Aandacht voor duingebied Geslaagd aan de ehr. techn. school Eerste Leidse kinderkantine Vlaamse troubadour in Lakenhal Jaarvergadering "Het Zuid-Hollands Landschap" Ruim 1000 fietsers in Zoeterwoudse sterrit Examens Schijndemocratie in academie Oegstgeest Bericht MAANDAG 7 JUNI 1971 LEEDSCH DAGBLAD LEIDEN/NOORDWIJK De stichting "Het Zuid-Hollands Landschap" had zaterdag het zoeklicht gericht op het fraaie duinlandschap in de omgeving van Noordwijk en Noordwijker- hout. Aan de jaarlijkse wapenschouw de jaarvergadering met excursies namen 150 leden uit alle delen van het land deel. De nieuwe picknikplaats „Nieuw-Leeuwenhorst" werd zonder officieel vertoon in gebruik gesteld. De Jaarvergadering in het Zinger- hotel had een vlot verloop. Voorzit ter mr. M. C. loemers wees erop, dat er in het algemeen bestuur het zal uit minder leden gaan bestaan meer plaatsen beschikbaar komen voor figuren uit de ledenvergadering gekozen. Het aantal vertegenwoordi gers van overheid en organisaties zal worden beperkt. Daardoor krijgen de leden meer invloed op de gang zaken. Door de aanstelling van een pla nologische medewerker zal zei Bloemers, meer dan voorheen syste matische aandacht kunnen worden geschonken aan de ontwikkeling in de provincie en kan men een wakend oog houden op wat er, met het oog op gemeentelijke bestemmingsplan nen. vooral op het platteland gebeurt want door allerlei omstandigheden met de uitbreiding van gemeenten verband houdend, kan het landschap hard achteruit gaan. Dat moet wor den voorkomen. Stichting-directeur ir. W. J. Wei- dema wees erop, dat in „Nieuw-Leeu- wenhorst" onder Noordwijkerhout 'r picknickplaats is ingericht en dat de Vogelwacht Noordwijk klaagt ove achteruitgang van de vogelstand in het gebied, onder meer door het uit halen van nesten en het drukke be zoek. „De Blink", waar één van de excursies naar toe leidde, is een prachtig geaccidenteerd terrein met "n opmerkeüjke vegitatie en een selende konijnenstand, waaronder op het ogenblik een ziekte heerst. Huys te Warmond Het „Huys te Warmond", zei ir. Weidema, geeft betrekkelijk weinig problemen. Het enige is, dat gebrek aan financiën een rol spelen bij de restauratie van de op de monumen tenlijst staande brug, de concierge- boswachterswoning en de ingangs partij. In '72 hoopt men echter toch met deze restauratie gereed te zijn. De moeilijkheid is, dat de stich ting grote bedragen moet voorschie ten, omdat het rijk de 80% sub sidie eerst overmaakt als het gehele werk is uitgevoerd. Het meest zorgelijke object is de zo genaamde Blauwe Molen in Alkema de, die in onderhoud is bij de Rijn landse Molenstichting. Het ziet er naar uit, dat de restauratie van deze molen thans snel gestalte krijgt. Door ziekte van de restaurateur is het werk belangrijk vertraagd. Jongerengroep „Woubrugge" in Bijkerk.Noord LEIDEN De populaire Jonge rengroep „Woubrugge" zal a.s. zon dag de muzikale omlijsting verzor gen van de eucharistieviering van 11 uur in de Bijkerk-Leiden-Noord (aula van de Alphons Ariënsschool aan de Timorstraat)Deze jonge rengroep staat onder leiding van pa ter J. van Sasse van Ysselt. De cele brant van aanstaande zondag is pa ter De Ponti. Beroepschrift LEIDEN Maandag 14 Juni a.s. behandelt de commissie beroepschrif ten een beroepschrift van de heer C. J. M. Laken uit Leiderdorp. Bur gemeester en wethouders wezen n.l. djn verzoek af om toestemming tot het tijdelijk plaatsen van een woon keet op het tuindersbedrijf