'Stop met woningbouw in Leidse Merenwijk' PAK doet t Prentenkabinet HBS-B Nieuwe directeur van Leidse Muziekschool VVD-secretaris F. D. de Jong Steun inhcicilverbod op de Rijndijk Avondonderwijs verdwijnt aan Tech. School EXCLUSIEVE VRIJETIJDSKLEDINC Baldadigheid in Professorenwijk ONDERH IJS EN ONDERZOEK AAN ÜEH4N VAN GESCHONKEN VERZAMELING WAT DOEN ZEDAAR en liet Munten- en Penningkabinet WOENSDAG 26 MEI 197» LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE LEIDEN „Stop met de woningbouw jn de Merenwijk Dat is een opmerkelijke uitspraak, zeker als die komt uit de mond van de Leidse VVD-secretaris en wordt gesteund door discussie in een liberale werkgroep over het gemeentebeleid. Waar om zegt de fractie dat niet in de raad? Zit ten fractie- en bestuursleden niet op de- tk zelfde stoel? „Natuurlijk zijn er verschil len van mening en dat is goed. Wij als ach terban denken vaak anders dan de fractie, maar die is autonoom en doet wat haar recht is", zegt afdeling-secretaris F. D. de 1* Jong. „Stop met de woningbouw in de Meren wijk". Waarom? De Jong: „De Meren wijk wordt niet wat dit stadsdeel volgens de voorspellingen moest worden. Er is ge sproken over veel laagbouw, ééngezinswo ningen en flats met groene terrassen. Maar wat zien we? Doodgewone galerijflats, die meer dan f 300,huur gaan kosten. De mensen, die wij er graag in zouden zien wonen om een wijk op niveau te krijgen, doen dat niet. Een „geletterde" kiest de Merenwijk niet. Dan moet je iets anders bieden. En wat wordt op deze manier de Merenwijk?" I Stoppen in de Merenwijk heeft consequenties. Wat dan met de wo- ijnlngbouw? De Jong heeft er 'n uit- gesproken menjng over. „Ontwik- iel de Stevenhofjespolder, waar het >hogen geen „goud" kost. En ver der moet het huisvestingsvraagst.uk ln agglomeratieverband worden op gelost. Leiderdorp heeft de eerste tJjtap gezet met het aanbieden van hulzen aan Leidse woningzoekenden. al|0p die weg moeten we doorgaan". De heer De Jong werkzaam op d de Leidse politieadministratie :i toont zelf in Leiderdorp, waar hij t een flat heeft gehuurd, die inder- sj daad de toevoeging „luxe" mag dra gen en op eenzelfde huurprijs komt als de nieuwe flats in de Leidse Me- p renwijk. „Kijk, Leiderdorp bouwt hier wat de Merenwijk had moeten worden," zegt hij. uit het raam wij- Ij eend op het vele groen-in-aanleg. De pogingen van Leiden om indus trie aan te trekken vindt de heer De Jong nauwelijks serieus. „Er is geen behoorlijk oindustrieterrein. Leiden moet gewoon een alternatief kiezen. Er zijn al vele soorten van onderwijs. Probeer op dit gebied alles te krijgen en maak Leiden tot een nationaal en internationaal bekende onderwijsstad. Dat geeft ook geen huisvestingsproblemen. Studiestad Maak van Leiden een studiestad. Dat kan de bevolking geestelijk en materieel verrijken. Leiden moet ook meer gebruik maken van het grote brok aan kennis, dat er is in LEIDEN Aan de Rembrandt- {cholengemeenschap zijn geslaagd 'oor HBS-B.: Dick van den Berg, Vim Bogerd, Emile van den Bos, Frank van den Engh, Ad Fuchs, Paul Kersten, Karei van Lambal- en, Hanz Post, Jeroen Prins, Eric Schaling. Bart Smit, Rita Hameete- man, .Wim Beulink, Jan Blok, Rob van den Bos. Gerard Bouwman. Rob van Brakel, Bob Brouwer. Wim Dor- repaal, Arie Groenevelt, Theo Hoog- I hiemstra, Annelies Lincewicz, Evert- Oom. Jos van der Poel. Ton Rijns- j lurger, Henk