Schuur van goedgelovige weduwe gebruikt om jenever te stoken Impasse op Dennendal 1 VIJF SLUITEN REGEERAKKOORD Tip voer 'n onvergetelijke vrije dag. Boerderij in Alphen herbergde klandestiene stokerij Hervormde synode wil ruimere mogelijkheder voor dienstweigering Kamerleden signaleren wraakneming Russen zonder moeite langs Italianen evoluon Informateur werkt in hoog tempo door WOENSDAG 16 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ALPHEN AAN DEN RIJN De bezoeker van de eenzame boerderij „Gouwezicht" langs de Gouwe in Alphen aan den Rijn wordt op gewacht door een vervaarlijk blaffende bou vier, die echter al snel met de staart tus sen de benen in zijn hok kruipt als hij I nerkt dat men niet bang is. Het eenzame ka- rakter van de boerderij wordt nog versterkt door het feit dat de gordijnen zijn gesloten en er niemand te zien is. Langdurig moet er na het aanbellen worden gewacht voor er achterin de boerderij een deur opengaat en een in overall gestoken figuur naar voren komt gesloft. Met een vragend gezicht kijkt hij ens wie er nu weer belt. Op verzoek hij wel bereid de bewoonster van Gouwezicht", mevrouw D. van der toel- van der Schee, te gaan ha- Ook daar gaan weer een paar ïinuten overheen en dan komt de reduwe aan de deur. „Mijnheer, ik eb alles al verteld. Als ik iedere eer aan de deur moet komen krijg m'n werk nooit klaar". De In een eruite jasschort geklede vrouw rouw draagt een kaartje op haar orst waaruit blijkt dat ze Dolly eet. Zo toeschietelijk als deze naam oet vermoeden, is ze echter bepaald iet. Na enig aandringen wil ze echter og wel eens zeggen hoe dat nu al- maal is gelopen met die klandestie- Jeneverstokerij in haar schuur. Die twee kerels kwamen verleden lar september zo maar hiernaar toe Hun auto hadden ze op de rote weg geparkeerd. Mijn knecht ing vragen wat ze wilden en toen leek dat ze een ruimte wilden heb- en om iets op te slaan. Ik ging er ok naar toe en vroeg of het soms »ts te maken had met verdovende tiddelen of smokkelwaar. Maar dat as niet zo, vertelden ze me". Antivries Hoe de bende wist dat er ruimte eg stond bij de boerderij is nog een pen vraag. Misschien heeft men ge- oon gekeken of er wat te vinden 8S bij deze hofstede, achterafgele- >n, maar toch direct bij de hoofd- eg van Alphen aan den Rijn naar otterdam de snelste verbinding aar Sluiskil waar bendeleider R. R. H. woonde. De mogelijkheid be aat natuurlijk ook dat men is ge- pt. In ieder geval stond een halve ihuur leeg. „We hebben daar kui- ens- gemest", vertelt mevrouw Van er Stoel. „Maar u weet hoe dat ging erleden Jaar: er moest geld bij. lus heb ik de hele boel opgeruimd stond die ruimte renteloos. Ik as ook wel blij dat ik het zo kon erhuren voor twintig gulden in de eek. Ze hebben me trouwens nooit etaald ook.". )oor 'ieter Taf fijn 'oto ftm Dijkman Op de vraag wat de mannen nu recies van plan waren te gaan doen 'iden ze dat ze er antivries-vloei- of gingen maken. "H. vertelde dat ij 't niet zo erg vond ver te rijden, lij was beroepschauffeur en kon er 'd tegen". Tegen de winter kwam bende de „bedrijfsruimte" in ge- ruik nemen. ..Ze kwamen hier altijd iet personenauto's. Een vrachtauto leb ik nooit gezien. Wat ze precies leden heb ik niet geweten, ik had ei- enlijk maar weinig contact met die i. Alleen H. zag ik nog wel eens, an hem had ik ook het telefoon- lummer van zijn moeder gekregen odat ik eventueel iemand kon be- aiken". De knecht volgt de conversatie op en afstandje en zegt niet veel meer lan dat hij nooit bang is geweest. Af toe bevestigt hij met een hoofd knik het verhaal dat zijn werkgeef- ter doet. Dat de huurders de fchuur af en toe dagen en nachten chtereen gebruikten was niet ireemd, qmdat f,e hadden gezegd