elfs met klapband nog in het rechte spoor A u to-wegwijs Met G.M. jagen op liet circuit AUTOPOETSEN IN VOLLE ZON ior autobestuurders echte zit de beste I «»i weyen. wagenswielen en wat - er - z SAMENGESTELD DOOR KOOS POST 14 miljoen „kevers" tig procent a de auto's „te vuil" FELICITAS RICHT ZICH OOK TOT A.S. AUTOMOBILISTEN (AG 22 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 De tweedeurs serie van B.M.W. heeft een enkele wijziging en een uitbreiding ondergaan. De serie is na melijk uitgebreid met de 1802 waar bij die twee staat voor de twee deu ren en de 1800 voor de inhoud van de 90 DIN-pk motor, die volgens de opgave goed moet zijn voor een top snelheid van 165 km per uur. De opvallendste verandering in het ui terlijk van deze serie is de doorlo pende rubberstrip rondom, terwijl bovendien de type-aanduiding 1600 is veranderd in 1602. Inwendig is er ook het één en ander veranderd aan schakelaars en asbakken. Bovendien hebben alle modellen slaapstoelen gekregen. Maar voor dat alles moet men dan wel weer een paar honderd gulden meer betalen. De prijzen voor de B.M.W.'s gelden nu van ongeveer 11.500 gulden af. De totale lijn van dit Duitse merk heeft ook aan de top verster king gekregen met de 3 liter CS. Wat carrosserie en uitvoering be treft vrijwel indentiek aan de 2800 CS, alleen de motor is wat sterker, de topsnelheid <213 km) nog wat ho- •?er en derhalve de remmen aange past. Al jarenlang ivordt van vele kanten geroependat de 'ke ver' zichzelf heeft overleefd en dat het de hoogste tijd is om voor een vervangend model te zorgen. Intussen gaat Volksivagen onver droten door met produceren en verkopen. Het markt aandeel mag zoals in ons land zijn gezakt, in aan tallen gaat er nog steeds een respectabele hoeveelheid ke vers over de toonbank". In Engeland ivera aezer dagen de 14 miljoenste aangeboden aan World Wildlife Fund. De Oostenrijkse Eva von Riiber- Staier, Miss Wereld 1970, of freerde het zilverkleurig wa gentje. Het wordt de hoofd prijs van een loterij. Het gaat erom te raden hoeveel deze beetle" zoals ze in Enge land worden genoemd precies kan rijden op een gallon benzine. Op het circuit van Zandvoort heeft de Europese intro ductie plaats gehad van een recente Amerikaanse vinding op het gebied van de verkeersveiligheid. Het is de Shur- Guide stuur-stabilisator, een vinding die gebaseerd is op de compenserende en stabiliserende werking van een krachtig veren- en hefboomsysteem, dat de voorwielen in het rechte spoor houdt, zelfs bij de meest extreme wegomstandig- heden en zelfs als er een voorband klapt bij een snelheid van 85 km/u. Ihard deze wagen ook bonkte over de balken, de bestuurder had geen moeite hem in spoor te houden. Het systeem wordt vooral op zwa re vrachtwagens en bussen toege past, maar kan ook op personenwa gens worden aangebracht. De Shur-Guide ontsproot enkele Jaren geleden aan het brein van de rdersplaats in de auto is srbeidersplaats. Van hier- £Dt de automobilist zijn srse instantie heeft daarom Jfgelopen Jaren ongeveer 's gedurende tien da- verschillende proefperso- st om na te gaan hoe de shouding achter het stuur, werking, de vermoeidheid inwerking der. diverse ratuur van deze arbeids- it op de bloemsomloop heb- ae in het onderzoek be- wagens hadden voor nor- ihaamsmaten een goedge- tetel. De voordelen daar- procent van de auto's tfand heeft gemiddeld tot koolmonoxyde in tgassen. Dat is geble- to gratis test, die Shell gepast op 85.000 auto's. EEG maatregel, die hier- 'oorbereid. per 1 okto- krachi, wordt zal een ttyde percentage van 'oogst toelaatbare wor ker dan veertig pro- de geteste wagens vol- 'deze norm. overgrote deel van de "afgestelde auto's 96 - kon door bijstelling Bfburateur het CO-per - ot de EEG-norm wor- gebracht. fen van alle auto's, die le rijden, zou volgens op deze manier het totage bij stationair tot de helft kunn"" kken. van gingen dikwijls echter weer verloren door bediening van slecht geplaatste pedalen of door een on doelmatig geplaatst stuurwiel (met een te geringe of te sterke hel lingsgraad). Het gevolg daarvan was sterker optredende vermoeid heid. Het onderzoek wees voorts uit dat bij 32 pet. van de personen wagens de binnenhoogte voor auto mobilisten met een lichaamsgrootte van meer dan 1.75 m. te gering is en bij een grote van 1.80 m. reeds problematisch wordt. In 't bijzonder doet zich voor gro tere mensen een verkleining van het gezichtsveld voor. Dit geldt trou wens ook voor personen van klein postuur. Dit was voor personen van 1.52 tot 1.60 m hoogte bij 32 pet. der wagens het geval. Grote en kleine personen