Veel bezwaren van VVD en DS'70 egen het rapport" Massale armoede oorzaak van talrijke conflicten' Hert duwt meisje (10) voor auto WEIN I G MENSEN HOUDEN ZICH AAN HUN DIEET SERmoetmondhouden over uitkering ineens L Drum zToch grote waardering voor Steenkamp Avondje uit van brandweer eindigt op politiebureau GULDEN KEERT TERUG NAAR PARITEIT Voor stenen gooiende pater f 75,- boete [NSDAG 8 JUNI 1971 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 De antwoorden, die informateur Steenkamp gisteravond hriftelijk van de vijf fractieleiders ontving, waren eigen- slechts op één punt gelijkluidend. In alle vijf de als twoord op zijn memorandum geschreven brieven werd melijk met waardering gesproken over de manier, waar de Eindhovense hoogleraar zijn informatietaak heeft ngepakt. irvolg van pagina I Iver' de inhoud van Hét stuk, dat resultaat van enkele weken in- sief „informeren" was, liepen de lingen nogal uiteen. VVD. In een brief, die met acht kantjes ruim anderhalf keer ang was als het memorandum van formateur droeg mr. Geertsema op groot aantal punten bezwa- aan tegen de voorstellen en sug- van de heer Steenkamp. Be ren, zoals hij schreef, „deels zelfs px ernstige aard". aartoe moest ongetwijfeld worden 'tkend de opvatting van de libera- fractieleider, dat voor een zo ihtig mogelijke bestrijding van de ingrijpender maatregelen wej&akelijk. zijn dan door prof. Steen- :eniip zijn aangegeven. Ook distan- mr. Geertsema zich met na- eeftk van de voorgestelde verzwaring de belastingdruk met meer dan procent van het nationaal inko- in de komende vier jaar. NIET AKKOORD btjft prot. de defensie, die voorlopig geen bedrag aan uitgaven zou mogen ja, bleek de VVD-er niet akkoord De door de informateur gestelde „brede commissie", die ei lederlandse defensie zou moeten eei^ideren, kan niet op korte termijn een rapport komen. En er is, al- mr. Geertsema, 'n aantal nood- d^lijke beslissingen, hetzij verho- van het budget, hetzij verminde- van taken, die nu genomen moe- i-jworden. •n>k dr. Drees jr., de politieke lei- la-van DS '70 zette zich in zijn ant- an 'dbrief af tegen een stijging van jelastingdruk. Bovendien maak- >ro- ij er ernstig bezwaar tegen, dat ifcructurele begrotingsruimte, die s ongeveer f 2 miljard bedraagt, iel zou worden bestemd voor toe overheidsuitgaven. OPGEDEELD Drees wil dat dit bedrag, door Rijk jaarlijks te ontvangen bij dmatige groei van de produktie, Ier inflatie, bij gelijkblijvende ta ai, wordt opgedeeld. DS'70 is be- ADVERTENTTE Rectificatie le krant van 2 Juni werd door abuis van het Leidsch Dagblad geboden als Boek van de Maand: DAGBOEK VAN VINCENT VAN GOGH. De Juiste aanbieding luidt: VAREND DOOR NEDERLAND tot 27 juni f 11,50. "t )it boek is o.a. verkrijgbaar bij Boekhandel DE KLER IEÜWE RIJN 45 - LEIDEN reid 9,10 van deze zogenaamde „reële progressie" te bestemmen voor toene ming van de overheidsuitgaven. Het resterende deel zal echter moeten worden gebruikt voor optrekking van de belastingvrije voet in de loon- en inkomstenbelasting Ook het terugdringen van de over- besteding kreeg uiteraard veel aan dacht van dr. Drees jr. Meer dan in het memorandum van de informateur tot uiting komt, wilde hij aangege ven zien, dat. er onmiddellijk dient te worden ingegrepen, wil d'e inflatoi re spanning in de loop van 1972 dras tisch kunnen verminderen. MILDER De antwoord brieven van de drie confessionele fractieleiders bleken veel minder van toon. Ook zij droe gen wel wat bezwaren en verlangens aan, maar over het algemeen sprak uit hun brieven toch, dat zij zich in grote lijnen met prof. Steenkamps voorstellen kunnen verenigen. De enige werkelijke bedenking van de zijde van de KVP kwam tegen de voorgestelde „bevriezing" van de kin derbijslag voor het tweede kind. Verder werd in Veringa's antwoord aangedrongen op een verhoging van de ontwikkelingshulp in het derde en vierde jaar van de komende re- Ook drs. Udink van de CHU bleek de ontwikkelingshulp naar boven te willen halen op het lijstje van priori teiten. Bovendien waren zowel hij als mr. Biesheuvel, de AR-fractievoorzit- ter van mening dat er extra geld voor defensie nodig zal zijn. Want het in stellen van een brede studiecommis sie kan nuttig en nodig zijn, maar dat neemt niet weg —aldus vrijwel gelijkluidend de brief van AR en CHU dat reeds nu een begin moet worden gemaakt