Vu pair n Schot and en Duitsland nk up Aanleg nieuwe wegen leidt tot chaos Mej. Ouwerkerk n kwart eeuw hoofdleidster Ineke Barnhart studeert nu in Leiden het ideale vaderdag kado Herstel bij de „Grof WOENSDAG 16 JUNI 1971 LEIDSCH PAGBLAD PAGINA 2 U ADVERTENTIE EIDEN Het is voor meisjes aanlokkelijk: adverten- waarin au-pair meisjes worden gevraagd. Welke erva ren doe je in het buitenland op? De Leidse Ineke Barn- kreeg ze zowel in Schotland als in Duitsland. Zij is zo erg te spreken over de Schotse kinderen, maar wel e Ir de mentaliteit van de Schotten. Duitsers vindt zij ar- a6J int, maar het eten in Duitsland is veel beter en het wer- bij een Amerikaanse familie in dat land is haar goed V0| 11 ,et allen. 'ori ollandse meisjes zijn veel knap- eD dan die in Schotland. Nee. wat Jn' betreft had ik geen last van con- entie", zegt de 19-Jarige Ineke l ihart. studente psychologie en iu-pair in Schotland en Duits- geweest. In een klein kamertje iet Jan de Laterehofje aan de lIBSenMMS e ÉDEN Aan het Criste- teg Lyceum Dr. W. A. Visser 't in Leiden slaagden voor het xamen H.B.S.-B de volgende daten t Bakker, Haarlemmermeer, Benoist, Leiden, Jeroen van ion, Katwijk, Albert Broek, [eest, Peter Chang, Leiden, van der Does, Katwijk, Kees indam, Leiderdorp, Arie Hor- Katwijk, Frans de Jonge, Jk, Jan Kromhout, Rijnsburg, Lindhout, Noordwijk, Leo van leide, Katwijk, Gert Mulder, burg, Aart van Nes. Sassenheim, Parlevliet, Katwijk, Harry van Leiden, Theo Rijsdijk, Leider- Jacob Spijker, Leiden, Ronald Oegstgeest, Arie Vreeken, lon'd. Bob Weehuizen, Katwijk, as van Rij, Leiden. het eindexamen M.S. v. M. len de volgende kandidaten: othé Baaijen, Rijnsburg, Ine- irtels, Voorschoten, Marjo m, Oegstgeest, Marjon Blokpoel wijk, Marga Breebaart, Oegst Suzan Bijleveld, Rijnsburg, Ly- Duijn, Katwijk, Thera Eg- Oegstgeest, Marjan van Eg- Rijnsburg, Liesbeth van Iter- Oegstgeest, Margreet de Kort, ieifijk. Marianne Littooij, Oegst- Marja Maaskant, Hazerswou H largreeth van Muijen, Alphen den Rijn, Edith Pauwels, Haar- ïermeer, Netty Prins, Wasse- T Nelleke van Rijn, Katwijk. J. iy Speijer, Oegstgeest, Marian Wagensveld, Sint-Genesius-Ro- lelgiéi. teroepingswerk Ned. Herv. Kerk (j «pen te Hoevelaken, te Schoon- .s^ «rd en te Zetten-Andelst Jac. Hand. kand. te Huizen; te Ei- fn (toezegging) G. R. Bruins te erbrug. Ger. Kerken roepen te Almelo J. v. d. Zan- te Groningen (N.O.) dankt voor Winschoten J. van Hum te Nunspeet. Ker. Kerken Vrijg. «pen te Nieuw-Leusen, te Pie- en te Zevenbergen (in ^Juiuttie met Bergen op Zoom) ni ^ap, kandidaat te Sauwerd; te ïrk, W. Wierenga te Berkel- rijs. dankt voor Ureterp J. Geersing voor Bergentheim S. Vollenhove-Kadoelen. Ger. Kerken Vrijg. buit. verb. ikt voor Marknesse J. Staaij ingermeer. Ger. Gem. %nomen naar Veenendaal D. te Rotterdam, die bedankte Apeldoorn, Hellevoetsluis, Hoog- Poortugaal, Rotterdam-cen- Wageningen en Zwolle. Ger. Gem. in Ned. roepen te Rotterdam-West en hardingen A. v. d. Berg, kandi- te Gouda. Oud Ger. Gem. in Ned. ^Pen te Oosteland A. v. d. kandidaat aldaar. Baptistengemeenten Wankt voor Stadskanaal A. Vis te Alblaserdam-Dordrecht. Tweede Binnenvestgracht in Leiden zit Ineke nu voor haar tentamens te blokken. Ze praat echter graag over haar au-pair-tyd. „Ik was 17 toen ik van de hbs kwam. Nog veel te Jong om te gaan studeren. Daarom wilde ik er ge woon een Jaar