„We zijn de heuvels nu door maar de Alpen komen nog" Europese spoorwegen moeten samenwerken u Maar weet u eigenlijk wat u mist? VEEL ONZINNIGE BEPALINGEN IN HUURCONTRACTEN Korte bankoverval levert 25 mille op Informateur profdr. P. Steenkamp PRESIDENT-DIRECTEUR VAN DE NS: Boetes geëist tegen loodsen Bestuur CHU steunt Udink en Van Hulst Mensen die op hnn gemak zijn gesteld, hebben een Privérekening bij Raiffeisenbank fZi Boerenleenbank PAGINA .6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 MEI 1971 DEN HAAG De eerste dagen na Pinksteren zullen zeer i belangrijk zijn voor het verdere verloop van de informatie-1 werkzaamheden van informateur prof. dr. P. J. A. M. Steen-1 kamp. Hij deelde dit vrijdagavond mee, waarbij hij er op wees dat hij de gehele volgende week het overleg met de fractievoorzit ters van KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70 de vijf partijen die bereid zijn over de vorming van een meerderheidskabinet te praten zal voortzetten. Eerst wordt hij vandaag nog door koningin Juliana op Soestdijk ontvangen om opnieuw verslag uit te brengen van zijn bevindingen. Eerder op de dag zal hij een gesprek hebben met minister W. den Toom van defensie om later in de ochtend de draad met „de vijf" weer op te nemen. Professor Steenkamp zei dat hij de fractieleiders de afgelopen week 'n aantal „wensen en grenzen" heeft voorgelegd in het kader van de z.i. noodzakelijke sterke basis de in formateur sprak hier van een brede startbaan van waar uit allerlei col lectieve voorzieningen kunnen wor den aangepakt. De grenzen zullen naar zijn in zicht bepaald moeten worden door de aanwezige ruimte, het al dan niet verhogen van de belastingen, het in krimpen of afkappen van bepaalde taken. Op het stuk van de sociale voor zieningen stelde hij, tegenover bij voorbeeld verhoging van de AOW - en WAO-uitkeringen, een aantal alternatieven. Enerzijds zou aan fi nanciering uit de algemene midde leen gedacht kunnen worden, maar anderzijds behoort premieverhoging ook tot de mogelijkheden. Kinderbijslag 30 k 40.000 plantjes te beschikken, hun programma's. „Wat ze uit de fracties meebrachten was echter niet negatief". Gevraagd naar de duur van zijn informatie-opdracht: „Ik ben onge duldig. Ik verlang naar de dag dat ik naar Eindhoven kan terugkeren, maar dat zie ik nog niet vlug gebeu ren. Ik geloof echter dat het niet sneller kan. We zijn het Limburgse heuvelland door, maar het Zwarte- woud en de Alpen komen nog. We gaan een zeer moeilijke week tege moet" zo meende prof. Steenkamp, die in de loop van vrijdag de gevol machtigde ministers van de Ned. Antillen en Suriname bij zich op bezoek had. Zowel minister S. G. M. Rozendal (Antillen) als dr. J. D. V. Polanen (Sur.) wezen de informa teur op het belang van de ontwikke lingshulp voor hun land. Tijdens 't gesprek werden vraagstukken als de huisvesting van Antillianen en Su- rinamers in Nederland, de werkloos heid in beide landen en de economi sche ontwikkeling in de nabije toe komst aangesneden. Bij de afbouw van bepaalde socia le voorzieningen kwam de afschaf fing van de kinderbijslag voor het eerste kind en een eigen risico in de ziekenfondsverzekering ter sprake „maar over al deze zaken is nog geen overeenstemming bereikt," aldus Steenkamp, die wel wilde benadruk ken dat z.i. een herwaardering nodig is van wat is gegroeid. „Ik heb ten aanzien van de sociale verzekeringen een aantal wensen ge- j kwantificeerd en op heel concrete punten cijfers genoemd. Overeen stemming op het stuk van de socia le verzekeringen is van fundamen teel belang voor een akkoord, al ach ten sommige gesprekspartners weer heel andere zaken van fundamen teel belang". Teneinde uit het gesprek op komende verlangens in cijfers