Thomas, Ben Tieman, Nico Vis, Hans Voorzaat. Gerben van Duinen en Bouke van Rijnswou. ALPHEN AAN DEN RIJN Aan liet Chr. Lyceum zijn geslaagd voor HBS-B van de le groep 17 kandi daten. afgewezen 6. verlengde exa men 1, ziek i. Geslaagd zijn: mej. Akker, A. S. Bos. mej. J. A. Jon genburger. J. C. A. Lemkes. mej. G. Niggebrugge, W. M. Odijk,' R. Ottens. mej. P. van Rijn uit Al phen a. d. Rijn, mej. J. Burggraaf uit Bodegraven '15 jaar). C. Pra- dies uit Bodegraven, C. F. Middel koop. C. J. Muilwijk uit Boskoop, G. M. van der Marei uit Katwijk aan Zee, G. Geerlof uit Koudekerk aan den Rijn, mej. A. Roest uit Lei derdorp. mej. J. M. Bodegraven, A. D. Steevensz uit Nieuwkoop LEIDEN Met uitzondering van een enkele cursus zal met ingang van l augustus aan de Technische School f Ambachtsschool» aan de Haag weg geen avondonderwijs meer worden gegeven. Cursisten, die in het verleden gewend waren om drie avonden naar school te gaan, zullen in het vervolg één dag in de week het dagonderwijs volgen. Tijdens een gisteravond in de school gehouden bijeenkomst werd aan de cursisten, die met gunstig gevolg de drie-jarige A-cursus hebben doorlo pen. een diploma uitgereikt- In de afdeling timmeren waren dit: W. M. i J. Klink Leiden. C. Knijnenburg I Wassenaar. M. N. Mesman Nieuw- Vennep. A. A. Prins Rijnsburg. MetaalbewerkenP. G. V. v. d. Berg Noordwykerhout, W. Beyer. H. D. J. Dickman Zoeterwoude, C. van Duyn j Katwijk/Zee. J. Hoppers. J. v. d. j Linden. L. Oudshoorn Sassenheim, A. du Prie Zoeterwoude. G. Schoen maker Oude Wetering, A. W. Zoete melk Voorschoten. C. H. v. d. Berg Noordwijk, A. N. v. d. Leede Lisse, W. G. H. Dubbelaar, N. Koopsen Oegstgeest. Elektrotechniek: G. G. A. van Bem- melen Zoeterwoude. A H. M. Dries- sen, H. T. C. Duivenvoorde. A. H. M. den Elzen. C. J. W. Went Noordwij- kerhout, N/C. Brand. Autotechniek: J. van Duijn Katwijk. B. Keyzer, L. Lacourt, H. van der Riet, A. v. d. Wiel Leiden. Schilderen: J. A. Schild, H. van Schoonderwoerd den Bezemer Leiden. In het vervolg kunnen de geslaagden een B-cursus volgen, die nu als één- dagcursus aan de dagschool is ver bonden. Deze cursus duurt twee jaar. de vorm van de universiteit. In die richting moet Leiden het zoeken". Ook over het probleem van de bin nenstad heeft hij gedacht. „In Eind hoven is het centrum ook afgesloten, maar daar zijn voldoende door gaande wegen. Leg ook in Leiden de rondwegen zo snel mogelijk aan. Het is te gek, dat langdurige ont eigeningsprocedures en het gebrek aan geld de ontwikkeling in de weg staan". Hij is teleurgesteld over het be leid op het gebied van parkeerga rages. „Ik weet. dat er oliemaat schappijen zijn, die de eerste par keergarage in Leiden willen bouwen en exploiteren. Maar natuurlijk niet op een ongunstige plaats als de Ir Driessenstraat. De eerste parkeer garage moet op de Garenmarkt ko men. Geef die uit voor particulier initiatief. De kosten drukken dan niet op de gemeente en de binnen stad heeft op korte termijn 'n par keergarage in het centrum. Zo doen ze het bijvoorbeeld ook in Duitsland. Zijn we in Leiden dan blind? Gemeenschapsgeld Tenslotte iets over de uitgaven door de sociale dienst, die volgens de heer De Jong moet worden door gelicht. Hij is van mening, dat een kleine groep leeft van gemeen schapsgelden, terwijl tal van minder draagkrachtigen niets krijgen om dat ze geen beroep doen op deze