Straffer loonbeleid is nodig SCHONE INDUSTRIE UIT V.S. SLAAT AAN de krant van Nieuws tot dienstverlening EbasPanatella KVP ZONDER DE IC? Afvloeiing 200 man bij AKZO Aannemers op jaarvergadering Motie tegen wethouder die zwembad openstelde 603 sfe - staatsloterij Niet zo makkelijk. Wel mild. Niet zo gewoontjes, goed. DONDERDAG 27 MEI 1971 LEmSCH DAGBLAD PAGINA DEN HAAG De aannemers hebben het gevoel dat zij door de overheid in de steek zijn gelaten. Voorzitter L. J. te Pas van de Ned. aannemers en patroonsbond zei gisteren op de jaarvergadering in Scheveningen, dat de overheid zich er met een Jantje van Leiden heeft afgemaakt door zich niet in de cao-onderhandelingen voor de bouw te mengen. Inflatie, groeiende tegenstellingen en een ongekend tekort op de beta lingsbalans zijn volgens de heer Te Pas de gevolgen van het vrije loon beleid. Hij zei dat de centrale werk geversorganisaties hun handen in on schuld zullen wassen als de bouw, de grootste bedrijfstak, voor de bijl gaat. De voorzitter van de werkgevers delegatie bij de cao-onderhandelingen J. de Groot, voegde er aan toe, dat zo langzamerhand macht tot recht is verheven. „De bonden wilden niet praten, men wilde keihard z'n zin hebben". Volgens De Groot zijn de werkgevers op 'n zeker ogenblik gaan rekenen. Het resultaat was dat ze zei den: ..De schade aan de bedrij ven is zo groot, we doen 't maar. We moeten er voor zorgen dat de produk- tie doorgaat en dat we 't overleven. Prioriteit In het begin van zijn betoog zei de heer Te Pas, dat bijna alle po litieke partijen aan het inhalen van de achterstand in de woningbouw ho ge prioriteit geven. Het realiseren van deze wens betekent teruggaan van de overtrokken consumptie met zijn in flatie naar een klimaat, waarin in vesteren mogelijk is. „De hoogste prioriteit is, dat er een gunstig investeringsklimaat komt. Dat betekent een straffere loonpoli tiek dan de vrijheid van nu, zodat de zo gewenste prioriteit tot uitvoering kan worden gebracht". Voor de bouw moet dan aan een aantal voorwaar den worden voldaan. Eén der knel punten in de bouwproduktie noemde de her Te Pas de wijze van finan- ciëren door het rijk en de lagere overheid. Hij zag continuïteit in de bouw als noodzakelijk, ook op het gebied van stadssanering en re constructie. Het rijk moet de ge meenten in staat stellen grote pro jecten uit te voeren. Uitstel van re constructie betekent verdere verkrot ting en hogere lasten in de toekomst. ,,De situatie in onze bedrijfstak is slecht", zei de heer Te Pas. De stij ging van de arbeidsproduktiviteit is laag: anderhalf procent tegenover een nationaal gemiddelde van 4.5 en 7 procent in de industrie. Hij bepleit te epn duidelijke programmering in de bouw over een langere periode. Vuist Tijdens deze bespreking er kwam ook een andere zaak aan de orde. Toen er gesproken werd over een vuist maken door de werkgevers, werd opgemerkt, dat deze geen vuist had den. Is niet het tijdstip aangebroken om een, wat een spreker uit de ver gadering noemde, existenticfonds te maken om in de toekomst bij nieuwe confrontaties met de werknemers neen te kunnen zeggen. Andere spre kers maakten duidelijk, dat zij niet bereid waren Ja te zeggen op een dergelijk voorstel, indien niet tot sa menwerking zou worden gekomen over vooroverleg, voordat de cao-on derhandelingen zouden beginnen. Anderen wilden eerst ruggespraak in hun afdelingen. In tweede instantie kwam uit de zaal een motie naar voren, waarin het hoofdbestuur werd uitgenodigd eens de mogelijkheden te bezien van een fonds, waaruit in de toekomst schade zou kunnen worden ver goed, die als gevolg van een staking was geleden. DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de KVP heeft be sloten om over te gaan tot de instelling van een breed samen gestelde commissie die tot taak zal krijgen een onderzoek in te stellen naar de grondslag van de KVP. In het bijzonder zal de