„Maar wij zijn tegen geweld" louwbonden boos over advertentie CORNELIS DEED AIJ,ES IN ZIJN DOOIE EENTJE.. Ebas Panatella Drees jr. neemt afstand van VVD DIRECTIE VERONICA GAF GELD: olgende week verscherping acties BONN GAAT MET ONS SOLDATEN UITWISSELEN Tweede plofkraker op rozen Love Story" in Australië Lekker lang. RONDE-TAFELCONFERENTIE „VIJF" OVER KABINETSFORMATIE Katia Christina in tv-interview gecensureerd Lang lekker. WOENSDAG 19 MEI 1971 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 BUSSUM/DEN HAAG (ANP) Directeur H. Ver- Ey van Radio Veronica heeft in AVRO's Televizier toe geven, dat hij tienduizend gulden beschikbaar heeft ge- tld cm het zendschip van concurrent Radio Nordsee bin- n de territoriale wateren te halen. De Veronicahaas verklaarde met nadruk, dat hem er zeer {l aan gelegen was om de concurrent "met een list" weg te '\jgenzodat er beslag op het schip zou kunnen worden ge- j. Directeur Verwey zei echter geen woorden te hebben r het geweld dat nu was gebruikt. Herhaaldelijk kwam hij op terug dat het binnenslepen van Radio Nordsee met een zou moeten geschieden. „Er staan voor ons zeer grote fi- nciële belangen op het spel, zeg maar gerust dat het om mil- enen gaat, dat zult u wel begrijpen", aldus de heer Verwey. Maar men wil voorlopig de uit slag afwachten van het onderzoek van de Justitie in deze zaak. Het kamerlid Spaanderman <DS'70) heeft minister Polak van Justitie schrifte lijk gevraagd of hij niet van mening is dat politie en justitie onvoldoen de mogelijkheden en bevoegdheden hebben om op te treden tegen dit soort zaken. Het betreft hier een schip van onbekende nationaliteit, liggende buiten de ter ritoriale wateren, terwijl de strafbe palingen inzake zeeroof te beperkt zijn om steeds voldoende grond voor optreden te hebben Bevoegdheden Geen gevaar ifgesproken was dat het schip rongen zou worden binnen te va- onder de voorwaarde dat er geen aar voor mensenlevens zou ont- in. Ik heb de indruk dat het uit hand is gelopen". Hij verklaarde oer dat er de afgelopen tijd ver- illende mensen hun diensten heb- aangeboden aan radio Vero om de concurrent weg -te krij- Volgens de heer Verwey heeft eergisteren gearresteerde reclame- seur steeds verzekerd dat er geen aar zou kunnen bestaan voor het B van de opvarenden van radio dsee bij het plan dat hem door drie al eerder gearresteerde man- was voorgelegd. eroncia-directeur Verwey is zich goed bewust van het feit dat de slag politieke gevlogen kan heb- voor 't voortbestaan van z'n ei- zender. Hij kan zich voorstellen de druk in het parlement groter worden om het verdrag van utsburg te ratificeren. „Ik sta loende met beide benen op de id om te beseffen, dat dit een erg hikt moment zou zijn om alle tenzenders op te ruimen. Als ik tegenstander zou zijn, zou ik er ist zo over denken", erschillende kamerleden heb- bevestigd, dat de positie van de piraten wel eens een rol zou kun- spelen bij de kabinetsformatie, bij een deel van de VVD-frac- iot nu toe kampioen voor de vrij- de ether mits het epvaartverkeer geen gevaar loopt dt de kritiek op Veronica luider. Het kamerlid heeft de mi nister voorts gevraagd of het geen aanbeveling verdient in gevallen als het gesignaleerde optreden tegen het radioschip, waarbij niet alleen Ne derlanders betrokken kunnen zijn, de werkingssfeer van de Nederlandse, strafvordering buiten' het rechtsge bied van de rechtbank te verruimen of nadere regelingen te treffen, zo als thans bij vliegtuigen zal geschie den. De Amsterdamse officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker, heeft beslo ten dat