MEISJE UIT GIJZELING BEVRIJD IN INSTANBOEL Pinksterweekeinde was dit jaar weer drukker Haarlemmer straat dicht Geheim gesprek Meir vandaag Auto na doodrijden fietser er van door Vrij zonnig Met Russische diplomaten Laos wil praten over vrede VS deserteur zal worden uitgeleverd Kalm begin luchtbrug met Wembley Hotels overvol kilometerslange files, 26 doden in het verkeer STENEN DOOR RUITEN VAN SEKSBOETIEK IN LEIDEN (9uc/ leuivs Opgericht 1 maart I860 EIDSCH DINSDAG I JUNI 1971 No. 33413 DAGBLAD Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18J0 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.3 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur. tel. 30500 tzat. 18 uur). Daders bij moord op consul betrokken ISTANBOEL (AFP, AP, Reuter) Twee Turken, die ver moedelijk betrokken waren bij de moord op de Israëlische con sul-generaal Ephraim Elrom, en die sinds gisteren een veertien jarig meisje in een huis van een voorstad van Istanboel gegij zeld hielden, zijn vanochtend na een fel vuurgevecht met de politie gevangen genomen. Het meisje kon worden bevrijd, maar is volgens sommige berichten licht gewond. In elk geval maakt zij het goed. Wie zag ongeluk? LEIDEN De 26-jarige Leidenaar P. Lens uit de Meloenstraat is zon dagavond bij een verkeersongeval op de Vijf Meilaan om het leven geko men. De jongeman reed omstreeks, kwart over acht op zijn fieri; in de 1 richting van de stad, toen hij van achteren werd geschept door een per sonenauto. waarvan de bestuurder is doorgereden. De fietser, zoon van een reservist van de Leidse gemeentepolitie, is door de kracht van de botsing over een afstand van tenminste twintig meter weggeslingerd. Hij is op de plaats van het ongeval, even vóór de Vijf Meibrug, overleden. De politie is onmiddellijk na het on geval een uitgebreide speuractie naar de onbekende automobilist begonnen, echter tot nog toe zonder resultaat. Zij heeft wel kunnen vaststellen, aan de hand van een op straat aange troffen stuk glas van een richting aanwijzer, dat het hier om een Ford Taunus 12 of 15M gaat. De auto, vermoedelijk rood van kleur, zou vol gens enige getuigen deel hebben uit gemaakt van drie wagens, die met zeer hoge snelheid in de richting van het centrum reden. De EHD is van het ongeluk telefonisch op de hoog te gesteld door een anoniem gebleven getuige. Volgens de politie is de mo gelijkheid niet uitgesloten dat het te lefoontje afkomstig was van de be trokken automobilist. Inspecteur R. Erenst van de Leidse verkeerspolitie doet een dringend beroep op alle ge tuigen van dit dodelijke verkeerson geval, het zesde sinds het begin van dit Jaar, zich te melden aan het bu reau aan de Zonneveldstraat. De beide terroristen hadden een poging tot ontvoering gedaan, ge richt tegen het gezin van de Turkse majoor Dineer Erkan. Deze ontvoe ring mislukte, waarop de terroristen de dochter van Erkan, de veertien jarige Sibel, in gijzeling namen. Zij verklaarden het meisje te zullen vrijlaten als zij paspoorten en een vrijgeleide kregen om naar het bui tenland te gaan. Het leger weigerde echter op deze eis in te gaan en ging over tot een hermetische afsluiting van de stadswijk, hierbij gesteund door een woedende menigte Turken. Menigte Het duo kreeg te verstaan, dat zij aan deze menigte zouden worden uitgeleverd als het kind iets zou overkomen. Sibels vader liet weten, dat hij eigenhandig de twee terroris ten zou doden, als zij zijn dochter zouden vermoorden. Bij het gevecht van vanochtend met de politie zou het tweetal gewond zijn geraakt. Volgens een bericht zou een van hen door de woedende menigte zijn ge