Niet parkeren in centrum an stad" TiHEX )mstandigheden studenten zwaarder dan van anderen HORLOGES PIERROT BALLY „STEENKAMP ZAL NIET SLAGEN DAF-DAG TUDENTENARTS A. KRUMPERMAN Buschauffeur: snel en gratis openbaar stadsvervoer SCHOOLKORF- BALTOERNOOI Mr. J. Vessel nu hoogleraar t0 Egas in Leiden: DAF - centrum Leiden PvdA-fractie doet verslag ATTENTIE jlJDAG 21 MEI 1971 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 3 11 ADVERlENilE £IDEN Door louter toeval is de Leidse buschauffeur B. ioonstra (op foto Holvast) uit de' Agaatlaan in het nieuwe skwartier de eerste, die in de krant reageert op de plannen mi «en groot deel van de Leidse city om te zetten in een wan- I ebied. Hij wilde eens over het Leidse (binnenstads)ver- praten en kon nu meteen inhaken op het gegeven van het ëjiomstige promenadegebied. mffeur Boonstra werkzaam op de stadslijnen en dus elke geconfronteerd met het Leidse verkeer is geen Leidenaar van ine, maar erg in de stad geïnteresseerd. En als Fries neemt hij blad voor de jno7id. Dat blijkt uit ingezonden stukken, dat blijkt vit brieven aan wethouder en verkeerscommissie Het doet hem riet, dat aan zijn opmerkingen vaak geen aandacht w&rdt be- I. „Er moet eerst een ongeluk gebeuren voordat maatregelen \en getroffen. Maar als ik of iemand anders, die dagelijks in het ter zit, iets signaleren, is er toch reden genoeg om erov in te i", zegt hij. y plannen om van het hart van eb wandelgebied te maken on tblijft de heer Boonstra volko- Hij heeft er evenwel bezwaar dat gezocht wordt naar par- logelijkheden. In het centrum niet worden geparkeerd naar idee. "Er moeten routes open- in, zodat iedereen het hart van ad kan bereiken, maar auto's en er niet worden gestald". dan? De stadsbuschauffeur een alternatief plan, dat waard over na te denken. "Er moet echt stedelijk openbaar vervoer Door Hans Melkert komen. Niet, zoals nu, enkele stads lijnen en verder bussen, die van plaats tot plaats gaan en Leiden on derweg "meenemen". Een echt bus- lijnennet voor de agglomeratie met het accent op het centrum van Lei den". Hij is ervan overtuigd, dat inwo- LEIDEN Morgen is op het sportpark „Roomburg" het jaarlijk se schoolkorfbaltoernooi. De organi satoren hebben met de traditie ge broken, dat deze wedstrijden op za terdag vóór Pinksteren plaatsvinden. Hoewel de deelname van scholen buiten Leiden steeds groter wordt, vertoont het aantal deelne mende twaalftallen ook dit jaar een terugval. Er zijn er 89. De hoofdaf deling bij het voortgezet onderwijs herbergt 5 scholen, waarbij naast titelverdediger Chr. Pedagogische Academie teams van de Visser 't Hooft-scholengemeenschap, Pr. Wil lem Alexander Mavo, de Thorbecke Mafo en de Rembrandt-scholenge- meenschap zullen strijden om de LD wisselbeker. LEIDEN Met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aan vaarden is mr. J. Wessels benoemd tot gewoon hoogleraar in de afde ling der algemene wetenschappen en in de afdeling der bouwkunde aan de TH Delft. Hij zal onderwijs gaan geven in het bestuursrecht en de bestuurskunde. De heer Wessel is thans gewoon lector aan de RU Lei den, uit welke functie hem per ge lijke datum ontslag is verleend'. ners van Leiderdorp en Oegstgeest best bereid zijn hun auto thuis te la ten als er voldoende bussen rijden naar het centrum. En als die bussen snel kunnen rijden. Dat betekent z.i. dat de bus voorrang moet krijgen en over eigen banen beschikken. Daar bij denkt hij terug aan de tijd. dat hij zelf op de tram stond. "Niet