,eren met ubussen en eesmachine dit is debielen onderwijs LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 26 MEI 1971 choolhoofd W. den Dunnen laat z'n leerlingen spelen, t„als ze kunnen spelen, is ook leren mogelijk". Ze spe- met allerhande materiaal. Wandkaarten, waarop licht- aanflikkeren als ze een plaatsnaam goed aanwijzen, smachines", die woorden zeggen en tonen, als je er kaart in duwt. Decimeter grote kubussen, waarop de 3 staan. „Bandgestuurde dia-series" die vertellen over boerderij" of over ,,de tweede wereldoorlog". kinderen van zijn school spe- mee dat het een lieve lust is. het ook in een enkele ande- iooI is te zien. Maar hier bij hoofd Den Dunnen is er wel ite bijzonderheid, dat het om lenonderwijs" gaat. Hij heeft leerlingen "die het ialiseerd onderwijs nodig heb- Het lijkt er op dat er voor hoofd Den Dunnen een we an mogelijkheden is openge- sinds hij welbewust drie jaar zijn school een omwenteling richting van zoveel mogelijk usuele hulpmiddelen bezorg- nog beter gezegd: dat hij voor handicapte leerlingen een we- a mogelijkheden heeft kunnen i. er één goed en gewoon voor- te vinden van pogingen om en alle mogelijke kansen te op zich zo veelzijdig mogelijk (ken en zich waarmaken als en als persoon', dan is het in ihool. Kinderen die het al vrij nnen brengen nóg verder bren- mooi en aardig, maar kinde- uitermate slecht zijn toege- jor leven en werken, wat ver ingen. da's schitterend werk. onderwijzer van Den Dunnens 'Ik heb eens in 1964 zo'n kskundekaart met lichtjes ge en dat bleek gewoon in de k te werken. Voor die tijd ardrijkskundige kennis over- aan deze kinderen heel en vaak zelfs onmogelijk, ie waren de ervaringen posi- gauw waren er, die het be kenden. Een paar jaar la- we er meer mee gaan doen. a ze bijvoorbeeld de topogra- j aardig, en dat is nuttig voor traks de krant lezen". Aardrijkskundekaarten opflikkerende lichtjes en irecördersmoderne li oden in de school van dunnen. De school is "er meer aan gaan doen". Vraag niet hoe, en hoeveel. De school staat uitermate landelijk aan de oostelijke rand van de Frie se hoofdstad Leeuwarden. In schril le tegenstelling tot de rust buiten is de bedrijvigheid binnen. Op enke le lokalen na hebben Den Dunnen en zijn mede-leerkrachten nu in 3 jaar tijd elke ruimte toegerust voor gebruik van audio-visuele hulpmid delen. Zo hebben de meeste lokalen thans langs een wand kleine open kabines, waar de kinderen zelf met koptelefoon en geluidsband en een soort electrospel kunnen werken. Elk stopcontact is zelf door de leer krachten gemonteerd, elke schroef is zelf door de leerkrachten inge draaid, elk draadje is zelf door de leerkrachten getrokken, ten als er storinkjes zijn, loopt een leerling uit een der oudste groepen bedrijvig met soldeerbout en tang de zaak te red deren) Naast die nog steeds voortdurende bouw en montage maken de leer krachten dan ook nog eens alle "soft ware" helemaal zelf; de kaarten en geluidsbanden en dia's, (waarbij de leerlingen worden ingeschakeld: zie zo'n koppel jongens maar eens in de tot geluidsstudiootje ingerichte meterkast). Op de lentedag dat ik er was, ging schoolhoofd Den Dunnen wel met een fikse begroting naai^ het stadhuis om toestemming te krij gen voor aanschaf van een ganse uitrusting aan video-toestellen, film camera's en wat al niet. Maar als hij kans had gezien om ook die din gen met z'n mensen zelf te maken, zou hij het niet hebben gelaten, denk ik. Wat er nu in de school aanwezig is heeft duizenden aan materiaal ge kost. maar het zou het vijf- of zesvoudige zijn geweest als vakmen sen het waren komen maken. Alles bijeen is die systematische handenarbeid van de elf leerkrach ten een aardig stukje expressie ten behoeve van de leerlingen. Een wat oudere juf zegt: „Kijk eens"! Ze zet een stil Joch van zes jaar achter een "leesmachine", ze helpt hem met het opzetten van zijn kop telefoontje en ze brengt hem op gang met het instoppen van de lange kaarten, die het woord tonen, en het via een ingedrukte geluids band ook laten horen. Het knulletje gaat er glimlachend zelf mee ver der. "En hij is pas sinds twee we ken hier op school!" zegt de Juf. Over de vernieuwing zegt ze ver der: "Het is voor de kinderen pret tig, dat zelf doen. Bij déze kinderen moest Je op de oude manier de din gen honderd maal herhalen, terwijl