Leidse Drie Octoberschool beschilderde grauwe muur Ook koopavond in Zuid- West Zilveren ere-penning voor L. G. Oosterling Promoties Breddels: „Dit zou overal zo moeten ALPHENAAR OMGEKOMEN IMLNI-nieuws uit IMAXI-Leiden [ncognito bracht vrolijk blijspel Echtpaar Vons nam afscheid van Leger des Heils INBRAKEN IN FLATS DUIVENSPORT Raadslid vraagt meldingsplicht zaalverhuurders Sportcomplex „Valken '68" geopend C.C.J.WERNINK OVERLEDEN ZES WINKELIERS VERKOPEN UIT WEGENS OPHEFFING PAGINA 2 LEIDSCB DAGBLAD DINSDAG 1 JUNI 197, DIN TERNEUZEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een verkeersongeval in ITerneuzen is de 72-jarige Alphenaar P. Stouthamer om het leven geko- men. Zijn vrouw, die ook in de auto I /.at, liep een hersenschudding en en- jkele verwondingen op. Het ongeluk zou zijn veroorzaakt Koos de Heer naar onze redacti| doordat de heer Stouthamer geen gewandeld om ons eens heerlijk t; voorrang zou hebben gegeven aan i laten lachen om zijn „Laotiaanj een hem van rechts naderende auto. Helemaal uit Leiderdorp kwan LEIDEN Sinds vorige week (of eigenlijk al langer) is de Drie Octoberschool nabij de Herenstraat niet meer dat som bere schoolgebouw, zoals er zoveel zijn in de Leidse binnen stad. Er is een tikje kleur door de schoolse grauwheid gemengd, sinds de 33-jarige kunstenaar Willem Breddels er samen met de leerlingen aan de slag is geweest. Uit ongeveer 75 kinder tekeningen over het onderwerp "voorjaar en zomer" heeft Wil lem een keus gemaakt. Delen van tekeningen verwerkte hij in een ontwerp voor de 18 meter lange en 4,5 meter hoge muur tegenover de ingang van de school. Vroeger was dat zo'n naar geestige muur, die eerder afschrok dan noodde om naar binnen te gaan. Nu is het een fleurige entree geworden, waarvan de bovenste foto niet meer dan een schamele zwart-wit indruk kan geven. Het idee voor de muurschildering werd aangegeven door de heer A. J. de Jong. die het schoolgebouw schoon houdt. „Kunnen die donkere wanden niet eens opgeknapt worden.' vroeg hij een Jaar geleden aan de drie kunstenaars die beneden in de school hun atelier hebben. Willem Breddels was meteen „in" voor het idee. Door de knieën Maar anders dan de heer De Jong. zag hij de oplossing niet zo zeer in het ophangen van schilderijen. Al eerder had hij met de gedachte ge speeld om de muur helemaal te be schilderen. Ook de heer Walhain (met zijn 24 jaar het Jongste school hoofd in Nederland) zag het voor zich. En hoe gaat dat dan: eerst moest er nog een commissie in dit ge val de adviescommissie van de zo- Door Henk de Kat Er zijn ongeveer 550 uren mee heengegaan. Eerst moest de muur gepleisterd worden om een goed glad verfvlak te krijgen, daarna zet te Willem Breddels de ruwe lijnen op. De leerlingen van de school hiel pen om en om een uurtje met inkleuren. En tenslotte was de wanddecoratie vorige week klaar. De Leidse CRM-wethouder mevrouw Den Haan kwam er voor in 'n stort bui naar de school, om een passend woordje te spreken bij de „onthul ling". Willem Breddels was er ook, even als fotograaf Postma van wiens hand een serie dia's werd vertoond van tussentijdse schilderfasen torn schoolkinderen, die met nauw ver- -met het plan akkoord gaan om de centen voor verf en kwasten te ver schaffen. Aangestoken door Bred dels' enthousiasme en diens uitge kiende ontwerp, ging de commissie met genoegen door de knieën. Het