EiDSCH DAGBLAD DAN 13 MILJOEN LD Regeling tegen 'n van B. en W. over Enquete recreatie bij Kagerplassen vandaag TROEPEN ROEIEN DORPEN UIT hk in Leiden en omgeving veel geld m de Oostpakistaanse vluchtelingen Nog vier baby's van negenling in leven ericht I maart 1860 tur: G Koopman ■edacteur: Drs. J. R, Soetenborst MAANDAG 14 JUNI 1971 No. 33424 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) 'Sts 18 PAGINA'S LEIDEN De bliksemactie ten bate van de Oost pakistaanse vluchtelingen in India heeft gisteravond velen op de been gebracht en veel geld in de collectebussen. In elk geval heeft ons land in korte tijd meer dan f. 1 3 miljoen bijeengebracht, veel meer dan voor Tunesië, waarvoor in dertijd eenzelfde actie werd gehouden. Het Rode Kruis baseerde dit bedrag vanmiddag op de gegevens van 12 „doorsnee"-gemeenten. IDS AZ VERPLAATST CH DE HOOFDINGANG 15 an één onzer redacteuren) - Ondanks het feit, dat liege van B. en W. van Lei erover het „onaanvaardbaar" litgesproken, wordt met in- an morgen de hoofdingang Academisch ziekenhuis ver van de Rijnsburgerweg naar senaarseweg. Het ziekenhuis- heeft vanmiddag na he tont- van de brief van het ge- bestuur besloten de nieuwe te laten doorgaan, overleg met gemeente- mctionarissen was besloten ifdingang te verplaatsen naar ssenaarseweg, waar sedert vier gn ook de uitrit is. welke gel is genomen op verzoek verkeerspolitie. cza 4f Dennendal: enen of functie 3> DOLDER Het ziet er naar i een groot deel van de staf ennendal, onderdeel van de atrische inrichting Willem hoeve, voorlopig buiten dienst orden gesteld. Alle medewer- iigerden vanochtend een ver te ondertekenen, waarin zij ereid verklaren te werken on- iding van dr. Pruyt en ver rol) hndig directeur W. André. foordvoerder van de staf had verklaard dat de laatste on- •rdbaar was. Dr. Pruyt, die Is zenuwarts heeft gespeciali- ta de zorg voor oudere patiën- m! aan de staf al laten we- vr' 't present te zijn bij een staf fing die vanmiddag zou wor- •touden. is een commissie van g Ktigen gevormd die het bestuur El* Willem Arntszhoeve moet gaan :ea over hervormingen. ijdelijk regen BUt verwacht van vanavond OOI! orgenavondhalf tot zwaar be- met tijdelijk enige regen, 'egend matige wind tussen oost °°rd. Minimum temperaturen 12 graden. Maximum tem- tteo van 14 tot 18 graden, (opgemaakt om 12.40 uur) 04.19 uur; onder: 21.01 uur. °p: 00.23 uur; onder: 11.55 pater te Katwijk te 7.37 en laagwater te 03.21 en 15.44 B. en W. vinden het evenwel on aanvaardbaar, dat de ingang wordt verplaatst. In een brief aan het zie kenhuisbestuur zeggen ze, dat eer der is gesteld, dat de verplaatsing kan doorgaan na reconstructie van de kruising Rijnsburgerweg-Wasse- naarseweg-Houtlaan-Kagerstraat. Voor deze reconstructie zijn nog geen financieringsmiddelen. Het Leidse college wil vasthouden aan het eerder ingenomen standpunt. B. en W. delen het ziekenhuisbe stuur mee: dat in afwijking hierfvan gemaakte afspraken met gemeente lijke functionarissen als vervallen dienen te worden beschouwd. Het ziekenhuisbestuur heeft vol gens een woordvoerder de op 11 juni gedateerde brief pas in de loop van vanmorgen ontvangen. Besloten is de regeling toch in te voeren, omdat het te laat is deze terug te draaien. Dat zou verwarring wekken. Op kor te termijn zal worden ingegaan op het verzoek van B. en W om over deze zaak met wethouder Kret over- 1" plegen. De hoofdingang van het AZ wordt verplaatst tegen de zin van B. en W. van Leiden. Op het terrein werden vanmiddag nog pijlen geverfd. De borden zijn 'ge blindeerd' tot morgen. (Foto Holvast) Beeld uit de Leidse Bree- straat tijdens de actie voor de I vluchtelingen. Voor auto's werd een nauwe doorgang opengehouden en de inzitten den kregen een collectebus onder de neus. (Foto Holvast) I Noodtoestand na rellen i in Albuquerque ALBUQUERQUE (Reuter. AFP) In de stad Albuquerque in de Ame rikaanse staat Nieuw-Mexico is nu de burgerlijke noodtoestand afgekondigd na rellen, waarbij ze ker 24 personen werden gewond. De politie heeft urenlang met traangas en revolvers gevochten tegen 500 jongelui, die met stenen en flessen gooiden. Tenminste ne gen jonge