AARDENMARKT IN RIJNSBURG Komt er een NOS-vestiging in Koudekerk aan den Rijn? Personeel haalde geld op voor Indische reis Fluorvrij water uit de kraan Tekenen op straat inkelplannen Lisse wden gerealiseerd Haringrace met voorsprong van 500 m gewonnen Klachten in raad over het harde water enhuis in Bollendorp? egatie uit Idkappel in verswonde de prijzen rkplanten PASTOOR HAMMERSTEIN DERTIG JAAR PRIESTER Vechtpartij in Noordwijh Krijn Giezen overal bekend RDAG 27 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 DRG Vanmorgen om- lf tien was het gezellig de Rijnsburgse Vliet. De /an was de paardemarkt oud-inwoners van het irp was dat een reden om een bezoek aan Rijnsburg te brengen. Langs de Vliet waren diverse stalletjes opgetrokken waar men lekkernijen kon kopen. De aanvoer was behoorlijk. Negen tig paarden. En over de handel had men ook niet te klagen. Deze was beter dan enkele jaren geleden. El- - Vele ingezetenen van en zich al Jarenlang ge- de vreselijk vervallen Kapelstraat, het hart Zelfs was de toestand zo Jen, dat een groot verval- op last, van hogerhand oncl gelijk gemaakt moest idat de bouwvalligheid een tekende voor de voorbij- 1WOUDE Van vrijdag lag 6 Juni aanstaande zal :hap uit Waldkappel, be at een delegatie van het lur en diverse verenigin- bezoek aan Hazerswoude De bedoeling van dit be de Jumelage met deze ge- tfficieel te bekrachtigen ligt het in de bedoeling tfolking van Hazerswoude lelijk bij deze bevestiging amelage te betrekken, dat mtebestuur onder meer ge- tnt te kunnen geven door beren van een concert in meerde kerk te Hazerswou- le geven door de Rijkspoli- icert zal plaatsvinden op 4 mg 19.30 uur. - De geweldige grote aan- de Vrije Bloemenveiling perkplanten gaat onver- doorBijzonder goede prij- «n er dagelijks voor be- Petunia's en Salvia's wor- thele periode verkocht voor n 27 tot ruim 40 cent. roer van de bloemen is !«n iets teruggelopen en hoofdzaak uit zomer- to een groot sortiment, wel- vd nog uit de kassen moe- i. Wel worden er de l*at- veel lelie's aangevoerd, &gen zijn nu niet bepaald te nomen, zo ziet men b.v. Enchantement met 5 6 per tak, afdrukken voor tie veelal niet veel meer zijn. De noteringen van In de laatste tijd nogal erg te geweest, voor soorten als en Prof. Blaauw zit de ene op de andere halve gulden verschil in. De worden wel het best be gangers. Toen kwam er een puinhoop voor in de plaats. Het wachtte allemaal op een ko per. De eigenaar van het terrein met de grote puinhopen vertelde dat een grootwinkelbedrijf voornemens is op het terrein een warenhuis te gaan stichten, waarvoor ook aange kocht zal worden het terrein van de firma Gerrit Seders, vlak achter de Kapelstraat. De oppervlakte zal dan ongeveer 2000 m2 worden. Het pand van Van Parijs, het witte huis op de hoek Grachtweg- Kapelstraat, zal nu vrij spoedig worden ontruimd en dan zal dit pand onder de slopershamer val len. Op die plaats gaat de firma Mijnders (Cash en Carry) een nieuw verkooppand stichten. De heer Mijnders deelde mede, dat de nieuwbouw zeer zeker tot stand zal komen, waartoe hij zelfs verplicht gesteld werd bij de toestemming om tijdelijk in de bollenschuur de Cash en Carry-zaak te beginnen. Met het winkelcentrum Poelpol der en straks de bebouwing van plan-Blokhuis krijgt Lisse er een enorme vloeroppervlakte aan win kels bij. De plannen Poelpoldercen- trum zijn nagenoeg geheel rond op enkele details na. NOORDWIJKERHOUT Pas toor A. Hammerstein van de St. Victorparochie is maandag 7 Juni dertig Jaar priester. In de kathe draal St. Bavo in Haarlem ontving hij in 1941 de priesterwijding uit handen van mgr. J. P. Huibers. Pastoor Hammerstein werd in 1917 in Rotterdam geboren. Hij deed eerst korte tijd pastoraal