de brandstichting aan boord van het zendschip van radio Nord see door de Haagse officier van jus- tie zal worden behandeld. Dit houdt dus in dat de vier verdachten, de drie duikers en de radio-reclameadviseur, van radio Veronica, aan de officier in Den Haag zullen worden voorge leid en de berechting door de Haag se rechtbank zal geschieden. DEN HAAG BONN (ANP. DPA> Nederland en West-Duitsland gaan legeronderdelen uitwisselen. Minister Den Toom (Defensie) en zijn Westduitse collega Schmidt zijn hierover een regeling overeengeko men. Nog dit jaar zullen een com pagnie en vier pelotons van het Ne derlandse eerste legerkorps vier we ken lang dienst verrichten bij het eerste korps van de Duitse Bundes- wehr. Parate eenheden, telkens ter sterk te van ten hoogste één 'compagnie van het Nederlandse eerste legerkorps kunnen nu worden opgenomen in een Duitse eenheid voor de duur van vier weken De overeenkomstige eenheid van het Duitse eerste legerkorps wordt dan geplaatst bij een Nederlands on derdeel. De voor uitwisseling in aan merking komende onderdelen worden gekozen in overleg tussen de beide legerkorpscommandanten. De uitwisseling beoogt een prakti sche samenwerking van kleine ge vechtseenheden, vergelijking van toe gepaste opleidingsmethoden en uit wisseling van ervaringen. Het bestuur van de stichting Volk en Verdediging heeft giste ren in Den Haag een conferentie gehouden over het thema Politiek en Krijgsmacht. Aanwezig waren ook Prins Bernhard en de demis sionaire minister van Defensie Den Toom. DEN HAAG De Haagse offi cier van justitie mr. Hillen heeft het bewijs tegen „plofkraker" num mer twee niet kunnen rond krijgen. Met duidelijke spijt constateerde de officier gisteren dat tegen de oud ste van de twee gebroeders R. alléén de poging tot inbraak in het com municatiebedrijf aan de Haagse laan van Meerdervoort is bewezen. Hij eiste dat Jan R. (28) daarvoor zal worden veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met af trek. waarvan 3 maanden voorwaar delijk. Inzake de diefstal van de spring stoffen en de dynamietkraken in het postkantoor aan de Haagse Rijn straat en in het ziekenfonds te Zwijndrecht concludeerde mr. Hil len tot vrijspraak wegens gebrek aan wettig bewijs. Broer Cornells R. (24) kreeg gisteren voor al deze za ken een eis van drieëneenhalf Jaar gevangenisstraf te horen. Cornelis R. heeft alle schuld op zich genomen. Hij zei op het idee te zijn gekomen om „plofkraker" te worden na het zien van een re clamebord van de springstoffenhan- del op het terrein van het Huis van Bewaring aan de Casauriestraat, dat vorig jaar in het kader van de stadssanering werd opgeblazen. In de nacht van 26 op 27 oktober vorig Jaar stal hij een enorme hoeveel heid dynamiet en ontstekers uit de bunker van de springstoffenhandel aan de Nieuweweg te Loosduinen. Cornelis hield voor de rechtbank stijf en strak vol alle inbraken al leen te nebben gepleegd. Hij en zijn broer Jan werden in de nacht van 3 op 24 januari samen gearres teerd terwijl zij probeerden in te breken .in het communicatiebedrijf aan de Laan van Meerdervoort. Cornelis beweerde dat zijn oudere broer bij die gelegenheid voor de eer ste keer was meegeweest. Jan be- vesttigde het volmondig. Tussen oktober en januari zijn door Cornelis ten minste vier kluizen op geblazen. Vele aanwijzingen duiden er op dat broer Jan in elk geval is meegeweest naar het postkantoor aan de Rijnstraat en naar het zie kenfonds te Zwijdrecht, waar res pectievelijk bedragen van f 26.000 en f 2.500 werden buitgemaakt. Jan heeft op de avond voor de inbraak te Zwijndrecht