tussenuit". Van haar zusje, die ook in Schot land was geweest, kreeg ze het adres van de familie Letham in Edinburgh. Van september tot kerstmis 1969 is Ineke daar geweest Het gezin be stond uit drie kinderen. Hun moe der studeerde aan de universiteit en pa was antiekhandelaar. „De Schotse kinderen zijn onge hoorzaam en druk. Ik bracht de kin deren naar school, ging met de Jong- Door Dies Bethlehem tankt vc touveen; ste wandelen en deed het huishou den". Veel verdiende Iheke niet: onge veer 30 gulden in de week. Van te voren was echter precies opgesteld hoe haar werktijden zouden zijn en hoeveel haar zakgeld zou bedragen. Ze genoot wel van haar tijd in Schotland, 's Avonds trok ze er op uit: „pub" in en „pub" uit. „We gingen altijd met een heel stel. Werden met z'n twintigen in een auto gepropt als de pub om elf uur dicht ging en dan was er altijd wel een of andere party". Een cursus Engels volgde Ineke niet. Wel volgde ze één maal per week een schildercursus aan de Aca demie. Dat kostte haar ongeveer 40 gulden per maand. Heimwee? Uitgaan met vrienden en vriendin nen was het belangrijkste in haar Schotse tijd. Met Kerstmis ging ze terug naar Nederland. „Misschien was het wel heimwee. Ik was ook ziek. De dokter zei dat het vitaminegebrek was". Eenmaal in Nederland zocht ze een baantje en ging intussen bij het MAI-bureau naar een ander adres informeren. Dat kreeg ze en in fe bruari pakte ze haar koffers en ver trok naar Duitsland. Als haar nu naar het verschil tus sen Duitsers en Schotten wordt ge vraagd antwoordt ze onmiddel lijk „Schotten? Die staan veel meer open voor buitenlanders. De Duitsers AFTERSHAVE Leiclse werkt in Boskoop zijn arrogant". Direct daarachter vervolgt zij: „Maar het eten in Duitsland is veel beter. Schctlant was mooier en Duitsland was duur der". Ze ratelt de verschillen op. Ineke kwam daar terecht bij een MAVO EN IVO OEGSTGEEST Aan de R.K. I.V.O. Scholengemeenschap „Duin zicht" slaagden voor het diploma MAVO 3 de volgende kandidaten: H. M. Alleman, M. A. G. Bakker, C M. Bemelman, L. M. M. Bontje, M. E. M. van Delft, C. J. H. Jansen, H. F. P. J. Kapiteyn, M. M. Lagerberg, H. Legerstee, B. H. K. Meyer, A E. van Os, M. C. M. van Ruyten, M. M. M. Thijsse, W. W. v. d. Vlugt. M. A. van Weelden, R. J. M. v. d. Wiel. Twee kandidaten moeten her examen doen. Voor het I.V.O.-B-diplóma slaag den. G. G. M. Berg, M. J. E. Bon, B. C. Captein, E. E. M. Coster, A. G. G. M. Dofferhoff, C. S. E. van Dijk, J. E. E. M. van Kampen, C. G. M. Kaptijn, C. M. W. Kauffman, M. G. van Konijnenburg, Th. E. Liauw A Joe, S. F. M. Poppelier, M. A. E. Rolff, E. M. P. Sep, W. H. J. Schra- ma, W. J. Wijnkoop, L. Lommers. Amerikaanse familie in Bonn. de naar Duitsland willen, laat ze dan familie Burmeister. Ze hadden één bij een Amerikaanse familie gaan werken. Daar is het veel gezelliger den in Duitse gezinnen" is de raad die Ineke aan au-pair meisjes in Comfort spé wil meegeven. Ze kreeg een eigen grote kamer, een douche en toilet voor zichzelf, kort om bijna een eigen verdieping. De Burmeisters woonden dan ook in een enorme villa met privé zwembad. „Alles wat elektrisch kon gaan, was elektrisch". Ze hoefde daar veel minder te doen dan in Schotland, maar had evenveel vrij: ongeveer 3 middagen in de week en een vrij weekend. Ook bij deze Amerikaanse familie ver diende ze ongeveer 30 gulden per week. Niet