Stemming rolde er in Leiden vrij vlot uit Uw Leidsch Dagblad Waarom niet één kerk? Jean Vilar overleden 2 Olievelden op water beter niet aanpakken mee op vakantie PROGRESSIEVE PARTIJ GROTE WINNAAR VAN TJNIVERSITEITSRAADSVEKKIEWG Marktberichten Bioloog van TNO Delft: Dader van de schietpartij in Driebergen aangehouden Kamerlid wil haarnetjes voor soldaten Tariefsverhoging van NS is nodig PrtUlNA 12 LEIDSCB DAGBLAD ZATERDAG 29 MEI 1971 LEIDEN Verbazingwekkend. Dat was het woord. En dat woord viel verschillende malen te beluisteren uit de mond van het twintigtal mensen dat gisteravond in het "stemlokaal" in het gebouw van curatoren aan de Stationstraat het tellen van de stemmen bijwoonde. Slechts weinigen hadden waar schijnlijk verwacht dat het opkomst percentage by de universiteitsraad- verkiezing zó hoog zou zyn; ruim 47 procent. Verbazing was er vooral over de hoge opkomst van de studenten. Men had gehoopt dat de in de wet ge noemde minimumgrens van 35 pro cent gehaald zou worden. Een der- geiyke overschrijding van de grens had men nauwelijks durven denken. Rector-magnificus prof. dr. C. Soe- fceman had alle reden om met te vredenheid het bord met de uitsla gen te bestuderen. .Maandag kwa men er al zoveel stemformulieren met de post binnen, dat ik al reke- ning ging houden met een grote op komst, maar van deze hoge getallen Door Hans Ludo van Mierlo ben ik inderdaad wel een beetje ver baasd", vertelde hy. En de heer J. Wieffering, vrijge maakt van zyn werk als hoofd van de afdeling huisvesting personeel voor de organisatie en voorbereiding van de verkiezingen: „Als ik zie dat bUna de helft van de drie geledin gen in Leiden heeft deelgenomen en ik zie dan hoe het in de andere ste den is gegaan, dan zeg ik toch wel dat het een groot succes is geweest. Dat bewyst overigens weer het ka rakter van Leiden. Men kan tegen en voor de wet zyn geweest, maar als hy eenmaal is aangenomen werkt men mee aan de uitvoering ervan. Een georganiseerde boycot van de verkiezingen heeft men hier dan ook niet gehad. In Utrecht was dat wel zo. In Leiden barst men echter niet van de progressiviteit". Woorden die door portier D. Leen van het curatorengebouw tegenge sproken worden. „Natuuriyk is het goed gegaan", legt hy uit, „want het werd hoog tyd dat er meer openheid en inspraak kamt. Iedereen moet honderd procent met de zaken op de hoogte kunnen zyn. Geen onder onsjes meer. Nu kunnen eindeiyk de ware mensen op de waren plaatsen worden gekozen. Dat wilde iedereen wel zo en daarom is er zo goed ge stemd. Wij, de laagstbetaalden, heb ben nooit mogelijkheden gehad ho gerop te komen. Nu met de raad moet dat kunnen". Als hy dat vertelt is het ruim een uur in de middag geweest en is het stembureau al een half uur aan het tellen. Toch komen er met grote re gelmaat nog mensen stembiljetten inleveren. Een enkeling gooit zyn stembiljet in de brievenbus in plaats van in de stembus in de hal van het gebouw. Stemmen, die niet meer meetellen. Zes uur 's avonds heeft men het opkomstpercentage per geleding en per faculteit bepaald. Behalve de verbazing over de grote opkomst is er dan ook de verbazing over de re latief lage opkomst in de faculteit der sociale wetenschappen, waar de meeste maatschappy -hervormers en strijders voor democratisering zitten. In de uitslag komt dat niet tot uiting. De algemene verklaring ervoor luidt, dat er binnen deze faculteit te veel bedenken tegen de wet zyn geweest. Het was er zelfs moeilijk kandidaten te vinden. De twaalf tellers gaan vervolgens door met tellen om te bepalen wie er nu precies gekozen zyn, want men werkt anders dan by Tweede-Kamer verkiezingen. Men stemde niet voor één