achter het perceel Vlietweg 66 alhier. Het beroep wordt in het openbaar be handeld in de koffiekamer van het stadhuis om 3 ui Ir. Weidema, die eveneens de tal rijke andere bezittingen in de pro vincie besprak, merkte op, dat het terrein „De Haak" in Nieuwkoop ook de nodige problemen oproept. Door dat de Hollandse kade is verhard komt er meer druk op dit prachtige terrein bij 't plassengebied. Deze weg is oorspronkelijk 'n fietspad, doch er mogen nu in één richting ook auto's van gebruik maken. Burgemeester mr. J. M. Bonnike van Noordwijk, die de vergadering bij woonde, noemde de natuurbescher ming en de strijd om het behoud van natuurgebieden bijzonder belangrijk. Er bestaat, zei hij, een nauw contact en veel samenwerking tussen de ge meente Noordwijk en de stichting, want er zijn in dit duingebied tal rijke problemen, die om een oplossing vragen. LEIDEN Aan de chr. te school Zuidwest is een groot aa leerlingen geslaagd. In de afdeling metaalbewerken werd het diploma behaald door: Jac ques le Febre, Rudy de Graaf, Jan Gijsman*, Ton Hakkenberg, Bram de Jeu, Peter Pot, Nico Rijsbergen, al len te Leiden. Ernst Daniël, Jo- han v. d. Kroef Wim Roest, Rolf Schultz, Fred ter Veen allen tc Lei derdorp. Gert Hortensius te Hazers- woude. Hans Rasenberg, Kees Ver loop, Arie Vooys, te Katwijk. Maar ten van Duivenboden en Arie v. d. Niet te Noordwijk. Dik Cederhout en Ben Heemskerk te Rijnsburg. Tonny v. d. Ende, John Euser. Frits Hollander, Dick Terlouw*, Peter Ver burg, allen te Voorschoten. Leon van Hoven en Leo Visser te Wasse naar. Piet van Teijlingen te Zoeter - woude. De leerlingen met een - be haalden het T-diploma. Het examen wordt voortgezet met 4 kandidaten. Ih de afdeling timmeren werd het diploma behaald door: Cor Arnoldus Hans Dunsbergen, Loek Kirch, Mark, Wim Nagtegaal, Rien Schouls, Henri Vorst, Peter de Winter, René Wolvers,, allen te Leiden. Jaap de Jong te Leiderdorp. Maarten Hoos en Aad Nagtegaal te Noordwijk. Jaap Passchier en Jan Passchier te Noordwijkerhout. Henk van Egmond Wim Kromhout te Rijnsburg. Walter Ruschenberg te Valken burg. Hans de Graaf en Peter Kar- ins te Voorschoten. Henk van Dyk te Wassenaar. De met een ge merkte leerlingen behaalden het T- diploma. Het examen wordt voort gezet met 10 kandidaten. In de afdeling stukadoren werd 't diploma behaald door: Koos Duij- tan, Niek Peters, te Leiden. Jan Amsterdam, te Roelofarends- veen. Rob Bisschops, te Sassenheim. In de afdeling brood-banketbak ken werd het diploma behaald door: Harry Borst, Arie Ciere, Wim Coert, Ruud Doder er, Frank Jansen, Piet Kooien, Nico van Rijnswou, Adriaan Sasburg. Rob Snik, Wil v. d. Steen, Dick Stuurwold, allen te Leiden. Hans Callenbach en Eric Schultz te Leiderdorp. Titus Valentijn te Ter Aar. Nico Klinkenberg te Hillegom. Trudo Bosch, Wim Krijgsman, Jaap Schaap, Jan Schaap, allen te Kat wijk. Jos Korenhof te Oegstgeest. Aad Kromhout en Henk Postma te Rijnsburg. Kees Caspers en Jan Ha vik te Stompwijk. Hans Imthorn en START IN MORSKWARTIER LEIDEN Uit een enquete op verschillende scholen in Leiden en Oegstgeest is gebleken, dat er grote behoefte bestaat aan overblijfge- legenheid (tussen de middag) voor Schoolgaande kinderen van 4-12 jaar In Den Haag draaien al ruim een Jaar met succes zg. kinderkantines. De eerste Leidse kinderkantine zal binnenkort geopend worden in het Morskwartier en wel in het clubhuis van de speeltuin Morskwartier ach ter de Damlaan. Zowel binnen als