steun. „Het is toch te- gek, dat we TEGEN BETAALBARE PRIJZEN HAARLEMMERSTRAAT 149 - LEIDEN TEL. 21075 Grote sortering LEVI PANTALONS EN JACKS. (Ook uitlopende pijp). De door de heer De Jong (kleine foto) verguisde woning bouw in de Leidse Merenwijk. een ontwikkeling doormaken, die leidt naar een situatie, dat de ene helft werkt om de andere helft te onderhouden. Ik maak zelf mee. dat betaling van boetes wordt voorge schoten. Laat deze mensen maar eens kennis maken met de gevan genis". Het zijn nogal uitgesproken me ningen en de heer De Jong wil ze graag kwijt om een discussie over deze zaken op gang te krijgen. Van daar zijn verzoek om dit stuk in de krant. (Foto Holvast) Waarom steunden burgemeester en wethouders van Leiden het ver bod van inhalen op de Rijndijk tus sen Zoeterwoude en Alphen niet? Is men het vreselijke ongeluk van vorig Jaar vergeten, ik meen zelfs 7 doden, allemaal door 't inhalen? Laat de bewoners van de Rijndijk spreken hoe gevaarlijk deze weg is. I Juist omdat men daar mag inhalen, j vraag het de verkeerspolitie maar. die bijna dagelijks moet uitrukken. Een ieder die "t met een inhaal- verbod eens is. schrijve naar Burge meester en Wethouders van Leiden, want zij hebben een voorstel gewei gerd te steunen. J. W. Rutte, Meerburgerstraat 9. Leiden. Reeds enige tijd is het mij bekend, dat de jeugd van de Professorenwijk onrechtmatig gebruik maakt van het plein aan de Don-Boscoschool. Van morgen echter, ik bracht mijn doch tertje naar de Fatimakleuterschool in de Beyerincklaan. was het daar een complete ravage. Gelukkig waren er nu maar 3 rui ten ingegooid 'Laatst waren het er 7 en had men daarna een branden de handschoen naar binnen gegooid). Met de grootste nauwkeurigheid wa ren de leidsters bezig het glas op te ruimen. Minuscuul kleine splinters lagen overal verspreid. Het is voorgeko men, dat een kleuter door zo'n splin tertje een ontsteking heeft opgelopen. Van dit hele gebeuren is de balda- digheidspolitie te Leiden op de hoogte. Maar. ouders van kleuters op de Fatima-kleuterschool. straks komt uw kind thuis met b.v. een splinter in het oog! Vraagt u a.u.b. aan uw tieners of ze ergens anders gaan voetballen en niet op de speel plaats van de Don-Boscoschool. U wilt toch ook dat uw kleuter straks een gezonde tiener wordt? Mevr. A. v. Leeuwen, Franchimontlaan 68, Leiden. LEIDEN .De PAK-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft het in de periode vanaf september niet slecht gedaan. Vindt de PAK-fractie. Op een tussentijdse verslagavond voor leden van PvdA, PSP en D'66 in het Vijf Hovenhuis stelde PvdA- raadslid Tinus van Aken gisteren vast: ,,In de situatie van nu doet „de blokkentheorie" opgang, waarbij het altijd het PAK- blok is, dat het heeft gedaan: er wordt lang en vaak vergaderd, het PAK wil teveel, „er worden teveel moties aangenomen" (mevrouw Geelkerken), en over het algemeen gaan dit soort opmerkingen er goed in. Maar intussen verdoezelen ze, dat het I blok van het PAK zich duidelijk onderscheidt van de rest van de raad qua inzet en werken, zowel kwalitatief en kwantita tief". Burgemeester en wet- Stiehler te München in 1958 en '59. LEIDEN houders hebben de heer Heinrich Christian Timm «36» benoemd tot directeur van de Stichting Leidse Muziekschool. Hij volgt de heer K Geirnaert op, die pensioengerech tigd is. De heer Timm is momenteel directeur van de