Argovisie de encyclopedie Kans op vijf-partijenkabinet is gedaald Drum Beaujon premier Antillen EH....GEEN IDEE^ Akkoord over cao grafici die met u méégroeit! Kraakactie zwembad wordt voorbereid Moet deserteur worden uitgeleverd? Van Steenkamp worden-na woorden-nu daden verwacht Tariefwerkers defensie klagen Restaurant bejaarden in Oudenbosch Gemeenten klagen: onderwijsuitkering komt te laat t/oi+u WOENSDAG 2 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Nog steeds zijn- de vijf fractievoor zitters het onder leiding van infor- mateur prof. dr. P. A. J. M. Steen kamp niet eensgeworden over de financiële mogelij kheden voor een vyf-partijen-kabinet. Vandaag zyn de besprekingen daarover voort gezet. De verwachting is, dat de in formateur morgen "knopen gaat doorhakken" en de basis voor een akkoord op schrift zal proberen te stellen. De woordvoerder van de informa teur zei gisteravond, dat het peloton van de vijf wat uit elkaar is geraakt. De drie confessionele fractieleiders rijden samen voorop op enige af stand gevolgd door WD-fractievoor- zitter mr. W. J. Geertsema. De fractieleider van de nieuwe partij DS'70, prof. dr. W. Drees jr. komt achteraan. „Dat beeld gaat misschien op voor de belastingdruk", zei Drees jr. toen hij met deze beeldspraak werd geconfronteerd. AR-fractievoorzitter mr. B. W. Biesheuvel zei, dat er punten in het financieel-economische vlak zijn waar de vyf het niet over eens wor den. ook al praten zy nog wekenlang met elkaar. Biesheuvel vond het daarom zeer wenselijk dat prof. Steenkamp enkele knopen doorhakt en een schriftelijk basisakkoord op stelt. Over dat stuk kunnen de vijf fracties zich dan uitspreken. Politieke wil Mr. Biesheuvel benadrukte, dat zijn fractie nog steeds de politieke wil heeft om mee te werken aan een meerderheidskabinet ..maar niet tot elke prijs". KVP-fractievoorzitter dr. G. H. Veringa vond het te vroeg om een prognose te maken over de kans van slagen van informateur Steen kamp. Wel zei hy, dat ook de KVP- fractie blijft streven naar een vfjf- partijen-kabinet. Volgens Biesheuvel is er geen ver schil van mening tussen de vyf over een matigingsprogramma voor de ja ren 1971 en 1972. Een regeringspro- gamma bestrijkt evenwel in principe vier jaar. In de tweede helft van die periode willen de confessionele par tijen iets van hun urgentieprogram ma gerealiseerd zien. „Ons program ma moet ook een beetje tot zijn recht komen", zei Biesheuvel. Woningbouw Intussen hebben de specialisten op het gebied van de volkshuisvesting van de vijf mogelijke regeringsfrac ties op verzoek van hun voorzitters gisteren beraadslaagd over een wo- ningbouwparagraaf in een toekom stig regeringsprogramma. Voorzitter mr. W. Aantjes van deze werkgroep van de vijf zei, dat er een akkoord uit de bus is gekomen, dat geen struikelblok by de informatie hoeft te zijn. WILLEMSTAD (ANP) De ver gadering van de raad van ministers van de Ned. Antillen heeft dinsdag de heer O.R.A. Beaujon benoemd tot minister-president, als opvolger van de heer Isa, die op 27 mei ontslag had gevraagd. De nieuwe premier zal behalve de portefeuille van Algemene Zaken, voorlopig ook die van Cultuur en Volksontwik keling en van Volksgezondheid en Welzijnszorg blijven beheren. Getooid met souvenieYs uit de gehele wereld zijn gistermid dag 99 Indonesische zeelieden, die voor de Holland-Amerikalijn 8 maanden lang op de Rijndam hebben gevaren voor een maan delijkse basis-gage van 60 dollar, van Schi-phol per chartervliegtuig teruggekeerd naar Djakarta. De Indonesische opvarenden waren voor het merendeel als be dienend personeel aangesteld, de rest iverkte als dekpersoneel en in de machinekamer. Toen ze in september van het vorig jaar wer den aangesteld, gingen de vak bonden met de honorering van 60 dollar akkoord. „De stemming aan boord is ove rigens wisselend geweest", deelde een der opvarenden mee. „Velen van ons hebben erge last van heimwee gehad". De maatschappij is van plan in de komende herfst met de drie andere schepen cruises te gaan maken met nieuw Indonesisch personeel aan boord, dat genoe gen neemt met het basisloon van j 60 dollar per maand. Voor hen zal dan 1000 man Nederlands per- sojieel, wat duurder is, het veld moeten ruimen. Van onze politieke redactie Den Haag In de tariefwerkplaat- sen van defensie dreigen volgens de Katholieke bond van overheidsper soneel ernstige moeilijkheden. Ette lijke honderden personeelsleden zouden er klaar staan om naar buitenparlementaire middelen te grijpen als er niet spoedig iets aan hun beloning