in de stad, want toen ik kwam. werd de tram net vervangen, maar wel op interlokale lijnen", licht hij toe. Openbaar vervoer heeft naar het oordeel van de heer Boonstra grote waarde als het snel kan zijn. Het verkopen, knippen en afstempelen van kaartjes moet tot het verleden gaan behoren. Dat scheelt één-derde van de rijtijd. Maak het openbaar vervoer gratis, propageert hij. Daar zit wel een "maar" aan: het geld. Ook daarvoor heeft hij een oplossing. "Sla alle gezinshoofden in Leiden en de buurtgemeenten aan voof bijv. f 100 per jaar en laat de bussen rij den zonder ervoor te betalen". Als vakman op de weg ziet hij het verkeer steeds meer vastlopen. "Men verdient langzamerhand zoveel, dat iedereen in een auto kan rijden. Rijscholen doen goede zaken. Maar ADVERTENTIE 1 JAAR VOLLEDIGE GARANTIE Horloger - Juwelier MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 er komen te veel en vooral te veel slechte chauffeurs op de weg. Mijn collega's en ik zijn ervan overtuigd, dat we elke dag zeker twee auto's "in puin" kunnen rijden". Knelpunten zijn talrijk in Leiden, ook op de busroutes. De heer Boon stra vindt het ergst de traverse PrinsessekadeKort Rapenburg. Hij vraagt zich af waarom hier nog steeds het tweerichtingenverkeer is gehandhaafd. Snel schetst hij 'n op lossing om hier éénrichtingsverkeer in te voeren, waardoor de situatie veel zou verbeteren. Tegen de situatie op het Stations plein heeft hij bezwaren. "De rege ling met verkeerslichten is prachtig, maar op sommige punten wordt er de hand niet aan gehouden. In de om geving van treinen en bussen altijd gehaaste mensen negeren het rode licht en steken over, wat gevaarlijk j is. De voetgangers hebben te weinig groen. Verder maakt doorgaand ver keer om de verkeerslichten te om zeilen gebruik van de rijbaan vlak langs het station. Hier stoppen bus sen en kunnen auto's stoppen om passagiers in en uit te laten. Het is levensgevaarlijk, dat bromfietsen en automobilisten hier tussendoor zei len". Nog iets op het Stationsplein, dat hem ergert. Overal smijt men fiet sen neer, omdat de klemmen altijd vol staan. "Wat wil je? Fietsen blijven daar staan tot er een verroest karkas over is. Dat zijn veelal ge stolen karretjes, die zijn meegeno men om de trein te halen. Waarom worden die na enkele dagen niet weggehaald? Met een merksysteem moet dat mogelijk zijn". Terugkomend op het parkeren in het centrum zegt de heer Boonstra tegenstander te zijn van het bouwen van parkeergarages -in de city. "Het zijn ontsierende dingen in een histo rische stad. Zet maar garages aan I de rand van de stad of richt parkeer terreinen in één is er al: het par keerterrein van de Groenoordhal en laat vandaar snelle bussen naar het hart van de stad rijden. Wie rus tig wil winkelen en wie wil dat niet moet er iets voor over heb ben". ADVERTENTIE PROEFNEMING KOOPAVOND Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter open bare kennis, dat voor de duur van 3 maanden op de Secre tarie, kamer 125, ter lezing voor een ieder is neergelegd het door de Raad der gemeente in zijn vergadering van 17 mei 1971 vastgestelde besluit in zake een proefneming met een wekelijkse koopavond in een gedeelte van de binnenstad. Dit besluit houdt in, dat van 1 juni 1971 tot en met 31 aug. 1972, voor de winkels gevestigd in de Haarlemmerstraat, de Breestraat en de daartussen gelegen verbindingsstraten be grensd door en inbegrepen ter ene zijde het Kort Rapenburg/ Prinsessekade en ter andere zijde het