lyncht, maar volgens Associated Press was er alleen sprake van "ernstige verwonding". DEN HAAG (ANP) Amerikaan se deserteur Ralph Waver, die in Ne derland verblijft, is gisteren gearres teerd om aan de Amerikaanse mili taire autoriteiten te worden overgele verd. Het ministerie van Justitie heeft dat meegedeeld. De beslissing is genomen na een Amerikaans ver zoek, waarby werd gewezen op de verplichtingen die voor Nederland voortvloeien uit het „NAVO-status- verdrag". De Bilt verwacht van heden tot woensdagavond: vrij zonnig en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Mini mum temperaturen ongeveer 11, maxima morgen rond 23 graden. (opgemaakt 12.30 uur) 2 JUNI Zon op: 4.26 uur; onder: 20.51 uur. Maan op: 13.58 uur; onder: 01.28 u. Hoogwater te Katwijk te 9.59 en 22.30 uur; laagwater be 5.21 en 17.59 uur. VIENTIANE. PHNOM PENH (AP, Reuter) De premier van Laos Soe- vanna Phoema heeft gisteren voor gesteld onmiddellijk vredesonderhan delingen te beginnen met de pro- communistische Pathet-Lao-bewe- ging. Tegelijkertijd heeft het Cam bodjaanse staatshoofd Tsjeng- Heng gisteren in het parlement in Phnom Penh verklaard, dat zijn re gering bereid is besprekingen te be ginnen om de oorlog in Cambodja te beëindigd als de Vietcong en de Noordvietnamezen al hun troepen uit het land hebben teruggetrokken. Geallieerde eenheden hebben giste ren in de vier districten van Zuid- Vietnam slag geleverd met Noordviet namezen en Vietcongstrijders. Bij deze gevechten, die tot de zwaarste van dit jaar gerekend worden, zou den 450 communisten zijn gesneuveld. Voorts vielen 58 Zuidvietnamezen één Amerikaanse soldaat en negen tien Zuidvietnamese burgers. SCHIPHOL (ANP) De lucht brug naar Londen voor de Europa cup finale in Wembley is vanochtend kalm geopend. Een tiental afgeladen extra vluchten maakte voor Schiphol dat Juist de pinksterdrukte achter, de rug had weinig uit. Wie mocht denken, dat voor de Europacup-finale al dagenlang geen kaartjes meer te krijgen zijn, is er naast. Vanochtend werden ze in ons land nog druk aan geboden, o.a. door het reisbureau Be nelux Travel Service en door de echtgenote van Ajax' rechtsbuiten, Sjaak Swart, die 50 zitplaatsen, kwijt wilde. Markies vrijgelaten De 33-Jari- ge markies Mariano Spadafora, die 16 dagen geleden werd ontvoerd in Oost-Sicilië, is zaterdag door zijn ontvoerders vrijgelaten. Men neemt aan dat de vader van Mariano, een rfjke indurtriëel, de ontvoerders een losgeld van een miljoen gulden heeft betaald. De familie heeft hierover niets bekend gemaakt. LEIDEN Om twaalf uur van middag is de Leidse Haarlemmer straat dicht gegaan voor het verkeer. Wethouder Kret (van: „binnenstad wandelgebied") plaatste eigenhandig één van de kleine verkeersbordj es, die de promenade voortaan 's middags zullen afsluiten. Verheugend verschijnsel: het eer ste terrasje was er vanmiddag ook al. Cafetaria Voortman zette metpen lekker de tafeltjes en stoeltjes buiten. Nu maar afwachten wie volgt. De ruimte om vóór de winkel een stand je met voordeelaanbiedingen te plaat sen. is er nu. Voor de weggebruikers was het van morgen wel even wennen. Verbods borden alleen bleken niet voldoende. De politie moest talloze malen geduldig uitleggen, dat het van de Apothekersdijk en Stille Rijn komende verkeer voortaan al leen nog maar recht door kan. de Lange Mare op. Rechts af mag niet meer. links af 's middags even min. Overigens verwacht de wethou der wel, dat de automobilisten zich snel aan de nieuwe situatie zullen aanpassen. Van winkelierszijde komt nu wel de vraag, waar de automobilisten zul len blijven die voorheen