Raad over de woningnood niet uit gepraat Lunch-taartje. Hugo werd van Poelgeest-prijs opnieuw uitgereikt KOOPAVOND IN „NACHT VAN LIJTEN" DE LEiD* SE Veel mensen rijden zonder rijbewijs of verzekering Wandelen in Bern Extra doorstromingsbonus aanvaard UITSPRAKEN OVER DE KOOPAVOND Beschuit met aardbeien lekker met lekker. VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Eindexamen Bevolkingsonderzoek tuberculose Leiden u - DINSDAG 18 MEI 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 3 O LEIDEN Toen de raad vannacht het debat over de koopavond had afgesloten was het half twee, het stortte van de regen en de city had niets van een levendig koop- céhtrum. Het besluit om een ho pelijk drukke donderdagse koop avond in te voeren viel in de stil- Door Hans Melkert J3DEN Enkele uitspraken in raad vóór de aanvaarding van 't rstel om voor de city een donder- tse koopavond tot 9 uur in te voe- ttiouder Lijten: De twaalf gehoor- -vrouwenverenigingen (de con senten) vinden, dat de koop- und er moet komen voor de hele id. De Raad voor het grootwinkel- Irijf is tot de conclusie gekomen, een belangrijk deel van de klan- ikring op donderdagavond inkopen t in Den Haag. Op de achtergrond Kit het in aanbouw zijnde winkel- itrum Leidsenhage in Leidschen- i. Mi Aken (PvdA): De klant wordt óing en laat de Leidse guldens in [den rollen nu de koopgelegenheid urzaam wordt uitgebreid. Heil- ui zou zijn een regionaal inzicht l het consumentengedrag. ïornelissens <KVP): Leiden moet it de koopavond geen lappendeken rden voor de consument. «|ortheine (VVD)Liever tot half Volg de suggesties van het ids City Centrum. i levr. Geelkerken (prot. chr.)Per- ieel moet langer werken, toch 'n ipavond nodig voor Leiden. 1 terkema (PSP)Echt "levendi- binnenstad vraagt afsluiting voor a*eer. sen in Leningrad De officier justitie in het proces dat in lingrad wordt gevoerd tegen ne- i Joodse Russen die van staats- ndige activiteit worden beschul- heeft gisteren vrijheidsstraffen st, variërend van één tot tien le nacht van maandag op dinsdag, in Leiden maar al te vaak het slui tingsuur voor de Leidse raad, waarvoor het „hoogste tijd" niet schijnt te gelden. Denk nu niet, dat de raad na zes uur vergaderen door deze agenda - naast de koopavond overbelast met restanten heen was. Vrij dagavond gaat hij verder, ook om half acht. Niet urgente punten van de agenda werden daarheen ver schoven evenals de verdere behan deling van de derde huisvestings nota. Deze raad kan niet klaarkomen. Dat ligt niet aan de nieuwe voorzitter. Burgemeester Vis is steeds attent op hetgeen gebeurt. Hij staat geen derde instantie toe, zet stevig de puntjes op de i van het reglement van orde, vermaant sprekers van „dwalingen" terug te komen, zoals gisteravond PvdA-er Verboom, die bij het huisvestingsdebat zich een bioloog toonde en het Suezkenaal zelfs opvoerde. I VVD-er Portheine maakte zelf kor te metten met een polemiek met P dA-voorman Van Aken do( r zijn voorstel om er thuis eens verder over te praten. Polemiek ook tus sen DS '70-er Zunderman en In 't Veld (PvdA), welke laatste be zwaar had tegen het feit, dat Zun derman in de raad de bijstands wet als armenwet betitelde, wat in het licht van de benadering van de moderne bijstand geen gelukkige woordkeus was. Tot polemiek liet wethouder van economische zaken Lij ten zich niet verleiden. In het koopavonddebat ging hij maar nauwelijks in op hetgeen in de raad was gezegd. Hij had in dertien vellen „tiks" een verdediging opgezet van een kracht alsof de raad moest wor den „omgeturnd". In het nach telijk uur las h!J deze uitvoerige be schouwing voor' waarbij hij op de tribune 't predikaat „de nacht van Lijten" voor het koopavonddebat verwierf. En waarbij hij zich keurig hield aan zijn eigen „draaiboek", inclu sief net „nu even wachten", waar voor hij vijftien spanningssecon den moet hebben afgeteld. Na de tweede instantie verraste het hem kennelijk, dat er nog werd gepraat over de moties, die hij enerzijds zonder argument overnam en an derzijds zonder argumentatie van de hand wees. In deze vergadering kreeg de raad er een lid bij en raakte een fractie kwijt. C. Walle (PSP) werd geïn stalleerd als opvolger van H. Amptmeijer. Hij was de eerste, die het genoegen smaakte confetti van de publieke tribune te zien dwarre len. De raad bleef onbewogen onder dit ludieke geweld. En het werd de raad duidelijk, dat „Kees en ik", zo als de tot PSP-er bekeerde Ka bouter Gerkema het zei, de pacifis tische fractie in het PAK vormen. KVP-er Driessen maakte er be zwaar tegen, dat de door 1177 als Kabouter gekozen Gerkema tot de PSP is toegetreden, maar burge meester Vis constateerde alleen dat de raad een fractie minder heeft, die van de Kabouters. Hoe denkt de raad overigens over nieuwkomer Walle? Het blijkt een beetje uit de stemmingen voor opvolgers van Herman Amptmeijer in commissies. In de meeste werd Walle gekozen, evenwel met een groot aantal blanco stemmen. In de verkeerscommissie werd D'66-er Oosterman benoemd, in de com- ,De nacht van Lijten" missie openbare werken nog nie- op de burgemeester, die het agen dapunt afvoerde. mand, omdat er 31 stemmen „blank" bleven en buiten de vier op Walle er één werd uitgebracht LEIDEN De Leidse raad heeft gisteravond ingestemd met het voorstel om een extra bonus in te voeren om de door stroming te bevorderen. De tweemansfractie van de PSP en de PvdA-er Verboom stemden tegen, omdat ze dit geen wense lijke oplossing van de woningnood vinden. Over die woning nood is de raad overigens niet uitgepraat, omdat alleen de be handeling in eerste instantie van de derde huisvestingsnota aan de orde kwam. Vrijdagavond komt het antwoord van wet houder Menken, gevolgd door bespreking in tweede instantie. Woningnood en huisvesting zijn on derwerpen, die ook in de raad "aan spreken". Gevolg is een wijdlopig debat over de derde huisvestingsno ta. In een soort "telegramstijl" de volgende opmerkingen: Mej. van Buel (KVP)Cijfers zijn een Jaar oud. Liever meer peildata en actuelere gegevens. Wat is de beleidsconclusie? Inwoning moet bij zondere aandacht hebben. Lamers (prot. chr.)Liever per kwartaal statistische nota en eens in de twee jaar beleidsnota. Verboom (PvdA)Inkomens bij el kaar door huurquote is fataal, omdat ADVERTENTIE Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt, JAls toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet Zo'n brosse beschuit met frisse aardbeien is een lekkere zomergewoontel er verstoring van het evenwicht op treedt. Weiger mee te werken aan beleid terwille van commercie en dus aan doorstroming. Zunderman (DS '70): Gevaren van doorstroming blijken in Amsterdam se Biljmermeer. Bouw meer bejaar denwoningen. Wanneer worden maat regelen genomen als huizen lang te koop staan, zoals het geval is met een vijftal aan de Zeemanlaan? Stel meer (passende) woningen voor werknemers van .de gemeente be schikbaar. Mevr. Kerling (PvdA)Bouwen, bouwen, bouwen! Vierduizend