Gangetje, de Nieuwe Rijn, tussen Karnemelksburg en Hoogstraat, de Hoogstraat de Oude Rijn «noordzijde) en het Havenplein het in artikel 2, onder c, der Winkelsluitings wet 1951 vervatte verbod om op werkdagen na 18.00 uur, een winkel voor het publiek ge opend te hebben niet geldt op donderdag tot 21.00 uur, tenzij deze dag samenvalt met een nationale feestdag. Het vorenstaande is niet van toepassing op de bakkerswin kels, de slagerswinkels en de groente-, aardappelen- en fruitwinkels. Schoenen k&t kenmerk. Man. kwa.Cite.ii. van Dalen Doivlcersiceet 2/ /.eccteix- LEIDEN Volgens PvdA-tweede- kamerlid C. Egas zal informateur Steenkamp niet slagen. De heer Egas voorziet een tijdelijk kabinet en over een Jaar nieuwe verkiezin gen. Hij zei dit op een woensdag ge houden PvdA-bijeenkomst voor ge pensioneerden en bejaarden. Volgens de heer Egas zal een tij delijk kabinet een Jaar nodig hebben ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij ons Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 Rijksmuseum voor de Geschiedenis van de Natuurwetenschappen bestaat veertig jaar LEIDEN Het Rijksmuseum I voor de Geschiedenis der Natuur - j wetenschappen in Leiden bestaat 40 jaar. De collectie is in de loop der jaren sterk uitgebreid. Het jubi leum zal worden gevoerd met een receptie op 4 Juni. Op initiatief van dr. A. C. Crom- melin werd het museum gesticht. Drie Jaar later werd het voor het publiek open gesteld. Toen bestpnd de collectie voornamelijk uit oude verzamelingen van enkele Leidse la boratoria. Begonnen met de afdelin gen natuurkunde, sterrekunde en landmeetkunde volgde uitbreiding met de afdelingen scheikunde en farmacie. Van belang zijn ook de verzamelingen microscopen en de Christiaan Huygensverzameling. Tot de belangrijkste aanwinsten van de afgelopen jaren behoren on der andere: een schilderij uit 1715 met een voorstelling van Jan en Petrus Musschenbroek, een portret van de 30-jarige Herman Boerhaave, een kunstnier, die ontworpen is door r. W. J. Kolff, een toestel voor fysio-therapie van de Zweedse arts G. Zander, een tweeëneenhalve me ter hoge magneet en maangruis, dat door Amerikaanse astronauten werd meegebracht. LEIDEN Voor het eerst na de verkiezingen gaat de PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad verslag uit brengen. Dit wordt gedaan in een dinsdagavond in het Vijf Hovenhuis te houden vergadering, waarin het bestuur een aantal indringende vra gen zal stellen over de samenwer king in het PAK. Ook de PAK-part- ners zijn uitgenodigd. De bijeen komst is voor ieder toegankelijk. I "om de rommel van het kabinet-De Jong op te ruimen". Of het van rechtse dan wel van linkse signatuur zal zijn, kon hij niet zeggen, maar de manier van opruimen zal daar wel van afhangen. Een rechts kabinet zal het uitsluitend in bezuinigingen zoeken. Links zal de steun van d» vakbeweging zoeken en zo mogelijt de uitgaven verlagen (waarbij eeff defensie gedacht wordt). Pas na een jaar opruimen zal men kunnen be ginnen de verkiezingsprogr*mma's uit te voeren. De heer Egas beschouwde de Jo«*- ge Drees als een "ouderwets eco noom" met a-culturele opvattingen. Op een vraag naar de opvattingen van de progressieve drie over na tionalisatie van de grond antwoordde hij overeenstemming te verwachte» onder een aantal voorwaarden: d»» centralisatie van de grond er) eeft sympatiekere naam dan nationalisa tie. Het kamerlid zei er niet voor te voelen 65plussers te isoleren als groep het gaat tenslotte om 1,5 miljoen