om over naar huis te schrijven. „In Bonn zocht ik meteen contact met de ambassade om adressen van andere au-pair meisjes aan de weet te komen". Ze hield er een Engels en Nederlands vriendinnetje aan over waar ze heel Bonn mee doorkruiste. „Het was daar gewoon een luize- leventje. Ik hoefde niet veel te doen maar wat ik deed moest precies" Ook in Duitsland volgde Ineke een schildercursus aan de Volks-Hoge- school. „Engels en Duits leerde ik zo wel". „Als er meisjes zijn die als au-pair BOSKOOP/LEIDEN Een kwart eeuw leidster bij het kleuteronder- wijs kan wel iets bijzonders worden i genoemd. Zonder grote liefde voor de aan haar zorgen toevertrouwde kinderen had mej. P. Ouwerkerk het niet zo lang volgehouden. Zij is nu hoofd van de ooenbare kleuter school „De Paddestoel" in Boskoop Hoeveel zij er voor over heeft blijkt wel uit het feit dat ze iedere dag j van Leiden op en neer reist en dat nu al 25 jaar lang. Vrijdag 18 juni zal het zo ver zijn dat het jubileum kan worden ge vierd. Hoewel mej. Ouwerkerk altijd in haar geboorteplaats Leiden is blij ven wonen voelt zij zich na al die jaren echt wel 'n „Boskoopse". Daar heeft zij altijd zoveel voldoening van haar werk gehad dat zij onmid dellijk weer voor kleuteronderwijs zou kiezen als ze opnieuw moest be ginnen. De jubilaresse kwam via 'n open bare kleuterschool in Leiden en de nutskleuterschool in Alphen aan den Rijn in 1946 als hoofdleidster naar Boskoop. Zij behaalde haar acte hoofdleidster aan de kweek school aan de Vliet in Leiden, ver der verwierf ze zich ook de acte nuttig handwerken en het EHBO- diploma. Toen mej. Ouwerkerk begon was dat in een lokaal van de lage re school aan de Burgemeester Co- lijnstraat, waar zij het moest stel len zonder materiaal. Al het mate riaal was in de oorlogsjaren ver dwenen omdat de nutskleuterschool toen niet had gefungeerd. Begonnen met iets meer leerlingen dan 30 wer den er dat al spoedig meer dan 80. Die kleuters konden na verbouwing van de school in de Kerkstraat be ter worden gehuisvest. De aanschaf van meubilair en werkmateriaal was niet eenvoudig en moest hoofd zakelijk komen uit het schoolgeld en de kas van het plaatselijk Nut. In 1956 trad de wet op het kleu teronderwijs in werking en werd 11 LEIDEN In de eerste maan den van dit jaar is de orderporte feuille van de nv Nederlandsche Grofsmederij in Leiden met ca. 12 j pet. toegenomen, in vergelijking met j dezelfde periode van 1970. Ook de resultaten in het eerste kwartaal zijn I beter. Onvoorziene omstandigheden I voorbehouden verwacht men een re- delijk herstel van de winst, zo is op de jaarvergadering bekend gemaakt, i Vorig jaar is de winst, zoals ver meld, gedaald van f 275.000 tot f 50.000 en werd voorgesteld het di vidend te passeren (1969 7 pet.). De Grofsmederij heeft een advies bureau voor bedrijfsorganisatie inge schakeld, dat moet trachten door re organisatie de moeilijkheden waarin het bedrijf verkeert, op te vangen. Een onlangs in gebruik genomen gie terij voor blokvormen zal in 1974 zon der werk komen te zitten, doordat de Hoogovens heeft meegedeeld zélf het gieten van blokken in IJmuiden op zich te nemen. De gieterij-afde ling van de Grofsmederij zorgt voor ongeveer de helft van de produktie. Het bestuur deelde desgevraagd mee, dat aan samenwerking of fusie niet in vaste vorm wordt gedacht. De Grofsmederij is een zeer gespeciali seerd