'Sandy Coast' is nooit een echt hitgezelschap geweest 'SPINOZA' ALS OPERA MISLUKT ïfet Holland Festival rit't vuistje r(jy) vandaag ...e/7 gisteren l programma] j Sologitarist Ilans Vermeulen: Opening Holland Festival Al Stewart komt naar de Leidse Schouwburg TV morgen] WOENSDAG 16 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD Sandy Coast kent op het ogen- ilik betere tijden dan een half _jaar geleden. Was er begin dit Ai jaar nog sprake van een uit el- u kaar gaan, de laatste weken ziet het popgezelschap de toekomst zonniger tegemoet. Reden van de metamorfose is de Hans Vermeu n-compositie „True love that's wonder", nummer met een zeer 0lange adem (reeds twaalf weken ,at het geheel op diverse hit- jsten genoteerd). Polydor zag het werkje mede [erdoor voor het buitenland wel itten. België, Frankrijk, Engeland Duitsland maakten reeds kennis; lerika komt nog en Spanje en doen de single dezer dagen •spreiden. plotselinge belangstelling voor je „ware liefde" van Sandy Coast niet het vijfmanscnap duidelijk „come back". Een onver- ;hte, maar niettemin een zeer >lkome. Tot nu toe beschouwt Coast het nummer als het leest gewaardeerde in het bestaan, len treedt al zes jaar als prof op. Vermeulen, sologitarist en icomponist: „Wez ijn geen jon- sns, die speciaal voor een hitsingle in zitten. Om niet in een hoekje worden gedrukt, schuwen we «nmercieel schrijven enigszins. ™fcandy Coast is nooit een echt hit- ezelschap geweest. We stonden ja- Ijjlenlang onder de top, meestal met beetje erkenning. Het gekke is, lat ondanks die werkelijkheid, we inlangs gekozen zijn tot de meest lelovende groep van 1971". Kermeulen geeft toe plots in het lezit te zijn van een meer comfor- abele zetel. Freddy Haayen van led Bullit voorspelde het reeds. Zo- rel manager van het eerste uur Vim Bosman en Hans Vermeulen, en tien jaar met Sandy Coast oende, zien nu wel in dat het ïoeilijker wordt om aan de ver- fachtingen te blijven beantwoorden, /ooral geen al te gekke eisen gaan illen, is het advies. „Niemand eft zin om sneller te kelderen an te zijn opgekomen". Bosman; Natuurlijk mag je eisen stellen, rat betreft optredens. Je moet na- M uurlijk niet al te erg te keer gaan. (oorbeelden zagen we genoeg om ||ins heen". Ter sprake komen de potions. LP Dok Sandy Coast wordt dankzij het tltwerk in de gelegenheid gesteld elpee te fabriceren. Zeven nu- mers zijn reeds opgenomen. Titels er nog niet. Wim Bosman: „Op het moment is de markt erg stil. We wachten nog even. In augustus Borden de tijden weer beter. Tegen die tijd zal de plaat wel uit zijn. Ik B hoop op tv-begeleiding"'. Vermeulen over de derde langspe- „Er wordt niet al te erg inge- op het „True love"-succes, in kik geval is het niet de bedoeling de elpee zó te noemen. Zó min mo gelijk werk ik met die stempel. Na- uurlijk kun je er wel muzikaal voordeel uitslaan. Waar op we ons Vooral hebben toegelegd. Is de uit leiding van stemmen". Basgitarist Henk Smitskamp kwam begin dit jaar de formatie verster ken, Behalve Henk (ex-Motion en Livin Blues) en Hans zijn gitarist Vermeulen, organist/pianist Ron Westerbeek en drummer Onno Een duidelijke definitie van het Sandy Coast-r'epertoire is niet voor radig. Vermeulen, die tevens voor Marianne Noble schrijft: „Ik zie klassiek in de pop wel zitten. Geen Ekseption, dat niet. Zwaarder werk. Het liefst stemmingen beschrijven" Heeft Sandy Coast geen angst om na een reeds langdurig bestaan langzaam maar zeker te verdwij- nen?s VAK Vermeulen: „Als het meezit geef ik ons nog vijf jaar. Langer zou na tuurlijk mooier zijn. Op het ogen blik is de gemiddelde leeftijd 23. Zouden we moeten stoppen dan is dit voor niemand een al te