slam: een ;arantie enheid ^kistan De stembusstrijd op Curasao: een loterij in carnavalsuitmonstering f44.- GROETEN UIT VEENHUIZEN (9) 8Dagen kris-kras door Nederland K-Dagtochten de lente ET ZAL NOOIT MEER HETZELFDE ZIJN TUSSEN DACCA EN KARATSJI rkiezingsuitslag laat alles aan duidelijkheid te wensen over OVERVALLERS ACTIEE IN LEIDENEN DEN HAAG - ttfSDAG 19 MEI 1971 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 11 INGAPORE Drieëntwintig jaar lang heeft een ge- nschappelijk geloof in de waarde van het mohamme- §me de twee helften van Pakistan bij elkaar gehouden, weten de Pakistanen dat er een sterker bindmiddel no- is, wil het land verenigd blijven. In de wrede burger og die sinds 26 maart het land teisterde en die nog welijks voortduurt, is waarschijnlijk een half miljoen jen gedood. Velen werden gemarteld en afgeslacht om- ze de verkeerde taal spraken en van verkeerde afkomst [Bengalen zullen zich voor eeu- de terreur en de verwoestin- herinneren van het Pakistaan- De niet-Bengalen zal al- het zinloze moorden bijblij- in naam van de onafhanke- irid van Bangla Desj op hen iven. economie van het oostelijk van Pakistan ligt aan digge- Hefc westelijk deel zal de we- iw moeten financiëren en n. Dat moet dan gebeuren een kloof van 1600 kilometer, dsbreed. Die kloof wordt nog omdat India niet toestaat over zijn grondgebied wordt en. Daarom doet een straal- over de afstand Karatsji a «es uur. economische infrastructuur Oost-Pakistan steunde zwaar 12 procent minderheid van ie-Bengalen die bleven toen en Pakistan uit de resten het Britse koloniale rijk ge werden. Oost-Pakistan leefde ook een aantal Bihari's (zes miljoen), Door Mort Rosenblum mohammedanen die bil de vorming van de Indiase staat naar Pakistan trokken en hoofdzakelilk uit de In diase deelstaat Bihar afkomstig waren. Naast deze minderheden in Oost-Bengalen was er nog een top laag van Westpakistanen. hoofdza kelijk zakenlieden en beambten. Geloof Vooral onder de Hindoe's vielen vele doden door de vergeldingsac ties van het leger. Duizenden ziln naar India gevlucht of naar afge legen gebieden in de provincie. De eens schilderachtige Hindoe-wilk van juwelen- en kunstwinkels in Dacca is een zwart geblakerde ruï ne. Hindoe-wijken elders ziln met de grond gelijk gemaakt. Bihari's en West-Pakistanen wer den in heel Oost-Pakistan door Ben galen afgeslacht, en velen die het hebben overleefd zijn in paniek ge vlucht. Het is van betekenis dat bit het moorden geen acht werd geslagen op de godsdienstige lijnen. Oogge tuigen hebben gezien dat Moham medaanse Pakistanen in Moskeeën vermoord werden door Mohamme daanse Bihari's ondanks de leer van de profeet Mohammed. Als Moham- daanse Bihari's ondanks de leer van de profeet Mohammed. Als Moham medaanse Poendjaah en Pa Pathan- soldaten in actie kwamen om de score te vereffenen, gunden zij zich geen tijd om zich te vergewissen van het geloof hunner slachtoffers. De stichter van Pakistan, Mo hammed Ail Jinnah, hing de theo rie aan dat Pakistan, ondanks zijn geografische ligging en grote etni sche verschillen, door ziln geloof in de Islam als natie zou stand hou den. Officiële portretten van Jinnah hangen nog in West- en Oost-Pa kistan. maar vele leiders menen dat zyn ideeën verouderd zijn. Maar niemand weet wat er aan ge daan moet worden. Economie "Al 23 Jaar lang heeft West-Pa kistan zich ten koste van ons ver rijkt", bulderde M. A. Osman van de Bengaalse bevrijdingstroepen", toen Bengla Desj, of de Bengaalse staat, werd uitgeroepen. Buitenlandse