ïoesak en Brezjnew pogen reschiedenis te verdraaien geef een PONTIAC NAVO-ministers plegen overleg in Mittenwald Spanning India- Pakistan Israël wil steun van 'Soc. Internationale' Veertiende (in feite vijftiende) Tsjechische Schot voor de boegaan de orde Brief van ontvoerde consul Kirt ij dag nabootsing van partijcongres in Moskou Zware druk ARRESTATIE IN TURKIJE NA MOORD OPELROM Hanoi bereid gevangenen te aanvaarden JNSDAO 28 MEI 1971 LETDSCH DAGBLAD PAGINA ADVERTENTIE EXAMEN DIPLOMA EXAMEN DIPLOMA fijn om te krijgen fijn om te dragen voor jaren en jaren en jaren..» (Van onze correspondente dr. Ann Salomonson) ENEN (GPD) In een potsierlijke poging om een stuk hiedenis te verdraaien wordt het partijcongres, dat giste- in Praag is geopend, officieel als het veertiende betiteld, yijl het in werkelijkheid het vijftiende is! Het veertiende >res van de Tsjechoslowaakse communistische partij werd ugustus 1968 vlak na de invasie in Praag gehouden, welis- r ondergronds maar geheel volgens de regelen van de sta ll. De 1290 gedelegeerden, die zich toen per autobus, per of te voet uit alle delen van het land en als arbeiders nomd naar de grote industriehal van Vysocany begaven, en allen rechtmatig als vertegenwoordiger van hun basis- inisatie gekozen. van het 24ste Russische partycon gres, dat eind maart/begin april is gehouden. De daar besloten koers zal op het thans begonnen congres in Praag nagenoeg geheel worden overgenomen. In een brief ter gele genheid van het vijftigjarige be staan van de Tsjechoslowaaske com munistische partij hebben de Sow- Jet-Russische leiders dezer dagen hun vreugde uitgesproken over de „voltooiing van de normalisering in Tsjecho-Slowakije". De rede die de Sowjetrussische partijleider Brezjnew vandaag in Praag zou houden, heeft extra ge wicht gekregen door zijn recente aanbod aan de Verenigde Staten om de wederzijdse troepensterkte in Europa te verkleinen. Men verwacht dat hij in die rede op dit aanbod na der zal ingaan en daarmee de we reldwijze belangstelling handig zal afleiden van 't tragische schouw spel in Praag zelf. Een van de belangrijkste agenda punten is de goedkeuring van het iiieuwe vijfjarenplan (1971—1976). Het ontwerp daarvan is onlangs gepubliceerd en bevat richtlijnen voor een nieuwe centralisering, voor een sterkere binding met de Come con (de Oosteuropese „E.E.G.") en verder veel kritiek op „rechts-oppor- tunistische en anti-socialistische op vattingen" die in 1968 de centrale planeconomie aanzienlijke schade zouden hebben toegebracht. Dit is een nauwkeurige navolging van het in april aangenomen Sowjetrussi sche concept, dat eveneens aan el ke poging tot economische liberali sering een eind heeft gemaakt. toen in geheime stemming be ide centrale comité en partij- dium met Alexander Doebtsek de top wordt door de bevolking Tsjecho-Slowakije nog steeds e enige wettige instantie be- iwd. Het congres beleefde zijn tepunt in 'n dramatisch pro legen de bezetting door de vijf Iers van het Warschaupact. De behandelde documenten-par- igramma en statuten zijn in het Westen onder de titel zer überrollen den Parteitag" Pelikan, Europa Verlag, We- 9) verschenen en geven indrukwekkend verslag van het communistische partijcongres mee het overgrote deel van het I hoslowaakse volk zich ooit geïdentificeerd! j der zware druk van de Russen ze veertiende partijdag later de partijleiding ongeldig ver- d. Bijna drie Jaar heeft Hoe- lan een interne „normalisering" en werken, voordat hij een re veertiende partijdag durfde isceneren, met als consequen- aarvan spoedig