mensen liepen schotwon den op. Twee van hen zijn er ern stig aan toe. Ook twee politieman nen liepen letsel op. Dp moeilijkheden begonnen toen de politie een groepje jongeren wilde arresteren omdat zij verdovende middelen gebruikten. Daarop ver zamelden zich rond 500 personen in het park. die de politie met stenen hegonnen te bekogelen. Volgens eeh woordvoerder van de "Zwarte Baretten", een militante organisatie van Amerikanen van Mexicaanse afkomst, had de politie „de jonge lui lastig gevallen". De jongeren lieten blijken dat „ze er genoeg van kregen", waarop de politie be gon te schieten. Volgens ooggetui gen hebben tijdens het hoogtepunt van het gevecht beide partijen ge schoten. Toen de jongelui uit het park wer den verdreven trokken zij naar het centrum van de stad, waar ze vier politieauto's in brand staken, een slijterij plunderen en het po litiebureau met stenen bekogelden. Tegen die tijd was de menigte ge groeid tot rond duizend personen. Ze werden later met traangas ver spreid. Er zijn 35 arrestaties verricht, maar 15 arrestanten zijn inmiddels weer vrijgelaten. Voor de nacht is nu in Albuquerque een uitgaansverbod afgekondigd. Gemeenteraadslid gearresteerd BREDA Het Tilburgse gemeen teraadslid mr, C. E. A. M. van de M. is gearresteerd op verdenking van bedriegelijke bankbreuk. In het huis van bewaring in Utrecht zal hij moe ten wachten op de uitslag van een diepgaand onderzoek naar zijn finan ciële transacties en zijn geestelijke vermogens. De arrestatie geschiedde door de rijkspolitie in opdracht van de offi cier van Justitie te Breda. Ook m Leiden en omgeving verlie ten duizenden na de tv-uitzending van de reportage hun huizen om met geld of betaalkaarten te gaan, naar de dichtsbijzijnde kerk of brie venbus. In sommige plaatsen was het zo druk als op zondagochtend rondom kerktijd. Op het Leidse postkantoor kwam een zak vol enveloppen met 999 uit de brievenbussen. Het geld werd niet hier geteld, maar ging naar Den Haag, waar de enveloppen worden opengemaakt. Het is toch moeilijk om een beeld te krijgen van de od- brengst in stad en streek. In som mige kerken werd meteen geteld, in andere niet. Enkele kerkgenootschap pen telden centraal de opbrengst, andere deden dat niet. Tot in de middag is men vandaag bij de Leidse herv. diaconie aan het tellen om de opbrengst vast te stel len van zeven Leidse kerken. Naar schatting zal er f 20.000 uit de bus sen komen. De opbrengst van de Ge- ref kerken wordt vanmiddag geteld. De rk kerken telden niet centraal. Verkeer! De actie, die Stadsgehoorzaal-be- i heerder I. Milikan in samenwerking met de Rode Kruiscolonne sDontaan i op touw had gezet, bracht bijna f4800 op. Tussen 7 en 10 uur hiel- j den korpsleden van het Rode Kruis I bij de Stadsgehoorzaal het verkeer I neus. Andere colonneleden gingen naar het station en de café's. Het gaf veel drukte in de binnenstad en het resultaat van f 4797,17. Spontane acties waren er ook el- ïrs. De 60 tot 70 patiënten in het Noordwij kse Sole Mio bliezen ook in de bus: f232,85. In Noordwijk werd centraal de opbrengst van alle ker ken geteld. Vanmiddag bleek het re sultaat: f23.515,27. In het kleine Zoe- I terwoude kwam ruim f 7600 in de kerkbussen. in Valkenburg ruim f 4800. In streek; Elders werd niet centraal of nog niet geteld. Daarom een greep uit opbrengsten in de streek Katwijk: j kerken ruim f 11.000 herv. Pniëlkerk f 6100. rk kerk Katwük-Binnen 3000 gulden en de Geref. kerk vrijge maakt f800: AlDhen a. d. Rijn: Ge- ref. en herv. kerken in Noord f 17.000 (de rest van de herv. gemeente telt vandaag pas), drie rk kerken ruim f7100. Een actie als deze heeft meestal ook nare bijgeluiden. Twee jongelui ontvreemdden in een kerk in Laren de opbrengst van de actie. Na een achtervolging kon de politie het twee tal grijpen, dat bijna f 5000 en dui zend Duitse marken in de auto had. Het kistje, waarin het geld' had ge zeten, was in het water gegooid. Dui kers haalden het op en niet voor niets: er zat nog een fors bedrag aan cheques in. De Nederlandse artsen K. E. Bos en H. Scheer zijn zondag naar Cal cutta vertrokken om voor de stichting "Terre des hommes" de