commissie moeten nagaan of er redenen zijn voor het al dan niet handhaven van de confes sionele grondslag van de partij (voor handhaving van de K in de naam van de partij Uitgangspunt voor de instel-" ling van deze commissie, waar van de samenstelling thans nog niet definitief is, is het reeds in 1967 geformuleerde streven naar de vorming van een alge mene volkspartij op christelij ke basis. De commissie zal ad vies moeten uitbrengen voor de najaarsvergadering van de KVP-partijraad. De^ commissie zal bij haar arbeid nauw over leg moeten plegen met de ARP en CHU, zo is gisteren meege deeld. Prinses Beatrix bracht giste ren een bezoek aan de Nationale Poppententoonstelling in het Sin- germuseum in Laren. Hier her kent ze glimlachend een Japanse pop, die ze in 1962 in Japan ca deau kreeg. ARNHEM BU AKZO Engineering zullen in twee tot drie jaar tijdshon- derdenvüftig tot tweehonderd werk nemers moeten afvloeien. Het totale personeelsbestand omvat 620 man. Het Akzo bedrijf, dat zich vooral bezig houdt met de bouw van nieuwe en de verbouw van bestaande bedre ven die tot het Akzo-concern beho ren, heeft drie vestigingen: In Arn hem, Hengelo en Amsterdam. Arn hem is het grootste kantoor met 440 man personeel. Door interne over plaatsingen en het niet aanvullen van het natuurlijke personeelsverloop wordt geprobeerd het aantal ontsla gen zo beperkt mogelijk te houden. Voornaamste oorzaken voor de af vloeiing zijn concentratie en vermin dering van nieuwe investeringsacti viteiten. 't HARDE (ANP) „Laten de raadsleden ieder het dankgebed maar voor zichzelf uitspreken". Al dus voor het eerst afwijkend van de traditie in Doornspijk, dat de voor zitter van de gemeenteraad het ge bed voor en na de vergadering uit spreekt, reageerde burgemeester mr. E. J. F. Westerhuis gisteren op een motie van wantrouwen die enkele raadsleden zojuist tegen wethouder A. H. Kroese hadden ingediend. De raadsleden zijn namelijk boos op de wethouder omdat hij zich heeft uit gesproken voor openstelling op zon dag van het zwembad „De Hokse- berg" in 't Harde. De burgemeester en wethouder Kroese (AR) hadden een paar we ken geleden besloten de stichting „Zwembad de Hokseberg" te mach tigen het bad op zondag open te stel len. Zij vormen zo de meerderheid in het 3 leden tellende college van B. en W. Negen raadsleden, onder wie de andere wethouder K. Lok horst (CHU), namen dit niet. Zij vroegen om een raadsvergadering om dit besluit te bespreken. De ver gadering werd woensdag gehouden onder grote publieke belangstelling. Drie leden van de SGP- fractie hebben toen een motie van wantrouwen ingediend, „gezien het standpunt dat wethouder Kroese in zake het zwembad heeft ingenomen". De motie zal over veertien dagen in de raad worden behandeld. ROTTERDAM Technisch is het mogelijk de verzilting te stoppen. De water- en luchtzuiveringsinstallaties zijn of worden ontworpen en gebouwd en de meetinstrumenten zijn er ook. Dit optimisme sprak uit de twintig inleidingen dinsdag en gisteren in De Doelen te Rotterdam gehouden, door specialisten uit de Verenigde Staten, België en Nederland tijdens het Environmental Control Seminar. Al die redevoeringen hadden de 450 deelnemers ook thuis kunnen le zen. Gediscussieerd werd er nauwe lijks. Maar men zag elkaar weer eens en, wat belangrijker is. er kon den zaken worden gedaan. Een acht man sterke handelsmissie uit de Verenigde Staten kwam naar Rot terdam en gaat straks naar Düssel- dorf om apparatuur en kennis ter bestrijding van vervuiling aan de man te brengen. Nog nooit kwam er zo'n sterke missie, die acht fabrie ken vertegenwoordigt, voor dit doel naar Europa. En haar succes is overweldigend. Leden van de missie, die bedrijven ADVERTENTIE DERDE KLASSE Prijzen van 26 MEI 1971 f 25 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 2 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 27 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 