met het inlopen van opgedane achterstand en het voorko men van het ontstaan van nieuwe achterstand. ARNHEM Een in volle vaart de weg oprennend edelhert heeft gis teren op de Posbank in Rheden de tienjarige Jolanda Rutten uit Arn hem voor een auto geduwd. Jolan da werd met een gebroken been en schaafwonden in een Arnhems zie kenhuis opgenomen. Enkele loslopende honden hadden het hert, samen met nog een hert, opgejaagd. In paniek vluchtten de herten de weg op, waarbij één hert Jolanda, die samen met haar nicht- Je in de berm langs de weg wandel de, raakte. De herten verdwenen in de "Onzalige bossen". UTRECHT "Maar een klein percentage patiënten houdt zich strikt aan het hun voorgeschre ven dieet, dat merken artsen en diëtisten dagelijk". Dat heeft dr. F. Schwartz van de kliniek voor inwendige ge neeskundige in het academisch dekenhuis van Utrecht, giste ren gezegd ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Nederlandse Vereniging van Diëtisten. "Verbetering is alleen moge lijk als artsen geen dieet voor schrijven als het niet echt nodig is en als hij overbodige beper kingen achterwege laat. De arts moet er rekening mee houden, dat hij met elke beperking een stukje levensvreugde wegneemt" aldus der. Schwartz. "Een ander belangrijk punt is. dat de patiënt overtuigd moet worden van de noodzaak van het voorgeschreven dieet", al dus dr. Swartz „de dië tiste kan daarbij een be langrijke rol spelen. Zij is het immers die in het zie kenhuis naar de voedingsge woonten van een patiënt vraagt". Wanhooy Dr. J. F. de Wijn van het Cen traal Instituut voor Voedings onderzoek TNO in Zeist ver klaarde gisteren dat hard wordt gewerkt aan een zekere stan daardisering van de diëetopvat- tingen. "Nu zijn in de meeste ziekenhuizen er nog net zoveel dieetopvattingen als artsen, en dat leidt in de grote ziekenhui zen tot wanhopige situaties". Informateur prof. Steenkamp bereidde zich gisteren in alle rust voor op het beslissende gesprek dat Tiij vandaag met de vijf frac tieleiders heeft. Op de foto: prof. Steenkamp in het gebouw van de Eerste Kamer tussen zijn vele pa- NIJMEGEN Een gezellige avond van de brandweer in Wychen is ge ëindigd op het Nijmeegse politiebu reau. Nadat een vijftiental spuitgas ten van de Wychense brandweer de avond in Nijmegen had doorgebracht, besloten zij vanwege het late uur nog een bezoek te brengen aan een plaatselijke nachtclub. De portier weigerde hun echter de toegang, omdat de spuitgasten niet correct genoeg gekleed zouden zijn. De brandweerlieden ontstaken hier over in woede en als wraak bonden zij de toegangsdeuren van de nacht club met stevige touwen dicht. Niemand kon meer in of uit de nachtclub. Als vrolijke noot hingen de spuitgasten bovendien nog eer; fiets aan de deur. Na veel wrikken gelukte het de deur van binnenuit te openen, zij het dat enkele schar nieren sneuvelden. De inmiddels gealarmeerde politie rekende hierop de complete brand weer van Wychen in. Gelukkig liep alles met een sisser af. De brand weerlieden beloofden de schade te betalen. De nachtclub deed geen DEN HAAG (ANP) Prof. dr. J. Tinbergen ziet massale armoede als een van de belangrijke oorzaken, die hebben geleid tot de talrijke con flicten, welke in toenemend aantal het internationale politieke beeld kenmerken. Het confict in het Mid den-Oosten, de oorlog in Vietnam en ook het Pakistaanse drama, deze en andere conflicten zijn voor een deel te verklaren uit het feit, dat in de ellende, waarin zoveel mensen leven, zij gemakkelijker bereid worden ge vonden dienst te doen als soldaat, daar het soldatenleven reeds elemen ten van verbetering voor hen bevat. De Rotterdamse hoogleraar zette ïze zienswijze vanmiddag in het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag uiteen. Prof. Tinbergen wees op de toe- Witteveen: PARIJS (ANP) De Nederlandse regering is vastbesloten de gulden zo spoedig mogelijk te laten terugkeren naar de normale marges rond de oorspronkelijke pariteit. Dat heeft minister van Financiën dr. H. Wit teveen gisteren in Parijs verklaard in de vergadering van de minister raad der Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling (OESO). Hij zei dat de Neder landse autoriteiten tot hun spijt vo rige maand de wisselkoers van de gulden aan het spel van vraag en aanbod hadden moeten overlaten, maar hij gaf geen aanwijzingen