VAN LENNEP NAAR DE TOP LET OP UW ZAAK Le Mans naar knappe zege Nederlands/Oostenrijks duo rijdt Porsche in 24 uur van Snelle rechter LD-treffers van sportweekeinde GIJS VAN LENNEP champagne na zege LE MANS Gijs van Lennep, op 26 laart 1942 te Aerdenhout geboren, heeft de 24-uurs-race van Le Mans zijn on- etwijfeld grootste triomf in zijn carrière, e in 1960 bescheiden begon, behaald. De nkheer, die sinds 1970 werkzaam is op afdeling public relations van Pon- orsche, heeft met de overwinning van Mans, samen met de Oostenrijker Hel mut Marko, bewezen het predikaat a-rij der, dat hij kreeg naar aanleiding van zijn derde plaats in de 1000 km op de Nürn- burgring op 30 mei jl. met een Porsche 908/3 (ook samen met Marko) en zijn tweede plaats in de laatste Targa Florio met een Alfa Romeo 33/3 (met De Ada- mich als co-équipier)volledig waard te zijn. fa op het nationale vlak, o.a. in formule v-races, het „vak" te heb- geleerd, behaalde Van Lennep eerste grote overwinningen in Met de Porsche-Carrera 906 het toenmalige Racingteam Hol- id won hy in de Grote Prys van rijs de klasse voor sport-prototy- waarbij hij voor het circuit Montlehry een nieuw snelheids- ord vestigde en verraste op 't cir- van de Oostenrijkse Aspern de icurrentie door als eerste te fi- hen in de Grote Prijs van de Do- vóór Jochen Rindt en Ger- ■d Mitter. Van Lennep had de idacht van de raceleiding van ■sohe getrokken eni n 1967 kreeg de beschikking over een fa- ekswagen. Het werd echter geen i. Een ongeval in Spa schakel- hem geruime tijd uit en hij mis- hierdoor ook voor DAF, waar- >r hij eveneens fabrieksrijder was aantal formule 3-races. Ook in werd voor Gijs van Lenne- mager Jaar. Terug Het Porsche zou hij in 1969 ech- terugkomen. Met Toine Heze- is als co-equipier won hij de 6- rs-race van de Nürburgring en n Lennep zegevierde eveneens in ndvoort voor de Trofee der Dui- i In 1970 kwam hij bij de Finse lal" AAW, werd met Hans Laine jende in de 1000 km van Bue- 5 Aires met een Porsch 908, vier- in de Targa Florio en vijfde in de 10 km van Francorchamps, ook Ide keren samen met de later ver- jelukte Laine. Vrij plotseling ech- lieten de Finnen Gijs van Len- p vallen voor Leo Kinunnen. Niet- min kreeg Van Lennep vóór 1970 Porsche Cup als de beste privé- der en tevens werd hij twee ach- Jürgen Neuhaus in de interserie. Jaar zou de reeks succes zich wtzetten. Met de Porsche 908/3 11 het Martini Racing Team be te hij de derde plaats samen Ct Marko in de 1000 km van Nürburgring, na in de Targa Flo- met De Adamich in een Alfa Ro- als tweede te zijn geëindigd. En thans de zegepraal in de 24 irs-race van Le Mans. Zondag Gijs van Lennep in de Grote van Nederland de gelegenheid n talenten te tonen in een for- ule 1-wagen, een Surtees TS 7. et zal zijn debuut zijn in een for- ule 1-wagen in een race voor het reldkampioenschap der coureurs. Verdienste De officiële naam van de 24 uurs- ee van Le Mans is Grans Prix de LE MANS De op 27 april 1944 in Graz (Oostenrijk) gebo ren Helmut Marko, met wie Gijs van Lennep in Le Mans naar de overwinning reed, is in zijn ge boorteplaats rechter. Nadat hij in 1967 zijn rechtenstudie had beëindigd, begon hy met een Triumph Spitfire aan sportwa genraces deel te nemen. Het jaar daarop startte hij reeds met succes in formule v-races Zijn uit de kinderjaren date rende vriendschap met wijlen Jochen Rindt laat Marko's pas sie voor de autosport verkla ren. In 1969 ging Marko weer een stap verder en reed formu le 3-wagens en sport-prototy- pes. Zijn weg naar de top be gon echter goed in 1970, toen hij ging rijden voor het Martini Racing Team. Met zijn landge noot Rudi Lins eindigde hij het vorige Jaar als derde in de 24- uurs-race van Le Mans, werd derde in de negen uur van Kya- lami en eerste met de Frans- nan Gerard Larousse en de Zwitser Claude Haldi in de ma rathon van de weg. Met Van Lennep als co-equipier reed hij zich dit jaar naar de top. l'Endurance