werk kon beginnen. Dinsdag Spr holen trots „hun" verwerkte teken fragmenten aanwezen op de muur. Kunst" Een voorbeeld om na te volgen? Zonder meer, vindt Willem Breddels die hier de woorden „kunst" en ar tistiek" helemaal niet wil horen: dit zou toch overal zo moeten kunnen?" Dat laatste wordt nu gelukkig er kend door iedereen die Willem en z'n scholieren aan het werk heeft gezien en het uiteindelijke resultaat heeft bewonderd. De contra-presta tieregeling" hoeft niet langer een voorziening te zijn, waarbij werk van nooddruftige kunstenaars wordt opgekocht tegen een eenheidsprijsje. kelder of op z'n best in het kantoor van één of andere ambtenaar. Nee, de contra-prestatieregeling kan ook ten zou meer en meer moeten» wor den toegepast voor dit soort functio nele opdrachten waar mensen echt profijt van hebben, waar ze met plezier tegen aan kunnen kijken. Zijlsingel 2 Evangeliecentrum dr. J. Zijlstra 8 uur nam. Levendaal 101 Socletelt voor gehan dicapten 2 uur nam. Boommarkt 12 Socletelt voor gehan d BaSrL"Uri9amsocieKlt Twemwel om vervolgens te verdwijnen ln een (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. LHJ-gebouw (Levendaal 101) Spreek uur Stichting huisvesting werkende Jongeren 8—8.30 uur nam. Jeugdhuis (Breestraat 19) Spreek uur Chr. Emigratiecentrale 7—8 uur nam. Stadhuis Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten 78 uur nam. Diamantplein Gespreksavond Baha l gemeenschap 8.15 uur nam. Dinsdag Hogewoerd 108 SSR en Lelds Vredes- kontakt. Gespreksavond over geweld loze acties 8 uur nam. Woensdag Oegstgeest (Gebouw Tabema Julia- n al aan 1) Volle Evangeliegemeente. Rijnland 8 uur nam. Oegstgeest (Rijnlandslyceum) Evan geliesamenkomst Spr. dr. Bulthuis 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9—12 uur nam. Stadhuis Spreekuur speciale raads vrouw 46 uur nam. En tenslotte 'n punt dat voor Wil lem misschien nog wel het zwaarste telt: de betrokkenheid van de kin deren in de school. Kinderen die we verplichten om naar school te gaan. omdat we anders de politie roepen. Kinderen ook. die daardoor vaak gedoemd zijn in een belangrijk deel van de dag in sombere gebouwen te verblijven. (Wanneer mogen scho len zélf de kleuren in de school kie zen? De hr. Walhain heeft het zo waar meegemaakt dat hem de keus uitgepraat. Dat ze nu zelf eens heb ben gezien hoe verf wordt aange lengd of van kleur verschiet door toevoeging van andere stoffen, dat zijn belangrijke ervaringen voor 'n kind naast de noodzakelijke kennis omtrent rekenen en lezen, vindt Willem. Telkens mochten twee kinderen 'n uurtje uit de klas om mee te hel pen verven. En o wee. als er van dat uurtje tien minuten afging voor het aanmaken van verf. Dan werd er werd gelaten, maar geen van zijn gepruild. wensen werd ingewilligd. Willem Ik heb een jongetje gehad die al- Bfeddels daarover: „Die schilders les wiide weten over etsen. Tenslot- hadden natuurlijk nog restjes verf (e heb ik .m meegenomen naar m'n staan die ze maar hebben op- atelier om te laten zien hoe dat gemaakt"). gaat. En dan is het hardstikke leuk, Frvarinoen als dat J00*1 de voleende da8 in de gang aan z'n vriendjes het etsen Over 't enthousiasme van de kin- hoort uitleggen". Willem Breddels deren raakt Willem Breddels niet ziet dit werk helemaal zitten. Dinsdag WASSENAAR De heer L. G. i maatschap van de Christelijke Vak- Oosterling, lid van de raad en een enthousiast beoefenaar van de plaatselijke historie, vierde zon dag zijn zeventigste verjaardag. Loco-burgemeester mr. N. W. A. Brink, die met zijn echtgenote kwam gelukwensen in tegenwoor digheid van wethouder mevrouw Le Coultre-Foest en gemeentesecretaris E. F. Zwartelé en enkele raadsleden had een verrassing voor de heer Kreatlef Sentrum vergadering me dewerkers. informatie-avond; vergade ring Dolle Mina's: jrojectgroepcn mu ziek. speakers bouwen en schilderen. 