Begeleidingsaanpak nodig bij Leidse sanering Nieuwe single Blue Planet SLF dit jaar: f 27 miljoen Bij K.N.G. gematigd optimisme Financien en gewest Jaarlijks worden 100 man weggesaneerd Blaas voor Hot House in de bus ONTEVREDEN WESTDUITSE GENERAAL UIT DIENST Conflict in gevangenis Nieuws van de universiteit Stichting De Daad TIME" MIKT OP EEN BREDER PUBLIEK Afscheid van Leiden Met brommer tegen auto Samenwerking voor welzijn van studenten WOENSDAG 2 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 LEIDEN Jaarlijks worden in Leiden zo'n honderd inwo ners "weggesaneerd". Dat wil zeggen: opgepakt en in een an dere wijk geplant, omdat hun oude woning verrot is en onder de slopershamer moet. Honderd man is nog niet veel, voor wie de cijfers kent over de woonsituatie in de Leidse binnenstad. Van de huizen binnen de singels staat bijna 30 procent als "zeer slecht" te boek, terwijl ongeveer 40 procent met ronduit "slecht" wordt aangeduid. In de komende jaren zal de sanering dus wel voort gaan. Het geeft echter geen pas, dat mensen uit hun vertrouwde buurt worden verdreven en min of meer ge dwongen worden om (veelal) een flat te betrekken in onwen nige nieuwbouw. Een studiecommissie heeft zich over dit pro bleem gebogen en komt met de conclusie dat bij sanering be trokken gezinnen voortaan zorgvuldiger begeleid moeten wor den. Sanering in Leiden is net als het trekken van een rotte kies uit een gebit dat over de gehele linie weinig gaaf is. De huizen die onherstelbaar slecht zijn, staan meestal in een rijtje woningen die nog net met veel pijn en moeite in stand zijn te hou den. Opgelegd Dat maakt, dat de sanering mees tal één gezin uit een straat betreft, dat zich daardoor vaak hopeloos al leen voelt staan. De aanpassing wordt zeker niet bevorderd bij ver huizing-zonder-meer naar nieuw bouw, waar de sfeer minder gemoe delijk is dan in de oude vertrouwde omgeving. Sanering is in de ogen van de bevolking derhalve zoiets als een opgelegde verdwijnplicht. De studiecommissie (waarin zitting hebben mr. Ten Napel van de so ciale dienst, dr. Kamphuis van het Maatschappelijk Contactorgaan, mej. Kapteijn van de stichting her vormd maatschappelijk werk, en de heren Boot van de sociale dienst. Stikkelorum van de federatie wo ningbouwverenigingen en het grond en saneringsbedrijf en het raadslid Lamers) concludeert in een nota die zij heeft uigebracht, dat te sane ren gezinnen zo vroeg mogelijk bij de procedure moeten worden inge schakeld. Reeds vóór de beslissing tot saneren valt. moeten de betrok ken bewoners zijn ingelicht en ge hoord. De commissie stelt zich daar bij voor, dat B. en W. eerst een glo baal plan voor de stadssanering op stellen waarna de (nog in te stellen) „adviesraad voor de binnenstad" de belangen van alle betrokkenen moe ten afwegen. Hier zit ook de moge lijkheid tot „inspraak"; de wijze waaróp zal nog nader bekeken moe ten worden. Vervolgens aldus de gedach- BONN (ANP) De Westduitse minister van Defensie Schmidt heeft de centrale figuur van een groep on tevreden officieren met pensioen ge zonden. Het gaat om generaal-ma- joor Eicke Middeldorf. commandant van de zevende gepantserde divisie Het verlaten van de dienst geschiedt op verzoek van de generaal zelf. Er was geen reden om tegen de gene raal disciplinaire maatregelen te ne men, Middeldorf wer din april tijde lijk op nonactief gesteld toen het weekblad „Stern" had geschreven dat de generaal had getracht een arti kel te verkopen dat kritisch stond ten aanzien van de manier waarop de regering de „bundeswehr" leidt. Volgens het blad had de generaal 100 000 mark willen hebben als de publikatie van het artikel zijn loop baan nadelig zou beïnvloeden. Mid deldorf verklaarde, dat het blad dit aanbod had gedaan aan zijn ad vocaat zonder dat hij er zelf iets van afwist. De affaire groeide omdat Middeldorf commandant wa svan de divisie waarvan een aantal Jonge of ficieren, de „30 kapiteins", in Janua ri een manifest had gepubli ceerd waarin onder meer werd ge zegd dat het opperbevel der strijd krachten zijn bevoegdheden mis bruikte voor politiek