pleit voor goede erhouding Peking-Westen srael wil herstel an het evenwicht Midden-Oosten n „Twee besluiten nodig voor beëindiging oorlog Vietnam Ik heb allang gemerkt dat 1 allerbeste niet 't duurste hoeft te zijn. U toch ook? blangwekkend communiqué na bezoek van Ceaoesescoe |j ormalisering ok massamoord op Mexicaans gebied Scotland Yard wil strengere straffen beroepsmisdadigers RUSSISCH BLAD KRITISEERT MAO TSE-T0ENG Scotland Yard ontdekt groot wapenarsenaal Oud-minister van Defensie Clifford in duel met het Witte Huis Dobbelman. Gewoon overal te koop. 3EBDAG 10 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD JnGKONG (Reuter) Roemenië heeft er gisteren bij VChina sterk op aangedrongen de betrekkingen met het ;n te normaliseren in het belang van de wereldvrede. Het hoi hiervoor was vervat in een gezamenlijk communiqué, Peking werd uitgegeven na afloop van het achtdaagse van de Roemeense president en partijleider Ceaoesescoe larna naar Noord-Korea vloog en vervolgens ook Noord- am en Mongolië zal bezoeken. chgeen afdoende regeling moge- (1 roor belangrijke kwesties in het d) tionale leven", zo staat er in en amuniqué. „De jongste toene- n tendens in bepaalde kapitalis- anden naar normalisering van trekkingen met de volksrepu- I hina is in het belang van sa- tóng tussen landen met ver- sociale systemen en van a internationale veiligheid", iplomatieke Oost-West-offen- Roemenië in Peking werd al -drwacht vóór het bezoek van Ceaoesescoe zou plaatsvinden. Naar aanleiding van de recente dooi in de betrekkingen tussen China en de Ver enigde Staten gingen er zelfs geruch ten dat de Roemeense partyleider mogelijk een persoonlijke boodschap van president Nixon voor de Chinese leider bij zich zou hebben. Een tweede punt dat in het geza menlijk communiqué veel aandacht krijgt en dat volgens waarnemers dui delijk ten nadele van Sow jet-Rusland is uitgevallen betreft de samenwer king tussen Roemenië en China en daarmee verweven ook de betrekkin gen van beide landen met de Sowjet- Unie. Nadat herhaaldelijk is verwezen naar de „militante vriendschap" tus sen beide landen verklaart het com muniqué dat „China de gerechtvaar digde strijd van het Roemeense volk ter verdediging van zyn nationale onafhankelijkheid en staatkundige soevereiniteit zal blijven steunen". Beide partyen eisen voorts terugtrek king van alle buitenlandse troepen van het grondgebied van andere sta ten, de ontmanteling van alle buiten landse bases en de liquidatie van alle militaire blokken. Even verder wordt volgens waarnemers onomwonden de zogenaamde Brezjnew-doctrine afge wezen, d.w.z. de opvatting van Mos kou, dat het recht heeft zo nodig in andere communistische landen in te grijpen. Het communiqué zegt dan, dat de Chinezen hun steun geven aan het Roemeense streven naar een Europese veiligheidsconferentie en verklaren dat de volkeren van Euro pa zich vastberaden moeten keren te gen „de politiek van overheersing en dictaten". „De grote en kleine staten van Europa moeten hun inspannin gen coördineren en concrete maatre gelen treffen om vrede en veiligheid in Europa te verwezenlijken. Dit al les moet geschieden op basis van „het respecteren van soevereiniteit, onaf hankelijkheid en niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land". ^wZELEM (AFP) Met over- dergelijks (een overeenkomst betref- i nij", en zei dat de toestand ernstig pde meerderheid heeft het ihe parlement een verklaring leurd die premier Golda Meir heeft afgelegd over de poli- Israël wil voeren bij het over- v tot een gedeeltelijk akkoord I Arabische landen te komen J streven van de Israëlische I naar herstel van de vrede Midden-Oosten. Het parle- wierp de voorstellen die door afgevaardigden zijn inge- Meir zei in haar toe- ;ot de Knesset, het Israëli- rlement, dat zij „er niet ze- of de ondertekening van isisch-Egyptische verdrag iets fende de heropening van het Suez- kanaal) nog mogelijk maakt". De vooruitzichten op een