een auto mobilist mishandeld. Hij is al drie keer eerder voor mishandeling ver oordeeld. Blijkbaar is hij zo'n drift kikker dat hij zich niet kan be heersen, zelfs niet als hij op kar wei is. Maar het gebeurde op de avond vóór de inbraak. De mishan delde automobilist heeft hem wel naar het ziekenfondskantoor zien kijken. Maar niemand heeft hem zien inbreken. Een lokettiste van het postkantoor Rijnstraat herkende Jan later uit een serie van dertig foto's als de man die op de dag van de kraak een' op vallende belangstelling aan de dag had gelegd voorde kluis. Maar bij confrontatie met Jan in levende lijve kende de Juffrouw hem niet terug. Jan ontkent. En Cornelis zegt dat hij t allemaal alleen heeft ge daan. „Het ritselt van de aanwijzingen tegen hem. Maar het wettig bewijs kan ik helaas niet leveren. Hetgeen bepaald niet betekent dat hij het niet gedaan heeft", zei officier van Justitie mr. Hillen. Advocate me vrouw mr. A. W. Schaper-Van Ma nen vond de gestelde eis relatief nog zwaar tegen iemand die nog nooit eerder voor een vermogens- misdrijf is veroordeeld. De recht bank zal in beider zaken vonnis wij zen op 1 juni. ADVERTENTIF Nieuw. Ebas Panatella. Anders dan anders. Ongewoon lang. Ongewoon lekker. Gemaakt van de beste tabakken, zoals lichte Sumatra. En toch heel gewoon bij uw sigarenman te koop.Voor drie gulden de tien. [RECHT (ANP) - De samenwer. Je werkgevers in het bouwbc- I en het schildersbedrijf hebben via een advertentie in een aan- jrote dagbladen gericht tot het erlandse volk om hun zienswijze lanzien van het loonconflict in ouwnijverheid nog eens duidelijk aken. t advertentie, is een pagina it en heeft over de volle breedte kopregel "Er wordt gestaakt in iouw, maar waar gaat het eigen- om?" Onder de vier kolommen drukte tekst van de advertentie t over de hele breedte "Wij wil- een goede cao, een overeen- 5, die de werknemers niets te- l doet. maar die werkgelegen- 3 niet in gevaar brengt. Die cao 'ea wij aan". i de advertentie worden de sta- sacties van de bouwbonden aan- üid als "een ernstige situatie" zo- voor werkgevers (ze zitten met i bedrijfskosten) als voor werk ers (het stakingsgeld is lager hun loon). De situatie is volgens ïerkgcvers ook ernstig voor wo- zoekenden, omdat ze nog langer ten wachten op een nieuwe wo- en voor de weggebruikers, die langer moeten wachten tot de dzakelijke nieuwe wegen klaar Willig in g van de vakbondseisen kent een onverantwoorde stij lvan de kosten van de bouwwer- en daardoor hogere huren en f inflatie. Niemand heeft op dit aent volgens de werkgevers be te aan een onnodige conflictsi- ie, die zeer veel geld kost. i heer L. Brouwer, voorzitter de r.k. bouwbond St. Joseph, aide de voorstelling van zaken r de werkgevers "beneden de )t". Hij ontkende voorts, dat de 'den voor 1972 twee maal een Bverhoging van 2 3/4 pet heb- geëist, zoals de werkgevers be en. "Een grove leugen is dat, at net gaat slechts om 2.3/4 pet te verbetering per 1 Januari en roa, indexering" te ontwikkeling van de prijzen tot üo april (4,5 pet. stijging) toont lens de heer Brouwer aan. dat stelling van de werkgevers niet is handhaven, dat met de loonm">t- 1 van de regering over het eer- t&lf jaar de prijsstijgingen zijn Nnpenseord. De werknemers zijn °P achteruit gegaan. bouwvakkers hoorden dit gister avond in de Rivièrahal in de Maas stad uit de mond van de heer A. Buijs, voorzitter van de bouwbond NVV, tijdens een door de drie bouw bonden georganiseerde demonstra tieve bijeenkomst. De heer Buijs noemde de advertentie "huichelach tig" en zag daarin een poging van de werkgevers