Vanavond komt Hollandse de Nieuwe Jan Woordes tippelt voor zijn plezier VEEL DIPLOMA'S BLOEMSCHIKKEN Alphenaar won onlangs J. N. Breunesse-bokaal ndianen in Boskoop Vissers houden zich erg stil Woning uitgebrand NOG MEER RRESTATIES ^AN MAFIA- LEIDERS Rijnlands Orkest geeft concert Bromfietser zwaar gewond bij botsing met autobus Prestatieloop Schaatskernploeg voetbalt tegen Bollenstreekteam Katwijk had een goed voorseizoen )ENSDAG 26 MEI 1971 LEODSCH DAGBLAD PAGINA 11 tfOORDZEE/IJMUIDEN/KATWIJK AAN ZEE Het staat st, dat vanavond de eerste haringtreilers de havens van Duiden en Scheveningen zullen binnenlopen. Dat werd van- jrgen vroeg bekend uit gesprekken, die de schippers met hun ierij directies voerden. Zo zijn er twee schepen van de Kat- JcseScheveningseVlaardingseIJmuidense combinatie de thuisstoom. Deze had in totaal 145 kantjes gevangen. De aardingse Kwakkelsteinvloot, bestaande uit elf schepen, had kantjes scheepgehaald. Van dé overige Katwijkse schepen id nog niets gehoord. [et bleek dinsdag een visdag te geweest met wisselende vang- i „De visserij is hartstikke zui- en er zijn geen uitschieters voor tr mij bekend', berichtte de Ipper van de VL 142 „Voor- irts" zijn reder Hoogendijk Er en er zelfs by, die zo goed als !s hadden gevangen. Enige cij- KW 121 „Brittenburg" 13 kant- KW 159 „Marian Ellen" itjes, SCH 246 „Geertruida" 7 itjes, VL 142 „Voorwaarts" 67 itjes en SCH 307 „Margaretha" kantjes. in de overige van de 73 treilers de haringgronden konden geen ichten worden opgevangen. Het ingstig rustig. Wat heeft bijvoor- !d de diepvrieshektreilers KW 170 mie Hillina" geuaan en wat de 144 „Cornelis den Duik"? Men tt helemaal niet vreemd opkijken één van deze Katwijkse treilets ueling laat in de middag in ae Ishaven komt opdagen. Vast staat en, dat de VL 142 „Voorwaarts" enavond rond tien uur in IJmui- afmeren. panning dus voldoende. Welke vijkse treiler zal als eerste aan- ien in IJmuiden met Hollandse iwe aan boord en daardoor de •wisselplaquette in de wacht sle- Het is nu nog een duistere Vanavond weet men meer ichien ook al wat het eerste je haring aan de Katwijkse af- heeft opgebracht. ESSINA (Reuter) De Ita- nse politie heeft gisteren zestien onen gearresteerd, die ervan lacht worden leiders van de Ma te zijn. Zij zullen binnenkort het eilandje Filicudi voor de dkust van Sicilië worden ver- ïen. Na de Mafia-moord op de ureur-generaal van Palermo ro Scaglione waren al achttien nen aangehouden, die eveneens de leiding van deze beweging len behoren. De 29-jarige Sat ire Ferrante is inmiddels in Pa- i0 beschuldigd van moord op irocureur-generaal. it hoofd van het openbaar mi- irie in Genua Francesco Coco t zich belast met het verdere irzoek in deze zaak, die zich eens zou kunnen ontwikkelen een van de grootste campagnes n de Mafia in Italië sedert de ide wereldoorlog. twaking voor Aeroflot Op het ijse vliegveld Orly staan de jtuigen van Aeroflot onder irpe bewaking, nadat de Parijse ile berichten had ontvangen plannen van zionisten om een sisch toestel aan te vallen Als test tegen het proces in Riga, ir sinds maandag vier Joodse Rus- terechtstaan. Door Cees Combee Het was gisteren overigens de ge hele dag opmerkelijk stil geweest op het .haringfront". Zo af en toe bab belden de schippers wat met elkaar Dat er aan boord bepaald geen slechte stemming heerste kon weJ worden opgemaakt uit de toon, waar op de