Politie arresteert topman van piraat Radio Veronica Brein" achter aanslag op Mebo II wilde geen geweld Directie Veronica reageert SOVJ GO Stuyvesant GROETEN UIT VFENHI TT/EN (8) °OH Openbaar vervoer aanpakken KINGSIZE MENTHOL Duiker w ilde een baantje op Mebo II KNVTO tot Steenkamp Bezoek aan oorlogsgraven PINSDAG 18 MEI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 AMSTERDAM Wat de politie zaterdagavond bij liet eerste S.O.S. van het brandende radioschip Mebo II al vermoedde, is juist gebleken. De drie mannen, die inmid dels hebben bekend dat ze aan boord van het zendschip van Radio Nordsee International een blokje dynamiet heb- jen geplaatst, zijn niet meer dan huurlingen van een top- unctionaris van Radio Veronica. Geduld "We hadden wel iets verwacht". El zaterdagavond adjudant G. H. Dolman, commandant van de recher- tfcegroep Amsterdamse zeehavens al meteen. Wat hij niet zei maar wel jlang wist was dat Radio Vero- naarstig zocht naar middelen, m concurrent Radio Nordsee Inter national voorgoed het zwijgen op te leggen. Toen na de aanslag op de Mebo II de duikers de naam van hun op- Irachtgever noemden, wist adju- lant Dolman genoeg. Die naam was ii] ook tegengekomen bij zijn onder- loek na de poging van nachtclubeige- aar Kees Manders en ir. P. S. Hee- ema om de Mebo II te kapen. De directie van Radio Veroni ca heeft na de arresta tie van een van haar top-func- tionarissen uitdrukkelijk ver klaard dat zij niets te maken heeft met de overval op het zendschip Mebo „De overval wordt door de directie betreurd en ten sterkste afgekeurd", al dus de directie van Veronica. De directie zegt dat suggesties, volgens welke Radio Veroni ca een en ander zou hebben uit gelokt, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Voorts zegt de direc tie dat Radio Veronica in een normale gerechtelijke procedu- re is gewikkeld met de heren i Bollier en Meister, van Radio j Nordsee International. De adjudant wachtte geduldig af. De man die hij hebben moest, was begin mei met vakantie gegaan en zat in Hongarije. Gistermiddag land de op Schiphol een vliegtuig met aan Door Henk Huigen boord de top-functionaris, die de drie duikers 25.000 gulden had beloofd "voor een karweitje". In zijn riante woning in Loosdrecht werd hij kort na zijn thuiskomst gearresteerd, ver dacht van "uitlokking" tot het mis drijf zeeroof". De top-functionaris ontkent tot brandstichting te hebben aangezet en hij distancieert zich van het gebruik van dynamiet. Hij bekende wel on middellijk opdracht te hebben gege ven "ervoor te zorgen dat de Mebo II genoodzaakt zou worden een ha ven binnen te lopen". "De duikers opperden brand te stichten in de machinekamer, maar ik wilde niet dat er gewelddaden zou den worden gepleegd", zegt de top functionaris. Details "Wij spraken over brandstienting, en de opdrachtgever reageerde met "de uitvoering laat ik aan jullie over", zeggen de duikers. "De details moeten we nog uitzoe ken", zei gisteravond de districts commandant van de rijkspolitie Am sterdam, majoor Th. P. Nelissen. "Het is mogelijk dat de aanslag is uitgevoerd op een wijze, die de top functionaris niet voor ogen heeft ge staan". "Als hij zo misdadig was geweest, had hij wel andere aanbiedingen ge accepteerd", voegde adjudant Dol man daar aan toe. Die andere aanbiedingen zijn er geweest en zelfs kreeg de functiona ris een aanbod de Mebo II met kneedbommen uit de Noordzee weg te blazen. Doel De bedoeling van de directie van Radio Veronica was echter niet het schip te vernietigen, maar om de Mebo II zonder risico voor de opva renden van de ligplaats op vier mijl uit de kust. binnen de territoriale wateren te krijgen. Buiten de terri toriale wateren valt het schip name lijk ook buiten de Nederlandse rechtsmacht. Pas wanneer het binnen de drie- mijls-zone ligt kan de Veronica-di- rectie tot meer actie overgaan. Ra dio Veronica, een van de Veronica- directeuren en de Veronica-organisa- tie World