Dies Steenwerkers vergeten werkers aan onze „nationale trots" Toeristische vliegvelden vol Uw Leidsch Dagblad Zij zijn de dupe geworden van hun kracht Wachttijden in zonnige zuiden van drie tot twaalf uur mee op vakantie Jaarvergadering van Christian Science in Boston (V.S.) :3 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 8 JUNI 1M is en van het dagloon, dat hij normaliter zou heb ben verdiend. „Schijntje" ALKMAAR (GPD) Hij greep een 25 kilo-gewicht zo'n ijzeren loeder weet-u-wel stopte een krijtje in het ijkgat en dan schreef hij daarmee op de schutting wat je wilde. Zuider zeewerken, met grote hanepoten, of rotweer, net wat hem in viel. Promeer het maar eens, met vijfentwintig kilo in je han den. Nog nooit heb ik zo'n sterke kerel gezien. Twintig, vijfen twintig keer tilde hij het onderstel van een kiepkar boven z'n macht. Joost Bakker, een geweldenaar. Hij is nou tegen de zestig. En als je hem ziet om mede lijden mee te krijgen. Reuma, slijtage. Opgedaan op de dijk. Sjouwen met Belgische stenen en basaltblokken, dag in dag uit, veertig jaar lang. Onwerk baar weer? Dat kenden we vroeger niet. Als de glooiing wit was van ij zei gingen we evengoed de dijk op. Tien, twaalf kilometer ver. Rein Jorna (55) kan gezellig klet sen over die "goeie" ouwe tijd, die toch nog niet zó oud is, of de steen zetters zwoegen nog elke dag aan de steenbekleding van onze dijken. Het zijn de vergeten werkers aan onze nationale trots. In april van het vorig Jaar hebben we teruggekeken naar de droogleg ging van de Wieringermeer, veertig Jaar geleden, en naar de onderwa terzetting door de Duitsers, in april 1945. We voelden ons toen een beet je, of we zelf met keileem in de weer waren geweest en eigenhandig het water over de dijken hebben ge schept. Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst (zo lezen we op het monument aan de Afsluitdijk), maar we laten het graag door een ander doen. Voor Jorna is het nu al af gelopen, tien jaar voor zijn aow. Maar gelukkig is er de wao, die hem er doorheen scheurt, met een uitke ring op basis van de mate waarin hij Jorna en zijn collega Albert Tienstra (44) hebben waardering voor deze regeling, maar zij vinden dat Joost Bakker, die geweldenaar van vroe ger toch wel met een schijntje wordt afgescheept. Hij was namelijk al in valide, toen de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering op 1 Ju li 1967 in werking trad. Mannen, die hun leven lang met steenblokken hebben gesjouwd, door gronden niet zo gemakkelijk, waar om een invalide van vóór die datum met minder geld door het leven moet dan iemand, die na 1 juli 1967 arbeidsongeschikt is verklaard. Dat is trouwens ook mij nog steeds niet duidelijk, hoeveel erover ook is ge praat (in de Tweede Kamer en daar buiten) en geschreven. Natuurlijk, de wao is gebaseerd op het verze keringstype, wie niet betaalt krijgt geen uitkering. Maar er is een overgangsregeling, waaronder misschien wel honderd duizend invaliden vallen. Ik geloof, dat de kritiek op die overgangsrege ling voor een groot deel terecht is. Voor de invalide steenzetters, die aan de boorden van het IJsselmeer bij tientallen en misschien wel bij honderden rondlopen, is het een tra- gi-komische omstandigheid, dat Juist zij zo zuinig moeten worden bedeeld. Het aanleggen en onderhouden van dijken kost miljoenen en miljoenen. Al die miljoenen lopen als stroop door de volksvertegenwoordiging maar op de luttele guldens van de invalide steenzetters moet jaren worden gestudeerd. Langzamerhand rollen die mensen toch vanzelf van de wao in de aow, en dan is het pro bleem automatisch uit de wereld, nietwaar? ADVERTENTIE ofwel de verrassende Mercedes Een verbazingwekkender auto dan een