in de Haar lemmerstraat parkeerden. De wet houder is van plan om in de Camp duidelijk de parkeerplaatsen te mar keren met strepen op de weg. De rest van de automobilisten zal ergens een gaatje moeten zoeken tussen Oude Singel en Haarlemmerstraat. Foto boven: klokslag twaalf "verhingen" Haarlemmerstraat winkelier Zandvliet en wethouder Kret (midden en rechts) de bord jes: een rijstraat wordt prome nade. Foto links: als eerste goede voorbeeld regelde cafe tariahouder Voartman snel een buiten-terrasje. (Foto's Holvast) (Van onze correspondent) STOCKHOLM (GPD) Be richten in de Zweedse pers maak ten vanochtend melding van een geheime ontmoeting tussen pre mier Golda Meir van Israël en enkele Sowjetrussische politici in Finland. Mevrouw Meir. die een vier daags bezoek brengt aan Zweden, was reeds eerder in Finland, in verband met de conferentie van de Socialistische Internationale vorige week. Volgens tot dusverre niet officieel bevestigde berichten vloog mevrouw Meir zaterdag avond uit Stockholm terug naar Finland met een chartertoestel van de SAS, de Scandinavische luchtvaartmaatschappij De Israëlische premier zou naar Rovaniemi in het Finse Lapland ge vlogen zfjn. Daar vond op zondag middag een ontmoeting plaats met twee Russische politici in een zomer huis, gelegen op dertig kilometer bui ten de stad Rovaniemi. Bewaking De Zweedse agenten, die voor haar bewaking zorgden, kregen op het het vliegveld bij Stockholm te horen dat ze niet mee behoefden te vliegen. Hun hotelkamers in Rovaniemi wer den toen afbesteld. De geheimhou ding rond deze reis was vrijwel vol ledig. Slechts vier personen van de Zweedse veiligheidsdienst waren op de hoogte. Joden Arieh Eliav. secretaris-generaal van de Israëlische Party van de Ar beid heeft inmiddels bevestigd dat hy mevrouw Meir naar Rovaniemi heeft vergezeld. Hy vestigde tydens de Socialistische Internationale in Helsinki de aandacht op de situatie van de Joden in de Sowjet-Unie en verklaarde toen o.m. dat er Israël veel aan gelegen is de diplomatieke verbindingen met Sow jet-Rusland te herstellen. i LEIDEN In het pinksterweekein de heeft een recordaantal buiten landse toeristen een bezoek aan ons land gebracht: 760.000. Op zo'n gro te stroom bezoekers was niet gere kend. Daarvoor waren de weersbe- richten te ongunstig geweest, ter wijl de toeristen het moesten doen zonder uitbundig bloeiende bollen en boomgaarden. De grootste be langstelling ging uit naar de kuststreek. Opvallend groot was het aantal Griekse toeristen. Het be trof merendeels supporters op door reis naar Londen voor de voetbal wedstrijd AjaxPanathinaikos van morgenavond. De hotels en pensions in Katwijk en Noordwij k waren overbezet. Ook bijna alle beschikbare bed den bij particulieren werden grif van de hand gedaan. Het zonnige en byna windstille weer zorgde voor grote drukte op het strand. Maar weinig buitenlanders konden de verleiding weerstaan Holland se Nieuwe te eten. die voor f 1,50 tot f 1,75 werd verkocht. De VW-kantoren kregen een ge weldige stroom klanten te verwer ken. Tot zaterdagavond laat en ook zondag nog verschenen er buiten landers aan de balie met de vraag om kamers. De hotels waren toen al volgeboekt Chris Verplancke (Katwijk) en Wim Rovers (Noord- wijk) eensluidend: „Op zo'n stroom pinkstervakantiegangers hadden we niet durven rekenen. Ons per soneel heeft bergen werk moeten verzetten. Het is voor de kust een fantastisch weekeinde geweest". Kampeerders De pinksterdagen waren traditio neel voor vele Nederlanders èn buitenlanders de generale kam- peerrepetitie voor de grote vakan tie. Op de meeste