oirkse regering laat ich niet intimideren Duitsers krap in de pasmunt Verzamel echte schelpen. Tank bij Shell. uit atcaan Mafia-lid verdacht van moord- Scaglione Oosterse Joden in Jeruzalem leveren slag met de politie In Egypte gaat pers tekeer tegen Sadats afgezette vijanden lassa-arrestaties ondanks dreigement Huiszoekingen Arrestatie van een bisschop in Peru leidt tot ontslag minister Azcarate TIENDUIZEND GEVANGENEN OP CEYLON West-Duitsland heeft werk voor Engelse werklozen BONN OVER VERMINDERING VAN TROEPEN fteNSOAÜ 19 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD <v. PAGINA S ISTANBOEL (Reuter, AP) De Turkse regering heeft het dreigement van de stedelijke terroristen aan haar laars gelapt, dat de door hen ontvoerde Israëlische consul-generaal Ephraim Elrom zou worden terechtgesteld tenzij "alle revolutionairen" uit de gevangenissen zouden worden ontslagen. Het regerings- antwoord kwam in tweeërlei vorm: de politie arresteerde gisteren een zekere Ayhan Yalin op verdenking een van de ontvoerders van de Israëliër te zijn; in heel Turkije werden gisteren 170 personen gearresteerd, merendeels leden van verboden linkse groeperingen. Vice- premier Kocas deelde de Senaat mee, dat sommigen zullen worden overgedragen aan de militaire bevelhebbers uit hoofde van de staat van beleg, anderen aan plaatselijke veiligheidsautoriteiten. staat is. Ik herhaal, dat wij niet voornemens zijn te onderhandelen met een stelletje avonturiers". Overal in Istanboel loeiden de po litiesirenes terwijl militairen en po litie voortgingen met huiszoekingen in de hoop de ontvoerders en hun gijzelaar te vinden. Bussen werden aangehouden en in sommige buiten wijken werden de huizen een voor een doorzocht. Dit gebeurt speciaal in de luxe voorsteden van deze stad van drie miljoen mensen. Vorige slachtoffers van ontvoeringen heb ben nl. gemeld dat zij zijn vastge houden in luxe-appartementen in de voorsteden. In Ankara is het kabinet in spe ciale zitting bijeengekomen. Volgens een officiële bekendmaking hebben de ministers overwogen een wetsont werp samen te stellen „ter verande ring van artikelen in het Wetboek van Strafrecht over straffen op be perkingen van de persoonlijke vrij heid". Men leidt hieruit af dat er een wet in de maak is die de dood straf stelt op ontvoering. Dè jacht op de ontvoerders van de diplomaat Elrom duurt intussen onverminderd voort. In de Senaat verklaarde vice-premier Kocas: „Wij zullen laten zien, dat er een Turkse Spanse leider generaal is eei verwoed visser, die ials dejoto laat zien, door 'tse regnbui niet van zijn hen(jspofrt laat afhou- hanco bevindt zich voor ijd in H noorden van zijn Astilë. CAANSAD (AP) De of- I toordvrder van het Vati- beeft gteren bevestigd dat j Jen va de Vaticaanse com- j voor rht en vrede ontslag j n igenotm. lijn p2r Mare Reuver, die commsë de contacten met ondéield, mej. Caroline die rporten over sociale opilde en de Franse Pierre ljChapelle, secretaris commiie. De eerste twee 'Nederlid afkomstig. Predeo Allesandrini, de oerder n het Vaticaan: „Ik t zij vcrokken zijn .maar ik 8 niet e en waarom", ommis' werd in 1967 door Jul us gesteld om de socia- itvaardieid in de wereld te bevorren. Het drietal zou ssteld jn over de beperkin- hetaticaanse staatssecre- aanH werk van de com- heefpgelegd. LIMA <EFE) Minder dan een week nadat htf opdracht gaf tot de arresatie van een r.k. bisschop is de Peruaanse minister van Binnenlandse Zaken, Azcarate gisteren naar huis gestuurd. Hij wordt opgevolgd door het voormalige hoofd van de leger- inlichtingendienst, generaal Pedro Richter Prada. In een officiële bekendmaking werd geen reden voor het ontslag genoemd maar algemeen wordt aangenomen, dat Artola met de uitvaardiging van dit arrestatiebevel de regering in ver legenheid heeft gebracht en nu niet meer gehandhaafd kan worden, hoe wel hü gold als een van de sterke mannen van het militaire bewind in Peru. Twaalf uur na de arrestatie werd de bisschop Luis Bambaren na de persoonlijke tussenkomst van pre sident Juan Velasco Alvarado, met de verontschuldigingen van minister Ar tola, in vrijheid gesteld. Artola had de bisschop een "agitator in toog" genoemd omdat hij blijk gegeven had van solidariteit met de armen van Lima door het opdragen van een mis op grond, die dbor tienduizenden krotbewoners was bezet. Toen de po litie tussenbeide kwam werd tenmin ste één persoon gedood en velen ge wond. ROME (GPD) Salvatore Fer- rante, een 29-jarig lid van de Mafia, die werd aangehouden toen hij op de avond van 