,ans op gesprek over roepenvermindering Europa zeer groot Vliegen! We nemen ze niet langer Israels consul in Istanboel ontvoerd Integratie kost nog heel wat doden Jerry Dyson, een 36-jarige neger: irstel voor onderhandelingen met Moskou in VS-Congres eineed-zaak en Kiesinger eseponeerd 'Ci Jf- 1 VAPONA Strip destrip waarvan u weet dat-iegoedis ZEVENTIEN MAFIA-BAZEN NAAR EILAND VERBANNEN AMERIKANEN OVER AMERIKA (IV EN SLOT) 4G 18 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD IHINGTON (Reuter, GPD, AP) Een gesprek tussen enigde Staten en de Sowjet-Unie over troepenverminde- n beide kanten van het IJzeren Gordijn in Europa lijkt reële mogelijkheden te behoren nu Republikeine en De- ische senatoren in het Amerikaanse Congres een voor- gediend hebben dat beoogt tot dergelijke onderhande- te komen. lorstel wil een alternatief het amendement van Sena- Mansfield, dat na afloop jaar geen gelden meer be- wil stellen voor de lege- meer dan 150.000 man, de de tegenwoordige sterkte, stel dat volgens waarnemers ienlijke kans maakt aange- worden, is ingediend door Jlkeinen Javits en Mathias mocraat Humphrey en Ste- ADVERTENTIE orziet in onderhandelingen niveaus. In de eerste plaats dat president Nixon binnen gaat onderhandelen over ring van de Amerikaanse erkte en een financiële re de troepen die in Euro- aoneerd blijven. De voor voor zulk een regeling die- rereenstemming te zijn met ud van de betalingsbalans le Staten", tweede plaats willen de in- in het voorstel dat de pre- NAVO verband onderhan- begint om te komen tot we en met elkaar in evenwicht uepenverminderingen tussen trachten van de NAVO en hau-pact. dit voorstel moet de pre- 15 september en daarna el- laanden het Congres verslag over de stand van de on- llngen. De kwestie van de erkte zal morgen in de Se- behandeling komen. Bereid Jet-Unie is al bereid om, algemene Europese vei- nferentie om, te onderhan- wederzijdse vermindering oepensterkte in Europa. Dit Imerikaanse functionarissen igton meegedeeld, onderhoud in Moskou met ikaanse ambassadeur Jacob eft de Russische minister nlandse Zaken Gromiko gis jeduid hoe hij zich dit over gedacht. De ambassadeur Gromiko gaan praten rrar van een verklaring die Leonid Brezjnew vorige jdag aflegde en waarin hij besprekingen met de Ver aten en de NAVO landen te over het verminderen van nsterkte in Europa. Berlijn nerikaanse ministerie van sdse Zaken laat weten dat VS bereid zijn onmiddellijk over vermindering van de erkte aan beide kanten van Gordijn en wel ongeacht tag van de Berlijnse kwes- idvoerder Charles W. Bray echter dat een Europese Isconferentie pas bijeenge- worden nadat een bevre- regeling voor de Berlijnse (DPA) Het openbaar in Bonn heeft gisteren chtelijk onderzoek wegens tegen de oudbondskanse- Georg Kiesinger gestaakt, ftn communiqué heeft Kie- die nu voorzitter van tndemocratische oppositie- DU is, zich „duidelijk niet toeed schuldig gemaakt", op 4 Juli 1968 in een nazi- b getuige verklaarde, dat batsvervangend hoofd van apolitieke afdeling" van het ünisterie van Buitenlandse "Ier Hitier officieel niets [de vernietiging van de Jo- had in het betrokken KrUaard, dat hij tot Ja- te berichten uit het bui- over massamoorden op Jo- ïeopaganda had beschouwd, ■d hij van burgers en ver- h gehoord, dat de Joden ken werden weggevoerd, to er ook wat anders met We". toe getuigeverklaring van *erden 29 aanklachten we- ®eed tegen Kiesinger inge- k tu dus Juridisch van de 'ten zijn. kwestie is gevonden. Bray zei: "Ons beleid blijft zoals op 4 dec 1970 door de NAVO is uiteengezet". Op die da tum stelden de ministers van Buiten landse Zaken van de NAVO dat de veiligheidsconferentie niet gehouden kan worden voor dat oplossing inza ke het Berlijnse probleem is bereikt. Senator Mike Mansfield, met zijn amendement om de Amerikaanse troepenmacht in Europa te halveren de aanstichter van alle opwinding in