40 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 96 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 60 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 14 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op. 352 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 868 746 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 8849 Een prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 5.000 is gevallen op het nummer: De prijs van f 10.000 is gevallen op het nummer: f 25.000 is gevallen op het nummer: f 50.000 is gevallen op het nummer: f 100.000 is gevallen op het nummer: De extra prijs van f 500 000 is gevallen in de serie F op het nummer: en de troostprijs van f 5.000 op nummer van elk van de andere series. 003577 051531 047010 017586 028840 070745 026899 086554 064149 036080 036080 prijs van f 25 Op nummer 028840 is tevens een prijs van f 50 gevallen Let wel: op eindcijfer 352 is tevens een gevallen. als Peabody en Galion, IKOR en Scott Research Laboratory verte genwoordigen, hoefden vaak alleen maar in Rotterdam Hilton te zitten. De klanten kwamen vanzelf. Dit toont duidelijk aan. dat de komst van nieuwe milieuwetten en de algeme ne hulp om een schoon milieu een nieuwe massa-industrie op gang te brengen. "Het gaat allemaal veel gemakkelijker dan we hadden ge dacht", zei missieleider Merrit Free man tegen het einde van het Semi nar. Het Nederland-Amerika Instituut, de Rotterdamse Kamer van Koop handel, het TNO, de ministeries van Volksgezondheid en Economische Za ken, het Rijksinstituut voor Zuive ring van Afvalwater en het bureau milieuhygiëne van de Nederlandse Bond van Ondernemingen organi seerden het Seminar. Het was dus een zaak van indus triëlen en technici, die zich beperk ten. tot de technische vragen: hoe vuil, welk vuil, en hoe is het te be perken. Essentiële vragen over bevol kingsaanwas, de voortgaande in dustriële groei, de roofbouw op de grondstoffen van de aarde en de dreiging door supersone vliegtuigen kwamen niet aan de orde. Dit tot ergernis van de stichting Aarde en actie Strohalm, die het Se minar zelf milieuvervuilend noem den in een rondgedeeld stencil. De ze instellingen waren niet uitgeno digd, maar leden ervan waren uit hoofde vanhun functie aanwezig, 't Gaat hen om een fundamentele ver andering van denken en doen en zij vinden technologie als alleen maar een nuttig hulpmiddel. Dit uitgangspunt heeft al vele deel nemers van de actie Strohalm doen afvallen; zij moesten kiezen tussen het bedrijfsleven dat zij dienen door er te werken en hun principes. Staats secretaris Kruisinga die zijn rede voorlas en daarna vertrok, was eigen lijk de enige inleider die het milieu probleem algemener benaderde. Hij was feller in zijn aanval op de verouderde economische principes waarin nationaal inkomen en natio naal produkt heilig zijn, terwijl on danks de enorme investeringen voor de volksgezondheid de levensver wachting van mannen van dertig en vijfenveertig Jaar sinds 1950 niet meer stijgt maar zelfs daalt. VS-ambassadeur J. W. Middel- dorf zag het heel wat beperkter. Hij zei te hopen dat het Seminar de gelegenheid zou bieden de economi sche en commerciële mogelijkheden van de nieuwe industrie, de milieu kennis en apparatuur levert, te be spreken. Kamer van Koophandel voorzitter W. H. Fockema Andreae, noemde de milieuproblemen neven- produkten van de welvaart in de industriële wereld. "We moeten de tegen milieuver vuiling protesterende jongeren uit leggen dat niet alleen industrie en zakenleven de vervuiling veroorza ken, maar dat ook de consument, die de vrije keus heeft goederen en diensten te kopen, vervuiling van verschillende soorten veroorzaakt", zo zei hij. In het ontwerpen van in stallaties. die de vervuiling tegen gaan. is men in de Verenigde Staten verder gevorderd dan in Europa. Het accent ligt daar minder op het meten van de