te kunnen omzetten heeft prof. Steen kamp de directeur van het Centraal Planbureau, prof. Van den Beid, be wogen z'n geplande vakantie uit te stellen en ter beschikking te blijven. Voor de informateur staat vast dat er een kabinet van een nieuwe aanpak op een groot aantal terrei nen moet komen. Uit zijn gesprek ken gedurende de afgelopen week is hem duidelijk gebleken dat de frac tieleiders, nadat ze met hun fracties hadde beraadslaagd. vasthouden aan een aantal essentiële punten uit AMSTERDAM (ANP —Directeur Kees Hoekert van de Lowlands Weed Company, die maandag op z'n woon schip in Amsterdam een verkoop- centrum voor hennepplantjes open de, is gedagvaard wegens het bezit van hennep. Hij zou begin oktober vorig Jaar „opzettelijk een hoeveel heid hennep als bedoeld in de opium wet" voorhanden hebben gehad. Het is de tweede maal dat hij voor dit be zit wordt gedagvaard. De eerste dag vaarding werd in Januari ingetrok ken. Hoekert drong echter aan op 'n proefproces. Hij zal nu op zijn 42ste verjaardag (11 Juni a.s.) voor de politierechter in de hoofdstad te recht moeten staan. Zijn voorraad hennepplantjes (15.000 stuks) is in middels uitverkocht. Volgens Hoe kert waren de laatste kopers twee landmachtofficieren, die 19 plantjes kochten. Hij verwacht eind volgende week over 'n nieuwe voorraad van UTRECHT (ANP) De presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, mr. M. G. de Bruin, acnt vermindering van de vrijblij vendheid in de samenwerking tussen de spoorwegmaatschappijen in 14 West-Europese landen gewenst. In een volledige fusie ziet hij niet veel, omdat deze geen enkele garantie biedt voor een omzetvergroting. Min der verstrekkende veranderingen verdienen naar zijn mening de voor keur. Mr. De Bruin wil de managers van de bestaande en nog op te rich ten gezamenlijke organen een grote mate van verantwoordelijkheid en zelfstandigheid geven. De methode van besluitvorming zal moeten wor den vervangen en dan bovendien met meerderheid van stemmen in plaats van unanimiteit. Mr. De Bruin houdt dit pleidooi voor een intensivering van de sa menwerking tussen de Europese spoorwegmaatschappijen in het maandblad „openbaar vervoer". Een bestaande samenwerkings vorm. de TEE, noemt mr. de Bruin te vrijblijvend, omdat de managers verantwoording schuldig zijn aan hun eigen maatschappij. „Pooling" van kosten en opbrengsten levert grote voordelen op. Een voorbeeld van internationale samenwerking in nieuwe vorm is de reeds enige tijd bestaande deelne ming van de Nederlandse Spoorwe gen in het rijtuigpark van de Duitse spoorwegen. Voor mr. De Bruin kan de onder linge samenwerking niet ver genoeg gaan. De Spoorwegen zijn de schaal vergroting van de Europese markt niet gevolgd. „Wij maken nog steeds organisatorisch halt voor nationale grenzen, die voor het vervoerspro- dukt kunstmatig zijn", aldus mr. De Bruin. Hij pleit voor een doorlich ting van de samenwerkingsstructuur door een management-consulting bu reau van internationaal formaat. De marktpositie van de Spoorwe gen is de afgelopen tien Jaar gelei delijk doch in ernstige mate ver slechterd. Mr. De Bruin verwacht dat het dieptepunt in de jdren 80 zal worden gepasseerd. Hij baseert de ze positieve verwachting op de ken merken van het railsysteem: hogere vervoerscapaciteit bij een klein ruim tebeslag en de geringe aantasting van het natuurlijk milieu. Beide fac toren worden volgens mr. De Bruin van toenemend maatschappelijk be lang. Voorts zullen een hoge mate van beheersbaarheid van de trein en de aanmerkelijke verhoging van de commerciële snelheid een rol gaan spelen. Heel wat sportvissers zijn er vanmorgen vroeg op uitgetrokken om op de eerste dag van het nieuwe visseizoen weer de strijd aan te binden