"Leiden doet een gooi naar beroepsopleidingen eids AZ kan nu 'ziektebeelden' opnemen Folklore rond de opiumwet DAF-DAC BALLY \Q '4 LEIDSCH DAGBLAD OPSTEL VERVUILING iïïoNDEEDAG 10 JUNI 1971 J LEIDSCB DAGBLAD ADVERTENTIE I LEIDEN Leiden is arm, Leiden zit aan alle kanten klem. ^ok als onderwijsstad. We hebben hier wel een universiteit die \nzien geeft, maar met het overige onderwijs neemt Leiden niet al te florissante positie in, vergeleken bij andere ste len. Als onderwijsstad komt Leiden op de 31ste.plaats in Ne- brland, terwijl de stad in grootte de 14de gemeente van ons nd is. Er zijn gelukkig krachtige pogingen ondernomen door onderwijsafdeling van de gemeente, om meer typen scholen i Leiden te krijgen. Zo aast men erop om te mogen beginnen Iet een middelbare school voor toeristisch personeel, een mid- llbare detailhandelsschool, een school voor hoger museum- rsoneel, een hogere bibliotheek- en documentatieschool en streekschool. Sommige van de pogingen zijn al met succes bloond, in andere gevallen houdt het Haagse ministerie de lot nog af. ft is een goede zaak dat gestreefd naar ruimere onderwijs- eningen. Tenslotte heeft Lei- ook als onderwijsstad een cen- ifunctie voor een half miljoen i. Zij worden beknot in hun on wijs-mogelijkheden, als er niets rdt gedaan om van die 31ste plaats te komen. De ervaring leert im- rs. dat mensen liever een school- ht-bij-huis zoeken (ook al ligt die niet helemaal in hun lijn) dan meer geschikte opleiding, waar- r ze dagelijks ver moeten reizen, in wezen liggen scholen in Den ag. Rotterdam en Amsterdam al Aantrekkelijk [et name wil Leiden het beroeps- 0Ê erwijs uitbouwen. Daarvoor zijn schillende overwegingen aan te Een stad bijvoorbeeld, die ie onderwijsvoorzieningen heeft, lantrekkelijk voor de industrie, het ogenblik is Leiden in dit op- it nog niet aanlokkelijk. De 50.000 oners uit de regio hebben daar- récht op een uitgebreid scala V beroepskansen via veelzijdig on- i rijs. De verwachtingen voor de pomst zijn, dat vooral in de dien- isector steeds meer behoefte zal iste n ontstaan aan middelbare en ho- sta opleidingen. in jen gunstige neven-factor voor de iging van nieuwe typen beroeps- •nblen in Leiden, is de aanwezigheid :ht] de universiteit. Enerzijds kun- 8 jij de scholen profiteren van de uni- gstg^iteit. anderzijds kan de universi- 345,| straks weer goede vakmensen feerfuiken. Over deze samenwerking een permanente overleg- ingesteld. die reeds enke- (vruchtbaar) heeft verga- er fe^ In de afgelopen jaren is Leiden met een aantal onder- zo blijkt uit een onlangs einlchenen nota van de gemeente. Gou zijn: lavo-leao school; meao- il: een afdeling ilo aan de la- agrarische school; een afdeling stia|ische techniek aan een lts; afde- yerki inom aan een vakschool voor eslopjes; afdeling straatmaken aan idrijfstechnische school; r.-k. enf-school; lagere detailhandels- zijipol; r.-k. inom-school. Vasi ADVERTENTIE lubkjEDIzRE ZATERDAG bij ons DAF - centrum Leiden (erdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogsrbeetsstraat 6, Telefoon 50330 Door Henk de Kat In de nabije toekomst zal kun nen worden gestart met: middelba re school voor toeristisch personeel (tussen de jaren '72—'75); middelba re school voor groepsleiders vrije tijdsbesteding ('72—*75)afdeling landbouwtechnologie aan de lagere agrarische school «nog niet mee be gonnen door gebrek aan leerlingen 1 prot. chr. mts ('72—'75); afdeling koks en kelners aan de prot. chr. lts; afdeling inom aan de prot. chr. vak school voor meisjes; middelbare de tailhandelsschool. Wèl