Mahler vrij gesproken Onrust op Europa's vliering ndere ictiek anters Baader-Meinhof zaak Dochter voor dochter Stalin Waarom tijd verliezen in "zomaar een baan"? 8s™° Wordt Andorra door Parijs bedreigd? Minister in VS gaat weg in vogelvlucht in vogelvlucht ITERDAG 22 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA rhbezoek muieren iELEY (AP) Huey Newton ie-oprichter van de Zwarte rs, zegt dat de militante bezig: is haar tactiek grondig ierzien door confrontaties met politie te vermijden, het kerk- "t te stimuleren en nieuwe te zoeken binnen de zwarte Kenschap. L- ut irtij had "het helemaal aan 't «erde eind te denken dat zij politiemacht kon veranderen op manier dat wij dit geprobeerd ben. Het enige wat wij daar- kregen was oorlog en een hoop n dvergieten", zo zei hij. Tan de Black Panther Party m zo arrogant te zeggen: laat ark vallen. Toen wij buiten de traden lieten wij ook onze ge- s uschap in de steek omdat de ■ide enige instelling is waarbij gehele zwarte gemeenschap één of andere manier is be ien". lezing voor theologische stu- b ai zei Newton: "Wij hebben de t van de zwarte gemeenschap jren en haar in de steek gela st Nu is er een wijziging ge- in de samenstelling van het rale comité en een verandering w et denken. Wij zullen naar de gaan en betrokken raken bij kerk en de zwarte gemeen- ip. Wij willen de steun en de J van de zwarte gemeenschap wij ook nodig hebben". Televisie mingsverschillen in de leiding de Zwarte Panters werden in lari bekend toen Newton en El- Cleaver, in asiel in Algerije, M| elkaar in botsing kwamen tij- een telefonisch vraaggesprek door de televisie werd uitge- k!en. r pleitte voor voortzetting van ndergrondse aanvallen op de rikaanse elite. Newton, een 29 oude zoon van een dominee, iJhacht op een nieuw proces om- hij betrokken was bij een do- v pee schietpartij in 1967, wil het j Dt leggen op de bevrijding van j politieke gevangenen" waarvan 'anters een politieke macht wil- naken. zei dat er 38 afdelingen van Enters in de VS zijn kant geko- hebben. Twee zouden er achter staan. SAN FRANCISCO De dochter van de overleden Rus sische leider Jozef Stalin, de 45- jarige mevrouw Swetlana Peters, heeft gisteren in San Francisco het leven geschonken aan een dochter. Het kind weegt bijna zeven pond en heet Olga Marge- dant. De artsen van het zieken huis waar de baby geboren werd hebben meegedeeld, dat moeder en kind het goed maken. Sivetlana is in april 1970 ge trouwd met de architect William Peters. Zij wonen in de Ameri kaanse staat Arizona. „Ik ben erg blij, dat ik een gezond en mooi kind heb", zei Swetlana. ,J)it meisje geeft een nieuwe sterke band tussen dit land en mijzelf". Swetlana vluchtte in april 1967 naar de VS. Zij heeft twee kinderen uit een vorig huwelijk. Hawr huidige echtgenoot is de schoonzoon van de beroemde Amerikaanse archi tect Frank Lloyd Wright. BERLIJN (DPA) Horst Mah ler (35), ex-advocaat van de voor namelijk uit studenten bestaand-: „buitenparlementaire oppositie" (APO) van West-Berlijn, is giste ren in het proces rond de geweld dadige bevrijding van de waren- ADVERTENTIE Aan eind-examinandi met ambities Niet iedereen kan of wil accountant worden. Maar jonge mensen met een "administratieve knobbel" en gevoel voor cijfers, zullen in dit vak veel voldoening vinden. Een belangrijk aspekt bij je beroepskeuzei Prettig werk, dat je steeds konfronteert met andere mensen en situaties. En op een groot kantoor als van Dien Co bovendien de mogelijkheid door tijdelijke detachering buitenslands internationale ervaring op te doen. Werk op intellektueel niveau. Je studeert verder, terwijl je el verdient (met gunstige kostenrégeling). Je wórdt iemand! Een laatste