model blijk- drieduizend mijl over zee moeten baar afgezien. Het tweede model afleggen om in geval van nood hier bad betrekking op hetzelfde geogra- weer van de partij te kunnen zijn. ifische gebied. Hier werd geen on- Wordt daarentegen een deel van de j derscheid meer gemaakt tussen in- 500.000 Sowjet-militairen in Oost- beemse en buitenlandse strijdkrach- Europa gerepatrieerd, dan behoeven ze slechts enkele honderden kilome ters over land af te leggen om hun vroegere posities in het hart van Europa weer te kunnen innemen. Aan deze laatste ..asymmetrie" zou men van NAVO-zijde de conclusie kunnen verbinden, dat „dus" de te bestuderen zxme zou moeten wor den uitgebreid, bijvoorbeeld tot ten, wél echter tussen de NAVO en het Warschaupact. Het Westelijk bondgenootschap zou een verminde ring met 10 procent moeten uitvoe ren en het Warschaupact met 40 procent. Bij het derde model wer den ook de drie westelijke militaire districten van de Sowjet-Unie (Oostzee. Wit-Rusland en Karpa ten) betrokken. Dan zou men voor de Oeral. Maar in de officiële uit- I de NAVO een vermindering met wederom 10 procent bepleiten en voor het Warschaupact (nu met een veel grotere Russische component), met 30 procent. Nog een andere mogelijkheid wordt geopperd door dr. Timothy W. Stanley, voorheen defensie-adviseur van de Amerikaanse NAVO-delega tie, thans verbonden aan de John Hopkins universiteit. Hij zou willen beginnen met een eenzijdige Ameri kaanse vermindering van de troe pensterkte in Europa met maximaal 10 procent. Op die manier zou een goed klimaat worden geschapen en bovendien zou de regering in Wa shington aldus tegemoet komen aan de verlangens van het Congres. Vervolgens zouden, in een tijdsver loop van een jaar, in de zone die ook in de eerste twee modellen van „Die Welt" is aangehouden, alle grondstrijdkrachten van NAVO en Warschaupact met 10 procent moe ten worden verminderd. Wederom zouden er dus Amerikanen naar huis gaan, maar in dit voorstel zouden de reducties toch voorname lijk van de Europese eenheden af gaan. In de derde fase, die Stanley op twee Jaar begroot, zouden de grondstrijdkrachten in èlle Europese bloklanden (dus niet alleen meer in Centraal-Europa) met nog eens 15 procent worden verminderd. En pas dan zou het moment zijn aangebro ken om definitieve „plafonds" voor Oost en West vast te stellen. Het wachten is nul zoals gezegd, op het Amerikaanse model, dat alle voorgaande modellen in omvang en bruikbaarheid zal moeten slaan. 'ETVRIJ VET DRY 'oor vel UKY

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9