gewenst maar (nog) niet verkregen zijn de volgende schoolty pen: scholengemeenschap voor heao en hogere informaticaschool (in eer ste instantie afgewezen, Leiden is te gen deze ministeriële beslissing in beroep gegaan); school voor hoger museumpersoneel, aansluitend op havo (over de kansen bestaat opti misme): opleiding procestechniek op middelbaar en niveau (in de komen de jaren?); hoveniersrichting aan de lagere agrarische school; integratie handelsavondscholen in een gemeen schap voor vwo, havo en mavo (de besturen van Kennis is Macht en St. Pieter zijn hiertoe bereid)streek school voor beroepsbegeleidend on derwijs; opleiding voor zwakzinni gen-verpleegsters (op z'n vroegst vol gend jaar); opleidingen als diëtiste en elektronica aan bestaande scho len: dagschool logopedie (de gemeen teraad zal hierover binnenkort wor den ingelicht)hogere bibliotheek- en documentatieschool (gaat naar Den Haag, maar Leiden blijft wel met de gedachte spelen); opleiding voor hoger verplegenden (de onderhande lingen met het AZ worden weer her vat) en een opleiding tot leraar der degraads (het ziet er naar uit, dat nog dit jaar kan worden begonnen met een Leidse dependance van de school voor Taal- en Letterkunde in Den Haag voor de vakken Neder lands, geschiedenis, Frans, Duits en Engels. Voorlopig wordt begonnen met het brugjaar). Hele lijst Al met al een hele lijst dus. En waar moeten al die scholen komen? In het rapport worden als mogelijke bouwterreinen genoemd: het terrein tussen Robijnstraat, Smaragdlaan en Diamantlaan (hier komt de lavo- leao); terrein aan de Turkooislaan, nabij de Hoge Morsweg; terrein Ti- morstraat (mogelijk de school voor groepsleiders vrije-tijdsbesteding) terreinen aan weerszijden van de Turkooislaan voor de bouw van Andere mogelijke bouwgebieden zijn: terrein Zwolsmanconcern bij de Kanaalweg (besprekingen over de verwerving zijn gaande); het gebied Herengracht-Zijlsingel dat voor een deel voor scholenbouw zal worden gereserveerd) in het recreatiegedeel te van het Morskwartier (circa 5000 m2 van het gebied tussen de voor malige rijksweg 44 en de verlengde Warmonderweg zal hiervoor worden vrijgehouden)de nieuwe wijk Ste venshof. (Bij de opsomming wordt, het Schuttersveld buiten beschou wing gelaten, red.) Voor scholenflats voelt de ge meente niet veel, zodat het nog de vraag is waar de nieuwe onderwijs vormen onderdak moeten vin den. Enkele oude gebouwen in de stad kunnen tijdelijk helpen, maar dit kan toch geen definitieve oplos sing zijn. De scholen aan de Oude Vest 35, Caeciliastraat 11-15 en Noordeinde 40, om maar eens een greep te doen, kunnen voor een paar jaar fungeren als transitorium, maar een school als aan het Vrouwenkerk hof 1 wordt straks na ontruiming meteen afgebroken. Onderzocht, wordt, of de Haanstra-school aan de Vliet kan worden herbouwd op de huidige plaats. verklaard en nochtans staan er 200 werkende jongeren op een wacht, lijst. „De definitieve huisvesting is voorhands begrepen in de streek school", aldus de nota. Wie de lang durige ontwikkelingen ronde de streekschool kent, dan wel op zijn vingers natellen dat het vormings werk in Leiden daarmee de eerste ja ren nog dieper in het slop raakt Krijgt de voormalige Latijnse School weer een „open" aan zicht? Leiden zou er graag de ho gere school voor bibliotheek en documentatie in onderbrengen, maar voorlopig is de aanvrage voor een dergelijke school door Den Haag afgewezen. (Foto Holvast) V ormingscentra Ondertussen geldt, dat Leiden door zijn aspiraties de scholennood en lo- kalennood van de scholen