groot bezwaar. We kennen allen een vak (reclemetekenaar, kapper, compo nist). Vooral in het oosten en Bra* bant zijn we nu sterk aan populari teit aan het winnen. Begonnen werd in de bollenstreek, zo langza merhand zijn we dus duidelijk ter rein aan het uitbreiden. Buiten land? Ja, vanuit België zijn er veel gunstige aanbiedingen. Amerikagan- gers zijn we echt nog niet". SANDY COAST Voor hen die de componist Ton de Kruyf twee jaar geleden de opdracht gaven een opera te com poneren gebaseerd op het toneel stuk „Spinoza" van Dimitri Fr en kel Frank en die opdrachtge ver was uiteindelijk de minister van CRM moet het duidelijk zijn geiveest dat dit een koene sprong in het duister betekende. Ton de Kruyf had dan wel eni ge aandacht getrokken met kamer muziek, maar van experimenten op grote schaal, symfonisch of voor het theater, was niets bekend. Gister avond was het dan de met span ning tegemoet geziene gelegenheid om te constateren of er dan mis schien een wonder was geschied. Het wonder is niet geschied. Erger nog: tijdens deze openingsavond van het Holland Festival in de Am sterdamse Stadsschouwburg werd duidelijk dat deze onderneming als een mislukking mag worden be schouwd. Ton de Kruyf is er niet uitgekomen. Het tekstboek van Frenkel Frank bleef als een huis overeirid. Literair sterke tekstboeken zijn vaak voor een componist het moeilijkst. Ze leggen zware verplichtingen op. Wanneer het ook nog om een werk gaat dat meer een praatstuk dan een speelstuk is zoals bij voor beeld ook „Pelléas et Melisande" dan ziet de zaak er nog hachelijker uit. Zo had De Kruyf met „Spino za" bij ontstentenis van een „da- dendramatiek" maar één mogelijk heid: het vervaardigen van een enigszins gedistantieerde absolute muzikale eenheid. Dat is niet ge lukt: Het is de muziek geworden die steeds uit aanzetten tot ideeën lijkt te bestaan waarvan niets gereali seerd wordt. Zo ontstond de totaal indruk van een grauw klankdécor, grauw ook vooral door het weinig efficiënte gebruik van het instru mentarium. Dat laatste mag dan enige verwondering wekken bij een leerling van Wolfgang Fortner, die op dit punt een ware meester is. Het is waar dat dit misschien niet de gelukkigste gelegenheid was om De Kruyfs aandeel te beoordelen. Deze productie van de Nederlandse Operastichting was onder hoogspan ning tot stand gekomen, enerzijds doordat het notenmateriaal wat moeizaam bij elkaar kwam, ander zijds door het probleem: wat is wel en wat niet haalbaar in een uitvoe ring. Niettemin waren er geen ele menten die het vermoeden deden rijzen dat de indruk van het werk bij een andere uitvoering een totaal andere zou zijn. Het was de bedoe ling van De Kruyf de diverse per sonages door bepaalde combinaties van instrumenten een eigen karak teristiek te geven. Hoewel schijn baar weinig efficiënt kam die di versiteit instrumentaal soms wel over, maar anderzijds was er weer de manier waarop de stemmen -be handeld waren, die vaak uitermate nietszeggend en vooral ook met Meinard Kraak als Spinoza (links' en Bert Bijnen als Rem brandt in Ton de Kruyfs opera. ADVERTENTIE Gisteren is 't grote kunstgebeuren begonnen. Opera, ballet, concerten, toneel. Mag kaas uit 't vuistje meedoen? Als rappe rhapsodie in goudgeel. Ais pittige pas de deux met de tong. Als mais meesterwerk van elke Gouden Eeuw. Zijn onze vaderlandse kazen niet een Holland Festival uit 't vuistje - héél het jaar door? 1 31- De filmische opzet van Üe opera overeenkomstig de televisiebewer king van het toneelstuk kwam er in de regie van Bodo Igesz en Neil Peter Jampolis goed uit. Men speel de in historische kostuums temid den van strakke vormen, hiermee in twee richtingen