werk in Stompwijk en Lisse, in 1947 werd hij docent van het theologicum in Warmond. Hij vervulde deze func tie tot hij op 25 november 1964 door mgr. M. Jansen als opvolger van pastoor A. Vollaerts werd aangewp- zen. Op zondag 6 Juni wil de parochie in de hoogmis van half tien het Ju bileum herdenken. PAARDESPORT Voor het eerst sinds 1940 zal in Den Haag weer een internationaal indoor con cours hippique worden gehouden Op 10, 11 en 12 september krijgen de Houtrusthallen, met een toeschou werscapaciteit van 4000 personen, de primeur van het evenement dat „CHI Den Haag '71 zal heten BOKSEN Cassius Clay die eerder dit jaar een nederlaag leed tegen Joe Fraaier, zal deze zomer op een nog nader te bepalen datum te Houston uitkomen tegen oud-wereld kampioen zwaargewicht Jimmy El- lis, een voormalige sparring-partner van Clay. ders in het dorp, aan de Hof tuin, vermaakten de Rijnsburgers zich op de kermis. In het kader van de paarden markt zal er vanavond ook nog wor den gevoetbald. De strijd zal gaan tussen een Rijnsburgs elftal en een veteranenteam van Rijnsburgse Boys. De wedstrijd wordt gespeeld op het gemeentelijk sportpark en begint om zeven uur. Op de foto: De jeugd toonde ook belangstelling voor de paarden. Foto Holvast Mag ik als één der beide sprekers over de fluoridering van het drink water in Hoogmade op maandag avond j.l. tijdens het Open Huis, door 'Gemeentebelang' georganiseerd een correctie maken op het verslag in het L.D. van 25.5 Het verstrekken van ongefluori- deerd water in flessen in gemeenten waar men zou willen gaan flórideren (d.i. het onder dwang toedienen van een medicament tegen tandbederf) wordt door mij niet aanbevolen, maar juist bestreden. Ons standpunt blijft steeds; onge- fluorideerd water uit de kraan er meer verantwoordelijkheid bij de ouders, de onderwijzers, enz., wan neer het gaat om het overmatige snoepen, één van de voornaamste oorzaken van tandbederf Ook de Raad van State heeft zich nooit uitgesproken voor de verkoop van ongefluorideerd water in flessen Naar aanleiding van beroepen op de Kroon door ingezetenen uit het gebied „Midden Nederland", de ge meenten Arnhem, Kampen en Den Bosch verschenen de Kon. Besluiten van 14 augustus 1970, waarbij werd gesteld, dat voortaan overal waai" wordt gefluorideerd er een prak tische mogelijkheid moet zijn om allen, die bezwaren hebben tegen gefluorideerd water, ook de gelegen heid te bieden fluor-vrij water te ontvangen. Rekening houdend vooral met be jaarden en zieken zal zulks alleen uit de kraan aanvaardbaar zijn Ongefluorideerd water in flessen is bovendien zo duur (er zijn reeds prijzen genoemd van 500 tot 700 gulden per kubieke meter tegen over 50 cent uit de kraan) dat de ingezetenen met middelgrote en lage inkomens daarvan zijn uitge sloten. N A van den Toorn, secr. regionaal comité Waakzaamneid Drinkwater. NOORDWIJK Op De Grent bij het café "Het Zeepaardje" raakte een 16-jarige Noordwijker slaags met een Ambonese jongeman. De onenigheid was ontstaan in de dancing, waar de jeugdige badplaatsbewoner, die flink wat bier op had, een nogal irritante houding aannam en de Ambonees uitdaagde met hem te vechten. An dere bezoekers trachtten hem daar van te weerhouden, doch niettemin ontstond buiten een handgemeen, waarbij de jongen kwam te vallen en een trap tegen het hoofd kreeg. Hij liep een kaakfractuur op en moest in het Academisch Ziekenhuis te Lei den worden behandeld. De recherche, die eerst na afloop van het gebeurde werd verwittigd, stelt een onderzoek in naar de toe dracht. KATWIJK Het CJV organi seert morgenavond een straatteke ning-wedstrijd op de Boulevard te genover de Oude Kerk. Iedereen tus sen de acht en veertien Jaar kan gratis meedoen en