Waalwijkse muziek school. De geboorteplaats van de nieuwe directeur is Zwolle, de geboortdatum 2 september 1934. Na er op de ste delijke muziekschool de studie viool en piano ter hand te hebben geno men. studeerde hij aan het Konink lijk Conservatorium te Den Haag het hoofdvak viool bij Joachim Röntgen (eindexamen in 1957), be nevens een jaar solozang en een jaar orkestdirectie. Verdere viool studie volgde hij bij prof. Kurt Of dat harde werken ook altijd goed is overgekomen bij de ach terban? Van Aken: „Daarover kun Het jaar erna leidde de heer Timm Je van smaak verschillen- net als biJ de tweede violen van het Westduitse I het aanmaken van twee Pa*Jes pud- Mozartorchester in Westfalen Van I dln8P°eder. De één vindt het lekker, 1961 tot '68 was hij lid van het Brabants Orkest als tweede violist en tevens maakte hij enige jaren deel uit van het Brabants Kamer orkest. In april '65 werd hij half time directeur van de Muziekschool in Waalwijk, waar hij drie jaar la ter een volledige dagtaak aan kreeg. Deze muziekschool telt momenteel ca. 1.400 leerlingen en heeft een staf van 30 personen. De Leidse muziek school heeft ca. 3.000 leerlingen en een staf van vijftig docenten. De datum waarop de heer Timm met zijn vrouw en twee kinderen naar Leiden komt is nog niet be kend. Dit zal over enkele maanden zijn. de ander niet' I Mede door vragen van de onge- j veer 25 aanwezige leden, ging de hand in de eigen PAK-boezem, om er over hej. algemeen weer blank uit te ko men. Zelfkritiek betrof vooral de somtijds (toch» lage redevoeringen in de raad, zodat men op de publie ke tribune de rode draad kwijt raakt. Twee stromingen PAK-fractieleider In 't Veld consta teerde dat er in de raad twee PAK- stromingen naast elkaar bestaan. De eerste is wars van comrpromissen en eropuit een progressieve voorhoe de te vormen die steeds duidelijk de lange duur aan te tonen, „hoe be roerd dit college is" Kuyperman van de harde lijn). De tweede groep de verhouding is niet exact in getallen aan te ge ven staat op het standpunt dat af en toe wel eens compromissen geslo ten moeten worden om het verkie zingsprogramma zoveel mogelijk van waar te maken uit te voeren. In 't Veld gaf toe dat deze twee-eenheid wel eens tot „emotionele gedachten- wisselingen" heeft geleid, maar zei blij te zijn met een dergelijke pluriformiteit. Van Aken, die een opsomming gaf van de zaken waarbij het PAK in de afgelopen maanden een bijzondere rol heeft gespeeld «o.m. erfpacht, begrotingsvragen. Endegeest- be stuursvorm. apart financieel appa raat, „hoogstandjes" bij de besteding van de Schouwburg-spaarpot, bur- voor haar mening uitkomt, om zo op gemeestersprofiel. hoogspoor „af stel moeten we zoeken op provinciaal niveau" huren Merenwijk-wonln- gen, grondverkoop Zoeterwoude-Hei- neken en subsidie NZH) gaf ook een typering van de andere raadsfracties. KVP: een innerlijk verdeeld ge zelschap, waarvan fractieleider Dries sen nogal eens bij ons langs komt; de protestant-christelijke groepe ring: een kleurloos groepje waarvan alleen financieel deskundige Elsgeest een uitschieter is. CPN en DS'70: partijen die best ontvankelijk zijn voor PAK-ideeën als zij met redelijke argumenten worden benaderd; De WD: „echt capabele mensen, maar onopvallend. Hun rol in de raad is tot een minimum beperkt ge bleven. Sinds september hebben zij, niets op hun conto geschreven." Ingaand