ASIS AKKOORD OOR KABINET AN „DE VIJF" Nieuwe „krachtproef" tussen ondernemers en vakcentrales Nederland telt meeste doden in het verkeer leiden dordrecht ristelijke fracties ddoende zekerheid rstellen Steenkamp weinig concreet Bedrijfsruimten TE HUUR Amerikaans onderzoek: Buitenlanders kopen panden voor arbeiders STRAALJAGER SCHIET VAN STARTBAAN AG 10 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze politieke redactie) ^AG Informateur prof. dr. P. A. J. M. Steen- ift een basisakkoord bereikt'voor een nieuw kabi- ijf". De fractieleiders van KVP, ARP, CHU, DS'70 gingen gisteren in zee met een algemene ng over de financiering van de te verwachten uitgaven in de komende kabinetsperiode. mule worden geen be emd. Om te beginnen gelegd dat voor een van de uitgaven en •rlaging van de belas- financiële ruimte be- die ontstaat door op bestaande uitga- ïiging red.) en door ing van de belasting- omdat wij allemaal verdienen. ingverlaging „in de on- oekomst" moet geheel ol worden gecompenseerd belastingsfeer. (In zijn rige week vrijdag noem- eur Steenkamp nog met nnootschapsbelasting, de lasting en de BTW. In ormule staan geen con- idingen) Bezinning zin van de formule „Indien in de loop van periode het kabinet tot komt, dat al het moge- an ten' aanzien van een linning op de bestaande de financieel-econo- itie dat toestaat, zal het tstellen hoe op andere wijze de nodige ruimte kan worden geschapen' om de uitvoering van het kabinetsprogramma op redelijke wij ze te verzekeren". Op grond van deze laatste zin me nen de drie christelijke fracties vol doende zekerheid te hebben voor de uitvoering van het belangrijkste deel van hun urgentieprogramma. In het mondeling overleg hebben zij vooral gepeild in hoeverre de WD en DS '70 bereid zouden zijn om n& 1972 de kostbare christelijke wensen te fi nancieren. Pas op de plaats „De vijf" zijn het er over eens, dat dit jaar en volgend jaar „pas op de plaats" moet worden' gemaakt. Van een extra-verhoging van de over heidsuitgaven ten behoeve van ge meenschapsvoorzieningen zal in die periode dan ook niets komen. Informateur Steenkamp zei gister avond, dat hij nog wel een week de tijd zou moeten hebben om een re geer-akkoord tot stand te brengen. Het gaat er daarbij om in te vullen wat „de vijf" verstaan ondw „het kabinetsprogramma". KVP-fractieleider rit. O. H. Ve- ringa verwees wat dat betreft naar de prioriteiten die Steenkamp in kgeversverbonden ÜG (ANP) De cen- geversverbonden VNO hebben gisteren ver- hoewel de financieel- problemen in de van de kabinetsinfor- de vijf fractievoorzit- ijk worden onderkend, itellen toch nog te wei- te gegevens vinden be- op hun „anti infla- de" te kunnen toetsen, iden hebben wel de in- sommige punten „wat al lijk met lasten verzwar in - bedrijfsleven wordt om- zonder dat daar tegen- lansen worden geboden jroting van het nationale één van de wegen is om uit de huidige moeilijkheden te ra ken". De verbonden realiseren zich. dat elk programma waarin het te rugdringen van de overbesteding een belangrijke rol moet spelen, aan ie dereen en dus ook aan het bedrijfs leven beperkingen oplegt. De aan vaardbaarheid van een dergelijk pro gramma voor de verschillende groe peringen in de samenleving is ech ter in sterke mate afhankelijk van een billijke lastenverdeling, zo menen de werkgeversverbonden. VNO en NCW achten het op dit moment weinig zinvol nadere uit spraken te doen over onderdelen van de voorstellen, terwijl de politieke discussie hierover nog in volle gang is en nog allerlei nieuwe ontwikke lingen mogelijk zijn. ADVERTENTIE Nog enige hallen te huur in (in aanbouw zijnde) moderne bedrijfsgebouwen-complexen. Uitbreidingsplan 'De Waard'. Oplevering april 1971. Industrieterrein ,Dordtse Kil' aan de Kamerlingh Onnesweg. Oplevering juni 1971. Afmetingen