Wide zouden dan met hun vorderingen samen meer dan een miljoen tevoorschijn kunnen ko- ADVERTENTIE PETER SniYVESA De zee en de wind het strand en de golven jn de koelere smaak van Peter Stuyvesant Menthol Peter Stuyvesant Menthol U geniet zoveel meer! men. Een deurwaarder zou het schip in beslag kunnen nemen. De directie van Veronica zou dan pas meer werk kunnen maken van de beschuldiging van contractbreuk. Er zou namelijk een "zwijggeld" zijn betaald, en dat Radio Nordsee toch uitzendingen in het Nederlands verzorgt en dat het schip van Nederland uit wordt be voorraad, zou in strijd zijn met deze afspraak. Belangrijker dan het miljoen en de contractbreuk was echter dat Radio Nordsee International uit de lucht zou verdwijnen. Plan Een plan. dat serieus in voorberei ding is geweest, was om duikers on der water ongemerkt de ankerkettin geen van de Mebo II te laten doorza gen, het roer en de schroef vast te zetten en het schip stilletjes aan een kabel binnen de driemijls-zone te slepen. "Een man. die aan de uitvoering zijn medewerking zou verlenen, was een zekere meneer H. Ook liij had een vordering op Radio Nordsee In ternational", aldus de politie. "Ra dio Nordsee kreeg echter lucht van het plan, betaalde H. een deel van de schuld en H. trok zich terug". De politie wilde bevestigen noch ontken nen of "meneer H" wellicht ir. P. S. Heerema uit Wassenaar is. Voorschot Duidelijk is dat na het mislukken van het plan, een andere manier moest worden gevonden. De top-func tionaris zou het probleem oplossen. Hij kwam in contact met de duikers en de drie mannen kregen 10.000 gulden voor de aanschaf van kik- vorspakken, kabels, kettingen en een sterke buitenboordmotor. Na het karwei zouden ze elk nog eens 25.000 gulden krijgen. De af- spraak werd eind april gemaakt en l op 1 mei ging de opdrachtgever met I vakantie. De duikers konden het geld best gebruiken. Er waren schulden en de zaken gingen slecht. Bovendien zijn het drie mannen, die eraan gewend j zijn risico's te nemen. Gisteravond heeft de Rijks politie te water in Amsterdam bekendgemaakt dat de 48-jarige radio-reclameadviseur N. Jurgens is aangehouden, verdacht van uitlokking tot de aanslag op het zendschip. Directeur John de Mol van Radio Nordsee International (links op de voorgrond) luistert naar de plannen van de aange houdene, die topfunctionaris is bij Radio Veronica. In het mid den achter de tafel majoor Th. Nelissen. die het onderzoek leidde. Springstof De politie puzzelt nog over negen kilo dynamiet, die bij huiszoeking in I het pakhuis van de duikers is ge- I vonden. Bij de aanslag van zaterdag j werd één ons gebruikt om de gasolie- 1 leiding aan boord van de Mebo II te 1 laten springen. I „Hadden we een ons dynamiet ge kocht, dan was dat opgevallen", zeg gen de duikers. „In ons vak koop je springstof per kilo, en vandaar dat er niemand vreemd opkeek toen we tien kilo bestelden, om een karweitje op te knappen". De leverancier liepen de rillingen over de rug toen hij hoorde, welk karweitje dat is geweest HILVERSUM „Een van de duikers, die nu is gearresteerd, heeft nog maar heel kort gele den geprobeerd aan boord van de Mebo een baantje krijgen als classificeerder," zei gisteravond de managing-director van Radio Noordsee International, John de Mol. „Ondermeer bood de duiker, aan de onderkant van het zend schip te reinigen. Wij zijn op het aanbod niet ingegaan", aldus de Mol De politie vermoedt nu dat het de duiker niet zozeer om een baantje te doen is geweest, maar dat hij heeft geprobeerd een manier te vinden om mak kelijk op de Mebo te kunnen rondscharrelen. DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Vereniging van Tran sportondernemingen. wil dat de nieuwe regering een hoge prioriteit zal toekennen aan een krachtige aanpak van het openbaar vervoer, dat een belangrijk instrument is voor de ruimtelijke ordening. De KNVTO schrijft dit in een brief aan informa teur prof. Steenkamp. De