eerder ver groot, dan oplost. Een wel heel somber geluid bevat de nu uitgebrachte nota t.a.v. de twee vormingscentra in Leiden op de Hogewoerd en in de Haverstraat. Het pand Hogewoerd is totaal ongeschikt Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs jpj Ik word abonnee per 24 juni '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. Schoenen k&t kenmerk Don,lte.rfic.e4 tl LeLd.e,ns In het LD van gisteren verscheen een rechtbankverslag met als kop „Verslaafde waarschuwt justitie: dit spul is de pest". De verdachte wordt hierin afgeschilderd als de aanvan kelijk tot inkeer gekomen „verslaaf de". die aan de knieën van Vrouwe Justitia zijn zondige inborst uit stort, om later nadat hij zich uit haar liefdevolle omarming heeft be vrijd ondankbaar de zitting te verzuimen. Kortom 'n stukje fol klore rond de opiumwet dat menig drug-bestrijder tongklakkend gele zen zal hebben. De zo sinister afge schilderde onderwereld zal er vrees ik menig vrolijk moment aan be leven. Als raadsvrouwe van verdachte moet ik toch proberen dit eenzijdige beeld enigszins te corrigeren. Het is nu eenmaal zo dat als verdachte niet verschijnt er niet gepleit mag worden. Vaak denken verdachten dat zij door weg te blijven hun zaak dienen. Het tegendeel is waar; of zij worden op een later tijdstip „met de sterke arm" naar de zitting gesleurd, óf de zaak wordt zonder inbreng van de advocaat afgedaan, waardoor elk tegenspel uitblijft. Mijn cliënt was officieel gedagvaard, maar de dagvaarding had he mniet bereikt. Deze ligt nog op het gemeente huis en cliënt vermoedelijk op het strand in zonniger oorden. Hij was overigens geen onbekende in Den Haag. Op allerlei niveau's hield hij zich bezig met jongeren, hun pro blemen en het druggebruik in het bijzonder. Als tegelijkertijd verguis de en gevierde persoon werd hij van helper, hulpbehoevende. Hij ging zichzelf amphetamine inspui ten. Behalve wat incidenteel hasj- gebruik beperkte hij zich, als „ken ner" tot die middelen die nu juist niet onder de opiumwet vallen (en die overigens niet minder schade lijk zijn). De zinsnede uit het stuk dat hij „eerst hennepprodukten gebruikte, om daarna andere verdovende mid delen zoals palfium, amphetaminen, I opium. L.S.D. en allerlei ander spul j te gaan gebruiken" is dan ook vol strekt nieuw voor mij. Een voorstel ling van zaken die overigens koren op de molen is voor degenen die een strafrechtelijk aanpak van de hen nepgebruikers propageren. De rede natie is dan: ze komen van kwaad tot erger stepping-stone hypothese) Verdachte was er lichamelijk en geestelijk beroerd aan toe toen de politie hem half versuft aantrof in zijn auto. Het moet niet zonder triomf geweest zijn dat het gerech telijk laboratorium onder de pillen die verdachte als geneesmiddel tegen het effect va n„pep" op zak had 3 pillen methadon aantrof, en methadon valt nu Juist wel onder de opiumwet. Een wet die geen enkel onderscheid j maakt tussen handelaar of gebrui ker (in dit geval de patiënt) maar categorisch één sanctie geeft; ma ximaal 2000 gulden boete of 3 jaar gevangenisstraf. Justitie sloot ver dachte in. Eerst op het politie bureau, later in het huis van bewa ring, nog later in een kliniek, waar hij ondankbaar uit wegliep. Dat de officier van justitie geen onvoor waardelijke gevangenisstraf vorder de, getuigt van realiteitszin. Gevan genisstraf kan geen antwoord zijn op druggebruik. Dat verdachte bij de politie de rol van bekeerling heeft willen spe len door te verklaren: „Ik heb in de praktijk ondervonden dat al die ver boden middelen inderdaad