belangrijk punt: je promoties hangen niet af van het "opschuiven" van anderen. In het accountantsberoep kun je nog carrière maken! Het is de moeite waard in een gesprek méér informatie over het accountantsberoep te krijgen en zelf vragen te kunnen stellen. Na ontvangst van de ingevulde Informatie-bon maken wij graag een afspraak. huis-brandstichter Andreas Baader vrijgesproken. Hij was beschuldigd van medeplichtigheid aan deze be vrijding. De medebeklaagden, doktersassis tente Ingrid Schubert (26) en de 20-jarige scholiere Irene Görgens, kregen gevangenistraffen opgelegd van respectievelijk zes en vier jaar wegens gemeenschappelijke po ging tot moord, bevrijding van ge vangenen en onwettig wapenbezit. De toentertijd nog als advocaat werkzame Mahler had voor de recht bank volgehouden, dat Baader, brandstichter van een warenhuis in Frankfort, op 14 mei 1970 uit een gevangenis in West-Berlijn naar een bibliotheek in die stad was gebracht om daar wetenschappelijke arbeid te verrichten. Een groep gemasker de mannen en vrouwen had Baader in de bibliotheek met gebruik van wapens bevrijd en daarbij een lid van het personeel zwaar verwond. De officier van Justitie had te gen de drie verdachten dezelfde be schuldiging ingebracht en had tegen Horst Mahler en Ingrid Schubert elk zes Jaar gevangenisstraf geëist en tegen Irene Görgens vier Jaar. De verdediging had voor de drie verdachten vrijspraak bepleit, o.m. op grond van de overweging dat de getuigen voor de rechter niet onom stotelijk de beide verdachte vrou wen hadden kunnen identificeren. Mahler, eens modelleerling van zijn docenten, had zijn zwijgen tijdens het verloop van het proces slechts eenmaal verbroken toen een verbin dingsman van het bureau voor grondwetzaken als getuige a charge werd opgeroepen. Veilig i faformatie-bon Ik wil graag een gesprek met u hebben. Wilt u mij laten weten wanneer dit kan? Naam Straat Plaats Telefoon:.- - Leeftijd Diploma: Jr. VAN DIEN CO - 'S-G RAVEN HAG E, Jacob Mosselstraat 2, tel. 070 - 8311 00, Javastraat 2D, tel. 070 - 63 89 53. Deenvelopvoorbeidekantorenalsvolgtadresseren (geenpostzegel) Antwoordno. 2388, s-Gravenhage. AMSTERDAM ARNHEM ÖISCHEDE «■GRAVENHAGE GRONINGEN HENGELO s-HERTOGENBOSCH UTRECHT- HOOGEVEEN WAALWIJK LEEUWARDEN ZAANOAM LOCHEM ZWOLLE MEPPEL ANTWERPEN ROTTERDAM WILLEMSTAD(CURACAO ORANJESTAD (ARUBA) PHILIPSBURG (ST. MAARTEN) CARACAS (VENEZUELA) Het op 1 maart begonnen proces is vanaf de eerste dag met zeer strenge veiligheidsmaatregelen om geven geweest. Omdat alle verdach ten op enigerlei wijze wel banden zullen hebben gehad, zo meent men, met de links-revolutionaire groepe ring rond Baader en de schrijfster Ulrike Meinhof was men bevreesd voor mogelijke stooracties in de rechtszaal. Voor de gevangenis in West-Ber lijn hadden vorige week nog ver scheidene honderden demonstranten geprotesteerd tegen de „klassejusti- tie" die in het proces werd bedre ven. Ook nu tijdens het voorlezen van de vonnissen en na de slotzit ting riepen honderden Jongeren in spreekkoor „vrijheid voor alle ge vangenen" een „weg met de klasse- Justitie", waaraan ook de drie be klaagden volmondig deelnamen. Ondanks de vrijspraak blijft Mahler in hechtenis wegens een ge rechtelijk onderzoek dat tegen hem andere personen van de zoge naamde Baader-Meinhof-groep loopt. De officier van Justitie heeft ver klaard tegen de vrijspraak van Mahler in hoger beroep te gaan. Ook de verdedigers van Ingrid Schubert en Irene Görgens willen hoger beroep aantekenen omdat zij het bewijs tegen hun cliënten niet aanwezig achten. (Van onze correspondent) BARCELONA Sinds er in Parijs van de „grandeur" niet meer over is dan een stille heimwee en de lichtstad haar