ook algemene lezingen. i sondanks hebben alleen dras veiligheidsmaatregelen de van zaken deze week kunnen aderen en radicale zuivering heeft de partij alle aanhangers van itsek verwijderd; Ie verkiezingen op de partijdag in strijd met de statuten niet lm maar openbaar zijn; foor bezoekers uit het Westen is grens gedurende de. gehele ad mei gesloten; De Tsjechoslowaakse geheime >t heeft de laatste maanden activiteiten zowel onder de telingen in het Westen ais in eigen land voelbaar geïntensi- Manoeuvre Tsjechische partijdag van het iblik staat geheel in het teken AWALPINDI, NIEUW DELHI De Pakistaanse rege- heeft India in een in krachti- liewoordingen gestelde nota ver- it om in het belang van "de vre- if te zien van het volgen van „gevaarlijke koers" tegen Paki- Rawalpindi protesteert ook ihtig tegen de „bedreiging met "n fpend conflict door premier In- Gandhi". In de protestnota, 4 voorts gezegd dat India hoopt toestand van confrontatie te sppen om zo „zijn sinistere plan- ten uitvoer te kunnen brengen. )e regering van de staat Assem het oosten van India heeft giste- bekend gemaakt, dat zij de eva- tle heeft gelast van vier grens- pen nadat het Pakistaanse xeger e achtereenvolgende dagen aan- len tot over de grens had gelan- rd, waarbij 22 personen onder wie jen leden van de grenspolitie wa- gedood. De premier van Assam klaarde in het parlement dat hij mier Indira Gandhi en minister Defensie Ram heeft verzocht middellijk maatregelen te treffen het Pakistaanse leger uit ons ge- 4 te verwijderen". Verzwegen Bij de benoeming van het nieu we centrale comité en het partijpre sidium zal de invloed van de pro- Russische groep worden versterkt. Partijleider Hoesak is al in de afge lopen weken door een campagne van de massamedia vrijgesproken van elke verdenking ooit met Doebtsek en de hervorming te hebben ge heuld. Dat hij, na de invasie, in Vy socany tot lid van het presidium werd gekozen en dat hij eind augus tus 1968 op de Slowaakse partijdag de invasie "een tragisch misver stand" heeft genoemd, wordt zorg vuldig verzwegen! Maar met de po litieke processen van deze winter, waarmee bij zijn belofte bij zijn ambtsaanvaarding op 17 april 1969 heeft gebroken, lijkt Hoesak zijn po sitie voorlopig voldoende te hebben bevestigd. In alle steden en dorpen van Tsje cho-Slowakije hangen deze week de vlaggen van Tsjecho-Slowakije en de SowJetpUnie broederlijk naast el kaar, maar alleen aan de officiële gebouwen. Van de kant van de bevol king is er geen enkel teken van me deleven. Toch zullen op dit congres de onmisbare resoluties en betuigin gen van instemming van alle denkba re organisaties niet ontbreken Naar buiten, maar vooral tegenover de andere communistische partijen moet de schijn worden gewekt, dat de ge hele bevolking eensgezind achter de huidige partijleiding staat. De ne derlaag van een spcialistische revo lutie. die, volgens de woorden van een van Doebtsek's trouwste aan hangers prof. Goldstücker, "de mens een hogere mate van materiële en geestelijke vrijheid had kunnen ga randeren" en die niet alleen voor ar beiders en intellectuelen in Tsjecho- Slowakije zelf maar voor progressie ve bewegingen over de gehele wereld tot een historisch voorbeeld is ge worden, zal op dit partijcongres de finitief zijn bezegeld. Tot zover onze correspondent in Wenen. „Bevrijding" Uit Milaan meldt het Franse pers bureau AFP (Agence France Presse): „Tsjecho-Slowakije zal de crisis te boven komen wanneer de bevol king weer autonoom wordt en zich zal bevrijden van de huidige bevoog ding". Dit is de