Lau van Ravens staakt Juventus-LeedsUnited Gouden Spike N(OU GO... w V^«p- °H MO^ Stewart snel op Motta gebruikt doping Larsen nog punt van kwalificatie Wagtmans in Tour Verheugde Italianenboze Britten Weinig verrassingen in tennisstrijd om Leidse jeugdtitels KINGSIZE MENTHOL circuit Zeilers kampen met windstilte Matthijs de Koning wordt prof bij Pellenaars Engels voetbal trekt minder toeschouwers DONDERDAG 27 MEI 1971 PAGINA 23 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever) TURIJN Voor Lau van Ravens had JuventusLeeds Uni ted, de eerste wedstrijd van de finale om het toernooi om de Runners Up Cup, gisteravond het definitieve afscheid van de internationale voetbalwereld kunnen zijn. Maar Van Ravens, die zelf nog hoopt een nieuwe dispensatie voor één seizoen (hij overschreed vorig seizoen al de pensioengerechtigde KNVB-leeftijd) zette de show nog een keer naar zijn hand en prolongeerde zijn afscheidstoernee met een nieuwe voor stelling vrijdagavond in Turijn. Met woedende Engelsen en met tevreden Italianen als deelnemers aan die tweede editie van deze eindstrijd om een Europa Cup. LAU VAN RAVENS VOETBAL Estudiantes.de la Plata heeft gisteravond op eigen ter rein de 'eerste finalewedstrijd voor het toernooi om de Copa Libertado- res tegen Nacional de Montevideo met 10 gewonnen. De winnaar van deze beker (het officieuze Zuidame- rikaanse kampioenschap) speelt vol gens traditie tegen de houder van, de Europacup. Het goot in Turijn gisteren. Van af 's middags twee uur. Het veld van het stadion van Juventus kon het water niet aan en Van Ravens constateerde anderhalf uur voor de aanvangstijd van 9 uur: „Ik denk niet, dat ik laat beginnen. Aan zijn kant (en hij wees op grensrechter Vervoort) is het verschrikkelijk. Hij zakt helemaal weg in de plassen". Trouwens het hele veld was ge schikt voor een persiflage op voet bal en Van Ravens had het volste recht op zijn twijfels. Toch liet hij beginnen, verbaasd over het enthousiasme van zijn Ita liaanse gastheren. „Snap je die lui, ze willen spelen. Die Italianen zijn hier toch in het nadeel. Maar oké, ik laat beginnen, maar als blijkt dat het niet gaat, dan kap ik er alsnog mee". Dat voorbehoud zou het trio Van Ravens. Boosten en Vervoort echter pas gaan gebruiken vijf minuten na het begin van de tweede helft. Het kwam Juventus goed uit, Leeds niet. Van Ravens: „Ik heb in de rust Don Revie (manager van Leeds) bij me laten komen want ik begrijp wel dat zij het niet zouden appre ciëren. Ik heb hem verteld, dat ik na korte tijd zou beslissen". Waanzin Juventus kwam de kleedkamer uit, rijp voor theater. Per slot van reke ning was de opzet van deze eerste wedstrijd: winnen, om vervolgens die winst te consolideren volgende week donderdag in Leeds. Vytlacek, de trainer, had van tevoren gezegd: „Met 2-0 winnen lijkt me een nood zaak om een kans te hebben op de cup". Het verloop van de eerste helft wees uit. dat het niet voorspoedig ging met de realisatie van die wens Franco Causio schoot tegen de paal, maar voor Leeds trof Johnnie Giles de kruising. Nulnul bleef de score, in evenwicht ook de kans op wijzi ging daarin Weliswaar viel Juventus aan en weerde Leeds slechts af, maar de druk van Halier en Causio c.s. hield niet meer