kandidaat, maar moest een volg orde van voorkeur opstellen van alle kandidaten. Als er niet een kandi daat op meer dan de helft van het uitgebrachte stemmen als voorkeur staat gaat de volgorde van de kandi daten op de andere stembiljetten meespreken. Bobby Seale, voorman van de I maanden gevangenschap. Seale is Zwarte Panters, is gisteren in inmiddels naar San Francisco ge- New Haven vrijgelaten na 211 vlogen. UTRECHT In het Utrechtse stadsdeel Overvecht valt een toene mende toenadering tussen hervorm den en gereformeerden te constate ren. De hervormden en gereformeer den gebruiken daar in Utrecht- Oost de Johanneskerk gezamenlij'.: (op verschillende tijdstippen). Op palmzondag werden echter de cate chisanten van belde kerken in één dienst, na het stellen van één serie vragen tot lidmaten bevestigd. Een SE TE (AP) Jean Vilar, een van de meest vooraanstaande Franse the- aterpersooniykheden, is gisteren on verwacht overleden in zyn geboorte stad Sete. Vilar, die 59 is geworden, werd dood in zyn woning aangetroffen door zyn zoon. De doodsoorzaak is nog niet vastgesteld. Vilar is als acteur en regisseur op getreden op het toneel en in de film. In 1947 creëerde hy het jaarlyks terugkerende festival van dramati sche kunsten in Avignon en van 1951 tot 1963 was hy directeur-regisseur van het Franse nationale volksthe ater (TNP). De beroemde Parijse acteur en regisseur had zich, zoals ieder jaar, ln de Provence teruggetrokken om het zomerse toneelfestival in Avig non voor te bereiden dat hij 25 Jaar geleden oprichtte. Men mag gerust zeggen dat het aan Jean Vilar te danken is geweest dat tienduizenden Parijzenaars, die bij de Ingang al met muziek ont vangen werden, voor het eerst de weg vonden naar het theater in zyn edelste en tevens feestelijkste vorm, want voor hem was het begrip po pulair geen synoniem van artistieke degradatie, zijn ambitie was van de meesterwerken van het klassieke en het moderne repertoire voorstellin gen te geven die zich door een bijna puriteinse strengheid onderscheiden en waarin de relaties met de proble men van onze tijd toch scherp wer den belicht. In die geest is Jean Vilar samen met Jean-Louis Barrault zonder twijfel de toneelleider geweest die met modelopvoeringen van Shakes peare, Molière, De Musset, Tsjechof, Brecht of Sartre op het Franse the ater sedert de laatste oorlog zijn persoonlijke stempel het krachtigste heeft gedrukt. week later volgde het gemeenschap- peiyk vieren van het avondmaal. Vorig Jaar werd dit ook gedaan, waarbij de gemeenteleden wederzijds een afwachtende houding aanna men. Dit jaar was er vanuit de bei de deelnemende gemeenten een gro te opkomst. Klachten van boze ge meenteleden werden niet gehoord. Er waren alleen veel enthousiaste reacties, van gereformeerden en hervormden, aldus de betrokken wijkpredikant (hervormd) J. Struys, die bij het gebeurde de per soonlijke aantekening plaatst: „Wanneer ik dit alles nog eens over denk begin ik my in gemoede af te vragen: „Waarom zyn wy nog niet één kerk?" Wat staat er nu nog in de weg, om in Overvecht de schei ding tussen gereformeerden en her vormden maar volledig op te hef fen? De ontwikkeling in O vervecht- Noord verloopt namelijk geheel vol gens dezelfde lijnen, zodat dit ver schijnsel zich in de hele wijk voor doet. Wordt het langzamerhand niet tijd, dat wij er ons ernstig over gaan beraden om tot een volledige fusie te komen?" RIJNSBURG, 28 mei Bloemenvel- llng: Anjers: witte Sim 1523, rode Sim 18—28, rose Sim 17—26, Crowly Sim 17—27, Dusty Sim 18—29, Arthur Sim 14:—24, Gy Sim 1626, Keever Sim 17—28, La Réve 1830. Freesla: Gol den Yellow 100—170, White Swan 150 225. Aurora 175-220, Ballerina 175 275. Diversen: Anthurium 70175, Ger- bera 18—37, Lelies 85—110, Colvlllels 15—35. Gladiolen 2540. Violieren 10 —16. Irissen 100195. Duizendschoon 70—125. Ixla 100—165. Lathyrus 50— 75. Chrysanten 150240. Witte Mar grieten 500—850, Korenbloemen 600— 720. AALSMEER. 