olens nationalisme gloeit Iteeds hartstochtelijker f Vliegen! We nemen ze niet langer van springen cholera slachtoffers India bij in ïeuwe koers onder Gierek (IV) J e's -widen donder ~erig VAPONA Strip destrip waarvan u weet dat-iegoedis Snel groeiend onderwijs in Zuid-Afrika léDAG 8 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD i onze correspondent) (GPD) Als over een in Italië de zomerse hit st staan de toeristen bU ...se trek naar de zee voor ^na: als ze niet met zere raaglijke jeuk of keelont- gin september weer naar terugkeren, moeten ze te- heel goed weten waar ze Strand en zee raken na- rervuild door de afvalpro- het steeds moeilijker plekje te vinden waar kinderen niet van onder >nder de stookolie komen an zjjn er nog al die ge- e afvalstoffen die men laar die op het gestel be at te positieve uitwerking anse kranten zijn al weer arlykse klaagzang over de langs de kust begonnen, het nog niet eens over ken van eerste hulp bij of van toezicht op het traite stranden: dat komt ls de eerste slachtoffers zy'n. Nu gaat het nog al- imnftver die plaatsen langs de het water werkelijk zo I je er nauwelijks in kunt h. De kust bij Rome staat bp de lijst van zeer ver- itsen. De oorzaak hier is de uitwatering van de van Napels tot de kusten en Capri wordt geteisterd wal van de schepen. Het- t voor de kust ten oosten ten van Genua. De buurt jecchia een vakantie- Ie Romeinen en de la- Venetië worden voor het |el door de industrie be- ziohtbare probleem en niddellijk ingrijpendste is jieresidu. Niet alleen de ten de viezigheid over- fritstaat als de laadruimen reinigd, ook passagiers- len er een gewoonte van ()irs op zee schoon te ma- I vuiligheid overboord te uitstaan er soms drie of pikzwarte stroken op waarvoor geen moeder ren meer kan waarschu- >besturen uitroepen dat er niets de hand is heeft de Wetenschappelijke Raad dezer dagen weer loekje open gedaan over kheid en is tot alarme- jsie gekomen. Een directe lor het probleem is alleen rg de vakantieplek uit te zou een soort miniatuur- 11 een oplossing zijn. huismoeders zouden na aankomst nig gemanipuleer met een al kunnen vaststellen iet gevaar is dat de kin- (t zilte nat zullen lopen. (Van onze correspondente) WENEN (GPD) De „hot pants", die men op de dansvloer van „Europejski" kan bewonderen, zijn korter dan die in We nen of Amsterdam. En de draagsters zijn zeker niet minder knap en charmant dan hun materieel heel wat minder bedeelde zusters in het Westen. Als men het geheim van Warschau's wedergeboorte probeert te doorgronden, dan blijkt het te zijn verborgen in het temperament van de Poolse vrouwen. Met haar blote handen hebben ze in 1945 toen hun mannen dood of verdreven waren het puin opgeruimd van de stad, die voor 85 procent was vernield en waarvan volgens Hitier alleen een „geografisch begrip" had moeten overblijven. Van de 1.3 miljoen vooroorloge bewoners zijn er 800.000 omgekomen. De rest was gevlucht. In de lente van 1945 was er geen levende ziel meer over in de stad aan Vistula oftewel Weichsel. bewonderen. Ze werken zes dagen per week, ze leven met twee volwas senen op één kamer, ze moeten voor alles wat naar luxe zweemt en een varkenslapje ls al een grote weelde in de rij staan en ze ver dienen gemiddeld 2400 zloty per maand. Ook een arts of een leraar komen daar niet boven uit. Dat is net genoeg voor wonen en eten. Wie meer wil werkt 's avonds en 's zon dags in een tweede baan. Wie eisen stelt aan het leven, begeeft zich in het ondoorgrondelijk maar heus niet altijd illegale labyrint van de deviezenhandel (de zloty telt zes verschillende koersen) Geen Pool geeft zich ooit gewon nen. Naar buiten mogen ze apatisch schijnen en voor politieke illusies zijn ze zeer zeker immuun gewor den, maar in de persoonlijke om gang compenseren ze hun zorgen en angsten met vlijmscherpe humor en esprit. De gast uit het Westen wordt onthaald met een hartverwarmende gulheid, die de benepen huisvesting en de karige inrichting doet verge ten. De vrouwen kleden zich en ma ken zich op met zo'n raffinement, dat de chronische uitputting van een dubbel leven huishouden en beroep niet zichtbaar is. De stu denten, door de oude Gomoelka- groep in het verdomhoekje gedreven, bijten zich vast in hun hobby's: mu