Wil Warmond saldo van zandwinning in regiopoE_doen? Gebak geen borg voor feestelijke stemming DE LEID' SE Veertiende avondvierdaagse BLLD GRONDVERKOPER LEIDEN GAAT ER OVER PRATEN Saljoet meet 100 kub. meter Kind DUREX Leraar te snel (100?) over de Churchilllaan ze... ze zijn er weer! DINSDAG 8 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Vervolg van pagina 1 LEIDEN B. en W. hebben gister avond op zich genomen met het gemeente bestuur van Warmond te gaan praten over nkele voorwaarden, die de PAK-fractie he vil verbinden aan de verkoop van 41 ha. rond in de Zwanburgerpolder. Warmond 'al 1 5 ha. van deze grond vergraven. Het mi Het begon allemaal zo gezellig gister avond in de Leidse raad, met een gebakje bij de koffie, op rekening van het feit, dat de heer en mevr. Vis op deze dag 25 Jaar waren ge trouwd en voor rekening, zo deelde hij zelf mee, van de nieuwe burge meester, die meteen op het gemeen telijke budget bezuinigde door het gebruikelijke koekje bij 't tweede kopje koffie weg te laten Felici taties! Namens de raad voor PvdA- fractieleider Van Aken en in dit verband van de raadsverslaggevers. Door Hans Melkert Immers, die mogen niets zeggen in de raad. Jammer, want anders had den ze het gisteren vast gedaan. Als raadslid kun je zeggen, dat je het niet snapt, hoewel velen dat van wege de image niet zullen doen. Als raadsverslaggever kan Je dat niet. En er waren zaken, die ik niet dui delijk vond overkomen. Dat geeft dus een communicatiestoornis tus sen raad en burgerij en dat is te meer jammer nu de publieke tri bune slecht bezet was. Het was geen boeiende agenda en wie kon verwachten, dat deze raad vier uur nodig zou hebben? Het spel-met-de-blokken kwam e- venwel weer te voorschijn en dat gaf de nodige vertraging. De gren zen lagen ditmaal niet helemaal scherp, want bij stemmingen ble ken raadsleden uit het „regerings- blok" gemakshalve zo genoemd soms met het oppositieblok mee te gaan. Verwarrende discussie soms in deze vergadering, politieke „Spielerei" ook, leuk voor de insiders mis schien, maar niet altijd even dui delijk. En duidelijkheid heeft de burgerij de kiezer nodig. Wat te denken van de duidelijkheid van D'66-er Kuyper, die middenin de behandeling van een volgend voor stel terugkwam op een vorig punt met een voorstel van orde? De spe ciale lamp, die Kuyper op zijn raadstafel heeft gekregen of gezet, omdat hij het licht in de raads zaal slecht vindt, is kennelijk nog niet duidelijk genoeg Burgemeester Vis houdt deze dingen wel in de hand. altijd hoffelijk, maar wel als een strenge en soms be straffende onderwijzer. Hij komt niet voor niets uit het onderwijs Hü is helemaal bij de zaak en duldt geen omwegen. Intelligente en ook arrogante PAK-fractielei der In 't Veld bracht hem even in verwarring met zijn opmerkin gen over 't feit. dat de burgemees ter geen lid van de raad is en dus geen hoofdelijke stemming mag vragen. Dit zal worden nageplozen, maar PAK-fractiegenoot Kuy per vond een elegante tussenoplos sing: hij vroeg zelf om hoofde lijke stemming. In 't Veld was. zoals vanouds, in ge vecht met wethouder Harmsen van financiën, maar verschoot zijn scherpste kruit op wethouder Kret, die een brief had vergeten, zich dit had bedacht, maar niet mee gedeeld aan het PAK. In 't Veld noemde dit onbehoorlijk. Kret las zijn volle agenda voor om zijn commissie te excuseren. Het was allemaal niet zo gezellig met opmerkingen over en weer, soms onverstaanbaar, wat burgemeester Vis verleidde tot de uitspraak, dat hij interrupties prachtig vindt, maar dat ze wel voor iedereen te verstaan moeten zijn. Misschien is er voor