de pest zijn en dat er niets van kan worden vrijgegeven," is voor iedereen met een beetje inleefvermogen begrijpe lijk. Dat deze tirade zonder korrel tje zout in het verslag verschijnt is wel verwonderlijk, te meer omdat over het algemeen de verschillende facetten die elke zaak heeft daarin wel een plaats vinden. Mr. J. Soetenhorst de Savornin Lohman Oegstgeest Door het betwiste opstel in het LD van gisteren met een vijf te honore ren, geeft de gecommitteerde ervan blijk een mens van goede wil te zijn. Degene, die het schreef, mag blij zijn dat een dergelijk cijfer in een ogenblik van „toegeeflijkheid" werd toegekend, want het gaat mank aan verscheidene gebreken. Als motto was het in het verslag gebruikte citaat van Rilke meer op zijn plaats geweest dan de eigenlijk© kernspreuk, die van Sofokles. De hr. B use hm an kan dan wel beweren dat een opstel een goed tegenwicht aan de titel geven kan, maar in het ge publiceerde stuk is daarvan in het geheel geen sprake. Het gegeven van Sofokles staat boven het opstel als een vlag op een modderschuit. In zijn taalgebruik getuigt de schrijver van een nog niet geheel, vertrouwd zijn met de taal. Of schoon zijn leraar een duidelij ke voorliefde koestert voor een opstel dat iets te zeggen heeft, had hij er toch beter aangedaan gaaf een „ma tig" opstel te schrijven. Stellig was het met een zeven gewaardeerd. En goed beschouwd heeft het desbetref fende opstel niets te zeggen. Voor het merendeel is het opgebouwd uit clichés. Moegestreden hééft de heer Buschman er geen zaak van willen maken, maar zo vermoeid was hij dan blijkbaar niet om zijn woede Je gens de gecommitteerde af te rea geren door te verwijzen naar een ingezonden stuk over de pedagogische academie dat werd geschreven door twee oud-leerlingen, die er blijkbaar heil inzagen de school op dergelijke wijze na te trappen. D. W. N. Mout Jacques Urlusplantsoen 143 Leiden. Op weg naar huis kwam ik gister avond voorbij het Stadhuisplein waar een demonstratie van scholieren aan de gang was tegen vervuiling. Ze rie pen in koor: ha, ha, viezerik. Ik fietste de Korenbeurs over en zag op de Nieuwe Rijn een straatveger moe derziel alleen bezig met het opruimen van de rommel van de markt. Toen dacht ik: het is weer eens niet echt. echt. D. C. Steures Nieuwstraat 29 Leiden." I :tei 9-5|huL He; studio ke dl eslo L [DEN Op de vierde etage de Polikliniek voor Inwendige :n van het Academisch Zie- tuis wordt binnenkort een televi- geopend, die voorzien is de modernste apparatuur. Deze zal binnenkort een wezenlijk irdeel gaan uitmaken van het el van technische hulpmidde- die moderner onderwijstechnie- binnen de medische faculteit elijk moeten maken. Het hele. we studio-apparaat valt onder de loviduele Dienst (AVD) van de Iteit. Deze AVD is een bundeling leroepingswerk Ned. Herv. Kerk 'oepen te Sexbierum (toezeg- 1 C. Overdijk te Aalten; te uwen Jacq. Westland, kandidaat luizen. ingenomen naar Urk A. S. Bijls- te Oostwold; naar Stiens H. Iiwer te Schiermonnikoog, fidankt voor Rouveen A. J. Mui te Ter Aa. Geref. Kerken Geref. Kerken vrijg. oepen te Drogeham. Enschede- I (voor missionaire dienst, Hou- ijl en te Kornhorn-Marum en Uithuizen M. Nap kandidaat te iiwerd. van alle visuele materiaal en alle vervaardigers hiervan, te weten de Centrale Foto-dienst, de Centrale Te- kendienst. de Centrale Filmdienst en de Centrale Televisie. Doel van deze bundeling is de verhoging van de produktie-kwaliteit en van de pro- duktie-snelheid en tevens te komen tot een verantwoord gebruik van personeel en apparatuur ten