7.30 uur nam. W oensdag Kreatief Sentrum Breestraat: socië teit Miks voor homofiele Jongeren; spreekuur gastarbeiders: projectgroep zeefdrukken. 8 uur nam. Donderdag Kreatief Sentrum. Breestraat: on moetingsavond: projectgroepen wi ven. wandkleed maken en muziek, uur nam. Vrijdag Kreatief Sentrum. Breestraat: Socië teit gastarbeiders; vergadering comité Woningnood. 8 uur nam. WASSENAAR De toneelgroep "Incognito" zette zaterdagvond in het Jeroenhuis het komische blijspel "Bloemen in de zon" van Max An drea op de planken. Het spel onder bekwame regie van mevrouw Meijer bracht de vermakelijke ge- I schiedenis van een vuurwerkfabri- i kant die per abuis voorzitter was ge- Oosterling meegebracht de zilveren worden van een politieke beweging. erepenning der gemeente Wasse- die zich ae Zonnekloppers noemt. De Zonnekloppers hebben een aantal ze tels in de gemeenteraad veroverd. De vuurwerkfabrikant wordt door zijn zoon. maar ook door zijn vader, die zich met de zaken gaat bemoeien en door Pally en Sjaan Hommel, die zich enthousiaiste aanhangsters to- nen van de "zonnekoning" van de ene verwikkeling in de andere ge bracht. Traditie bij "Incognito" is. dat de namen van de speelsters en spelers niet bekend gemaakt worden. Uit de rolbezetting bleek evenwel, dat de groep een aantal nieuwe, veelbelo vende leden telt. Zaterdag naar, die hem met algemene stem men was toegekend tijdens 'n be sloten raadsvergadering. Mr. Brink zeide, dat het gemeen tebestuur deze verjaardag heeft wil len aangrijpen om de heer Oos terling eens dank te zeggen voor de vele activiteiten, die bil ln de plaat selijke gemeenschap ontplooit Hij memoreerde om. zijn 45-jarige lid beweging. aan het werk waarvan de heer Oosterling jarenlang als voor zitter leiding heeft gegeven, aan de ruim 24 jaren van lidmaatschap van de raad. aan zijn lidmaatschap van de huisvestingscommissie en 't College voor de Bijstand, aan het onvoorstelbaar grote aantal collec tes. dat de heer en mevrouw Ooster ling in de loop der jaren hebben ge organiseerd en niet in de laatste plaats aan het historisch werk van de Jubilaris: de lezingen die hij re gelmatig houdt over de historie van Wassenaar, de boeken die hij ge schreven heeft en de serie krante artikelen. Op grond van dat alles heeft de gemeenteraad hem willen eren met de zilveren ere-medaille. Leerlingen van de Drie Octo berschool en Willem Breddels rechts i geven uitleg voor de muur die ze samen hebben be schilderd. (Foto Holvast) Bij de botsing werd ook een derde wagen betrokken. De inzittenden j hiervan zijn allen naar een zieken huis overgebracht. De heer Stouthamer is vele Jaren hoofdonderwijzer van de Bethlehem- j school geweest. Daarnaast was hij I voorzitter van het bestuur van de Laura en bestuurslid van Alphens j Belans. I LEIDEN Aan de Universiteit is de heer G. Mussies 'De Bilt) ge promoveerd tot doctor in de facul teit der letteren op