wordt gedaan. Het betreft allemaal voormalige ta riefwerkers in werkplaatsen voor straalmotoren, tankwerkplaatsen, de werven in Den Helder enz. die op grond van hun bijzondere vakbe kwaamheid in 1964 werden bevor derd. maar in hun nieuwe functie geen tarief meer kregen. Met als gevolg, dat ze nu minder verdienen dan voor hun bevordering. Op een vergadering die de KABO in Utrecht belegde werd door de slachtoffers geklaagd dat ze „stom weg aan 't lijntje worden gehou den". Defensie heeft namelyk in middels wel een oplossing gevonden, maar deze moet nog door Binnen landse Zaken worden goedgekeurd. ADVERTENTIE Wij deden onze abonnees een pracht-aanbod: gedurende 112 weken een kleurig en informatief tijdschrift voor slechts ƒ1,75 per week. Heeft u de bon uit de groene folder al ingevuld? Pak die buitenkans, schrijf in of vraag een proefnummer bij de krant of bel 05200-1524.1. HARDINXVELD (ANP) Gister avond heeft het actiecomité, dat ijvert voor openstelling van het zwembad De Duikelaar in Hardinx- veld vergaderd om de kraakactie van zondag 6 juni aanstaande voor te be reiden. Voor deze actie zijn enkele kamerleden uitgenodigd. Ir. M. Schwarz Fractievoorzitter in de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en lid van de Eerste Kamer voor D '66 heeft toegezegd, te komen, Hans van der Doel. tweede kamerlid voor de Partij van de Arbeid ls ook uitge nodigd, maar heeft zijn uitnodiging doorgezonden aan zijn partijgenoot K. Laban uit Rotterdam, eveneens lid van de Tweede Kamer. Deze be antwoordde de uitnodiging positief en zal nog enkele fractiegenoten mee brengen. Verder zullen de raadsleden voor de PvdA aan de kraakactie deelne men. Het comité, bestaande uit tien personen, zal voltallig aanwezig zijn en zorgt tevens voor een alternatie ve badmeester, terwijl ook mensen van de reddingsbrigade komen, om toezicht te houden Het comité, onder voorzitterschap van de heer G. Welcher, heeft een brief geschreven aan burgemeester A L. C. Brinkman, waarin uiteen- 1 gezet wordt, waarom tot deze kraak actie wordt overgegaan. Men wil in de eerste plaats voorkomen, dat door ongeorganiseerde krakingen vernie lingen worden aangericht. Verder is het comité van mening, dat voor 't grootste deel van de bevolking van Hardinxveld-Giessendam zwemmen op zondag een normale zaak is. wel ke door een kleine groep andersden kenden niet belemmerd mag wor den. Het comité wil door deze demon stratie met het gemeentebestuur tot een regeling komen, om voortaan op zondagmiddag het zwembad open te stellen. Het comité zal dan zor gen voor toezicht en badmeesters. HAARLEM (ANP) Gistermid dag heeft de rechter-commissaris bij de Haarlemse rechtbank, mr. H. G. P. Zweers een onderzoek ingesteld naar het beroep van de Amerikaan se deserteur Ralph Waver. Deze werd na een verzoek van de minis ter van justitie aangehouden, om aan de Amerikaanse militaire auto riteiten te worden overgeleverd. Als raadsman van Ralph Waver was bij het gesprek aanwezig de Amsterdamse advocaat, mr. W. J. van Bennekom. Hij vertelde, dat het de taak van de rechter-commissaris was. een onderzoek in te stellen naar het beroep, of Ralph Waver al dan niet aan de rechtsmacht van de Ver. Staten is onderworpen. Er zijn twee mogelijkheden: indien de rech ter-commissaris besluit, de vraag bevestigend te beantwoorden, dan wijst hij het beroep af en levert hij de deserteur aan de Ver. Staten over, de rechter-commissaris kan de zaak ook te ingewikkeld vinden om op korte termijn een beslissing te ne men of kan de bezwaren van Ralph Waver delen. In het laatste geval geeft de rech ter-commissaris de zaak over aan de minister van Justitie, die dan een beslissing zal moeten nemen. Volgens mr. van Bennekom is het zeer wel mogelijk dat de rechter commissaris dit zal doen. omdat er nog heel wat vragen onbeantwoord zijn gebleven de beslissing moet echte rnsel worden genomen - door de rechter-commissaris of de minis ter van Justitie omdat Waver vol- gens de goedkeuringswet van het NAVO-statusverdrag op vrije voeten gesteld moet worden, als na vier da gen niet afwijzend beschikt is op diens verweer. Ook het PvdA-kamerlid Dankert heeft de indruk dat de rechter-com missaris nauw overleg zal plegen met de minister van Justitie of diens plaatsvervanger staatssecreta ris Wiersma. De vraag is namelijk gerezen of het zogenaamde NAVO- statusverdrag toepasselyk is. Dat verdrag heeft betrekking op desertie van buitenlanders die in een bepaald land zfjn gestationeerd. Maar wa ver is gedrost van een schip dat al leen een Nederlandse