Mercedes Diesel is nauwelijks denkbaar. U verwachtte misschien een apart model, een andere Merce des. Maar niets daarvan. Hij wijkt in niets af van andere 4-cilinder Mercedessen. U rijdt in het originele Mercedes concept, ontworpen voor maximaal komfort en optimale veilig- d.Maar dan voor zien van'n Wi/ wonderlijk soepele, actieve dieselmotor,verrassend stil en goed voor 130 km/u. Verrassend, niet? Even verrassend als uw eerste tankstop: voor rond de 15 gulden gaat de 65-liter-tank vol. En u kunt weer zo'n 700 km voort. Dat is Diesel GT... van Mercedes! Mercedes-Benz Diesels omwille van comfortabele zuinigheid N.V. L.I.A.M. Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710-44545 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegstgeest, Leid- sestraatweg 1, tel. 01710-51855 (58), Zwinstraat 28 te Den Oever, tussen wal en schip zijn beland. Om dat zij de dupe zijn van hun zoge naamd "ongeschoold" zijn en voor 1 Juli 1967 invalide zijn geworden. Mannen met een vak, maar "onge schoold". Jorna: "In het voorjaar van 1962 verdiende die man nog f 185 schoon per week. Toen moest hij van de dokter lichter werk gaan doen. Nog een half jaar heeft hij gewerkt voor f95 schoon per week. Toen werd hij invalide verklaard en kreeg hij 80 procent van die f 95. Ik heb deze mededeling van Jor na even nagetrokken. Het blijkt niet zo te zijn, dat de uitkering van mensen als Joost Bakker is geba seerd op het laatstgenoten loon, maar op het minimum-dagloon. Natuur lijk kan de uitkering toevallig in de buurt liggen van hetgeen iemand 't laatst heeft verdiend. Overigens blijft er een nadelig verschil met de uitkeringen op basis van de wao. Twintig bazen In zijn beste jaren zal Joost Bak ker een loon hebben verdiend, dat aanzienlijk boven het minimum lag. De steenzetters verrichten meestal aangenomen werk. Een man als Jor na heeft van zijn vijftiende jaar af bij wel twintig bazen gewerkt. Maar altijd met stenen en dat moest hij toch op den duur bezuren. "Als we zo'n glooiing moesten ver nieuwen. omdat er een deuk in zat, begonnen we onderaan een sleuf te maken, vlak bij het water. Die ba saltblokken zaten muurvast, maar je vond er altijd wel een, die je los kon peuteren. Als er eerst maar een uit was, dan had Je tenminste een gaatje. We maakten dan een sleuf van een metertje breed. De vrijko mende stenen stapelden we onder de sleuf en dan raapten we de ste nen bovenin de sleuf om ze onderin weer goed neer te zetten. Mandjes met puin en kleine steen tjes hadden we bij de hand om de glooiing weer mooi in de raai te krijgen. Het rottigste werk kwam, als we de sleuf bovenaan moesten opvullen met de stenen die nog on deraan lagen. Die stenen moesten we doorhanden", vertelt Jorna. "De Rijkswaterstaat wil geen vracht- j wagens op de dijk". "Als je drie of vier van die stenen naar boven had gegooid, had je de asem in Je gat. Dan pompte je neer op die blokstenen., even uitblazen hoor. Dan was je gewoon wit om Je kop". Mannen in de kracht hun leven, zo te zien. Maar hun ruggen zijn versleten en reuma heeft hen gesloopt. Gepraat ach teraf. Dat is overgebleven voo) (v.l.n.r.) Albert Tienstra, Adolf Tienstra en Rein Jorna. Interruptie van Tienstra: "En als je dan effe doorgaat, wordt je misselijk van". Doornat Jorna: "Ook met droog weer het een beetje had gewaaid, kwam je 's-avonds wit van het zout van het buiswater thuis. Ook al regen de het niet, je werd doornat. Die dok ters hebben daar geen idee van. Ali je komt met rugklachten en j< gaat niet zo gauw, want je gelooft het eerst niet een dan wil jk nog niet meteen raadt hij je aan licht werk te doen. Maar wat is er licht werk op zo'n glooiing? mandje met puin weegt altijd nog 35 kilo. En bovendien: licht