gesprekken werden gevoerd en de familie thuis een „prettige avond en een goeden nacht" werd toege wenst. Duidelijk werd wel, dat het weer om te vissen heel wat beter was dan de eerste nacht. „Prachtig mooi weertje, niets in de weg" hoor de men allerwege naar huis roepen Als het graf Ook de reders zwegen tot gister avond laat als het graf. „We hebben nog niets van zee gehoord en weten dus ook niet af de visserij goed of slecht is", luidde het antwoord. Op de „wurft" in Katwijk aan Zee - de Boulevard vormde de nieuwe haringteelt het onderwerp van ge sprek bij de oud-gedienden, die het niet kunnen laten dagelijks enige malen een blik op zee te werpen. Natuurlijk komt dan ook in aller lei toonaarden weer ter sprake hoe het vroeger op de haringloggers was De mannen aan de kant in IJmui den en de rederijmedewerkers in Katwijk noemen het een angstige stilte, die er momenteel heerst Je hoort zo goed als niets. „Het kar wei eens de stilte voor de storm zijn", zei er één. „Geloof maar, dat er wel een addertje onder het gras zit. Ik heb zo'n idee, dat ze in de loop var woensdag of in de nacht daarop met heel wat groene zullen binnenkomen. Het zijn natuurlijk maar gissingen. Die stilte bevalt me echter niet" Er ligt momenteel al Hollandse Nieuwe in de Katwijkse koelhuizen Dat is echter haring van de Ierse Zee. De kenners prefereren Noord- zee-haring, die meestal kleiner en vetter is. Een dikke 700 kantjes van die Ierse nieuwe haring, in pakken en onder het toeziend oog van de ambtenaren van de Dienst Nederlandse Haring controle omgepakt uit de vaten in plastic emmertjes, liggen voor de verkoop gereed. Zes uur na de eer ste nieuwe uit de Noordzee zullen ze verhandeld mogen worden. Gereed Aan de Katwijkse haringafslag is alles in gereedheid gebracht om de aangevoerde Noordzee-haring direct te kunnen afslaan. Dat zal zo'n twee drie uur na aankomst van het schip in IJmuiden zijn. Het tijdstip doet er niet toe, want bij de aanvoer van de eerste groene slaat men op elk moment van de dag en nacht af. De door de hektreilers aangevoerde aan boord diepgevroren Noordzee- haring mag na de verkoop direct in de handel worden gebracht en de groene, die in kantjes aan de markt komt, wordt wel verkocht, maar moet daarna door de handelaren worden omgepakt in plastic emmertjes van vijf kilo. Deze haring is een 36 tot 40 uur na de afslag geschikt om in de winkel of aan het karretje te wor den verhandeld. Erg ingewikkeld allemaal. Het zijn de spelregels, vastgesteld door het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Op één van de haringtreilersDacvr wordt hij met open armen is de Decca-apparatuur deject. De schipper heeft daarom de hulp ingeroepen van de radiomonteur van het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat tussen de schepen vaart. Met een rubber sloep met buitenboordmotor ivordt de mon teur naar de treiler gebracht. ontvangen, want de defecte ap paratuur kan men heel moeilijk missen. Geen probleem echter, want de mannen van „De Hoop" weten meestal overal raad op. Daar is men dan ook „wegen wacht ter zee" voor. ALPHEN AAN DEN RIJN Op donderdagavond 3 juni treedt in de Opstandingskerk (Pr. Marijkestraat) in Alphen aan den Rijn de Rijnlandse Orkestvereniging op. Het programma bevat de volgende onderdelen: Ouverture Al ces te - W. Gluck; Romance voor hoorn - C. Saint-Saëns; Suite Palléas et Méli- sande - G. Fauré; Fiinf