buiten is genoeg ruimte voor de kin deren om te spelen. Waar nodig zul len de overblijvers van en naar school begeleid worden naar de kantine, *aar ze onder toezicht him meege brachte brood kunnen opeten. Voorlopig gaan de gedachten uit baar 30 kinderen onder leiding van 2 leidsters. Deze worden gekruteerd Uit moeders die dit werk tevens als een part-time baan kunnen beschou wen, daar er een redelijke vergoeding wordt gegeven. De overblijfkosten be dragen f 1,- per kind per dag, inclu sief een beker melk of karnemelk. Het is de bedoeling dat de kantine 10 augustus (begin van het nieuwe schooljaar) open gaat. Ook de crèche van Mevrouw Ver- hey van Wijk (Burggravenlaan 11) zal vanaf deze datum worden uitge breid met een overblijfmogelijkheid. De Gemeente Leiden staat positief tegenover dit project en heeft een bescheiden subsidie' toegezegd. Vroom en Dreesmann is behulpzaam bij de inrichting van de kantine. Ouders die hun kinderen willen la ten overblijven wordt verzocht zich op te geven bij een van onderstaande contaktadressen: Topaaslaan 80; O- paalstraat 104, Jos. Haydnlaan 23, Cobetstraat 19 en Meyerskade 1. Gijs Ravensbergen te Valkenburg. Voorst* te Lisse. Leen Roel de Heus en Wim Oorschot te Voorschoten. Gerard Knijnenburg te Wassenaar. Nico van der Hoeve te Zoeterwoude. Het examen wordt voortgezet met 7 leerlingen. Goevor- De nieuwe picknick-plaats "Nieuw-Leeuwenhorst" (Foto Holvast) Eendracht-jeugd in de prijzen In de afdeling elektrotechniek werd het dipolma behaald doorWim Breuker*. Frans de Bondt*, Wim El- fert*, Hans van Exter, Jan van Gaa ien*, Bert Mostert, Kees Rozema, Vincent Sala*. Bart Versteeg*, allen te Leiden. Johan v. d. Werff* en Martien Witsenburg* te Leiderdorp. Jaap v. d. Bent*, Maart v. d. Boon, Teun van Duijn*, Dick van Duyven- bode*, Vries van Dijk*, Teun Geijte- man, Herman de Graaf*, Arie Haas noot, Chris Knetsch*. Henk Kreft, Henk Mol*, Kees v. d. Plas, Leen v. d, Plas, Jaap Pluimgraaf f, Marien de Ridder, Gerrit Verdoes, Arie de Vreugd, allen te Katwijk. Ries van LEIDEN De jeugd van de Leid se judoclub Eendracht heeft met suc ces deelgenomen aan wedstrijden die A door het district Zuid-Holland van den- te Sassenheim. Jaap Biesheu- de N j j E tot beslult yan het JudQ_ vei* te Voorhout Terence Mooie- sei20en Kerden georganiseerd. De naar* Wim Nanlohy Edwin Roas-, I wedstrijden waren bestemd voor jon- allen te Voorschoten. Harry Verstee- gens en melsJes van ,ot Jaar gen te Zoeterwoude. De leden van Eendracht dle to de behaalden prjjZen vielen waren: meisjes tot 31 kg: Ingrid Speelstra 2e; meisjes tot 29 kg: Laura Wilstra le; meisjes tot 33 kg: Christy de Romijn 2e; jon- In de afdeling autoherstellen werd j gens tot 26 kg: Leon van Dam 3e; het diploma behaald door: Wim Ag- i jongens tot 32 kg: Frans Kuyer le; genbach, Carel Harmsen*. Dick van (jongens tot 40 kg: Peter Kooreman Oosten, Peter Seriier, allen te Lei- 3e; jongens boven 40 kg: Jan Rene- De leerlingen met het T-diploma. Het examen wordt voortgezet met 5 kandidaten. den. Ernst Leuring, te Den Haag. Koos van Duijvenbode, Jan Klok, Maarten Remmelzwaal, allen te Katwijk. Sjaak van Aalst, te Kou dekerk. Jan Marijnus, te Voorhout. Jacques van Vliet, te -Voorschoten. Henk de Wit, te Wassenaar. Her man Schenkeveld, te Zoeterwoude. De leerling met een behaalde het T-diploma. ZOETERWOUDE - aantal deelnemers, 1011, heeft dit weekeinde deelgenomen aan de twintigste sterrit in Zoeterwoude. Men kon