om de publieke opinie mee te krijgen. HAZERSWOUDE Vrijdagavond I 21 mei vindt in het door de KRO uit te zenaen televisieprogramma i „Knip Knip Klats Klodder", om 21.36 uur via Nederland 2, een gesprek plaats met Katia Christina. In Ha- zerswoude, waar ze een groot ge deelte van haar jeugd doorbracht, is ze beter bekend als Christine van Kranenburg, wier familie woonach tig is in de Van Ruysdaelstraat in de wijk Zuid- Zoals bekend heeft Katia zich via het fotomodelvak opgewerkt tot een filmster, eerst in Frankrijk en nu in Italië. De opnamen van het tv- interview hadden plaats in Katia's huidige woonplaats Rome. Mae West, de vroegere seksko- ningin van het witte doek, is door de studentenraad van' de Universiteit van Californië uitgeroepen tot vrouw van de eeuw. De 77-jarige filmster Inam haar onderscheiding deze week voor 1700 juichende studenten in ontvangst. DEN HAAG In voetbaltermen verduidelijkte dr. W. Drees jr. gis teren de positie van zijn partij DS'70 in het overleg over de kabi netsformatie. "Het is net een Euro- pa-eup-wedstrijd, waarbij DS'70 "uit" speelt", zei Drees. "Elk doel punt van ons telt dan dubbel, heb ik mijn kinderen horen vertellen". Drees jr. onderstreepte met deze uitspraak de zelfstandige positie die hij wil innemen in het overleg. In zijn gedachtengang spelen de drie christelijke partijen en de VVD een "thuiswedstrijd". De politieke lei der van DS'70 nam afstand van de suggestie dat zijn partij en de VVD samen tegen de confessionele par tijen spelen. VVD-fractieleider mr. W. J. Geertsema heeft gezegd, dat als het gesprek tussen "de vijf" geen vijfpartijenkabinet zou opleveren, dat de breuklijn dan zou lopen tus sen aan de ene kant KVP, ARP en CHU en aan de andere kant DS'70 en de VVD. "Dat is een politiek-tactische uit lating van de heer Geertsema", meende dr. Drees. Hij wees erop, dat in zijn ogen een vierpartijenka- binet ook een mogelijkheid is. In zijn advies aan koningin Juliana heeft dr. Drees gesteld, dat een nieuw kabinet van de huidige coali tie (KVP, ARP. CHU. VVD» ook op een meerderheid in de Tweede Ka mer kan steunen, als de kleinere protestantse partyen er achter gaan staan. Geen idee Informateur prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp zei gisteravond tijdens zijn tweede persconferentie, nadat hij zijn colbert vanwege de warm te had uitgetrokken, dat hij nog geen idee heeft over de oplossing van het probleem dat de koningin hem heeft voorgelegd. Volgende week heeft prof. Steen kamp een ronde-tafelgesprek met de vijf fractieleiders die zich bereid hebben verklaard om zonder voor waarden vooraf te praten over de vorming van een meerderheidska binet, nl. Veringa (KVP), Biesheu vel (ARP>. Udlnk «CHU». Geertse ma (VVD) en Drees Jr (DS'70). De informateur benadrukte dat geen van de gesprekspartners eisen bij hem op tafel heeft gelegd. Wel heb ben zy verlanglystjes opgesomd. "Het was net eind november voor mij", zei prof. Steenkamp, doelend op de periode voor Sinterklaas avond. Ontwrichting! Uit uitlatingen van de fractielei ders concludeerde prof. Steen- I kamp, dat de ontwikkelingshulp een hoofdpunt dreigt te worden bij de- ze kabinetsformatie. De gesprekken die hij met "de vijf" had, wezen niet direct in die richting. Veringa had hem erop gewezen, dat de KVP-programma 1% van het nationale inkomen voor ontwikke lingshulp vraagt (ongeveer het hui dige percentage, dat overeenkomt met iets minder dan één miljard gulden). In het christelijke urgen tieprogramma wordt 1M% ge vraagd. Biesheuvel heeft onderstreept, dat de ontwikkelingshulp geen sluit post mocht