een kwaad woord over het vakantieoord Valkenburg sepvice de karper en de forel bij de O VB RESTORAMA Met de caravan maar op weg. wel verzekerd 1 vis F sport V: Niets liever dan orde en rust ERDAG 10 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD kenburg is Limburgs heilige (melk) koe, en waag het niet kwaad woord van te denken, laat staan te zeggen. Gega- brd dat er dan moeilijkheden dreigen met plaatselijke me-promotors, die alleen de tot de draad versleten folder- vereren. bracht, haalt met een vergevende glimlach de schouders op. „Wat wilt u? Op een warme zomeravond lo pen er in het centrum zo'n acht duizend mensen rond. Er hoeft dan maar een kleinigheidje te gebeuren en je hebt een opstootje. Vooral aan het eind van de week, als de jeugd de centjes heeft opgemaakt. Als ze geen biertje meer kunnen kopen, blijven ze op straat hangen, en proberen daar rotzooi te trap pen. En denk niet dat het alleen de vakantiejeugd is. Als wij Jongens arresteren, komen ze meestal hier uit de buurt Directeur P. Heggen (44) van Limburgs Provinciale VVV geeft ook toe. dat er „van nature alle moge lijkheden aanwezig zijn dat er wel eens iets gebeurt". Zijn ruime erva ring in het VVV-wezen verleidt un toch al schaarse vrije [ïden ze zonder morren ook t onbezoldigd censor actief [zijn, indien ze op die ma- bnden voorkomen dat er peer) onware dingen over fiendelijke stadje worden wie kan er nu iets lelijks Ikenburg, centrum van het kiderende toeristische bedrijf ^Limburg, zeggen? „Nee, nee, natuurlijk", haasten zich V-functionarissen vast n ze noemen rap een cijfer pulariteit van Valkenburg st van ons land" moet ii- 74 procent van de bezoe- vaste klanten; ze brengen htereen hun vakantie in g door. kar dan die achterdocht bij zijn gehuurd om het imago jlkenburg als een kostbaar [bewaken? Want als er één p die nu al vele jaren ijzer- bvenaan de toeristische top i komt langzaam uit de Net als elke andere op volle praaiende motor hapert ook Valkenburg wel eens, en elemaal geen schande. Niet- kllen ze er in Limburgs zui- liefst een geheim van ma li overigens keer op keer b poging die wordt ingege- r de overweging dat niets of het beeld van Valkenburg kden. ^e dissonanten in de uitbun- ttjke vakantiekermis zijn de is in Valkenburgs kleine rondom het Grendelplein hooguit drie avonden du- waarbij de politie in het enkele malen rake klappen edeeld om de rust te her lende politieman, die bijna fiar in dienst van Herman - Valkenburg heeft doorge- I i w e ADVERTENTIE directie P. d'Hersigny grill-bar plate-service, v.a. f4,75 Keuken geopend tot 24 uur. Rijksstraatweg 324 - Wassenaar Tel. 01751—2500 hem desondanks tot een nogal merkwaardige opvatting omtrent de methode om de jaarlijkse relletjes te voorkomen. Hij vindt dat er over dit aspect van Valkenburg-in-de-zo- mer eenvoudig niet moet worden geschreven in de kranten: „Al die verhalen over het gedonder hier trekken de Limburgse jongens aan, en dan begint het pas goed". Zijn collega van de plaatselijke VVV, de oud-Journalist A. Sand- foort (48), bevestigt eveneens het spreekwoord: wiens brood men eet, wiens woord men spreekt. Hij heeft zijn oude beroep kennelijk helemaal vergeten, als hij met stemverheffing zegt: „Dit soort nieuws komt in de komkommertijd goed van pas. Eerst beginnen de provinciale bladen, daarna de landelijke. Het is eigen lijk een kwalijke zaak dat de kran ten zulke berichten ongestraft kun nen publiceren! Ze benadelen een