vanaf ca 660 m1 nuttig vloeroppervlak. Combinatie van hallen mogelijk. Inlichtingen verkrijgbaar bij: FRBREDERO Lil VAST GOED N.V. Nieuwe Gracht 6. Utrecht Telefoon 030 - 33 56 33, toestel 218. zyn' brief heeft genoemd: Volkshuis vesting, lager- en kleuteronderwijs, werkende jeugd, de zelfstandigen, regionaal beleid (met name het Noorden), ontwilkkelingshulp en de fensie. Financiering Het overleg over de financiering van deze punten' is vandaag voort gezet. Het zal de rest van deze week en de eerste dagen van de volgende week voortduren. Op verzoek van de informateur, die zich zelf te vermoeid vindt om het te doen, gaat een werkgroep on der leiding van de demissionaire mi nister van Economische Zaken, mr. R. J. Nelisscn. de actueel financieel- economische situatie onderzoeken. In de werkgroep zal elk van de vijf fracties door de financiële specialist woorden vertegenwoordigd. Voor de VVD treedt drs. Th. Joekes op. Namens de informateur werd mee gedeeld, dat „de vijf" in hun overleg nu over de belangrijkste „hobbel" heen zijn. Niettemin schatte AR- fractieleider mr. B. W. Biesheuvel de kans op een vijf-partijen-kabinet nog steeds niet hoger dan 51 'is,-'. DEN HAAG Neder land heeft de twijfelachtige eer, in een Amerikaanse statis tiek over het aantal doden in het verkeer, bovenaan te staan. In Nederland vallen er, volgens de berekeningen van deze statistiek, per honderd miljoen door motor voertuigen afgelegde mijlen (iets meer dan 1,6 kilometer) gemid deld 16,1 doden. Dat is bijna drie keer zoveel als in de Verenigde Staten, dat met 5,5 doden gemiddeld onderaan de lijst staat. Na Nederland ko men Frankrijk en West-Duits- land met ruim 13, Italië met 12, Denemarken met iets min der dan tien, Canada en Noor wegen met ongeveer acht en En geland met zeven doden. Berekening De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid 'SWOV) reageert op de Ameri kaanse statistiek met de mede deling dat zij zich wil onthouden van een oordeel over de plaats die Nederland inneemt in de rangorde van verkeersonveili- ge landen, omdat in de ver schillende landen de berekening van het aantal verkeersdoden, uiteenloopt. In Nederland wor den diegenen tot de verkeersdo den gerekend die binnen dertig dagen aan de gevolgen van het ongeluk overlijden. Maar bij voorbeeld in België worden al leen de doden geteld die op de plaats van het ongeluk overlij den en in Italië alleen als zfj binnen drie dagen aan hun ver- wondigen bezwijken. Italië Omdat men nog niet weet. hoe de Amerikaanse statistiek is sa mengesteld en welke methode, daarbij is gevolgd, wil de SWOV zich van commentaar ont houden. Wel deelde men mee, dat volgens een SWOV-onderzoek van 1964 Italië het onveiligste was met gemiddeld twintig do den per honderdmiljoen voer tuig-kilometers. Daarna volgden België met twaalf, West-Duitsland met, ruim acht, Nederland met zeven, Noorwegen met zes, Engeland, met vier doden. Bij dat onder zoek werden destijds gelijke maatstaven aangelegd, aldus de SWOV. Prinses Margriet brengt met haar beide zoontjes een vakantie door op Schiermonnikoog. Op de foto: terwijl hun moeder toekijkt spelen de beide prinsjes Maurits (links) en Bernhard (rechts) met een wagentje. ROTTERDAM (ANP) De heer A. Schravemade, districtsbestuurder van de Metaalbedrijfsbond NVV in Rotterdam, heeft gisteravond tij dens een kaderbijeenkomst in de Maasstad ernstige kritiek uitgeoe fend op buitenlanders die in Rotter dam panden opkopen om daarin landgenoten te huisvesten, die in het Waterweggebied werken. De heer Schravemade zei, dat de laatste weken buitenlanders in ver scheidene Rotterdamse wijken op grote schaal huizen aankopen en daarbij dikwijls gebruik maken van ernstige vormen van intimidatie je gens de bewoners van de panden. ,Als het zo doorgaat, komen er gro te