laatste zin van een document, gepubliceerd door het Mi lanese blad "II Mondo" en geredi geerd „op een niet nader aan te dui den plaats" door verscheidene perso nen van de Tsjechoslowaakse com munistische partij die na de gebeur tenissen van augustus 1968 het land hebben verlaten. Het document, dat nu Juist uitkomt ter gelegenheid van het "14de" partijcongres in Praag, zegt dat „de huidige leiding van de Tsjechoslowaakse partij zich tijdens de laatste twee Jaar rechten heeft aangemeten die ze niet mag bezitten en zich de macht heeft toe geëigend zonder rekening te houden met de uitdrukkelijke wil van de le den van de partij". Na de toevoeging dat voor het uit voeren van deze politiek „de ern- stigste zuivering heeft moeten plaats vinden die de Tsjechoslowaakse par tij ooit heeft gekend", zegt het do- j cument dat de partij naar het con- gres gaat als een „verminkte romp' en dat „de geldigheid van de beslui ten die daar worden genomen niet J anders dan nihil kan zijn". Het document valt vervolgens par- i tijleider Hoesak aan met de verkla- ring dat "zijn politiek niets positiefs heeft behouden maar daarentegen al datgene heeft vernietigd dat tij dens de maanden die voorafgingen aan 17 april 1969 was gegroeid". En het besluit met de woorden: "De huidige leiding van de partij pro beert zonder succes de kritiek ver borgen te houden die haar wordt toe geworpen door de Chinese commu nistische partij of door de Europe se communistische partijen, in het bijzonder de Italiaanse en de Fran se. Zij kan de verspreiding van die standpunten en van weekbladen en kranten die erover schrijven belet ten maar zij kan deze realiteiten niet verdoezelen voor het forum van de wereld". Vlot model van deze tijd. Deze Pontiac Simpatico geeft U de juiste tijd en de datum. Profectus 105.-. Doublé 110.- Pontiac Simpatica Modieus Pontiac dameshorloge met doublé band. Zgn. Breguet wijzerplaat en wijzers 179r PONTIAC TIJD JUISTE TIJD Een aantal van de NAVO- ministers van Defensie, die-in het Beierse alpendorp Mittenwald bij een zijn om de problemen van de Westelijke verdedigingsorganisa tie te bespreken. Van rechts naar links de Amerikaanse minister Laird, de Westduitse minister van Defensie Schmidt, bondskanselier Brandt, in het midden de NAVO- bevelhebber in Europa generaal Goodpaster, de Britse minister Lord Carrington, de Neder landse minister van Defensie Den Toom en de secretaris-gene raal van de NAVO Manlio Brosio. De onberekenbare uitbarsting van de Etna bedreigt thans niet langer S. Alfio maar wel een an der dorp: Fornazzo. Wat S. Alfio betreft schijnt het gevaar vrijwel geweken en het spreekt vanzelf dat de bevolking dit toeschrijft aan een processie van de vorige week en aan de bijstand van de heilige Alfio. De arm van de lava stroom die het plaatsje dagen lang heeft bedreigd begint thans te stollen en heeft vrijwel geen vaart meer. Daarentegen is de lava op niet veel meer dan 300 meter van de eerste huizen van het dorp Fornazzo gekomen en de mensen daar zijn bezig hun woningen te verlaten. De schade in het gehele gebied is al bijzon der groot. De beste wijngaarden en boomgaarden van de streek zijn onder lava bedolven. Fotozo gaat het in Fornazzo, je doet de deur open en ziet een brok lava voor je huis liggen HELSINKI i AP) De Israëlische premier Golda Meir heeft gisteren in de Finse hoofdstad Helsinki op de 12- de na-oorlogse vergadering van de Socialistische Internationale op haar j politieke geestverwanten een beroep gedaan Israël te steunen, nu dit land bedreigd wordt door massale leveran ties van