overeen komst zijn slechter geworden, aldus mevrouw Meir, die zei dat dit niet alleen het gevolg was van het Rus- sisch-Egyptische vriendschapsver drag, maar ook van recente verkla ringen van de Egyptische president. De premier waarschuwde dat Egyp te „een zware verantwoordelijkheid voor de vrede" op zich nam als het de mogelijkheid van een voorlopige overeenkomst betreffende het ka naal zou uitsluiten. Mevrouw Meir beschreef het Rus- sisch-Egyptische verdrag als een nieuwe vorm van „koloniale slaver- CO. WASHINGTON (Reu- M In onbebouwde grond Mexicaanse stadje Escandon merikaans-Mexicaanse grens- 5^ idad Juarez zijn dertien lij- TTe met kogels door het hoofd, ven, zo is in Mexico-stad 1 m. De politie maakt al ver- [en met de massamoord in fornische stad Yuba, waar 'er 25 lichamen zijn opge- y 2 us van de opgegraven lichamen an een vrouw. Politiechef Jo- 0 vez van de staat Chihua- ur "telde aan journalisten dat 'den zeer recent moeten zijn kc| omdat de kleren van ss' fers nog in goede staat zijn. unen zijn begraven in een .95 van vijftig vierkante meter "ic< diepte van een meter, vlak- ela bij een bioscoop. Ze werden ontdekt door een arbeider die er aan het graven was. Een groot gebied rond de „begraaf plaats" wordt nu onderzocht om te zien of er nog mer slachtoffers ver borgen liggen. Alle politiemannen in het district helpen bij het onder zoek. Intussen is gisteren in Californië de 50-jarige boerenknecht Juan Cervantes Mosqueta gearresteerd in verband met de moord op 25 zwervende arbeiders. In hoeverre hij er bij betrokken is weet men nog niet precies. De 52-jarige Roy De- long bevindt zich eveneens op ver denking van medeplichtigheid, reeds een week onder arrest. De hoofdver dachte, de 37-jarige Juan V Corona, 'n Amerikaanse koppelbaas van Me xicaanse afkomst, heeft verklaard onschuldig te zijn. vooral in verband met de voorziening in het verdrag, waar in het Kremlin Egypte militaire steun belooft. De Israëlische ambassadeur Rabin heeft er gisteren by de Verenigde Staten op aangedrongen het mili tair evenwicht in het Midden-Oos ten te herstellen. Volgens Israël is het machtsevenwicht verstoord door het onlangs afgesloten Russisch- Egyptische vriendschapsverdrag. „Het verdrag heeft het militair evenwicht verstoord en dit moet hersteld wor den", zo zei Rabin nadat hij gedu rende een uur overleg had gepleegd met Joseph. J. Sisco, de Amerikaan se onderminister van Buitenlandse Zaken, die belast is met aangelegen heden betreffende het Midden-Oos ten. Rabin wilde niet zeggen wat hij met Sisco had besproken. Hij ver wees naar de toespraak die premier Meir in het Israëlische parlement heeft gehouden en waarin zij om ex tra militaire hulp heeft gevraagd om het machtsevenwicht in het Mid den-Oosten te handhaven. MÜNCHEN (AP) Bijna twee regimenten communistische soldaten zyn tussen 1960 en 1970 naar West- Duitsland gedeserteerd, aldus heeft de Westduitse regering gisteren be kend gemaakt. Uit Oost-Duitsland deserteerden in die jaren 1983 soldaten, uitTsje- cho-Slowakije 74. Vier militairen van het Rode leger kwamen de West duitse grens over. Het jaar 1962 vertoonde een piek in de desertie. Toen vluchtten 455 Oostduitse militairen naar West- Duit sland. In 1970 waren het er 57. De oorzaak van die vermindering is gilegen in de strenge voorzorgsmaat regelen van de militaire autoriteiten in Oost-Duitsland tegen de moge lijkheid van desertie. Zaterdag vindt in het Witte Nixon Patricia Tricaen Ed- Huis in Washington de voltrek king plaats van het huwelijk tus sen de dochter van president ward (Eddy) Finch Cox, telg uit een oude Amerikaanse familie, LONDEN (GPD) Sir John Wal- dankzij opgepot geld voor. dat hun dron, hoofd van Scotland Yard heeft in zijn Jaarlijks rapport als zijn mening uitgesproken, dat tegen de harde kern van beroepsmisdadigers, die verantwoordelijk zijn voor de toenemende criminele gewelddadig heid, opgetreden dient te worden met langdurige gevangenisstraffen