Washington en in Europa, heeft er inmiddels op aangedrongen om een datum vast te stellen voor onderhan delingen met de Sowjet-Unie. Basis Politieke analisten in W ashington mene in hün commentaren over de ze nieuwe wending in de relatie Was- hington-Moskou dat er in de Sowjet- Unie veel aan is gelegen om 'n on derhandelingsbasis te hebben, ten einde de destijds door Moskou voor gestelde Europese veiligheidsconfe rentie op gang te brengen. Vanuit dit gezichtspunt bekeken komt het Mos kou meer gelegen om eenzijdige te rugtrekking van Amerikaanse troepen te voorkomen, zodat er over en weer consessies gedaan kunnen worden in ruil voor de terugtrekking van Rus sische troepen en die van de landen van het Warschau-verdrag, terwijl er dan aan de Westerse geallieerde zijde een grotere mate van medewerking afgedwongen zou kunnen worden aan de totstandkoming van de Europese veiligheidsconferentie. Deze conferen tie die door Moskou werd voorgesteld is door het Westen en door de NAVO steeds weer op een laag pitje gezet. Een andere factor die in deze kwes tie een rol speelt is een regeling over het vraagstuk-BerliJn. Wanneer daarover geen afspraak gemaakt kan worden, verliezen de door West- Duitsland met Moskou aangegane verdragen hun kracht en dat zou de regering van Bondskanselier Brandt in een labiele positie kunnen plaat sen. Bij dit laatste is echter weer de vraag in hoeverre de regering-Nixon bereid is Brandt's politiek op te van gen, gezien de gematigde sympathie van Washington voor de demarches van de Kanselier in Oost-Europa •fr President Nixon heeft giste ren het Congres gevraagd om goedkeuring van een noodwet, die de 13.000 stakende seinwachters van de spoorwegen moet dwingen weer aan het werk te gaan. De staking, die gisterochtend uitbrak en het treinverkeer in het hele (land geleidelijk aan verlamde, vormt volgens Nixon een bedrei ging voor de economie en andere nationale belangen. De resolutie die hu het Congres toezond, voor ziet in een nieuwe afkoelingspe riode tot 1 juli waarin weer on derhandelingen moeten worden gevoerd tussen bonden en direc ties. Op de foto: overzicht uit de lucht van het belangrijkste New- yorkse station Sunnyside Yards. Op de achtergrond de wolken krabbers van Manhattan. 't Moet maar eens uit zijn met al die vliegen, die overal op zitten. En dan 's avonds ook nog die muggen. Het is de allerhoogste tijd voor een VAPONA Strip. Dan bent u zeker van een zomer zonder vliegen en muggen. Hoe u de VAPONA Strip moet gebruiken staat precies op de verpakking. ISTANBOEL (Reuter) Leden van het „Turkse Volksbevrijdingsle ger", een maoïstische studentenorga nisatie hebben gistermiddag de Is raëlische consul-generaal in Istan boel Ephraim Elrom ontvoerd. Volgens de politie belde omstreeks het middaguur een Jongeman met een bos bloemen aan bij de flat on der de woning van de consul-gene raal aan één van de hoofdstraten van Istanboel. Toen de deur open ging drong hij met drie gewapende en gemaskerde metgezellen binnen. De daar wonende vrouw werd ge dwongen bij de woning van de Is raëliër aan te bellen. Kennelijk vrees den de overvallers dat voor een on bekende niet zou worden opengedaan. Nadat de vier mannen de vrouw van de consul-generaal en haar beneden buurvrouw hadden geboeid, wacht ten zij de komst van Elrom af. Twee niets vermoedende leveranciers, die kort daarop aanbelden, werden ook gekneveld. Toen tenslotte de con sul-generaal thuis kwam om te lun chen, werd hij neergeslagen, de trap pen afgesleept en met een wachten de auto weggevoerd, hoewel de poli tie snel ter plaatse was en de buurt afzette, vond zij geen spoor van de ontvoerders. Het „Turkse Volksbè- vrijdingsleger" was o.a. begin fe bruari verantwoordelijk voor de ont voering van een Amerikaanse onder officier bij Ankara. Hij werd kort nadien in vrijheid gesteld. Hetzelfde gebeurde met vier Amerikaanse sol daten die op 4 