verkeren dus in het nadeel en bij hen kon t.o.v. de normaal geproportioneerden dan ook een grotere vermoeidheid en een groter spiergebruik worden geconstateerd na een flinke rit. Al naar gelang van de zitpositie kon den bepaalde veranderingen van de bloedsomloop worden geconsta teerd. Het bleek uit dit onderzoek van de „Forschungsstelle für Verkehrs- medizin", dat een meer rechte, ge makkelijke zithouding gedurende de rit beter voor de bloedsomloop is dan een zitpositie waarbij de be stuurder met ver vooruit gestrekte armen en in bijna halfliggende houding het stuur omvat. Dat zal voor vele berijders van sportwagens, die de ligpositie bijna tot 't extreme verheerlijken en denken alleen zo gemakkelijk te kunnen rijden, on getwijfeld een verrassende con statering zijn. Ook trillingen en vi braties, die van het stuur en de bedieningspedalen uitgaan, hebben een negatieve invloed op de bloedsomloop. Het leek wel of Ge neral Motors een antivoord wilde ge ven op Ford, die zoals wij vorige keer schreven de Ne derlandse autopers kortgeleden naar Boekelo uitnodigde om wat rond te jak keren in de "sterke jongens" van dit merk. Want van G.M. in Rotterdam kwam een invitatie om op het circuit in Zandvoort eens te beproeven, wat men uit de vele paarde- krachten van de op gevoerde G.M-'s kan halen. We troffen het welDit brul lend gebeuren had plaats op een van die prettig warme dagendie we kort geleden hebben ge had. Wind was er natuurlijk, maar die is er altijd in Zand voort. Er stond een lange stoet auto's klaar. Maar voor we mochten instappen moesten we eerst zo'n warme helm op het hoofd duiven De veiligheidsmaat regelen op het cir cuit zijn terecht verscherpt. Zon der zo'n helm moch ten we niet de poort uitMaar goed ook, want alle goede voornemens ten spijtals je eenmaal zo'n machtig aan tal paardekrachten onder je beheer voelt kan je het toch niet laten ze even uit te probe ren. Trouwens, dat was ook de bedoe ling. Ze stonden er voor, die Rallye'sde GS-en en de GT's, en de verschillende conversions. Meest Opeis, met een en kele Chevrolet, Vauxhall en Ranger. De populairste uit de voorgereden se rie was natuurlijk de Rallye Kadett (zie foto), een be kende verschijning op de Europese au tosportevenemen ten. In april werd al de 100.000ste van dit model geproduceerd. De overige waren minder algemeen, zeker die met een Steinmetz of Jettev conversion. De in bouw van zo'n con version-set kost vol qens de verstrekt prijslijst in het gun stigste geval toch altijd nog meer dan 3VZ duizend gulden, maar voor een Com modore GS/E loopt dat op tot meer dan zes mille. Het pu bliek voor zo'n bui tenbeentje zal dan ook wel beperkt blijven. Maar het geeft wel iets bij zonders aan de au to, dat moet worden gezegd. Het lijkt ons zinloos hier een uit voerige beschrijving te geven van de verschillende moto ren, die op die dag over 't. circuit heb ben "gevlogen"De testritten waren te kort en bovendien kan men zo'n jacht op het circuit moei lijk als representa tief voor het gedrag in het dagelijkse verkeer beschouwen. Maar vast staat voor ons wel, dat General Motors voor de echte autolief hebbers een ruime keus ter beschik king heeft, waarin ven mits ge deund door een ste- ige portemonnee aar hartelust kan asduinen. I Amerikaanse ingenieur Lester Wors- ham- Het kan in luttele uren tijds op vooras en ankerplaten van de voor wielen worden gemonteerd. Bij het optreden van plotselinge krachten op het stuur, zoals in het geval van een klapband, maar ook bij het stoten op een obstakel als een berm of stoeprand, dan worden deze krachten onmiddellijk door de compenserende werking van de druk- en trekveren geneutraliseerd. De Shur-Guide absorbeert zowel de laterale als zijwaartse krachten zonder tussenkomst van de bestuur der, die alleen een opwaartse schok bespeurt, maar geen paniek-reacties behoeft te verrichten om de wielen weer in het rechte spoor te verkrij gen. Bij zwaar transportmateriaal schie ten de menselijke krachten trouwens dikwijls te kort om zelf stuurcorrec- ties uit te voeren in geval van een springende band of wanneer het stuur I door andere omstandigheden uit de hand wordt geslagen. I Door zijn constante uitbalanceren- de werking voorkomt Shur-Guide ook „shimmy" en slingeren, neigin- i gen die zelfs bij goed uitgelijnde voertuigen voorkomen, vooral bij zware voertuigen Door de automatische stabilisatie werking van het systeem op de voor trein zou voorts de bandenslijtage I met 30 pet. worden gereduceerd en de vermoeidheid van de bestuurder, vooral op lange afstanden drastisch I minderen. Bij de demonstraties op