campings was er een behoorlijke bezetting, op de ge meentelijke campings in Katwijk kwamen vele oude bekenden el kaar weer tegen. Niet alleen aan de kust was het druk. De Efteling en het Eurore creatiecentrum trokken beide 60.000 bezoekers. Madurodam was goed voor 36.500 man bezoek. Ook op de Kagerplassen en de Braassemer- meer zochten velen verkoeling. Rust was er vaak te vinden voor de vele duizenden hengelaars die de pinksterdagen gebruikten om voor de eerste maal dit jaar een visje te verschalken. Vanaf vrydag is het behooriyk druk tot erg druk geweest op de Ne derlandse wegen. Zaterdag viel het mee, de weinige files die er waren behoorden om half één al tot het verleden. Eerste pinksterdag bracht de Rijkspolitie evenmin hoofdbre kens. Gisteren begon het rustig, maar in de namiddag ontstond er op de Zeelandroute een file van tien kilometer. Voor de brug over de Haringvliet stond een rij van negen kilometer lang. Zoals gebrui kelijk vormde het verkeersplein Oudenrijn het grootste knelpunt, waar de brug over het Amsterdam- Rijnkanaal als flessehals fungeert Slachtoffers Het verkeer op de weg heeft dit. pinksterweekeinde aan 26 perso nen het leven gekost. Hieronder was een groot aantal kinderen. Op vallend was het dat de massale terugkeer op de grote wegen op pinkstermaandag geen grote ver keersongelukken met zich mee bracht. Op de Westduitse wegen zijn met pinksteren volgens nog onvolle dige gegevens 151 mensen om het leven gekomen. In Frankrijk zorgde het slechte weer voor een spreiding van het verkeer, maar toch vielen er nog 71 doden op de wegen te betreuren. Bij een kleine 50 verkeersongevallen op de Bel gische wegen vielen negen dodelijke slachtoffers. In Oostenryk heeft het verkeer dit weekeinde 22 doden geëist. 24 PAGINA'S De belangrijkste sportgebeurtenis van dit pinksterweekeinde was de "oversteek" van Ajax naar Lon den, waar morgenavond de Eu ropa Cup-finale tegen Panathi naikos wacht Pas daarna zal door de Ajacieden worden gepraat over de verlenging van de con tracten, maar Johan Cruyff sloeg gistermiddag in het rustieke trai ningskamp als een volleerd (golf)- professional reeds een balletje op PAGINA 7 Behalve het niet-spelcnde Ajax vielen er dit lange sportweekeinde natuurlijk veel meer zaken te no teren: liefst zes pagina's. Door het vrije weekeinde van Fe (jen oord en .Ajax veranderde er aan de top van de eredivisie overigens weinig. De stand luidt: Feüenoord 33—55 A->ax 33—53 ADO 33—49 PSV 3348 FC Twente3347 SParta 33—44 De treinramp by Amsterdam eiste vüf mensenlevens PAGINA 5 In Jordanië staat een nieuwe uit barsting in het nog steeds smeu lende conflict tussen de Palesty- nen en Koning Hoessein voor de deur PAGINA 19 Stad en streek boden dit pinkster weekeinde naast recreatie (hippe vogels in het Jeugddorp) ook ac tie tegen de "weg duin" duinweg STADSPAGINA LEIDEN Van een seksboetiek aan de Haven in Leiden zijn zater dagnacht de ruiten vernield. Twee grote etalage-ruiten en de ruit van de deur werden met stenen ingegooid. Op de stenen stond te lezen: "Houdt uw stad rein". Overigens ontbreekt van de dader elk spoor. De schade wordt op f 1500 geschat. Uit het Leidsch Dagblad van 1 Juni 1871 Hedenmiddag zijn de eerste nieuwe aardappelen van 's Gravesande naar Am sterdam vervoerd. Door den gemeenteraad van Oudshoorn in besloten, dat dit jaar de kermis aldaar niet zal plaats hebben. Musis Sacrum. Op don derdag 1 juni, 's avonds hall acht muziekuitvoering door het korps muzikanten van de Leidsche Schutterij, onder directie kapelmeester J. K. H. Muller

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1