EIDSCH DAGBLAD eluidshinder bij oostenwind Rijnland ernstig bezorgd over de vervuilde Rijn Q=[D vandaag 0R LEIDEN EN OMGEVING iristelijke tijen zwicht PURINA ITMENU Nieuwe ingang voor AZ aan de iiassenaa rseweg RIVA NV. NEEMT LISSER AUTOMOBIEL BEDRIJF OVER Grootste olieveld van West-Europa in gebruik genomen (9u<Z tylie •richt I maart 1860 DONDERDAG 10 JUNI 1971 1 No. 33421 ur: G. Koopman pdacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 18J.0 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur, tel 30500 (zat. 18 uur). De laatste tijd onder- Leiden en omgeving, vooral oege ochtenduren, nogal wat inder van laag overtrekken- tuigen die op Schiphol willen Het D '66 raadslid Kuyper en W. van Leiden daar on- agen over gesteld, ochtend werd er wederom, logen in dit gebied. Uit infor- ingewonnen bij de Rijks luchtvaartdienst en het vliegveld Valkenburg, blijkt het volgende: Schiphol gebruikt de aanvliegroute Katwijk - Rijnsburg - Oegstgeest - Leiden (baan 0—6) alléén bij oosten- of noordoosten wind. Dat is meestal het geval bij mooi weer. Bij Kat wijk vliegen de toestellen op ongeveer 1000 meter, wat door de Rijkslucht vaartdienst "vrij hoog" wordt ge noemd. Vervolgens dalen zij via de al genoemde route af naar de lucht haven. Schiphol gebruikt die route graag omdat zij de minste geluids hinder oplevert voor de dorpen (zo als Zwanenburg) die dicht bij de lan dingsbanen zijn gelegen. De hinder die nu andere gebieden van de overtrekkende vliegtuigen hebben, acht men gering, zeker ver geleken met hetgeen een plaatsje als Zwanenburg moet doorstaan. Het staat vast dat lawaai en ge luidshinder de gezondheid nadelig kunnen beïnvloeden, zo verklaarde vandaag de directeur-generaal van de volksgezondheid dr. P. Siderius. Hü opende in Utrecht de studiedag „geluidshinder in het woonmilieu", van de Nederlandse stichting geluids hinder. In af brieken kan geluidshinder „la waaidoofheid" veroorzaken, lawaai leidt tot een aanmerkelijke verkor ting van de essentiële periode van diepe slaap en er zijn aanwijzingen dat het vegetatieve zenuwstelsel er door wordt beïnvloedt. Sommige on derzoekers gaan er van uit dat lawaai en geluidshinder psychische stoornis sen kunnen oproepen en de kans op hart- en vaatziekten vergroten, zo zei dr. Siderius. aag De vijf politieke lei met informateur Steen- agaan of zij een kabinet vormen, zijn het eens ge- iver de financiering van de iuitgaven. Daarmee is een geschilpunt tussen de ken en DS'70 en de VVD tien. De confessionelen zijn rd mee gegaan dat de be uk niet wordt verzwaard, gaven van de overheid zul- en worden betaald uit be en uit de "gewone" belastingopbrengst, tlle bezuinigingsmogelijkhe- uitgeput en als de finan- lomische situatie het toe- het vijf-partijenkabinet op welke andere wijze worden gevonden, het financiële basisakkoord gina 17. rmogen van j Koningin i Engeland: 7 miljoen (AP) Koningin Eli- weliswaar niet bankroet, is allesbehalve de multi- waarvoor velen haar ver- Col ville, directeur van bank, die de lopende reke- n de koningin beheert, zegt, rsoonlijke vermogen van de hooguit 2 miljoen pond bedraagt (ruim zeventien ïlden) itse politici hebben altijd iat het persoonlijk vermo- koningin 50 miljoen pond oot is. indenkbaar, dat een Britse het openbaar over de za- jn cliënten spreekt. De ont- van Col ville lijken daarom erwogen reactie op de cri- et recente verzoek der ko- salarisverhoging. 450 gram 165" LI9 pGEN OF INWEER verwacht van vanavond tot ond: veel bewolking met nu gen of onweer. Matige, aan jdelyk krachtige noordoos- Dd. Minima omstreeks 12 Ilaxima van 15 graden aan tot ongeveer 20 graden len en oosten van het land. 