het scheppen van een min der prikkelbare sfeer toch iets te zeggen voor het idee van PvdA-er Kwik om alle raadsleden uit te no digen om mee te gaan op zwem badenexcursie. Wethouder mevrouw Den Haan zei het op de betreffen de commissieleden te willen hou den, hoewel het haar „dolgezellig" lijkt om met de hele raad met een bus op pad te gaan Van Aken zei, dat een centrumge- ieente-in-de-knel als Leiden dit lag eisen. De zandvoorziening voor nnie Merenwijk is op andere wijze ver- j ikerd, de voorziening met afdek- ^ai -ond wellicht ook, maar er zijn an- e (jere plaatsen de toekomstige wijk tevenshove, de plantsoenen e.d. aar Leiden de zwarte grond best an gebruiken. Warmond moet Lei- aten tien jaar gelegenheid geven de ndie grond voor niets af te nemen en oejit schaarse artikel desnoods op te kaïlaan. 1001 Wethouder kret had bezwaren, om- 1 at het inbouwen van deze voorwaar- sn z.i. het risico inhoudt, dat hel re'?sultaat van de onderhandelingen P„pet Warmond teniet wordt gedaan, dat betekent, dat Warmond niet il meewerken aan de grenscorrectie, ie Leiden nodig heeft voor uitvoe- ing van het plan voor de Merenwijk. lUW eeft om aan Warmond voor te ja ihrijven wat er met het batig sal- 'de o gaat gebeuren. Wat de zwarte als rond betreft merkte de wethouder j. p, dat het een vraag is of het op- F aan e.d. hiervan goedkoper zal zijn H an het kopen van afdekgrond. Van Aken hield voet bij stuk merk- opie op, dat een buurgemeente zich het ersJ)t van de benarde centrumgemeen- moet aantrekken, sprak over de erhoudingen in de agglomeratie en lende het amendement in. Op het 'eerwoord van de wethouder dat B "sii W op deze manier geen onder - andelingsmarge hebben, raadde de Dcialistische leider het college aan, maar het voorstel aan te houden eerst met Warmond te gaan pra- en. Dit gebeurde. PAK wil zo legde PvdA-fractievoorzit- ter Van Aken in een amendement vast Warmond verplichten het batig saldo van de zandwinning te stoppen in een mede door Leiden te beheren fonds regiovoorzie ningen en Leiden de mogelijkheid geven voor niets een deel van de afdekgrond, de z.g. zwarte grond, te gebruiken. Gastarieven Voor het eerst is van Russische IJde medegedeeld, hoe groot het inf uimtestation Saljoet is. dat op 19 Pril werd gelanceerd en gisteren Bul 'cd bemand door de kosmonauten m an de Sojoez-ll. Konstantin Feok- I Istow, die in 1964 een ruimtevlucht 3ck! eeft gemaakt, verklaarde in het :oml Ulmtevaartcentrum Baikonoer dat 't ruimtestation een inhoud heeft an 100 kubieke meter, dat de groot- ga1 te doorsnede vier meter bedraagt en httt ie lengte van de combinatie van Sal- oet en Sojoez 20 meter. De Russen hebben overigens nog let bekend gemaakt, hoe lang de osmonouten in de Saljoet zullen sial wtoeven en wanneer zij met de So- °ez naar de aarde zullen terugke- en. Het was niet de enige PAK-zege, als was ze voorlopig, in de verga dering. Van Baaren (PvdA) zei, dat de PAK-fractie noodgedwongen ak koord gaat met de voorgestelde ta riefsverhoging voor gas (en elektrici teit). Hij hekelde de distributiebedrij ven. die geen kans hebben gezien de inkoopprijs van aardgas lager te krijgen terwijl de Ned. Gasunie een winst van f 91 miljoen heeft gemaakt. Hij diende een amendement in om te voorkomen, dat binnen korte tijd opnieuw tariefsverhoging aan de or de zal komen. Daartoe legde hij de grens van de tariefgroepen III en IV van 2100 op 8520 m3 afname per jaar en handhaafde hij het vastrecht van tariefgroep IV op f 12,50 per maand (in plaats van de door B en W voor gestelde verlaging tot f 11,25). In een ev.en ingewikkeld betoog als de indie ner ontraadde