modern Russische wapen tuig aan de Arabische landen. „In de afgelopen weken hebben wy gezien dat de meest verfijnde wapens naar Egypte zijn gevlogen. Ik weet dat de heer Pitterman (de Oosten rijkse voorzitter van de Socialistische Internationale) geen voorraden tanks en wapens heeft, maar wy zyn ka- meraden. Ik vraag om uw steun", zei mevrouw Meir tot de 140 afgevaar digden van 33 landen en organisaties. Op de Socialistische Internationale zijn geen vertegenwoordigers van Arabische socialistische partijen. Wel wordt er openlijk kritiek op het Is raëlisch beleid geleverd door sommige afgevaardigden uit de Scandinavische landen, waaronder Finland, dat goede betrekkingen met zyn buurman Sow- Jet-Rusland onderhoudt (d.w.z. moet onderhouden) en er daarom beducht voor is een te openlijk pro-Israëlische motie te ondersteunen. „Het Israëlische volk is niet bereid een gedeeltelijk akkoord voor her opening van het Suezkanaal te aan vaarden, dat zou neerkomen op een terugkeer van de raketmacht en Egyptische strijdkrachten op de oos telijke oever en dat het gevaar voor ons land zou doen toenemen", aldus i mevrouw Meir. Zij verzette zich ook I tegen elke opgelegde regeling van het conflict en verbaasde zich er over, dat nog in 1971 de grote mogendheden geloven te kunnen beslissen over het lot van de kleine landen. MITTENWALD "Reuter) De mi-i ter gesloten deuren over eventuele nisters van Defensie van acht uitbreiding van het antwoord van NAVO-landen beraden zich in het de alliantie op een daad van agres- Beierse alpendorp Mittenwald ach- Pompidou in Antwerpen De »nse president Pompidou en zijn stgenote brachten gisteren een tot deel van de dag door in Ant- rpen. Hoewel de ontvangst in de totste Belgische havenstad niet zo 'foousiast was als een dag eerder Brussel, was er toch een talrijk bliek op de been. Pompidou werd Antwerpen met 51 saluutschoten tvangen. Hij bezichtigde de stad luit een helikopter. Zijn vrouw j tocht de Antwerpse kathedraal. sie van de vijand. Centraal bij de besprekingen staat met name de vraag wat de NAVO moet doen als een eerste „schot voor de boeg", indien nodig met een kernwapen, niet tot resultaat zal hebben dat de vijand schielijk zijn agressieve neigingen zal onderdrukken. Moet de NAVO dan tot een tweede, wel licht zwaarder „schot voor de boeg" overgaan met het risico dat er dan gemakkelijk een complete oorlog kan ontstaan met alle gevolgen van dien? Of moet er dan toch naar een andere oplossing worden gezocht in de overweging dat men de vol ken van de NAVO-landen niet on nodig in gevaar moet brengen? Eer tweede punt van discussie op de eerste dag van de tweedaagse bij eenkomst betreft de vraag hoe groot de bevoegdheid is die individuele landen in een dergelijk geval bezit ten. Verscheidene Europese landen zouden van mening zijn dat ze in geringe mate toch onafhankelijk van de Verenigde Staten moeten kun nen opereren. Hoewel vooralsnog het resultaat van de discussies verhuld zal blijven menen welingelichte krin gen rond de bijeenkomst dat de mi nisters allereerst him gezamenlijk standpunt, dat zo'n anderhalf Jaar geleden werd aangenomen, nog eens duidelijk hebben uiteengezet. Dit standpunt komt erop neer dat de NAVO een beperkte vijandelijke aanval met conventionele wapens moet pareren met een „schot voor de boeg", eventueel met een licht kernwapen, als waarschywing dat de NAVO-landen niet uitsluitend conventioneel bewapend zijn. Ver volgens zou men een beschouwing hebben gehouden over het probleem vanuit het tweeledige aspect van het effect op de vijandelijke aan