op de lange duur van de raadsvergaderingen, merkte In 't Veld op. dat dit ook komt door het niet goed functioneren van het com missiestelsel: „Wij hebben in de zo genaamde commissies van advies en bijstand honderden malen verande ringen voorgesteld. Dat wordt, dan genotuleerd, maar er gebeurt, nooit wat mee. Het ongewijzigd, voorstel van B en W komt aldus enige tijd later in de raad, en wat kun Je anders doen dan daar het he le verhaal nog eens afsteken?" En één van zijn laatste verzuch tingen: „Het raadswerk is nu een soort vrije-tijdsbesteding voor ons, maar eigenlijk zou. Je het part-time moeten kunnen doen". LEIDEN „U moet geen artikel schrijven waardoor we straks heel Leiden op de stoep hebben staan. Daar is ons gebouw veel te klein voor. We kunnen de mensen onze collectie niet laten zien. Het is voor al een studiecollectie. Alles is goed opgeborgen", dat vertelt de conser vatrice van de prenten in het Pren tenkabinet. mej. Drs. E. Tholen, die zich verder ook bezighoudt met on derwijs en onderzoek, als wetenschap pelijk medewerkster bij prof. dr. H. van de Waal. Veel is er in het Prentenkabinet, Kloksteeg 25, roken verboden, niet veel te zien. In de gang hangen wat prenten of tekeningen in lijstjes aan de muur. De rest van het gebouw wordt gebruikt voor andere activitei ten. Het grootste deel daarvan wordt opgeëist door de boeken. Zo'n 40.000 volgens de laatste schatting. Dat boekenbezit heeft vooral te maken, met de jongste functie van het pren tenkabinet: onderwijs. Het Prentenkabinet is nu ook het instituut voor kunstgeschiedenis van de Leidse universiteit. Nog ouder is echter de museumfunctie. De geschie denis: In 1841 schenkt vrouwe Johan na Louise van Oldebarnevelt de te keningen en prenten van haar over leden man Jean Theodore Royer aan de Leidse universiteit, waar men aanvankelijk niet weet hoe dit ge schenk dienstbaar te maken. Na aan vankelijk bij een curator thuis te hebben gelegen en later een tijd in de universiteitsbibliotheek opge slagen te zijn geweest worden de prenten en tekeningen op advies van een Leidse kunstenaar op een apar te plaats ondergebracht. Dit samen met een ander door schenking ver kregen bezit van de universi teit: gipsafgietsels van „enige der schoonste meesterwerken der Griek se beeldhouwkunst". Daarmee was het „kabinet van pleisterbeelden en van de prentenverzameiingn" geschapen. Later werd de naam veranderd in „Prentenkabinet en het munten- en penningenkabinet" omdat het mu seum in het bezit kwam van een grote collectie munten van Portugal en koloniën doordat een enthousias te politieke vertegenwoordiger van ons land daar steeds maar weer mun ten stuurde. Behalve prenten, tekeningen en deze munten heeft het Prentneka- binet ook een grote hoeveelheid fo to's. Sinds 1955 is aan het oude be zit een collectie toegevoegd, die een beeld geeft van de geschiedenis van de fotografie en die eigenlijk op zich zelf het nationale fotomuseum zou kunnen zijn. Een museum van deze soort bestaat in Nederland niet. niet. De opleiding in de kunsthistorie is in Leiden in 1930 begonnen. Op dit moment is men bezig aan de tweede hoogleraar, prof. Van de Waal, die prof. Martin opvolgde. De studie be gint de overige activiteiten steeds meer te overvleugelen. Op dit moment zijn er zo'n 160 studen ten. die kunstgeschiedenis als hoofd vak doen.