^eiden niet meer in markt voor Elisabethziekenhuis iarin, Dik, Rob, Fred en 20 gram hasj fflat heeft woningzoekend e aan n DE LEID' SE BMD rapport? Solfège-test de enige weg Verkoper herenmode I BERT SCHRIER [Herenmode Leidse oud-communeleden voor Haags Gerechtshof ONZE MISSIE ITERDAG 22 MEI 1971 LEIDSCR DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Inderdaadeen ongebruikelijke dag om dit vignet van de Leidse raad aan te treffen. Gisteravond gingen echter de beraadsla gingen voort over een aantal zaken waar men maandag avond niet over uitgepraat raakte. En ook nu ivas het weer raak. Pas tegen kwart voor twee vannacht konden de boden van het stadhuis de lege koffiekopjes wegha len en de lichten doven De gedachtenwisseling over de derde huisvestingsnota duurde bijvoorbeeld alleen al ruim twee uur. De huisves tingsnota wil zeggen een lawine van cijfers" (wet houder Menken) die tezamen een registrerend verhaal" (mevrouw Kerling) vormen gevat in een „dik rapport (Menken weer). Wat heeft de doorsnee Leidse burger er nu eigenlijk jan, informeerde Zunderman (DS'70). Wethouder Menken kon zich die vraag indenken: „De woningzoekende burger is natuurlijk alleen maar ge diend met een huis". Enkele raadsleden vroegen ook naar het huisvestingsbe leid dat zou moeten volgen uit dit boekwerk. De wethou der nuchter„Het huisves tingsbeleid kan nauwelijks worden gewijzigd. Veel an door Henk de Kat ders dan wat we nu doen inschrijven van woningzoe kenden en het zo eerlijk mo gelijk verdelen van woningen kunnen we niet doen". Dit soort lijvige huisves tingsnota's gaat echter wel verdwijnen. Menken zei te overwegen eens in het jaar een duidelijke beleidsnota het licht te doen zien en de cijfers onder te brengen in de kwartaaloverzichten van de jemeente. Woningnood is natuurlijk een onderwerp waar je niet over raakt uitgepraat en vele raadsleden namen de gele genheid dan ook te baat. In het bijzonder werden nog eens de noden onder de aan dacht gebracht van de in- wonenden. Verboom (PAK) ivees wederom op de éénvor migheid die je in wijken van de stad krijgt, als je allemaal mensen van gelijke inkomens bij elkaar zet. „Ik zie het aan mijn eigen buurt." Over een voorstel van me vrouw Kerling omtrent de hoogte van de legesverorde ning bij een medische huis vesting sver klaring zal het college in de vergadering van T juni zijn gedachten ont vouwen. Deze stroom opmerkingen mondden tenslotte uit in een aantal moties, waarvan twee de bedoeling hadden om de regering nog eens onder de neus te rvrijven, dat de Leidse raad niet alles over zijn kant laten gaan. KVP-er Cornelissens daarover: „Wij hebben nogal eens de ge woonte om dingen onder de aandacht van de Staten- Generaal te brengen. Komt dat nog wel goed over? Helemaal aan het eind van deze raadszitting zorgde PAK-er Hans van Dam voor de unieke situatie dat het college van B. en W. het .de gen" moest uitspreken bij de stemming over een eigen voorstel. VVD-er Portheine maakte zich hierna ziedend tegen de lachende PAK- fractieleider In 't Veld: „Dit is toch geen schertvertoning" en ook KVP-er Ham ver klaarde boos „dit niet meer te begrijpen". Het PAK bereikte deze merkwaardige figuur door een numerieke meerderheid in de raad, die wethouder Kret al eerder naar de nood rem had doen grijpen, toen hij aan zag komen dat een motie van In 't Veld over grondverkoop aan de Vereni ging voor christelijk voortge zet onderwijs zou kunnen worden aangenomen. PS: het D'66 raadslid Kuy- per (altijd goed voor een op merking in dit cursiefje: het lijkt wel of die man het erom doet) zat nu weer te knutse len met nijptangen, stroom draad en zaklantaarntjes. Maar ook hij kon geen ver lichting in de