dat eigen baas waren en zo weer wat irlje dagen konden verzamelen. Maar nu hoorden we pas dat ze dat 'el moesten doen, omdat die Jenever iltijd achter elkaar klaar moet wor- len gestookt. Een enkele keer roken *e wel eens wat vreemds. Maar op *n boerderij zijn altijd luchtjes en •lus viel het niet zo op. En ik ge- wfde wel dat het die lucht van dat intivriesspul was. omdat ik niet pre cies de reuk daarvan weet". Herdershond Achter in het huis laat luid geblaf horen dat er nog een hond aanwe- „Dat is een gemene herders hond. Die ander doet niets maar we loeten deze binnenhouden. Vroeger *as dat wel anders: toen had ik geen tond en ook geen knecht die hier nachts sliep. Dan was ik hier werktijd alleen met mijn drie toderen". Ongerust schijnt de we- towe, met een filtersigaret tussen de hppen, niet gauw te zijn. Toch heeft wel even in de benauwdheid ge- Wen bij deze hele zaak. ■£en heel poosje zijn die kerels hior niet meer geweest. Ik vond dat wat raar, maar omdat ze tooit regelmatig kwamen lette ik er tot zo op. Maar zo'n week of twee Weaen kwam dat telefoontje over alcohol, waarvan mijn knecht t-eer zou weten. Ik vind dat 'n gek feval en heb H's moeder in Sluiskil °PSebeld, om te vertellen dat alles weg moest. Zij vertelde me dat haar zoon „vast" zat, maar met een dag of veertien wel weer vrij zou komen. Ik wist nog niet wat er precies aan de hand was, totdat ik las dat H. in België die moord gepleegd zou hebben. Ik durfde toen niets te zeg gen, want ik was veel te bang dat hij hier op een nacht naar toe zou komen. Pas nadat ze die spullen weg hadden gehaald en ik verleden week hoorde van de politie dat die kerel was ingerekend heb ik alles gezegd. Donderdag kwam de recherche en de politie hier, drie auto's vol. Ze hebben alles onderzQcht, maar er was niet veel meer te vinden". De knecht is zondags, nadat de re cherche ook vrijdag de hele dag nog bezig was geweest, meegenomen voor een verhoor. „Het is wel een hele drukte, zo", zegt mevrouw Van der Stoel. „Eerst verleden week al die mensen hier en jij" tegen haar knecht) „zondag weer weg. En gis teren kwamen ze alweer. Ik geloof dat dat spul naar Breda ging wat ze hier maakten. Maar hoeveel Je never ze hier gestookt hebben en of dat weg is gegaan weet ik echt niet". Kalfje In de schuur is weinig meer te zien van de plaats, waar nog zo on langs de illegale concurrentie van Bols was gevestigd. Alleen wat brandplekken op de grond verraden dat er met vuur is gewerkt, het stro waarmee de luiken zorgvuldig zijn dichtgestopt bewijst wel dat het dag licht bij dit werk niet kon worden geveeld. Achter in de schuur liggen grote bergen hooi opgetast, waarmee de kalfjes, die nu nog dartelen in het weiland achter de schuur, de winter moeten doorkomen. „Maar ik hoop mijnheer, dat het nu is afgelopen. Anders kom ik he lemaal niet klaar met mijn werk en we hebben hier genoeg te doen!" DEN DOLDER Besprekingen tus-1 sen 't bestuur van de Willem Arntsz- hoeve en de staf van de afdeling Dennendal van deze psychiatrische inrichting zijn vannacht mislukt. Het bestuur weigerde alsnog een lo- yaliteitsverklaring met betrekking tot onderdirecteur André in te trek ken. De staf van Dennendal heeft tot nu toe steeds geweigerd met de heer André samen te werken. Het bestuurslid Mr. L. W. Wansink zal een en ander vanavond in een bestuursvergadering van de stich ting aan de orde stellen. De staf j heeft ook gevraagd de heer André voorlopig buiten dienst te stellen" in i 't belang van personeel en patiën ten". De stafleden die in een verklaring gewagen van mogelijke ernstige gevolgen voor alle groeperingen op Dennendal. hebben zich gewend tot de hoofdinspecteur van de geeste lijke volksgezondheid, dr. Baan. Ook zeggen