ze toch al zoveel afwisseling nodig hebben, omdat juist deze kinderen zo gauw afgeleid zijn!" Ze is ver rukt over het nieuwe en ze zegt over het oude onderwijs (zoals dat over al nog te vinden is)"Dat is hierbij vergeleken maar behelpen". Schoolhoofd Den Dunnen grinnikt een beetje op de vraag wat voor ge voel het is om als 58-Jarige met bij na 40 onderwijsjaren een "revolutio nair" te worden genoemd. "Het bui tengewoon lager onderwijs is naar mijn persoonlijke mening doodgelo pen", zegt hij, "de pioniersgeest is er weg. Heel vroeger maakte je de leermiddelen en de lesmaterialen zelf. Maar toen ging het mogelijk worden alles te kopen en werd alles te makkelijk". Hij heeft, op de vol strekt nieuwe gebieden der onder wijstechnologie de weg gevonden om alles toch weer zelf te maken. Er is wel geprobeerd hulp te krijgen en sa menwerking tot stand te brengen, maar dat is noch met pedagogi sche centra noch met universiteiten gelukt. Terwijl Den Dunnen en zijn mensen toch zo graag hun ervaring uitdragen enerzijds, en er menin- j gen over willen horen anderzijds. Geen methode „Iedereen mag hier langs komen", zegt hij, en voegt er aan toe: „Be halve uitgevers!" Een grapje om te laten merken dat hij er niets voor voelt om het werk van hem en de zijnen tot „methode" te zien verhef fen, zoals het in het onderwijs placht (en soms nog pleegt) te gebeuren. „Die methoden zijn het nadeel van ons onderwijs", zegt Den Dunnen, „maar wat wij hier doen is meer een stijl, een wijze van overdragen aan het kind". En over het effect weet hij een aardig voorbeeld te melden: „We hebben hier jongens uit een kinder huiseen leider van dat tehuis meldde me wat verwonderd dat de jongens nu soms zo aardig zitten te discussiëren over dingen die ze hier hebben gehoord". Het lijkt hierbij nuttig om nog even te her halen dat het dus om leerlingen van een BLO-school gaat; dat dit „de- bielenonderwys" is. Al kan dan nie mand in Nederland een preciese om schrijving van „de" debiele leerling geven en al begint er gelukkig wat zelfkritiek uit het BLO te komen. Den Dunnen over de perspectie ven: „Ik ben eigenlijk tégen Voort gezet Buitengewoon Onderwijs, zo als dat nu gaat groeien. Dan blij ven die kinderen in een reservaat. Nee, het zou helemaal in andere richting kunnen: als deze aanpak met audio-visuele hulpmiddelen systematisch wordt doorgevoerd, kunnen we op den duur helemaal integreren met het gewone basison derwijs. Dan hoeven we op den duur alleen maar voor de uitzonderlijke gevallen zoals imbecielen spe ciale scholen te hebben. Kleine brokjes We hebben in deze audio-visuele middelen de mogelijkheid om de kinderen op te peppen. Maar het zou in de onderwijzersopleidingen moeten zitten. Het werken ermee en, 't denken erover zou op de pedago gische academies moeten beginnen. Je moet de studenten, die a.s. on- derwijzers, hier hebben; ze moeten het zien. Ik zou ook wel een coör- dinatie willen zien van al de men- I sen, die zoals wij op eigen I houtje bezig zijn te proberen te ver- I nieuwen en te verbeteren Met zijn 58 jaar is school hoofd Den Dunnen nog een "revolutionair" in het debie- lenonderwijs. Op zijn Friese school heeft hij de pioniers geest teruggebracht. Op de dag dat ik zijn school be zoek, is die coördinatie er nog lang niet. Er is ook nog niet de veel ef ficiëntere onderwijsfinanciering die .Den Dunnen voorstaat. Er is even min kans op samenwerking met de pedagogische centra en de univer siteiten. Den Dunnen moet tevreden zijn met kleine brokjes interesse, zo als van de specialist voor A/V-mid delen van de Rotterdamse Schoolad viesdienst, die hier Juist alles is we zen filmen. En zoals van de nabu rige lts die zijn leerlingen opvangt in een speciale afdeling, en die nu bezig is in die afdeling op dezelfde moderne toer te gaan. En warempel ook dit: misschien het leukste brokje interesse. Twee meis jes van de katholieke pedagogische academie in Steenwykerwold had den iets over de school gelezen. Zij hebben er onlangs hun leertijd door gebracht, op eigen wensEn zij sjouwen vandaag al hun medestu denten de school binnen: „Dèt moet je gezien en meegemaakt hebben!" D&t: de christelijke Da Costa School voor Debielenonderwijs van W. den Dunnen in Leeuwarden. Een gelukkige school.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 27