wijzend. Dirigent Francis Travis stond als een onver stoorbare coördinator boven het Utrechts Symfnie Oorkest. Aan zijn koelbloedigheid is veel te danken. Meinard Kraak (Spinoza) en Bert Bijnen (Rembrandt) stonden duide lijk geschetst tegenover elkaar. De eerste beter acterend dan bij vo rige gelegenheden als de nerveu ze intellectueel, de tweede als de wat grove maar in zijn simpelheid van denken zeer sympathieke ge voelsmens. Vooral bij Bijnen was het zeer geloofwaardig. Pieter van den Berg maakte van de rabbi een wat kinderlijke schoolmeester, niet in overeenstemming met diens eru ditie. Zacuto, de jonge geloofsfana- ticus, werd door Rene Claassen bij zonder fel gespeeld en gezongen. Verder een koele autoritaire magi straat van Jan Blinkhof, Emmy Greger als Hendrickje, de Italiaanse gravin door Sophia van Santé en het I z-olse meisje door Maria Franssen; meestal uitstekend gezon gen deze rollen, vaak wat kramp achtig geacteerd. De pro duik tie komt op 17 juni naar Rotterdam en op 24 juni naar Scheveningen. Aad van der Ven Vissterfte in Rijn voorbij De vissterfte die zich de vorige week on verwacht in het middelste deel van de Rijn in West-Duitsland heeft voo gedaan, is voorbij. De oorzaak van de sterfte was. een sterke vermindering van het zuurstofgehalte van het wa ter na een stijging van het peil tengevolge van zware regenval. Goudklomp in Siberië Mijnwer kers in Siberië hebben onlangs een goudklomp van meer dan VA kilo opgedolven, aldus Tass. De goud klomp, die 4,885 kilo woog, is „de grootste die in de afgelopen paar jaar in het noordoosten van de Sow- jet-Unie is gevonden". NEDERLAND I 5.00—5.30 (Kleur) Kinderprogramma (AVRO) 6.45 (Kleur) Tim en de leeuw (NOS) 7.05 Den Haag vandaag (NOS) 7.10 (Kleur) Dubbeldekkertjes (NOS) 7.30 Kenmerk: informatie over kerk en samenleving (IKOR/CVK/RKK) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.20 Politieke partijen: CHU 8.30 Uitzending Stichting Socutera 8,35 (Kleur) Uit de wereld der insckten. Deel 2 kevers Filmreportage (NOS) 9,00 (Kleur) Een stem in de mist (Midnight lace) Speelfilm (NOS) NEDERLAND II 6.45 6.55 7.05 (Kleur) Tim en de leeuw (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Tarzan, tv-serie (AVRO) (Kleur) Journaal (NOS) Duel in de wind (Duel in the wind in defense !j of America's Cup) Filmreportage (AVRO) (Kleur) Ensemble Syntagma Musicum: oude mu- ziek op authentieke instrumenten (AVRO) (Kleur) Journaal (NOS) Wat weet ik eigenlijk van mijn buurman, vraag ik mij /el eens handenwringend af. So goed als niets. Ik zie hem 50ms zwoegend op zijn fiets zitten. Ik loop hem zo nu en dan bij de slager tegen het lijf. Maar daar blijft het bij. Ik zou behoefte kunnen voelen de man beter te leren kennen. Maar hoe? KRO's Leo Akker mans heeft ons via zijn pro gramma „Training in gevoel" een antwoord op die vraag proberen te geven. In Amerika met name wordt steeds meer hetprocédé van „sensitivity training" toegepast om meer inzicht in het eigen gedrag en dat van anderen te krijgen. Volgens kenners kan het praten over eigen en an dermans problemen erg bevrij dend werken. In zijn hart schijnt bijna iedereen er op gesteld te zijn de mening van de „tegenpartij" te weten over zijn eigen „ik". Maar in het dagelijks leven blijken ze kerheidshalve slechts weini gen er eerlijk en oprecht voor uit te willen komen. Wat Akkermans ons van een dagje „sensitivity training" toonde, was overigens niet steeds even gedenkwaardig. Ik kon mij bij voorbeeld niet aan de indruk onttrekken dat de deelnemers zich te veel van de aanwezigheid van camera en microfoon bewust waren. Daar door kwamen mijns inziens de personen, die daarvan de min ste last