28 mei Bloemenvei ling: Anjers: William Sim 4046. Rose Sim 35—43. White Sim 30—39, G. J. Sim 27—34, Dusty Sim 20—28. Arthur Sim 28—37, Shocking Sim 25—34, Kee- fer Sim 3039, Orchid Beauty 4566. Tangerine 4456, Elegance 2534. Rozen: Peer Gynt 80—100. Baccara 60 77. Carina 4053. Carla 3845, Geh. Dulsberg 3038. Sonia 4564, Jr. Miss 3036, Dr. Verhage 3045. Pink Sen sation 3042. Super Star 3544. Rose- landla 20—24. Motrea 33—41. Zorlna 20—35, Nordia 24—32. Coral Princess 30—36. Carol 20—27. Red Garnette 20 —28. Roswytha 18—24. Spanish Sun 2025. Marimba 2027, Bridal Pink 2029, Nymph 6090. Jack Frost 21 29. Diverse bloemen: Anthurium 175 255, Amaryllis 40—46. Chrys. Jaarrond 200260. Euphorbia 6080, Freesla 250 —350 Gerbera 6080. Iris 175265. Iris Prof. Blaauw 140—280, Lathyrus 100125, Lelies kelk 30—47. Idem tak 200380, Gloriosa 80l20,Strelltzla 170240. Asp. plumosus 150215, Gla diolen 400600, Colvlllell 200—340, Vallota 80—110. Koning Feisal van Saoedi- Arabiê, die een goodwill-reis door Amerika maakt ter bevordering van de vrede in het Midden-Oos ten, heelt een bezoek gebracht aan het Witte Huis in Washing ton, waar hij hartelijk ontvangen werd door president Nixon. Tydens deze tweede telling van de ronde had de Progressieve Party, de enige groepering die aan de verkie zingen deelnam (alle andere kandi daten waren individualisten) een vergadering belegd in Barera, veel bezocht studentencafé tegenover de Akademie. Barera was daarmee om getoverd tot een politiek café, waar de stemming er goed inzat en hoog leraren rondjes weggaven aan stu denten en studenten aan hooglera ren. Algemeen was men er daar van overtuigd, dat het hoge opkomstper centage voornamelyk te danken is aan het optreden van de Progres- sieve Party. „We hebben de progres sieven weer weten te interesseren en de mensen die het niet met ons eens waren weten te atciveren", aldus de verklaring van een aantal leden van de Stuurgroep van de Progressieve Party. Prof. dr. P. van Duyn, een van de leden van de Stuurgroep van de PP. bezorgd: „Het zal belangryk zyn dP eenheid in de Progressieve Party straks te bewaren". Een zorg die straks misschien nog wel groter zal kunnen zyn dan men thans ver moedt. Van een werkeiyke eenheid is immers nog geen sprake geweest In de geest is er wel overeenstem ming onder de kandidaten die zich tot de PP rekenen, maar omdat de zaken allemaal nog erg vryblyvend geregeld zyn zou straks by het uit werken van een volledig bestuurs- programma wel eens een scheuring kunnen ontstaan. De eerste taak van de stuurgroep van de PP, die vooral onder de stu denten kon rekenen op grote steun, zal zyn een regeling te ontwerpen waardoor de gekozen PP-leden door de achterban ter verantwoording ge roepen kunnen worden. Het ligt in de bedoeling van de stuurgroep een aantal studiegroepen te formeren, die de raadsleden tot steun zullen moeten zyn by hun werk in de raad Tot de belangrijkste instructies die de raadsleden van de PP zullen mee- krygen behoort het verwerpen van de wet-Posthumus, die de studie aanzienlijk zou moeten bekorten. Op tal van andere terreinen moet de party nog een uitspraak doen. Er gaat in de universiteitsraad ge sproken worden over de begroting stryding van olievelden op zee ge beurt niet altyd juist. Dikwyls is het middel erger dan de kwaal. Het is voor 1973 en over het ontw.kkeltogs- daarQm m ve]e eeva]len beter de plan 1973-1976. Daarover