'opgemaakt om 12.40 uur) 11 JUNI 4.20 uur; onder: 20.59 uur. 23.37 uur; onder: 6.15 uur. r te Katwijk te 4.33 en 16.59 water te 0.28 en 12.46 uur. LEIDEN De klokketo- reii van de Hooglandse Kerk staat leeg. Vanochtend tilden werklieden het gevaarte, dat drie ton weegt, uit de toren. De uit 1(}12 daterende klepel- klok gaat voor een grondige restauratie-beurt, die hard nodig loas, naar de firma Eysbouts in het Brabantse Asten. Deze opknapbeurt gaat ongeveer drie maanden duren. De klok is de enige van de vier klokken van de Hooglandse Kerk, die na de Tweede Wereldoorlog is te ruggevonden. Het opknappen van de klok maakt deel uit van de restauratie van de Hooglandse Kerk die in 1955 is begonnen. LEIDEN Door maatregelen van het Academisch Ziekenhuis zal met ingang van 15 juni een eind komen aan de ochtend- en avonddrukte bij de ingang van het ziekenhuis aan de Rijnsburgerweg. Met ingang van die datum zal de ingang van het zieken huis voor het in- en uitgaande ge motoriseerd verkeerd worden gesloten en alleen nog worden gebruikt voor voetgangers. Alle gemotoriseerde ver keer zal dan voor het binnenkomen en het verlaten van het terrein ge bruik dienen te maken van de in gang Wassenaarseweg naast de Poli kliniek voor Inwendige Ziekten. De verkeerspolitie is van de maat regel op de hoogte gesteld en zal zorg dragen voor nieuwe bebording. Ook op het terrein van het ziekenhuis zul len nieuwe borden geplaatst wor den, omdat daar met ingang van dezelfde datum voor vrijwel 't gehele terrein éénrichtingsverkeer zal wor den ingevoerd. BUITENBOORDMOTOREN BLOEM Hogewoerd 104 LEIDEN Het Lisser Automo bielbedrijf N.V. met vestigingen aan de Heereweg in Lisse en aan de Nar- cissenlaan in Sassenheim wordt over genomen door RIVA N.V. RIVA is een grote dealer van Ge neral Motors. Het hoofdkantoor zetelt in Amsterdam. Op het gehele uit staande aandelenkapitaal van het Lisser Automobielbedrijf is een bod uitgebracht van 210 procent in con tanten. De grootaandeelhouders in de vennootschap hebben het bod reeds aanvaard. In een door het bedrijf uitgegeven verklaring wordt de overi ge aandeelhouders en commissarissen aangeraden hetzelfde te doen „ter verzekering van de belangen van aandeelhouders en werknemers". Financiëel directeur Kikkert van de RIVA verzekerde ons vanochtend, dat het feit, dat het bedrijf in an dere handen overgaat, geen enkele consequentie zal hebben voor de on geveer veertig werknemers van het Lisser Automobielbedrijf. De werk zaamheden zullen zowel in Lisse als in Sassenheim gewoon worden voort gezet. Er zullen zeker geen ontslagen vallen. Wat de plannen voor de ver dere toekomst zijn kon nog niet wor den gezegd. Voor goed auto-onderhoud LEIDEN De Rp vervuilt in een schrikbarend snel tempo. Dat is de conclusie in het jaarverslag van de Rijn commissie Waterleiding Bedrijven, waarin drinkwaterbedrij ven uit Noord-, Zuid-Holland en Noord Brabant zijn ver tegenwoordigd. Dat de situatie vorig jaar niet kritek geworden is, was slechts te danken aan de grotere waterafvoer van de RÜn. Verwacht wordt dat de wateraf voer dit jaar beduidend minder zal zijn waardoor het Rijnwater ernsti ger vervuild zal zijn dan ooit tevo ren. Bij het Hoogheemraadschap Rijnland, dat geheel is aangewezen op het water van de Rijn is men ernstig bezorgd voor de komende zomermaanden. Ingenieur-directeur H. de Groot: „We staan vrijwel machteloos tegen over het steeds vuiler wordende Rijn water. Om de kwaliteit van ons boe zemwater op peil te houden moeten we wel vers water inlaten, we moe ten het gewoon accepteren. Wel pro beren we steeds op de meest gun stige tijdstippen water in te laten. De grootste angst bestaat er voor een nog verder stijgend zoutgehalte waardoor