EIDSCH DAGBLAD iTEENKAMP IS GESLAAGD Minister Nelissen wordt nu genoemd als nieuwe premier Nog geen licht in Leidse moordzaak ZWEMBADREL IN T HARDE vandaag Hier werd klandestien gestookt LEIDSE SPAARBANK rericht 1 maart 1860 G. Koopman acteur: Drs. J. R. Soetenhorst WOENSDAG 16 JUNI 1971 No. 33426 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) Minister Nelissen HAAG In de regeringspartijen wordt aangenomen .erland begin juli een nieuw kabinet zal hebben. Die ting wordt uitgesproken nadat de vijf fractieleiders met informateur Steenkamp een meer dan globaal bereikten over een regeringsprogramma. wdeling van de ministersposten en de vraag wie formateur vschijiilijk ook premier zou moeten worden, blijven nog over. laatste betreft, blijkt mr. livel, de fractieleider van de jvolutionairen tegenwind te inden van de WD. Mr. Geert- |e liberale leider vindt dat de e partij uit het regeringskamp, P, eerst een kandidaat moet voor het premierschap. Hier- de demissionaire minister fcnomische Zaken, mr. Nelis- JC wil eenheid emeenteraad 1DENIN IbANCIEEL- t ONOMISCHE IISIS De in het progressief rd samenwerkende fracties vdA, D'66 en PSP willen het loverleg heropenen, dat vo- ar augustus na de raadsver- en vóór de wethoudersbe- ng werd geschorst. PAK- leider In 't Veld heeft de fracties uitgenodigd begin leen te komen. het van groot belang, dat ad een ernstige poging on- emt om met een zo groot unanimiteit te komen bestuurlijke strategie, een adres aan de natio- provinciale overheid dient begeleid. pt-adres van raad en col- dt voorbereid over de cri- aarin de gemeente op 't fi- eel-economische vlak ver- sen-, het meest in aanmerking ko men. Opmerkelijk is het feit dat een werkgroep van de vijf partijen een akkoord heeft bereikt over het abor tusvraagstuk. De partijen zyn nu be reid de nu feitelijk gegroeide gang van zaken wettelijk vast te leggen. Dat betekent dat artsen die een abor tus verrichten niet meer vervolgd zul len worden. Ook wordt hierdoor voor vrouwen de wettelijke mogelijkheid geschapen abortus te laten plegen. Hiertegen bestond bij de confessio nele partijen tot nu toe veel verzet, hoewel maatschappelijke werkers van verschillende christelijke richtingen al enige tijd op een wettellyke moge lijkheid voor de abortus hadden aan gedrongen. (Zie ook pagina 7) RKEN BIJ CONTENT EN UIT 89 KANTOORBANEN doorbetaling bij ziekte opname In een ziekenfonds ing van avondstudie belasting adviezen wekelijkse uitbetaling 'ntent uitzendbureau Wlemmerstraat 211 01710-24675 nkele buien It verwacht van vanavond tot M>nd. Half tot zwaar bewolkt ^tseljjk enkele buien. Over matige wind tussen west en Minimumtemperaturen on- graden. Maximumtempera- lan 14 tot 17 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) Ook hearing Leidse Baan in Leiden LEIDEN Op donderdag 24 ju ni zal in Leiden een tweede hearing worden gehoudenover de aanleg van deProvinciale Weg 16-bis, be ter bekend als de Leidse Baan. Gis teravond had de eerste plaats in Leidschendam. De openbare en gra tis toegankelijke bijeenkomst zal worden gehouden in de Collegezaal van de Universiteit aan 't Stations plein in Leiden. Tevens zal er dezer dagen een informatiemap ver schijnen, die artikelen bevat van voor- en tegenstanders van de zes- baansweg dwars door het laatste stiltegebied van de Randstad. In het forum hebben onder meer een plaatsje de heren dr. R. Eijsink lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, wethouder ir. L. H. Jacobsen van Voorburg, drs. R. Hue- ting, bij het CBS belast met de kwantificering van de milieuvervui ling, d'e Leidse wethouder ds. A. J. Kret, drs. G. Hupkes, vervoersdes- kundige van het Centrum voor Vervoersplannen, prof. Sevenster, Udo de Haas en W. J. ter Keurs (al len Werkgroep Milieubeheer) en het Voorschotense raadslid de heer J. Mennema. In de informatiemap zit behalve de standpuntsverklaring van de fo rumleden ook een artikel van de hand van Drees jr. (DS'70) dat be trekking heeft op de wegaanleg in ons land. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. Interpellatie over benoeming van Leidse burgemeester LEIDEN Het Haagse Statenlid A. R. v. d. Burg zal morgen 'n in terpellatie .aanvragen over de om streden gang van zaken rond de Leidse burgemeestersbenoeming. De commissaris der Koningin in Zuid Holland, mr. .Klaasesz, wiens kan didaten werden gepasseerd bij de benoemingsprocedure, heeft zich in middels bereid verklaard om ope ning van zaken te geven. De interpellatie zal echter achter besloten deuren plaats hebben. Mr. Klaasesz zei hiertoe te hebben be sloten in overleg met de minister van Binnenlandse Zaken. „Er zullen wel namen worden genoemd en 't leek mij beter om dat niet in het open baar te doen". ALPHEN AAN DEN RIJN De klandestiene jeneverstokerij waarvan de politie niet bekend wilde geven waar deze was ge vestigd, blijkt te hebben ge draaid in een schuur van boer derij „Gouwezicht" langs de hoofdweg van Alphen aan den Rijn naar Rotterdam. In sep tember van het vorrige jaar had weduwe D. van der StoelVan der Schee aan twee mannen (een Nederlander en een Belg) haar achterafgelegen schuur verhuurd zodat deze er anti vries konden maken, zoals ze zeiden. Het leegruimen van de schuur door de bende is gebeurd op aandringen van de vrouw. Zy had gehoord van een anonieme tipgever dat haar knecht iets te maken zou hebben gehad met de verdwyning van 1000 liter al cohol. Dit wenste ze niet te ge loven en ze bracht dit in ver band met de huurders van haar schuui', die zich de afgelopen weken niet meer hadden ver toond. Via de moeder van de beruchte smokkelaar R. R. M. H gaf zy opdracht d'e spullen weg te halen, anders zou ze het zelf wel doen. De bende koos eieren voor haar geld en verkocht de dure stookketels aan oud-yzerhandel J. Schip en Zoon in Zwammer- dam. De douane-recherche vond niet meer dan wat verroeste pijpen, kabels, lampen en een oude broek. H. had de politie van Rotterdam verteld dat hy in de stokery in Alphen aan het werk was geweest om zo een alibi te hebben voor het moment dat in België een bankoverval werd gepleegd, waarby een man werd doodgeschoten. Zie verder pag. 7 (Foto Dykman) Haagse vrouw niet het slachtoffer LEIDENHet lichaam van de gis terochtend in een sloot langs de Europaweg in Leiden gevonden jon ge vrouw is nog steeds niet ge ïdentificeerd. De vermoorde vrouw blijkt namelijk niet de 23-jarige Haagse prostituee te zijn, die sinde. maandagmiddag door haar man als vermist was opgegeven. Hoewel het signalement van der prostituee op tal van punten overeenstemde met dat van de vermoorde vrouw kwam aan vele twijfels 'n einde, toen gis teravond laat 't bericht binnen kwam dat de vermiste vrouw in België was opgespoord. Twee Leidse rechercheurs zijn in de afgelopen nacht nog naar het Bel gische Tongeren gereisd om zeker heid te krygen. De Leidse politie verkeerde gistermiddag even in de mening wat dichterbij de oplossing van de moordzaak te zijn geraakt, toen de echtgenoot van de Haagse bij confrontatie met het slacht offer van de moord hierin aanvan kelijk zijn (weggelopen) vrouw meende te herkennen. Bij een tweede confrontatie bleek de man al veel minder positief op de ver meende herkenning te reageren. Sectie van de patholoog-anatoom dr. Zeldenrust heeft intussen ook uit gewezen, dat de vermoorde vrouw niet het slachtoffer is geworden Hoofdinspecteur D. JVerzij den, die het onderzoek leidt. (Foto Holvast) van een zedenmisdrijf zoals aan vankelijk werd gedacht. De onbe kende vrouw moet door een har de slag tegen de schedel, vermoe delijk op maandag, het leven heb ben verloren. De dader heeft ken nelijk voor alle zekerheid ook nog geprobeerd haar met een donker blauwe ceintuur te wurgen. Het stoffelijk overschot vertoonde overi gens zeer vele bloedsporen. Gedreigd met motie van wantrouwen 'T HARDE „Er bestaat nog veel te veel de overtuiging dat wat de meerderheid wil democratie is. Maar hier is sprake van een stem- menmacht en dat heeft niets te maken met democratie of recht. Dit is het gruwelijkste onrecht". Duidelijke taal van mr. E. Wester huis, sinds zes jaar burgemeester van de Veluwse gemeente Doorn spijk. Gisteren hebben burgemeester en wethouders van Doornspijk een besluit om het zwembad de Hokse- berg in 't Harde op zondagmiddag te openen, moeten intrekken, omdat de christelijke meerderheid in de raad anders een motie van wan trouwen tegen AR-wet,houder Kroe- zou aannemen. „Drie weken geleden had ik met Kroeze dat besluit genomen, maar dat men dit aangrijpt om de wet houder te kunnen wippen, vind ik eerloos", zegt burgemeester Wester- huis. „In feite gaat het er alleen om dat de staatkundig gereformeer den als grootste fractie geen wet houderszetel hebben en die proberen ze nu op deze manier te bemachti gen". De zwembadaffaire in 't Harde is vorig jaar al begonnen. Al meer dan tien keer is de openstelling van het bad op zondag in de raad aan de orde geweest, maar de SGP'er blyven met en kele CHU- en AR- raadsleden tegenstemmen. 14 week einden achter elkaar is het bad vorig jaar gekraakt, want de bevolking van 't Harde laat zich niet door de SGP uit het zwembad houden. Een enquête heeft uitgewezen dat tachtig procent van de mensen in 't Harde voor openstelling is, maai de christelijke conservatieven uit de omliggende dorpen, die ook tot de gemeente Doornspijk behoren, zijn de dwarsliggers. Burgemeester Wes terhuis heeft er geen goed woord voor over. „Onder de schijn van vroomheid houden de SGP-, CHU- en AR-raadsleden het bad dicht. Je kunt bepaalde dingen menen, maar niettemin een dictatuur uitoefenen over anderen en dat gebeurt nu hier". „Van de commandant van de leger plaats 't Harde hoorde ik dat hij niet kon verhinderen dat ook mili tairen zouden gaan kraken nu ze in burger de poort uit mogen. Boven dien wilde het bestuur van De Hok- seberg niet langer de verantwoor ding dragen voor de gang van zs- ken op zondag. Tenslotte was de politie gewaarschuwd voor grote de monstraties door 't Harde als de hekken van het bad gesloten zou den blyven. Daarom hadden B. en W. het besluit genomen tot opening op zondag". Burgemeester Westerhuis wil zijn capabele wethouder van openbare werken, de heer Kroeze, die al 25 jaar in de raad zit dertien jaar als wethouder niet kwijt. Daar om heeft hij gisteren het besluit tijdens de raadsvergadering inge trokken en de motie van wantrou wen niet in stemming gebracht. Het signalement van de in een Ju tezak en een deken verpakte vrouw waaromheen weer een stuk plastic was geknoopt luidt als volgt: naar schatting 25 tot 35 jaar, 1.64 me ter lang, tenger en op sommige plaatsen