onder, Spartaanse condities en hard werk. De ervaren misdadigers vrezen de gevangenis niet en rekenen op betrek kelijk spoedige vrijlating onder het huidige systeem, dat bij goed' gedrag eenderde van de straftijd kwijt scheldt. De jarenlange ervaring van Lon- dens top-politie-man is, dat, terwijl de straffen steeds milder worden. de misdaden die met geweld gepaard gaan voortdurend toenemen. Daar door hebben de harde misdadigers weinig te vrezen. Vaak zorgen zij er, MOSKOU (AP) In het Sowjet- russische weekblad Literatoernaja- Gazeta (De Literaire Gazet) is gis teren een aanval gedaan op de Chi nese partijleider Mao Tse-toeng van wie wordt gezegd, dat hij jegens zich zelf de "persoonsverheerlijking" in stand houdt. In het artikel dat gaat over de cul turele revolutie van 1966 wordt ge zegd, dat door deze beweging de per soonsverheerlijking van partijlei der Mao „uitzonderlijk was versterkt en dat het volk een blind geloof in de onfeilbaarheid van de leider was ingepompt". De schrijver van het ar tikel, het vijfde over de gevolgen van de culturele revolutie, zou een diplomaat zijn genaamd David Kar- pil. Het blad vermeldt zijn nationa liteit niet, maar zegt wel dat Karpil „Jarenlang" in Peking heeft ge werkt. „Mao Tse-toeng en zijn kleine groep medewerkers bouwen een nieu we partij een staatmachine die, zo willen zij, 'n willig instrument moet zijn, dat het politieke beleid van de partyleider moet uitvoeren", aldus de schrijver. „Vele jaren al heeft men in China geen daden van de staat of de rege ring gekend die leiding moet geven aan het economische en het politieke leven. Alles gebeurt aan de hand van wat één enkele man wil Mao". Ongeveer dezelfde dingen werden gezegd van dictator Stalin toen deze door de latere premier Chroesjtsjow in 1956 van zijn voetstuk werd ge haald. gezinsleden gedurende de periode van hun inkerkering in weelde kunnen leven. Berovingen en overvallen op per sonen zijn in 1970 ten opzichte van het jaar daarvoor, toen de cijfers al rood waren, met 5,9 procent toegeno men. Deze vergrijpen vormen in Lon den het grootste probleem. Er werden 338 maal werkelijke of imitatie vuur wapens gebruikt en bij 659 gelegen heden andere wapens, zoals bijlste len en schadelijke vloeistoffen. Hoewel het aantal moorden sta biel bleef, namen doodslag en kin dermoord en pogingen tot moord toe evenals verwondingen en aanvallen op personen, die reeds in 1969 een piek bereikten en desondanks met 1,1 procent stegen. Verkrachtingen en andere sexuele vergrijpen stegen eveneens. Tegenover dit sombere beeld staat echter dat tweederde van al deze misdaden werden opgehelderd, en dat het publiek nog altijd veilig op straat kan lopen. Het Jaar 1970 gaf in elk geval *n kleine verbetering te zien. De op waartse beweging wat betreft het aantal misdaden kwam tot stil* stand terwijl 2 procent meer misda den werden ontdekt en het aantal arrestaties wegens criminele vergrij pen met 7,8 procent toenam. Ondanks de iets gunstiger toestand is het algemene beeld nog verre van rooskleurig. De lichte verbetering ia voornamelijk het gevolg van het feit dat Scotland Yard over een be weeglijker en soepeler apparaat dan vroeger beschikt. ASCOT (AFP) Rechercheurs van Scotland Yard hebben te Ascot in zuid-oost-Engeland bij een inval in verscheidene huizen een groot wapenarsenaal ontdekt. Het bestond uit driehonderd handmitrailleurs, een 20 mm kanon, een grote hoeveelheid pistolen en granaatwerpers. Tot nu toe zijn nog geen arrestaties ver richt. Ascot staat bekend om zijn paar denrennen. Volgende week zullen leden van het Engelse koninklijke huis op de renbaan aanwezig zyn voor de jaarlijkse rennen. Scotlan Yard denkt met overtol lige wapens van de Canadese lucht macht te maken te hebben. De ge dachten gaan ook uit naar Ierse extremisten in Engeland. (Van onze correspondent) mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Over een week zal de Amerikaanse Se naat opnieuw stemmen over