woningnood brengen JSIDEN Leiden is zoals wethouder Kret het uitdrukte „niet meer in de markt" voor het Sint Elisabethziekenhuis de Hooigracht. Voor 5,1 miljoen is dit gebouw door het i [enhuisbestuur overgedaan aan de universiteit en de stich- 5 Studentenhuisvesting. De gemeente had er de somma van miljoen voor geboden (maar dan zónder de inventaris) om- het ziekenhuis ideaal leek voor de huisvesting van een "4:al gemeentediensten. Inmiddels is Leidens armzalige fi- ciële positie nog eens in een schril daglicht komen te staan, wethouder Kret de gedachte om het ziekenhuis over te nen van de universiteit, helemaal heeft laten varen. Voor de 0: p behuisde gemeentediensten heeft hij een ander project het oog, waarover hij zich gisteravond in de raadsvergade- jnog niet nader over wenste uit te laten. I de door het raadslid Driessen pvraagde interpellatie over de mhuisverkoop maakten verschei raadsleden gebruik om het te zeggen over de kwestie vroegen zich af waarom het uw naar de universiteit was ge in i en niet naar de gemeente. Pas naderhand wethouder bracht uitkomst, toe te lichten dat B en W van en in november '68 desgevraagd len laten weten géén belangstel- voor het ziekenhuis te hebben belangstelling kwam pas nader- Maar toen was het bestuur het ziekenhuis al in onderhan- g met de universiteit en Stu- cnhuisvesting. Dat de voorkeur laatste onderhandelings- ner(s) uitging, vond z'n oorzaak tn totaalbod op gebouw én in- iris van deze zijde. Dus niet in soort rancune van het zieken- bestuur. zoals sommige raadsle- opperden. deze verkoop zijn overigens niet londen aan de Haagweg in be ten. Voor de gemeente zijn ze uur, maar wethouder Kret ver- ite toch de onaerhandelingspo- door op te merken dat aan deze den geen andere bestemming kassenbouw gegeven kan worden. Huisvestingsnota laand op de vragen die hem ndagavond in eerste instantie ai gesteld over de derde iiuis- ngsnota. hield wethouder Men- een redevoering van ruim een Uit zijn antwoorden hier eet tdvol opmerkingen: verweegt de instelling van i vaste overlegcommissie van mid denstanders, ambtenaren en onder wijsmensen, die "uitgaande van dt eigen verantwoordelijkheid" zelf moei bepalen welke woningzoekenden uir. hun groep de huizen krijgen toege wezen die huisvesting in beperkt aantal voor hen vrijhoudt. de begin deze maand in dienst getreden doorstromingsambtenaar z? o.m. een aantal uren per week zit ting gaan houden in de modelwo ningen in de Merenwijk. de omstreeks september verschij nende bouwota gaat o.m. over nieuwbouw, krotopruiming, vernieu wing woningwetwoningen, bouw- en woningtoezicht, bouw in saneringsge bieden, evaluatie woonwensenonder zoek. Tot slot van deze wethouderlijke toelichting, kwam een reeks motie in stemming die door de getalsver houding (het PAK was deze avond in de meerderheid door ontstentenis van enkele raadsleden uit de libe raal/confessionele hoek) werden aangenomen. Zo zal ter kennis van de regering worden gebracht, dat de Leidse raaci niet is ingenomen met de regeling voor aanvullende huursubsidie (eer ste motie). Ontevreden is de raad ook met de wet op de huurharmo- nisatie, hetgeen eveneens aan Den Haag zal worden overgebracht "om nog eens de mening van de huidige Eerste en Tweede Kamer hierover te horen" (mevrouw Kerling, PAK) Een derde motie betrof herziening van de huurquote (verhouding tus sen inkomen en huur», hetwelk wet houder Menken toezegde. Naar aanleiding van de repliek van de heer Harms op mijn ingezonden stuk van 13 mei Jl. merk ik het vol gende op; ik geef er de voorkeur aan punt 2. van zijn betoog eerst te be handelen gevolgd door resp. L 3. en I 4 Ad. 2. Als het oordeel van de recensent pas achteraf te