ziek, sport en verzamelingen, en den ken niet aan wat op ze toekomt: geen woning als ze willen trouwen, geen baan met een navenant salaris als ze klaar zijn. 2ii: Rekensommetje „Het argument voor wat toen een bovenmenselijke taak leek: de we deropbouw van Warschau, was in werkelijkheid niet meer dan een klein rekensommetje", aldus een woordvoerder van het stadscomité. „Om op een andere plaats een nieu we hoofdstad te bouwen was het uit geputte Polen nog duurder gekomen. Hier hadden we althans een onder gronds net van water-, gas- en elek triciteitsleidingen. Aan het eind van de oorlog lagen de plannen voor de wederopbouw al gereed. En we had den ervaring. Ook in de 17-de eeuw, na de oorlog met Zweden, was War schau al eens van de landkaart ge veegd". Door An Salomonson Thans wonen in deze stad weer meer dan een miljoen mensen. De kolossale woonwijken onderscheiden zich in haar moderne vormgeving, met de bloeiende gazons ertussen, maar ook in haar anonimiteit in niets van die in het Westen. Alleen de tal loze herdenkingsstenen aan gevels en op pleinen herinneren nog aan de barbaarse excessen van het jongste verleden. Men zal er geen vinden waar de bloemen, grote kransen naast kleine kinder boeketjes, al zijn verwelkt. Maar aan de vitaliteit van het grote-stadsleven met het verkeer en de onafgebroken mensenstroom schijnen zulke gruwelplekken geen afbreuk meer te doen. Om de sfeer en de charme van het vooroorlogs Warschau terug te vinden, moet men zyn toevlucht ne men tot de oude stad. Meer dan dui zend patriciërshuizen, kerken en pa leizen zijn daar tot op de laatste steen getrouw volgens de tekeningen van Canaletto, de hofschilder van de laatste koning, uit het stof herrezen. Op het Rynek, een oud marktplein van volmaakte vierkante harmonie, waant men zich drie eeuwen te rug in de geschiedenis. In de rijk versierde gevels met de kunstig be werkte uithangborden spiegelen zich de trots en het vakmanschap van rijke koopmansgeslachten. Achter de binnenpleintjes ziet men de rivier blinken in de voorjaarszon, smalle paadjes leiden naar de bloeiende ui terwaarden in de diepte. Levenskracht Hier vinden de Warschauers hun vrienden, hier komt de Jeugd flane ren, hier ziet men in café's en op de terrasjes hoe dit volk de grauwe mo notonie van zijn dagen ontvlucht voor een afspraakje, een glas koffie en een filosofische discussie. Men kan in de ontmoeting met deze mensen niet anders dan hun levenskracht Scepticisme Dat is een van de grootste proble men, waarmee Gierek zich gecon fronteerd ziet. In het zojuist begon nen vijfjarenplan worden twee mil joen jonge Polen volwassen, het re sultaat van de geboortegolf van na de oorlog. De economie kan dat on mogelijk opvangen. De jonge men sen reageren daarop met een mate rialistische a-politieke instelling, niet cynisch, maar zeer sceptisch. Ze we ten uit welke hoek de wind waait. Op school vraagt de leraar: welke volken zijn onze vrienden? Antwoord Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Bul garije en Roemenië. En de Sowjet- Unie dan?, vraagt de leraar. Ant woord: die zijn geen vrienden, maar broeders. Alle catastrofes, waarmee dit volk zo rijkelijk is bedeeld, laten het Poolse nationalisme steeds harts tochtelijker gloeien. Zo ook het bloe dige drama van december. De haat tegen de Russen is niet minder fel dan dertig jaar geleden de haat te gen de Duitsers. Niets heeft Giereks populariteit beter gediend dan zijn belofte, het koninklijke slot aan het Zomkowy-plein in oude pracht Cultuurpaleis in War schau, in naargeestige suikerbak ker sstijl, dat Stalin het Poolse volk cadeau gaf. zen. Geen van de Polen die we spra ken. die niet lyrisch werd bij de ge dachte dat ook deze foeniks uit de as zou herrijzen. De tentoonstelling in het kunsthistorisch museum met uit het slot geredde fragmenten (gobe lins, beelden, mozaïeken) is dagelijks doen herrijzen. Het slot is voor de uitverkocht. Waar het allemaal van Polen een symbool van hun natio- j betaald moet worden in een land, nale continuïteit. Op 17 september dat zonder Russische roebels dicht bij 1939 is een deel ervan verbrand on- j de hongerdood zou zijn, zo'n vraag in der de hagel van de Duitse brand- teresseert niemand. Behalve die ene bommen. In december 