5 mei, de dag waarop Pietro Scaglione, hoofdprocureur van de republiek voor de provincie Palermo, tezamen met zijn chauf feur en lijfwacht werd neergescho ten. is thans openlijk in staat van beschuldiging gesteld. Ferrante werd aangehouden toen hij aan boord wil de gaan van een passagiersschip dat uit Palermo vertrok naar Genua. Hij kon worden aangehouden omdat hij zich niet in Palermo mocht ophou den. maar onder politietoezicht stond in het plaatsje Nicolini bij Turijn. Hij werd verder in het bezit gevon den van een revolver waarmee één of meer schoten waren gelost. Het is tot nu toe niet helemaal ze ker of de projectielen die Scaglione en diens chauffeur dodelijk hebben getroffen, afkomstig zijn uit die re volver. Maar het alibi van Ferran te klopt op vele punten niet. Ook zijn verhaal dat hij de revolver enkele uren tevoren zou hebben gevonden, klinkt weinig overtuigend. Sedert en kele dagen bevindt zich in Palermo de commissie van onderzoek naar de Mafia onder leiding van de procu reur der republiek voor de provin cie Genua dr. Coco. Deze heeft nu aan de rechter van instructie in Pa lermo opdracht gegeven een aan klacht tegen Ferrante in te dienen, wegens dubbele moord, gepleegd in samenwerking met andere onbekende personen op dr. Scaglione en de chauffeur Lo Russo en verder we gens het vormen van een groep met misdadige doeleinden en wegens het ongeoorloofd in het bezit zijn van vuurwapenen. JERUZALEM (AFP) Vijfenzes- echter in actie toen de betogers tig "Zwarte Panters", onder wie ze ven meisjes, zijn gisteren in Jeruza lem gearresteerd na incidenten op het Zionplein. Daar hadden zich eer der circa honderd "Zwarte Panters" (jonge Joodse radicalen uit de Oos terse gemeenschappen) verzameld voor een betoging met toestemming van de autoriteiten. De politie kwam CAIRO (Reuter, AP) De Egyp tische pers heeft gisteren de door president Sadat ondernomen zuive ring van het politieke apparaat toe gejuicht en een ongekend felle cam pagne ontketend tegen de afgezette ministers en functionarissen. „Mon sters" en „vampiers" waren slecht» twee van de termen waarmee zij werden betiteld. Het populaire blad Al Achba schreef dat iedereen die een plaats zocht in het „vampierrijk der duis ternis" erop ingesteld moest zijn „te liegen en te bedriegen, vrienden en verwanten te bespioneren en zijn hart in steen te veranderen". Ieder die zyn stem verhief om correctie van de revolutie te bepleiten, of „kri tiek durfde leveren op deze kleine caesars, zou voor de leeuwen worden geworpen - of in de donkerste ker ker, beschuldigd van samenzwering tegen het socialisme en de revolu tie". Het blad Gomhoeria betuigde volle instemming met Sadats dreige ment, „gehakt te maken" van alle verdere samenzweerders tegen de re gering. Naar verluidt is de afluister-afde- ling van het ministerie van Binnen landse Zaken nu gesloten. Volgens sommige berichten zijn in het ver leden ongeveer 11.000 telefoonlijnen afgetapt. President Sadat heeft ge zegd dat hij van de bandjes een groot vreugdevuur zal aanrichten Het jongste slachtoffer van de zui vering is het hoofd van de Arabische Socialistische Unie in Cairo, AbaeJ Megoeid Farid. Hij wordt beschul digd van verspreiding van valse ge ruchten en opruiende propaganda Megoeid was een naaste medewerker van de ontslagen vice-president Alj Sabry en andere ex-ministers die nu onder arrest staan De president heeft nieuwe gouverneurs aangesteld in Alexandrië en drie andere pro vincies. Hij gaat een rondreis door zijn land maken die waarschijnlijk zondag in Alexandrië begint. De leiders van de samenzwering die ten doel had president Sadat af te zetten, zyn intussen naar de ge vangenis overgebracht en zullen wel licht spoedig in een openbaar pro ces worden berecht. Onder de gevan gen gezette samenzweerders bevind1 zich ook de vroegere Egyptische vice- president Aly Sabry. naar haar zeggen alle toegangswe gen versperden waardoor verkeersop stoppingen ontstonden. De "Zwarte Panters" bekogelden de politie met stenen en flessen. Volgens de beto gers is de politie bruut opgetreden en sloegen de agenten in het wilde weg op demonstranten en voorbij- gers in. De betogers hebben zich echter allerminst onbetuigd gelaten: tien politiemannen zijn gewond, van twee van hen werd de toestand ern stig genoemd. Op het Zionplein en omgeving werd aanzienlijke schade aangericht. Deze zou in de honderd duizenden guldens lopen. Aan 't ein de van de avond was de toestand in de stad nog gespannen. Gisteravond werd een benzinebom naar een bus