vereniging constateert, dat de programma's van' alle politieke par tijen op een bevordering van het openbaar vervoer aandringen, zoals ook de vakbeweging dat herhaalde lijk heeft gedaan. Uit cijfers, die de KNVTO heeft verstrekt blijkt dat voor 1972 het verlies bij het stedelijk vervoer moet worden geraamd op 170 miljoen gul den en dat bij het streekvervoer, waar men rekent met een bescheiden rendement, op 90 miljoen. De infrastructuur van het stedelijk vervoer zal voor de komende vier jaar nog 1.2 miljard gulden vragen. De KNVTO vindt het maat-schap- pelijk belang van deze zaak zo over duidelijk, dat de gemeenschap bereid zal moeten zijn de hiervoor beno- I digde gelden op te brengen. BANKENBOSCH/ DINSDAG We zijn nu druk aan het af tellen vandaag wordt het de ne gende dag. En dat is ook de eer ste dag dat we de hele dag op pad gaan dus 's morgens brood klaarmaken en inpakken voor tussen de middag. We beginnen weer op hetzelfde punt als waar we gisteren zijn gestopt. Eerst, even een sigaret roken in de schaftwagen die vlak bij de kerk is opgesteld en dan vol goede moed aan het werk. Dat moet natuurlijk niet te letterlijk wor den genomen. Tenslotte is het voor bijna niemand dage lijks werk in de grond bezig te zijn zodat er nog wel eens een blaasje moet worden gepikt, an ders kan je het niet volhouden. Na anderhalf uur is het tijd voor de koffie, ons weer vrien delijk geserveerd door de dame van wie het tuintje is waarin we werken. Dat betekent dan ook een plak koek en een gezellig praatje over van alles en nog wat. Nog drie kwartier aan de slag en dan de schaftwagen in voor het verorberen van het meegebrachte brood. Dat eten duurt niet al te lang. een siga retje roken en even plat in het gras, lekker in de zon en uit de wind. HISTORIE. Vroeger was het nog veel vrijer" hoor je tij dens zo'n koffiegesprek. Nu mag je alleen wandelen bin nen het kamp, toen was er ook op zaterdag en zondag gelegenheid buiten te wan delen, in het bos. Maar dat is grondig verknald door een paar voorgangers, van die echte stoere jongens. Zij za gen 'n aantrekkelijk vrouw tje achter de kinderwagen en stelden de moeder voor haar nog zo'n leuk kindje te bezorgen. De vrouw raakte natuurlijk overstuur en haar man belde direct naar de di recteur zodat er aan dat voorrecht een eind kwam. De middag wordt er gewerkt in een ander gebied. Ook daar een hoop tuinen waarin veel, moet gebeuren. Ik kom terecht in een tuin van een ambtenaar, die tevens één van de weinige mensen in Veenhuizen is die, geen aardappelen en rabarber in de grond stopt maar bloemen ook 'n kasje gebouwd heeft waar tal van „stekjes" staan opgesteld om rijp te worden voor de kou de grond. Dat doet hij niet alleen uit liefhebberijde bloemen wor den verkocht. Een leuke bijver dienste, vooral als de grond ook nog gratis wordt gespit en be mest Want dit is een uitgebreider werk Eerst de bollen uit de grond ha len die er nog instaan, dan koeiemest verspreiden over de te bewerken grond, de bo venste laag van de looppaden afsteken en er ook bijgooien en dan omspitten. Als Je dit werk gewoon bent is het misschien, vlug bekeken, maar wij hebben er heel wat uurtjes voor no dig. Ook hier wordt er voor een dronk gezorgd, we krijgen een beker thee met koek. Maar dit maal moeten we het buiten op drinken op het plaatsje. Dat zijn natuurlijk van die gebeur tenissen die niet tot resultaat hebben dat er serieuzer wordt gewerkt. Ook aan deze mid dag komt weer een einde, schop en riek schoonmaken en opber gen en met de bus weer terug. Douchen en eten. Vandaag groentesoep, een soort kool en het miniballetje gehakt. Eén van mijn „medegevangenen" kan nog maar moeilijk lopen. Hij heeft last van een eksteroog en dat moet morgen in het hos pitaal, bij een andere gevange ne hier in Veenhuizen. worden bekeken. Met een beetje goede wil mag hij dan de rest van de week nietmeer lopen, als het aan hem ligt zal hij daarop wel aansturen. Maar voorlopig kan