verifiëren is met behulp van partituut en bandopname, doet, men er goed aan te spreken van een voorlopig oordeel: de redactie waarin dit oordeel dan vervat is moet dan ook wel aangepast worden aan het voorlopige karakter ervan f Als dan na de verifiëring zo die al kan plaatsvinden van wat de recen sent meent waargenomen te hebben, het definitieve oordeel „weinig be langwekkend" meer is voor de le- I zer, vraagt men zich af of het bovengeschetste voorlopige oordeel, j dat dan wel is. Als dat zo is wordt een goed gefundeerd oordeel over de i concertgever ondergeschikt gemaakt 1 aan dat wat voor de lezer belangwek- 1 kend is. Hoe geheel anders lijkt dit bijv. bij de literaire kritiek, waar het I te kritiseren object doorgaans voor iedereen bereikbaar is en blijft. Ad. 1. Dat een opnebaar concert een ob ject van "nieuwsgaring" is stem ik de redactie en de heer Harms gaarne toe. Men zou dan moeten volstaan met 'n verslag van het concertprog- gramma, belangstelling, „langdurig, applaus" etc), de nu reeds in brede kring besproken nieuwsgaring over het concert van 8 mei Jl lijkt ech ter veel meer op „nieuws over de heer Harms", naar aanleiding van het concert van het Toonkunstorkest. Als de recensie het nieuws moet zijn dan is boven aangetoond dat dit nieuws eigenlijk eerst nog ge verifieerd moet worden. Is het dan nog een verantwoorde vorm van in formatie? Ad. 3 Uit deze passage blijkt dat de heer Harms ook slecht leest. Het causaal verband dat hij nl. legt tussen de val se hoornkwinten in Haydns Sympho- nie en het feit dat zijn gehoor ge test moet worden, is in mijn stuk nergens aantoonbaar! De heer Harms, die mijn stuk citeert „Een kind kan horenmoet mij geen citaten in de schoenen schuiven die ik nergens geschreven heb. ik doel hier op de zinsnede „Daarom moet zijn gehoor getest worden". Ad. 4. De heer Harms, speels als hij is, wil de gehoortest verleggen naar het ter rein der fysiologie. Aangezien echter de gehoorsontwikkeling van a.s. musl ci die hij ook beoordeelt zich niet afspeelt in een TNO laborato rium. maar uiteraard op de eerste plaats in een instituut voor muzika le vakopleiding, lijkt mij een solfè ge-test op het niveau van de door het rijk vastgestelde eisen de enige weg voor de heer Harms om te bewijzen dat hij althans het toonhoogte en toonduurverloop in de muziek goed waarneemt, «bedoelde eisen zijn om schreven in „Het muziekvakonderwijs in Nederland" deel II uitg. Staats drukkerij Heer Harms, in mijn reactie op uw recensie heb ik slechts vragen opge worpen over uw deskundigheid, met name over uw muzikaal gehoor. Als u de door mij voorgestelde solfège- test met goed gevolg aflegt, ben Ik wat dat aspect van uw recensies betreft, tevreden gesteld. Over het stuk van de heer Van der Helm moet ik helaas kort zijn. Het is een schoolvoorbeeld van eu- phemisme, te beweren dat de heer Harms in zijn recensies consta teert „dat er wel eens iets ont breekt aan de voorgeschotelde* i) mu ziek in de concertzalen". De concertzangeres is door de hr Harms tweemaal op heterdaad be trapt op „onzuiver zingen"; als dat terecht is, is dat een Juiste vorm van kritiek. Als de Leidse musici vroeger altijd goede kritieken kregen en nu niet bewijst dit niet of zij goed of slecht zijn of waren. De ratio van de vraag of Je over het onderwijzend personeel van de muziekschool niet slecht kon schrijven, ontgaat mij eerlijk gezegd. Waren of zijn zij dan zo goed? Overigens zou ik de concert zangeres willen aanraden met open vizier te strijden en haar naam be kend te maken. Alhoewel, er is ook een zangeres in Nederland, die zelfs optreedt zonder naam. Wat mij betreft kan de discussie nu gesloten worden; de lezers zal ik op de