station gegooid. Twee jonge mensen werden daarbij gewond. De politie verdenkt leden van de "Zwarte Pan ters" van de aanslag. COLOMBO (Reuter) Ceylonese regeringstroepen hebben sinds het uitbreken van de opstand op het eiland, vorige maand, ongeveer 8.500 verdachten gevangen genomen. Ver wacht wordt dat dit aantal eind deze week tot 10.000 zal zijn gestegen, zo werd gisteren uit welingelichte krin gen vernomen. De verdachten zijn ondergebracht in acht kampen, waarvan er twee zijn ingericht aan de boeddhistische universiteiten van Voedsjodaja en Vidjalankara aan de rand van de hoofdstad Colombo. Een regeringswoordvoerder heeft meege deeld dat de „terroristische activiteit" van de „guevaristen" zich nu be perkt tot enkele gebieden in de noordelijke centrale provinice en de zuidelijke provincie. De Israëlische politie trad gisteren in Jeruzalem krachtig op tegen Oosterse Joden ("Zwarte Panters"), die uiting gaven aan hun ontevredenheid en gevoelens van achteruitzetting. LONDEN (Reuter) West-Duits land heeft werk voor een gedeelte van de 815.000 Britse werklozen. Dit werd gisteravond in Londen meegedeeld na besprekingen tussen Britse en Westduitse functionarissen op het gebied van de werkgelegen heid. De bondsrepubliek kan zeker nog 200.000 arbeiders gebruiken. Een groot gedeelte van hen moet ge schoold zijn. Er is werk in de ma chine- en scheepsbouw, de metaal nijverheid en de bouwnijverheid. Er werken in West-Duitsland al 15.000 Britse gastarbeiders. BONN (AP) De Westduitse mi nister van Defensie H. Schmidt heeft gisteren gezegd, dat Oost-West-on- derhandelingen over vermindering van de troepensterkte aan beide kan ten van het ijzeren gordijn in 1972 of 1973 mogelijk zullen worden. Hij zei dat het Sowjetrussiche voorstel om de troepensterkte te verminde ren op de agenda zal staan van de NAVO-mlnisters van Defensie welke de volgende maand in Lissabon ge houden wordt. „Een groot nieuw (NAVO) initiatief is niet nodig", zo zei de minister in een interview voor de Westduitse radio. „Dit initiatief werd reeds een Jaar geleden geno men". Als voorwaarde voor bespre kingen over vermindering van de troepensterkte stelde hij een rege ling van de kwestie-Berlijn. BONN Naast hun grote zorgen over 't grote geld hebben de West- Duitsers al enige tijd hun proble men met het kleine. Er is te wei nig kleingeld. Dat de centrale Bundesbank vorig jaar de capa citeit van de vier munt-persen in de Bondsrepubliek zover heeft ver- j groot, dat meer dan een miljard j nieuwe munten per Jaar kan wor- den geproduceerd, heeft dit pro- bleem niet opgelost. De kleingeldnood is veroorzaakt i door de explosieve ontwikkeling van automaten (van sigaretten tot nylonkousen), van telefooncel len, parkeermeters, automatische munt-terugbetalers in winkels, enz. Voor de hand ligt dat vooral het tekort aan Groschen (dubbel- ADVERTENTIE Gratis echte schelpen uit de wereldzeeën Nooit eerder kon u zo gemakkelijk een bijzondere verzameling schelpen aanleggen als nu. Shell zocht ze voor u op uit tropische en of 2 liter Shellina Premix krijgt u er één. Bovendien heeft Shell een fraai uitgevoerd schelpenboekje voor u. subtropische zeeën. Samen met een handige verzameldoos voor uw En geeft ze u gratis. Bij 20 liter benzine schelpen voor slechts 75 cent. tjes) groot is. Dat Duitse parkeer meters vaak ook op Nederlandse stuivers reageren, behoeft niet verder te worden verteld. Er is al eens een poging gedaan de winkeliers en de warenhuizen er toe over te halen met afgeronde prijzen te werken (dus 2 mark ln- plaats van de misleidende 1,98). Het heeft niet mogen baten. Een groot warenhuis in dit land heeft per dag ongeveer 250 mark aan een- en twee-pfennigmunten ex tra nodig. Het drukken van meer Pfennige zou de Bundesbank- graag vermijden, omdat de produktie van die klein ste munt duurder is dan de waar de van het geld. Vooral dat klei ne kopergeld verdwijnt massaal in kinderspaarpotten en muntverza melingen. Lonend is de vergrote produktie van Groschen. Reemts- ma, sigarettenfabrikant, moet bij voorbeeld Jaarlijks voor 35 miljoen mark aan Groschen inslaan om over wisselgeld in zijn automaten te beschikken. De invloed van de automatenbezlt- ters is ook op een andere manier merkbaar. West-Duitsland bezit munten van een, twee, vijf, tien en vijftig Pfennig. Het grote hi aat tussen de tien en de vijftig is voor de grote kleingeldgebruikers, verlegen om passend wisselgeld, aanleiding 'n nieuwe munt te ver langen: het kwartje.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9