de motie van de senatoren McGo- vern en Hatfield om per 31 de cember de fondsen voor de oor logvoering in Vietnam te blokke ren. Het effect van de motie zou zijn dat president Nixon gedwon gen wordt de Amerikaanse troe pen vroegtijdig (voor het eind van het jaar) terug te brengen naar motie aan te nemen. De voormalige minister van De fensie onder president Johnson, Clark Clifford, die zich eveneens beijvert, voor de motie, raakte dinsdag slaags met het Witte Huis toen hij uiteen zette hoe hij de oorlog denkt te kun nen beëindigen. Clifford zei dat daarvoor twee handelingen nodig zijn aan de kant van de Verenigde Sta ten, zei hij, moet bekend worden ge maakt dat alle troepen per 31 de cember uit geheel Indo-China zullen zijn teruggetrokken en dat met in gang van die datum alle vijandelijk- heden zullen worden gestaakt. Aan de Verenigde Staten. Volgens de kant van Hanoi, vervolgde Clif laatste telling zijn er op dit ogen-1 ford, zou daartegenover moeten staan ADVERTENTIE Dobbelman is wit- en kleuraktief Veilig voor de wasmachine. Verpakt in een handige,vochtwerende zak. blik 20 stemmen te weinig om de dat alle Amerikaanse krijgsgevange nen binnen dertig dagen na het be reiken van een dergelijke afspraak worden vrijgelaten. Clifford zei dat daarmee Nixons argument teniet ge daan werd, dat Hanoi niet op zijn woord vertrouwd kan worden. Want wanneer de krijgsgevangenen niet binnen die termijn zijn losgelaten, kan Amerika weigeren zijn troepen terug te trekken. Noord-Vietnam zou zich verder moeten binden om geen aanvallen te ondernemen, die de vei ligheid van de Amerikaanse troepen in gevaar brengen. Het Witte Huis reageerde scherp en onmiddellijk op Cliffords voorstel len. Een woordvoerder van president Nixon noemde ze „propaganda" en „onverantwoordelijk" en wees erop, dat deze regeling geen enkele garan tie inhoudt voor het regime van president Thieu van Zuid-Vietnam. Als bij toeval werd tegelijkertijd in Washington bekend dat een Demo cratisch lid van het Huis van Afge vaardigden Robert Leggett op 31 mei een onderhoud van bijna drie had met Ngoejen van Tien, de twee de man van de Noordvietnamsee de legatie in Parijs. Leggett rapporteer de dat deze Noordvietnamese onder handelaar tot driemaal toe aankon digde, dat alle Amerikaanse krijgsge vangenen in Zuid-Vietnam (ongeveer 78. de rest zou zich in Noord-Viet- nam bevinden) zullen worden vrijge laten nadat de Verenigde Staten een datum hebben vastgesteld voor de terugtrekking der troepen. Volgens Leggett zou Hanoi bereid zijn onmiddellijk bij het aankondi gen van de datum een volledige lijst bekend te maken van de Amerikaan se krijgsgevangenen in Zuid-Viet nam, terwijl de vrijlating zou vol gen nog voordat de terugtrekking van de troepen voltooid zou zijn. In re geringskringen in Washington had men wel belangstelling voor deze uit spraken, die „nieuw" worden geacht, maar men stelt zich op het stand punt dat Hanoi deze voorstellen of ficieel dient te herhalen hetzij op de zittingen in Parijs, hetzij door con- Clark M. Clifford fcacten met Washington. De Amerikaanse leider van de on derhandelingsdelegatie in Parijs am bassadeur David Bruce, aan wie Ro bert Leggett verslag uitbracht van zijn gesprek met van Tien, betreur de het dat Leggett niet had geïnfor meerd of Hanoi er bezwaar tegen zou maken dat de Verenigde Staten gedurende de terugtrekkingsperio de hun resterendetroepen in Vietnam zouden blijven bevoorraden en of het voorstel van Hanoi ook de terug trekking van troepen uit Laos en Cambodja betrof. Leggett zei verder dat de Noord vietnamese zegsman hem gezegd had dat president Nixon het probleem, van de krijgsgevangenen gebruikt om het regime van president Thieu in Saigon zo lang mogelijk op de been te houden. De president zou zeker geen datum vast stellen mocht hij zulks al overwegen voordat de ver kiezingen in Zuid-Vietnam in okto ber hebben pj°?tsgevonden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9