gevaar in dan de lange trappen, die de Engelse formatie gedure'nde de voetbalklucht in de richting van de twee lastige spitsen Clarke en Jones stuurden. Dat voelde Juventus ook aan, van daar dat in de vijf minuten die de tweede helft duurde, de Italiaanse spelers niet meer deden dan Van Ravens en 45.000 toeschouwers laten merken dat de bal niet meer stuit te. te zwaar was, te gekke capriolen maakte. Juventus wilde er vanaf, wilde een nieuwe kans op eigen veld, maar wel gedurende tweemaal drie kwartier. En, Juventus kreeg zijn zin, ondanks een woedende Leeds-aanvoerder Billy Bremmer: „Waanzin, wat was er nu anders in die tweede helft dan voor de rust. Als je zo lang doorgaat moet Je de wedstrijd ook afmaken". Te gek Van Ravens voelde de beschuldigen de vingers uit het Engelse kamp in zijn kleedkamer. Zijn verwerend verhaal lag gereed: „Ik heb dit van tevoren zo gezegd. In de rust hebik het Revie nog laten weten. Hier was niet op te voetballen". Theo Boosten vulde aan: „Dit was een moeilijke beslissing, maar hij heeft gelijk. Dit was te gek. Kijk hier, drie paar kousen en mijn en kelbandages eronder toch nog hele maal nat". Buiten stroomde het re genwater nog steeds omlaag. Het Nederlandse trio keert van avond terug voor de nieuwe uitvoe ring van JuventusLeeds United, terwijl het Engelse gezelschap de wrange bijsmaak nog proeft van het voor de Italianen oh zo geluk kige moment, waarop Van Ravens de eerste opvoering elimineerde. VOORSCHOTEN Jan Lint, de tweede man in het Juist uit de Overgansklasse A gedegradeerde team van Forescate 1 kon zich maar net herstellen van het verlies van de tweede set in zijn partij tegen Aad de Wit. In de strijd om de tennist! - tels van de Leidse jeugd had De Wit sterk en slim vertragend de zo overtuigend gestarte Jan Lint, de Voorschotenaar won de eerste set met 6—1, volkomen uit zijn spel ge haald. Hoeveel smashes Lint in de tweede set heeft gemist is bij bena dering niet te zeggen maar de mis sers waren niet op de vingers van beide handen te tellen, 63 voor de Wit. Een verrassing leek in de maak. Lint is als tweede geplaatst Fores- cates no 2 bewees echter dat hij zijn "leertijd" in de overgangsklasse A niet onbenut heeft laten voorbij - ADVERTENTIE PfflR SI1IYVESA De zee en de wind het strand en de golven en de koelere smaak van Peter Stuyvesant Menthol Peter Stuyvesant Menthol U geniet zoveel meer! rvrm '7/-| n.—. gaan. Hij wachtte geduldig op de kansen om te scoren, zonder daar bij het initiatief uit handen te geven. Toen bleek ook meteen het manco in het spel van zijn tegenstander. Ver tragen kan heel nuttig zijn, maar men moet kunnen omschakelen wan neer het duidelijk is dat die taktiek geen succes meer oplevert. Jan Lint greep de derde set overtuigend als de eerste met 6—1 en stapte daarmee de kwartfinale van het jon gensenkelspel in de categorie 15 t/m 17 Jaar binnen. Tot de kwartfinale waren al doorgedrongen Henny Koe mans (no 1 geplaatst) en Paul Theu- nissen (no 4 geplaatst) Henny Koe mans wees Pieter de Wolff terug met 6—0, 7—5, en Paul Theunissen klopte de verrassend goede tegen stand biedende Marinus Brooshoofd, 7—5, 6—2 Bleven de geplaatste spe lers dus, zij het niet zonder moeite, in de strijd, er vielen toch wel ver rassingen