1944, twee maanden nadat de opstand van War schau was neergeslagen, liet Hitier het resterende deel in de lucht vlie gen. Van de schitterende inrichting, konden slechts details worden gered. De ruïne is de laatste open wond in de stad. Tacticus Pool. wie de zaak als kunsthistori cus misschien nog om andere rede nen aan het hart ging dan uit zuiver patriottisme. „We hebben nog niet eens het geld om in onze historische steden behoorlijke hotels neer te zet ten en het Westerse toerisme op gang te krijgen" zei hij. „Er is geen geld om in onze industrieën het machine park uit de vorige eeuw te vernieu- Gomoelka was er altijd tegen het j wen. De lucht boven Polen wordt slot weer op te bouwen omdat het door 12 miljoen ton stof en 5 mil- teveel zou kosten. De tacticus Gie- I joen ton giftig gas vervuild zonder rek heeft anders gerekend! In het j dat er en onze pers geeft dat toe buitenland onder de Poolse emigran- j filters worden aangeschaft. Onze ten zijn al miljoenen bedragen geof- varkens moeten we exporteren we- ferd voor de restauratie. Voor de gens de deviezen en zelf zien we maar regering is dat een mooi extraatje j twee keer per week vlees op tafel, aan dringend nodige Westerse devie- In die omstandigheden is de weder- ADVERTENTIE 't Moet maar eens uitzijn metal die vliegen, die overal op zitten. En dan 's avonds ook nog die muggen. Het is de allerhoogste tijd voor een VAPONA Strip. Dan bent u zeker van een zomer zonder vliegen en muggen. Hoe u de VAPONA Strip moet gebruiken staat precies op de verpakking. opbouw van het slot, die miljarden zal verkwisten, meer dan een politiek knaleffect: het is een staaltje van nationale hoogmoed, waartoe alleen, de Polen in staat zijn." Eén blik In het „Cultuurpaleis", dat het Russische volk Warschau in de ja ren vijftig cadeau heeft gege ven, brengt de lift de bezoeker in de recordtijd van 30 seconden 30 etages naar boven. Het uitzicht vanachter de balustrades is adembenemend mooi, niet alleen omdat dit volgens de Polen zelf de enige plaats in Warschau is waar men deze stalinis tische suikertaart niet kan zien. maar vooral omdat men met één blik de hele stad met de Weichsel en het wijde groene Polen eromheen kan omvatten. Is het werkelijk blinde hoogmoed, die dit bezeten volk tot van zijn verleden opzweept? Of is KAAPSTAD (SAP) In de pe riode van tien jaar republiek, die Zuid-Afrika op 31 mei Ji. achter de rug had, is niet alleen de materiële toestand van het land met sprongen vooruitgegaan, maar ook bijv. het on derwijs, aldus premier Vorster in een toespraak ter gelegenheid van de herdenking. Er gaan thans 866.900 blanke kinderen naar school: 150.000 meer dan in 1960; er zijn 550000 kleurling-kinderen gemengd-bloedi- het een begenadigde fantasie, die gen) op school, 210.000 meer dan tien de Polen door eeuwen tragiek heen jaar geleden. Voor de Indiërs zijn geholpen heeft ln leven te blijven, die de cijfers 163.000 kinderen nu tegen de mensheid het werk van een Ma- 108.000 in 1960. De grootste vooruit- rie Curie, een Frederic Chopin heeft geschonken en is het alleen dankzij die Poolse fantasie, dat een van Eu ropa's oudste en kostbaarste cultuur centra op het noodlot kon worden terugveroverd? gang is geboekt bij het onderwijs voor Bantoe-kinderen: thans 2.700 000 d.w.z. 1.340.000 meer dan in 1960. De totale stijging van het aantal school gaande kinderen in tien Jaar tijd be draagt derhalve 70%. (Van onze correspondent) Engeland is thans echter uitgeput, j Pas over twee weken kan er een LONDEN (GPD) De Britten nieuwe zending volgen. Bovendien zijn bezig hun hulpbronnen te orga- heeft de regering met behulp van niseren om het leven te redden van RAF-transportvliegtuigen 'n lucht- de door cholera en ondervoeding in brug tussen Engeiand en West-Ben massa stervende vluchtelingen Oost-Pakistan. De Britse regering heeft één mil joen pond (8Mr miljoen gulden) via de Verenigde Naties voor hulpverle ning beschikbaar gesteld. Het is wel iswaar de vraag of deze snel genoeg in actie zullen komen, maar zoals Alec Douglas Home de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken gisteravond zei, een operatie op een dergelijke schaal kan alleen door de Verenigde Naties zij het natuur lijk met medewerking van particu