( Het aantal dames onder hen is groter dan het aantal heren). Studieduur: in theorie vijf Jaar, maar dat blijkt krap berekend. De meesten hebben wel zes Jaar nodig. Het Prentenkabinet beschikt over een klein collegezaaltje, dat steeds meer beperkt wordt. Het colle gezaaltje is al eens gehalveerd om twee werkkamertjes bij te maken. De expositieruimte is als bibliotheek op geslokt. Veel colleges worden dan ook elders in de stad gegeven. Van de veertig mensen, die min of meer geregeld werkzaam zijn in het Prentenkabinet hebbn, er twaalf een onderwijsfunctie. Behal ve de twee hoogleraren «naast prof. Van de Waal is prof. Lun- slngh Scheurleer benoemd» zijn dat wetenschappelijke medewerkers, die de hoogleraren ook bijstaan bij een aantal wetenschappelijke projecten. Prof. Scheurleer is op dit moment bezig met een inventarisatie van de Stadhouderlijke collecties en met een zgn. Rapenburg-project. Dat is een studie over de huizen aan het Rapen burg om hun historie aan de verge telheid te onttrekken: een studie die veel archiefwerk vereist. Prof. Van de Waal is bezig met het opstellen van een systeem, waarin alles wat op prenten en tekeningen is afgebeeld is ondergebracht op zo'n manier dat het makkelijk is terug te vinden. Soortgelijke zaken zouden, dan bij elkaar komen zitten. Zo zou een groep afbeeldingen van „madon na met kind" bij elkaar opgeborgen zijn en het vergelijken van deze af beeldingen door de tijden heen zou den aardige conclusies kunnen ople veren. Ander voordeel; iemand wil om wat voor reden dan ook weten hoe een zeventiende eeuwse krui wagen er uit ziet. Op dit moment, zou men een dergelijke afbeelding in het Prentenkabinet alleen na lang zoeken en veel geluk kunnen vinden Met het systeem van prof. Van de Waal moet zo'n afbeelding in korte tijd te lokaliseren zijn Prof. Van de Waal werkt zijn systeem alleen uit voor Nederlandse kunstenaars maar als het syteem eenmaal hand zaam blijkt is het overal toepasbaar Verder werkt de hoogleraar aan een onderzoek naar de Noord-Nederland se boekillustratie in de zeventiende eeuw. Naast de twaalf wetenschappelijke medewerkers is er een grote groep, technisch- en administratieve wer kers. zoals het bibliotheek-personeel, waarvan de taak duidelijk is ende fotografen, die zorgen voor afbeeldin gen (al dan geen reproducties) ten behoeve van onderwijs en onderzoek. De hoop van alle mensen in jiet Prentenkabinet is gevestigd op de voltooiing van het complex aan de Witte Singel. Daar zal het instituut voor kunstgeschiedenis een nieuw onderdak vinden. Het Prentenkabinet zal er een. klein drie verdiepingen tellend gebouw krijgen. Daar zou dan Voldoende tentoonstellingsruimte zijn. „We zullen de mensen daar graag ontvangen", aldus mej. drs. E. Tholen. Dat wil niet zeggen, dat bezoekers nu niet welkom zijn. Als iemand, wat wil weten of inzien kan dat. Voor schoolreisjes of een middagje rond kijken leent het Prentenkabi net zich niet. Alle anderen kunnen terecht tussen twee en vijf uur. Het gebrek aan expositieruimte bij het Deze allegorische voorstelling van Corel van Mander (1548- 1606). een krijttekening 268 x 195. maakt deel uit van het rijke be zit van het Prentenkabinet. Prentenkabinet betekent overigens, niet dat het bezit nooit tentoonge steld wordt. Herhaaldelijk wor den stukken uitgeleend voor tentoon stellingen elders. HANS LUDO VAN MIERLO.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3