werk wordt ook licht betaald". Adolf Tienstra (69), vader van bert, is er bij gekomen. Hij heeft met instemming geluisterd en 5 "Zelf heb ik nog in de Wieringer meer gewerkt. Alle sloten heb ik meegemaakt. We groeven ze met twee draglines, maar er waren slap pe stukken bij, waarop de dragli nes geen greep hadden. Die gingen er dan met de hand uit, voor kwartje de kuub. Ik heb dagen had, dat ik vijftig kubieke meter per dag eruit gooide, met een schop- pie. Stoppen ermee "Wij zijn de dupe geworden van on ze kracht", meent Adolf Tienstra. "Wie het niet kon volhouden, viel vanzelf af. Onwerkbaar weer be stond niet". Toen hij vijftig was, kon hij dat zware werk niet meer aan. Hij had het geluk, dat hij uitvoerder kon worden. Maar op zijn zestigste moest Tienstra sr. er helemaal mee ophou den. Hij was aan het eind van zijn krachten. Stoppen ermee, zei de dokter. Dat zijn de dijkwerkers. De dijken, door hen gemaakt, liggen er gewel dig en onverwoestbaar bij, onze tionale trots. Is het niet jammer, dat de steenzetters zo gauw versle ten en vergeten zijn? Misschien wil minister Roolvink nog eens aan hen (laten) denken, voordat hij gerug- gesteund door een leuke wachtgeld regeling de portefeuille van So ciale Zaken aan een ander over- AMSTERDAM De luchtwegen naar en de vliegvelden bij de toeris tencentra rond de Middellandse Zee zijn nu al zo verstopt, dat vakantie gangers de komende maanden re kening moeten houden met vertra gingen, die variëren van drie tot twaalf uur. Toeristen die het afgelopen week einde met vakantie naar Majorca vertrokken, landden met een ver traging van drie k vier uur op het vliegveld van Palma. Tal van toe- sctellen kregen onderweg opdracht naar een vliegveld in de buurt of zelfs naar Barcelona uit te wijken, omdat op het platform van Palma geen vierkante meter ruimte meer onbezet was. Vakantiegangers die van het zon nige eiland naar hun land terug keerde, troffen het nóg slechter. Wachttijden van acht tot twaalf uur vormden geen uitzondering. Martinair Holland voorspelt dat het vakantievervoer per vliegtuig ('t zg. IT-vervoer) in de toekomst lang niet zo sterk zal toenemen als de afgelopen jaren (van 1965 tot en met 1970 40% per jaar), indien tour operators, luchtvaartmaatschap pijen en hoteldirecties niet op korte termijn gezamenlijk een oplossing gaan zoeken voor de steeds moeilij ker wordende situatie. Directeur J. M. Schroder sugge reert de vakanties op andere dagen dan in het weekeinde te laten be ginnen (desnoods met nachtvluch ten), zodat op de vliegvelden van bestemming een spreiding van de drukte tot stand komt. Voor zo'n maatregel is echter de medewerking van reisbureaus en hotels noodzake lijk. Als geen maatregelen worden ge nomen, bestaat de kans dat de di recties van de betreffende luchtha vens het aantal landingen gaan be perken, vooral op zaterdag en zon dag. In New York en Toronto ge beurt dat al. Mede in verband met de toene mende drukte op vliegvelden in Eu ropa's warme zuiden overweegt Martinair het aanschaffen van een DC-10, waarmee in één keer 350 passagiers kunnen worden vervoerd: meer dan drie keer zoveel als in één DC-9. De onderhandelingen over de aankoop van zo'n toestel hebben in middels de „finale" bereikt, aldus de heer Schroder. ADVERTENTIE üw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, doq O gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, 9 dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, 9 ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 25 ct. Ons HUISADRES is: INaam: Straat: Woonplaats: Kwartaal doorhalen wat met van toepassing Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES te: S.v.p. in bloklette (B« tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, mi na wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. «fe le dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De over Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. Voor tijdelijk in te houden kranten wordt bij restitutie van het te v 0 betaalde abonnementsgeld f 0,50 in mindering gebracht voor administrate kosten. Verzoeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw glronumnj0^ in het vakje rechts onder punt 3 te vermelden. BOSTON (CSN) Als de men sen stuk voor stuk tot geestelijke er kenning komen van de goddellijka macht, die over de gehele wereld kan in de behoeften de mensheid tenvolle worden aldus mevr. Lenore D. Hanks, de nieuwe voorzitster van de Raad van directeuren van de Chris tian Science tijdens de gisteren in Boston (V.S.) gehouden jaarvergade ring. Het is niet te laat voor de enke ling, aldus mevrouw Hanks, om ken nis te nemen van de geestelijke hulp bronnen. die de mensheid in staat stellen het biologisch evenwicht te herstellen, de bevolkingsexplosie te keren en het misbruik van verdoven de middelen, oorlog, misdaad, onrecht apathie en hebzucht een halt toe te roepen. Geweldige mogelijkheden ope nen zich voor de enkeling en voor de gemeenschap als zij de mens zien de ware uitdrukking van Gods wezen, omdat dit goddelijke wezen de enige bron is van reddende en genezende activiteit. Wij moeten zo ging mevr. Hanks voort, geestelijke activisten zijn, al mogen wij nooit toestaan, dat menselijk handelen de erkenning Gods werk overschaduwt. De vergadering in Boston nam kennis van de ontwikkeling van de bouw in het Christian Science kerk centrum, dat nu voor ruim de helft voltooid is. Over de gehele wereld zijn 3300 Christian Science dochterkerken als vertakkingen van de „Moeder kerk" in Boston. Nederland telt zes tien erkende CS kerken en socie ties. De kerkdiensten van Christian Science (de Christelijke Wetenschap) worden hier te lande gehouden in het Nederlands. Zo ook te Leiden, welke op zondagochtend om half elf in het gebouw Steenschuur 6 plaats vindt. Convair in Connecticut verongelukt NEW HAVEN (Reuter) Acht entwintig personen hebben gisteren het leven verloren doordat een tweemotorig vliegtuig, een Convair 580, bij de landing in New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut verongelukte. Zij behoorden tot de 31 inzittenden van het toestel. De ove rige drie liepen ernstige brandwon den op. Het toestel raakte een huis voordat het neerkwam. Het ongeluk Ide zich af in zware mist. LENORE D. HANKS Laatste maanden.f Werkloosheid omhoog onder jonge mannen (van onze sociale redactie) DEN HAAG Eind vorige maat,; was het aantal werkloze mannen ons land 34.800, dat is 7400 me dan een jaar geleden. Deze stijgi heeft zich vooral voorgedaan in Jongere leeftijdsgroepen (onder 25 jaar en van 25 tot 39 Jaar) en vooral in de laatste maanden opg J treden, zo blijkt uit gegevens het ministerie van sociale z De geregistreerde arbeidsi dat zijn de werkzoekenden en I die werken op sociale werkvoorz! f ningsobjecten en aanvullende AS 1 ken is in de afgelopen maand g |i d met 3800 tot 50.600. Wanne echter rekening wordt gehouden t de seizoeninvloed had die daling H sterker moeten zijn. Datzelfde i voor de vraag: een stijging 6700 tot 120.700, die evenwel volledig vloeden moet worden toegeschrevf Eind mei was de werkloosheid v lannen relatief het grootst in G ningen (1,9 procent), gevolgd d( Friesland en Drente (elk 1,8 pi cent). Het laagste werkloosheidspei centage had weer Utrecht (0,8 prf cent), gevolgd door Zuid-Hollan M (0,9 procent). Het landelijke gemii delde is 1,2 procent. iden id i ling «IJ 'de gflH 11 o

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8