krijgt maar liefst tien verschillende kleuren krijt ter beschikking gesteld. Het onderwerp is vrij, maar een onderwerp dat met het CJV of de Fabeltjeskrant te maken heeft wordt extra gewaardeerd. De teke ning, die elke gewenste afbeelding mag hebben, mag individueel of in groepsverband worden gemaakt. De Indonesische minister van Industrie Joesoef, vertrekt deze maand uit Djakarta voor bezoeken aan Singapore, A m s t e rd a m, Lon den. Suriname en Tanzania, teneinde export van kunstnijverheidsproduk- ten te bevorderen. Met dit doel zul len ook tentoonstellingen worden ge organiseerd in Bangkok, Zweden, Frankfort en New York. Tsjokrosapoetro, directeur van de Batik-corporatie Keris' verwacht dat dit jaar 50 procent van de pro- duktie kan worden uitgevoerd. Vorig jaar werd ca 30 pocent van de pro- duktie geëxporteerd. ALPHEN AAN DEN RIJN LEI DEN De droom van mevrouw La-X tupeirissa wordt werkelijkheid. Bin nenkort vliegt zij naar Indonesië om in Magelang op Midden-Java de tachtigste verjaardag mee te vie ren van haar moeder, die ze al in 21 jaar niet gezien heeft. De reis wordt haar aangeboden door het personeel van Vrrom en Drees- mann in Leiden en Alphen aan den Rijn. Mevrouw Latupeirissa, zelf moe der van negen kinderen, werkt sinds zes jaar in de groentekeuken van dit warenhuis in Alphen aan den Rijn. Een vrouw met een hu meur, dat even zonnig is als het land. waar ze geboren werd. Van daar dat iedereen haar kent als „tante Alie", Veertien dagen geleden kwamen col lega's er achter, dat haar moeder tachtig Jaar werd, maar dat me vrouw Latupeirissa de kostbare reis naar Indonesië niet kon bekostigen Spontaan besloot het personeel in Alphen aan den Rijn een aktie te voeren om het benodigde geld bijeen te krijgen en al spoedig kreeg men een ruggesteun van de collega's in Leiden Vooral de leerlingen van de bedrijfsopleiding van vroom en Dreesmann ontketenden de nodige initiatieven. Er werd gecollecteerd, in de kantine verrees een „Toko tan te Alie" en via de omroep van de twee warenhuizen werden verzoek- platenprogramma's uitgezonden. Het doel was een bedrag van f 1600 de kosten van een vliegretour Indone sië. Het enorme succes van de actie werd gisteren tijdens een Bingo avond in Alphen aan den Rijn be- IJMUIDEN Drie haringtreilers hebben gisteren op de Noordzee een verbeten snelheidsduel gevoerd. Inzet was wie de eerste "groene" van de Noordzee aan de wal zou brengen Het ging tussen de VL 1 "Ursinus" van de Vlaardingse reder Dirk Kwakkelstein. de VL 142 "Voorwaarts" van de N.V. Dog ger Maatschappij (met een op twee Noordwij kers na geheel Katwijkse bemanning en als schipper Arie Krijgsman) en de SCH 35 "Koningin Wilhelmina" van de N.V. Verre Visserij- Maatschappij. Het bijna 24 uur durende duel eindigde in een voorsprong van vier minuten voor de VL 1 op de VL 142. De SCH 35 viel tien mijl voor Scheveningen af door motor- pech. Men had teveel van de 1300 paardekrachten gevergd Katwijk kwam in deze strijd niet voor. De KW 153 "Fran- cina" meerde als eerste van de Katwijkse vloot af om even over twee vannacht. Zo'n drie en een half uur later dan de twee Vlaardingse treilers. De race tussen de twee Vlaardingers had velen naar het havenhoofd van IJmuiden gelokt. Zo tegen tien uur kwamen de lichten van de schepen in zicht. Ze voeren als het ware in eikaars kielzog. De 1000 pk sterke motoren draaiden op top snelheid. Heel lang heeft de VL 142 een lichte voorsprong gehad. In het gezicht van de veilige thuishaven een mijl of drie uit de kust werd de hoop van schipper Arie Krijgsman en zijn mannen de bodem ingeslagen. De VL 1 met schipper Simon de Reus uit Scheveningen kwam langs zij en nam een lichte voorsprong. Topsnelheid Op topsnelheid