politieke uitstraling over de rest van de wereld heeft gedimd, krijgt men in de Pyreneeën het kregelige gevoel dat Frankrijk een ongezonde belangstelling toont voor de kleine gebieden die meer bij zijn huidige expan siekrachten passen. Tussen de hoge toppen van de Pyreneeën, op de „vliering van Europa", liggen immers twee herinnerin gen uit de goeie ouwe tijd: het dwergstaatje Andorra en de vijfentwintig kilometer ooste lijk gelegen Spaanse enclavel- livia, respectievelijk lyn 425 en 12,6 vierkante kilometer klein. Onder de inwoners van deze ge bieden, in het eerste geval gro tendeels en in het tweede ge val uitsluitehd Spanjaarden, gaan er de laatste tijd boze en bange geruchten over Franse Inmenging in hun eeuwenoude onafhankelijkheid. De oorzaak van deze geruchten staat ook in verhouding tot hun respectieve lijke omvang: in Llivia blijft het voorlopig beperkt tot diplo matieke verwarring rond twee verkeersborden, maar in An dorra fluistert men al over een politiek offensief. Door Robert Bosschart Bij de „vrede van de Pyrenee- en" van 1659, Spanje's laatste capitulatie in haar Europese machtspogingen, waarvan ook de tachtigjarige oorlog deel had uitgemaakt, behaalde Frankrijk belangrijke voordelen, maar moest wel de Spaanse garni zoensplaats Llivia als enclave er kennen. De vele latere pogingen om Llivia alsnog naar het deun tje van de Marseillaise te laten dansen mislukten eveneens. De Llivianers bleven vrij en blij met de Spaanse grensstad Puig- cerda verbonden via een 5 ki lometer lange „neutrale" berg weg in de Pyreneeën. Nu zijn de 755 inwoners van Llivia in rep en roer, omdat Parijs hun vrije doortocht bedreigt, en wel met zo'n 20ste eeuw onding als een verkeersbord. Onlangs ont dekten de Llivianers op een goede ochtend midden op hun neutrale weg twee levensgrote „stop"-borden, die 's nachts als paddestoelen uit de grond wa ren verrezen. Parijs had beslo ten dat zij voorrang moesten verlenen aan een Franse pro vinciale weg die hun verbinding met Spanje kruiste. Dat is toch te gek om los te lopen, meen den de Llivianers, wat doen die Fransen met hun stopborden op onze internationale, neutrale weg? Het Spaanse temperament kwam in het holst van de nacht in actie: tweemaal achtereen verdwenen de gewraakte stop borden, door „onbekende" han den gesaboteerd. Maar tweemaal achtereen herstelden de Fran sen hun verkeerstechnische Ma- ginot-linie. Nu zijn de vroede vaderen van Llivia op grover ge- schuit overgegaan: zij hebben de Spaanse regering verzocht met diplomatieke middelen dit poli tieke verkeersprobleem uit de weg te helpen. Voor de bewoners van Llivia is het hoogst onwaarschijnlijk dat het Parijse offensief succes zal hebben, maar in Andorra staan daarentegen de zaken er anders voor. Hier is een poli tieke vernieuwing aan de gang die sterk ondersteund wordt van uit Frankrijk. De beweging van de zogenaamde ..Joves Andor- rans" (jonge Andorranen) wil een vinger in de politieke pap "krijgen en schermt met voor Andorra schrikbarend nieuwe ideeën, die zelfs in republikein se richting wijzen. Dat zou na tuurlijk eerder een aansluiting betekenen bij Frankrijks vijfde republiek dan bij het Spanje dat juist op weg is naar het koning schap onder Don Juan Carlos de Bourbon', in Andorra riekt zo iets naar Je reinste blasfemie. In dit dubbel vorstendommetje hebben immers sinds de vroege middeleeuwen (de legende spreekt van Karei de Grote) prinsen de scepter gezwaaid, vanaf 1278 tegelijkertijd één in Spanje (de bisschop van Urgel) en één in Frankrijk (nu de pre sident van de republiek). Deze „co-princeps" hebben praktisch dictatoriale macht, want zij zijn gelijktijdig rechtgevers, recht sprekers en uitvoerende macht. Normaliter