de stafleden door te blijven werken voor de belangen van de zwakzinnigen, zolang dit door het bestuur niet onmogelijk wordt ge maakt. Het bestuurslid Wansink zei nog dat hij gisteravond onmogelijk per soonlijk de standpunten van de staf kon onderschrijven, zonder hierover nog diepgaand met zijn medebe stuursleden te hebben gesproken. Ook het bestuur heeft zich. gezien de ernst van situatie gewend tot dr. Baan. Mr. Wansink legde er vannacht nog de nadruk op dat de loyaliteits verklaring niet inhoudt dat de staf moet samenwerken met de heer An dré, maar dat de laatste niet mag worden geboycot. In de loop van de dag had 't be stuur gisteren gepoogd staf en nieu we directie dichter tot elkaar te brengen. Maar alle partijen hebben dat gesprek als zeer onbevredigend ervaren. Kamervragen Drie leden van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer hebben staatsse cretaris dr. Kruisinga (Volksgezond heid) schriftelijk verzocht zijn me ning kenbaar te maken over de re cente gang van zaken op de Willem Arntzhoeve. Zij hebben de overtuiging dat de situatie zich verder dreigt toe te spitsen op persoonlijke tegenstellin gen in plaats van zich te ontwikke len overeenkomstig de belangen van een bevredigende zwakzinnigenzorg. Het zijn dr. Lamberts, dr. Roethof en ir. Vredeling: De kamerleden informeren er ver der naar of het juist is dat inspec teur dr. Meijering al in het aller eerste stadium van een zekere voor keur heeft doen blijken voor een commissie van goede diensten in plaats van een commissie van on derzoek en of de staatssecretaris voornemens is alsnog tot de instel ling van een zodanige commissie van goede diensten over te gaan. De PvdA-kamerleden dringen ten slotte aan op publikatie van het ad vies van de inspecteur voor de gees telijke volksgezondheid ten einde de Kamer in de gelegenheid te stellen zich daarover een zelfstandig oordeel te Nieuwe partij In West-Duits- land is een nieuwe oppositiepartij gevormd, de „Deutsche Union", voor namelijk bestaande uit liberale con servatieven die zich in 1970 hadden afgescheiden van de Vrije Democra ten in de splintergroep „Nationaal- Liberale Actie". Tot voorzitter is ge kozen het 58-jarige parlements lid Siegfried Zoglmann. De „Deut sche Union" wil zich gaan verzetten tegen de politiek van Bonn ten aan zien van de Oosteuropese landen be strijden. DRIEBERGEN De Hervormd. Synode heeft zich met 29 stemmen voor en 13 tegen achter een voor stel geplaatst tot wijziging van de wet gewetensbezwaarden militaire dienst. Het voorstel gaat uit van het inter kerkelijk vredesberaad en beoogt de gronden voor dienstweigering uit te breiden. Volgens de bestaande wet komen alleen onoverkomelijke gewetensbe- zwaren in aanmerking tegen deelne men aan „elk" oorlogsgeweld. In het door de synode gesteunde voorstel kunnen ook onverkomelijke gewe tensbezwaren worden erkend tegen „bepaalde" wapens (bijv, atoomwa pens), tegen „bepaalde" legers (biiv in NATO-verband) en tegen „b° paalde" oorlogen «bijv. de oorlogvoe ring in Vietnam). Dit houdt in dat gewetensbezwaren een politiek karakter kunnen heb ben. De beperking van de gewetens bezwaren in de huidige wet tot. iemands „godsdienstige of zedelijke overtuiging" is daarom in het nieu we voorstel ook vervallen, omdat dit dient om zedelijke en politieke be zwaren van elkaar te scheiden. De raad voor overheid en samenleving stelde in zijn advies aan de synode dat een dergelijke scheiding tussen ethiek en politiek voor de kerk on- I aanvaardbaar moet zijn. De Hervormde synode heeft voorts j met overgrote meerderheid het rap- I port over abortus provocatus en het j pastoraat afgewezen. Het stuk was I opgesteld door de Hervormde raad van kerk en gezin. „Abortus