worden en Udink (de huidige minister voor ontwikke lingssamenwerking) heeft gezegd het te betreuren als ontwikkelings hulp object van politiek prestige zou worden. Drees, met wie prof. Steenkamp niet over ontwikkelingshulp sprak, zei op een persconferentie dat wat hem betreft de ontwikkelingshulp de eerste twee jaar op het huidige niveau gehandhaafd moet blijven. "Een procent van het nationaal in komen is al aan de hoge kant", oordeelde Drees. CHU-fractieleider Udiek is de enige geweest die de aandacht van de informateur heeft gevraagd voor een "dynamische buitenland se politiek". Udink zei dat de Ver enigde Naties moeten worden uit gebouwd en dat de Veiligheidscon ferentie meer gestalte moet krij gen. In politieke kringen leidt men hieruit af. dat Udink zichzelf naar voren schuift als opvolger van de vertrekkende Luns als minister van buitenlandse zaken. Socialisme Informateur Steenkamp heeft Drees Jr gevraagd naar diens kijk op het socialisme. Drees heeft daarop verklaard, dat de overheid het in de eerste plaats moet opne men voor de zwakkeren in de sa menleving en dat zij zich met toe komst-denken moet bezighouden. Op sommige gebieden achtte hij een verregaande mate van ingrij pen van de overheid vereist, zoals bij de ruimtelijke ordening en de bevolkingspolitiek. Drees wil "de pil" opnemen In het pakket van de ziekenfondsen. Vermindering van j de kinderbijslag vond Drees niet behoren tot de bevolkingspolitiek. Over de financiël-economische si tuatie heeft informateur Steenkamp vandaag gesprekken met dr. J. Zijlstra, president van de Neder- landsche Bank, drs. J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad. en prof. dr. A. G. v.d. Beid, directeur van het Centraal Plan-bureau. De zakelijke inhoud van nog twee adviezen aan de koningin heeft prof. Steenkamp gisteravond bekend ge maakt. Ds. H. G. Abma (SGP» wenst aandacht voor de „zorgwekkende ze- deiyke ontwrichting", een kabinet op christelijk-nationale grondslag en een premier van „positief protestants christelijke huize". De heer A. J. te Pas van de Ne derlandse Middenstandspartij ad viseerde de koningin drs. J. M. den Uyl (PvdA) aan te wijzen als for mateur. In de Tweede Kamer heeft Te Pas gestemd tegen het voorstel van Van Mierlo om Den Uyl als for mateur aan te bevelen. Boerenpartijleider H. Koekoek heeft als enige van de veertien frac- j tlevoorzitters geweigerd mee te wer- I ken aan het openbaar maken van het advies aan de koningin. De stakings,- model- en prikacties, hebben zich gisteren verder uitge breid. Op 16 objecten (730 werkne mers) werd een staking voor onbe paalde tijd begonnen. Op 9 objec ten gingen 240 bouwvakkers voor twee dagen in staking en op twee ob jecten werd het sein voor een drie daagse staking gegeven. Op enkele tientallen andere objecten duurden de reeds eerder begonnen stakings acties voort. De acties zullen volgende week op nieuw worden verscherpt, als de vakbonden voor die tijd met de werkgevers geen overeenstemming, hebben bereikt over de nieuwe cao. Enkele honderden Rotterdamse De Amerikaanse film "Love Story" in veel landen beschouwd als een teken dat het gezinsamusement in i de bioscoop is teruggekeerd is door de federale filmkeuring van I Australië slechts in gekuiste vorm j voor openbare vertoning vrygegeven, j Zestien seconden grove taal zyn uit de film geschrapt, zo maakte de filmkeuring bekend. "Love Story" is een van de twaalf films die de filmkeuring in de tyd van één maand heeft gecensureerd, vyf films werden helemaal verboden. (ware grootte)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7