te noteren. Zo zou niemand durven voorspellen dat Paul van Strate gewipt zou worden door Leon Blikman. Maar het gebeurde en nog wel in twee sets, 63, 6—2. Qua sla gentechniek was er geen duidelijk aanwijsbaar verschil tussen beide spelers, maar Leon Blikman was aanzienlijk vaster en dat betekende dat de rallies in de verhouding 3 1 in zijn voordeel werden beslecht. Het valt nog te bezien of de als der de geplaatste Peter Pauwels zijn plaatsing waar zal kunnen maken Daarin zal hij alleen dan slagen als hij niet te snel zal proberen te sco ren en niet ontmoedigd raakt wan neer de zaken niet direct naar wens verlopen. De fraaiste partij van de dag kwam op rekening van Herman van der Capelle en Charles Assel- berg. Herman van der Capelle, in het jongensenkelspel tweede ge plaatst, verloor de eerste set met maar liefst 16. Dat lag aan het feit dat hij beneden zijn normale niveau speelde maar evenzo aan het uitge kiende tennis van zijn opponent. Het pleit voor de mentaliteit van Herman van der Capelle dat hij de tweede set speelde alsof het de eerste betrof en geen spoor van "angstig inhou den" van zijn slagen toonde. Hij bleef stevig tegen de bal slaan wan neer de kans zich daartoe aandiende en al bood Charles Asselberg, die het gevaar voelde, hardnekkige en be kwame tegenstand, de balans helde geleidelijk aan over naar de zijde van der Capellen. Toen die de set stand met 64 had genivelleerd, was de zaak snel bekeken, 61 in de derde set. Loek Lucas en Stuart Facy stonden gisteren het langst op de baan. Hun partij duurde maar even 2% uur en eindigde tenslotte in een zege van Lucas met de veelzeg gende score, 79, 64, 75. Bij de meisjes van 15 t/m 17 jaar stuitte Katia Brooshoofd ook al op onver wacht sterke tegenstand. Carolyn Botman bracht naar op het randje van de nederlaag, 64, 46, 75. In deze afdeling is Mirjam Mulder, als eerst geplaatst, Karin Braakman als tweede, Esther Mulder als derde en Katie Brooshoofd als vierde. De spelers van het wereld- elftal die deelnemen aan de af- icheidswedstrijd van de fameuze Russische doelman Jasjtn hebben jisteren in Moskou getramd. Op ie foto v.l.n.r.: Penia (Mexico), Mazurkewitch (Uruguay) en Zhe- 'cov (Bulgarije) VOETBAL Het Nederlandse militaire voetbalelftal heeft gister avond in Wezep voor 2200 toeschou wers met 21 gewonnen van WHC. dat uitkomt in de eerste klasse van de zaterdag-amateurcompetitie. ZANDVOORT Jackie Stewart, eerste in het klassement voor de we reldtitel der coureurs, heeft gisteren tijdens een officieuze training voor da Grote Prijs van Nederland op 20 juni op het circuit van Zandvoort een gemiddelde bereikt, dat nog nooit eerder op het Nederlandse cir cuit is gehaald. Hij stuurde zijn Ty- rell-Ford in 1 min. 18.2 sec. over de 4193 meter lange baan, hetgeen neer komt op een gemiddelde van 193.2 km. per uur. Dat is een tijd die be neden het officiële wedstrijdrecord ligt, dat sedert vorig jaar op naam van de Belgische Ferraririjder Jackie Ickx staat, die een snelste ronde in 1.19.23 reed (gem. 190.5 km. per uur). Tijdens de training voor de grote prijs van Nederland is de vorig sei zoen verongelukte Oostenrijker Jo- chen Rindt met een Lotus 72-Ford nog sneller geweest. Hij kwam toen tot 1 min. 18.50 (gem. 192.3 