wordt j in dit rapport een minder gewenste methode genoemd, en niet een kwaad", zei mevrouw C. de Ruyter- De Zeeuw uit Rotterdam i „Wat voor mensopvatting schuilt er achter dit rapport?" „De kerk moet geen koploper zijn i in allerei ontwikkelingen", zei prof. dr. G. C. van Niftrik „De kerk moet j de moed hebben tegen de stroom op te roeien". Er staan volgens hem goede dingen in het rapport (waar- uit niets mocht worden gepubliceerd) I „maar de tendens is om de cultuur en de tijdgeest te accepteren, en dan de ontwikkelingen vanuit de kerk I pastoraal te begeleiden". De synode heeft op voorstel van I de secretaris-generaal, ds. P. H I Landsman, besloten opdracht te ge ven tot een nieuwe studie over abor- I tus provocatus. Daarin moet de so ciaal-ethische en praktische situatie j worden geanalyseerd en vooral de bijbelse vraagstelling ten aanzien van abortus aandacht krijgen. Na het bezoek van de recher che aan de stokerij in de schuur van boerderij „Gouwezicht' Bij zaak-Waver DEN HAAG Twee leden van de Tweede Kamer menen, dat drie geüniformeerde politieagenten op *n arrestent „wraak hebben genomen" tijdens een zitting van de Haagse rechtbank op 11 Juni 's middags om ongeveer kwart voor vier. In schriftelijke vragen aan de mi nisters Polak en Beernink van Jus titie en Binnenlandse Zaken be schrijven deze Kamerleden, de PvdA ers mej. N. Barendregt en P. Dan- kert, wat zij toen zagen: „de arres tant werd met Met hoofd tegen een deurpost gegooid, alvorens door de deuropening gesleurd te worden on der aansporing van een in burger ge klede hogere politiefunctionaris". De Kamerleden willen van de mi nisters weten of er maatregelen wor den of zijn getroffen tegen de be trokken politiemannen. Voorts vra gen zij de bewindslieden te bewerk stelligen dat het politieapparaat er van doordrongen blijft dat „wraak neming" niet geoorloofd is. Mej. Barendregt en de heer Dan- kert construeren de ./wraakneming", naar aanleiding van uitlatingen van politieagenten over gebeurten's- sen buiten de rechtszaal. Buiten de 1 rechtszaal werd gedemonstreerd ten gunste van Ralph Waver, de man wiens uitlevering de Verenigde Sta ten hebben verzocht vanwege deser tie. De Kamerleden Barendregt en Dankert waren bü de behandeling van de zaak-Waver aanwezig om ge hoord te worden als getuigen. EK dammen BOLZANO In Bolzano werd net Europese kampioenschap voor landenploegen voortgezet met de ze vende ronde. De uitslagen waren: ZwitserlandBelgië 2-4, Gultrnard Verpoes t 0-2; GedanceC rote us 0 -2; AugagneurGregoire 2-0; Rus land—Italië 6-0; AndreikoZorn 2- 0; Koeperman— Affatati 2-0; Gant- wargBruck 2-0. Nederland was vrij. Stand: Rusland 12 pnt.; Neder- ven alleen wat kabels en lampjes land 8 pnt.; België 5 pnt.; Zwltser- over. j land 3 pnt.; Italië 0 pnt. ADVERTENTIE Wilt u eens met een computer spelen? Weten hoe kleuren-tv werkt? Elektronisch uw geheugen testen? Kom naar het Evoluon in Eindhoven. Om zélf op de knoppen te drukken, zélf boeiende experimenten uit te voeren. Om iets meer te begrijpen van de wereld waarin wij leven. Kom naar het Evoluon, 't is de moeite waard. Voor iedereen! Direct aan de rondweg in Eindhoven.Geopend: dagelijks van 10-18 uur; op zon- en feestdagen (behalve 1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag), van 12-18 uur. (gesticht door Philips) (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Kabinetsinformateur prof. Steenkamp werkt sinds gisteravond in een hoog tempo aan een concept-regeer akkoord. Nadat de beraadslagingen met de vijf fractievoorzit ters gisteren aanvankelijk uiterst stroef waren verlopen, zijn de grootste hindernissen gisteravond genomen. Daarom ook konden „de vijf" metvan de vijf bij het overleg betrok- ken