mensen met een leeftijdsvariatie van 35 jaar, die bovendien lang niet al lemaal hulpbehoevend zijn. Na een vraag daarover wees hij er ook op, dat vervoersreducties voor bejaarden geen liefdadigheid zijn, en ook niet moeten zijn, maar voor beide partijen financiëel voordeel betekenen. Treinen en bussen, die toch wel rijden, zijn er voller door; de 65-plussers krijgen er extra ver- voersmogelijkheid door en Juist zij hebben veel vrije tijd en daarom veel persoonlijke behoefte aan ver voer. Hij was voorstander van de in Leiden door PAK en DS '70 gedane suggestie in het stadsvervoer een dergelijke reductie buiten de spits uren te verlenen. De heer Egas bleek een voorstander van een glijdende pensioenleeftijd. Bovendien zou een stelsel met part time arbeid op deze leeftijd de over gang van werk naar vrije tijd ver gemakkelijken. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U by ons voor de deur. Of op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen, briljaont. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d WATER Haarlemmerstraat 181 r De Universitaire Ge heids Zorg (UGZ) in Leiden gewoon functioneren' zoals ze al deed. Dit ondanks een aan- esprekken die met de Interim aissie Universitaire Sociale aeningen (ICUS) gevoerd zijn. overleg was gebaseerd op een voorstellen van de inmiddels Wen studentenvakbond de NSR. was van mening dat studen- oiet anders zijn dan andere en zij ook naar een gewone ïis moeten gaan met hun pro- Voordeel hiervan zou zijn he studenten daardoor meer bij toatschappij betrokken zouden 7 aldus de NSR. Men dacht ljj aan de vaak gepropageerde nog zelden verwezenlijkte wijk- 8 waar artsendiensten in één lw zouden zijn ondergebracht. Ws de NSR zou de UGZ zich vooral moeten bezighouden met 'oventieve zorg (het voorkomen öekten. "sLudo van Mierlo 2ljn algemeenheid is dat alle- wel waar", meent dokter A. ®perman, een van' de twee art sen van de UGZ. „Het percentage dat bij de huisartsen komt is echter niet zo groot zodat de huisartsen soms niet die routine met studenten hebben, die wij nu menen te hebben. Daarby komt dan nog dat de pre ventieve zorg lastig alleen uitge oefend kan worden. Het is moeilijk te weten wat er om gaat als we niet een grote hoeveelheid studenten re gelmatig zien". Eerst naar huisarts Volgens dokter Krumperman zou het prettig zyn als de studenten met hun kwalen eerst naar de huisarts gingen. Die zou. dan als een geval te ingewikkeld is (in die zin dat er te veel specialisten voor die student nodig zijn) de patiënt kunnen door sturen naar een studentenarts. Deze zou dan als een soort bedrijfarts de student verder moeten behandelen of moeten zorgen voor een goede team-behandeling. Dat is echter niet zo gemakkelijk te realiseren. Dokter Krumperman: „Heel vaak is het moeilijk te onderkennen waarom iemand komt. Soms laat iemand zich voor een steenpuist behandelen en als hij dan weggaat zegt hijo. ja, dat is waar ook, ik kan 's avonds zo moeilijk studeren etc. Dan komt de werkelijke reden van het bezoek eruit. Die steenpuist zou tenslotte ook wel vanzelf over gegaan zijn". Dat de studenten juist een eigen arts hebben vindt dokter Krumper man billijk. „Juist de geestelijke ge zondheidszorg van de studenten is belangrijk door de specifieke situatie waarin zij verkeren. Een huisarts zou de studenten ook kunnen helpen, maar hij heeft minder routine en be slist minder tijd daarvoor. De pro blemen van de studenten zijn spe cifiek voor hen; ze hebben studie problemen, problemen