proefschrift ge titeld „The morphology of Koine Greek ias used in the apocalypse of St. John a study in Bilingualism) Promotor was prof. dr. E. M. Uhlen- beck; idem de heer A V. van Ste kelenburg (Brielle) tot doctor in de j faculteit der letteren op proefschrift getiteld „De redevoeringen bij cassius dio". Promotor was Prof. dr. W. den Boer; idem de heer A. van der Wouden ('-s Gravenhage» tot doctor j in de faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld „Botziekten in het os temporale met gehoorstoornis- sen". Promotor was prof. dr. P. j Schmidt. I LEIDEN Twee brutale inbra- j ken op klaarlichte dag zijn in 't af gelopen weekeinde in Leiden gepleegd In een flat aan de Brahmslaan werd zaterdagmiddag een geldkist met elfhonderd gulden alsmede vier spaarbankboekjes ontvreemd. De daders zijn de flat. bij afwezigheid van de bewoners, binnengekomen na forcering van de voordeur. Een inbraak, gistermiddag ge pleegd in een flat in de Zaanstraat, leverde de daders een bedrag van vijfhonderd gulden op. Ook hier is men de woning binnengekomen door de voordeur open te breken. LEIDEN Voor zaterdagvliegers vond een wedvlucht plaats vanuit Survilliers (Fr.), een afstand van circa 375 km. Voor de postduivenver eniging "Warmond" luidde de uit slag als volgt: A. v. d Drilt 1-4-6. J. den Dunne 2, C. J. Siecker 3. Die mei en v. Dijk 5, A. v.Noort 7-10. J. v. Seggelen 8. B. ter Beek 9. Postduivenvereniging „De Blauw- kras": P. Sloos 1-7, A. Houweling 2. I F. Franken 3-8. W. de Roode 4. C. I Kop 5. W. Siera 6-9-10: "De Snelvlie- |ger": B. Geenjaar 1, P. Egmond 2. J. Roest 3-5-8, K. v. Berg 4, M. de Lange en zn 6-10. J. v. Duyvenbode 7, F. Jansen 9 Voor de Leiderdorpse Postduivenver eniging De Rijnklievers" was er zondag een vlucht vanuit Corbeil (te Fr.» een afstand van 420 km. Uit slag: 1-3-5-8-10 A. v. d. Dop en Zn. 2 Gebr. Kok. 4 W. Jacobi. 6. P v. Griensven, 7. J. van Leyden, 9 M. Jongeleen. laten lachen om zijn „Laotiaanj Leugenblad", een krantje dat be staat uit opgeplakte krantenkoppel en zelfgemaakte tekeningen, die ge combineerd een grappig effect opl« veren. De krantenkop „Streekvv-r- voer gaat sneller onder het mes" in spireerde Koos tot het tekenen vai twee bussen, die letterlijk onder eer groot mes gebukt gaan. de „arrestatii van de topman van radio Veronica' leverde een tekening op waarbij eer mannetje in het topje van de mas! van een boot bengelt, Ten behoe. ve van andere kinderen, die zich iq de pinkstervakantie met een leuk werkje willen bezighouden, verraad de Koos ons zijn werkwijze eersl een stuk wit papier pakken, dar koppen uit een krant knippen er op het papier plakken, dan mei potlood intekenen en als alles naai tevredenheid is met ball-point over, trekken. Jan Holvast fotografeerde een ander grapje uit Koos' collage LEIDEN Na een verblijf van vier jaar heeft het echtpaar Vons. in verband met vertrek naar Am sterdam, zondag de leiding over het korps Leiden van het Leger des Heils neergelegd. Tijdens deze vaar- weisamenkomst hebben zowel ma- j joor Vons als diens echtgenote het woord gevoerd. Majoor Vons stond uitvoerig stil bij de geschiedenis uit Handelingen 2. de uitstorting van de Heilige Geest. Centraal stelde spre- I ker de vraag: of de aanwezigen reeds deze Geest hebben ontvangen. In Leiden hebben wij een fijne tijd ge had. In en door het Leger was er LEIDEN een vruchtbare