km. per uur). ORVIETO Het belangrijkste nieuws op de zesde dag van de Ron de van Italië kwam niet uit de rit van l'Aguila naar Orvieto. Het vloei de voort uit de tweede etappe, toen na afloop, naar nu bekend is ge maakt. de Italiaan Gianni Motta po sitief reageerde in de controle op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Motta kreeg o.m. een straf tijd van tien minuten en zakte in het algemeen klassement van de tien de naar de 32ste plaats. Twee jaar na de affaire Merckx, die tot op Bel gisch regeringsniveau werd be handeld, nu dus een niéuw „schan daal" in de Giro. De coureurs leken er in de zesde etappe enigszins door geremd. Het tempo lag vrij laag, mede een gevolg van het in tegenstelling tot dins dag warme weer. In de beginfase toonde Felice Gi- mondi strijdlust, maar na 70 km staakte hij zyn' poging om met een sterke groep weg te komen. Hij sloot zich niet aan bij wat een serieuze vlucht leek te worden door toedoen van Polidori, Pfenninger en Van Springel. De eerste twee lieten zich. na een voorsprong van 1 min en 15 sec te hebben opgebouwd, machteloos in het peloton terugzak ken. de Belg ging echter door. Hij kreeg steun van Casalini en Guer- ra. maar kon toch niet doorzetten. De Italianen deden al het mogelijke vooruit te blijven, maar zij werden vijftien km voor de finish achter eenvolgens ingehaald door 'n groep van vijf en een groep van negen ren ners. Uit deze laatste bleek Perurena de snelste. Hij zorgde daarmee voor de tweede Spaanse overwinning in successie. De uitslag van de zesde etappe is: 1. Perurena (Sp.>, 163 km van l'A- quila naar Orvieto in 3 uur 58 min. en 45 sec., 2. Farisato (It.), 3. Pechielan (It) 3.58.46; 4. Zande- gu (It.), 5. Van Vlierberghe (Belg.), 6. Polidori (It.), 7. Sercu (Belg.), 8. Erik Pettersson (Zwe.) 9. Lanzafa- me (It.) 10. Santambrogio (It.), 11. Cavalcanti (It); 12. Mori (It) 3.58.54, 23. Wagtmans (Ned.i 4.01.13. Algemeen klassement: 1. Colombo (It.), 33 u. 44 min. 49 sec., 2. Moser (It.), op 15 sec., 3. Mtchelotto (It,), op 52 sec., 4. Schiavon (It.), op 1 min. 17 sec., 5. Polidori (It.), op 2.26, 21. Wagtmans (Ned.), op 10.36. Wereldkampioenschap schaken VANCOUVER De Amerikaan Bobby Fischer heeft gisteren ook de vierde partij in de tweekamp voor het kandidatentoernooi om het we reldkampioenschap tegen de Russi sche concertpianist Mark Taimanof in Vancouver (Brits Columbia) in winst omgezet. Fischer heeft nu de leiding met 40 en heeft nog slechts anderhalf punt uit de resterende zes partijen nodig om zich voor de halve finales te plaatsen. De partij, die eerder werd afgebroken, nam 71 zet ten in beslag. De zevende partij in de tweekamp tussen de Deen Bent Larsen en de Oostduitser Wolfgang Uhlmann is in Las Palmas in remise geëindigd. De Deense grootmeester leidt nu met 4,52,5 en heeft nog een punt nodig voor kwalificatie. HARWICH Gisteren in de loop van de dag zijn 30 van de 39 jach ten, die dinsdag in -Breskens zijn gestart voor de aanbrengwedstrijd naar Harwich, in de Engelse haven 1 linnengelopen. Aanvankelijk stond er een noord tot noordoostelijke bries met windkracht vier. Gistermorgen viel de wind echter vrijwel geheel weg. Uitslagen: lor klasse a (33—70 voet) 1. Nymphaea (gezagvoerder