wethouder Harmsen dit amendement, maar het werd aan vaard met 17 tegen 14 stem men. waarbij het niet-complete PAK o.a. de stem van SGP-er Houtman meekreeg. Net geen PAK-zege bij de door In 't Veld (PvdA) ingebrachte bezwa ren tegen het voorstel om akkoord te gaan met een voorschrift van ge deputeerde staten voor een begro tingswijziging voor 1970. Deze willen, dat een subsidie voor bovenwijkse voorzieningen noord-zuid-ver binding) ten goede komt van de al gemene dienst. Volgens In 't Veld hout deze regeling een aantasting van het voorzieningenpeil in. Het systeem van de centrale financiering is hiermee z.i door de mand gevallen. De maat is vol, we moeten dit hard spelen, aldus de PAK-fractie- leider, die verontwaardigd was over het feit, dat B en W hierover niet nogeens met GS wilden gaan praten. Voor het college en de meerderheid van de raad woog kennelijk zwaar het argument, dat wethouder Harm sen aanvoerde: als we dit voorstel aannemen, kunnen we doorgaan met de noord-zuid-route. Het colle gevoorstel werd met 16 tegen 15 stem men aanvaard. Leg< Eveneens een krappe overwinning voor het „regeringsblok" bij het voor stel om de legesverordening te blij ven hanteren zoals nu en een voorstel van drie PAK-leden later in ogenschouw te nemen. PSP-er Walle voelde hiervoor niet en hij trachtte via een amendement door de ach terdeur. zei wethouder Harmsen zijn zin te krijgen. Argument was, dat het naar het idee van het PAK te gek is, dat mensen in krotten met woningnood f 30 moeten betalen voor een medische verklaring die erkent, dat ze krepeergeval zijn. Harmsen noemde het voorstel van Walle en de zijnen om een subsidieregeling in het leven te roepen het maken van de sentimentele toer, wat z.i. niet no dig is, omdat een krotbewoners echt geen trap-na wordt gegeven. Het amendement werd met 16 tegen 15 stemmen verworpen en het college voorstel met dezelfde stemmenver houding aanvaard. Koopavond Nog enkele punten tot slot: Wethouder Lijten deelde mee. dat hard wordt gewerkt om verzoeken om een koopavond van een aantal straten in de raad van 28 juni tr brengen, zodat hier de koopavond 1 juli kan ingaan. Wethouder Duyverman zegde 'n onderzoek toe naar de oorzaken van het geringe aanbod van kandidaten voor hoofd van een school. Burgemeester Vis zei, dat wen sen van de brandweercommandant o.a. een autospuit van f 84.000 zo snel mogelijk in de raad zullen ko men. Wethouder Kret ging niet in op een opmerking van D'66-er Kuyper. dat deze bezwaren heeft tegen af braak van de zuidwand van het Waardplein in de sanering, die zi.i. uitstekend gerestaureerd kan wor den. Betaling van rente en aflossing werd gegarandeerd van een door de stichting huisvesting werkende Jon geren aan te gane geldlening voor aankoop en verbouwing van het pand Haven 10. échrijuen Naar aanleiding van het stuk "Een 5-jarig Leids meisje inzet van een gevecht" wil ik met het volgende reageren op de heer Van der Meer. Hij is nooit goed geweest voor mij en mijn kind. Toen het geboren was. lag ik negen dagen in het ziekenhuis. Hij is één keer op bezoek geweest. Geen cent heeft hij uitgegeven voor kleertjes en wat al zo nodig was: oude rommel van kennissen. Toen Yvonne twee jaar was, er kende hij pas dat het kind van hem was. Maar wel streek hij al die tijd de kinderbijslag op. Hij heeft mij en mijn kind vier of vijf maal de straat opgescvhopt, met alles wat ik had. Dat is ook in de nacht gebeurd. Dit is bij de politie en familie bekend. Wil zo iemand zich beklagen over de kinderbescherming? Hij kan zich wel mooi voordoen, maar ik heb me al die Jaren dood moeten werken in de verpleging