G=[5 sepvie Overloon: brok imponerende verleden tijd Noordzee biedt vele vismogelijkheden «Aw*"* Tips voor trips T sport VISSEN OP ZEE VIS Fa. Robbers en Zn Jeugdviswedstrijd Restorama GROOT NIEUWS Fa. Robbers en Zn. DONDERDAG 27 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 Heb niet de illusiedat uw kinde ren diep onder de indruk zullen ko men van vijf jaren beestachtigheid en vernietiging. Zij hebben de oor log niet zelf ondergaan noch de mensen gekend die het geweld ont ketenden. Foto's van Hitier, Himmler en Göb- bels kunnen volwassenen nog met afgrijzen en huiver vervullen. Voor de Jeugd zijn het weinig zeggende plaatjes van meneren met petten op. Op 26 mei bestond Overloon 25 jaar en in die tijd zijn er een paar miljoen bezoekers geweest. Vorig jaar zelfs 175.000. Velen van hen waren oorlogsveteranen, die op de zelfde plek waar het museum staat een van de bloedigste veldslagen le verden uit de laatste wereldoorlog. Het museum verheerlijkt die oorlog niet. Maar de stille getuigen: tanks, vlammenwerpers, luchtdoelgeschut, veldkanonnen, gevechtsvliegtuigen, raketten, mijnen, eenmansonder- zeeërs, mitrailleurs en bommen ver wekken ook geen gevoel van af schuw. De monumentaliteit en ge bundelde kracht van al die wapens spreken eerder tot de verbeelding dan dat zij als moorddadige werk tuigen worden aangemerkt. Documentatie Wilt u uw kinderen toch voorlich ten opdat zij voor zichzelf een les kunnen trekken uit deze oorlog, be zoek dan het documentatiecentrum, dat aan de hand van veel foto's, maquettes en ander materiaal de oorsprong en de gevolgen van een duivelse „ideologie" in beeld brengt. Ook daar zal uw kroost niet met dezelfde beklemming rondgaan zoals wij deden, een paar dagen geleden. Maar het krijgt wel meer inzicht en wordt indringender gewaarschuwd dan het op school gebeurt. Er zijn al veel onderwijzers die met hun klas het museum bezoeken. Maar het komt ons voor dat die Het Stedelijk Museum in Amster dam is sinds kort behalve overdag ook 's avonds geopend. Op alle werk dagen is het museum nu tot 's avonds half elf voor het publiek toeganke lijk. Wel zullen tussen zes en zeven uur 's avonds de tentoonstellingsza len gesloten zijn; het restaurant en de reproduktieverkoopafdeling zijn dan echter wel open. Op zaterdag en zondag blijven de openingstijden on gewijzigd: za 9.30 tot 17 uur, zoo 13 tot 17 uur. Mocht u dit Jaar op vakantie naar het Meer van Lugano in Zwitserland gaan weest u dan even op uw hoe de. Aan de Zwitserse oevers van het meer mag niet meer gezwommen, worden. Op sommige plaatsen is de vervuiling van het water tweemaal zo groot als toelaatbaar wordt geacht. Vorig Jaar hebben diverse baders last gehad van huidaandoeningen. Van morgen tot en met maandag wordt in het Amsterdamse RAI-ge- bouw de tweede Pasar Malam Amsterdam gehouden. In de Amstel- hal zullen verkoopstands worden in gericht met o.a. Indonesisch en Chi nees eten, tropische dranken, vruch ten uit Suriname cn Afrika, zilveren sieraden uit Thailand, Balinees houtsnijwerk, troopische planten en Spaans siersmeedwerk en schilderij- klassen niet voldoende op het on derwerp zijn geprepareerd. Er zou ook meer begeleiding moeten zijn tijdens de rondgang. De schoolkin deren die wij zagen speelden In diaantje op dezelfde plaats waar in 1944 duizenden mannen onder moordend vuur het leven lieten, waar tussen de bomen soldaten el kaar met de bajonet op het geweer te lijf gingen. De Duitsers waren sterk in Over loon. De Amerikaanse en Britse tankaanvallen van 30 september 1944 liepen stuk op het Duitse af- weervuur. Terwijl de bevolking werd geëvacueerd lieten de Amerikanen 85 tanks achter en honderden do den. De hel brak los op 12 oktober Daarvoor had Montgomery zijn manschappen toegesproken. In de middaguren zette de artillerie