voor het tijdstip waarop de gulden naar zijn oorspronkelijke pariteit terug keert. Minister Witteveen legde de nadruk op de óoodzaak van gecoördineerd optreden op de Eurovalutamarkt om haar verstorende rol het over drijven van kapitaalbewegingen te verkleinen. De minister vroeg zich tevens af of de Amerikaanse export van langlopend kapitaal wel in overeenstemming is met de be talingsbalanspositie van de Verenig de Staten. Prof. Tinbergen: yy nemende ongelijkheid tussen de in komens in de ontwikkelde landen en de ontwikkelingslanden en op de in snel tempo groter wordende in terne politieke spanningen in de ontwikke lingslanden. Hij zag hier verband met de communistische propaganda, die op bekwame wijze de volkeren van d. eontwikkelingslanden het feit voor ogen houdt, dat de economische ontwikkeling in de communistische landen zich sneller voltrekt dan in de kapitalistische wereld. De bevolkingen van de ontwikke lingslanden zijn zich niet altijd be wust van de dwangmaatregelen, die karakteristiek zijn voor het fcommü- nistische systeem en het moet op zijn minst twijfelachtig worden-geacht, of de westerse methoden van ontwik- Confessionele werkgevers: van onze sociale redactie) DEN HAAG De confessionele werkgevers vinden dat de Sociaal- Economische Raad een algemene uitspraak over een uitkering ineens achterwege moet laten. In de com missie van de SER, die het halfjaar lijks economisch rapport voorbe reidt, is een dergelijke uitkering in eens onlangs aan de orde gesteld Het christelijk werkgeversverbond ziet echter geen aanleiding voor een uitkering ineens over de gehele linie. Een uitkering ineens kan een tech niek zijn om een netto loonstijging toe te kennen zonder blijvend het. loonniveau te verhogen, zoals dat is gebeurd in de nieuwe bouw-c.a.o. en in enkele c.a.o.'s van het AKZO- concern. Volgens berekeningen van de chris telijke werkgevers zijn thans nieuwe contracten afgesloten, die betrekking hebben op in totaal 650.000 werkne mers. De reële loonstijging bedraagt gemiddeld 2 1/4 procent. In werkgeverskring zal morgen beraad plaatsvinden over de loon maatregel. Het lijkt waarschijnlijk dat de werkgevers zich niet zullen verzetten tegen het verdwijnen van de loonmaatregel. Eerder hebben zij zich immers niet verzet tegen invoe ring van die maatregel. DEN BOSCH Pater Krekelberg is gisteren in hoger beroep door het gerechtshof in Den Bosch veroor deeld tot een boete van 75 gulden. Dat was conform de eis en conform de uitspraak van de Maastrichtse rechtbank, waartegen de pater Je zuïet in hoger beroep ging. Met een steen gooide pater Kre kelberg in augustus van het vorig Jaar de ruiten in van een sexboetiek in Maastricht. Naar z'n zeggen pro testeerde hij daarmee tegen de ze denverwildering in West-Europa. Arnhemse kunstenaars "Sonsbeek buiten de perken" gaat perken te buiten Arnhem Volgens een aantal woe dende Arnhemse kunstenaars gaat de geldsmijterij rondom de komen de Sonsbeektentoonstelling „Sons beek buiten de perken" alle perken te buiten. De in totaal een miljoen gulden kostende manifestatie wordt op plakkaten die door de hele Arn hemse binnenstad zijn geplakt, af geschilderd als „hobbyisme voor en door elite. En dit nog wel met ge meenschapsgeld, waarvan 233.000 gulden van de Arnhemse bevolking moest komen" zegt het plakkaat. Ook worden de namen genoemd van de raadsleden die indertijd voor kredietverlening aan „Sonsbeek" stemden. De aksiegroep BBK die „achter" de affiches zit, levert al een paar Jaar slag tegen culturele ambtenaren, b en w van Arnhem en tegen de volgends hen eigengerei de gemeentemuseum-directeur Pierre Jansen. Het heeft vooral kwaad bloed gezet dat Pierre Janssen bij de laatste Sinterklaasverkoop in het museum „23 Gelderse kunstenaars heeft weggezuiverd". Pierre Janssen maakt ook deel uit van de organi satie van „Sonsbeek buiten de per ken" dat op 16 Juni wordt geopend. keling aantrekkelijk zijn voor de ar me massa's in de ontwikkelingswe reld. Gebeurtenissen als de politie ke radicalisering van West-Bengalen in India en de overwinning van pre sident Allende in Chili spreken wat dit betreft duidelijke taal. Zowel om humanitaire als om po litieke redenen is het dringend noodzakelijk, dat de levensstandaard in de ontwikkelingslanden wordt ver hoogd. Komt er geen verandering in de huidige tendens dan zullen