bedrijf, zo werd gezegd. Op de vraag of de Hoogovens na de overne ming van Bernet ook aan andere be drijven denkt, werd verklaard dat de politiek van Hoogovens bil overne mingen altijd zo is geweest, dat al leen aanvullende bedrijven werden overgenomen. „Kennelijk heeft men bij de overneming van Bernet deze politiek laten varen", aldus de direc te van de Grofsmederij. Mej. Ouwerkerk (Foto Dijkman) de school de enige openbare kleuter school van Boskoop. Die school zal vrijdag op zijn grondvesten trillen door het feest. Om kwart Voor twee is er een officieel gedeelte, daarna is er en groot feest met onder an dere een goochelaar. Wie wil mee met „Weet je wel...?" LEIDEN Maandag 21 Juni be staat er voor individuele deelneem sters en deelnemers gelegenheid in te schrijven voor de komende 3 Oc- tober-op tocht. Voor veel groepen zijn reeds afspraken gemaakt o.m. met de Leidse Sleuteltjes, de chr. gymnastiekver DOS, genootschap ..Oud Katwijk", circus Toni Bolti- ni, The New Orleans Syncopators, Helen Leclerq's Dance Centre en di verse rui ter groepen. De optocht 1971 „Weet je nog wel zal herinneringen oproepen aan de jaren rondom 1920. De Jeugdige deel- neemsters en deelnemers zijn reeds voor een belangrijk gedeelte gerecru- teerd uit Leidse verenigingen. Voor personen van 16 Jaar en ouder zijn er op de inschrijvingsavond in „De Burcht" in Leiden nog mooie rollen te verdelen. Belangstellenden kunnen daar van 8 tot half 10 terecht. Gedeputeerde Eijsink: „Een radicale oplossing: uitbouw van alle gemeenten verbieden" Hearing over Leidse Baan LEIDSCHENDAM „De voortdu rende aanleg van nieuwe verkeers wegen zal tenslotte tot een grote chaos leiden. Als we zoveel wegen hebben aangelegd, dat er geen ruim te meer beschibkaar is. loopt het verkeer onherroepelijk muurvast. Voor we echter zover zijn moet het beleid worden omgebogen ten gunste Door Bram van Leeuwen van het openbaar vervoer. Als het mogelijk is moeten we nog van daag beslissen de Leidse Baan niet aan te leggen". Dat betoogde prof. Sevenster van de Leidse Werkgroep Milieubeheer op een drukbezochte hearing, die gisteravond in Leid- schendam werd georganiseerd, door het Comité Leidse Baan. Tegen dat laatste punt maakte ge deputeerde dr. R. Eijsink. die even als prof. Sevenster deel uitmaakte van het forum, ernstig bezwaar. „Ik ben het met u eens dat we geen wegen kunnen blijven bouwen en dat het openbaar vervoer waar mogelijk moet wor den uitgebreid, maar we kunnen de bestaande ontwikkeling niet met één klap stilzetten. Wel kunnen we pro beren langzaam de zaak in de goe de richting te sturen". Volgens gedeputeerde dr. Eijsink is er maar één radicale oplossing om een defirfitief eind te maken aan de dreigende verkeerschaos in de Zuide lijke Randstad. „Dan moeten we de uitbeiding van alle gemeenten tus sen Katwijk en Haarlem. Leiden en Alphen. Voorburg en Leiden on middellijk verbieden. De realiteit is echter, dat iedere gemeente zich nog steeds uitbreidt en er steeds nieuwe plannen ter tafel komen". Hij con stateerde verder, dat de wegenbouw in Zuid-Holland op het ogenblik ver achterloopt bij de provinciale, ontwikkeling. Om tot 1980 het ver keer te kunnen opvangen is de aanleg van de Prov. Weg 16 bis (Leidse Baan) noodzakelijk. Dat de weg 2-3 rijstroken krijgt en ver sneld wordt aangelegd komt door dat het plan voor de Duinweg (Pro vinciale Weg 1) in