gewin, waardoor ook het recht van het leger om een unaniem besluit te treffen, in gevaar kwam. Naar men zegt zou de generaal van deze actie hebben afge weten, en haar hebben gesteund. Het manifest van de 30 kapiteins vond weerklank bij talloze officieren van andere onderdelen. Men was het onder meer eens met de opmerking, dat de regering met opzet voorbijging aan (voor het Westen) ongunstige cijfers over de militaire krachten tussen Oost en West. tengang van de studiecommissie stelt de „adviesraad voor de binnen stad" een aantal alternatieve plan nen op, die (uitgewerkt door het ambtenarenapparaat) tenslotte de gemeenteraad worden voorgelegd. Fase twee Na de beslissing tot saneren zal dan fase twee aanvangen: de eigen lijke begeleiding van de gezinnen of personen die zullen moeten verhui zen. Onderdeel van deze fase is de in troductie van het saneringsgezin in de nieuwe woonomgeving, een aspect dat tot dusverre niet aan bod kwam, ook al werd er wel enigszins met de natte vinger op gelet. Voor een goe de aanpak, zal een team van maat schappelijk werkers moeten gaan sa menwerken met bureau huisvesting. Taken voor de maatschappelijk werkers zullen bijvoorbeeld zijn de voorbereiding op de komende verhui zing, de introductie in de wijk bij de organisaties daar en eventueel bij de naaste buren. Voor „moeilijke" ge vallen zal dit begeleidingsproces in tensiever dienen te werken, dan voor gezinnen die zich gemakkelijk aan passen in him nieuwe woning. Een pessimistisch toontje is in dit verband, dat 't algemeen maatschap pelijk werk in Leiden (dat de be geleiding zou moeten uitvoeren) in een noodsituatie verkeert, o.m. door een tekort aan mankracht. Hoe mooi de plannen ook zijn, op het ogen blik zouden ze niet naar behoren kunnen worden uitgevoerd. LEIDEN Jazz-zolder Hot House, dat hemelhoge balkenzoldertje aan het Rapenburg 24, waar iedere vrij dag van 22.30 tot ongeveer 2.30 uur nog steeds life-jazz te beluisteren is, heeft het bést gemaakt, het afge lopen seizoen. De foto geeft er een sfeerbeeld van. De bezoekers kwamen steeds veel- vuldiger en veeltalliger, wat niet al leen de gezelligheid, maar óók de om zet verheugender wijs opvoerde. Mét dit wat ruimere kasgeld kunnen ook wat ruimere honoraria worden uitbe taald dan in het eerste (proef)jaar, waardoor steeds meer gerenomeerde musici de trappenweg naar de zolder vonden én graag terugvinden. Het met angst en beven tegemoet geziene Theo Loevend ie Consort-con- sert, bijvoorbeeld, trok 250 bezoekers, de oude stijl-workshops waren een gecompliceerde tweemaandelijkse gil ler, en avonden als die met het kwin tet Rob Agerbeek, met Johnny Engels, Wim Overgaauw, Dick Vennik en al die andere toppers. Het House hoopt, dat de bezoekers er volgend jaar wéér zullen zijn, mét al diegenen, die er nog niet toe kwamen. U hebt deze liefde nog niet in klin kende munt omgezet? De gemeente heeft subsidie geweigerd en dus is geld nodig. Hier is dan het brood nodige gironummer: 2304877 t.n.v. de penningmeester van Jazz-zolder Hot House. Vreewijkstraat 18, Leiden. Kom nou 's op Hot House mensen, het juni-programma is het zéker waard ADVERTENTIE Stuurgroep Tenslotte pleit de studiecommissie in de aan B. en W. uitgebrachte nota voor de instelling van een drie tal werkgroepeneen stuurgroep voor de sociale begeleiding bij sa nering, een werkgroep die met be hulp van de door de stuurgroep aangedragen gegevens de beloofde in spraak waar maakt en de begelei ding ter hand neemt en tenslotte een gemeentelijke coördinatiegroep van ambtenaren, die de grote lij nen bij de sanering in het oog zal moeten houden. Stations te koop België heeft 26 stations te koop. Als gevolg van het inkrimpen van de spoorverbin dingen in de afgelopen tien Jaar is een aantal lijnen afgeschaft en de stations op die lijnen werden over gedragen aan de dienst der domeinen. Uit een antwoord op vragen uit het parlement is nu gebleken dat er nog 26 van deze stations te koop zijn. ARNHEM In de jeugdgevangenis De Welkom in Arnhem is een con flict ontstaan tussen de directeur en het grootste deel van de leraren. Acht