overkomst van een medisch team voor te berei den. HALF JAAR UITSTEL VOOR WAVER DEN HAAG De Amerikaanse deserteur Ralph Waver mag voor lopig nog een half jaar in ons land biyven, aldus besliste vanmiddag om half vier de president van de Haagse rechtbank mr. J. Slotemaker. Uitspraak doende in kort geding verbood de rechter aan de Staat der Nederlanden Waver binnen een periode van zes maanden over te leveren aan de Amerikaanse autori teiten een tijd die zo nodig kan worden verlengd zolang er nog onzekerheid bestaat over de uitleg van het NAVO-statusverdrag. NIEUW DELHI (AP. Reuter. AFP) Volgens het Indies^ persbureau PTI zijn Pakistaanse troepen in het noordwestelijke deel van Oost-Pakistan begon nen met de systematische uit roeiing van dorpen dichtbij de grens met India. Vanaf India's grondgebied werd waargenomen hoe Pakistaanse soldaten de dor pen eerst beschoten en daarna in brand staken. Ook de oogst op de akkers werd vernield. Bij de actie zouden zo'n 250 dorpen van de aardbodem zijn weg gevaagd. Van de inwoners van de dorpen is niets bekend. De bedoe ling van de Westpakistanen zou zijn te voorkomen dat de domen als uitvalsbasis zouden gaan die nen voor Oostpakistaanse guer rillastrijders. In het gebied heb ben de laatste tijd guerrilla-een heden geopereerd. De burgemeester van Calcut ta heeft de Indiase regering ge vraagd om een kordon rond zijn overbevolkte stad te leggen om de enorme stroom vluchtelingen naar de stad in te dammen. Vol gens de eerste burger van de hoofdstad van West-Benga len hebben tot dusverre al 100.000 vluchtelingen de stad be reikt. Hij vreest het uitbreken van ernstige ongeregeldheden als de toevloed blijft aanhouden en vraagt om een massaal in entingsprogramma om de bewo ners van de achterbuurten var de stad te beschermen. In tien dagen zouden een miljoen men sen ingeënt moeten worden om een ernstige epidemie te voorko men. De Amerikaanse onder-minis ter van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco heeft gisteren aan gedrongen op een politieke op lossing voor het Oostpakistaan se probleem om de stroom van vluchtelingen naar India te ver minderen en om voorwaarden te scheppen die de vluchtelin gen tot terugkeer kunnen bewe gen. Sisco noemde de situatie in Oost-Pakistan en het oostelijk deel van India „explosief". i Hoewel de Unieraad zich formeel niet aan zijn kant heeft gesteld biyft het tweede-kamerlid H. Kik kert op zijn standpunt staan: de top van de CHU moet weg. Voor zitter prof. Van Hulst en lüst- trekker Udink hebben volgens hem gefaald PAGINA 13 Arntszhoeve Een maand geleden verscheen een boek van een Nederlandse pcychiater, J. Foudraine over zijn ervaringen in zijn vak. Dat boek "Wie is van hout" geheten, ver heugt zich in een opmerkelijke belangstelling. Foudraine stelt daarin onder meer dat de psy chiatrie op de verkeerde weg is, dat psychiatrische inrichtingen meer contact zouden moeten zoe ken met de maatschappij en dat de psychiatrie uit de zuiver me dische sfeer zou moeten worden gehaald. Hij verhaalt van hervor mingen. geënt op de kennis die psychologen en sociologen hebben verzameld. Foudraine stelt dat het belang van degenen die in psychiatrische klinieken behandeld worden, voorop moet staan. Met al het ru moer rond de Willem Arntszhoeve krijgt men de indruk, dat er op het ogenblik met die belangen wordt gesold. De commissie on der leiding van de Leidse hoogle raar sociale psychiatrie dr. Speyer rept nauwelijks over patiënten en hun geluk. De ouders van zwak zinnige patiënten zijn niet ge- jhoord. Wat over blijft is een ui terst subjectief rapport, waarin de directeur van Dennendal drs. Muller wordt veroordeeld. i Het Britse blad „Sunday Times" geeft 'n schokkend ooggetuigever- De commissie geeft toe. dat hij in het begin inspirerend heeft ge werkt. maar „hij toont geleidelijk dat hij een volmenselijke inner lijke houding en een juist mense lijk waardebeleven min of meer mist. althans hierin een tekort demonstreert". Wie weet wat dit betekent, mag het zeggen. Drs. slag van een voikenmoord hToost-Muller voelt zich nu geroepen te- Pakistan PAGINA 15 gen zijn buiten functie stellen in j beroep