Zandvoort met behulp van patronen werden tal van klapbanden veroorzaakt en werd met een bestelwagen bij een snelheid van 80 km /u met één der voorwielen over een reeks boomstam men gestuurd— bleek dat de bestuur ders, zelfs met één hand, de wielen onder deze anders dikwijls fataal wordende omstandigheden gemakke lijk in het rechte spoor konden hou den. Het is geen goedkoop accessoire, afhankelijk van de wagen van 700 tot 1500 gulden. Maar we kunnen ons voorstellen, dat mensen, die vaak langdurig op de weg zitten graag zo'n investering voor hun veiligheid maken. Importeur van dit systeem is de N.V. Automobielmaatschappij „Wit- tebrug" in Den Haag. Felicitas N.V. in Leiderdorp heeft een nieuw initiatief ontplooid. De hostesses van deze onderneming, die bruidjes en aanstaande moeders gaan gelukwensen zijn bekende ver schijningen. Nu gaat Felicitas zich ook op een derde doelgroep richten, namelijk de aanstaande automobi listen. Volgens een ingesteld onder zoek een groep, die duidelijk behoef te heeft aan voorlichting en infor matie. Vorig jaar oktober werd een speciale afdeling van Felicitas met de uitwerking van het principebesluit om die personen te benaderen belast. Men heeft de medewerking van enkele organisaties en maatschap pijen gekregen. Onder de naam „Auto-wegwijs" zal de aanstaande automobilist een pakket krijgen aan geboden, waarin men blijkens het toegezonden exemplaar kan vin den: een doosje tissues, een auto dagboek, een magisch accu-oog, een pakje druivensuiker een doosje luci fers. enkele au de Colognedoekjes een monster autoschoonmaakmiddel, een etui voor autopapieren, een par- keerschijf, wat stukjes kauwgum, een weekblad en een exemplaar van het ANWB - ti j dschrif t „De Water kampioen". Wat dat laatste nu in een pakket voor automobilisten moet doen is ons niet precies duidelijk ge worden. maar misschien heeft de ANWB het verkeerd begrepen. Het grote probleem van Felicitas was echter hoe die aanstaande auto mobilisten te vinden. Men heeft con tact gezocht met de Commissie Over leg van Auto-rijscholen en met de heer De Jong van deze organisatie een „strenge selectie van belangrijke (grote) autorijscholen)., toegepast. De instructeurs van deze autorij scholen zullen de kandidaten het pakket overhandigen als zij hebben gehoord, dat zij het rij-examen met succes hebben doorstaan. In het komende Jaar hoopt Felicitas zo'n 50.000 pas geslaagden binnen de lijn Haarlem— Amsterdam— Amersfoort Gorkum DordrechtRotter dam— Hoek van Holland met het pakket te verrassen. In de toekomst hoopt men dat aantal sterk te ver groten. Tot nu toe heeft Felicitas steeds met eigen hostesses gewerkt en der halve het werk in eigen hand gehou den. Men heeft het nu moeten dele geren aan de instructeurs van „streng geselecteerde rijscholen". Gezien echter de enorme verdeeldheid in het wereldje van de rij-instructie zou een en ander wel eens niet zonder ha ken en ogen kunnen verlopen. Aerochem N.V. in Apeldoorn, be horende tot de AKZO-groep, heeft als importeur van Turtle Wax vier nieuwe produkten op de Nederland se markt gebracht. De Amerikaanse Turtle Inc. eist het recht op de eni ge fabrikant van auto-onderhouds middelen te zijn, die geen poetsmid delen voor huishoudelijk gebruik le ert, maar de samenstelling van zijn irodukten louter en alleen op de auto stemt. Ons inziens is het belangrijkste an het nieuwe kwartet wel de vloei bare autowas „Super Turtle Wax". De fabriek zegt, dat deze was het lak beschermt tegen tenminste der tig wasbeurten en zij rekent ons dan voor. dat men zelfs bij wekelijkse wasbeurten de auto maar tweemaal per Jaar in de was behoeft te zet ten. Maar dat vinden we niet het belangrijkste, er zijn meer goede wassen aan de markt. Deze nieuwe stof kan echter ook in de felle zon worden gebruikt. Bovendien behoeft men de in de was gezette delen niet meteen uit te poetsen. Men kan de wagen rustig uren later glanzend wrijven. Verder komt Aerochem met een nieuwe cleaner dus om een goed vuile auto weer schoon te krijgen, maar dan natuurlijk in de was een z.g. rust eater, die roest ver wijdert van alles wat kan roesten zon- der schuren, slijpen en stof. Met een kwast opbrengen, tien tot vijftien mi nuten wachten en dan afspoelen met water. Bij hardnekkige roest nog een keer herhalen. Metaal wordt niet aangetast. Tenslotte is ook nieuw voor Nederland de in het buitenland al bekende autocleaner Rubbing Com pound van Turtle Wax voor het op knappen van verweerd lak en het harmoniëren van oude en nieuwe lak b.v. na gedeeltelijk spuiten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17