van de tien leraren hebben ontslag genomen. Drie van hen wa ren daarvoor echter al door direc teur J. J. Bijleveld ontslagen. Oorzaak van het conflict zou zijn de stokoude behuizing. Van de Jeugdgevangenis viel vorig Jaar een plafond naar beneden. De leraren zijn van mening dat de boel op in storten staat. Ook zyn er klachten over het te gevangenisachtige regi me. Omdat het Rijk heeft laten weten dit soort particuliere opvangtehui zen te willen overnemen, wordt De Welkom bovendien met sluiting be dreigd. Er bestaan wel plannen voor nieuwbouw, maar de uitvoering daarvan zal zeker nog vier Jaar op zich laten wachten. LEIDEN Gerekend van 1 Janua ri 1971 is dr N. Cramer benoemd tot gewoon hoogleraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de RU Leiden. Hij zal onderwijs gaan ge ven in de historische ontwikkeling van de staatsinstelling sinds 1813.als- mede in de parlementaire geschie denis. De heer Cramer is thans ge woon lector aan deze universiteit. Prof. dr. J. H. Waszink, gewoon hoogleraar in de Latijnse taal- en let terkunde en Romeinse oudheden, aan de rijksuniversiteit te Leiden, is gekozen tot lid van Instituut de Prance (Academie des Inscription et Belles Lettres) Examens Aan de Leidse universiteit slaag de voor het doctoraal examen Ara bische taal- en letterkunde mej. T. IJdema (Winterswijk). Doctoraal examen pedagogiek: mej. A. te Meij. Promotie Vandaag heeft de heer R. A. van de Weg als patholoog-anatoom, ver bonden aan het Academisch Zie kenhuis te Leiden het proefschrift: "Enzympatroon en functionele acti viteit van de bijnierschors" (een kwalitatief en kwantitatief enzym- histochemisch onderzoek bij mens en rat) verdedigt, waardoor hij nu ls gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde. Promotor is prof. dr. A. Schaberg. LEIDEN Op uitnodiging van de Stichting „De Daad" van de Ned. Reisvereniging een stichting waarin kleine overschotjes van reis- sommen terecht komen maakten gisteren zestig bejaarden uit Leiden en omgeving een prachtige tocht door een deel van ons land, waarbij de leiding in handen was van de voorzitter van de Leidse afdeling, de heer A. Valkenburgh. Via Schip hol en Lage Vuursche leddde de tocht naar Arnhem, waar in het Sons beekpaviljoen de lunch werd ge bruikt. In de middaguren ging men op Safari in het Arnhemse wildpark om via de Grebbeberg naar Leiden terug te keren. LEIDEN Van de dertiende ver dieping van een in aanbouw zijnde flat in de Merenwyk is voor duizend gulden aan gereedschappen gestolen De diefstal moet in het pink- sterweekeinde zijn gepleegd. Een in braak in een bedrijfskantine aan de Rooseveltstraat leverde de daders in hetzelfde weekeinde driehonderd gul den aan sigaretten e.d. op. 95 Nu mijn vrouw en ik Leiden hebben verlaten willen wij graag de tallozen, met wie wij in Lei den in aanraking mochten ko men, hartelijk groeten en hen j danken voor de vreugde, die dat contact ons gebracht heeft. Wij hadden ons voorgenomen van velen persoonlijk afscheid te ko men nemen, maar toen wij daarmee zouden moeten begin nen, zagen wy daar de onmoge- ïykheid van in; er zyn er zo enorm veel. die we nog eens zouden willen spreken en wat zou het dan bovendien onaan vaardbaar zyn mensen te heb ben vergeten. Mogen wy daarom door de vriendelyke bemidde ling van de Leidse pers allen groeten? Wy hopen u zeker nog vaak terug te mogen zien. Bennekom, 2 juni 1971 Van der Willigen. Oud-burgemester LEIDEN Vanaf volgende week vrydag zal de nieuwe single van de Leidse Voorschotense formatie Blu Planet verkrygbaar zyn. Op het laat ste moment zyn A- en B-kant no; omgedraaid door de platenmaat schappy. Voorkant van de plaat i nu „Time", met aan de andere zyd „Please don't shake me". Beide nun mers zyn composities van de jonge" zelf. Volgens manager Sjoerd Mulder de nieuwe single niet zo "heavy" a. de eersteling van Blue Planet, he uitstekende Tm going man, I'n going", dat op de zestiende plaat (met stip!) bleef steken omdat op he moment dat het nummer op de hit ïyst ging doorstoten, de oplage we uitverkocht. De groep heeft met deze styiw ziging in de