laten zij hun func ties echter over aan hun ambas sadeurs in de hoofdstad Andor- ra-la-vella en aan enkele ande re instellingen voorzover het zuiver interne zaken van Andor ra aangaat. Deze steunen voor namelijk op een soort parle ment, de „raad der 24", die door de inwoners van de valleien ge kozen wordt. Tot 1865 hadden alleen de patriarchen van de voornaamste families stemrecht, daarna werd dit uitgebreid tot alle mannelijke leden van de zuiver Andorraanse families. Maar het is bijzonder moeilijk de Andorraanse nationaliteit te krijgen (gewoonlijk gaan daar minstens drie generaties over heen) en aangezien het aantal immigranten, vooral uit Spanje, steeds groter werd, kon het „parlement" steeds minder als een echte vertegenwoordiging van alle inwoners beschouwd worden. In 1933 eisten in het zog van de Spaanse revolutie ook de in Andorra geboren afstammelin gen van immigranten het kies recht op. Zij wonden er geen doekjes om: ze sloten de 24 le den van de raad op in het ge meentehuis en dreigden dat in brand te steken als er niet snel een beslissing kwam. Men kwam tot een compromis, maar zelfs zó bleef het aantal verkiezingen van 1969 mochten slechts 1.048 personen hun stem uitbrengen. En dat terwijl er van de 20.550 huidige inwoners van Andorra 6.324 een geldig Andorraans paspoort bezitten (12.598 ande ren hebben een Spaanse pas poort en 1.136 zijn Kransen). Het verschil zit in de beruch te generatiekwestie. De in An dorra geboren kinderen van bui tenlanders krijgen wel een pas poort, maar nog geen burger rechten. Die blijven aan hun kleinkinderen voorbehouden. Geen wonder dat er onder de zogenaamde „jonge Andorra nen" dan ook talrijke zeer eer biedwaardige grijsaards zijn. Maar tot voor kort wilde nie mand naar deze „broekjes" luis teren. Pas het eerste en enige bezoek van de Franse co-prin- cep (Charles de Gaulle natuur lijk; wie anders kon zo statig als prinselijke soeverein optre- treden?) bracht hierin veran dering. Le grand Charles die het niet kon nalaten de paral lel met Karei de Grote te on derstrepen schonk ten over staan van de ontstelde raad der 24 zijn vorstelijke steun aan de „Joves Andorrans", zo kon deze in 1970 bereiken dat de twee de generatie van Immigranten al voor vol werd beschouwd en burgerrechten kreeg (om hun overwicht te bewaren voegden de echte Andorranen daar met een voor het eerst het vrouwe lijke kiesrecht aan toe. in het naïeve vertrouwen dat hun echtgenotes en dochters wel vol gens hun aanwijzingen zouden stemmen). Dezer dagen zijn de „Joves Andorrans" weer een pas opge rukt. Zij hebben de raad der 24 net zolang onder druk gezet tot dat deze toegaf aan een petitie met 200 ondertekeningen om aan de co-princeps voor te stel len volle burgerrechten te ver lenen aan alle in Andorra ge boren personen. Men neemt aan dat de co-princeps dit al voor de verkiezingen van december dit jaar zullen goedkeuren, zodat de kiezerslijst dan plotseling enorm verlengd zal worden in vergelij- ling met 1969. Men ziet de uit komst van die verkiezingen dan ook met spanning tegemoet, aan gezien het politieke programma van de „Joves Andorrans" dui delijk naar het Franse model overhelt. De ambities van Parijs zijn duidelijk en werden onlangs nog onderstreept door een rechtskundig zeer twijfelachtig besluit van een provinciaal ge rechtshof in het aangrenzende Franse departement. Dit ver klaarde namelijk dat. aangezien de president van de Franse re publiek soeverein is in Andorra „ook al deelt hij deze macht met de Spaanse bisschop van Urgel", de Andorraanse en Franse Justitie niet te scheiden zijn. Deze Franse annexatie van de An dorraanse rechtspraak heeft al daar felle protesten uitgelokt. Men