zich tot het begin van de rit als deelnemer opgeven. Hierdoor groeide het aantal gega digden nog kort voor de wedstrijd van 700 tot over de duizend. Om on geveer twee uur meldde de heer R. N. Dijsselbloem uit Leiden zich als duizendste deelnemer. Het bestuur had op een zo groot aantal niet ge rekend, zodat de vlaggetjes, die de deelnemers zouden krijgen, nage stuurd moeten worden. Burgemeester J. A. Detmers was inwezig om aan de winnaars van de 35 kilometer en de 75 kilometer de wisselbekers en andere bekers uit te reiken. In zijn toespraak bracht hij hul- aan de organisatoren van 't wie- Ierfestijn en in het bijzonder aan de heer Jac. v. d. Geest, voor 't vele werk dat hij met zijn drukke prak tijk als bakker en veel andere bezig heden weet te combineren. Uitslagen: 35 km afstand: 1. Arie dochter Ans Schuur, 2. Anne- miek van Nierop en Magdelen van Rijn, 3. Lydia Zandbergen en Ka zan Velzen, 4. Huub en Jos Slin gerland, 5. Jack v. Leeuwen en Ton Berg,. 75 km: 1. Hr. van Mossel en Th. Sluis, 2. Hr. en Mevr. Beugelsdijk, 3. Mevr. v. Leeuwen-Meskerers en Joh. Leeuwen, 4. Ria van Velsen en Kees Straathof, 5. Leo v. d. Hoeven a Kees Onderwater,. Ondanks het groot aantal deel- smers waren geen ongevallen te vermelden. Aanstaande zondag zul- voor de twintigste keer de rij- Een record wieltochten in Zoeterwoude gehou- LEIDEN Aan de technische hogeschool Delft slaagde P. Brabers (Wassenaar) voor het doctoraalexa men bouwkundig ingenieur. In Amsterdam slaagden voor het camen middelbaar onderwijs licha melijke opvoeding: mej. M. Boll (Hillegom), mej. J. Dompeling (Wassenaar) en mej. C. Geerlings (Noordwijkerhout) Hogere pensioenen De bejaar denpensioenen voor arbeiders en kan toorbedienden in de Sowjet-Unie zijn zaterdag verhoogd van een minimum van 120 gulden tot 160 gulden per maand. den worden. Tot nu toe hebben zich al 725 personen als deelnemer ge meld. Vorig jaar ging men van start met 848 personen. Omdat zoals vorige jaren ook nu de mogelijkheid bestaat om voor de start zich nog te melden, verwacht men een record aantal fietsers bij het centrum aan de Schenkelweg. De eerste deelnemers aan de tocht van 75 kilometer vertrekken 's mor gens om half negen. Met tussenpo zen van 30 of 60 seconden zullen daarna tot kwart over twaalf de an deren volgen. Ook bestaat de moge lijkheid om deel te nemen aan een tocht van 35 kilometer. Men dient zich af te melden in het Don Bosco Huis. Ter gelegenheid van dit vier de lustrum zijn speciale medailles ontworpen. i 3e. Nieuws van de universiteit LEIDEN Tot gewoon lid van de afdeling letterkunde van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie voor Wetenschappen zijn o.m. be noemd de Leidenaars: dr. P. C. Boe ren, conservator aan de universi- teitsbiliotheekprof. dr. A. Kuipers, hoogleraar in de Balto-Slavische talen en Kaukasische talen; prof. dr. A. Teeuw, hoogleraar in de Bahasa Indonesia en de Maleise taal- en let teer kunde. Tot gewoon lid van de afdeling natuurkunde werden benoemd prof. dr. J. Murre, hoogleraar in de wiskunde; prof. dr. L. Duysens, hoog leraar in de biofysica en prof. dr. J. van der Waals, hoogleraar in de experimentele natuurkunde. De vereniging „Dick Volckertsz Coornhert", tot voor kort een over koepelende organisatie van alle cri minologische en strafrechtelijke stu dentendisputen, open vereniging, die „alternatief ge- wil zijn, dat kritisch de Neder landse strafrechtspleging volgt heeft het Leids strafrechtelijk