A. W. Goudriaan) gecorrigeerde tijd 15 uur 40 min. 29 sec,; 2. Standfast (P. W Vroon) 15.42.59; 3. Zwerver (O. J. van de Vorm» 16.21.13). lor klasse 2 (2933 voet) 1. Staron (W. M. Oosterwijk) 18.51.46; 2. Belita VII (J. S. Bou- man) 19.14.37: 3. Bolero (J. J. Ho- zee) 19.20.54. lor klasse 3 (25^—29 voet) 1. Teleri (C. Green) 19.04.41; 2. Merlyn (C. H. Kaars Sypesteyn) 19.05.10; 3. Hestia (H. A. van Beu- ningen) 19.07.49. lor klasse 4 (232514 voet) 1. Ternesse (A. Moggre) 18.24.09; 2. Lekker Kopje (R. van Gulpen) 18.51.14; 3. Sagitta <P. Th. J. van de Ven> 18.54.37. lor klasse 5 (21—23 voet) 1. Pusteblume (H. B. Lensing Heb ben) 18.36.30 DEN HAAG Rini Wagtmans zal deelnemen aan de Ronde van Frank rijk 1971. Wagtmans is opgenomen ln de Molteni ploeg, die in de volgen de samenstelling aan de start zal verschijnen Eddy Merckx, Herman van Sprin gel, Jos Buyere, Jos Spruijt, Jos Huijsmans, Frans Mintjens, Jos de Schoemaecker, Tosella, Tumellero en Wagtmans. De ploeg zal worden geleid door Guillaume Driessens. BREDA De 22-Jarige Matthijs de Koning uit Scherpenzeel dit sei zoen onder meer winnaar van het Circuit des Mines en de Ronde van de Haarlemmermeer heeft een profcontract getekend bij de Goud smit Hoff-renstal. De Koning, die als amateur voor Amstel uit kwam, rijdt op 6 juni in Rijen voor de eerste maal voor de ploeg van Pellenaars. Hij start dit Jaar in de Ronde van Zwitserland en de Tour de France. De zevende partij van de twee kamp tussen de Russische schaak grootmeesters Viktor Kortsjnoi en Yefim Gelier is in Moskou na de 41e zet afgebroken. De stand is 3^ —2 Va in het voordeel van Kortsjnoi. LONDEN Bij de voetbalwedstrij den voor de Engelse league zijn in het pas beëindigde seizoen opnieuw minder toeschouwers geweest. In to taal bezochten 28 miljoen personen de wedstrijden in de vier divisies, 1.5 miljoen minder dan 't seizoen daar voor en het kleinste aantal sinds 1966. Bij de wedstrijden voor de eerste divisie kwamen gemiddeld 30.204 personen kijken, 2000 minder dan vorig seizoen. Het gemiddelde per wedstrijd over de gehele league ge nomen bedraagt 14.000, dat is een teruggang van 700 toeschouwers. LEIDEN Tijdens de atletiekwed strijd om de Gouden Spike, die op zondag 13 juni voor de elfde maal door het Leidse AV Holland in de Leidse Hout wordt georganiseerd, zullen ook voetballers in actie ko men. Er zal. evenals een aantal ja ren geleden het geval was, een "Kampioenschap van Leiden voor voetbalclubs" worden gehouden. El ke vereniging brengt een estafette team van vier lopers op de been met als te lopen afstanden 100, 200, 300 en 400 meter. Van de zijde van de Leidse voetbalverenigingen heeft men zich enthousiast getoond over dit hernieuwde Holland-initiatief. De Leidse aannemersfirma van grond en sloopwerken "Bopa" zal de elfde Gouden Spike sponsoren. Twee sprinters van de AV Hol land, t.w. Eddy Monsels en Alfred Verhoef, zijn uitgenodigd deel te ne men aan de NOS-wedstrijd die zater dag op het Arnhemse sportcomplex Papendal wordt gehouden. Aan de ze, door de KNAU in samenwerking met de NOS georganiseerde wed strijd, zullen binnen- en buitenland- te topatleten en atletes deelnemen. ADVERTENTIE wie jam koopt wil proeven NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23