een satanische symfonie in van meer dan 200 kanonnen, die ruim ander half uur duurde. Daarna bond de derde Britse infanteriedivisie het gevecht aan met verbeten vechtende SS-ers. nadat honderden soldaten van de Wehrmacht, moreel gebro ken door het bombardement, zich hadden overgegeven. Overloon ver anderde in een rokende puinhoop. Toen het dorp van vijanden was gezuiverd joegen nog dagenlang de huilende nevelwerpers in de trooste loze ruines. Beklemming Het museum van Overloon maakt een bijna vriendelijke indruk, al ontkomt de bezoeker niet aan een gevoel van eenzaamheid, beklem ming. De onafzienbare mijnenvelden zijn weer vruchtbare bouwgrond ge worden. Boven dreigende kanonslo pen tjilpen vogels. Langs dode mon sters zijn vijvers aangelegd, waarin zwanen drijven en een peloton ar geloze eendjes. Als u moe bent van het verstilde krijgsrumoer noodt een zonnig ter rasje tot een koele dronk. Er zitten stellig Duitsers aan uw tafeltje met pinten bier voor zich. Vrij jonge kerels die het allemaal net niet hebben meegemaakt. Heeft hun va der over die veldslag verteld? Ko men zij uit schuldbesef of te? be vrediging van een diep levend ver langen naar militair machtsver toon? Wij komen hen tegen bij het zware geschut waar zij technisch over praten, bij de gele Wehrmachtsbor- den met zwarte rand. waarvan zij de aanduidingen hardop lezen als een bevel. Zouden zij ook naar het museumgebouw gaan en geloven wat ze zien? Op het parkeerterrein buiten het hek wachten twee bussen. Friese schoolkinderen hangen achterover in de stoeltjes en luisteren naar de knallende muziek van een popzen der. Een aantal jongens en meisjes is nog binnen. Er klinken kreten door het bos. „Hé Jan, zie dat, een spitse fire." Meisjes kruipen achter een veldkanon en bootsen na: rik- ketikketik. Een Engels paartje leest nauwkeurig alle verwijzingen in de gids. Droge, korte zinnen die vertel len welk aandeel de geëxposeerde wapens in de strijd hebben gehad en hoe zij buiten gevecht werden gesteld. In het restaurantje is een serveer ster bezig met boenwas. Nu en dan kijkt ze naar buiten of de enkele klantjes nog iets willen bestellen. Binnenkort zal het nog veel druk ker worden, want directeur H. van Glabbeek, oud-onderwijzer, die lie ver van een vredesmuseum spreekt, overweegt bij het museum een re creatiegebied van honderd hectare te creëren. Daarop zullen dan hope lijk ook de souvenierstandjes weg blijven, die in het museum niet werden toegelaten. Afschuw of heimwee Bij het verlaten van het voormalige slagveld komt een oudere man ons tegemoet. Hij steunt op een kruk. Bij de ingang staat hij stil. Zijn blik dwaalt over het heuvelachtige bos terrein. Daar is het gebeurd. Denkt hij terug met afschuw of is er zelfs een gevoel van heimwee naar de verschrikkingen die hij thuis niet meer kon navertellen? De portier begroet hem met een soort eerbied. Een van de weinigen die de hel overleefden. PAUL VAN BECKUM ADVERTENTIE directie P. d'Hersigny grill-bar plate-service, v.a. f4,75 Keuken geopend tot 24 uur. Rijksstraatweg 324 - Wassenaar Het is leuk uw kinderen te laten genieten van fleurige vakantiegenoegens. Het is juist deze maand misschien ook nuttig hen in contact te brengen met een afschrikwek kend brokje verleden tijd. Opgebaard in het Nederlands Nationaal Oorlogs- en Verzets museum Overloon in Limburg. De sportvisserij op de Noordzee, de Wadden en de Zeeuwse stromen maakt een snelle groei door. Steeds meer schepen kiezen vanuit IJmuiden, Scheveningen, Den Oever, Harlingen, Vlissingen en Hellevoetsluis zee om een visje te verschalken. Vertelde ik u vorige week iets over de sportvisserij op het Wad, ditmaal zoek ik het wat dichter bij de visserij langs en op de Noordzee. De mogelijkheid voor zeesportvis sers, die het dichtst bij huis ligt is de