met baarsvoorn en de grotere vissoorten. Sommi ge vissers zijn dagen in de weer geweest om hun materiaal klaar te maken en om hun stekkie aantrekkelijk te maken voor de vissen door het herhaaldelijk uit strooien van voer. Een jonge Am- I sterdammer, die bang ivas dat zijn geprepareerde stekkie zou I worden ingenomen door een an- \der ging op zijn plaats aan de Bosbaan van het Amsterd-mse Bos liggen slapen. DEN HAAG (ANP) Een enquête, die de Consumentenbond onder huur- flatbewoners heeft gehouden, heeft aan het licht gebracht, dat er veel onzinnige bepalingen voorkomen in huurcontracten voor flats. Deze bepa lingen worden volgens de consumen tenbond geaccepteerd onder druk van de woningnood. „Overduidelijk is uit de enquête gebleken", aldus de Con sumentenbond, „hoeveel de verhuur der en hoe weinig de huurder in wo ningnoodlijdend Nederland te vertel len heeft". Meer dan de helft van de ondervraagden blijkt zich bij voorbaat te hebben verbonden tot het betalen van forse jaarlijkse huurverhogingen. Over bij de verhuurder gedeponeerde waarborgsommen wordt vrijwel nooit rente vergoed. Zeer gangbaar is het systeem van vooruitbetaling op de service- en c.v.-kosten zonder defini- tieve afrekening" en de c.v of de service laat vaak te wensen over", j Enkele van de „onzinnige" bepalin gen, die de Consumentenbond heeft gevonden in huurcontracten voor flats zijn. „verhuurder kan het huurcon tract naarb elieven wijzigen", „verhuurder kan eenzijdig alle be dragen, direct of indirect verband houdende met de verhuur van de flat wijzigen", „verhuurder kan, zonder daarin huurders te kennen, op hun kosten gemeenschappelijke voorzieningen aanbrengen", „de c.v. zal slechts gestookt wor den van 7.00 tot 24.00 uur", „het is verboden om de losgeplaat- ste kasten te verplaatsen", Als het gezin meer dan 30 dagen afwezig is. geldt dit als ontijdige verlating". O ..er mogen geen bloembakken bui ten tegen de gevel worden gezet". De bemoeienis van de verhuurder strekt zich soms zelfs uit tot het pri vé-leven van zijn huurder. „Van 8.0018.00 uur kan dagelijks iemand komen controleren of aan de bepalingen van het huurcon tract voldaan wordt". VOETBAL De Italiaanse scheidsrechter Sbardella heeft zijn loopbaan als fluitist voorlopig be ëindigd. Sbardella heeft een functie als manager aanvaard bij Lazio Ro me. Deze club degradeerde dit sei zoen uit de hoogste klasse van de Italiaanse competitie. AMSTERDAM (ANP) De offi cier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft vrijdagmiddag te gen 16 in Amsterdam gestationeerde rijksloodsen boetes van 600, 400 en 300 gulden geëist, wegens het aan nemen van gelden zonder daarbij iets in strijd met hun ambtsplicht te doen. Zij waren betrokken bij de zg. „loodsenaffaire" en kregen destijds met een groot aantal Amsterdamse en IJmuidense collega's een proces verbaal, omdat zij tussen 1961 en 1966 steekpenningen zouden hebben aangenomen om kapiteins van zee schepen te adviseren meer sleepbo ten te gebruiken dan nodig was. Bij z'n eis hield de officier rekening met de tijd dat de loodsen hadden mee gedeeld in de „fooienpot". Uitspraak 11 Juni. „Het is verboden om personen die niet tot het gezin behoren, langer dan 14 etmalen te huisvesten". Vongens de Consumentenbond moe ten de volgende belangrijke punten in een huurcontract worden opgenomen: de huurder moet voor de ingangs datum van het contract precies weten op welke voorwaarden hij huurt, de toestand, waarin de woning bij de aanvang van de huur verkeert, moet duidelijk vastliggen, de huurtermijn moet niet te lang zijn, want dan kan tussentijds op zeggen moeilijkheden opleveren, voorkomen moet worden, dat de hum-der wordt overvallen door op zegging van de huur op te korte termijn