of wel grote prijs van het uithoudingsvermogen. Daarin school de grote verdienste van het winnende Oostenrijks-Nederlandse duo Helmut Marko/Gijs van Len nep. Op het 13,4 kilometer lange circuit, dat weinig bochten heeft, is het namelijk niet alleen zaak om hard te kunnen rijden, maar meer nog om met beleid hard te kun nen ryden. De overwinning van Marko en Van Lennep in een 5-liter Porsche kwam dan ook tot stand onder het motto „Wie het laatst lacht, lacht het best". Gedurende de eerste helft van de wedstrijd toen de „grote mannen" als Pedro Rodriguez/Jackie Oliver, Nic Elford/Gerard Larrousse en Jo Siffert/Derek Bell hun wagens in een hevig gevecht opbrandden, draaiden Marko en Van Lennep „kalmweg" hun rondjes en verge noegden zich met de zesde of de zevende plaats. Rond vier uur in de zondagochtend, toen het dag werd MAANDAG 14 JUNI 1971 Noord wijk vierde viervoudig afscheid PAGINA 6 Elek Schwartz: „Ik zal geen moeite hebben me aan te passen" PAGINA 7 Pedor den Hertog wint opnieuw de "Melkrace" PAGINA 8 Geen titel voor heren van Leidsche Hout PAGINA 9 Nederlandse roeiers blijven ver achter bij Duitsers PAGINA 11 boven het in mist gehulde circuit, werd hun strydwijze beloond. De kop lopers van de eerste uren waren uitgevallen en de eerste plaats was voor de 28-jarige Oostenrijkse rech ter en de 29-jarige Nederlandse pu blic relations officer. Maai- ook de Porsche 917 van Marko/Van Lennep had te lij den gehad van de voorgaande strijd'. Helmut Marko, die samen met Jochen Rindt op school heeft ge zeten, zei na afloop: „Er was iets niet in orde met de versnellingsbak en de laatste tien uur hebben we moeten „doublé-clutohen". Ook de remmen waren niet meer in orde". „Gijs van Lennep, die in Nederland bekend staat als een „nette" rijder, was van mening dat zijn equipe ge luk had gehad. Motorstoring „De kleinste motorstoring kan fa taal zijn op Le Mans. Kijk maar naar Beltoise en Amon, die met hun Matra-Simca een goede kans had den om de index-overwinning te be halen en wegens een klein defect moesten uitvallen. Wij mogen heel blij zijn dat onze wagen in de strijd kon blijven". Deze opmerking krijgt nog meer relief wanneer men be denkt dat 35 van de 49 wagens uit vielen. Toch hebben Marko en Van Lennep zich niet zo heel veel zor gen meer gemaakt toen zij eenmaal de eerste plaats hadden bereikt. Zij kregen de rondetijden door van het op de tweede plaats liggende Por- scheteam Dick Attwood/Herbert Müller (Gbr/Zwi) en pasten zich daarbij aan. Marko: „Ik had nog wel harder kunnen gaan, maar dat was niet nodig". Uit de woorden van deze coureur zou men gemakkelijk op kunnen maken dat zijn team een niet erg opzienbarende overwin ning behaalde. Maar niets was min der waar. Niet alleen bracht dit duo het afstandsrecord van 5232,9 kilo meter. dat in 1967 was gevestigd door de Amerikanen Gurney en Foyt met een zevenliter ford. op 5335,313 kilometer (van Amsterdam naar Moskou en terug) maar ook won nen zij de Indice de Performance (handicapklassement). Het was de tweede maal in successie dat een Porsche de zwaarste auto-race ter wereld won. Vorig jaar zegevierden Attwood, die nu met Herbert Mul ler tweede werd. en Hermann. Heet Het is er in deze 24 uur, waarbij plusminus 200.000 toeschouwers aan- g waren, weer bijzonder heet aan toe gegaan. Het eerste gevecht ontbrandde tussen de equipes Pe dro Rodriquez/Jacky Oliver cMex./ Gbr) in een blauw-oranje Wyer-Por- sche en Vic Elfort/Gerard Larrous se (Gbr/Fra) van het concurreren de Martini-Porsche-team. Toen ook Jo Siffert/Derek Bell (Zwi/Gbr), eveneens in een Martlni-Posche, zich in de strijd mengden, resulteerde rivaliteit in het steeds weer ver beteren van het ronderecord. Vier keer was Rodriquez, de beste in de training, de snelste, eenmaal Siffert en eenmaal Oliver, die in de 86ste ronde de 13.4 kilometer aflegde in 3 minuten en 18.4 seconden, hetgeen overeenkomt met een gemiddelde snelheid van 