economen weten dat 60 a 70 procent van de buiten landse hulp naar West-Pakistan ging, terwijl het oosten voor meer dan 45 procent van de buitenland se deviezen van het land zorgde. De tarieven en het eoonomisch beleid zorgden voor begunstiging van het westen, dat zwaar leunde op de exportopbrengsten en indus triële en landbouwproducten in het oosten waar tweederde van de tota le Pakistaanse bevolking woonde. Sommigen n West-pakistan zou den zich wel geleidelijk van het oos ten willen losmaken en alle banden verbreken. Maar de militaire rege ring is kennelijk vastbesloten om, koste wat het kost de eenheid van Pakistan in stand te houden. De kosten nu al onmetelijk in econo mische en menselijke begrippen, zullen ook in de toekomst overwel digend blijven. De Bengalen ïyken bekerd met Pakistaanse vlag getje op hun kleding en Pakistaan se vlaggen uit hun huizen, maar dat is niet voor de Pakistaanse een heid maar voor hun veiligheid. "Kijk wat het leger heeft ge daan". fluisterde een Bengaalse student tot een verslaggever in een bepaalde stad. Zijn ogen verrieden vurige verbittering, maar toen een officier dichterbij kwam lachte hij opgewekt en maakte een pro-Pa- kistaanse opmerking. Zijn reactie is kenmerkend voor de gehele versufte en verslagen provincie. De Bengalen moesten tenslotte weer aan het werk gaan om him gezinnen te onderhouden. Zij hebben zware verliezen geleden en er zijn weinig ernstige vooruit- Rickshaw-rijders in de Oost- pakistaanse stad Saidpoer die door mitrailleurvuur van het Pa kistaanse leger gedood werden. zichten op gewapende tegenstand. Maar er zal meer dan passieve meegaandheid voor nodig zijn om Pakistan weer op te bouwen. Zelfs voor de burgeroorlog was het al zwaar getroffen door economische spoed en natuurrampen. De kwestie van de verdraagzaam heid ligt bijzonder moeilijk. Militai re leiders hebben censuur gebruikt om in West-Pakistan berichten over wreedheden te verdoezelen. Maar uiteindelijk kunnen dit soort feiten niet geheim blijven. Een duidelijke dreiging vormen het rottende voedsel op de akkers en het verstoorde hulpprogram. Sommige buitenlandse waarnemers zijn bang voor een geweldige hon gersnood. Een andere zorg Is dat de kopers van jute of andere vezels naar meer stabiele delen van de wereld zullen overgaan. Oost-Pakistan produceert 80 procent van de wereldbehoefte aan jute. Als de wereldmarkt zich op andere gebieden zou richten dan zou de economie van Oost-Paki stan onmiddellijk stagneren. Een buitenlander die het conflict van nabij volgde zei: Het is nog veel te vroeg om te zeggen wat er zal gaan gebeuren. Maar één ding is zeker, nooit zal het weer hetzelf de wordent ussen het westen en het oosten". Door Gerard Habraken iiwelijks zijn de eilandsraad verkiezingen op de Neder- Antillen achter de rug, of de politieke meute maakt al weer klaar voor een nieuwe stembusslag. „De Bf beraadt zich over de vraag oeverre dé politieke verschui- zoals deze gebleken zijn bij ttandsraadverkiezingen van 7 wn wijziging in de samenstel len de Staten (parlement) regering gewenst maken", trneur B. Leito van de Ned. B drukte zich vorige week, i opening van het nieuwe zit- ur van het Antilliaanse par it nog enigszins voorzichtig uit. de kaarten liggen te duidelijk del om aan de uitslag van dat m te twijfelen. De dagen van Sering-Isa en van het parle- zijn huidige samenstelling Md. Duidelijk Hgerligsmeerderheid van zes- *t€ls in het huidige parlement een fictie. Gerekend naar de vai de eilandsraadverkiezin- IJn «r van deze 16 zetels nog ngen over. Het Antilliaanse ADVERTENTIE Dagje feestelijk >orjaar vieren. r De Efteling of Zuid- 'burg/Aken, naar Haag/Scheveningen, *ar Amsterdam/ «tfphol of naar w Keukenhof. tone uit 16 geheel worgde dagtrips. Ue inlichtingen in de ^reiskrant op de ttiOELS. voordelig uit met NS parlement heeft als afspiegeling van de volkswil, na de eilandsraadver kiezingen, veel weg van een lach spiegel. Het is begrijpelijk dat de oppositiepartijen de winst, die zij bij de eilandsraadverkiezingen heb ben behaald, nu ook op landsnivea gehonoreerd willen zien. De enige regeringspartij, die zie1 bij de eilandsraadverkiezingen wis' te handhaven, is de Partido Patrio tico Arubano (PPA) van ex-premie- Petronia. Dat de Democratische Partij (DP op Curasao in de hoek zat waar d klappen zouden vallen, was ooi- voor de verkiezingen al dudielijl Van de dertien zetels die de DP ir de oude eilandsraad bezette, zijn e nog acht over. De partij van pre mier Isa, die bij de verkiezinge van september 1969 dank zij een hechte eenheid nog redelijk over eind kon blijven onder de stormlo pen van het toen zeer populaire Frente Obrero, werd nu het slacht offer van een interne strijd om de macht. In beraad Frente Obrero, de grote matchwin ner bij de verkiezingen van septem ber 1969, zag op 7 mei 30 procent van de aanhang naar andere par tijen verdwijnen. „Als wij minder dan zes zetels halen, trek ik mij te rug uit politiek", bezwoer papa Go- det tijdens de laatste verkiezingsbij eenkomst. Het werden er drie en papa Godet beraadt zich... Frente Obrero, de revolutionaire ar beidersbeweging, die na de mei-on lusten van 1969 voor de „cambio" (omwenteling) zou zorgen, Is aan gebrek aan kader en aan dubieuze adviseurs uit de DP-gelederen ten onder gegaan. De DP en Frente Obrero zijn er bijna in geslaagd om elkaar onschadelijk te maken: papa Godet wilde de macht van de DP breken, maar de DP brak papa Go det. De intriges waarmee premier Isa cs. Frente Obrero bestookten, werden echter ook weer de oorzaak van het recente verlies van de DP. Veel reden tot Juichen hebben de overwinnaars ook weer niet. Zij hebben samen een krappe 1110 meerderheid in de nieuwe eilands raad. Zonder steun van de DP of Frente Obrero wordt het een heel moeilijk karwei om op deze basis een bestuurscollege (college van B. en W.) op poten te zetten. Systeem De eilandsraadverkiezingen van 7 mei zijn een manifestatie geworden van de politieke armoede die op het ogenblik op de Nederlandse Antillen heerst. De politieke verschuivingen die hebben plaatsgevonden, hebben een overwegend negatief karakter. De verkiezingsuitslag is een motie van wantrouwen tegen de rege- ring-Isa. De kiezers hebben een duidelijk „nee" laten horen aan de partijen die regeringsverantwoordelijkheid dragen. Hun „ja" is echter minder overtuigend. De verloren DP-stem- men die bij de oppositie terecht zijn gekomen, betekenen wel een verschuiving van de macht, maar geen verandering van het systeem. De kiezers zochten en zoeken nog steeds een alternatief, dat niet aan wezig is. Het politiek credo van de partijleiders is overal hetzelfde. Zij willen macht en als ze die eenmaal hebben, weten ze er geen raad mee. Een toenemend aantal kritische kie zers protesteert niet alleen tegen de regeringspartijen maar tevens tegen het hele politieke systeem op de Antillena Vandaar de bijna 12.000 kiezers die alleen al op Curacao thuis bleven, een record in de An tilliaanse geschiedenis. Onbenullig Men begint op de Antillen