olievlekken ongemoeid te laten. Dit PP nog geen gedachten op papier H j Hueclt h00fd van staan. Ook gisteravond, toen de kan- de afdebng biologie van het Centraal dldaten. van de PTOgressieve PartlJ laboratorium TNO in Delft, in een artikel in het vrydag verschenen chemische weekblad. op D'66-achtige wyze de overwin ning vierden (men zag kans eeu kleine meerderheid ln de raad te be halen) werd daar niet over gespro ken. Als dal soort zaken aan de orde komt gaat het beslist moeihjk worden voor de raadsleden en niet alleen voor hen. Prof. Sieteman ROTTERDAM (ANP) De be- detergentenbehandeling van de zuid kust van Engeland na de ramp met de „Torrey Canyon". Na enkele maanden vertoonden de niet behan delde kunstgedeelten een veel scho ner beeld dan de behandelde. Olievelden verdwynen zelf op het water. Afhankelyk van bepaalde om standigheden kan dit echter vele maanden duren. De factoren, die de duur van het natuurhjke afbraak proces bepalen, zyn het aanwezige aantal bacteriën, de beschikbaarheid van voedingszouten en een geschikte temperatuur. Door het gebruik van vernieti gingsmiddelen wordt het water dik- wyis in nog ernstiger mate vervuild dan wanneer de olie was biyven dry- ven. Een frappant voorbeeld noemt voorspelt voor zyn opvolger: „Hy zal i dr. Hueck de vergelyking van aan een zwaardere bestuurstaak hebben" 1 grenzende gedeelten met en zonder ADVERTENTIE Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door t gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele- Door de lange duur van dit proces kan intussen veel schade worden aangericht aan de visstand, de fauna en flora en aan het kusttoerisme. Omdat de zeevissery in Nederland ongeveer 200 miljoen gulden opbrengt en de inkomsten van het kusttoeris me 1 miljard gulden per jaar be draagt, is het volgens dr. Hueck be- grypelyk, dat men naar een bestry- dingsmiddel grypt. Wanneer echter geen grote commerciële belangen op het spel staan kan men de olievlek beter laten voor wat hy is. fonische opdrachten kunnen wy niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 25 ct. Ons HUISADRES is: Naam: Straat: no. Woonplaats: - Kwartaal Wy hebben eenMa^nd Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES is: PA. doorhalen wat niet van toepassing is. straat plaatsnaam S.v.p. in blokletters. (By tydeiyke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. le dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. Voor tydeiyk in te houden kranten wordt by restitutie van het te veel betaalde abonnementsgeld f 0.50 in mindering gebracht voor administratie kosten. Verzoeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw gironummer ln het vakje rechts onder punt 3 te vermelden. ZEIST (ANP) Vrijdagmiddag omstreeks half vier heeft de poli tie van Zeist in een leegstaand pand de 20-jarige Frans Z. aangehouden. Hij was in de nacht van donderdag op vrijdag op de vlucht geslagen, nadat hij in het woonwagenkamp te Driebergen zijn 35-Jarige broer had neergeschoten. Tegenover de Zeis- ter hoofdinspecteur R. ter Voorde heeft Frans Z. bekend geschoten te hebben. Bij zijn aanhouding was hij niet gewapend. Hij vertelde de politie dat hij het pistool waarmee hij zijn broer doodde en zyn schoonzuster ernstig verwondde in het bos heeft wegge gooid. Na de arrestatie heeft de po litie evenwel het pand doorzocht om na te gaan of er inderdaad geen wa pen aanwezig was. De politie in Zeist kreeg ln de vroege middag een telefonische me dedeling van de moeder van Ansje, het vriendinnetje van Frans Z. dat in de loop van de nacht van donderdag op vrijdag met hem meeging. De moeder vertelde de politie, dat haar dochter was thuisgekomen, nadat