wijst erop dat er een groot verschil bestaat tussen een per soonlijke unie. waarbij de Fran se president zijn macht als An dorraans co-princep krijgt, en de onpersoonlijke rechten van de Franse staat, die nooit offi cieel door Andorra zijn erkend. Hiet ziet er naar uit dat de Ingekorte „grandeur" zeis maar op de vliering van Europa veel succes zal hebben WASHINGTON (RTR) - De Ame rikaanse minister voor het Leger: Stanley Resor is afgetreden. Minis ter van Defensie Laird maakte gis teren bekend, dat hij het ontslag heeft aanvaard "met onbegrensde bewondering" voor Resors werk. Resor is zes jaar minister voor 't leger geweest. Hij diende zijn ont slag in kort nadat hij de degradatie van generaal-majoor Samuel Koster had bevolen in verband met de mas samoord in My Lai. In een brief aan minister Laird zegt Resor dat hij zijn gezin al te lang heeft vérwaarloosd. Resor is 54 Jaar. Verwacht wordt dat hij zijn advocatenpraktijk weer zal opnemen. Reorganisatie De staatssecreta ris van sociale zaken en volksge zondheid heeft zijn instemming be tuigd met een voorstel van de Al gemene Rekenkamer de huidige or ganisatie van de tuberculosebestrij ding om te vormen tot een organi satie van algemeen lichamelijk on derzoek, dat zich mede zal uitstrek ken tot het hart, de urine, het bloed, het bloedsuikergehalte enz. Overval De Rotterdamse re cherche zoekt een ongeveer 30-Jari ge man, die gisteravond rond half acht een gewapende overval heeft gepleegd op het filiaal van de Boe renleenbank aan 't Bentinckplein in Rotterdam, en daarbij een bedrag tussen de vijf- en tienduizend gulden aan Nederlands geld heeft buitge maakt. De Britse premier Heath verkeert in een ongemakkelijke positie. In Pa rijs heeft hij donderdag, op de eer ste dag van zijn besprekingen met president Pompidou over de toetre ding van zijn land tot de Euromarkt in grote lijnen een alleszins bevre digend akkoord bereikt. De Britse pers stelde vast, dat „Ted" (Heath) naar huis zou vliegen met het en treebiljet voor de „Zes" van de EEG in zijn portefeuille. De „Daily Te legraph" citeerde een Franse zegs man, die gezegd zou hebben: „c'est dans le sac", het is voor elkaar, de zaak is rond. Maar als Heath „thuis" komt, dan vindt hij daar de uitslag van een paar opinieonderzoeken, die allesbehalve gunstig zijn voor het Engelse lidmaatschap. Een onder zoek van Gallup heeft namelijk aan getoond, dat slechts 23 procent van de Britten „pro" is, 59% tegen" en 18% „geen mening". Een onderzoek van het bureau Louis Harris kwam tot soortgelijke resultaten: 62 pro cent tegen, 17 procent voor en 20 procent geen mening. Verrassend zijn die uitslagen eigenlijk niet, want al eerder had een opinieonder zoek uitgewezen, dat de Britten verre van enthousiast zijn over toe treding tot de EEG. Dat ligt trou wens wel voor de hand, want de be volking vreest een aanzienlijke stij ging van de kosten van levensonder houd. Toen wij vorig laar in Du- brovnik op het hotelbalkon geno ten van het uitzicht over die krach tige Joegoslavische stad. bleek een Engels echtpaar een aangrenzende kamer te hebben betrokken. Binnen twee minuten na de kennismaking ging het gesprek over Engelands e- ventuele toetreding tot de EEG en nog geen halve minuut daarna stel de de vrouwelijke partner haastig de vraag of wij niet van mening waren, dat de EEG een dure aan gelegenheid voor de Britten zou zou blijken te zijn. Het antwoord kon moeilijk anders dan ten dele be vestigend en ten dele ontkennend luiden. Aansluiting betekent voor de Britten stijging van een aantal prij zen, maar anderszijds toch ook weer grote voordelen, die de nadelen in evenwicht houden. Maar aangezien die voordelen minder „sprekend" zijn dan