hoogte stellen van de uitslag van de solfège-test waaraan de heer Harms zich binnenkort zal onder werpen. Hoofdleraar Loek Stevens Amsterdamsch Conservatorium. Voorbeeld De meest opmerkelijke beslissing was echter gelegen in een "verse' PAK-motie, waarin werd voorgesteld dat de raadsleden die volgens hun huurquote te weinig huur betalen, het verschil zouden moeten storten in het doorstromingsfonds. Eén en ander om "als raad het goede voor beeld te geven", aldus indienster mevrouw Kerling, die ook deze mo tie zag aangenomen (16 voor, 15 te gen). Het voorstel tot verkoop van grond aan de Apollolaan aan de Vereni ging voor christelijk voortgezet on derwijs nam wethouder Kret op het laatste moment terug, omdat al weer door de bijzondere getalsver houding in de raad een de wet houder onwelgevallige motie van PAK-fractieleider In 't Veld anders zou worden aangenomen. In 't Veld stelde vóór de grond tijdelijk in huur te geven, totdat zou zijn uitgeplozen hoe het zat met de brief van het ministerie van Onder wijs, waarin stelling wordt ingeno men tegen eventuele uitgave van dt grond in erfpacht. De wethouder vreesde dat deze procedure tot ver traging in de bouw zou leiden, waarop hij tot zijn vermelde „nood sprong" besloot, na kort overleg met de rest van het college. Naar aanleiding van „het mon strueuze" gebouw dat Studentenhuis vesting van plan is neer te zetten op de hoek van Oude Vest en Peli kaanstraat. Stelde D'66 raadslid Oosterman voor, de welstandscom missie te splitsen in een sectie „oude stad" en „nieuwe stad". Wethouder Kret niet afkeurend tegenover het plan zegde toe de mogelijkheid te zullen onderzoeken. De nieuwe Pauwbrug krijg een doorvaarthoogte van 1.35 meter, deel de dezelfde wethouder de raad bij een ander punt van de raadsagenda mee. De recreatievaart wordt daar mee z.i. niet belemmerd. Tenslotte drong Van Dam (PAK) het college in zo'n uitzonderlijke positie, dat het tegen een «nota be ne!) eigen voorstel moest stemmen. Van Dam had namelijk vastgesteld, dat de gemeente een bedrag van ruun 150.000 gulden voor straatver lichting niet had gebruikt, hoewel het wel op de begroting vooorkwam. Ontevreden over de straatverlich ting, stelde hy een tekstwijziging voor op een voorstel van B. en W. (t.w. instellen van een nieuwe post ..achterstallig onderhoud straatver lichting" om daarin het bewuste be drag te storten), waarmee het aldus gewijzigde voorstel voor B. en W. onaanvaardbaar werd. Het college stemde toen tegen, terwijl het PAK zich vóór verklaarde. „Op het ogenblik is in Brazilië een waarachtig pinksterwonder zichtbaar. De kerk als kerk neemt openlijk stelling in de kwestie so ciale rechtvaardigheid. mense lijke rechten en geweldloze aktie voor een beter Brazilië. Wij voelen ons gesteund door het episcopaat en zijn voor het eerst echt trots tot deze kerk te behoren". Dit schreef ons kortgeleden één van de missionarissen uit ons eigen dekenaat. Al tientallen Jaren Ja nog langer, zijn en waren de missiona rissen de eerste „ontwikkelingshel pers", zij zijn nog steeds vaak de eersten, die scholen bouwen, de zie kenzorg organiseren en die land bouwprojecten helpen opzetten. De congregaties worstelen met steeds verder teruglopende inkoms ten. en ze kunnen geen beroep doen op de Algemene Bijstandswet. Hon derden missionarissen zijn genood zaakt om tijdens hun verlof te wer ken. U kunt helpen, bij gelegenheid van het pinksterfeest. Er zal dan een collecten de kerk gehouden wor den. U kunt ook gireren op gironr. 