te gaan. Dat betekent dat 9 „Vulkanische uitbarstingen bewij- het rumoer over de hoofden van zen. dat de aarde leeft", zegt prof. I de patiënten heen doorgaat, zon- Den Tex STADSPAGINA der dat men kan zeggen dat er j uitzicht is op betere vooruitzich- G)js van Lennep heeft de top in ^en de autosport bereikt door de 24 I uurs race van Le Mans te winnen I Bedenkelijk is nog dat de com- PAGINA 5 missie Speyer een brief aan staatssecretaris Kruisinga heeft 9 Ajax is in contact getreden met geschreven, waarin de staf wordt oud-bondscoach Max Merkel j gebroken over dr. Meijering, de PAGINA 71 inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid. Dat is vooral be- En nog pagina's sport. Café Rest. „DE ZWAAN" BOULEVARD KATWIJK 'f.ó. de Vuurtoren» Tel. 01718-2064 -☆ Sfeervol - Prima keuken Het dichtst bü zee Ruime parkeergelegenheid Heden het ensemble JOHN BOSS en BILL CINJÊ. denkelijk omdat dr. Meijering bij 1 de rechter in beroep is gegaan I van een besluit van de staatsse cretaris hem tijdelijk te ontheffen uit zijn toezichthoudende functie bij de Willem Arntszhoeve. Van- daag doet de rechter uitspraak. I Maar dr. Meijering is door de pu- I blikatie van de brief van de com- missie-Speyer zo vlak voor die uitspraak beroepshalve al een ge- Itekend man. LEIDEN De Werkgroep Milieu beheer van de Leidse Universiteit gaat de komende zomermaanden 'n uitgebreid onderzoek houden in het Kagerplassengebied. Onderzocht zal worden hoe groot het belang van dit gebied is voor de recreanten. Op drie zondagen: 27 juni, 25 Juh en 29 augustus zullen 50 tot 60 man op pad gaan om op en aan het water de recreanten te ondervragen en tellingen te verrichten. Met de uitkomsten van de enquetes zullen het komende najaar enkele deelrapporten worden samengesteld die aansluiten op 'n studie die reeds SYDNEY (AP. Reuter) Vier van de negen baby's die de Australi sche mevrouw Geraldine Broderick zaterdag ter wereld bracht waren vanmiddag nog in leven. De 29-ja- rige echtgenote van een slager maakt het goed. De overlevende baby's zijn een jongetje en drie meisjes. Voor zover bekend is het de eerste maal dat een vrouw een negenling heeft gebaard. Van de negenling overleden direct twee jongens. Van de andere zeven overleefden twee Jongens en eeil meisje de eerste 48 uur niet. Mevrouw Broderick die al twee kinderen had (een meisje van vier en een van vijf Jaar) was tevoren met hormonen behandeld die de vruchtbaarheid kunnen bevorderen, ofschoon dit niet de bedoeling be hoeft te zijn. Het negental werd acht weken te vroeg geboren De voor naamste problemen vormden het suikergehalte in het bloed, de zuur stof en het voeden. Een van de nu nog levende baby's weeg 330 gram. twee Jaar geleden werd verricht in het Zuidhollandse plassengebied door 'n werkgroep van de TH Delft. Instanties die betrokken zijn bij de toekomstplannen voor de Kager plassen zullen ook van de resultaten op de hoogte worden gesteld. Aanleiding tot dit onderzoek is de ongerustheid die nog steeds heerst bij de Werkgroep Milieubeheer, dat er binnen afzienbare tijd toch een elektriciteitscentrale aan de Kaag zal worden gebouwd. „Twee jaar geleden is de bouw uitgesteld, maar uit diverse bronnen hebben we ver nomen dat de Kagerplassen nog steeds in de belangstelling staan" aldus drs. J. C. van Lenteren, van de sectie Kagerplassen van de Werkgroep. Op 't ogenblik zijn ongeveer vijf entwintig leden van de werkgroep bezig met een biologisch onderzoek in het Kagerplassengebied. Onder zocht wordt welke planten er groei en en welke dieren er leven. Tevens wordt bekeken hoe het staat met de aanwezigheid van plankton. Naast de inventarisatie wordt de water vervuiling in de omgeving bekeken. (§uc/ Qlteu leuws (Advertentie) Aan de Openbare School te Wasse naar wordt gevraagd tegen le juli een hulponderwijzer bekend met kamer-gijmnas- tiek. Jaarwedde f 400. Aan vragen franco in te zenden lan den Burgemeester. Voor de verkiezing van 'n lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaai zijn he den ingeleverd 785 biljetten. Het aantal kiezers bedraagt 1051. Mevrouw Broderick

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1