ondervonden, het eerst en gemakkelijkst aan het woord .Waarmee een averechts doel werd bereikt. Want het ging er om door middel van discussies te bereiken dat juist zij, die moeilijkheden hebben met formuleren, die zich in een groep verlegen voelen, van hun „complexen" worden afge bracht. Daarom ben ik ook al tijd een beetje het oordeel toe gedaan dat vooral diegenen, die veel aan het woord zijn ge weest. na zo'n discussie een „bevrijdend gevoel" hebben. Toch blijft het altijd een adembenemend schouwspel mensen met elkaar in het krijt te zien treden. Het zou je toch maar ten overstaan van miljoenen kijkers worden ge zegd: „Jij bent voor mij van daag een stoorzender geweest!" Andy Williams kwam plotseling uit San Diego. Daar kan nie mand blij mee zijn geweest. Van de succesformule bleef niets heel. Andy zong welis waar zijn ouwe getrouwe hits, Al Hirt blies even fiks op de hoorn, de Edwin Hawkin Sin gers zongen dat het een lieve lust was, maar voor het overi ge: geen vaart, geen onver wachte dingen, koHom geen Andy Williams-show zoals we die van hem gewend zijn. INVALLER DONDERDAG 17 juni HILV. 1. 402 m en FM-kanalen. 7.00 KRO. 10.00 NOS. 11.00 KRO. 12.00 NCRV. 15.30 NOS. 17.30 NCRV. 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Badinerie; klass.- en aniuse- mentsmuz. (gr). (7.30 Nws: 7.32-7.40 Act.; 8.00-8.10 Nws.). 8.25 Overweging. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. (9.00- 9.10 Gymn. v.d. huisvr.) 10.00 Wat heeft dat kind? pedagogische rubriek. 10.20 (S) Muz. uit de Barok (opn). 11.00 Nws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Gevar. progr. (12.26 Mededel. t.b.v. land- en tuinb.; I 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 12.58 Rebus) i 14.00 (S) The Manchester C.W.S. Band (gr) 14.35 (S) Cello en piano: I mod. muz. 15.00 Geref. middagdienst. 15.30 Spiegel van Duitsland: Inform. I en muz. uit de Bondsrepubliek. 16.00 I Nws. 16.03 Meer over minder: De j stem van de sprekende minderheid. 17.30 Act. progr. met muz. illustratie. (18.30-18.41 Nws). 19.00 (S) Haags I Knapenkoor met De speelgroep en orgel: geestelijke liederen. 19.15 Muz. v.h. Leger des Hells. 19.30 Op de man af, praatje. 19.35 Ontvoerd: radiospel. 21.00 (S) Muz.. muz., muziek: een variëteit van bekende solisten, koren en orkesten. 21.50 Kerkorgelconcert: klass. muz. 22.20 Avondoverdenking. 1 22.30 Nws. 22.38 Den Haag vandaag 122.50 Vakantietoeslag: Act. informatie over alle facetten van het toerisme. LEIDEN De Engelse folk- zanger Al Stewart komt naar Lei den. Wie het optreden van deze vooral in Engeland zeer populaire artiest a.s. vrijdagavond in de schouwburg bij wil wonen zal zich tijdig van een kaartje moeten voorzien. Al Stewart draait nu in Engeland al zo'n Jaar of zes in de popbiz mee. Hij verhuisde in 1965 van Borne- mouth naar Londen, waar hij zan ger van een rockgroep wilde worden. Hij probeerde het o.a. bij de Out laws (tegenwoordig Deep Purple) en bij de Paramounts (tegenwoordig Procol Harum). Al Stewart paste echter niet in deze formaties en ging zijn eigen weg. Hij zag Dylan in de Albert Hall, hij hoorde Bert Jansch (van de Pentagle) gitaar spelen en hij ontmoette Paul Simon (van Si mon en Garfunkel). Hij woonde vier maanden samen met Paul Simon en Sandy Denny (ex Fairpart) en kreeg dagelijks bezoek van Art Gar funkel en Roy Harper. Dat was het begin van de moderne Engelse folk muziek. In oktober 1967 bracht Al Stewart zijn eerste lp uit, getiteld „Bedsitter images". Als artiest heeft hij diverse primeurs op zijn naam staan. In november 1967 was hij eerste popmuzikant, die een klassiek orkest als begeleiding gebruikte. Na dien deden o.a. de Nice en Deep