hele gemeente die het van het toe risme moet hebben." Hoewel nog geen drie jaar directeur van Valkenburgs VW weet de heer Sandfoort met zekerheid dat de op stootjes „al sinds 1959 een .tradi tie" worden uitgelokt door foto grafen, die „met him complete ap paratuur op de buik net zo lang provocerend door de stad lopen tot ze jongelui vinden die dingen doen waar de fotografen voor naar Val kenburg zijn gekomen." Zijn verontwaardiging doet hem vlug-vlug een theorie ontwikkelen die moet aantonen dat de relletjes in Valkenburg worden gemaakt. „Als er in de loop van het hoogsei zoen nog steeds niets is gebeurd, schrijven de plaatselijke kranten: het is nog steeds rustig. Prompt be ginnen een of twee dagen later de moeilijkheden." Verleden Jaar zijn er geen moeilijk heden geweest. „Dat klopt," zegt de heer Sandfoort, blij met de handreiking die hem in staat stelt zijn theorie te bewijzen: de kranten hebben verleden jaar ook niets geschreven in de trant van „het is nog steeds rustig." De verklaring voor het in alle vrede verlopen seizoen '70 blijkt een an dere: de politie de herinnering aan de woelige avonden van 1969 nog vers in het achterhoofd be sloot een andere tactiek te volgen. De patrouilles te paard verschenen niet meer in het centrum en de po litiemannen surveilleerden meer in burger door de drukke straatjes. „Ook wij wilden niet provoceren, en we geloven dat die opzet is gelukt. Iedereen mag best weten dat de po litie ook wel eens schuld heeft ge had aan de opstootjes." Er is wellicht nóg een verklaring voor het uitblijven van relletjes op het Grendelplein. Het is tot nu toe steeds zo geweest, dat wanneer het in Amsterdam regende, het in Val kenburg drupte.„De rellen op de Dam zouden zeker naar het zuiden zijn overgewaaid, als ze eerder in het vakantieseizoen zouden zijn be ginnen", zegt de heer Sandfoort. „Als het in Amsterdam rustig is, is het hier ook rustig," voegt hij er aan, daarmee zijn eerder verkondig de opvattingen ondergravend. „Ik heb de indruk dat de Jeugd in het algemeen een beetje is afge koeld. Ook in de grote steden wordt de Jeugd kalmer," constateert de heer Heggen. Valkenburg wil niets liever dan „orde en rust," want 1971 belooft alle records te gaan slaan. Het Op vakantie of met weekend met de caravan achter de auto? Pas dan op dat u goed verze kerd bent. en dat u niet alleen maar denkt dat het zo is. In het huisorgaan van een verze keringsmaatschappij lezen wij dat men voor nog wel wat ri sico's zelf kan opdraaien, als men daar geen erg in heeft. Ca ravans kunnen voor w.a. netjes meeverzekerd zijn met de auto. Maar is men altijd gedekt als er iets gebeurt? Nee. Als de cara van is losgemaakt, en hij slaat aan het rollen en richt schade aan, dan dekt de w.a.-polis dat al helemaal niet. Maar ook tegenover de schade die een onderweg per ongeluk losgeraakte caravan kan aan richten, als hij eenmaal buiten het verkeer is beland, is men niet gedekt. Daarvoor moet men er nog een particuliere w.a.