IDSCH DAGBLAD Bemand ruimtestation rond aarde Opnieuw stroomt lava uit de Etna i ojoez-IIaan Saljoet gekoppeld )ROOG ,Oom Elek' coach bij Sparta LP vandaag MINDER KANSEN VOOR STEENKAMP Volgende fase bouw St. Bavo levecht nL Milaan oker 48 ewonden ■'•TALIE: 9000 «i)0DEN PER J JAAR OP fj WEGEN n.v. v. d. velde Citroën Lgericht 1 maart 1860 MAANDAG 7 JUNI 1971 No. 33418 cteur: G. Koopman kdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18J.0 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), t 6.05 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur! LAAN (Reuter) Linkse stu- en daklozen hebben in de af- rA nacht in Milaan hevige ge en geleverd met de politie. Ze- 8 mensen onder wie 39 po- innen liepen verwondingen r zijn dertig arrestaties ver- ant strijd was ontbrand nadat stu- n van de technische hogeschool kloze emigrantengezinnen 170 nen in totaal onderdak had- angeboden in de hogeschool, na- ,e gezinnen uit een aantal ge- ;te nog niet afgebouwde huizen verwijderd. Toen de politie te- «liddernacht arriveerde om de chool te ontruimen, verschans- e studenten en daklozen zich op ivenverdieping van het gebouw V,clrr,rro1rlon VflTI Ha.flTllit dfi ir.V van daaruit de «n met stenen, stokken, flessen zinebommen. De politie rea- met het afvuren van traan- tanaten. Het gevecht bereikte EN jimax toen studenten het ge- uitglipten en de agenten in de anvielen. Volgens de politie is intal gewonden veel groter dan ficiële cijfer aangeeft, daar veel ide studenten zijn gevlucht om rrestatie te ontkomen. p4E (Reuter) In het tijdvak tot 1970 zijn bij verkeers- ikken in Italië meer dan I mensen om het leven geko- n meer dan drie miljoen ge- aldus een bekendmaking van Automobielclub. ergste Jaar was 1963, toen er 0.000 ongelukken waren. Sinds het Jaargemiddelde geleide rlaag gegaan, niettegenstaan- toeneming van het aantal aldus de Italiaanse automo- systemen n brrnokrsten sjtoorinrichting HOOFDSTR. 186 WÊÊM JBJ TEL:0l710-30797* Bj^l f e&ÜI LEIDERDORP Bilt verwacht van vanavond tot fcavond overwegend draag met Jlvelden, maar af en toe ook zon. nacht en ochtend op enkele Jen mist. Min. temp. omstreeks jden maxima van 15 graden aan 20 graden plaatselijk in het land. Vannacht weinig wind, i zwakke tot matige wind tus- ford en west. (Opgemaakt om 12.40 uur). 8 JUNI 04.22 uur; onder: 20.56 uur. |op: 21.14 uur; onder 03.14 uur iter te Katwijk te 2.33 en ir; laagwater te 10.43 en 23.06 Een mooie vrouw arriveer at vanochtend op Schiphol: de 22-jarige Maria Retno Soelistiowati. Ze is Miss Toerisme van Indonesië. Zij zal vijf dagen door ons land reizen om propa ganda te maken voor toerisme naar haar land. Miss Toerisme werd op het vliegveld begroet door Lenie Nieuwenbroek van de speciale diensten van de K.L.M. MOSKOU (DPA, Reuter, AP, Tass) De bemanning van het gistermorgen gelanceerde Russische ruimteschip Sojoez-1 1 is na een koppeling met de Saljoet in het sinds 19 april om de aarde cirkelende ruimtestation ingestapt. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een bemand ruimtestation rond de aarde cirkelt. Het Russische persbureau Tass bericht over de koppeling het vol gende: De Sojoez11 werd door het volg- station op aarde tot op een afstand van 100 meter van het ruimtestation gebracht. Het naderen werd daarna door de bemanning zelf uitgevoerd. Na de koppeling, die om 8.45 uur (Ned. tijd) tot stand kwam, werden de legtrische en hydraulische sy- sternen tussen Sojoz-11 en Saljoet aangesloten. Nadat de kosmonauten de compartimenten op luchtdicht- Kermisbezoeker in Sittard reed in op politieauto GELEEN (ANP) Een 23-Jarige inwoner van Sittard heeft zondag avond tijdens de kermis in Geleen voor Wild-west-tonelen gezorgd door tot tweemaal toe zijn auto als wapen te gebruiken tegen de politie. Hij wilde verhinderen dat een vriend en plaatsgenoot naar het politiebureau werd overgebracht. De man uit Sittard de 23-Jari ge M. R. is o.m. met zijn auto uit tegengestelde richting recht op een j politiewagen ingereden. De agent die I de auto bestuurde kon door het stuur naar rechts om te gooien, een botsing voorkomen. M. R. ging op de I vlucht, ramde enkele verkeerspalen j en is een uur later in zijn huis in Sittard aangehouden. Miljoenen guldens schade CATANIA (Reuter, AP/GPD) De vulkaan de Etna op Sicilië, die na bijna twee maanden actief te zijn geweest, vorige week tot rust was gekomen, is gisteravond weer be gonnen lava uit te stoten. De gloei ende lava vormt nu een rechtstreek se bedreiging voor het dorp Sant'Al - fio. De twintig meter brede stroom beweegt zich per uur over een af stand van 120 meter. De schade door de uitbarstingen in april en mei be loopt 20 miljoen gulden. Een geluk bij een ongeluk is dat de uitbarsting in het voorjaar komt en niet in de herfst. Want dan zou het gesis en het geknetter met de enorme rookwolken tussen de brem en de vijgebomen, de kastanjes en de olijven hebben kunnen uitgroeien tot een ontembare bosbrand, die veel grotere schade had aangericht dan de lava. Want nu is alles nog Jong en vers, en dan was het oud en verdord geweest. De grote man achter de schermen in de eruptie is de bekendste vul- canoloog ter wereld, de in Parijs wonende president van het interna tionaal vulcanologisch genootschap, Haroun Tazieff. Twintig Jaar gele den beklom Haroen Tazieff de Etna voor de eerste keer en hij verscheen daarna nog zo'n zestig keer aan de rand van de grote krater op meer dan 3.000 meter hoogte, waarvan de vorm steeds verandert. Tazieffs ver klaring is zo duidelijk als wat: hij weet het niet. Zolang er geen kaart bestaat van de ingewanden van de Etna zullen we nooit weten op welke onverwachte plaatsen de lava plotse ling aan de oppervlakte komt. aldus Tazieff. die iedere dag in Parijs van de gang van zaken op Sicilië op de hoogte wordt gehouden. Voor Catania bestaat op het ogen blik helemaal geen gevaar, aldus de vulcanoloog, die vindt dat de kwes tie van de huidige eruptie vreselijk is opgeblazen, zowel door de kranten uit sensatiezucht als door de Cicilia- nen om toeristen te trekken. Tazieff wil de hoofdkrater bombarderen om ruimte te maken voor de gloeiende brl,, die dan niet de neiging zal krijgen kiekeboe te spelen op ande re plaatsen en daar waar niemand erop verdacht is. Tazieff vindt de Etna overigens helemaal niet zo'n opwindende zaak. Er zijn drie plaat sen in de wereld die werkelijk ge vaar lopen, aldus Tazieff en dat zijn Seattle. Portland en Rome. Want de ze plaatsen liggen volgens de be roemde vulcanoloog aan de voet van technisch weliswaar uitgebluste vul kanen, maar toch zijn deze vulka nen met evenveel technisch recht recht van spreken in staat op de één of andere dag over honderd, dui zend of tienduizenden Jaar ineens weer van zich te laten horen. Italië heeft drie vulkanen: De Et- na, de Vesuvius en de Stromboli. De Vesuvius is zo dood als een pier sinds 79 na Christus, toen haar la va Herculanum en Pompei verzwolg De Stromboli blaast met de regel maat van een klok iedere twee uur een grote kolom rook en vuur uit, maar juist de betrouwbare Stromboli verlegde in 1936 plotseling de koers van haar lava, zodat twee niets ver moedende vrouwen die op de helling aan het werk waren, levend geroos terd werden. v. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN - TELEFOON 33741 heid hadden gecontroleerd en de ap paratuur aan boord van het ruimte station hadden beproefd, gingen zij via een tunnel de Saljoet binnen. De combinatie van Sojoez en Saljoet heeft een gezamenlijk gewicht van 25 ton. De commandant van de Saljoet, Do- browolski, heeft meegedeeld dat de kosmonauten zich in een uitste kende cqnditie bevinden en zijn be gonnen met de uitvoering van het opgestelde werkprogramma. Experimenten De Saljoet bestaat uit verschillen de compartimenten, die zijn uitgerust met apparatuur voor wetenschappe lijke en technische experimenten. De drie kosmonauten hebben onder r tot opdracht geologisch-geo- grafische doelen op het aardopper vlak en atmosferische verschijnse len waar te nemen. Ook worden me- disch-biologische onderzoekingen ge daan naar de invloed van ruimte- vluchten op het menselijke organis- Rotterdam Nadat met enkele buitenlandse trainers op het laatste ogenblik onderhandelingen waren afgesprongen heeft Sparta voor het seizoen 1971-1972 als manager-coach aangesteld Elek Schwartz, ex-bonds- coach van de KNVB, oefenmeester van Benfica, Crossing Molenbeeck en Eintracht Frankfurt. 18 PAGINA'S ELEK SCHWARTZ Tot de gegadigden voor de functie manager-coach bij Sparta, als op volger van de naar Anderlecht ver trokken Georg Kessler, bevonden zich ook enige bekwame Jonge Ne derlandse oefenmees ters. Met het oog op de wedstrijden voor Europa Cup II meende Sparta voor het ko mende Jaar echter aan een man met grote internationale ervaring de voorkeur te moeten geven. De besturen van Go Ahead en PSV zijn vanmorgen tot overeen stemming gekomen over de transfer van Uilke (Oeki) Hoekema, een van de spitsspelers van de Deventerclub. De verenigingen willen geen mede deling doen over het bedrag dat met de transfer is gemoeid. Voor Hoekema, die bij PSV een contract van 3 Jaar als full-prof te kende, had ook Feijenoord belang stelling getoond. De nieuwe aanwinst van PSV is niet meegegaan met de tournee naar Indonesië, waarvoor de ploeg vanmiddag (met Devrindt) Is vertrokken. i Feijenoord-aanvoerder Rinus Is rael compleet met krans op de brede schouders van Lazeroms. Boskamp helpt meedragen, maar wordt wel wat gemangeld tussen de „twee groten" van de Rotter damse ploeg, die gisteren de titel binnenhaalde. Dat gebeurde in een stormachtige finale tegen Haar lem. Het was geen grandioze af sluiting van een spannend seizoen, maar Rotterdam heeft het kam pioenschap er niet minder uitbun dig om bejubeld. SPORTPAGINA'S i De pogingen van prof. Steenkamp om een kabinet van vijf partijen te formeren staan kenneiyk op het punt te mislukken. PAGINA 13 Stichting Zuidhollands Landschap vraagt aandacht voor het duinge bied. STADSPAGINA Nu, veertig dagen na de verkie zingen, ziet het er naar uit dat de informatiepoging van prof. Steenkamp gaat stranden. Dr. Drees jr. heeft namelijk niet mee gedaan aan het normale spelletje, dat in de weken van kabinets formaties min of meer moeizaam wordt gespeeld. De fractieleider van DS'70 heeft geweigerd om enige wezenlijke concessies te doen. En dat betekent dat prof. Steenkamp er niet in geslaagd is om een brug te slaan van de