met familie of vrienden, met het verkrijgen van een beurs. Allemaal sociale en psy chologische problemen waarvoor de huisarts moeilijk tijd kan vrijmaken. De studenten hebben door de UGZ een privilege boven andere groepen, dat is waar, maar hun omstandig heden zijn aanmerkelijk zwaarder dan van andere gorepen. Op sociaal en psychologisch terrein staan zij bloot aan grotere spanningen dan andere mensen in het normale leven. Daarbij zijn in de leeftijd van begin twintig, waarin iedereen kwetsbaar en labiel is". „Het is dan ook met tegenzin dat wij ons spreekuur hebben afgeschaft om meer preventief werk te gaan doen zoals het eerstejaars-onderzoek, voorlichting over sex, drugs, voeding, etc., vaccinatie voor buitenlands ver blijf en het zien van een aantal pro blematische patiënten. Verder wer ken wij nu volgens afspraak. Voor eenvoudige problemen verwijzen wij de studenten nu zoveel mogelijk naar dertig huisartsen in Leiden en on middellijke omgeving". Alle studenten afstoten naar de huisartsen is volgens dokter Krum perman een technische onmogelijk heid. „De UGZ heeft jaarlijks onge veer 5000 consulten. Naar schatting zien de huisartsen een kleine dui zend studenten per jaar. Zo lang het nog door kan gaan op deze manier schaffen wij de behandeling van stu denten niet af. Alleen het spreekuur met vaak veertig tot vijftig studen ten per dag werd soms wel wat veel. Dat loopt nu dus volgens afspraak". Dat betekent niet dat de studenten voldoende hebben aan de UGZ. Ver wijzing naar de specialist (en) blijft altijd tot de mogelijkheden behoren en die specialisten moeten worden betaald. Het is dan ook zaak volgens dokter Krumperman dat de studen ten zorgen voor een goede verzeke ring, hetzy via de ouders, hetzij middels de Stichting Studenten Ge zondheidszorg (SSGZ). Omdat de studentenartsen geen huisbezoeken afleggen dienen de studenten ook ("niet als ze ziek worden, maar met een als ze in Leiden komen") een huisarts te zoeken. Het blijft mo gelijk daarnaast gebruik te maken van de artsen van de UGZ (die de universiteit zonder de salarissen van henzelf, de 2 assistentes, secreta resse en de psychiater-voor-halve- dagen ongeveer anderhalve ton per jaar kosten i. Studenten bij het hoger beroeps-onderwijs zyn uitgesloten van de diensten van de UGZ, maar dat betekent dat iemand die zich toch meldt wordt doorgestuurd. Dokter Krumperman is juist terug van een congres in Californië, waar hij als waarnemer kennis kon nemen van de ervaringen van Amerikaanse studenten-artsen. Zijn conclusie: „In Amerika is het werk makkelijker voor de studenten-artsen, omdat je daar alle studenten onder je hebt. G Je hebt dan een goed overzicht. Ook voor medicijnen kun je daar bij de studenten-gezondheidszorg terecht en vaak ook is er een eigen zieken huis en een eigen tandarts by de campus. Hier wil men dat niet heb- ben. Je isoleert de studenten daar mee de studenten van de maatschap- py, zegt men. Ik weet niet of dat waar is. Er wordt in Amerika beter voor de studenten gezorgd, maar ze i zitten dan ook in een strakker keurs- J ïyf. Je hebt daar niet voor niets al die protesten. Hier kunnen de stu- «ami&m denten veel meer hun eigen gang eruit vallen Zo'n dertig tot veertig i Dokter A. Krumperman gaan. Dat heetf ook wel ztln nadelen, procent bijvoorbeeld maakt hier Je kunt hier sneller achter ra- Je kunt hier aneller achter raken en nooit de studie al". I ken 0/ er uit vallen

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3