-ver- zekering bij hebben. Er zijn ook caravan-verzeke ringen die de eigen schade dekken, en die zelfs een deel aan vakantiekosten vergoeden als de caravan total loss is. Daar zitten ook inventarisverze keringen bij. Die geven wel al tijd een uitkering bij brand, blikseminslag, ontploffing of kortsluiting. Maar in andere ge vallen wordt er alleen maar schade aan de inventaris ver goed, als door dezelfde oorzaak tegelijkertijd ook de caravan is beschadigd. Is er bijvoorbeeld iets gesto len, dan wordt dat alleen maar vergoed als bij inbraak de ca ravan is beschadigd. Maar is er iets gestolen door een insluiper, die zo naar binnen kon glippen, dan keert de verzekering niets uit. Dit zijn slechts een paar voor beelden van ongetwijfeld bij ve len onbekende verzekeringsvoor- waarden. Daarom: kijk de polis nog eens goed na, voordat u er op uittrekt, en vraag uw verze keringsman hoe het met even tuele twijfelpunten zit. Geselecteerd Nog weer eens een klacht van een lezer op grond van een va kantie-ervaring. Ter lering en waarschuwing voor anderen. De lezer wilde vorig Jaar met de caravan naar Oostenrijk. Hij wilde er wel graag van tevoren zeker van zijn dat hij daar op een goede camping een plaats zou kunnen krijgen, en reser veerde op een „geselecteerde camping". Dat deed Irij via een bemiddelingsbureautje dat in een kampeerblad adverteerde. Voor vijfendertig gulden reser- veringskosten werd hij gehol pen. Maar wat heet „gehol pen". Bij aankomst op de Oos tenrijkse camping was daar geen plaats. Enkele plekjes bleken wel ge reserveerd te zijn, maar voor an deren. Men mocht er na veel moeite op een plekje staan, waar al 't regenwater heen liep. De beloofde verlichting was er niet, en sanitair ook nauwelijks. Na terugkeer in Nederland protesteerde men vergeefs bij het reserveringsbureautje. Daar hield men zich van de domme en de gedupeerden kregen zelfs geen cent terug. Moraal: u kunt er weinig te gen beginnen, als kleine zwen- delaartjes geld uit uw vakantie proberen te slaan. Maar zorg in elk geval dat u van alles wat maar met accommodatiebeloften en reserveringen te maken heeft, schriftelijke bewijsstuk ken krijgt. Vrij kamperen Het is niet uitgesloten dat binnenkort het „kamperen bij de boer" op beperkte schaal mo gelijk zal worden. De Neder landse Kampeerraad onderzoekt of hij de gemeenten en provin cies kan adviseren deze graag gewilde vorm van kamperen in bepaalde gevallen toe te staan. Eerste voorwaarde is, dat het agrarisch bedrijf in stand blijft en dat caravans en tenten bui ten het seizoen verdwijnen. Aan de hand van de kampeerveror- deniging wil de raad de verzoe ken voor het kamperen bij de boer geval voor geval laten be oordelen. Botanische tuin Op zaterdag 12 Juni wordt in Tegelen de botanische tuin Van Steyl Jochum-hof officieel geopend. Behalve dat de bezoe ker in de botanische tuin meer of minder zeldzame planten ln de openlucht kan bewonderen, is er ook een tropenhuis aanwe zig waar onder meer orchideeën, citrusvruchten, thee- en koffie- planten en cactussen groeien. wordt een topjaar. Tijdens de Paas dagen heeft het gezamenlijke hore- ca-bestand (zeshonderd logiesver- strekkende bedrijven, vele tientallen café's, eethuizen en bars) proef ge stoomd voor de komende drukte. Van de veertienduizend logeerbed den („meer dan in Amsterdam") zal er geen onbeslapen blijven, zeg gen de prognoses. Zes weken lang zijn er op elke Val kenburger twee vakantiegangers! Rustig zal het er dus niet zijn. Dat staat vast. Als er nu maar niemand is die het het straks hardop zegt. Of schrijft. s langzamerhand een jaarlijkse traditie geworden, dat dagen voor het nieuwe seizoen een speciale visdag georganiseerd door de Organisatie ter Verbetering van ïenvisserij in een van haar'kwekerij en. Uitgenodigd wor- urnalisten, die op een of andere manier iets te maken met de sportvisserij. Zij kunnen dan vlak voor de ope- an het nieuwe visseizoen