bijvoorbeeld de tuinbouw ernstig getroffen zou kunnen wor den. Op dit ogenblik nu er nog een flinke rivierafvoer is bevat elke liter Rijnwater ongeveer 275 milligram zout. Kritiek wordt het als we in de buurt van de 300 komen Of het deze zomer zo ver zal ko men is afhankelijk van de lozingen van de zoutfabrieken verder stroom opwaarts en de grootte van de Rijn- afvoer. Minder urgent is de „zout- tong" die vanuit zee de Waterweg binnendringt. Door de verdere uit voering van de Deltawerken en het storten van zoutbarrières in de olie geul is de situatie op dat punt ver beterd", aldus de heer De Groot. Meer zorg daarentegen baren de zware metalen die via de Ryn stroom afwaarts worden gestuwd. In 1970 bracht onze grootste waterleveran cier niet minder dan 85 ton kwik, 1500 ton lood, 2900 ton koper, 9000 ton zink en 200 ton chroom mee. Daarnaast schat men dat er nog zo'n 1000 ton arsenicum en 200 ton cad mium naar zee werden gevoerd. Om er achter te komen hoeveel van deze gevaarlijke vervuilers in Bouw in half jaar vijftien pet. gestegen Den Haag De bouwactiviteit in ons land is sterk gestegen. In zes maanden eerste kwartaal 1971 plus laatste kwartaal 1970 be droeg de stijging vergeleken met de zelfde periode in 1969/'70 vijftien procent. Het aantal arbeiders in de bouw is nauwelijks gewijzigd, maar het aantal werkbare uren per arbeider lag zeven procent hoger. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek meent dat het feit dat het aantal onwerkbare dagen in het eerste kwartaal van dit jaar kleiner was dan in het zelfde kwartaal van 1970, en dat deze in slechts twee perioden verdeeld waren, wellicht mede tot de sterk gestegen produk- tie heeft bijgedragen. Begin april 1971 waren er 159.200 arbeiders in de bouw werkzaam, waarvan 86.700 in de woningbouw, 64.500 in andere gebouwen en 800 in herstel en verbouw. het Rijnlands boezemwater terecht komen zal het Hoogheemraadschap bimien enkele maanden zelf de con trole ter hand nemen. De apparatuur daarvoor is in bestelling. Tot dusver werd de controle op zware metalen aan andere instanties overgelaten. 30 PAGINA'S Al in 1963 is door een staatscom missie vastgesteld dat er in ons land regionale radio moet komen. Tot dusver zijn er nog slechts de Regionale Omroep Zuid en de Re gionale Omroep Noord Oost, die een allesbehalve florissant be staan leiden. De grote vraag is of de regionale stations onder be heer van het machtige Hilversum moeten blijven of dat ze volkomen zelfstandig kunnen opereren PAGINA 15 Vijfhonderd maal Vliegende Schij ven PAGINA 5 Nieuwe krachtmeting tussen werk gevers en vakcentrales PAGINA 7 Roemenië pleit voor betere betrek kingen Peking-Westen PAGINA 9 Geen kwaad woord over vakantie centrum Valkenburg PAGINA 11 Zaterdagelftal nam zwakjes af scheid PAGINA 23 Informateur Steenkamp lijkt op zijn Alpenrit een flinke "col" te hebben genomen. Er zit weer gang in de informatie die bijna gestrand leek. Het valt daarbij op dat vooral de drie confessionele partijen flinke veren hebben moeten laten. Dr. Drees jr. en mr. Geertsema hebben gezamenlijk de christelijke stokpaarden getemd. Kritische bezinning op de over heidsuitgaven staat in het ak koord tussen de vijf partijen dui delijk voorop. En dat betekent dat met name dr. Drees zijn zin heeft gekregen. In de verkiezingstijd legde hij een bom onder de re gering De Jong door te hameren op een doelmatig overheidsbeleid. Hij heeft nu in elk geval de ze kerheid. dat daaraan in de ko mende kabinetsperiode het nodi ge zal worden gedaan. De chris telijke partijen, en ook de pro gressieve combinatie, wensten aandacht voor een reeks gemeen schapsuitgaven en voor nieuwe taken. Prof. Steenkamp heeft