draaide het schip de IJmuider vissershaven in. "Gefeliciteerd VL 1 met de overwinning", riepen de man nen van de kustwacht door de megafoon. Om precies vijf voor half elf lag de trots van Dirk Kwakkelstein vast. Sneu voor de mannen van de VL 142, die zolang aan kop hadden gelegen. Ze vingen de nederlaag sportief op en feliciteerden in het voorbijgaan hun concurrenten. Veel tijd om te praten was er niet. Direct na aankomst werd het ruim geopend en nog geen vijf minuten na aan komst zweefde het eerste kantje groene al door de lucht naar de gereed staande vrachtauto. De vangst van de VL 1 ging naar de Vlaardingse afslag. Ze bestond uit 84 kantjes, waar van 41 eigen vangst. De haring van de VL 142 78 kantjes werd voor bijna de helft naar Katwijk overgebracht. Daar werden 34 kantjes verhandeld. Er gingen 29 naar Scheve ningen en de rest werd in Vlaardingen verkocht. Winnaar Simon de Reus: "We hebben alles uit de motor geperst toen we de VL 142 voor ons zagen. Die moeten we te pakken nemen, dacht ik. Het is gelukt. Wij hebben de ha ringrace 1971 gewonnen. Naast de eigen vangst van 41 kant jes hadden we in volle zee overgenomen haring aan boord van de VL 105, VL 73, VL 131 en VL 153. De visserij was ma tig. We hebben die uitgeoefend ten noorden van het Farn- deep, 270 mijl van IJmuiden en een 50 mijl uit de Engelse oostkust. De groene is van goede kwaliteit en klein van stuk" Z n tegenspeler Arie Krijgsman van de VL 142 stond wat ^uterd te kijken. Toen hij echter op de kade zijn vrouw ontdekte was alle leed vergeten. Krijgsman over de visserij: "Er is zeer matig gevangen. Zelf hebben we maar 14 kantjes buitgemaakt. Het ziet er wel naar uit, dat er wat meer schepen naar de Ierse Zee zullen ver trekken. Daar werd goed gevangen en de haring schijnt van uitstekende kwaliteit te zijn. 'k Schrok me een ongeluk toen ik vanmiddag om een uur of vijf de VL 1 dwars achter me zag aankomen. We hebben nog getracht iets meer uit de machines te halen. Het baatte niet. Een mijl of tien voor IJmuiden ging de Ursinus ons voorbij. In totaal is het schip tweetiende mijl op ons uitgelopen, 'tls bijna niets, die 500 meter. Maar net genoeg. Eerste Katwijker Als eerste Katwijker kwam even na twee uur vannacht de KW 153 "Francina" van de Visserij Mij "Insulinde" met in de stuurhut schipper Kees Kuyt binnen. Dit schip maakt ook deel uit van de Katwijkse. Vlaardingse, Scheveningse en IJmuidense combinatie "Intepesca" en had 87 kantjes aan boord. De "Francina" was veel later van de visgronden ver trokken dan teamgenoot VL 142, want het overnemen van de kantjes in volle zee had nogal wat voeten in aarde. Schipper Kuyt: ,,'tls toch leuk, dat we eerste Katwijker zijn. We hebben nu zeker de LD-plaquette? De visserij was matig. We hebben ons geluk beproefd ten noorden van het Farndeep. Erge slechte visgronden met veel stenen en andere ongerechtigheden op de bodem. Daardoor hadden bijna alle schepen last van kapotte netten. De 38 kantjes eigen vangst zijn van behoorlijke kwaliteit. Het weer was niet al te best om te vissen". Ook nu liet men geen minuut verlorefi gaan met het lossen van de treiler. Deze vangst zou eveneens vannacht aan de man worden gebracht. Voor de bemanning van de KW 153 een opluchting, dat de eerste afslag slechts 34 kantjes groot was geweest. „Misschien", zo werd opgemerkt, "maken we toch nog een behoorlijke prijs, 'tls maar te hopen kend gemaakt. Leerlingen van de verkoopopleiding boden mevrouw Latupeirissa symbolisch de bijeen gebrachte f 2500 aan. Het geld zal worden besteed voor een vliegticket en een „zakcentje" voor de 6-weekse 1 verjaardag mee te maken vakantie in Magelang. Verbouwereerd dankte tante Alie voor het geweldige medeleven, waar door