haven aan deed en daar niet was gestationeerd. Ook de vreemdelingenwet komt in dit geval in aanmerking voor toe passing. Waver heeft in april van dit jaar gevraagd om een verblijfsvergun ning in ons land. Nadat berichten hierover in de pers waren gekomen heeft Amerika een verzoek om uit levering gedaan. Door 'n garantieclausule, die voor ziet in een eventuele nabetaling o- ver 1971. is een reële loonsverbete ring veilig gesteld van 2,75 procent. Ook in 1972 zal de reële loonsverbe tering 2,75 procent bedragen. Met ingang van maandag 3 Janu ari 1972 wordt de normale arbeids tijd met één kwartier per dag ver kort tot 41,25 uur per week. De va kantietoeslag wordt in 1971 ver hoogd tot 3,75 maal het weekloon en in 1972 tot vier weeklonen. De mi nimum vakantie is uitgebreid tot 18 werkdagen. Per 1 augustus 1972 wordt de leef tijd, waarop het volwassen loon wordt bereikt, teruggebracht tot 21 Jaar. Ook de Jeugdloonpercentages worden in dat jaar herzien. Het per centage verplicht te betalen boven- minimale loon wordt tijdens de con- tractduur in de cao-uurlonen ver werkt. DEN HAAG (ANP) Hoe achte loos het rijk zich opstelt tegenover de financiële positie van de gemeen ten blijkt uit het tempo waarin de toch reeds schriele onderwijsult- keringen worden afgewikkeld. Het departement van financiën is daar vele jaren mee achter. Dat zei de heer J. C. Lindeboom, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, vanmorgen in zijn ope ningsrede voor het congres van de vereniging in Breda. „Het departement is nu nog bezig met onderwijsuitkeringen over de Jaren '64. '65 en '66. Haarlem moet zelfs de uitkering over 1960 nog ont vangen." aldus de heer Lindeboom, die zich afvroeg of er ergens in de overheidshuishouding nog meer van zulke achterstanden waren. De heer Lindeboom zei verder on dermeer dat een door de staatsecre taris van CRM aanhangig gemaakte structurele wijziging van de algeme ne bijstandswet hem ernstige zorgen baarde. Hij vroeg zich af of het wel zo nodig is dat weer een nieuw soort ambtenaren het land in worden ge stuurd om namens de minister toe zicht te houden op uitvoering van de wet. Hij zei meer heil te zien in bij stands-consulenten die zorgen voor informatie en overleg dan in de toezichthoudende taak, die deze ambtenaren nu is opgelegd. ADVERTENTIE Dertig filmacteurs en-actrices, hebben in Rome een filmstudio be zet. Zij staken als protest tegen het gebruik van niet-professionele ac- i teurs in films. OUDENBOSCH - Het bejaardencen trum „De Zellebergen" in de Bra bantse plaats Oudenbosch krijgt het eerste bejaardenrestaurant in Ne derland. Op 1 september wordt dit acht miljoen gulden kostende com plex geopend Alle bewoners van „De Zellebergen" een verzorgingsflat annex vieren twintig bejaardenwoningen zullen elke middag in hun eigen restau rant tussen twaalf en half twee een warme maaltijd kunnen gebruiken tegen billijke prijs. Het gebruik van het restaurant ls vrijblijvend. De bejaarden die liever hun eigen potje koken kunnen dat ln hun appartement doen. héle beste halve zware (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De kans dat er een nieuw kabinet komt, dat steunt op een parlementaire meerderheid van de con fessionelen, WD en DS'70 is gisteren minder groot ge worden. Enige honderden Amsterdam se middenstanders hebben giste ren geprotesteerd tegen de verho gingen van de winkélhuren en de gevolgen van verbouwingen en saneringen voor de middenstand. Gisteren was door het algemeen Huurcomité Amsterdamse Mid denstand (AH AM) uitgeroepen tot actiedag, omdat zes midden standers voor de kantonrechter moesten verschijnen in het kan tongerecht. Bij de ingang van het gebouw stonden ongeveer hon derd middenstanders met borden gewapend op de rijweg. Tevens werd een "aetiewagen" dwars op de weg gezet. Het verkeer op de Weteringschans en Leidseplein werd hierdoor ernstig gestag neerd. DEN HAAG (ANP) Gisteren lê overeenstemming bereikt over nieu we c a o' s voor het technisch perso neel en de chefs in het grafische be drijf. De nieuwe contracten gelden voor twee Jaar. Bij de c a o' s zijn ruim 45.000 mensen betrokken. Boven de inmiddels toegepaste loonsverhoging van 3 en 1 procent komt er per 1 augustus 1971 'n loonsverhoging van 6.25 procent. Op 1 februari 1972 volgt een loonsver hoging van 5 procent, waarna per 1 augustus 1972 de lonen worden bij gestuurd. met het percentage waar mee het prijsindexcijfer voor de ge zinsconsumptie in het laatste half Jaar is gestegen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7