676 t.n.v. De Nederlands Missiona ris, Den Haag. Dekenale Werkgroep voor missie- en ontwikkelingshulp. ADVERTENTIE Wij vragen voor onze afdeling herenkleding en mode artikelen een PRIMA VERKOPER, in bezit van rij bewijs. Voor een goede kracht wordt een zeer aan trekkelijk salaris in het vooruitzicht gesteld. Leeftijd boven 21 jaar. BREESTRAAT 150—154 LEIDEN DEN HAAG In de verdachtebanken van het Haags Ge- Atshof en op d*> overvolle publieke .„tribune" zit al vroeg ochtend zeer kleurig en hip gevogelte. Acht oud-leden de Leidse commune in de Groenesteeg staan in hoger be- tp terecht voor het in maart vorig jaar ,^amen en in ver ding" in bezit hebben van een kleine hoeveelheid hasjies. In 'toal gaat het om nog geen 20 gram. to november 1970 werden zeven :'-d van de commune door de Haag- Politierechter veroordeeld tot vier tol gevangenisstraf, waarvan twee ^aardelijk. De achtste, een reel at, kreeg een nog zwaardere straf. achttal had zich de toorn van Politierechter op de hals gehaald 1 te verklaren de desbetreffende ^bepaling in de wet „onzinnig" toiten en door te zullen gaan met roken van het verboden goedje 141 het in hoger beroep om gaat. toet het strafbare feit op zichzelf. de strafmaat. to de verdachtenbanken zitten 85 bijeen Karin, Jan. Dik, Fred, m, Antonia en Dirk. Alex ont- De verdediger van het acht- ®r. Bakker Schut meldt dat Alex tossen is neergestreken op de Ca- ^he Eilanden. In de loop van de Ring probeert de president van het door Ruud Paauw hof er achter te komen wat zij pre cies doen in het gewone leven. Dat blijft vaagjes De voormalige commu neleden zijn wellicht vrijgevig met hasj, met w«x>rden zijn zij erg spaar zaam. Een paar zeggen „dingen (sieraden) te maken", één jongeman geeft op „kaarsenmaker" te zijn, een ander rapporteert kunstenaar te zijn geweest, „maar nu ben ik boer". Een oud-studente Russisch zegt eveneens in de landbouw te opereren. .Agra risch medewerkster dus", zegt de ad vocaat-generaal, mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst keurig. Koffie Mr. Bakker Schut, de verdediger, laat een vijftal getuigen-deskundigen opdraven om de inderdaad verre van eenvoudige achtergronden van het druggebruik toe te lichten. Hij heeft zelfs staatssecretaris Kruisinga opge roepen, maar die is niet verschenen. Het trieste met deskundigen in een soft-drugaffaire is dat Je zo vele kan ten met hen uitkunt Eerst vertelt drs. W. N. Samsom, adviseur van de Inspectie van geneesmiddelen, wat zoal de gevaren kunnen zijn van de hennepprodukten (zoals hasjiesj); storing van het centrale zenuwstelr sel, verminderd waarnemingsvermo gen, veranderd bewustzijn van tijd en ruimte, een onderbreking van de nor male gedachtengang. teruglopende werkzaamheid. Hij zegt ook dat we van hasjiesj nog een hele hoop niet weten. Het is, volgens hem „een slui merend kwaad .dat ook sociale pro blemen oproept. Wie zo'n vijf Jaar regelmatig hasjiesj gebruikt zal over het algeipeen moeilijkheden onder vinden met deelneming aan de ge wone maatschappij". De zekerheden die dit betoog ople vert, worden echter weer van vraag tekens voorzien door de Oegstgees- ter zenuwarts dr. M. S. H. Schlem- per. „Over de schadelijkheid van hasj staat nog maar weinig vast", zegt hij. „We moeten daarbij onderscheid maken tussen schade op korte en op lange termijn. Tabak en drank zijn op korte termijn weinig schadelijk, maar op lange termijn wel. Hasjiesj levert op korte termijn weinig nade lige gevolgen op, tenzij men een overdosis neemt, dan kan men in de war raken. Maar dat geldt ook voor drankgebruik. De nadelige effecten van hasj-gebruik op de lange duur staan niet vast. Daarom zeggen som migen dat hasj vergeleken bij alco holgebruik nog gunstig afsteekt". Dr. Sohlemper vindt dat het ge bruik van hasj zó toeneemt dat het niet meer tegen te houden zal zijn. „We moeten een weg vinden om er mee te leven. Ik pleit