zij Frans Z. naar een pand aan de Brouwerij had gebracht. Onmiddellijk rukte de politie uit, hoofdinspecteur ter Voorde ging met brigadier en een hoofdagent naar binnen in het huis, terwijl een aantal manschappen bulten postvat te. Frans Z. werd ln een kamer van het pand, liggende op bed, aange troffen. Zonder moeilijkheden kon hij worden aangehouden. Ansje, die bij de schietpartij aan wezig was geweest, was daarna naar huis gegaan. De politie die hiervan mededeling had gekregen, ging naar haar huis toe in de vroege morgen, maar bij de komst daar bleek Ans je met Frans Z te zijn vetrokken. in het Amsterdamse Buiten, veldert is een winkel geopend waar "vmterbedden" verkrijgbaar zijn. Volgens de deskundige leve randers kan men hierop zeer ont spannen slapen. En, naast de mo- gelijkheid van een zeer gezonde nachtrust, ook overdag is het wel eens prettig je helemaal te kun nen ontspannen. (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Wieldraaijer (PvdA) wil vaa dienstwege haarnetjes laten verstrek» ken aan langharige militairen. H|j vindt het de hoogste tyd dat mili tairen worden vrygelaten in de keuzi van hun kapsel en dat eventuele be zwaren daartegen door haarnetje* kunnen worden weggenomen. In schriftelyke vragen aan minis ter Den Toom van Defensie wyst hl| op de vrijheid van kapselkeuze ln d< Duitse bondsrepubliek, Zweden ei Denemarken. Daaraan verbindt h|| de vraag aan de Nederlandse be windsman te willen bevorderen dal een dergelyke regeling ook in ona krygsmacht van kracht wordt. Daarvoor zal worden voorkomei dat in militaire dienst conflictei over de lengte van de haardrach ontstaat, zoals nu verscheidene ma len het geval is geweest. Verschillen de militairen zyn gestraft, omdat zl hun haar langer droegen dan hul commandanten toestonden. DEN HAAG Staalssecretart Keyzer van Verkeer en Waterstaai is niet bereid zyn beslissing, dat dl spoorwegen hun tarieven per 1 juni mogen verhogen, opnieuw in overwe ging te nemen. Dat heeft hij geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Ka merlid drs. Ed van ThUn (PvdA), Deze wilde weten, hoe deze nieuwe verhoging van NS-tarieven zo kort na de vorige verhoging in december 1970, te rUmen valt met een beleid dat gericht Is op de bevordering van het openbaar vervoer. De staatssecretaris wyst er in z|)d antwoord op, dat de resultaten van de NS in 1970 hebben laten zien, dal de ontwikkeling van de opbrengsten in vergelyking met voorgaande jaren byzonder ver ten achter is bebleven by die van de kosten. Volgens dl hoofddirectie van de NS is daarom na de tariefsverhoging van 16 decem ber 1970, een nieuwe tariefsverhogifll onvermydeiyk. Om de efficiency en daardoor d< bezuinigingen te doen toenemen zal worden overgegaan tot verkoop val plaatsbewyzen in treinen op stllli lynen, waaraan onbemande statiow liggen. Op de bemande stations zal een verdere automatisering wordei doorgevoerd. Binnen 48 uur De rJc. missio narissen van de orde der Witte P* ters moeten Portugees MozamblqiH binnen 48 uur verlaten. Het gaat oo 38 paters en 10 broeders van eH nationaliteiten. De Portugese over heid heeft geen reden opgegeven- Waarnemers wyzen erop dat de g** neraal-overste van de orde pat* Theo van Asten kortgeleden beslo ten heeft voor 1 juli alle Witte Pa ters uit Mozambique terug te roepel als protest tegen „de dienstbaarheid van de kerk aan de gevestigde orde'. Snoei heroverd Zuid Vietnameal troepen hebben donderdag de Cam bodjaanse plaats Snoei heroverd o( anti-regeringstroepen, die de dag te voren Snoei bezet hadden, aldus etf militaire woordvoerder in de Zuid- Vietnamese hoofdstad.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 12