de po litieke tegenstellingen in vele landen steeds groter worden en zullen de conflicten aanzienlijk toenemen. Zulke conflicten kunnen zich gemak kelijk uitbreiden tot oorlogen en ook uitbreiding van lokale oorlogen moet niet onmogelijk worden geacht. Dit is de reden, aldus prof. Tin bergen, dat de rijke landen actiever moeten meewerken aan verhoging van de levensstandaard in de arme wereld. Hij betreurde het in dit ver band, dat de Verenigde Staten en an dere landen niet bereid zijn gebleken te streven naar een financiële bijdra ge van één procent van het nationaal bruto produkt ten behoeve van de ontwikkelingslanden. Ook het protectionisme van de Eu ropese gemeenschap is volgens prof. Tinbergen te laken, evenals de han delspolitiek van vele landen, o.a. de Verenigde Staten, die verhindert, dat de ontwikkelingslanden zich kun nen toeleggen op de vervaardiging van de produkten in die industriesec toren, waarin zij concurrerend zijn. De kans is groot dat kabinetsin formateur prof. Steenkamp een ne gatief rapport zal moeten uitbren gen aan de koningin. Het zou bete nen, dat hij geen mogelijkheden heeft gezien om een parlementair meerderheidskabinet op de been te brengen. Op en buiten het Binnen hof zijn al vele gedachten geuit over wat er dan zou moeten gebeuren. Een van de geopperde denkbeel den is dat de kamer maar weer bij elkaar moet komen of zij nu wel een aanbeveling kan geven aan de koningin. Praktisch noch principieel is dat echter op korte termijn moge lijk, want de kamer heeft zich op 12 mei jl. zelf buiten spel gezet, door geen enkel advies aan de koningin uit te brengen. De kamerleden verwierpen een voorstel van Van Mierlo om drs. J. den Uyl voor het formateurschap aan te bevelen. Daarmee maakten zij in feite de baan vrij voor de tot nu toe gangbare procedure bij de kabinetsformatie: de koningin zou zelf een beslissing moeten nemen. Tijdens de discussie in de kamer over de motie-Kolfschoten op 2 maart en tijdens de gedachtenwisse- ling op 11 en 12 mei van de nieuw gekozen Tweede Kamer bleek dat de meerderheid slechts één keer wil de praten over een aanwijzing van een aspirant-formateur of informa teur. Alleen drs. Den Uyl en zij het iets gereserveerder mr Geertsema vonden, dat de kamer in een later stadium alsnog een tweede mogelij kheid moest krijgen om een aanbeveling te doen. Zij kregen echter geen bijval. En terecht want het zou lijnrecht in strijd zijn met de motie van 2 maart Jl. en is bovendien staatsrechtelijk gezien uit den boze. De zaak zou bij zonder verwarrend worden en bo vendien constitutioneel onhoudbaar zijn. Alles nog daargelaten zou de kamer zoiets onmogelijk kunnen doen zonder de inhoud van het eind rapport van de informateur te ken nen. En dat eindrapport is in de aller eerste plaats bestemd voor de konin gin. Zij immers wees prof. Steen kamp als informateur aan nadat de kamer verstek had laten gaan. Zij is dan ook de eerste die beslissen moet wat er met het stuk moet ge beuren. De koningin heeft dan een aantal mogelijkheden. Zij kan bijvoorbeeld de vice-president van de Raad van State, de voorzitters va, de beide kamers en de fractievoorzitters van de partijen consulteren. Maar daar mee is de kous niet af. Zij kan een nieuwe informateur aanwijzen of iemand een formatieopdracht geven. Een derde mogelijkheid is aandrang bij minister-president De Jong uit te oefenen om de ontslagiaanbi eding van het demissionaire kabinet terug te nemen. Zou het kabinet De Jong terug komen dan is het onwaarschijnlijk dat de Kamer direct ontbonden zou worden en er nieuwe verkiezingen zullen worden uitgeschreven. Dit zou namelijk vrij zinloos zijn, omdat de kans op belangrijke wijzigingen ge ring is. Er is echter één mogelijkheid, dat een aanmerkelijk andere stembus uitslag tevoorschijn komt: een flin ke uitbreiding van het kiezerskorps. En die mogelijkheid is er. Immers er ligt een aantal grondwetswijzi gingen in portefeuille waartoe on der andere de verlaging van de kies gerechtigde leeftijd tot achttien Jaar behoort. De nieuw gekozen Tweede Kamer en vervolgens de Eerste Ka mer zouden deze voorstellen kunnen goedkeuren, waarna nieuwe verkie zingen met mogelijk flinke ver schuivingen kunnen worden uitge schreven. Dr. E. van Raalte ADVERTENTIE ^^0 héle beste halve zware.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7