voor soberheid, maar ik ben tegen „drooglegging", want het resultaat zal averechts zijn. Toepassing van het strafrecht bevor dert het gebruik van hasj alleen maar". (Eerder heeft de getuige-des- kundlge mr Frenkel gezegd dat hasj- gebruikers beter als verkeersovertre- ders kunnen worden beschouwd). Dr. Schlemper brengt ook nog wat cijfers mee. verzameld tijdens voor lichtingsdagen in de hoogste klassen van de middelbare scholen: 40% van de leerlingen gebruikt hasl of heeft het gebruikt. De overgrote meerder heid doet het een keertje en daarna niet meer. Een aantal gebruikt het één keer per week en. naar zijn schatting, minder dan één procent neemt heel veel tot zich en dan niet alleen hasj. Dr. E. Dekker van de Geneeskun dige inspectie zegt dat dr. Kruisinga er over denkt de cannibls uit de opiumwet te halen en in een aparte wet onder te brengen. Volgens dr. Dekker is de veel gehoorde theorie dat men door het gebruik van hasj- JiesJ en marihuna al gauw tot „zwaardere middelen" komt, mis schien wel een gevolg van het feit dat deze zwaardere middelen met hasjiesj en marihuana in dezelfde opiumwet zijn ondergebracht. Drs. J. H. Moerkerk, stafmedewer ker van het Amsterdams Jongeren Advies Centrum voegt er aan toe dat drugs „als een rode draad door alles heenloopt" „Het heeft te maken met andere levenspatronen, het creëren van andere vormen". De woorden sub-cultuur, „waar we niet meer om heen kunnen", eenzaamheid, isole ment. psychische spanningen, vallen. Het gebruik van hasj boezemt hem geen vrees in. Mr. Bakker Schut zegt droog: „Het enige wat vast staat over hasj, is dat het bezit strafbaar is". Karin, Jan. Dik, Fred, Robert, An tonia en Dirk zitten er gelaten, vrij wel onbeweeglijk bij, zo van: het- mot-nou-eenmaaL Er wordt wel even gegniffeld als de president pogingen doet om te weten te komen wat voor directe gewaarwording het roken van hasj geeft. Nog één keertje produceert het clubje lichte vrolijkheid als de advocaat-generaal zich met ironie afvraagt of het achttal na de ge constateerde overtreding in maart- 1970 nog wel eens hasj gerookt heeft. Maar de rest is stilte. Afrondend zegt de advocaat-gene raal dat het strafrecht het drugge bruik in goede banen moet leiden, zoals vroeger met het alcoholpro bleem is gebeurd. „Hasjles., is een genotmiddel men heeft het niet nodig en daarom dienen wij het gebruik ervan in de hand te houden" Hij eist voor ieder van de zeven vier dagen voorwaardelijk met een proef tijd van drie Jaar plus een boete van 100 gulden en voor de recidivist vier dagen onvoorwaardelijk. Mr. Bakker Schut leest ter ver gelijking een stukje voor uit een boek hoe er héél vroeger geoordeeld werd over het drinken van koffie: „Het verstoort het geluk, het verpest de gezondheid en zet aan tot Jene- verdrinken". Strafrechtzo vindt hij is geen medicijn tegen het gebruik van genotsmiddelen ,Wat wij nodig hebben is de zachte hand van Volks gezondheid, niet de zweep van Jus titie". Hij pleit voor de kleinst moge lijke boete: „vijftig cent voor ieder van de betrokkenen". (Recentelijk heeft de rechtbank in Zwolle iemand die 500 gram hasj in zijn bezit had tot een boete van 50 cent veroor deeld. Het hof in Arnhem gaf de man later twee maanden Tot slot vraagt de president of de zeven nog iets willen zeggen. Ze ge ven nauwelijks teken van leven. Het lijkt of het om iets gaat waar ze zelf niet bjj betrokken zijn. Het is duidelijk: tussen wat de rechter met de wet in de hand noodzakelijk acht en wat volgens Jan, Dik. Fred. Ro bert. Antonia, Dirk en Karin alle maal best kan. gaapt een kloof zó breed dat woorden er niet meer toe doen. Uitspraak 4 JunL

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3