behoe ve van onderwijs, onderzoek en voor lichting. Meer kwantiteit Televisie werd ingeschakeld binnen de Medische faculteit toen men meer studenten kreeg dan het aantal do centen en de hoeveelheid ruimte toe lieten. Door middel van de televisie kan men groepen studenten in ver schillende collegezalen de colleges uit één zaal laten volgen en kan een docent meer studenten tegelijk col lege geven. Hiermee was aan de wens van kwantiteitstoename vol daan. Samen met de door de faculteit der geneeskunde ingestelde Dienst Onder wijsontwikkeling probeerde de AVD ook te werken aan de kwaliteits verbetering. Uit deze samenwerking kwam het plan voort om alle colle ge-zalen, operatiekamers en belang rijke andere controlepunten met el kaar te verbinden met als eindcon trole de Centrale Schakelkamer, ver bonden aan een studio. De over brugging van punten, die te ver ver wijderd liggen of van tijdelijke aard zijn zouden verbonden moeten wor den door een regie-wagen Inmiddels is de studio klaar. Inee- richt in een vroegere wachtkamer. Men beschikt er over vier uiterst moderne zwart-wit camera's, twee eenvoudige camera's om program ma's vast te leggen op video-recor der en één kleurencamera. De techni sche outillage van de studio is op beeldtechnisch als geluidstechnisch gebied op hoog niveau. De inrichting ervan werd niet aan een industrie uitbesteed. De aanwezige appara tuur werd pas aangeschaft nadat de tv-dienst zich uitgebreid had georiën teerd bij de professionele studio's zo als NOS. TELEAC. BRT «Belgische radio en tv) en de Stichting Film en wetenschap. De installatie van de apparatuur werd merendeels ver zorgd door de tv-dienst zelf. Ziektebeelden Wat gaat er nu precies met de nieuwe apparatuur gebeuren? Voor al ten behoeve van de medische fa culteit zullen zeer uiteenlopende pro- dukties gemaakt worden. Als voor beelden worden genoemd: ziekte beelden van zowel zeldzame als van veelvuldig voortkomende ziekten. Zij kunnen od videoband worden gere gistreerd en worden getoond op mo menten. die passen in de studie roosters. De practicum-demonstra ties die soms een paar weken in be slag nemen zullen ook op die ma nier kunnen worden vastgelegd. Do centen. die wegens verblijf elders geen colleges kunnen geven, kunnen de colleges nu te voren laten opne men. Verder is het mogelijk vooraf gaande aan de tentamens de studen ten de studiestof nog eens in het kor te tonen. Demonstraties van om vangrijke laboratoriumproeven moe ten de studenten nu vaak onthoude worden. Met tv-beelden heeft me: veel meer mogelijkheden de studen ten hier ook getuige van te alte zijn. Uitwisseling De tv-dienst bestaat op dit momer. uit vier man. Tijdens opnamen waai bij vier camera's gebruikt moete worden is een team nodig van acl tot tien man. In die gevallen wore dan een beroep gedaan op de fotogrr fen die bij de verschillende afdelir gen op dat terrein werkzaam zijn. Men verwacht bij het AZ. dat ai dere universiteiten en hogeschole binnenkort ook dergelijke kleine stu dio's zullen inrichten. De toekomsi visie is dan ook gericht op een ver bindingssysteem van universiteite en hogescholen via het Centraal In stituut Film en Wetenschap. De eer ste schreden zijn al gezet door all Hoofden van audio-visuele dienste: te verenigen in één groep, hetgee nu reeds resulteerde in centrale aan schaf van video-recorders, zodat uit wisseling van programma's gegaran deerd wordt. Deze uitwisseling vindt op beperkte schaal reeds plaats. Opname tijdens een operatie in het Academisch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3