bij Zonnewende. Che- matis en Solglytt om voor mij en mijn kind te kunnen zorgen. De heer v.d. Meer beklaagt zich erover dat de kinderbescherming niet deugt. Deugt hij wel? Hij is de enige wiens schuld het is dat het kind in dat tehuis is. Ik zal net zo lang vechten tot ik mijn kind terug heb. Ik kan er voor zorgen, wat hü nog nooit heeft ge daan. De moeder van Yvonne, mevrouw Smits-Smit Leiden. ADVERTENTIE THE BEST THERE IS.. overal verkrijgbaar Dr. Kruisinga akkoord met nieuwe kliniek LEIDEN Staatssecretaris Krui singa (sociale zaken en volksgezond heid) heeft in principe zijn medewer king toegezegd aan de stichting „professor Jan Mulder kliniek" die in Leiden een nieuw revalidatiecentrum wil bouwen. De toezegging betekent, dat kan worden begonnen met het opstellen van een bouwplan. De nieuwe kliniek dient onder meer ter vervanging van de Annakliniek te Leiden en Sole Mio te Noordwük, die beide sterk zün verouderd. Het centrum komt te staan op een terrein tussen de Annakliniek en het nieuwe Academisch Ziekenhuis. Het revalidatiecentrum krijgt 190 bedden. Daarvan zün er 30 bestemd voor kortdurende revalidatie, en 80 voor zowel de orthopedie als de reu matologie. Voor de Leidse kantonrechter LEIDEN „Toen ik hem voorbij zag rijden, dacht ik direct dat hij veel te hard reed. Wij zijn dus achter hem aangegaan en stelden via onze snelheidsmeter vast, dat hij over vrijwel de gehele lengte van de Churchilllaan met een snelheid van circa 100 km/u reed". Zo ongeveer luidde de verklaring van de verbalisant in de zaak, die gisteren diende tegen een 30-jarige leraar uit Leiden. De leraar gaf toe. dat hü in de een waarnemingfoutje kon hebben Dit leegstaande pand Ha ven i garantie van betaling van rente 10 wordt een huis van de stich- \en aflossing van aankoop en ver ting huisvesting werkende jonge- bouwing. ren. De raad gaf zijn fiat aan de I (Foto Holvast) ADVERTENTIE avond van de 25ste februari j.l. op de Churchilllaan de maximum toe gestane snelheid had overschreden, maar met niet meer dan circa 20 km. u. Hij had, zo verklaarde hü ten stelligste, absoluut geen 100 km/u gereden. Verbalisant kon volgens de leraar destüds geen zuivere waar neming van zijn snelheid verrichten en wel, omdat er tussen zü'n auto en de politieauto nog enkele an dere auto's reden. „Wü reden op een afstand van circa 50 meter constant achter hem can en er reed geen enkele auto tussen verdacht-es auto en de onze", 70 weerlegde verbalisant hierna ver- dachtes opmerking over de züns in ziens „onzuivere" waarneming. De leraar wond zich over een en ander nog al op. Hü stelde met stemver - neffing vast, dat in de tegen hem aanhangig gemaakte zaak de feiten niet objectief waren vastgesteld. „Als it die 100 km/u aanhoudt en mü dienovereenkomstig veroordeeld, maakt ook U zich schuldig aan een subjectieve benadering van mün overtreding", zo richtte hü zich rechtstreeks tot de kantonrechter, mr. R. de Brvüjn. nadat de officier van Justitie, mevr. mr. A. C. Quik— Schuyt een geldboete van f75 subs. 7 dagen had geëist.. Zü kwam tot deze betrekkelijk lage eis, omdat zü cr rekening mee wilde houden, dat gezien de afstand waarop de poli tieauto verdacht-es auto volgde (cir ca 50 meter) verbalisant mogelijk LEIDEN In het sportpark bü de Leidse Hout is gisteravond voor de veertiende keer de avondvierdaag se van de wandelkring Leiden van start gegaan. De deelneming was ditmaal iets minder dan vorig jaar. Toen zetten ongeveer 200 wandelaars de pas er in, nu waren het er welgeteld 181 die vol goede moed aan de 10 of 15 kilome ter begonnen. De avondvierdaagse is vooral de vierdaagse