Pur ple dit ook. Een andere primeur was, volgens Al zelf, het gebruik van schuttingwoorden op zijn tweede lp, „Love Chronicles", uitgebracht in januari 1969. Deze plaat werd in Engeland door het blad MM uitge roepen tot plaat van het Jaar 1969, samen met „Tommy" van de Who. Al Stewart begon tien Jaar gele den met gitaar spelen, maar de eer ste vijf daarvan waren in de stijl van Duane Eddy. Hij ziet zichzelf als zanger-componist en denkt er nog een jaar of vijftien over te doen voor hij het vak geheel onder de knie heeft. In september 1970 bracht Al Ste wart z'n derde lp uit, „Zero she flies' welke plaat het tot de Engelse top tien bracht. Hij behoort nu met Do novan, Michael Chapman en Roy Harper tot de top van de Engelse folkmuziek. HILV. 11. 298 ni en FM-kanalen. 7.00 AVRO. 9.00 NOS. 9.10 AVRO. 19.35 IKOR. 20.05 NOS. 22.30 AVRO. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een plaatje: lichte gramm.muziek. 8.00 Nws. 8.11 Radio journaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg) (8.30-8.33 De Groenteman) 8.50 Morgenwijding. °.00 Herhalingen en incidentele progr. .35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 voor de kleuters. 10.10 Arbeids vitaminen (gr). (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Rondom 12: Progr. voor de vrouw. (11.55 Beursber.) 12.30 Sport - revue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojour naal. 13.30 (S) Klavecimbel-recital; klass. muziek. 13.57 (S) Karakteris tieke comb.; -klass. muz.(opn.) 14.30 Biels en Co: wekelijkse, strip. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.03 Land der Muzen: kunstmagazijn. 17.00 Mo biel; muziek, act. en radiospelletjes, met o.m. om 17.04 Alles voor de klub; 17.55 Mededel.; 18.00 Nws; 18.11 Radiojournaal; 18.20 Politieke' Partij en; Uitzending van D'66 en 18.35 Uit welk programma is dit?. 19.25 Ge sproken brief. 19.30 Nws. 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.45 Gesprek met de Vlaamse priester Ignac de Sutter. 20.05 (S) Holland Festival 1971: re portages; interviews, voor- en nabe schouwingen, discussies en persover zicht. Aansl.: Noordelijk Philharmo- nisch Orkest, Koor van de Ned. Bachver. orgel en Ned. Blazersensem ble: mod. muziek, (in de pauze; Oude muziek). 22.30 Nws. 22.40 Me dedel. 22.45 Radiojournaal. 22.55 (S) Dichter bij de muz.: nieuwe chan sons. 23.20 (S) Beroemde soloconcer ten VI: klass. muz. (gr.). 13.55 Nws. 14.00 KRO. 9.00 Nws. 9.03 Zing, zing, zing!; lich te vokale muz. (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 Gospelsound. 12.00 Nws. 12.03 Felix Meurders Show. 13.00 Nws. 13.03 The Joe Blow Show. 14.00 KRO-op-Drie: Pop-Muxture. (14.00 16.00, 15.00. 17.00 Nws.). NOS: 18.45 (K) Tim en de UVtw. NOS: 18.56 (K) Journaal. VPRO. i9.05 Betty Boop, tekenfilm. 19.12 (K) De Popgroep Creedance clear water revi val. NOS:'20.05 (K) Journaal. VPRO; 20.25 Berichten uit de samenleving, te 20.35 Thicker that water, film met Laurel en Hardy. 20.55 (K) China op het eerste gezicht, film-impressies. 21.25 (K) Oud en nieuw, van alles wat licht muziekprogramma. 22.00 (K) Eer ste Jaar: fllmreportage van de reis v. een 18-Jarige Amerikaanse Jongen die naar de universiteit gaat. NOS: 22.45— 22.50 (K) Journaal. NEDERLAND II NOS: 18.30 (K) Tim en de leeuw. NOS: 18.40 (K) Journaal. NOS: 18.50 (K) Kinderen der aarde (Children of the world), programma voor en door kinderen i.v.m. het 25-Jarig bestaan van Unicef. NOS: 20.05 (K) Journaal. TROS: 20.26 (K) Showprogramma m. Tom Jones. 21.15 (K) Het Rode Goud, documentaire film. 22.05 (K) PSV in het Tropenpak (1), fllmverslag. NOS; 22.30—22.35 (K) Journaal.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5