richting van een "clei ner" geluid bewust gemikt op ec breder publiek. Overigens heeft Bh Planet over gebrek aan succes ni( te klagen. De zaaloptredens lopen g< smeer d. In Duitsland en Prankryk ,waar c formatie de laatste weken meermale heeft opgetreden, was het publiek ei enthousiast. "Time" wordt uitgebracht op he Philips label. De plaat is een pro duktie van Fred Haayen (om. be kend van de Earring) en opgenomen in de Haagse GTB-studlo. LEIDEN Als gevolg van een verkeerde manoeuvre botste gister middag een 18-Jarig Leids Meisje met haar bromfiets op de Rijnsbur- gerweg tegen een geparkeerde auto. Het meisje kreeg een hersenschud ding en een bloedende hoofdwond, de brommer werd geheel vernield. LEIDEN In het vandaag ver schenen Jaarverslag van de NV Kon Ned. Grofsmederij merkt de directie o.m op. dat het totaal-beeld van de bedryfsinkomsten door incidentele oorzaken is teruggelopen, waardoor slchts een gering positief resultaat (50.000) resteerde. Teneinde de posi tie van het bedrijf te versterken acht de directie, na overleg met commis sarissen, het gewenst over 1970 het dividend te passeren en het bedrijfs resultaat aan te wenden voor afschrijvingen. Over het eerste kwartaal van 1971 vertoont de orderportefeuille een stij ging van circa 12 pet. t.o.v. het eer ste kwartaal van 1970. Alhoewel op enkele plaatsen in het bedrijf (eind 1970 in totaal 629 werknemers) nog enige onderbezetting aanwezig is, ge ven de grootte en de samenstel ling van de orderportefeuille de di rectie redenen om het komende jaar met gematigd optimisme tegemoet te zien Indien geen plotselinge kosten verhogende situaties ontstaan en maatregelen tot het beperken van kosten in de indirecte sfeer worden gerealiseerd, mag volgens de direc tie gerekend worden op een herstel van de winstmogelijkheden. LEIDEN Funktionarissen in de welzijnssector van de universitei ten en hogescholen in Nederland, zo als artsen, dekanen, pastores, psy chologen en studiebegeleiders, gaan samenwerken in het onlangs opge richte "welzij nsberaad universitei ten" (WB.U), Uitgangspunt van 't WBU is een multidisciplinaire sa menwerking op medisch, psycho- so ciaal en socio-kultureel terrein ter bevordering van het welzijnsbe lang in het wetenschappelijk on derwijs. Het initiatief tot samengaan Ls ondersteund door de Vereniging van Universiteitsartsen, het Lande- lyk Beraad van Studentendekanen en de Werkgroep Studentenpsycholo gen. het Landelijk Beraad van Stu dentenpastores en de Nationale Fede ratie voor de Geestelijke Volksge zondheid. Er is ovorlopi ggekozen voor een sa menwerking binnen de sfeer van de universiteiten en hogescholen. Te zijner tijd zal ook het gehele ter tiair onderwijs hierbij worden be trokken. LEIDEN De vakantietijd na dert, we zien en laten zeker in deze tijd het geld gemakkelijk rollen. Fi nanciële problemen schijnen voor in dividuen nauwelijks te bestaan. Maar wel voor de gemeenten. Leiden weet ervan mee te praten en doet dat by elke gelegenheid. Steeds wordt erop gewezen hoe slecht de Leidse situatie is en hoe moeilijk het 16 alles te la ten reilen en zeilen met een steeds groter wordend tekort. Niet iedereen is het eens met die noodkreten. We moeten ons als Lei den niet zo arm voordoen, zegt men dan. Natuuriyk is de situ atie slecht, maar pakt Leiden wel altijd alle kansen? vraagt men. Een voorbeeld: Leiden zit slecht in zyn overdekte zwembaden (en dat niet alleen overigens». Waarom is men nooit in zee gegaan met een sport fondsen bad, zoals andere steden hebben? Het Leidse gemeentebestuur is bang om met ondernemingen za ken te doen. Er is best belangstel ling van die kant om bijv. een par keergarage te bouwen, maar het ge meentebestuur is bang om ook maar het kleinste stukje zelfstandigheid prijs te geven. Die geluiden, die men kan onder- schryven of niet nemen niet weg dat de gemeenten het financieel moeilijk hebben. Leiden staat niet alleen. Na mens alle gemeenten, behalve „de grote vier", die zelf aan de bel heb ben getrokken, heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een no ta bij de kabinetsformateur op