wat gevuld postuur, don kerbruin haar, blauwe ogen en weinig verzorgde handen. Zij moet aan haar rechterhand een ring en om haar rechterpols een horloge hebben gedragen. Deze ontbraken echter aan het stoffelijk overschot. De vermoorde vrouw moet een of meer kinderen hebben voort gebracht. Ze had een kunst gebit, waarvan de onderprothese op het moment dat haar lichaam in de sloot werd gevonden ontbrak. Haar kleding bestond uit niet meer dan een beige slip en een oranje rood bedjasje met ruches aan de hals. De Leidse politie, die met een team van veertien man onder leiding van hoofdinspecteur D. J. Ver zijden aan deze duistere moord zaak werkt, heeft vandaag een onderzoek ingesteld naar de iden titeit van een 35-jarige vermiste vrouw uit Utrecht, maar een zorgvuldige vergelijking van haar foto met het stoffelijk overschot heeft vanmiddag alweer twijfels doen rijzen. Voor alle zekerheid zouden echter vandaag nog fami lieleden van de vermiste Utrecht se vrouw met het in Leiden ge vonden lichaam worden gecon fronteerd. De Leidse politie sluit de mogelijk heid dat het hier om een Leidse vrouw gaat vrijwel uit. Er worden op het ogenblik maar een paar Leidse vrouwen vermist, wier sig nalement in het geheel niet over eenstemt met dat van 't moord- slachtoffer. Dat de moord in koele bloede is ge pleegd blijkt onder meer uit de zorgvuldige verpakking van het stoffelijk overschot en uit 't feit, dat uit de plastic zak een stuk met vermoedelijk een merkteken is weggeknipt. De deken is van' Leids fabrikaat, maar volgens de politie zijn er in heel Europa vele duizenden van dergelijke dekens te vinden. De Leidse politie houdt wel vast aan de theorie, dat het met touwen vastgebonden li chaam per auto van elders naar de Europaweg is vervoerd. Gisterochtend omstreeks vijf uur zou er langs deze weg een vracht auto zyn gesignaleerd, waarvan de chauffeur zich met een stuk plastic in de hand achter de wa gen bevond. Naar deze man wordt nu gezocht. 24 PAGINA'S Ineke Barnhart, een 19-jarigë Leidse studente, heeft in het bui tenland gewerkt. Hoe zijn haar au-pair-ervaringen? Ze werkte in Schotland en Duitsland STADSPAGINA' Sandy oast" is nooit een hit gezelschap geweestPAGINA 5 New York Times moet (voorlopig) publikaties uit .geheim" rapport stopzettenPAGINA 9 Op Sicilië is alles anders PAGINA 11 Scylla heeft weer vertrouwen in de toekomstPAGINA 17 0 "De Zes" zyn op weg naar eer monetair akkoordPAGINA 19 Heath prijst Nederland LONDEN Premier Heath van Engeland heeft gisteren in het La gerhuis Nederland geprezen voor de manier waarop het zo krach tig steun heeft verleend aan Enge- lands aanvraag voor het lidmaat schap van de EEG. Heath zei in antwoord op een vraag van een Conservatief parlementslid, dat de Nederlandse regering en het Nederlandse volk een zeer belangrij ke rol hebben gespeeld bij de onder handelingen die tot het lidmaat schap moeten leiden. ADVERTENTIE BUITENBOORDMOTOREN BLOEM Hogewoerd 104 (9uc/ Qlte teuws De liberale partij heeft eene schitterende overwin ning bevochten op het drie voudig verbond. Min of meer moet de uitslag van de ver kiezing in het hoofdkiesdis trict Leiden in bewusten zijn verklaard worden. Ingezonden Heb de goedheid het onderstaande in uw Dagblad te plaatsen In dank ontvangen van een edelmoedigen Protestant 100 gld., om bij gelegenheid van het feest van het 25-jarig Pausschap van Z.H. Paus Pius IX den armen eene bijzondere bedeling te doen erlangen. A. C. Quant Deken van Lei den.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1