samenwerking. Thans jonker heeft vertrekken wij uit Leiden om ln Am- co„ va„ B en w vastgesteld. dat sterdam een nieuwe functie te aan- vaarden. Wij gaan in opdracht van Concerten vielen tegen Het PvdA-raadslid in vragen aan het God en met liefde voor het Leger. De opvolgster van het echtpaar Vons, majoor Knoester uit Rotter dam, zal zondagochtend voor het eerst in de Legersamenkomst het woord voeren. VALKENBURG Uit Valkenburg zijn aan de christelijke scholenge meenschap Leiden Zuidwest geslaagd voor het diploma hbs-A: Paul Noort, Lettie van de Vijver en Dymphna van Dam. Welpen en pupillen voetbalden dit weekeinde in Wassenaar, waar het 50-jarige Blauw Zwart een vier de toernooi hield. De uitslagen: poule A: 1. OSC, 2. Blauw Zwart, 3. RKAVVpoule B: L. Blauw Zwart, 2. RKAVV. 3. Tonedigo; poule C: 1. Vredenburch, 2. OSC. 3. Tonegido Poule D: 1. Vredenburch, 2. DSO. 3. Blauw Zwart. Iemand die zijn partijtje ook kan spelen, is F. van Helden. Bij klaverjasvereniging Closj en Leembruggen legde hij beslag op vier eerste prijzen: voor de compe-' titie 70/'71, voor de competitie van het eerste halfjaar 71, voor de meeste „doormarsen" en voor de wedstrijd, gehouden op de avond, van de prijsuitreiking. Vanavond om 8 uur vergadert de Voorscho- tense commissie voor maatschappe lijk werk (in het openbaar) in het: gemeentehuis. De agenda vermeldt: verslag van de commissie voor sport en recreatie, alsmede een gedach- tenwisseling over aspecten van het maatschappelijk ^elzijn. op één en dezelfde avond (25 mei) het Leids Kamerkoor een uitvoering gaf in de Stadsgehoorzaal en Aafje j Heynis met Albert de Klerk concer teerde in de Marekerk. Jonker meent dat het samenvallen van dergelijke manifestaties in het vervolg verme den moet worden. Beide concerten trokken nu minder publiek, dan wanneer ze gespreid zouden zijn ge houden. Het raadslid verzoekt B en W daar toe de mogelijkheid te onderzoeken van een meldingsplicht voor zaalver huurders naast de reeds bestaan de vrijwillige coördinatie van kunst gezelschappen. VALKENBURG Burgemeester N. van 't Wout heeft zaterdag het sportcomplex met clubhuis van „Val ken '68" officieel geopend. Voor dit gebeuren was het Leidse LFC voor de openingswedstrijd naar Valkenburg, gekomen. Met niet minder dan ze ven eerste elftalspelers zag het er naar uit dat de Leidenaars een ge makkelijke overwinning zouden be halen. Maar dat pakte heel anders uit. Gerust werdmmet een 0—1 stand uit. Gerust werd met een 01 stand. Maar vijf minuten voor het einde werd dez achterstand teniet gedaan. LEIDEN/DEN HAAG In stilt* vond vandaag de crematie plaats van het stoffelijk overschot van de heer C. C. J. Wernink, die vorige week op de leeftijd van 62 jaar in zijn woonplaats Den Haag is overle den. De heer Wernink was indertijd vele Jaren directeur van de NV Wer- ninks Industrie- en Handelonderne- ming. Kreatief Sentrum. Breestraat: rom melmarkt. v.a. 11 uur. Ned. les gast arbeiders. 