het huurcontract mag geen auto matische hum*verhogingsclausules bevatten, duidelijk moet vastliggen welke on derhoudsverplichtingen huurder en verhuurder hebben, het huurcontract mag geen onno dige belastende bepalingen bevat ten aangaande het gebruik van de woning, de huurder moet desgewenst ver beteringen aan de woning kunnen aanbrengen, zonder dat de ver huurder hem daarvan kan weer houden, de hum-der moet inspraak hebben bij de samenstelling van hèt pak ket van bijzondere voorzieningen en inzage van de berekening van de kosten daarvan, de te storten waarborgsom dient tot een redelijk bedrag beperkt te blijven, bijvoorbeeld 1 maand huur en er moet over dit bedrag rente worden vergoed. ROTTERDAM (ANP) Het da gelijks bestuur van de CHU heeft vrijdagavond een ontwerpmotie op gesteld voor de Unieraad-vergade- ring op zaterdag 12 juni in Utrecht. Volgens 't ontwerp spreekt de Unieraad „ten scherpste haar af keuring uit over het optreden van de heer H. Kikkert, lid van de Chris telijke Historische Tweede-Kamer fractie. ter zake van diens uitlatin gen buiten de daarvoor bestaande Unie-organen om over de Unievoor zitter, prof. dr. J. W. van Hulst en de voorzitter van de CH-fractie, drs. B. J. Udink". „De Unieraad spreekt haar ver trouwen uit in het beleid van de he ren Van Hulst en Udink", aldus de ontwerpmotie. Zoals bekend heeft de heer Kikkert in een intervieuw in „Trouw" gezegd, dat de heren Van Hulst en Udink de consequenties moeten trekken uit de verkiezings nederlaag van de CHU, en hun func ties ter beschikking moeten stellen. ADVERTENTIE ■r -■■A';.-.'h- v, ,-tV w» 1 I' fA i V H-r' A -I -• 'A'xsV 'T. V - SCHIEDAM Kennelijk goed i voorbereid zijn vrijdag twee man nen erin geslaagd een kantoor van de Algemene Bank Nederland aan 1 de Koemarkt in Schiedam te bero ven van f25.000 Tussen kwart over tien en half elf stapten de overval lers volgens getuigen Jongeman nen van het zuidelijk type het kantoor binnen. Drie mensen van het bankpersoneel waren aan het werk. Voor de balie stond een klant, de 70- Jarige Plooy uit Schiedam. Het was rustig in de omgeving. Een van de daders had een nylon- kous over zijn hoofd getrokken. De ander was blootshoofds. Met hun pis tool gericht op het personeel en de bejaarde cliënt stormde het tweetal naar binnen. Een van hen sprong over de balie en dwong de drie per soneelsleden zich terug te trekken in een vrij diepe kast. Hij draaide de sleutel om. Intussen pakte zijn collega een bundel bankbiljetten uit een van de geldladen. De hele scène speelde zich in enkele ogenblikken af. Met f25.000 gulden in hun zak lieten de overvallers een verbouwereerde ABN klant achter, die het bankpersoneel echter snel uit het benauwde en donkere hokje haalde. De overvaller had de sleutel in de kastdeur gela ten. De politie in Schiedam zette on middellijk de achtervolging in. Vol gens getuigen zouden de mannen in een grijze Citroen ID zijn ontkomen. Even later zag men een dergelijke auto met behoorlijke snelheid rich ting Rotterdam verdwijnen. De Rot terdamse politie hield de wagen aan, maar de bestuurder bleek toch niets met de overval te maken te hebben gehad. Kontant betalen, da's toch heel gewoon, zou u zo zeggen. Is het ook. Voor mensen die niet beter weten. En zichzelf daardoor elke dag maar weer 'n hoop gedoe op de hals halen. Met geloop naar de deur, wachten voor loketten, gehannes met afrekenen, noem maar op. Ze missen immers het gemak van een Privérekening. Waarmee je een hoop zorg minder aan je hoofd hebt Zou ook voor u 'n hele uitkomst zijn. Gelukkig zitten we vlak bij u in de buurt Kleine moeite dus, om er even over te komen praten de bank vopr iedereen 2900 vestigingen

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6