maart door dezelf de organisatie werden ontvoerd. Dit geval vormde mede de aanleiding tot de val van de pro-Amerikaanse regering van Demirel, die onder druk van de leiders van de strijdkrachten aftrad. Onder het nieuwe kabinet van prof. Nihat Erim werd op 26 a- pril voor elf departementen de staat van beleg afgekondigd. Kort daar voor had het „Volksbevrijdingsleger" twee zakenlieden ontvoerd, die na be taling van de gevraagde losprijs werden vrijgelaten. Op 3 mei over vielen vier leden van de organisatie een bank, waarbij de portier werd gedood. Eén der overvallers werd la ter aangehouden. Hij zal voor een krijgsraad terecht moeten staan. De 60-Jarige consul-generaal heeft vroeger een belangrijke rol gespeeld In de Israëlische geheime dienst. Zo leidde hij de ondervraging van Adolf Eichmann, de Duitse oorlogsmis dadiger die in 1962 in Israël werd opgehangen. ROME (DPA) Zeventien zwa re Jongens van het Siclliaanse Ma- fia-syndicaat, die tot dusver een beperkte bewegingsvrijheid op di verse plaatsen in Italië hadden, zijn in de afgelopen dagen op Sicilië sa mengebracht en gisteren onder zwa re bewaking op het tussen Sicilië en Malta gelegen eilandje Linosa afge zet. Onder de verbannen maf ia-bazen bevindt zich de gevreesde leider van een „cosca" «Mafla-afdeling), An- gelo la Barbera. die Jarenlang de bouwsector in Palermo heeft be heerst. In Justitiekringen verluidt dat de nieuwe actie alsmede de publika- tie van de resultaten van het on derzoek naar de Mafia-activiteiten van een parlementaire commissie ge last zijn als gevolg van de moord op de procureur van Sicilië, Pietro Scaglione. Deze en zijn chauffeur werden op 5 mei in Palermo op straat doodgeschoten. In de laatste aflevering van deze serie is de 36-jarige neger Jerry Dyson aan het woord. Hij werd in Louisiana geboren, waar zijn vader een leverancier was van schoolbehoeften en zijn eigen kapperszaak had. Van 1958 tot 1960 ivas Dyson als soldaat in Duitsland gestationeerdwaar hij voor het eerste te maken kreeg met openlijke rassendiscriminatie, niet zozeer van de Duitsers, maar van zijn blanke Amerikaanse medesoldaten die de negers uit hun kroegen weerden. Hij nam zich voor om zich voor eens en altijd ongevoelig te maken voor dergelijke beledigingen, zozeer dat hij soms denkt dat hij helemaal geen gevoel meer heeft. Hij woont in Washington in een wijk die hij zelf omschrijft als gelegen in het misdaad kwartier, en werkt er als publiciteitsleider van een organisatie voor de gehandicapten. Zijn be toog geeft op typerende wijze het gezichtspunt weer van een Amerikaanse neger. WASHINGTON Jerry Dyson: „Heeft u ooit kattevoer uit blik ge geten? (Dit wordt inderdaad ge daan door de armen in Amerika). Als ik het voor het zeggen had, dan zou ik het rassenprobleem aanpak ken alsof ik iemand ervan moest overtuigen kattevoer te gaan eten. Ik zou de Amerikaanse voorlich tingsdienst gebruiken, niet langer om het buitenland te indoctrine ren, maar om de Amerikanen zelf te beïnvloeden. En ik zou ze dan leren hoe ze dat kattevoer kunnen bereiden, en vertellen wel ke andere belangrijke personen ook kattevoer eten. Zo zouden ze dat moeten aanpakken. Nu sturen ze zwarte kinderen pardoes naar blanke scholen, en omgekeerd, ®P in Pakistan Bij een "8 in een mijn te Slnjadi, 10 ten noordwesten van Ka ft 32 mijnwerkers om het tomen en twee zwaar ge lakt. Door mr. H. L. Leffelaar zonder dat beide kanten wordt uit gelegd wat ze te wachten staat en hoe de anderen zijn. Het is onzin om integratie in te voeren zonder dat die kinderen iets van elkaar af weten. Er is vooral op de blanke scholen een volledig gebrek aan kennis over de geschiedenis van de zwarten in Amerika. Een tijdje ge leden. aan het begin van die pe riode van zogenaamde belangstel ling voor de zwarten, had Je van die speciale televisie-programma's over „zwart Amerika". Blanken in mijn kantoor namen soms hun