genoeg te krijgen van politieke leiders die zich op de verkiezingspodia met on benullige kwesties bezighouden, Een foto uit 1970, de match winners van de verkiezingen van 1969, leiders van de Frente Obre ro (v.l.n.r. Amadore Nita, Papa Oodet en Stanley Brown) op be zoek bij de toenmalige gouver neur Debrot. maar die met principiële zaken als de onafhankelijkheidskwestie een kwalijk spelletje spelen. Tijdens de campagne laten zij paladijnen „weg met de Makambas" (Hollanders) roepen, maar ln het parlement schuiven zij de kwestie van het Statuut steeds weer op de lange baan. Met het Nederlands als voer taal bij het onderwijs wordt op de zelfde wijze gesold. Of ontbinding van de Staten en vervroegde ver kiezingen de oplossing zullen bren gen voor de politieke chaos waarin de Nederlandse Antillen verkeren, ls een grote vraag. „Verkiezingen? Een loterij'in car navalsuitmonstering", zei een onte vreden Antilliaan. BANKENBOSCH WOENS DAG-DONDERDAG Ook dit is weer zo'n dag met het ge bruikelijke tuintje-spitten, al vatten wij „stedelingen" het heel anders op dan men hier gewend is. Met uiterste precisie proberen we de aardoppervlakte precies horizontaal te krijgen en dat ls een bezienswaardig heid voor iedereen. In de mid dag hebben we het erg goed: de theetijd brengen we door in luie stoelen, compleet met twee bekers thee, koek en sigaretten. In het kamp douchen en eten. Vandaag heeft men weer voor een zeer merkwaardige combi natie gezorgd, hachée met een gebakken wijting erbij en ryst- pap toe. Belangrijkste onderdeel van dit woensdag-verslag vormt het relaas van één van mijn lotge noten die een bezoek bracht aan het hospitaal „Per bus werd ik om half tien opgehaald. Onderweg namen we nog een gedetineerde mee die 14 maanden zit voor beroving. Uit de gevangenis Norgerhaven kwamen ernog eens tien bij, compleet met 2 bewapende ci piers. Die hadden niet erg veel te vertellen: één van de gevan genen zei: „Kop houwen anders sla ik er een deuk in". Een van de andere gevangenen zit hier pas tweedagen en had nu al last van maagpijn. Hij vond het net beesten in kooien, ze staan te vloeken en proberen elkaar te slaan. De gedetineerden uit de „echte" strafgevangenissen moe ten tekenen dat er wordt ge schoten als ze proberen te ont vluchten. In het gevangenis hospitaal was het volop tralies en veel deuren die iedere keer achter je in het slot gaan. In de wachtkamer hadden zich zo'n 40 man verzameld de dokter werkte dat binnen het halve uur af. Dat ging van: pijn in je arm. bestralen: hoofdpijn, poe ders: zere voeten, pedicure. In de wachtkamer waren alvast af spraakjes gemaakt door de mensen die op ongeveer dezelf de tijd loskwamen. De dokter vroeg me „Wat heb je? Een ek steroog? Naar de pedicure. De volgende". Bij de pedicure ging de vorige patiënt net weg. De voetverzorger maakte een roes tig sigarenblikje open en haalde daar het dingetje uit waarmee m'n eksteroog moest worden verwijderd. Dat apparaatje ging niet in z'n boortol, omdat er een slag in zat. Dus pakte hy maar weer hetzelfde als voor de vori ge klant en ging daarmee mijn voet te lijf. Het instrument werd niet gedesinfecteerd, even min als mijn voet. En ook voor de patiënt na mij werd het zelfde Instrument zo weer ge bruikt. De chauffeur vertelde dat er hier zo'n 1200 gevange nen zitten die allemaal terug komen. Ze maken van een krui meldiefje een „echte" boef 's Nachts worden ze opgesloten in kooien. Maar nu ik naar mijn voet kyk is eigenlijk alles voor niets geweest: de pit zit er nog