kustvisserij. Dat gebeurt met een vrij lange en zware zeehengel en er wordt gevist langs de stranden en op strekdammen, havenhoofden, pie ren en dijken. In de omgeving van Leiden zijn het vooral de Wassenaar- se Slag en de Langevelderslag bij Noordwijkerhout, die wekelijks hon derden enthousiasten naar de zeekust lokken om een kansje te wagen. Vooral in de wintermaanden wanneer de gul op de kust is kan men met een beetje geluk een flinke Jonge kabeljauw aan de lijn krijgen. Maar ook in andere jaargetijden kan er soms een aardig netje zeevis aan het zoute water onttrokken worden. Schol, schar, wijting, zeepa ling en nog een paar andere zeevissen worden zo nu en dan vanaf de kust gevangen. Bent u van plan het ook eens te proberen dan volgen hier een paar adviezen. Getijden Kijk voor u naar de zeekant trekt, eerst even in de tabel voor de wa terstanden. Dat is van groot belang en kan doorslaggevend zijn voor een geslaagde visdag. Over het algemeen is opkomend tij het gunstigst voor de visvangst langs het strand, hoewel ook de eerste uren na hoog water goede vangsten worden geboekt. Een tweede vereiste is, dat u de be schikking heeft over goed en vers aas. Voor de kustvisserij moeten worpen van tientallen meters worden gemaakt om de diepere plaatsen te bereiken en het aas moet dan enige stevigheid bezitten om een dergelijke ruimtevlucht te overleven. Voor al zeepieren die toch al niet uit- wrikbaar vastzet achter een weerbar stig stuk steen, waardoor de lijn ge heel of gedeeltelijk verloren gaat Gebruik op deze plaatsen bij voor keur het platte ringlood met de nop pen of een torpedolood maar dan zonder ingegoten metaaldraad. En houdt ook op deze plaatsen de loop van het getij nauwlettend in het oog: het is al meer dan eens ge beurd, dat sportvissers op strekdam men verrast werden door een plotse ling opkomende vloed, waardoor de weg terug naar het veilige strand werd afgesneden. Afgezien van een nat pak dat u oploopt is het een levensgevaarlijke zaak terug te moe ten lopen op een reeds gedeeltelijk onder water staande strekdam. De keien zijn dan namelijk verraderlijk glad en u heeft een gebroken been voor u het weet. Noordzee Een geheel ander facet van de zee- sportvisserij is de Noordzee-visserij met een speciaal daarvoor uitgerus te boot. Vertrekpunten voor een of meerdaagse vistochten zijn IJmui den, Scheveningen en Vlaardingen. Een dergelijke tocht biedt uitzicht op de vangst van een paar flinke gul len. een zware zeepaling, geep en niet te vergeten makreel wanneer die op de kust is. Nu is aan een dergelijke visserij wel een aantal bezwaren ver- ADVERTENTIE Zie elders in dit blad pag 22 STUNTAANBIEDINGEN van HAVEN 24—26A - LEIDEN bonden. In de eerste plaats blijken er nogal wat rederijen te zijn, die het oog uitsluitend op de portemon nee gericht houden en liefst zo snel mogelijk „binnen" zijn. zowel letter lijk als figuurlijk. Een dergelijke po litiek betekent voor de sportvisser, dat hij op een vissersvaartuig wordt gezet, dat de beste jaren al ver ach ter zich heeft en nu is gebombar deerd tot „riant sportvisschip". Geen banken of stoelen voor de vis sers. geen speciale voorzieningen langs de reling voor de sportvissers, en een schipper die liefst zo snel mo gelijk weer naar de wal wil. Als hij dan ook nog tot de groep behoort, die sportvissers ziet als makke scha pen van wie er veel in een „hok" gaan. dan kunt u zich zo'n visdagje lang heugen. Niet vanwege het visplezier maar van de ergernis, die u die dag in grote hoeveelheden krijgt toegeworpen. Kijk daarom goed uit uw doppen wanneer u 'n plaats- reserveert op een boot. Informeer eerst terdege hoe het gesteld is met de voorzieningen ep hoeveel mensen er maximaal aan boord geno men worden. Zeeziek Verder zijn er lieden, die onder vrijwel alle omstandigheden uitva