alvast even „warmlopen" en bij die gelegenheid tevens de kans om iets te horen over tinen van de OVB. ilize was dit jaar weer eens op de pas uitgebreide kwe- Beesd. Een uitgebreid vijver waar karpers, forellen en is wachten tot ze groot ge il om te worden uitgezet in 'ater. Want dat wordt steeds (er: de visstand moet kunst- peil worden gehouden. Ver als we waren om voor het vele weken weer eens een e uit te gooien in zoet wa- rokken we al om voor drieën uit Leiden en stonden al om ln Beesd voor de deur. zien er nog niemand was be- e alvast een plekje op te zoe- waterkant van een een- op het terrein van de OVB eerste uren zouden worden P karper en ruisvoorn. Dat er ln de eendenkooi zat werd al nog voor we de hengels uit draal hadden gehaald. Een rse klappen op het water en een brede rug in de buurt van de rietkraag vormden het onoi. stotelijke bewijs, dat er een paar flii ke jongens lagen te wachten op ee aardappeltje of een bruine vlok. Ik moet u eerlijk bekennen, dat i. in Beesd een onvergeeflijke fout hel gemaakt. Een wat al te enthousiast collega liep dwars door mijn lijr waardoor het nylon brak. Toen dee< ik wat ik nooit had mogen doen: 11 gunde me de tijd niet de haak ei L GLAS GARBOLINO, 51/2 m., 5 d.t catalogusprijs 69,50 NU opnieuw aan te zetten en de pen weer uit te loden, maar ik knoopte de twee uiteinden weer aan elkaar. Anderhalf uur later werd die fout ge voelig afgestraft. De pen zakte lang zaam weg en ik sloeg vast. Nog voor dat ik me kon realiseren dat er een flinke karper aan de andere kant van de lijn zat begon de vis met een enor me spurt. Ondanks dat ik de slip zo licht mogelijk had afgesteld kreeg de lijn geen kans om zijn trekkracht te bewijzen. Alsof niets hem hinder de gaf de karper „volle kracht voor uit" en even later stond ik met een werphengel in de hand waaraan een paar meter slappe nylonlijn bungel de. Deze passage drukte me weer eens met mijn neus op een veelgemaakte fout om niet met oud nylon of met lijnen met knopen te vissen. Het zal me overigens het komende seizoen niet meer gebeuren: daar ben ik van 55,5fc Op zee en in cje boot! Lekker makreel vanger, met een -fijne boothengel 250- of 300 gram werp- gewicht, 26,50 en 29,50 DE OUDSTE LEIDSE SPECIAALZAAK DEN HOLDER/Hengelsport sensteeg 75/77 - Telefoon 26901 overtuigd. Dat die karpers 's och tends flink hun best deden bleek wel uit het feit dat in enkele uren zo'n vijftien twintig karpers naar de kant werden gesleept. In de middaguren werd het „vis- terrein" verplaatst naar de forellen vijver. Een ding viel me daarbij op. Vele vissport journalisten besteden op het ogenblik in hun artikelen bijzon dere aandacht aan de vervuiling van het viswater. Toen ik echter als een van de laatsten de oevers van de eendenkooi verliet was duidelijk te zien waar de „h.h." sportvissers had den gezeten. Ter plaatse hadden ze als dank voor 'n paar gezellige uur tjes vissen plastic drinkbekertjes, pa pieren- en plastic zakjes en etensres ten achtergelaten. Het is natuurlijk heel gemakke lijk om met de pen de milieuhygiëne langs het viswater te propageren, maar wanneer men het zelf bij de eerste beste gelegenheid achterwege laat heeft het natuurlijk bijzonder weinig zin. Afgezien daarvan was het ten opzichte van de OVB-gast- heren een staaltje van bijzonder wei nig wellevendheid. Maar genoeg daar over. De vangst van de forel in de vij ver viel de meesten flink tegen. Ie dereen weet, dat de vangst van