in, er is alleen wat eelt vanaf gehaald". De medische verzorging ls dus niet om over te juichen, van de geestelijke verzorging hadder. we dat al eerder gemerkt. Eén van de oudste barakbewoners zorgt 's avonds voor paniek door een dode muls in bed te stop pen. Dat wordt hem erg kwalijk genomen waarvan hy zo over stuur raakt dat hy ln bed kruipt met maagpyn. Na al de belevenissen zitten we nog even ln het donker een sigaretje te roken als er een jonge bewaarder komt vertellen dat de boeven niet beter ver dienen dan in kooien te worden opgesloten. De donderdag geeft overdag hetzelfde beeld als de vorige. Dus af en toe een schep zand om gooien, sigaretje roken, veel kof fie en thee drinken. Het eten is niet om over te gillen. Bonen (de kleur is net tussen wit en bruin ln), aardappelen, appel moes en een speklap van 9 a 10 gram. De pap smaakt echter goed, maar als één der bewaar ders binnenkomt om zyn ver haal te doen gaat ook daar de smaak vanaf. Deze man komt n&meiyk niet alleen tellen, maar ook even ver tellen dat we op tyd moeten zyn morgenochtend. Een filmploeg tornt dan nameiyk opnamen ma ken voor "Van gewest tot ge west". Onmiddellyk barst er een storm van reacties los nie mand blykt hieraan behoefte te hebben. "Heren, de anonimiteit wordt gewaarborg door de di recteur", zegt de bewaarder, ver dere discussie blykt onmogeiyk. Lang zitten we ln de donkere nacht nog te praten hoe we dit zullen oplossen. Na vele voorstel len en evenvele tegenwerpingen komt er elndeiyk een plan. Dat is vooral gericht tegen de direc teur, die dan maar even zyn toe stemming geeft en daarmee onze privacy verkoopt. Via een hand- tekeningeniyst biyken 18 van de 20 mensen tegen te zyn, de an deren vinden het nog wel grap pig geloof ik. In het plan is alles bekeken: wat te doen als we direct tot onderhandelingen kunnen ko men met de jongens van Cine- centrum, wat te doen als dat niet lukt maar nog wel binnen het terrein tot actie kan worden overgegaan en ook de eventuele onderschepping van het mate riaal op de buitenweg. Iedereen is er van overtuigd dat er wat moet gebeuren met spanning wordt uitgekeken naar morgen ochtend half acht, het tydstip dat de opnamen zouden moeten beginnen. Gedetineerde 10.700. LEIDEN/DEN HAAG (ANP) De Maandagnacht is de 33-jarlge Rot- terdamer J. J. Vossaert tydens zyn werkzaamheden als nachtwaker van het ziekenhuis aan de Leyweg in Den Haag door twee tot dusverre onbe kende jongemannen overvallen. Na dat de nachtwaker door het tweetal mishandeld was werd hy gedwongen in gezelschap van het duo ln zyn eigen auto te stappen en koers te zetten in de richting Leiden. In de omgeving van Warmond stopte de wagen en stalen de twee jongemannen, die volgens de Rot terdammer "dik ln de twintig jaar" zyn, uit een garage een rode Opel Rekord en zetten de tocht voort. Kort na de start werd V. uit de auto gezet. Hy keerde onmiddellyk naar Den Haag terug. In het ziekenhuis Zuidwal bleek hy slechts licht letsel te hebben. Na te zyn verbonden kon by weer vertrekken. Korte tyd nadat de Rotterdammer door syn overvallers uit de auto was gezet, werden by een juwelier ln Leiden de ruiten ingegooid en enige ringen uit de etalage gestolen. In de omgeving van de inbraak ls een auto I gesignaleerd, die overeenkwam met kleur en type van de in Warmond gestolen wagen. ADVERTENTIE Wie 8 dagen lang veel ln ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. N S-Identi teitsbewij s of pasfoto meebrengen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11