hij er best ïog mee tot de televisiezaal ko men. Vanavond is er een show van één of andere Amerikaan se zanger. Niemand is bepaald, geïnteresseerd in zijn zangcapa citeiten, maar, wordt er verteld, er treden ook een paar mooie vrouwen op. En daar gaat ieder een met veel belangstelling naar kijken. Inderdaad komen er een paar Juffrouwen die algemeen, gefluit ontlokken aan de volge pakte zaal, waar de rook te snij den is. HET BELLEN. Na het eerste bellen direct opstaan, waar bij dan tevens appèl ivordt gehouden. Het tweede bellen is het sein om te eten. De derde bel is aantreden voor het werk. 's Avonds tegen zes uur is het etenstijd en weer appèl. Ook om 21.30 uur gaat de bel weer en dat is voor het laatste appèl. (Vit richtlijnen Banken- bosch II). In de barak wordt druk gespro ken over de kwaliteiten van de vrouwen die op het scherm zijn geweest. Maar dat haalt natuur lijk niet bij hetgeen een ieder, staat te wachten als hij weer, thuis is. Want als we weer vrij komen, ja dan Voor de één betekenit dat direct een biertje of een borreltje ha len. voor de ander zo gauw mo gelijk thuiskomen en dan in de huiselijke kring een feestje bou wen terwijl er ook mensen zijn die nu al likkebaardend zitten te denken aan de grote biefstukken die ze onderweg gaan eten. Maar ledereen heeft wel iets om naar uit te zien. Al is het dan alleen maar weer gewoon doen wat Je zelf wil. weer eens een keertje in een hoekje gaan zitten en ge woon jezelf zitten wezen, zon der dat er een hele hoop figu ren om je heen zitten. Een paar van onze fraaie pren ten die aan de muur hingen zijn verdwenen. Eén van de bewaar ders had zich er nogal over op gewonden. Dat er vrouwen hin gen met ontblote boezems, allah. Maar er waren er ook nog een paar bij waarop Je een paar, schaamhaartjes zag. En dat was toch wel te gek. Met veel moei te peuterde hij ze los van de muur, misschien wel om ze zelf mee naar huis te nemen. Dit geeft nogal wat gelach en vro lijke opmerkingen. Na lang zoeken in de geïllustreerde bla den wordt er een prent gevon den van een geüniformeerd per soon die een dame van bed tilt en die wordt op één van de lege plekken gehangen. Precies op het officiële tijdstip van tien uur doen we het licht uit. Misschien dat er nog een paar mensen zyjn die wat willen praten, maar dat kan in het don ker ook. De meerderheid heeft echt behoefte aan een lan ge nachtrust na zo'n hele dag in de buitenlucht te hebben, doorgebracht. Natuurlijk zijn er weer wat mensen die even blijven plakken gewoon voor een laatste shagje van „de weduwe" en even pra ten. Niet over het café of zo, maar gewoon over de dingen die straks weer staan te wachten of de gebeurtenissen die er toe heb ben geleid dat Je hier terecht beni. eekomen. Gebeurtenissen die van persoo- tot persoon an ders zijn. De man dïc zaken moét doen in het café staat er na tuurlijk weer heel anders te genover dan de man die gewoon voor de gezelligheid eens een biertje pikt Maar uitein delijk doet het toch veel mensen goed eens iemand te vin den waar ze tegen uit kunnen praten. Met een veel geruster gemoed duiken ze dan het bed in .Gedetineerde 10.700. DEN HAAG Tachtig nabe staanden van gesneuvelde Britse mi litairen zullen van 20 tot 25 mei de graven van hun verwanten in Ne derland bezoeken. Zij komen op uitnodiging van het Nederlands Oor logsgraven Comité, dat het bezoek bekostigt uit de opbrengst van de Klaprooscollectes. De oorlogsgraven liggen in Uden, Venraay, Nederweert, Mierlo, Nijme gen, Groesbeek, Vorden, Maarheze, Eindhoven. Milsbeek, Mook, Roo sendaal, Oosterbeek, Gorssel, En schede. Harlingen, Holten, Amster- öam Bergen op Zoom en Midden- meer. Er wordt ook een bezoek gebracht aan het „Reichweld Cemetery", het grote Britse oorlogskerkhof aan de andere kant van de grens by Nij megen. Hier rusten duizenden solda ten, die hebben gevochten voor de bevrUding van NUmegen en omgeving.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7