een kweekforel over het algemeen weinig problemen schept, omdat hij geen angst heeft voor de mens en boven dien gek is op spinners, vliegen, tur- blers en lepels. Van de vijfenveertig forellen van vier tot zes pond waren er na anderhalf uur slechts zestien gevangen. Later bleek waarom de forellen zo weinig eetlust bezaten. De OVB Behalve de OVB is ook ex- premier De Jong enthousiast over de kwaliteiten van de forel. bekend met de gretige bijtlust van de forel had enkele dagen voor de komst van de journalisten in plaats van te voeren de vissen 'n lichte elektrische schok gegeven op de voer plaats waardoor ze waarschijnlijk de schrik in de vinnen hadden gekregen en niet meer zoveel vertrouwen in de mensen hadden als voorheen. Overigens, wanneer ze eenmaal ge haakt waren, toonden ze behalve bijt lust ook nog een andere capaciteit: vechtlust. Een exemplaar van zo'n vier, vijf pond laat een geweldig rob bertje vechten zien alvorens hij ca pituleert. OVB-directeur Van Drim- melen was bijzonder enthousiast over de aanpassingsmogelijkheden van deze roofvis op diverse plaatsen in ons land. Paradepaardje is en blijft het Veerse Meer waar de in 1968 uitgezette forellen inmiddels ge wichten hebben bereikt van 10 en 11 pond. Een geweldige sportvis met een tomeloze kracht. Ook wordt inmiddels achter ambte lijke deuren de mogelijkheid bespro ken om in het Grevelingenbekken DE GOEDE VANGST «lorsstraat 47 - Leiden - TeL 21751 ■ntstaan door het afsluiten van het irouwershavense Gat eveneens rote aantallen forellen uit te zet- m. Men heeft goede hoop dat ze een ven voorspoedige groei zullen door- ïaken als in het Veerse Meer. Minder hoopvol is men bij de OVB ver de meerval. De eerste proefvis- •erijen werden weliswaar een groot ucces maar gebleken is dat de meer val zich in de kwekerij bijzonder ilecht voortplant waardoor het bij zonder moeilijk zal zijn deze vissen n de toekomst in redelijke aantallen uit te zetten. Bijzonder Jammer, wan eer we bedenken, dat de meerval een leemte zou kunnen opvullen door de sterk teruglopende snoekstand in I ADVERTENTIE ZEEHENGEL specialiteiten Hengelsporthuis ROBBERS HAVEN 24, LEIDEN, TEL. 25107 VOOR RAAD EN VOORRAAD. ons viswater. Overigens doet de OVB er alles aan om de snoekstand weer op peil te brengen. Vorig Jaar wer den meer dan een miljoen pootsnoek- Jes uitgezet, al moet daarbij worden aangetekend dat slechts een fractie daarvan zal kunnen groeien tot een volwassen snoek. Vissterfte door wa tervervuiling en het vroegtijdig weg vangen door sport- en beroepsvissers zijn de belangrijkste oorzaken. Dat wegvangen door de sportvisse rij is beslist geen sinecure. Als u be denkt dat er vorig Jaar reeds 289.000 kleine visakten werden uitgegeven, die in principe recht geven om te snoeken, kan worden becijferd dat dit Jaar weer zo'n 300.000 Nederlan ders de Jacht op de snoek zullen ope nen. Gaan we er even van uit, dat iedere snoekvisser per seizoen ge middeld twee kilo snoek vangt, (een laag gemiddelde). Zou deze vis wor den meegenomen dan betekent het dat er elk Jaar ongeveer 600.000 kilo snoek uit het Nederlandse viswater wordt weggesleept. Voor zo'n snelle aanwas kan de na tuur niet zorgen en het is dan ook duidelijk dat de snoekstand de ko mende jaren nog verder achteruit zal gaan wanneer iedere sportvisser er niet ten volle van overtuigd raakt, dat de snoek moet worden terugge zet. AD VERTEN TIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11