vervuiling, zoals hier door middel van uitgebreide meet netten, dan op het zuiveren van de lucht en het water. Als een gezin van vier personen bereid is per Jaar vijfhonderd gul den te besteden voor de bestrijding van de milieu-verontreiniging, dan is men in ons land al een heel stuk op de goede weg. Dit zei dr. H. M. Klouwen, regionaal inspecteur voor de hygiëne in het noorden, gisteren in Groningen op de manifestatie: "de kwaliteit van het bestaan". Dr. Klouwen rekende voor, dat de zuivering van het water per gezin 75 tot 100 gulden kost, de verwer king van vaste afvalstoffen 50 gul den, een betere verbrandingsmotor in de auto 200 gulden, minder vervui- len'de wasmiddelen 100 gulden en een betere huisbrandinstallatie 50 gulden. Per jaar vergt dit voor ons land anderhalf miljard gulden, dat is 1.4 procent van het nationaal in komen, aldus dr. Klouwen. De grootgebruikers krijèen liuh^ge- zuiverde afvalwater opnieuw' aange boden. Men verwacht dat in 1980 ne gentig procent van al het afvalwater gezuiverd en wel via het tweede lei dingnet kan worden terugbezorgd aan de gebruikers De dreigende opheffing van het rooms-katholieke dagblad De Tijd heeft voor de nodige beroering gezorgd in de journalistieke we reld. Dat is begrijpelijk. Die we reld is niet zo groot, wordt geteis terd door onzekerheid in verband met de economische gang van za ken en beschikt bovendien over een medium om aan emoties ui ting te geven. Een op zichzelf tekenende uitspraak in dit verband is die van de overi gens terughoudende hoofdredac teur Lücker van De Tijd. In een interview in Vrij Nederland van vorige week zei hij: We realiseren ons niet voldoende dat de aanval op het geschreven woord is inge zet- Dat is maar ten dele Juist. Natuur lijk is er de opkomst van 't nieuws medium televisie. Voor de nabije toekomst- en volgens sommige futurologen is die al begonnen- re kent men op video-recorders, die het de mens mogelijk maken al de gewenste actualiteit plus het amusement in zijn woonkamer te genieten. Het is wel duidelijk dat „communicatie" in de nabije toe komst andere vormen zal krijgen dan de nu bestaande. Maar zolang het aantal geschreven boeken per Jaar nog toeneemt, kan men niet volhouden, dat de afbraak van 't geschreven woord in volle gang is. Wel is het duide lijk dat de functie van 't medium dagblad sterk aan het verschui ven is. En het is eveneens duide lijk dat dat in het dagbladbedrijf schoksgewijze wordt ervaren. Om van verwerking maar te zwijgen. De afgelopen honderd, honderdvijf entwintig jaar, heeft de krant 'n praktisch unieke positie bekleed in ons land. Al vanaf de zeven tiende eeuw kenden wij nieuwstij dingen, maar hun echte rol gin gen zij pas tegen 1840 spelen, daar waren de liberale kranten als het Algemeen Handelsblad, de Nieuwe Rotterdamsche Courant, én de Arnhemsche Courant. Even later heeft zich daar ook De Tijd bijge voegd. De krant heeft geweldige verdiensten gehad voor de eman cipatie van het rooms-katholieke erfdeel. Dat valt natuurlijk niet te ontkennen. De opvoedwaarde die van die negentiende eeuwse cou ranten plus van Het Volk in de Jaren voor en na de eerste wereld oorlog is uitgegaan is zeer belang rijk geweest. De opkomst van de radio maakte aan de rol van de krant als op voedend nieuwsmedium geen eind. Pas in de laatste tien jaar is in de journalistieke wereld de rol van de krant in discussie gekomen. Dat hangt samen met de televisie. De televisie bleek nieuws snel te kunnen „verbeelden". Dat gold met name voor de sportjournalis tiek. Maar de indringendheid van het medium televisie, dat bezit nam van onze huiskamers, ging natuurlijk verder. Voor 't eerst in honderd Jaar, werd de krant als „nieuwstijding-bren ger" tot een vraagteken. Dat is de afgelopen Jaren nog eens versterkt door het effect van de korte nieuwsuitzendingen via de radio, en de actualiteitenrubrieken van radio en tv. Met name de landelijke