christelijke partijen naar DS70 en de VVD. Het voornaamste ge schilpunt blijft de financiering van de overheidsuitgaven. Drees weigert hoe dan ook ak koord te gaan met een verdere lastenverzwaring. Hij kan nog een heel eind met de informateur meegaan op de weg van hogere overheidsuitgaven. Maar een deel van de hogere belastingopbrengst in de komende jaren hoger omdat inkomens stijgen en dus verder kunnen worden aangesla gen wil Drees vrijmaken om de belastingvrije voet te verhogen. Drees houdt vast aan het verkie- zingsprogram waarmee hij zoveel succes heeft geboekt. Hij is ervan overtuigd dat zijn programma het enig juiste is. Daarom heeft hij geweigerd water in zijn wijn te doen. Maar de tijd dringt. Het kabi net-De Jong is nu al zes weken demissionair. De economische toestand is al lang niet zonnig meer in ons land. Vakbeweging en werkgevers staan onverzoenlij ker tegenover elkaar dan eerder in de naoorlogse tijd het geval is geweest. De keuze van een nieuwe informateur of een formateur is ongetwijfeld bijzonder moeilijk. De naam van prof. Zijlstra, pre sident van de Nederlandsche Bank, komend uit de confessione le hoek, maar zeker acceptabel voor Drees jr., wordt genoemd. Wellicht heeft hij voldoende ge zag om als scheidsrechter op te treden. Ontevreden Drees jr. doet drastische tegenvoorstellen DEN HAAG Het heeft er alle schijn van, dat informateur Steenkamp er niet in zal slagen met „de vijf" tot een akkoord te komen. De kansen, dat hij KVP, ARP, CHU, WD en DS'70 bereid vindt akkoord te gaan met een door hem voorgesteld regeringsprogramma, zijn in dit weekeinde zeer geslonken. De fracties van de vijf partijen vergaderden langdurig over prof. Steenkamps memorandum, dat hij vrijdag ter bespreking in eigen kring aan de fractievoorzitters had gezonden. Na die besprekingen bleek, dat vooral bij DS '70. en in iets mindere mate bij de WD, be- NOORDWIJKERHOUT De mo dernisering van het psychiatrisch centrum St. Bavo in Noordwijkerhout zal een volgende fase ingaan. In 1966 werd voor ruim vijf miljoen gulden een observatiepaviljoen met medisch centrum gebouwd, twee jaar later volgden (voor iets minder dan vfjf miljoen) een aantal voorzieningen om de verpleging aan te passen aan moderne inzichten. De Nederlandse Provincie van de Congregatie der Broeders van Liefde in Venray heeft Provinciale Staten nu verzocht borg te staan voor een geldlening van f 5.100.000. Hiervoor zullen een aantal paviljoens worden gerestaureerd, een hotel worden ge kocht voor hulsvesting van leerling- verpleegsters en woningen worden aangeschaft voor verplegers. In het memorandum, dat tever geefs met de uiterste geheimzin nigheid was omgeven en waarvan de fractievoorzitters zelfs geen du plicaten voor de leden van hun fracties mochten laten maken, is prof. Steenkamp wel enigszins tege moet gekomen aan de wensen van Drees ca. Maar Drees vindt het niet genoeg en heeft een lange brief met nogal drastische tegen voorstellen ingediend. (Zie ook pagina's 12 en 13) (§ud teuws 's Gravenhage. Z. M heeft benoemd tot rechter- plaatsvervanger bij de ar- rondissements rechtbank te Leiden, Mr. A. J. Winstroom. plaatsvervangend kanton rechter, advocaat en notaris aldaar. fAdvertentieTe huur: om dadelijk te aanvaarden een paar ruime en van alle gemakken voorziene onge meubileerde kamers, op een fatsoenlijken stand, tegen f 2 per week. Adres franco brie ven, onder letter M., bureau van dit blad.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1