dispuut SOS gevraagd de organisatie op zich te In de onderwij sbij lage van het Leidsch Dagblad van 26 mei is een interview met de directeur van de Pedagogische Academie-Oegstgeest de heer Siljée, geplaatst. Daar het. artikel tal van vraagtekens bevat, willen we de krantenlezers goede en objectieve informatie geven. De leerlingen van de bewuste on derwijzersopleiding worden door de heer Siljée voorgesteld als zelfstan dig-werkende studenten, die hun leerprogramma voor het grootste ge deelte zelf mogen vaststellen. Verder op in het artikel stelt de heer Sil jée, dat hij zijn leerlingen in contact brengt met het taalarme kind en zijn milieu. Dat zou vooral gebeuren in het laatste (is hoogste) leerjaar. Wij menen het recht te hebben het bovenstaande in twijfel te trekken. Uit ervaring weten wij, dat die zoge naamde zelfstandige student wat be treft het leerprogramma, tijdens zijn opleiding slechts kan kiezen uit 'n door de docent voorgelegd schema. Het komt dus neer op een schijn democratie, die voor de leerlingen 'n echte lijkt. Er wordt alleen van bo venaf naar maatregelen gekeken om het huidige systeem (met de daar bij behorende exameneisen), zo goed mogelijk te laten functioneren. Men komt in het totaal niet tot crea tief denkend bezig zijn. Er wordt alleen gedacht aan het bijbrengen van theoretische kennis, maar aan het in praktijk brengen van deze kennis wordt geen enkele aandacht besteed. Zo wordt er wei nig of geen informatie gegeven over wat een taalarm milieu is, terwijl de praktische uitvoering van deze hele maal een vaag begrip is. Dit kunnen we aan de hand van concrete gegevens bewijzen. Toen wij vorig jaar nog student waren van deze pedagogische Academie, wilden we het Drobleem van het taalarme kind eri zijn milieu onderzoeken. Daar de toenmalige hospiteerscholen niet geschikt waren voor dit onder zoek, moesten we zelf enige van deze milieu-scholen opzoeken. Tijdens het gehele onderzoek hebben de diverse docenten geen enkele belangstelling getoond, hetgeen ook van de mees te mede-studenten gezegd kan wor den. Namen als Rupp, Kohnstamm, Van Calcar, de Wit «allen onderzoekers van het taalarme milieu) waren voor de meesten een vaag begrip. We zijn op geen enkele manier in ons werk gestimuleerd. De pedagogische acade mie liet het taalarme kind volkomen in de kou staan. Volgens verkregen informatie is de beschreven toestand weinig of niet veranderd als dat wel het geval is, geef ons dan eindelijk informatie Kennelijk gaat men van het stand punt uit, dat het afleveren van net te onderwijzertjes belangrijker is dan vorming van mensen, die met werke lijke onderwijsproblemen (en dat is, het taalarme milieu) in aanraking zijn geweest. Met dank voor plaatsing, W. F. BUYS, W. NIJENHUIS (oud-leerlingen pedagogische aca- demie-Oegstgeest) Marislaan 9 In een editie van uw krant van vrijdag is een bericht opgenomen over de reorganisatie van het Ka tholieke Huwelijksbureau. Als voorzitter van het bestuur van stads'kört eenide 'nieuwe! stichting Algemeen bu- reau voor levens- en gezinsvragen voor Leiden e.o. betreur ik dit voor barig bericht. Immers het gaat om meer zaken dan welke vermeld wer- een afspraak, maart I £emaakt door de besturen, de in- 'waaronder ooi stuur van de R.K. Stichting geestelijke gezondheidszorg te Lei- Artsex.: mej. M. R. Beintema Den den), die samen dit algemene bureau Haag. de heren E. W. E. Bicker Den m het leven hebben geroepen, da», Haag en P. J. v. d. Broek