de nadelen (in de vorm van gestegen prijzen voor levens onderhoud) is de uitslag van boven genoemde „polls" allerminst verba zingwekkend. Hoe dat zij, premier Heath zal al zijn krachten moe ten inspannen om de Britten en vooral de huisvrouwen gerust te stellen. Géén gemakkelijke taak voor de vrijgezel Heath! Op velerlei terrein vertoont Groot-Brittannië een achterstand op het peil van de „Zes" en de aansluiting betekent, globaal gezien, een grote verande ring in het levenspatroon van de Britten. Dat de landbouw en de in dustrie een harde dobber krijgen staat bij voorbaat vast. Veranderin gen, die zich in de EEG-landen in de afgelopen Jaren geleidelijk heb ben voltrokken, zullen nu in 'n snel ler tempo aan de Britten worden opgelegd, hetgeen niet wegneemt, dat ook de „Zes" de gevolgen zullen ondervinden van de uitbreiding van de gemeenschappelijke markt. Al deze aanpassingsmoeilijkheden mo gen niet uit het oog doen verliezen, dat de nieuwe groepering een krachtsontplooiing van „Europa" betekent, die ons werelddeel duide lijker dan tevoren 'n „eigen gezicht" zal verlenen. De gevolgen van de „zuivering" in Egypte beginnen zich steeds duidelij ker af te tekenen. President Sadat is als overwinnaar te voorschijn getre den uit een machtsstrijd met een groep „samenzweerders" die op het punt stonden hem terzijde te schui ven. Het was op het nippertje, want het komplot omvatte niet aleen een aantal ministers, maar ook hoge func tionarissen van de politieke een heidspartij (de Arabische Socialis tische Unie), tal van ambtenaren en een groot aantal medewerkers van radio en televisie. Gebleken is. dat de afgezette minister van Binnenlandse Zaken Gomaa meer dan tienduizend telefoonaansluitingen liet aftappen, waaronder die van hoge officieren. Dit betekent, dat Sadat heel wat tijd zal moeten besteden om in het bin nenland orde op zaken te stellen. Te gelijkertijd heeft hij op buitenlands politiek gebied de zware taak het conflict met Israël verder te behan delen. Dat hij op dit punt bijzonder soepel zal zijn is niet waarschijn lijk. In de eerste plaats omdat hij zich dat niet kan veroorloven zolang de binnenlandse problemen het groot ste deel van zijn aandacht opeisen. Zelf6 al zou hij een soepeler hou ding willen aannemen, dan is hem dat onder de huidige omstandighe den volkomen onmogeHJk. De binnen landse onenigheid ma, van Cairo uit gezien ,op geen enkele wijze ten voor dele van Israël strekken, dat vanzelf sprekend de tweedracht in Cairo zal pogen te gebruiken om de eigen po sitie te versterken. Zo gezien behoeft de Jongste verklaring van Sadat (in de nationale vergadering), dat men zich op een kruispunt bevindt en dat het gaat om de keus tussen oorlog en vrede geen verwondering te wek ken. Elke onderhandelaar met inter ne moeilijkheden zal de neiging heb ben zich harder dan voorheen voor te doen om de tegenpartij te verhin deren voordeel te trekken uit de ver zwakte positie. Wanneer Sadat dus van Amerika eist. dat het Israël „In de tang neemt", behoeft dit nog niet te betekenen, dat er met hem niet te praten valt. Maar de uitdruk king „in de tang nemen" verraadt Sadats eigen positie: omdat hij zélf zijn tegenstanders in de tang moet nemen, eist hij, verzwakt als hij is, hetzelfde van de Israëlische tegen stander. Taalgebruik verraadt dik wijls heel watl Het ziet er naar uit, dat Egypte voorlopig weinig blijk van soepelheid zal geven. Dat kan pas als Sadat op binnenlands gebied volstrekt heer en meester van ds toestand is. En daarna moet noo af gewacht vorden hoe hij zich wenst op te stellen. Veel zal afhangen van de ontwikkeling van de toestand van nu tot dan. Rl.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9