protestdemonstraties tegen deze praktijken. De mensen nemen die intimidatie niet meer". Volgens de heer Schravemade is er in sommige Rotterdamse wijken door het actieve aankoopbeleid van buitenlanders al sprake van ghetto's voor buitenlandse arbeiders. Hij noemde in dit verband de Parel straat, waar de laatste weken 18 huizen door buitenlanders zijn op gekocht om er pensions in te vesti gen. „Binnenkort hebben we de he le straat," zo zou één van de kopers hebben gezegd. GILZE/RIJEN Een straaljager van de Nederlandse luchtmacht is gisteren na een mislukte start op de vliegbasis GilzeRijen (NB) van de startbaan geschoten en in een bouw land tot stilstand gekomen. De vlie ger, de eerste luitenant B. A. C. Droste bleef ongdeerd. Het toestel is van het type F5. Luitenant Droste en een collega met een andere F5 zouden tegelijk op stijgen. Tijdens de start bleek dat, door een nog niet duidelijk manke ment, het toestel van luitenant Dros te niet goed van de startbaan kon loskomen. De vüeger remde daarop, in een Demonstratie voor vrijlating Rinus Wehrman DEN HAAG Zaterdagmiddag wordt in Den Haag een demonstra tie gehouden voor vrijlating van de militair Rinus Wehrman, die on langs door de krijgsraad werd ver oordeeld tot twee Jaar gevangenis straf. omdat hij heeft geweigerd zijn lange haar te laten knippen. De protestmars vertrekt om 13 uur vanaf het Malieveld en eindigt bij de woning van minister Den Toom. Daar zal een delegatie van het ac tiecomité Rinus Wehrman een pe titie aanbieden, waarin de vrijlating wordt gevraagd van Rinus, die nu al drie maanden in de Scheve- ningse gevangenis zit. Na de aanbie ding van de petitie gaat de stoet terug naar het Malieveld, waar en kele politici korte toespraken zullen houden. Rinus Wehrman zal op woensdag 23 Juni om tien uur 's morgens in hoger beroep terecht staan voor 't Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag. De vader van Rinus zal bij de behandeling van de zaak als ge tuige worden opgeroepen. De presi dent van het H.M.G. heeft de zaak speciale voorrang gegeven. Burgemeesters betalen minder huur dan de 'gewone man DEN HAAG Burgemeesters hoeven voor hun ambtswoning niet meer dan twaalf percent van hun inkomen aan huur te betalen. Voor lagere inkomenstrekkers beschouwt de regering een huurquote van 14,3 tot 16,6 percent als normaal. De so cialistische Tweede Kamer-leden Franssen en Van den Doel wijzen hierop in een schriftelijke vraag aan minister Schut (Volkshuisvesting) en minister Beernink (Binn. Zakén). „Is datgene wat de regering rede lijk vindt voor burgemeesters ook niet redelijk voor de kleine man?" vragen de parlementsleden. Zij ver zoeken minister Schut de personen met lagere inkomens al voor een aanvullende subsidie in aanmerking te laten komen als zij twaalf percent of meer van hun inkomen aan huur moeten betalen. poging de straaljager voor het ein de van de baan tot stilstand te bren gen. Dat mislukte, het vliegtuig reed dwars door de opvanginrichting aan het einde van de startbaan en schoot over een langs de vliegbasis lopende weg. Daarna verloor de straaljager in een sloot zijn wielen om even verder vrijwel onbeschadigd tot stil stand te komen. Een nieuwe krachtmeting tussen de ondernemers en de vakbeweging tekent zich steeds duidelijker af: de bijdrage van de werkgevers in de financiering van vakbondsactivitei ten eerder aangeduid als het „vakbondstientje" moet niet al leen fors omhoog, maar in de op vatting van een belangrijke, „pro gressieve" stroming in de vakbewe ging ook leiden tot regelrecht voor deel voor de georganiseerde werkne mers. De grote werkgeversverbonden, het Verbond van Nederlandse On dernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, heb ben zich al schrap gezet voor deze nieuwe krachtproef. Drs. S. C. Bak kenist, voorzitter van het