2 uur. Manifestatie MIK. 9 uur. Release Hulpdienst Release: Witte Singel 12a, tel. 24555. Dag van 2—6 en 7—11 uur. APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek van Drlcsum. Mare 110. tel. 20406: Apotheek Voorschoten. Leldseweg 66, Voorschoten, tel. 01717 -2525 en apotheek R. van Brccst Smal- leburg. Loevesteln 6, Leiderdorp, tel. 42947. De avonddienst na 18 uur en de nachtdienst van de Oegstgeestse Apo. theek wordt waargenomen door Apo theek van Driesum. Burgerlijke Stand van Leiden GEBODEN Astrid Elizabeth, dr. v. W. A. Sloos en J. M. de Wagenaar: Rachella Fran- cisca, dr. v. D. de Jong en G. H. W. van den Burg: Marjorv Johanna, dr. v. J. A. Voorvelt en M. Verver; Annie- Wllmien Alberta, dr. v. P. de Kleer en A. G. Grevers; Joris Gerardus. zn. v. J H. de Jong en J. M. Verlaan; Mar- jorl Yvonne, dr. v W. M. T. Zilveren- tant en A. Elzlnk; Susanna Geertrulda Christina, dr. v. J. Slnteur en S. S. van Knmpen: Jacob Leendert IJsbrand Ro bert, zn. v. G J. van Zuijlen en A. van Rijn: Marco, zn v. P Honsbeek en M. BeiJ. GEHUWD S. B. Verheul en E. H. J. Koppert. LEIDEN Als donderdag de win keliers in het centrum van Leiden hun eerste koopavond houden zullen ook de 32 winkeliers, aan het Vijf Meiplein en het Bevrijdingsplein, die zijn aangesloten bij de winkeliersver eniging „de Luifelbaan" hun winkel openen. Zij zijn het niet eens met het besluit van de gemeenteraad al leen een koopavond in te stellen voor de binnenstad. „De concurrentie noopt ons om dan ook open te zijn en dat we mogelijk een procesverbaal krijgen houdt ons daar niet van af", aldus de voorzitter van de winke liersvereniging. de heer L. Christof- fels. Het gevolg daarvan is volgens Het verwijt dat de winkeliers ln de buitenwijken te laat hebben 1 gereageerd op de plannen een koop- j avond voor de binnenstad alleen in te stellen schuift men als niet steekhou dend terzijde „We mogen toch aan nemen dat bij het nemen van der gelijke besluiten alle belanghebben den gehoord worden", meent de voor zitter. Teleurgesteld is men ook over het feit, dat de voor Pinksteren geplan de kermis ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het winkel centrum niet kon doorgaan. „Al ze- hem. dat ook de winkeliersverenigin- j ven Jaar zijn we bezig geweest hier gen in de andere buitenwijken open parkeerhavens te krijgen", vertelt de zullen zijn. heer Christoffels. „Nooit was er geld. Nu hadden we een kermis gepland. Van deze kermis zouden we 5000 gul den ontvangen. Daar zouden we zelf wat bijgelegd hebben om een auto te verloten onder het publiek. Kor voor die kermis is men nu begonnen met het maken van die parkeerha vens. Het hele plein is nu openge broken. We weten niet of het onwil van de gemeente is of gebrek aan communicatie, maar het pakt voor ons weer niet best uit". Ook zit het de vereniging nog dwars, dat vorig jaar geen vergunning werd verleend voor het houden van een braderie. Voor sommige winkeliers zijn deze teleurstellingen reden om de uitoefe ning van hun bedrijf verder te stop pen. Zij zien er geen heil meer in. i Een nieuw voorstel ook een koop- j avond voor de rest van de stad in 1 te voeren komt volgens de winkeliers- vereniging niet meer voor december ln de raad en men wil daar niet meer op wachten. In grote adverten ties zeggen de winkeliers, dat er don derdagavond een uitverkoop zal wor den gehouden. Dat men daarbij niet spreekt van een opheffingsuitverkoop maar van een protest-uitverkoop stelt het voornemen op te houden met de bedrijfsuitoefening in een iets ancler licht. De winkeliers die besloten hebben een uitverkoop-ver gunning aan te vragen wegens op heffing zijn: Wijnhandel Klerks, Radioplein 16. meubelzaak Van de Horst, speelgoedzaak Snaathorst, ra dio Wagner en Juwelier Plessen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2