244.297 kilometer per uur. Nog sneller bleek niet moge lijk. De aloude concurrent van de Por ches, Ferrari, was evenals vorig Jaar niet erg fortuinlijk. Een wagen weigerde al voor de start en een an dere viel uit direct na de aanloop- ronde. De grootste klap voor dit Ita liaanse merk was het feit dat de wa gen van de Amerikanen Donohue en Hobbs .beschouwd als een van de favorieten, van de baan moest met een "opgeblazen" motor. Maar ook de Porches bleven niet gevrijwaard van pech. Elford en Larrouse kwamen voorgoed in de pits wegens moeilijkheden met de koeling, Rodriquez/Oliver en Siffert/ Bell met een gebarsten olieleiding. Furieus Het uitvallen van de grote wagens bracht twee kleine Franse wagens ln de kopgroep. De Matra-Simca van Beltoise en Amon, furieus toege juicht door de chauvinistische me nigte, rukte bij het aanbreken van de dag op naar de 2e plaats achter Marko/Van Lennep. Later in de och tend echter werden de dromen van de Fransen ruw verstoord toen de Matra niet verder kon wegens kapotte brandstof inspuiting. Toen gleed de gloednieuwe Ligier met Li- gier /Depailler (beiden Fransen) naar de vijfde plaats, maar verloor vervolgens de kans op een goede klassering door een kapotte versnel lingsbak. De op de derde plaats liggende Amerikanen Posey en Adamowicz ADVERTENTIE Het onderwerp van gesprek deze week DE ZOMERPANTALON. Want er is meer te zegaen overzomerDantalons is gewoon een lichte broek voor als het warm is. Natuurlijk! Maar, wilt u een effen pantalon of één met een dessin? In welke kleur? Wilt u een klassiek model, ruim, strak, met riem, spaans? In welk materiaal? In welke kwaliteit? U vindt meer zomerbroeken dan u zich had voorgesteld bijC&A. Deze week bovendien als extraatje zomer pantalon met riem en rechte pijp, kwaliteit Trevira rayon in alle goede, zomerkleuren. naar triomf Gijs van Len nep op weg naar de triomf op Le Mans. De 5 liter Porsche 917 vestigde met 5232,9 km een nieuw afstands record, hetgeen neerkwam op een gemiddelde van 222,304 km/ uur. Op de rechte stukken van het 13,4 km lange 1 circuit bereik- ten v. Lennep/ W Marko een snel heid van ruim 340 km/uu)r. (Ferrari) kregen het een paar minu ten voor het einde nog even be nauwd, toen hun wagen plotseling kuren vertoonde. De monteurs werk ten koortsachtig en slaagden erin de wagen op tijd weer rijklaar te ma ken. De laatste veertien kilometer kroop de wagen over de baan maar had zo'n voorsprong op nummer vier dat de derde plaats niet meer in gevaar kwam. Uitslag 1. Marko/Van Lennep (Oostenryk Nederland) Porsche 917 5335.313 km (nieuw wedstrijd record). Gemiddel de snelheid 222.304 km p. uur. 2. Attwood/Müller GB/Zwitserl.) Porsche 917 5308.348 k m gem. 221.181 km/u„ 3. Posy/Adamowicz (VS) Ferrari 512 M 4922.090 205.087 km/u. 4. Craft/Weir (GB) 512 M 4768.138 198.672., 5. Chinetti/Gross- mann (VS) Ferrari GTB 4218.752 175.718, 6. Touroul/ "Anselme" (Fr) Porsche 911 S 4111.345 171.306, veertien van de negenenveertig ge starte wagens reden de wedstrijd uit. De snelste ronde werd gemaakt door Oliver (GBR) met Porsche 907, die de 86ste ronde voltooide in 3 min. 18.4 sec., wat een gemiddel de betekent van 244.347 km per uur. Jackie Ickx winnaar in Hockenheim HOCKENHEIM (ANP) De Belg Jackie Ickx heeft gisteren met Ferrari voor 70.000 toe schouwers op het circuit van Hockenheim de race voor for mule 1-wagens ter nagedachte ais aan de overleden coureur Jochen Rindt gewonnen. Ickx was veruit superieur en leidde van start tot finish. In de 28e van de 35 te rijden ronden ves tigde hy met een tyd van 1 min. 58.5 sec., hetgeen een gemid delde snelheid betekende van 206.2 km per uur, een absoluut record. De uitslag luidt: 1. Jackie Ickx (Belg) met Ferrari, 35 ronden (237.6 km) In 1 uur 10 min. 11.7 sec (gem 201.1 km p. uur), 2. Peterson (Zwe), met March Ford 1.11.05.5: 3. Surtees (GB) met Surtees-Ford 1.11.28.7

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5