VNO. ver klaarde deze week: „De werkgevers zullen zich vierkant verzetten tegen een directe bevoordeling van de georganiseerden. Wij willen niet dat met ons geld verschil wordt ge maakt tussen georganiseerden en Nadat in de afgelopen Jaren in verschillende bedrijfstakken een werkgeversbijdrage van tien tot vijftien gulden per werknemer per Jaar is betaald, waarmee de kwestie georganiseerden/ongeorganiseerden echter allerminst tot een oplossing was gebracht, ziet het er nu naar uit dat de vakbeweging wil door drukken op dit punt. Daarbij gaat het natuurlijk niet alleen om voordeel voor de georga niseerden, ook al betalen die een hoge contributie en kan de vakbe weging best wat werfkracht gebrui ken, via een direct aanwijsbaar voordeel van het georganiseerd-zijn, maar ook om versterking van de geldmiddelen van de werknemers organisaties. Zij zien zich immers voor steeds moeilijker en in omvang toenemende taken gesteld. De ondernemers zijn ook wel be reid om financiële steun te verle nen. want ook zij zijn gebaat met een sterke vakbeweging. De werkge versbijdrage van tien tot vijftien gulden in de afgelopen Jaren lever de echter op een enkele uitzon dering na geen rechtstreeks voordeel op voor de georganiseer den. Uitkering Die uitzondering is de metaalindu strie. waar een regeling tot stand kwam voor de financering van vakbondsactiviteiten die het de bon den mogelijk maakt het voordeel van georganiseerd-zijn in klinkende munt om te zetten: een uitkering voor georganiseerde werknemers, die met pensioen gaan. Het succes van de metaalvakbon den leidde' er mede toe dat de vak beweging op dit punt in het offen sief ging. Begin van dit Jaar kwam er een nieuwe eis naar voren: voor steun aan vakbondsactiviteiten moet een bijdrage van een half procent van de loonsom op tafel komen. De ondernemers wezen die miljoe- neneis ogenblikkelijk van de hand. maar ook zij hebben wel begrepen dat het „vakbondstientje" van wel eer niet meer voldoende is. Een voorbeeld daarvan is de concernlei ding van Philips, die bij de onder handelingen over een nieuw meer jarig contract voor de onderneming met een „eindbod" van 1,25 miljoen gulden per jaar kwam: ongeveer vijftien gulden per c.a.o.-werknemer of 0,1 procent van de loonsom. Eer der al hadden de bonden hun eis van een half procent van de loon som teruggeschroefd tot 0.3 procent. Waarschijnlijk zal de komende week de beslissing van de bonden, die zich nog beraden over het „eindbod", bekend worden. Belangrijk Het resultaat van de onderhande lingen bij Philips is belangrijk om dat eind van dit Jaar een vijfjarige overeenkomst tussen de Algemene Werkgevers Vereniging (AWV) en de industrievakbonden, waarbij een uitkering van vijftien gulden per jaar per georganiseerde werknemer werd overeengekomen, afloopt. Vol gens VNO-voorzitter drs. Bakkenist moet die regeling worden aangepast aan de kostenontwikkeling in de af gelopen Jaren. De zg. AWV-regeling bepaalt ech ter ook dat de gelden van de on derneming niet rechtstreeks ten geode mogen komen aan de georga niseerde werknemers. Met de rege ling in de metaalindustrie voor ogen is er echter een belangrijke stroming in de vakbeweging, die tot elke prijs rechtstreeks voordeel voor de georganiseerden wil bereiken. Een voorbeeld daarvan is de sug gestie van de NW-metaalbedrijfs- bond om de kwestie georganiseer- den/ongeorganiseerden te regelen via vakantie. Georganiseerden zou den meer vakantiedagen moeten hebben dan de niet georganiseerden. Zowel de bestemming als de hoogte van de financiële bijdrage van de ondernemers aan de vakbe weging vormt dus de inzet van een snel scherper wordende strijd tussen de sociale partners, die in de twee de helft van dit Jaar andermaal tot één conflictsituatie kan leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7