zij in Juli de gelegenheid zal krijgen om haar moeders tachtigste NOORDWIJK De Noordwijkse beeldende kunstenaar Krijn Giezen laat geen gelegenheid in binnen- en buitenland ongebruikt om zijn re putatie te bevestigen. Op het ogen blik werkt hij in de grote schuur van een boerderij in Arnemuiden aan de monumentale opdracht voor het Provinciehuis te 's-Hertogen- bosch. In augustus zal dit werk van 10 meter breed en 3 meter hoog ge plaatst worden. Van 1 Juni tot 15 augustus is werk van hem te zien in de 15e eeuwse Grote of Hallenkerk in Mon nikendam op een daar te houden expositie, georganiseerd door de ten toonstellingsdienst van de Kultu- rele Raad Noord-Holland in het kader van „Toer-in 1971". Van 30 mei tot 11 Juli neemt Krijn Giezen deel aan de grote groepsten toonstelling „Werken in textiel 2" in de Hallen, dependance van het Frans Halsmuseum te Haarlem. Op 17 Juni vindt de opening plaats van de V. Biennale Internationale de la Tapisserie in Lausanne (Zwit serland). Voor de derde maal is Gie zen daar vertegenwoordigd. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Stichting Vrije-Tijdscentrum "De Ridderhof" zal de NOS gaan benade ren of er bij dit omroepbedrijf mis schien belangstelling bestaat om van de nieuw te bouwen accommoda tie gebruik te maken. Het was het PCP-raadsliö mr. Th. O. Vreugden- hil ter ore gekomen, dat de NOS in deze omgeving ruimte zoekt, en "De Ridderhof" biedt samen met de Ned Herv. Kerk goede mogelijkheden voor culturele doeleinden, vond net raadslid. Het Stichtingsbestuur nam de suggestie van de heer Vreugden- hil graag over. De NOS zal waar schijnlijk ook worden ingeschakeld bij de evenementen die op touw zul len worden gezet om gelden in te za melen voor het Vrije-Tijdscentrum. Het wordt overigens steeds meer onzeker of "De Ridderhof" naast het zwembad zal verrijzen. A. v.d. Ro- vaart (Gemeentebelang) hield een pleidopi voor een centralere plaats, bijv. naast "Het Torentje" in de na bijheid van de Ned. herv. kerk. "Koudekerk zal op deze wijze een ie- vend egr. centrum krijgen, terwijl deze plaats ook voor de Rijndijk een stuk aantrekkelijker gelegen is", al dus v. d. Rovaart. Hij werd in deze mening gesteund door Vreugdenhil, die meedeelde dat zijn PCP-fr--Me over de plaats van het gebouw ver deeld is. KVP en PvdA namen nog geen standpunt hieromtrent in. "Ook op het Provinciehuis heb ik dergelij ke geluiden vernomen" deelde bur gemeester Van der Linden mee, die wel benadrukte dat de grond naast het zwembad direct noodzakelilk is. terwijl voor een mdere plaats be stemmingsprocedures noodzakelijk kunnen blijken te zijn. Vrijwel alle raadsleden spraken hun vrees uit, dat de door te trekken Kerklaan (toegangsweg tot de Ker- kewijk) een "race-baan" belooft te gaan worden. "Enige accentverzwa ring van deze weg lijkt in de toe komst onontkoombaar", kregen de „verontrusten" van burgemeester Van der Linden ten antwoord Deze kwestie heeft bij het college overi gens voortdurend de aandacht. Het leidingwater blijft ook de Kou- dekerkse gemoederen bezig honden PCP-fractieleider drs. J. C. d Vlugt heeft bij B. en W. zijn veront rusting uitgesproken over de komst van steeds meer particuliere onthar ders. Voorts wees hij het college op de plannen in Alphen aan den Rijn om een centrale onthardingsinstalla- tie aan te brengen. Zoals bekend be perkt de onmi over het harde, zwaar kalkhoudende leidingwater van het waterleidingbedrijf „De Rijnstreek" te Boskoop zich nin <1- leen tot Koudekerk. Het regent ia- gelijks meer klachten, uit het hele concessie-gebied van dit bedriji on langs nog werden ook in Leiderdorp vragen hierover gesteld aan B. en W. van die gemeente.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9