van de jeugd. Het aantal lopers dat gisteren van plan was om de eerste medaille te behalen, maak te met een getalssterkte van 133 het leeuwendeel uit van de groep. Daar naast waren er nog altüd twee „oud gedienden" met elf onderscheidings tekens. en één wandelaar die nu voor de dertiende keer meedoet. De EHBO was paraat, om eventue le blaren door te prikken, maar meestal komen die pas de tweede avond. Ook vanavond bedragen de af te leggen afstanden tien (voor de jeugd van 8-13 jaar) en vüftien (voor- boven de 13) kilometer. Start en aankomst liggen weer in het sportpark, waar donderdagavond ook de slotontvangst plaats vindt. Een groep wandelaars van de Leidse avondvierdaagse op weg. Déze opname (foto Holvastwerd op de eerste avond gemaakt bij de Warmonderweg. gemaakt. De kantonrechter was het in dit opzicht niet met de officier eens. Hy kwam tot de conclusie, dat ver balisant, mede gezien diens aantal dienstjaren, in het waarnemen van juiste snelheden en nog wel zoals in dit geval via een geükte snelheids meter dermate goed getramd was, dat een fout van 30 km/u uitgesloten kon worden geacht. Waarbij boven dien nog kwam, dat verbalisants collega, die naast hem zat, tot de zelfde waarneming, dus circa 100 km/u kwam. Op grond van deze fei ten vonniste hü de leraar met een boete van f 125 subs. 12 dagen. Deze gaf te kennen in hoger beroep te zullen gaan. Een 25-jarige automonteur uit Leiden bleek het ook al niet zo nauw met de maximum snelheid te heb ben genomen. Hü stoof in de avond van de 11-de april j.l. per auto met een snelheid van circa 120 km/u over de Nieuwe Offemweg te Noordwük en dus niet minder dan 70 km./u te hard. „Je raakt daar gewoon in de war" zo voerde hü als excuus aan. "Ver derop is geen snelheidsbeperking en ineens komt er een stuk waar niet harder dan 50 km/u. mag worden gereden". Het desbetreffende bord had hü vanwege zün hoge snelheid) niet gezien. De officier vond, dat verdachte destüds een uitermate gevaarhjke snelheid had ontwikkeld. Zy wilde wel rekening houden met het feit. dat de onverwachte snelheidsbeper king ter plaatse in verdachtes na deel werkte. Zü eiste daarom al leen een geldboete van f175 subs. 17 dagen en liet verdachtes rijbevoegd heid ditmaal nog buiten het ge ding. De kantonrechter maakte er f 150 subs. 15 dagen van. „Ik was al voor driekwart over dat rijwielpad toen hü tegen de opleg ger reed. Als hü even was uitgewe ken. zou er niets zün gebeurd". Dit pleidooi werd gevoerd door een 27- jarige chauffeur uit Dordrecht, die terecht stond, omdat lüj met zün trekker en (zwaar beladen) oplegger komende vanaf de afrit van Rijksweg 5 geen voorrang had verleend aan een op het fietspad langs de Hoge Rijndijk rüdende gemotoriseerde bak fiets. Bü de botsing liep de bestuurder van de bakfiets slechts enkele lichte verwondingen op. De Dordrechtenaar vond de handelwüze van de bakfiets bestuurder zeer afkeurenswaardig. „Ik reed met een vracht van enkele tonnen en hü met een licht bak- fietsje. Hü reed zonder te remmen pardoes tegen de oplegger op en toen ik hem vroeg ..moest dat. nou" antwoordde hü „ik had voorrang en jü was dus fout". De officier zei in haar requisitoir dat zü wel enig begrip voor ver dachtes moeilükheden bij het correct manoeuvreren met zün zwaar be laden vrachtvoertuig kon opbren gen en liet het daarom heel mild bü een eis van f35 subs. 3 dagen De rechter vonniste conform. „Dat is een zeer matige boete voor een der gelijke overtreding en U zult onge- twüfeld wel tevreden zün". zei hü tot slot tegen verdachte. Deze knikte bevestigend.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3