tafel gelegd om orde op zaken te stellen. Vandaag en morgen zitten gemeen tebestuurders gezamenlijk over pro blemen gebogen op het congres van de vereniging in Breda. Voorzitter J. C. Lindeboom heeft daar vanmorgen niet alleen ingehaakt op de finan ciële problemen zie elders in deze krant maar ls ook vooruitgelo pen op de toekomst. En die toekomst is de gewestvorming. Vandaar het congresonderwerp.Regionalisatie". Het ziet er naar uit, dat in de na bije toekomst het gewest alom in den lande zijn intrede zal hebben ge daan, wat zal leiden tot een belang rijke verandering van de structuur van het lokale bestuur. De gemeenten zullen met de gewesten leren leven. Wat is daarvoor nodig? Het wetsontwerp gaat er vanuit, dat degewesten primair door de ge meenten worden gevormd en dat het dus geen opgelegde zaak wordt. Wie de korte geschiedenis van het gewest Leiden en de sfeer in deze kring kent, vraagt zich af wat er terecht moet komen van de gewestvorming in dit gebied. Het is een zo vrijblij vende zaak, dat er flink zal moeten worden aangepakt wil het hier een goed draaiende zaak worden. Daarom is het voor de bestuurders van de plaatsen in het Leidse gewest goed om kennis te nemen van het geen deskundigen op het congres in Breda over gewestvorming zeggen. Prof. dr. A. F. Leemans, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, constateert dat in kort tijdsbestek gewestelijke bestuursorganisatie is geworden van een wensdroom van weinigen tot een algemeen erkende noodzaak. Deze ontwikkeling hangt z.i. samen met 'n reeds lang op gang zijnde verandering in het denken over de functie van het plaatselijk bestuur en zijn verhouding tot de centrale overheid. De Amsterdamse hoogleraar is van mening, dat zich bij de vorming van gewesten 'n groot aantal frictie- punten voordoet in de zin, dat be paalde alternatieve vormen zowel voor- als nadelen met zich brengen. Bewuste keuzen zullen moeten wor den uitgelokt en gedaan. Het is es sentieel om na te gaan wat de voor waarden zijn voor een bevredigende optimale werking van een geweste lijke bestuursorganisatie De aanpas sing van de gewestelijke organisatie aan toekomstige maatschappelij ke omstandigheden is hierbij een punt van gewicht. Dordrechts burgemeester J. J. v. <L Lee behandelt op het congres het on derwerp „Regionalisatie van de hulp verlening". Het zou z.i. ideaal zijn als bestuursgewesten en hulpver leningsregio's gaan samenvallen. Brandweer en BB moeten worden geïntegreerd. Terstond zal de coör dinatie tussen alle bij hulpverlening betrokken diensten georganiseerd en gestimuleerd moeten worden: ambu lancediensten, politie, GGD, zieken huizen, artsen, gemeentelijke diens ten voor openbare werken. Rode Kruis, enz. Er moet een gewestelijke samen werkingsregeling komen met één meldingsnummer. Drutens burgemeester mr. A. J. E. Havermans neemt op het congres het welzijnsbeleid onder de loep. Ressort- vormng op dit deelgebied van het overheidsbeleid is noodzakelijk, maar moet samengaan met de gewestvor ming. Al deze zaken moeten op el kaar worden afgestemd. Er is in Leiden en omgeving vol doende werk aan de winkel. HANS MELKERT. LEIDEN Burgemeester en wet houders zullen aan de raad voorstel len voor het doen van kapitaalsuit gaven in dit jaar door de Stedeiyke Fabrieken van gas en elektriciteit een bedrag beschikbaar te stellen van f 4.746.500 voor de gasfabriek en f 10.278.500 voor de elektriciteitsfa briek. Dit geld is nodig voor normale bedryfsvoering en uitbreiding van het debiet. Voor de gasfabriek is f4.300.000 nodig voor de voortzetting van gas- voorzlenlng in gasloze gemeenten en f 5 500 000 voor gasvoorziening van tuindersbedryven. De voorziening in de gasloze gemeenten wordt daarmee dit jaar voltooid. Penetratie van aard gas op de potentieel grote markt van de tuindersbedryven zal nu worden aangepakt. Ten behoeve van de wyzlging van de netspanning in het 127-volt-ge- bied is f 3.250 000 nodig Voor beide fabrieken ls ln totaal een kapitaalverstrekking door de ge meente nodig van f 27.215.000.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3