val als het Westen zijn antwoord" zou uitbreiden en van de grotere verantwoordelijkheid die de NAVO in dat geval op zich zou nemen ten aanzien van de burgerbevolking. Volgens genoemde kringen kwa men daarna de V.S. (vertegenwoor digd door minister van Defensie Meivin Laird en het hoofd van de gezamenlijke chefs van staven ad miraal Thomas Moorer) met een overzicht van het huidige evenwicht in kernbewapening tussen Washing ton en Moskou. Er zijn geen details van dit overzcht voorhanden maar de New York Times citeerde vorige week regeringsautoriteiten in Washington, die zeiden dat de Wes telijke inlichtingendienst meer dan 60 grote nieuwe raket-lanceerinstal- laties had gelokaliseerd in verschei dene delen van westelijk Rusland. Deze installaties zouden in elk ge val na december vorig jaar zijn ge bouwd. Volgens het bericht van de New York Times geloven de meeste Ame rikaanse deskundigen dat deze in-[ stallaties ofwel een verbeterde ver sie van de krachtige SS-9 intercon tinentale raket bevatten of een hele nieuwe en nog krachtiger raket. In beide gevallen zo meent men, zullen de raketten wel zijn voorzien van meervoudige kernkoppen die onaf hankelijk van elkaar op verschillen de doelen kunnen worden gericht. ANKARA (AFP) Bij de Turk se stad Izmir is een van de negea personen aangehouden, die in ver band met de ontvoering van en de moord op de Israëlische consul-gene raal Ephraim Elrom in Istanboel, worden gezocht. Het is een zekere Nahit Tore, student in de economie aan de universiteit van Istanboel, die aan het hoofd zou staan van het Turkse „Volksbevrijdingsleger" (Dev Gene) De Turkse minister van Justitie Ismail Ara maakte dit gisteren in het parlement bekend. Volgens het blad „Millijet" zou Elrom door een ce! van de Gene zijn ontvoerd en door een andere cel zijn gedood. Nahit Dore zou het contact tussen de twee groepen hebben onderhouden. Hij werd op 65 km ten oosten van Istan boel bij Gebze gearresteerd toen hy probeerde te vluchten. SAIGON (AP) De Zuid Vietna mese regering is vanochtend akkoord gegaan met de voorwaarden van de Noordvietnamese regering in Ha noi ten aanzien van de uitlevering^ van 570 Noordvietnamese krijgsge vangenen op 4 Juni aanstaande. Het voorstel werd door Saigon op 29 april ingediend op de Parijse Vietnam- conferentie. Het was gekoppeld aan een tweede voorstel dat 1200 krijgs gevangenen uit Zuid-Vietnam niaar n neutraal land ter internering zouden worden overgebracht. Op dit tweede voorstel heeft Hanoi niet gereageerd. Op 13 mei heeft Hanoi het eerste voorstel (570 gevangenen) aanvaard, en daarmee voor het eerst min of meer toegegeven dat Noordvietna- mezen in Zuid-Vietnam vechten. Gisteren is bij de gedemilitariseer de zone in Zuid-Vietnam de stryd weer hevig opgelaaid 10 km ten west noordwesten van' Cam Lo. Het Zuid- vietnamese opperbevel heeft bekend gemaakt dat 48 communisten zijü gedood. Zeven Zuidvietnamezen zou den zijn gewond. ROSARIO (Reuter) In d« Ar gentijnse stad Rosario is een brief ge vonden van de ontvoerde Britse ho noraire consul Stanley Sylvester. Hij zegt daarin goed te worden behan deld en in goede gezondheid te ver keren. „Ik ben in de macht van het Revolutionaire Volksleger", schrijft hij. Het is het eerste bericht van de 58-Jarige consul sinds hij zondag In Rosario werd ontvoerd door drie Jon gelui en een vrouw toen hij zijn wo ning verliet. Ongeveer 3500 politiemannen be gonnen gisteren in Rosario een op sporingsactie waaraan ook vyf helikopters van de luchtmacht deel nemen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9