met grote vindingrijkheid gezocht naar compromissen. Hij heeft zich daarbij zeer strikt aan zijn opdracht gehouden. Het program ma zal niet geheel en al stroken met de faam die hij zich heeft verworven als "Rode Piet". Daar voor is het aan de te zuinige kant. In zijn eigen partij, de KVP, zal hem de noeste informatiearbeid niet in al te grote dank worden afgenomen van 't KVP-program- ma. dat ook onder leiding van Steenkamp was opgesteld, en waarmee de partij de verkiezin gen inging, is niet al te veel terug te vinden. Maar Steenkamp heeft zijn taak nu eenmaal opgevat vanuit een neutraal standpunt. Hij heeft geen moeite gespaard om de christelijke partijen, WD en DS'70 tot elkaar te brengen. Het ziet er naar uit dat hij gaat slagen. Of een kabinet dat met dit programma in zee gaat, niet onder de ongetwijfeld levende spanningen ten onder zal gaan, is een vraag die de informateur niet hoeft te beantwoorden. OSLO (AP) De Noorse premier Bratelli heeft gisteren het grootste olieveld van West-Europa officieel in gebruik gesteld, dat ligt in het mid den van dat stuk Noordzee, dat zee varenden „de matrozenhel" plegen te noemen. De opening geschiedde op het booreiland „Gulftide", onge veer 300 kilometer ten zuiden van Stavanger gelegen. De exploitant is de Philipps Petroleum Norway en de voorlopige produktie bedraagt 40.000 vaten olie per dag (één vat is ongeveer gelijk aan 160 liter). De exploitatie zal gaandeweg worden uitgebreid en tegen het eind van 1973 hoopt men de dagproduktie te hebben verhoogd tot 300.000 vaten. De olie zal worden afgevoerd via een buisleiding, die de olie naar opslag plaatsen op het vasteland brengt. Voor het zover is gebeurt dit met tankers, die hun lading zullen af leveren aan een raffinaderij bij Sta vanger. In de buurt van deze stad komt een onder water liggende tank met een capaciteit van een miljoen vaten ruwe olie. Die tank zal worden gebruikt als het slechte weer het vervoer van olie door schepen naar het vasteland beperkt of onmogelijk maakt. Het zoeken naar olie in de Noordzee en de exploitatie van het nieuwe olieveld (dat de naam „Eko- fisk" draagt) is bevorderd in ver band met de onzekere toestand in het Midden-Oosten. Europa is als olieproducerend gebied uiteraard „politiek veiliger". Ontvoering op Sicilië In Paler mo, de hoofdstad van Sicilië, hebben onbekenden de 28-jarige Giuseppe Vassallo, zoon van een rijke aanne mer ontvoerd. Volgens de politie is er hier niet alleen sprake van afper sing maar ook van wraakneming. De vader van de ontvoerde, die het van niets tot miljonair heeft gebracht zou zich in zijn loopbaan schuldig hebben gemaakt aan duistere prak tijken, wegens Mafia-activiteit is de aannemer vroeger al eens door de politie van Sicilië verbannen. De Hazerswoudse rozenkwe- ker L. de Ruiter heeft minister Marga Klompé van CRM, die af treedt, in haar woning enkele exemplaren van een naar haar genoemde roos aangeboden. De aanbieding van deze speciaal ge kweekte roos zou een onderdeel vormen van het afscheidspro- gramma, dat de NOS-televisie van de minister zou uitzenden. De vorming van een nieuw kabinet duurt echter zo langdat het ontworpen programma niet kon doorgaan. Daarom volstond men gisteren met de aanbieding van de roos. Car el Enkelaar (links) vertegenwoordigde de NOS daar bij. teuivs Sedert de vorige opga ve zijn alhier door pokken aangetast 18 personen, als hersteld opgegeven 5, over leden 4, zoodat in behande ling blijven 158. Z. M. heeft aan Joan nes Henricus Revehorst, ge wezen hoofdonderwijzer te Beltrum, gemeente Eibergen. verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 316 's jaars.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1