Stiicke für Streichorchester - P. Hindemith; Concert voor hobo - Pergolesi; Spa- nisohe Tanze - Moszkowski. De Rijnlandse Orkestvereniging (R.O.V.) is een amateurorkest waar van de leden in en om Alphen a/d Rijn woonachtig zijn. Het orkest telt 35 leden. Het is aangesloten bij de F.A.S.O. (Federatie van Amateur Symfonie Orkesten) en staat oJ.v. L. Peijs, directeur van de Alphense Streekmuziekschool. RIJNSBURG Niet minder dan 76 diploma's konden gisteravond worden uitgereikt aan cursisten van de bloemschikcursus, die ieder Jaar meer deelnemers trekt. Nadat cur susleiders Berg en Buurman waren bedankt voor het vele werk reikte secretaris H. P den Haan van de veiling Flora de diploma's uit. HU hoopte dat iedereen zich zou gedra gen als een "ambassadeur van de bloem". Beginners: Mevr. C. Juffermans-Duyverman, mevr. M. J. J. Troost-Scheffers, me vrouw J. Blok- van Es, B. Alt, mevr. M. Forouzan-Kramers. N. Noteboom mej. M. v. Antwerpen en A. W. v.d. Star (allen Lelden): J. W. Filippo, mej. G. M. A. v. Dockum, mej. M. Hogewoning, mevr. J. A. v. Dockum van Wilgen, mevr. J. E. M. Hollan- BODEGRAVEN Kortsluiting in de stekker van de centrifuge is er de oorzaak van dat dinsdag de familie W. J. Jacobi op straat kwam te staan met niet veel meer bezittingen dan de kleding die zij droeg. De brand werd 's morgens tegen zes uur ontdekt toen de heer Jacobi al naar zijn werk was en zijn vrouw en dochter nog sliepen. De dochter sliep boven 't schuur tje, waarin de brand ontstond. Waarschijnlijk werd zij gewekt door haar hondje, dat bij haar in de ka mer sliep. Zij ontdekte dat haar ka mer met rook stond en door de vloer zag zij de vlammen beneden zich. Veel tijd om iets te redden was er niet. De brandweer die onder leiding van commandant Van der Giesen het vuur met enkele stralen be streed, bleek met een hardnekkige tegenstander te doen te hebben. Het vuur breidde zich uit onder de dakpannen, waardoor het vrij lang duurde voordat het gevaar was ge weken. Aanvankelijk leek het er op, dat een achter de brandende woning onder het zelfde dak staand huis eveneens in brand zou raken. Dat wist men evenwel te verhinde ren. De woning van de familie Jacobi brandde geheel uit. Hoewel er aan de buitenzijde van de schade wei nig te zien is, is het binnen 'n troos teloze situatie. De inboedel ging ge heel verloren. De familie Jacobi, die bij kennissen onderdak kreeg, is te gen brandschade verzekerd. In het vuur ging een partij koffie verloren, die voor een naburige kaashandel die in de schuur lag opgeslagen. der-Sliedregt, mej. M. Hogerwd» ning, J. J. Perfas (allen Oegstgeest)| mevr. W. J. C. Schoenenberg-Ver* loop, mevr. E. J. H. d. Vijver-Dut» venbode, J. d. Haan, mevr. W. A. d. MeiJ-Schalkers (allen Katwijk) f mej. J. v zuylen, mej. J. H. Koud# staal, mej. H. v.d. Velden, mej. W, v. Zuylen, E. J. Glasbergen^nevUt H. v. Zuylen-Schuitema, mevr. E. Jt, Heemskerk-Bruggen. J. d. Wintei^ mej. B. v. d. Eykel, mevr. E. Mi d. Mooy-Jansen, mevr. A. J. Krol» van der Vijver, mej. W. v.d. Eykel (allen Rijnsburg); J. v. Dam, mevi^ W. T. M. A. Steenvoorde-v.d. Me«% A. J. M. v.d. Meer, P. v. Oosten, A, d. Winter, W. A. J. v. Steenvoorde (allen Noordwijk); P. T. J. v. Eist» mej. M. v. Eist; C. Schrama (allerj Sassenheim)G. J. Linders (Dalf» sen; mevr. E. Broere-Krist (Wasse* naar); M. v. Eden, J. v. Eden, K, Meijer, J. G. A. Broekhof, J. A. M. Meijer, N. Meeuwenoord, J. W. M. Langeveld, mevr. L. v. Kampen (al* len Noordwijkerhout)P. d. Bruin (Moordrecht); P. J. Vierbergen, Jansen (beiden Valkenburg); w. d. Groot (De Zilk); J. M. Vreeburg (Hillegom); J. v. Dam (Ter Aar)j H. P. M. v.d. Hulst, mevr. M. Ger* ritsen-Barendrecht, mevr. B. G. M, v.d. Hulst-Mulder (allen Voorscho* ten)J. M. v. Dijk (Voorhout), Gevordent W. Silvester, mevr. A. M. B. v.d, Loo-Schollaardt (beiden Lelden) mej. M. v. d. Eykel (Oegstgeest)j mevr. N. v.d. Bosch-Schonenberg, mevr. A. v. Klaveren-Kuyt, mevr. A. E. v. Egmond-Komen, mej. W. Zandbergen, C. v. Egmond, mej. A. A v.d. Mey (allen Rijnsburg); p. T. Pijper (Ter Aar); H. Geerlings (Noordwijkerhout)F. v.d. Gugten (Katwijk; E. J. Verdel (Lisse). OSKOOP Omdat de ouder missie van de kleuterschool „De seldoos" aan de Azalealaan het imeer verantwoord acht school- ïjes te houden wordt voor de «olverlatertjes elk jaar een tuin- 1 georganiseerd. Wat het vo- jaar een zelfgebouwde kermis was er door het hoofd, mevr sen en de dames van de ouder- imlssie een compleet Indianen rp opgezet. De kleuters hadden de totempaal „versierd". Een va- was bereid als opperhoofd te fun- m hetgeen het feest nog echter »kte. Alle moeder hadden volop iegewerkt, alle kinderen waren fraaie wijze verkleed als squaw Indiaan. 'inzelfsprekend ontbraken de in- ffienspelletjes niet. Met schelpen als aalmiddel konden de kinderen een slingerbrug) vissen, met io,i gooien, zaken gooie e.d. Het werd genoten van het brood «teren op een houtskoolvuurtje te feestdrank die bestond uit li-- toade met biscuitjes ging er goeo Vele ouders waren getuigen van 'heerlijke kinderfeest. Foto Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN Driehoog in een flat aan de Eikenlaan in Alphen aan den Rijn om precies te zijn op nummer 53 woont Jan P. Woordes (42, van beroep belasting ambtenaar en in z'n vrije tijd verwoed wandelsportenthousi ast). Een paar weken geleden kwam hij in het nieuws. Aan deze secretaris van de Wandelkring Leiden en Omstreken van de Koninklijke Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding werd de J. N. Breunesse-bokaal uitgereikt. Een wisselprijs, die ieder jaar op nieuw wordt toegekend aan die Ne derlander, die zich, naar het oordeel van een onpartijdige commissie, het meest verdienstelijk heeft gemaakt voor de wandelsport. Deze grote gla zen trofee heeft een ereplaats in de woonkamer gekregen. Woordes is er terecht trots op. Buiten de kantooruren bestaat er voor Jan Woordes weinig anders dan de wandelsport. Hij boft. dat zijn echtgenote, mevrouw J. L. Woordes Donker, al even enthousiast is. Ze hebben elkaar niet voor niets tijdens de Nijmeegse vierdaagse leren ken nen! Daarom heeft zij er geen be zwaar tegen, dat de huiskamer 's avonds meer lijkt op een kantoor tje, dan een gelegenheid waar men Door Cees Combee rustig in een gemakkelijke stoel naar de televisie kan kijken. De tafel ligt vol met stapels wandelprogramma's. Beslist niet alleen van de Kring Lei den en Omstreken. We ontdekten er folders van wandeltochten organise rende kringen en verenigingen uit het gehele land en zelfs uit het bui tenland: Zwitserland, Luxemburg, Duitsland. Noorwegen,, Ierland, Bel gië en noem maar op. Overal kennen ze de wandelsportminnende Alphe naar Woordes. Jan Woordes lachend: „Al heel jong boeide de wandelsport me. Ik ben in Winterswijk geboren, woonde een tijdje in Stadskanaal en