te levisie-toestellen mee naar hun werk en keken er dan erg gecon centreerd naar om te zien wat ze wel en wat ze niet al wisten En dan kwamen ze vaak naar me toe en zeiden: weet Je dat ik dat of dat nooit op 6chool heb geleerd. Dat was heel komisch voor me". „Ik geloof dat een wekelijkse in tegratie van beide rassen alleen maar mogelijk is, nadat er nog heel wat mensen gedood zullen zijn. Se paratisme (waar blanken en zwar ten apart leven en werken) is on zin daarvoor zijn er teveel men sen geweest die zich zo volledig voor de integratie hebben ingespannen dan dat Je zou moeten opgeven. Als er nu zyn die separatisme voor staan, ergens op hun eigen gebied, dan zeg ik: veel geluk er mee en succes, maar ik blijf hier en wil me met de samenleving als geheel be moeien, maar laat mij dan ook mijn eigen gang gaan". „Discriminatie heb ik zowel bij het zoeken naar werk als bij het huren van woonruimte onder vonden. Je gaat op een baan af waarvan Je weet dat Je ervoor in aanmerking komt, maar dan heb ben ze ineens een miljoen en een reden om Je niet aan te nemen. Dat is veel te schriel. Met behuizing net zo. Je weet dat ze ergens een flat te huur hebben omdat er buiten in de tuin een bord staat met „te huur". Maar als Je dan naar bin nen gaat, zeggen ze dat ze niets hebben terwijl de flat dan wel aan het eerste het beste blanke echtpaar dat achter je binnenkomt, betoond wordt". „Toen ik dat ondervond, voelde ik me rot, ook al denk ik wel eens dat ik me zo langzamerhand gehard heb om nog iets van dat soort din gen te voelen. Het geeft Je een el lendig gevoel van onmacht en dat gevoel is ook de oorzaak geweest van de grote stadsrellen een jaar of wat geleden in Watts en Detroit. Die mensen daar zeiden: „Ik kan dat machteloze gevoel niet gebrui ken, laten we het lozen". En het is verbazingwekkend wat er eigen lijk met die rellen bereikt is, zoals het samenbrengen van de zwarte gemeenschap en eindelijk hulp krijgen van de blanken. Als die rel len er niet waren geweest, dan zou het nu nog allemaal hetzelfde zijn in Watts. Ze hebben toen op een drastische manier de aandacht ge vestigd op wantoestanden". „Waar het de zwarten betreft en de hulp die ze nodig hebben; kun nen ze wat mij betreft elke orga nisatie en groep gebruiken die er maar is. Dat geldt zowel voor de conservatieve Nationale Vereniging ter bevordering van de zwarte be langen (NAASP), tot en met de Zwarte Panters aan het andere eind van het spectrum toe. Ze heb ben allemaal een functie. Ik ge loof helemaal niet dat de Panters meer kwaad dan goed doen voor de zwarten. We hebben ze nodig. Als er een dreiging nodig is om iets ge daan te krijgen, zoals de Panters tegenwoordig doen voor de blan ken. dan heeft het zijn nut wan neer er groepen zijn die zulk een dreiging kunnen vertegenwoordi gen". „Wanneer ik nu, na de moord op ds. Martin Luther King, aan een mogelijke nieuwe zwarte leider denk, dan kan ik nooit iemand be denken die daarvoor in aanmerking komt. Ds. Abernathy, zijn opvol ger, heeft het nooit gehaald en zal het ook niet meer halen. Er zijn wel een jaar anderen. Julian Bond (een Jonge neger, die als één van de weinigen gekozen werd in de wetgevende vergadering van de zui delijke staat Georgia en die, op het Democratisch partijcongres in 1968, een ogenblik in de publiciteit stond omdat hij kandidaat werd gesteld voor het vice-presidentschap) heeft misschien mogelijkheden. Maar geen enkele leider zal ooit voor al le negers kunnen spreken. Dat deed zelfs dr. King niet, die werd bijvoorbeeld weer veel te conser vatief gevonden door de Panters". „De reden dat we nu Nixon heb ben. is omdat de Democraten met Humphrey op de proppen kwa men. Humphrey was een slechte keuze, maar wanneer ik straks in 1972 eventueel weer tussen Nixon en Humphrey moet kiezen, dan stem ik uiteraard weer op Hum phrey, hoewel het ook dan weer een slechte keuze zal zijn. Edward