ren. Het lijkt een teleurstelling wan neer de schipper u adviseert om naar huis te gaan, omdat er teveel wind staat. Neemt u maar gerust aan dat hij u behoedt voor een flink por tie zeeziekté. Er is niets zo erg als op een hevig deinend schip voort durend over de reling te moeten hangen om een gesprek te voeren met de zee. Bonafide schippers vaak erva- blinken door een stevige bevestigini aan de haak moeten niet „oud bakken" zijn. Zagers hebben een betere reputa tie en ook de zoute spiering kan we. een stootje velen. Bovendien zijn ei sinds kort ook gewone wormen in de handel, die gebruikt kunnen wor den voor de zeevisserij. Het bezwaai dat ze onmiddellijk na een verblijf ir het zoute water verkleuren is hu on dervangen omdat, ze zijn behandelt met een speciale kleurstof waardoc ze niet meer „verbleken". Meer lijnen Dergelijke „gedrogeerde" wor men verkocht in plastic zakjes die- op een koele plaats bewaard een paar weken goed blijven. Vist u bi, voorkeur vanaf strekdammen of ha venhoofden, zoals bij IJmuiden Sche veningen of Hoek van Holland zorg: u dan wel een paar extra paternos ters (onderlijnen) bij u te hebben want door de basaltblokken en de an dere obstakels, die op deze plaatsen rijkelijk voorhanden zijn gebeurt '1 nog al eens dat een haak zich on AD VERTEN TIE met „DE ZEESTER" (dagelijks vanuit Vlaardingen) in groepsverband extra voor delig. Inlichtingen en folders HAVEN 2426A - LEIDEN Off. agent Holl. Sea Fishing Tours N.V. DAGELIJKS OOK 's ZOMERS VERS ZEEAAS. ren vissers weten wat nog kan en wat niet kan. de malifide varen rustig uit en keren meestal na zeer korte tijd weer terug met een groep sportvissers, die groen en geel van ellende zien en bovendien nog een aardig bedragje kwijt zijn. omdat de schipper ondanks de ellende toch wel graag de gemaakte kosten vergoed zou willen zien. Nog een laatste' advies voor de sportvisserij op de Noordeze: er bestaat veel misverstand over de hoeveelheid lood. die moet worden gebruikt. In de meeste geval len wordt er te licht gevist en het gevolg is dat in de kortst mogelijke tijd een hele serie lijnen zo in de war zit dat er geen eer aan te beha len valt. Over het algemeen kan bij de Noordzeevisserij worden volstaan met een hoeveelheid van 300 tot 350 gram, tenzij u natuurlijk drijvend, vist op bijvoorbeeld de geep. Afhankelijk van het getij'en de wind kan het soms oplopen tot bo ven de 500 gram. Een zware boothen- gel is het beste materiaal om derge lijke grote hoeveelheden lood te verplaatsen. Een spinhengeltje voor de binnenvisserij is beslist onbruik baar en wordt uit zijn kracht getrok ken door de zware last, waarvoor de hengel niet is gebouwd. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst moet de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken hebben gedacht toen ze op het idee kwamen een viswedstrijd speciaal voor de Jeugd te organiseren. Het plan voor een dergelijke wedstrijd ontstond vorig jaar en de benodigde gelden werden bijeengebracht dankzij diverse collectes en een grote viswedstrijd in de Vliet. De wedstrijd, die speciaal bestemd is voor jongens van tien tot zestien jaar. zal nu worden gehouden op zaterdag 19 juni. De deel name aan de jeugdviswedstrijd is gratis en er zal gevist worden in de Witte Singel tussen het Leidsch Dagblad en de Herestraat. De wedstrijd duurt anderhalf uur en er mag gevist worden met alle aassoorten. De prijzen o.a. voor het grootste aantal en de grootste vis zullen om kwart over twaalf worden uitgereikt in het Leidse Volkshuls waarbij tevens een aantal visfilms zullen worden ver toond. Deelnemers aan deze wedstrijd kunnen zich melden bij de hengel sportwinkeliers in Leidein en bij het bondskantoor van de Henge laarsbond voor Leiden. Morsweg 234.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21