trok in december 1938 met mijn ouders naar Nijmegen waar mijn vader een baan bij de spoorwegen kreeg. Een over plaatsing wel te verstaan, 'k Zag één keer van nabij d' vierdaagse en dacht toen bij mezelf: aan die sport ga ik ook doen. Op m'n twaalfde jaar liep ik mijn eerste tocht. Ik her inner me het nog heel goed. „Langs de velden van eer" heette deze in 1941 door vier Nijmeegse dameswan- delsportverenigingen georganiseerde mars. De afstand was 18 km. Ik was dolgelukkig, dat ik het einde haalde en daardoor de medaille in ontvangst mocht nemen. Zo zijn er vele, vele tientallen gevolgd. Maar liefst 25 vierdaagsen en talrijke meerdaagse tochten in het buitenland: België, Zwitserland en Duitsland. M'n vrouw heeft de vierdaagse achtmaal vol bracht. Dit jaar ben ik weer van de partij". De Alphense wandelaar, lid van de Leidse vereniging „Willen is Kun nen" omdat er. toen hij in dg „Rijn streek" kwam wonen nog geen wan delsportvereniging was nu zijn er vijf is een gezellige prater en een goed organisator. Door dat organise ren wandelt hij zelf niet zo heel veel meer. Zeker geen korte tochten, want hij is ook nog marsleider, onder andere van de avondvierdaagse in Alphen, die dit jaar voor de veartien- de keer wordt gehouden. Wel neemt hij graag deel aan tweedaagse toch ten in het buitenland. Nadrukkelijk stelt Woordes: „Dat is mijn training voor de vierdaagse. Vorig weekeinde heb ik tweemaal veertig kilometer in Bern (Zwitser land) gelopen en op 5 en 6 Juni ga ik naar Diekirch in Luxemburg om eenzelfde afstand af te leggen. We gaan dan met een heel groepje uit het gehele land. De bussen vertrek ken altijd uit Leiden en hebben als opneemplaatsen Alphen, Utrecht en Arnhem of Den Bosch. Erg gezellig. We vertrokken naar Bern vrijdags avonds, reden de gehele nacht door, gingen dan twee dagen wandelen en keerden meteen na de finish weer naar Nederland terug". Op onze vraag of twee van die tweedaagse tochten wel voldoende zijn als voorbereiding voor de vier daagse antwoordt de Alphenaar: „Voor mij wel. Ik loop ook op rou tine, maar voor jongeren beslist niet. Ze moeten heel wat kilometers minstens 500 onder de benen heb ben om het vierdaagse-avontuur te beginnen. Er wordt heel wat gevergd van je uithoudings- en doorzettings vermogen. Iedere deelnemer krijgt een Inzinking. Dat staat zo vast als een huis. Meesbal op de derde dag. Je moet dan de moed hebben om die te boven te komen. Doorzetten dus. Ga je bij de pakken neerzitten, dan is het beter d estrijd te staken. Die Jan Woordes (Foto Dijkman) wand el week in Nijmegen zou ik voor geen goud meer willen missen. Je bent er helemaal uit en los van alles waar mee je het hele jaar door dag in, dag Uit bezig bent". Die buitenlandse tochten worden georganiseerd door de afdeling Lei den en Omstreken van de KNBVL. Wim van der Poel uit Oegstgeest is op dat gebied de grote man, stelt Jan Woordes nadrukkelijk. „Het deel nemen aan dergelijke tochten is een kostbare geschiedenis. Je hebt je reis- en verblijfkosten naar Bern f 70 en bovendien moet je een veel hoger inschrijfgeld betalen dan bij ons, namelijk f 7 tot f 9. Je krijgt dan wel een mooiere herinneringsme daille. Voor Diekirch (Luxemburg) en Kortrijk (België) zijn de kosten respectievelijk f30 en f 26. Wil je echter twee dagen wandelen in het Stenkjer dan moet er maar liefst f 245 worden neergeteld. Toch zijn er altijd deelnemers. Gelukkig stijgt de belangstelling voor de wandelsport. Oorzaak: de trim acties. Voor mij mag het. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd!" LEIDEN Op het Stationsplein is vanochtend een ernstig verkeerson geluk gebeurd. Het ongeluk ontstond doordat een bromfietser die van het Stations plein komende linksaf sloeg in de richting van het Rijnsburgervia- duct op het moment dat een naast hem rijdende autobüs recht door reed. De bromdietser, een 36-Ja- rige Leidenaar, werd door de bus gegrepen en tegen het wegdek ge smakt. Hij kreeg ernstig hersenlet sel en moest door de EHD in zorg wekkende toestand naar het Dla- conessenhuis worden overgebracht. BOSKOOP In het kader van de sportweek te houden 12—19 Juni organiseert de recreatie sportvereni ging R.S. '66 op zaterdag 12 Juni een prestatieloop. Een ieder, jong en oud, kan aan deze loop meedoen. Men kan kiezen in afstanden van 2,4 en 6 kilometer. Het parcours wordt uitgezet rond de TuinstraatReijers- koopRozenlaanV alkenburgerlaa n Biezen. De deelname zal ook open staan voor mensen van buiten de ge meente Boskoop. Naast het traditioneel geworden zijnde luilakvoetbal-toernooi voor Jongens (op zaterdagochtend vroeg vóór Pinksteren) zal nu ook een lui lak waterpolo-toernooi voor meisjes worden geïntroduceerd. Zaterdag morgen 29 mei om 5 uur kunnen de meisjes die deelnemen in het zwem bad terecht om him krachten te me ten. De aanvoersters van de teams worden verzocht zich zo spoedig mo gelijk in verbinding te stellen met het secretariaat: C. d. Vosstraat 20. Het inschrijfgeld is f 1 per persoon. LISSE De Jeugdafdeling van Lis ser Boys organiseert op tweede pinksterdag een toernooi op het gem sportpark. Het treffen begint des morgens om 9 uur en zal tot om streeks zes uur duren. Als de Jeugd van de grasmat is verdwenen vragen de „groten" de aandacht. Dan zal namelijk een voet balwedstrijd worden gespeel- tussen de schaatskernploeg (.MET O.A. Art Schenk en Kees Verkerk) tegen' een Bollenstreek elftal. De aftrap zal worden verricht door At Je Keu len-Deelstra. Aanvang 7 uur. KATWIJK Het voorseizoen is zeer goed begonnen en met betrek king tot het hoogseizoen valt weinig te zeggen, maar men blijft optimis tisch. Veel hangt natuurlijk van het weer af, doch er zijn opnieuw heel veel logies aan vragen en de contac ten met de reisbureaus zien er gun stig uit. Dat zei mr. J. van der Plas gisteravond in zijn openingswoord van de vergadering van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer „Katwijk". Het bloemstukcarnaval heeft in het goede voorseizoen een groot aan deel gehad; vele Zweden, Engelse en Duitse toeristen kwamen naar Hol land. De contacten die met de di verse reisbureaus zijn gelegd hebben vruchten afgeworpen. Het aantal Duitse toeristen was in het voorsei zoen groter dan voorgaande jaren. Er zijn reeds contacten gelegd om Engelsen naar Katwyk toe te krijgen in het naseizoen, omdat er dan vol doende logies aanwezig is. De Friend ship Tours zijn op een soort explosie uitgelopen; vele Engelsen kwamen naar Katwijk. Belangrijk noemde mr. Van der Plas de excursie van de N.C.R.V m samenwerking met diverse andere landen betreffende de opname „Hol land Waterland". Hierin heeft Kat wijk een groot aandeel gehad. Verder is het belangrijk dat de Duitse ver slaggevers aan Katwijk veel aan dacht hebben besteed.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11