de ijskast ligt. Openbaar vervoer De capaciteit van de Leidse Baan zal volgens dr. Eijsink voldoende zjn mits het openbaar vervoer zich de komende Jaren voorspoedig ontwik kelt. Een provinciale prognose, die volgens dr. Eijsink getuigt van een enorm optimisme berekent, dat over tien tot vijftien Jaar het openbaar vervoer verdubbeld kan zijn en na 2000 verviervoudigd. „Op dit ogenblik echter voldoet het openbaar vervoer zowel in kwa litatief als in kwantitatief opzicht niet. Daar komt bij dat met name het streekvervoer in ernstige finan ciële moeilijkheden verkeert", aldus, met andere forumleden. Zo constateerde W. J. ter Keurs (Werkgroep Milieubeheer) dat de be langen die op het spel stonden door de provincie nauwelijks of niet zijn afgewogen. De samenhang die er be staat in het laatste stiltegebied van de Randstad mag volgens Ter Keurs niet verstoord worden door de aan leg van een zesbaansweg. Het pleit te voor zijn idee het waardevolle ge bied onder te brengen in een natio naal landschapspark. Een ander lid van de Werkgroep Milieubeheer. Udo de Haas ging dieper in op het vol gens hem volkomen verkeerde ver keersbeleid van de provincie. De grote steden zijn niet aangepast een aan massaal gebruik van de au to. Zouden we de steden gaan aan passen dan krijgen we enorme door braken in de woonwijken en een ver sneld gebruik van de open ruimte, rondom de steden. Een structuurplan zoals nu voor Den Haag is opgesteld wees hij van de hand. Ook voor de Leidse Baan voorzag hij ernstige, moeilijkheden. „De weg zal door een groot aantal hoofdverkeerswegen worden gekruisd. waardoor bijzonder gevaarlijke punten ontstaan. Aange zien de weg snel met auto's zal "dichtslibben" bestaat bovendien het gevaar dat het verkeer weer zal te rugvallen in de randgemeenten <byv. Veurseweg). Als mogelijke oplossing voor de problemen zag Udo de Haas drie be langrijke voorwaarden: stabiliteit van de bevolking, het afremmen van de mobiliteit van de bevolking en het bevorderen van het openbaar vervoer Dat laatste punt zou kunnen wor den gerealiseerd door de aanleg van een „semi-metro-lijn" een soort eerherstel voor de inmiddels verdwe nen „blauwe tram", maar dan met een meer aan het woongebied aan gepaste tracé, vrije kruisingen en praktisch geruisloos materieel. Een spervuur van vragen uit de zaal kreeg gedeputeerde Eijsink na de pauze te verwerken naar aanleiding van zijn bezwaren tegen een dras tisch beperking van de wegenaanleg. Wethouder Jacobsen uit Voor burg constateerde dat een versnelde wegenaanleg niet langer te permit teren is en vroeg zich af wanneer er iets merkbaar zou worden van een beleid ten gunste van het open baar vervoer. Dr. Eijsink verwees de kritiek op het punt naar de regering en het par lement. Wat wegenbouw betreft heb ben zij de touwtjes en niet te vergeten de centjes stevig in handen. „Als een besluit eenmaal door de meerderheid is genomen, kunnen wij het alleen maar uitvoe ren", aldus gedeputeerde Eijsink. Forumleider Van Aken deelde aan het slot van de bijeenkomst mee dat dit najaar de resultaten bekend zul len worden van het verkeers en ver- voersonderzoek in de aggolomeraties Leiden en Den Haag. Hij verwacht te dat daarna op gemeentelijk en pro vinciaal en mogelijk zelfs op lan delijk niveau opnieuw gediscussieerd zal worden over de wegenbouw.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3