liere organisaties worden uitge voerd. De Britse regering zal verder eveneens de Wereld Voedsel-organi- satie met één miljoen pond steunen. Men houdt verdere bedragen in pet to in geval de Verenigde Naties meer jeld nodig hebben. □e Britse regering wil niet dat er ioor geldgebrek vertraging optreedt 3n zendt ook twee miljoen ampul- en met cholera-vaccine, injectie- ipuiten en medicijnen naar 't cho- ?ragebied. De voorraad cholera-vaccine in Een van de ontelbare drama- .sche tonelen onder de Oostpa- :istaanse vluchtelingen in West- Bengalen (India): een zieke moe der met haar kindje voor een bamboehut. De vrouw valt de el lende van het gezicht af te lezen. galen geopend waarmee het mate riaal van de vrijwillige hulporgani saties naar de vluchtelingenkampen zal worden vervoerd. Er worden o.m. een mobiel ziekenhuis, tenten, de kens en medische instrumenten o- vergevlogen en ook de modernste vaccineringsapparaten waar mee men inplaats van 50, zoals bij oude systeem, 800 patiënten per uur kan inenten. Vandaag (dinsdag) zouden de ge zamenlijke vijf bij de hulpverlening betrokken Britse organisaties, na melijk Oxfam, het ,Red de kinde ren fonds" van de Verenigde Naties, „Christian aid" (christelijke hulp), „war on want" (oorlog tegen gebrek) en het Britse Rode Kruis zich met een oproep tot financiële steun tot het Britse volk richten. De vraag is opnieuw gesteld of 't niet noodzakelijk is dat de Verenig de Naties 'n internationaal centraal hulpdepot voor noodsituaties zoals deze oprichten zodat door een druk op de knop materiaal beschikbaar is en alle krachten van één punt uit kunnen worden gemobiliseerd. Sir Alec Douglas-Home zei dat hij aan het begin van dit Jaar de secre taris-generaal van de Verenigde Na- j ties inderdaad heeft voorgesteld 'n dergelijke permanente hulpcentrale I op te richten. Voor de voorberei- j ding hiervan is echter tijd nodig. Over een maand verwacht Londen een rapport. Richard Wood, de Britse minister voor Ontwikkelingshulp, zei dat de Britse regering onmiddellijk op het verzoek van de Verenigde Naties had gereageerd, maar dat hij te leurgesteld is over de reactie van andere regeringen. Het grote succesverhaal is dat van een 22-jarige student in de socio logie in Bromley (Kent) en twee zijn vrienden die maandag met 18 ton medicamenten in Calcutta zijn aangekomen. Slechts 24 uur te voren had de student Richard Le- jeune op de televisie de ellende in West-Bengalen gezien. Hij besloot ogenblikkelijk te handelen Lejeune is de ziel van een plaatselijke hulp organisatie, 't zogenaamde Kastur- fonds, genoemd naar een dorp in India welks nood men door middel van dit fonds tracht te lenigen. De ze organisatie had in april 3000 pond (24.000 gulden) verzameld door het houden van een propagandawandel- tocht Lejeune slaagde er zondag in 'n vrachtvliegtuig te charteren en per soneel van huis te halen om de no dige medicijnen te produceren. De drie vrienden lieten zich vervolgens in een ziekenhuis tegen cholera in enten en vlogen nog zondagavond naar Calcutta, met medeneming van materiaal van Oxfam. Er was natuurlijk geen geld genoeg om de hele prijs van het vliegtuig te be talen. hoewel hiervoor een speciaal tarief werd berekend. Het zal la ter worden ingezameld. Braziliaanse brigade van de dood kondigt moorden aan RIO DE JANEIRO (AFP) Voor het eind van juni zal de „brigade van de dood" twintig nieuwe delin quenten terecht stellen, zq heeft een lid van deze Braziliaanse organisa tie in een telefoongesprek aan het blad „Ultima Ora" meegedeeld. „Terwijl de ministers commissies instellen om de dood van schadelij ke elementen voor de maatschap pij te onderzoeken, ls er een uitbar sting van misdadigheid opgelaaid in Brazilië", aldus de onbekende. Hij zei dat de „brigade van de dood" de afgelopen tien Jaar 2.000 „gevaarlijke delinquenten" uit de weg heeft geruimd. Het dagblad „Jor- nal do Brasil" schatte zondag het aantal slachtoffers van de laatste 13 jaar op 800. De onbekende had ter rechtvaardiging van deze acties op gemerkt dat „het geld dat de staat uitgeeft voor een gevangene die tot 20 jaar is veroordeeld, voldoende is voor onderwijs aan duizend kinderen op lagere en middelbare scholen".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9