vuilnisbelten bij Wijster vormen spiegel Van onze tvel vaart Boek van de Maand: huisvuil in Drente verwerkt tot compost Tot 4 januari 1L90 Dagboek' van Van Gogh. Boekhandel DE KLER (daarna24.50) Nieuwe Rijn 45 - Leiden - Telefoon 2088543370 Dit is het verhaal van Vincent van Gogh, Zoals u 't nooit eerder hebt gezien. Met 250 foto's, kleurenreprodukties en facsimile's. Dit is het verhaal van Vincent van Gogh zoals u het nooit eerder hebt gelezen. Met de belangrijkste passages uit de talloze brieven die hij schreef aan zijn broer Theo, zijn zuster Willemien en zijn vrienden Bernard en Van Rappard. Dit is het boek van de schilder èn de schrijver. Een scherpgestoken zelfportret waarin niets is geromantiseerd, niets is verdoezeld. Koop het 'Dagboek' van Van Gogh. Voor uzelf. Of voor iemand die 't waard is. Dagboek van Van Gogh SbENSDAG 2 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ~m xf 'Is** 10< de gebouwen van de VAM is een kleine ruimte met vondsten. „We vinden VW-motoren, enkele radio, die nog speelt, een brommer die nog of een ledikant waaraan niets mankeert. Dat Wijs een oord is voor „schatzoekers" moet iedereen maar de enorme kranen, die ge- heuvelruggen maken van en grofvuil (dat later afgedekt met het niet com- residue van het huis- ligt weinig van waarde. voor de duizenden meeu- die sich vetgevreten traag van vuil verheffen, nacht wordt het huisvuil van dan anderhalf miljoen stede- in het groene hart van gelost. Op de gistende afval- van de VAM, 's werelds compostbedrijf, dat 200 opslagruimte heeft nabij licht van hoogoptorende worden drie treinen negen uur 's avonds en half 's morgens, van 4500 kubieke Ir vuil ontdaan, bp deel van het vuil, dat van- it naar de Drentse dreven werd zal over een half jaar voor geld als compost tot ver bui- landsgrenzen worden ver- stinkende afval van onze wel' I vaartsmaatschappij wordt in die tijd door een biochemisch femen- tatie-proces tot een reukloos pro- dukt, dat de uitgeputte bodem weer op toeren kan brengen. Het cirkel tje is gesloten. Nu moet Nederland per Jaar zo'n 10 miljoen ton vuil kwijt en het over heidsbedrijf de VAM neemt daar via vijftig gemeenten maar een deel van af. Een toestand, die directeur dr. D W. Stolp wel bedroefd. „De vuilverwijdering en -verwerking, be langrijk aspect in het milieu-hygië nisch denken, behoeft een bovenge- meentelijke anpak. Er bestaan mo menteel tussen de 1000 en 2000 vuilnisbelten «de illegale niet mee geteld». waarop vaak slechts wordt gestort. Er zijn gemeenten, die nu nog willen overgaan op de bouw van peperdure vuilverbrandingsin stallaties. Omdat het 't gemeente lijke prestige zou verhogen. Dat vind ik niet verantwoord". Onzin „Mensen praten soms alsof heel Ne derland over enige tijd onder vuil zal zijn bedolven, als het zo door gaat. Dat is onzin. Men moet alleen „vuilbewuster" worden. plannen moeten worden gecoördineerd". Voor hen, die Nederland langzaam ten onder zien gaan aan het huis houdelijk afval «met markt- en straatvuil 3,5 miljoen ton per jaar), bedrijfs- en industrie-afval «brand baar en onbrandbaar tezamen 1.6 miljoen ton», afval van de agri- bio-industrie, tuinderij en veiling «1.9 miljoen ton», chemisch afval «50 000 ton» en 150.000 autowrakken, kan een bezoek aan Wijster wrel leerzaam zijn. De „rotzooi" van de vijftig VAM-gemeenten valt mee. wordt keurig opgevangen, en vol gens vast verloop verwerkt. Directeur Stolp: „De tien miljoen ton vuil per Jaar minus hetgeen er in verbrandingsinstallties verdwijnt, zou men kunnen stapelen op een grondvlak van 500 ha. en een hoogte van vijftig meter In het Ruhrge- bied kent men een stortplaats van tachtig meter hoog op een opper vlakte van 250 ha. Keurig begroeid, I geen centje pijn. De mogelijkheden 1 tot een verantwoorde toepassing van begroeide vuilbulten zijn legio: een brok ruimelijke ordening'. Sluitingen Wat de vroegere landbouwinspec- teur uit Wassenaar, voorstaat is dif handhaving van de bestaande vuilverbrandingsinstallties, zoals bij voorbeeld de drie grote steden ze kennen, sluiting van de veel te tal rijke plaatselijke vuilnisbelten, waarop vaak slecht wordt gestort, centrale afvalverwerking en verant- woorde „plaatsing" van niet te ver- werken afval. Omdat laatste