Leid- wanneer alle zaken rond waren, via schendam. j een persconferentie verslag zou wor- komend jaar te houden congres over stellingen (waaronder^ ook het be- „decriminalisatie". den gedaan van het werk dat ver zet is en melding zou worden ge maakt van de opzet en werkwijze van het bureau. Het valt te betreuren, dat anderen menen door bedoelde publikatie ons werk te moeten doen, terwijl door de wijze waarop de publikatie gedaan werd de indruk gewekt kan worden dat iets, wat zeer goed gewerkt heeft, nu afgebroken wordt, terwijl iets nieuws wordt opgezet, dat bij na uitsluitend door maatschappelijk werksters wordt verricht. Ik kan u verzekeren, dat de opzet en werkwijze van het bureau is door gesproken met en goedgekeurd door daartoe bevoegde instanties en in overeenstemming is met gegeven en in het gehele land gehanteerde richtlijnen. Nogmaals: het bericht is onvolle dig, voorbarig en naar mijn weten niet door welk bestuur dan ook ver strekt; het bestuur van de nieuwe stichting heeft het vaste voornemen, als alle dingen gereed zijn mede door de peis het bureau te introdu ceren bij de bevolking van Leiden e.o Dr. W. VAN DER ZWAAN, Van der Brandelerkade 22, KOOPAVOND Met belangstelling lazen wij uw interviews over de eerste koopavond in Leiden. Uit één van die inter views bleek, dat een meisje van 17 Jaar, in dienst van een groot winkel bedrijf. gedurende de koopavond tot 9 uur moest werken. Met nadruk willen wij er op wijzen, dat krachtens de geldende wettelij ke bepalingen, een werkgever zijn personeel Jonger dan 18 jaar, na 's-avonds 7 uur niet mag laten wer- ke. Alle gewenste inlichtingen hierover en over de vergoeding, die voor overwerk dient te worden gegeven, kunnen de leden van de onderstaan de samenwerkende organisaties bij hun bonden verkrijgen, 's-avonds tus sen zeven uur en half acht. Namens de samenwerkende or ganisaties: Alg. Bond "Mercu- rius" (NVV), Lammenschans- weg 89, K.B.P.H. (NKV) Zeeman laan 17 Chr. Bedrijfsbond HBV, (CNV) (G. Stammers). ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen, briljaont. Juwelier - Horloger V. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN In het kader van het Belgisch-Nederlands Akkoord werd zaterdagmiddag in het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal" door directeur M. L. Wurfbain de tentoonstelling „Hedendaagse constructieve kunst in België" geopend. De opening was kort: de heer Wurfbain gaf name lijk direct het woord en de muziek aan de Vlaamse kleinkunstenaar Miel Cools, die daarmee voor het eerst op trad boven de Moerdijk. Het moeilijk om Cools in een bepaald hokje te stoppen. Hij brengt zijn liedjes niet spectaculair, maar weer bij elk liedje de juiste sfeer te wekken, een sfeer die steeds wisselt. Van het ene mo ment op het andere is hij bespiege lend, protesterend, „himmelhoch jauchzend" en „zum Tode betrübt" Bovenal is hij echter poëtisch, zijn teksten zijn zorgvuldig gekozen. Miel Cools heeft voor zijn Neder landse optreden een speciaal pro gramma samengesteld, dat hij za terdag 19 Juni in de Leidse Schouw burg zal presenteren. Dat gebeurt in het kader van het Holland Festival; kaarten zijn vanaf 17 Juni verkrijg baar aan de Schouwburg. P.S. Aan de tentoongestelde Bel gische kunstwerken hoopt onze me dewerker Willem Mulder binnenkort een beschouwing te wijden. Miel Cools poseert voor de fo tograaf (Holvast) in de Leidse Lakenhal.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3