avondbla den hebben van de opkomst van de nieuwe media radio en televi sie de terugslag ondervonden. Zij werden gedwongen het terrein te verplaatsen. Naar de smakelijke hapjes van de voorlichting over amusement, naar analyses van politieke en economische gebeur tenissen. Maar ook daar stonden radio en tv-vaak met behulp van deskundige dagbladjournalisten hun mannetje. De afgelopen ver kiezingen hebben aangetoond dat er een „deconfessionalisering" plaats vindt in de politiek. In de krantenwereld waren bladen als Trouw en De Volkskrant al af gestapt van de confessionele eti kettering. De Tijd hamert op dit moment wel weer op dit aambeeld maar in de krant van de laatste twee Jaar was die confessie, be halve in enkele uitgesproken ko lommen. niet zo naspeurbaar. Boekindexen waren verdwenen. Sportrubrieken beperkten zich allerminst tot confessionele clubs. Hoe zou dat ook kunnen gezien de triomfen van het zogeheten „Jood se" Ajax? Nee, voor een nieuwe richting in de dagbladjournalistiek, heeft 't veel meer zin om te kijken naar de re gionale ners. Daar is met name in de afgelopen tien Jaar, steeds meer aandacht geschonken aan de regionale berichtgeving. Niet zozeer in de vorm van „heet nieuws", want dat levert de regio niet elke dag. De regionale krant heeft zich onderworpen als 'n ser vice-verlener voor het publiek. In formatie wordt verstrekt over raadsvergaderingen in die regio, over gemeenteuitbreidingen, bouw plannen, verkeersmaatregelen en dergelijke. Daar ligt- nu althans' nog- een duidelijke taak. Want inderdaad is het beeld dat Lücker oproept niet zonder meer een il lusie. De krant is nu al voor twee derde deel afhankelijk van zijn advertentie-inkomsten. Hoe moet dat als er regionale radio- en te levisiestations komen? Die zullen namelijk niet kunnen draalen vanuit een eenvoudige verhoging van luister- en kijkgelden. Dat betekent dus verdere reclame in de ether. Voorlopig heeft niemand nog een betere oplossing, ook al ziet het er niet naar uit, dat die regionale zenders spoedig komen. Voor de regionale bladen is er dus nog wel degelijk 'n toekomst. Dat moet gebeuren vanuit het besef dat abonnees geïnteresseerd zijn en geïnformeerd moeten worden over de omgeving waarin zij le ven. Maar het heeft weinig zin om met een beroep op traditione le waarden te pogen de toekomst buiten de deur te houden. Dat geldt voor het Leidsch Dagblad, dat geldt ook voor De Tijd. Daarom kan ik het wel eens zijn met columnist Laurens ten Cate die vorige week in de Leeuwarder Courant schreef „Het verdwijnen van De Tijd is een verdrietige gebeurtenis, maar men moet het niet voorstellen als een ramp. De belangrijkste com mentatoren vinden zonder enige moeite elders ruimte en werk. De informatie in Nederland wordt er niet wezenlijk minder van. Het is zuur voor de werkgelegenheid en er moet op worden gelet, dat daar redelijke regelingen voor komen, maar het moet verder niet wor den overdreven". JR8 ADVERTENTIE In de Verenigde Staten denkt men in de komende zeven Jaar bij na vier biljoen dollar te moeten in vesteren in de strijd tegen de lucht vervuiling, die naar men verwacht in 1980 op tien procent van het niveau van 1967 zal liggen. Maar de zuive ring werpt weer nieuwe problemen op. Zo is het voor Bethlehem Steel de vraag wat er moet gebeuren met het opgevangen stof, dat per Jaar een "berg" vormt met een grondvlak van een voetbalveld en de hoogte van het Empire State Building. Co lorado Springs heeft zijn vinding rijkheid al bewezen door twee wa terleidingen aan te leggen: één met drüikwater en een met water voor grootgebruikers, zoals de industrie. Nieuw. Ebas Panatella. Te lang om makkelijk te zijn. Te mild, te licht, te lekker om doorsnee te zijn. Gemaakt van de beste tabakken, zoals lichte Sumatra. En toch gewoon bij uw sigarenman te koop. Voor drie gulden de tien. (ware grootte)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5