te verwezenlijken hebben de Nederlandsche Heide Maatschappij, de VAM en de Grontmij gezamenlijk de „Vuil- bank" in het leven geroepen. Vaste I afvalstoffen kunnen zoals gezegd, op planologische aanvaardbare plaat sen in positieve zin, met recreatieve waarde, worden aangewend. Deze reliefs van „groene" vuilbergen zou den uitstekend passen in de stads gewest- en regioparken, zoals die in de tweede nota ruimtelijke ordening worden aanbevolen. Compost spinnen", zo noemt deze Amerikaanse luchtlan- pdie hier langs hun pladder naar hoven klimmen om met een reusachtige trans porthelikopter vervoerd te wor den. Terug naar Wijster. waar de VAM voor alles compostbedrijf is. Daar zegt de heer B. Brink, hoofd van de technische dienst „In de veertig Jaar, dat de VAM be staat is er veel veranderd, maar het systeem-Van Manen «oud-directeur van de Heidemij) werd gehand haafd. Dat wil zeggen: vuil ontvan- gen-composteren «half jaar, met behulp van lucht en water»-af ze ven en tenslotte glasvrij maken. Een ander systeem «rasp) heeft als volg orde; ontvangen- verkleinen- glas- vrijmaken (ontsintelen) en dan pas composteren. Wie een rondgang maakt over het lauw stinkende opslagterrein van de VAM schrikt van de hoeveelheid plastic die tussen het vuil ligt. Dui zenden plastic zakken, die worden gebruikt in de aangesloten gemeen ten, waaronder Delft. Schiedam, i Leidschendam, Voorburg en Zoeter - meer. Veel plastic „Iedereen in de vuilverwerking, ie dereen. die ook maar enigszins vuil- bewust is heeft de pest aan die zakken Er is veel geschermd met de voordelen van vuilverpakking in plastic. Zij wegen nauwelijks op te gen de nadelen. Die zakken vorm den geen oplossing. Trouwens als ik de toekomst goed zie, zal de vuil nisman helemaal verdwijnen. Wie in deze maatschappij wil zegs voor een behoorlijk loon zo'n 25 km. per dag lopen en in doorsnee 1000 keer op een dag rond de 18 kilo vuil in welke verpakking aan ook vertillen. Ik denk dat de mensen over niet zo lange tijd zelf hun vuil naar buurt- of straatcentra moeten brengen, waar een mannetje zit, die zegt, waar je het vuil moet neerzetten", aldus de heer Brink. In de loop der jaren heeft de VAM een groot afzetgebied voor de ver schillende soorten compost ge creëerd. Oorspronkelijk werd de pot aarde gebruikt voor de ontveende Drentse gebieden, vandaar de plaat sing van het bedrijf in Wijster. Vele tienduizenden hectaren ont gonnen landbouwgrond zijn later met compost in cultuur gebracht Nu wordt het produkt, dat behalve door de VAM door een afnemend aantal gemeentelijke en particuliere bedrij ven wordt gemaakt, voornamelijk gebruikt voor recreatieve bestem mingen, zoals aanleg en onderhoud van parken, plantsoenen, sportvel den. speelweiden en siertuinen. Niet bijbenen Dr. Stolp. „Hoewel wij dag en nacht draaien kunnen we de vraag niet bijhouden. Wij hebben veel ge daan aan research en marketing. Wij hebben bijvoorbeeld een be langrijke uitvoer naar Zwitserland". Hij zegt ook: „Vroeger was het vuil middel en de compost doel. Nu is het zo dat de compost middel is en de vuilverwijdering doel". VAM-WiJster-er bestaat ook nog een „nederzetting" in het Brabantse Mierlo. evenwel zonder spoorweg- aanvoer-ontvangt vrijwel alle da gen bezoekers. Scholen, ambtena ren-, vrouwenverenigingen, ze ko men met bussen tegelijk naar de vuilbergen om er te horen en te zien op welke wijze het vuil wordt verwerkt. Een vaste vraag tijdens de rondleidingen: „Wat doet men met de waardevolle zaken tussen het vuil"? Daarover gaan namelijk de meest fantastische geruchten. De Nederlander zou als profiteur van de gestegen welvaart steeds achtelo- zer met nog bruikbare of waarde volle voorwerpen omspringen. De heer Brink: „Natuurlijk kun Je uit de samenstelling van het vuil iets leren over de veranderende maat schappij. Vijf en twintig jaar gele den zag Je geen nylonkousen en tv-toestellen, maar het is bepaald niet zo, dat mensen maar alles weggooien. Ze zijn nog steeds zui nig. Er worden wel eens vergissingen gemaakt en soms kunnen we ach terhalen met welke wagon waarde volle zakken moeten zijn aangeko men Dat kom pa met zijn familie een dagje vlooien meestal hebben ze geen geluk". ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17