Kennedy zal naar mijn smaak ook geen gelukkige keuze zijn. Ik ge loof wel dat bijna alle zwarte Ame rikanen op hem zouden stemmen, maar meer om de herinnering aan zijn twee broers. Maar iemand die president wil worden heeft meer stemmen nodig dan alleen die van de zwarten. Als dat niet zo was. dan zou ik mezelf onmiddellijk kandidaat stellen. Nee, ik geloof niet dat dat ongeluk in Chappa- quiddick (waarbij een secretaresse in Kennedy's auto verdronk) hem ervan zal weerhouden om zich kan didaat te stellen. Je weet hoe dat hier gaat: ze doen niets zolang Je geen kandidaat stelt, maar zodra dat wel het geval is, zullen ze al het vuil uit het verleden opdreg- gen en Je dat weer in Je gezicht smijten. Maar hoe dan ook, de meeste zwarten zullen onder welke omstandigheden dan ook niet op Nixon stemmen. Ook al doet hij zogenaamd zijn best door wat meer negers in regeringsbanen aan te stellen, waar hij overigens niet voor uit durft te komen, omdat hem dat weer de stemmen van andere kiezers zou kosten". „Als kind in Louisiana is Je hoogte streven om onderwijzer te worden, en misschien zelfs wel schoolhoofd. En als Je heel erg veel geluk had, dan kon Je het wellicht nog tot iets anders brengen. Dat was dan de „Amerikaanse droom" voor de zwarten. Nu zijn alle waar den, ook die in de blanke „Ame rikaanse droom" vertegenwoordigd waren, veranderd. Er is nu een stem ming van: het kan allemaal niets meer verdommen, niets is meer van enig belang. Het is, geloof ik. afge lopen met die droom. Dat kun Je zien aan de kleding van de Jonge ren. Toen ik naar college ging, droeg Je een Jas en een das. Nu draag Je een spijkerbroek, tennis schoenen en een onderhemd, waar van ze dan bovendien vaak maar één stel hebben. Dat is hun hele uitrusting. Wat mij betreft, is dat een ontwikkeling in de goede rich ting: het geen belang meer hech ten aan materialistische dingen". ..Ik weet eigenlijk niet of deze revolutie van de Jongeren uiteinde lijk tot iets blijvends zal leiden. Wanneer ze ouder worden, vrees lk, zullen er velen weer terugkeren naar het milieu waaruit ze voort kwamen en een paar Jaar daarna zijn ook hun waarden van nu weer anders. Hun generatie zal in elk geval minder conservatief zijn dan hun ouders, maar die geleidelijke verandering in de samenleving zal veel te langzaam gaan om tege moet te komen aan de grote pro blemen die opgelost moeten wor den". „Het is mij ook opgevallen dat er heel weinig zwarten deelnemen aan de anti-oorlogsdemonstraties. Dit is niet omdat de zwarten den* ken dat Vietnam in wezen de oor log van de blanke is en dat ze het dan ook maar zelf moeten uitzoeken maar ik vermoed omdat de blanke organisatoren van de demonstra ties niet de moeite hebben geno men om de Jonge zwarte leiders bij hun plannen te betrekken. Ik kan niet alle demonstraties onder schrijven. De mensen die aan sommige van die acties deelnemen zijn eigenlijk, goed beschouwd, dienstplichtontduikers en weten nauwelijks iets af van wat er in Vietnam aan de hand is. Onder de zwarten is het wel zo dat de oorlog een paar Jaar geleden veel meer een onderwerp van discussie was dan nu, voornamelijk omdat er toen zo veel meer negers naar Vietnam werden gestuurd. Dat is toen aan het licht gekomen, en sindsdien hebben ze dat beleid veranderd. Daarna kon het de zwarten niet zo veel meer schelen". „Ik ben Inderdaad bezorgd over de toekomst van Amerika. Er moet iets gaan gebeuren. Het politieke systeem moet veranderen. We heb ben een nieuw soort politici nodig. Ik geloof niet dat er noodzakelij kerwijs een dramatische klap zou moeten komen zelfs niet wan neer Nixon opnieuw gekozen wordt dan hebben we tenslotte al leen nog vier Jaar extra van zijn rotzooi. Maar ik geloof wel dat de demonstraties zullen blijven, maar dan gericht zullen worden op veel meer dingen dan alleen de oorlog".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9