partijen, pas vanavond verslag uitbrengen, maar er wordt niet aan genomen, dat daarop het overleg nog zou kunnen stranden. Somber In de loop van de dag zag het daar gisteren overigens niet naar uit. De berichten die toen uit het eerste-kamergebouw kwamen, wa- mens de commissie, die op verzoeK I ren voornamelijk somber. Het zou van prof. Steenkamp werd samen- allemaal weer zeer moeilijk liggen gesteld uit vertegenwoordigers tussen de vijf, er zouden weer vele Steenkamp vandaag gaan praten over de zetelverdeling in het nieu we kabinet en over de mannen (of vrouwen), die op die zetels zullen gaan plaats nemen. Het rapport van de commissie-Ne- lissen, die in de afgelopen dagen de begroting 1972 heeft uitgekamd, zal het regeer-akkoord niet meer op losse schroeven kunnen zetten. Weliswaar zal de demissionaire mi nister van Economische Zaken na- moeilijkheden zijn en de herziene versie van het memorandum-Steen- kamp zou nogal wat vragen bij de gesprekspartners hebben losgewoeld. Daarom ook duurde de ver gadering tot omstreeks middernacht. Toen kon echter worden meegedeeld, dat de besprekingen grotendeels wa ren afgerond. De vijf fractievoorzit ters waren het eens geworden over de meeste geschilpunten en de infor mateur kon gaan werken aan het concept-regeerakkoord. Waarschijn lijk zal dit stuk vrijdag aan de frac ties van KVP, VVD. AR, CHU en DS '70 worden voorgelegd. Veel zul len zij er echter niet meer aan kun nen veranderen, daar de fractielei ders zich op de meeste punten reeds hebben vastgelegd. Ook over de moeilijke punten bleek men het gis teren eens te zijn geworden: o.m. over de abortus en een aantal zo genaamde „vrije kwesties". Realiteit Het omroepbestel, aanvankelijk onder de „vrije kwesties" gerang schikt. bleek dat gisteravond niet meer te zijn. Dit punt zal dus in het regeerakkoord worden geregeld. Veel zal er overigens niet veranderd worden, want men is uitgegaan van de realiteit, dat er toch geen geld is om de structuur van het vaderland se omroepwezen dusdanig te wijzi gen, dat er bijvoorbeeld een derde tv-net kan komen. Toen men het ook over (de in middels opnieuw gewijzigde) defen sieparagraaf en het lange tijd zeer moeilijk in de onderhandeling gele gen hebbende punt van de ruilver kaveling was eens geworden, kon aan het afronden van de besprekin gen worden begonnen Aangenomen wordt echter, dat de informateur zijn taak niet eerder dan midden volgende week gereed zal kunnen hebben. Indien „de vijf" elkaar ook ten aanzien van de formule en de ze telverdeling zullen kunnen vin deen en het eens kunnen worden over de vraag, wie premier moet worden, zal er geen debat in de Tweede Kamer meer komen om een formateur aan te wijzen. Mislukken de besprekingen echter op dit punt, dan is een nieuw Ka merdebat onvermijdelijk. „Precies zijn vader" De mili taire commandant van midden-Ja va heeft Goentoer Soekarnopoetra, de oudste zoon van wijlen president Soekarno, verboden in het gebied een verkiezingscampagne te voeren „omdat hij precies zijn vader is", al dus een legerwoordvoerder. Nelissen genoemd als premier DEN HAAG De politieke leider van de VVD, mr. Geertsema heeft herhaald, dat de KVP een nieuwe regeringsleider zou moeten aanwij zen Dat betekent dat de WD aar zelingen heeft ten aanzien van de al als premier gedoodverfde mr. Bies heuvel van de anti-revolutionairen. Als een van de meest serieuze kan didaten voor het eerste minister schap wordt nu genoemd mr. Ne lissen. de huidige minister van Eco nomische Zaken. Hij is ook voorzit ter van de commissie, die informa teur Steenkamp op financieel-econo misch gebied over de mogelijkheden in de komende regeringsperiode zal adviseren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7