in 4 jaar, het eerste half jaar is voor bij. Doorstroming kan veel beter als afdoende individuele huursubsidie wordt verstrekt (met belasting vooi bewoners yan goedkopere huizen, met hoog inkomen). Bouw bejaar denwoningen in saneringsgebied. Hoe staat het met de hofjesplannen? Ver krotting particulier woningbezit is afgrijselijk. Maak een ruilk-rant. De leges (voor woonvergunningen d.) zijn te hoog. Is er iets aan te doen, dat makelaars selecteren om niet te zeggen discrimineren (aca demici gaan vóór, liefst die zonder kinderen). Mej. Kappeyne v. d. Copello (VVD) Wordt er gedacht aan renovatie van na-oorlogse huizen? Vier moties Voor de verdere bepreking lig gen er voorlopig vier moties van het PAK. In de eerste wordt het colle ge gevraagd de volksvertegenwoordi ging als mening van de Leidse raad ter kennis te brengen, dat de rege ling voor een aanvullende huursub sidie niet zodanig is, dat iedereen 'n hem passende woning kan betrek ken, deze regeling moet volgens de motie worden veranderd. De tweede motie houdt in versto ring te voorkomen van de sociale op bouw van bepaalde Leidse wijken. Gevraagd wordt m.b.t. de huurquo te uitzonderingen toe te laten voor de ingeschrevenen in de drie laagste inkomenscategorieën. Voorts wordt in een motie gevraagd te bezien of een andere regeling voor het huur- quotesysteem gewenst is. De vierde motie vraagt om de woningbouwcor poraties financieel te steunen bij re novatieplannen, ook als deze afzon derlijke woningen betreffen. Investeringen Aanvaard werd het voorstel cot het aangaan van een geldlening van een half miljoen voor consolidering van vlottende schuld en voor investerin gen van de Stedelijke fabrieken voor gas en licht. PAK-fractieleider In 't Veld (PvdA) maakte zich de tolk van de hele raadzo bleek uit de stem ming met een motie, waarin de raad zich niet kan verenigen met de maatregelen van de minister van Binnenlandse Zaken om investerin gen te doen voor bedrijven, welke bedragen in het "vloerbedrag" be trokken zijn. Mede op aansporing van wethouder van financiën Harmsen, vroeg de raad het college al het mo gelijke in het werk te stellen het be drag te besteden voor eigen investe ringen van de gemeente. Benoemd werden: Tot hoofd van de lagere Drie Octoberschool de heer J. M. Wal- hain: Tot hoofdleidster van de kleu terschool De Zandtaart (Damlaan), mevr. J. M. Walter - van den Boo- gaart; Tot leden van de raad van beheer van de Sportstichting de Rot terdamse arts G. D. Maas en volley balvertegenwoordiger B. H. van Win kel. LEIDEN ALPHEN AAN DEN Rijn Een flink aantal wandelaar* uit Leiden en omgeving heeft het af gelopen weekeindd deel genomen aan de tweedaagse wandeltochten in het Zwitserse Bern. Zaterdagmorgen arriveerde men reeds om zes uur in Bern waar na een verfrissend bad zo snel mogelijk werd gestart voor de eerste tocht. Er werd gelopen, over de afstanden 40, 30 en 20 km. De tochten waren uitgezet ln het fraaie berglandschap rondom Bern, Van de wandelaars, die aan deze tochten hebben deelgenomen behoef de geen enkele op te geven. Ook de tweede dag (zondag) werd bijzonder vroeg gestart, en na de prijzen ln ontvangst te hebben genomen ver trok men weer om zes uur naar Ne derland, waar men maandagmorgen, om zes uur in Alphen arriveerde. Al le deelnemers (sters) bleken vol lof over de organisatie en niet te ver geten het weer. De zon heeft belde dagen rijkelijk geschenen zodat alle bruingebrand gisteren weer in eigen omgeving terugkeerden. De leiding van deze Nederlandse I deelname was dit keer in handen van I de heer J. P. Woordes in Alphen aan j den Rijn secretaris van de Wandel kring Leiden en Omstreken van de Kon. Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Bonaanslag in Tel Aviv Bij twee bomaanslagen in Tel Aviv zou den vrijdag en zaterdag 67 mensen gedood en gewond zijn. Dit is giste ren in Beiroet meegedeeld in een communiqué van de strijdkrachten van de Palestijnse revolutie. Een van de aanslagen was gericht tegen het Hilton-hotel, dat gedeeltelijk werd verwoest. Hier werden 30 personen gedood en gewond. Rellen in Brooklyn Gisteravond is in het negerghetto Bedford-Stuy- vesant in de Newyorkse wjjk Brook lyn een nieuwe golf van geweld op gelaaid. Bij de rellen werd een man gedood, verscheidene winkels geplun derd en auto's in brand gestoken. EIDEN "Dierproeven zijn idzakelijk, en niet iedereen, die bezighoudt met dierproeven it dierenbeul". Dat stelde de Leld- hoogleraar prof. dr. E. L. Noacb termiddag bij de uitreiking vai van Poelgeest-prijs namen, stichting "Bouwstenen voor Die bescherming". Deze prijs word de vijf Jaar toegekend aa erzoekers, die door toepassing nieuwe vindingen erin slage der de kwaliteit van het weten ippelijk werk aan te tasten h( tol proefdieren te beperken. Metv e is de prijs bedoeld voor hei het aantal benodigde kattei 'den en apen (dieren met een hr bewustzijnsvermogen dan andi weten te beperken. tof. Noach noemde de bijeen ist, die gehouden werd in hf wek Hurgronjehuis aan het Ra torg 61, er één die zijn weerg kent in de wereld. Volgens her de bijeenkomst het bewijs da fenbeschermers en mensen, di Troeven nemen, niet vijandig te over elkaar hoeven te staan. D dse hoogleraar stelde dat de sa "werking tussen deze twee groe goed is en dat de houding vai 'enbeschermers bij het opstellei een voorontwerp van wet ove, gebruik van proefdieren loyaa "oemen is. "Door af te zien var Troeven zouden we de klok ruin eeuw terugzetten", aldus de Leid Wogleraar. prijs, die werd uitgereikt dooi van de Leiderdorpse steen- .abrikant Hugo van Poelgeest, me-zondheid in Bilthoven (samen 5.000 vrouw drs. V. R. Van Poelgeest-Spat- gulden), het Instituut voor Tropi- kowa, viel te beurt aan drie groe- I sche Ziekten van de faculteit der die pen onderzoekers: ir. A. L. van We- rengeneeskunde van de rijksuniversi- zel en drs. B. C. Kruyt van het j teit van Utrecht (2500 gulden) en dr.' Rijks Instituut voor de Volksge-A. Schuurs en C. J. van Wijn- Mevrouw drs. V. R. van i- geest-Spatkowa feliciteerl één van de prijswinnaars. gaarden van NV Organon in Oss (sa men 2500 gulden). LEIDEN Tegen een niet ver schenen 20-jarige loswerkman uit Leiden eiste de officier van Justitie, mr. A. S. M. Horstink gisteren twee weken onvoorwaardelijke hechtenis- straf een geldboete van f 100 subs 10 dagen en nog twee weken voor waardelijke hechtenis met een proef tijd van 2 Jaar. De loswerkman was een van de opvallend vele verdachten, die te recht moesten staan, omdat zij rond hadden gereden in een „gammele auto" en bovendien niet in het bezit waren van een rijbewijs en een WA. verzekering. „Ook deze verdachte vormde een groot gevaar op de weg. Als hij brokken had gemaakt, zou de bena deelde partij wegens het ontbreken van een WA-dekking hoogstwaar schijnlijk zelf ook de schadereke ning hebben moeten opdraaien", al dus enkele zinnen uit het requisi toir. Op grond hiervan achtte de of ficier een gevoelige correctie op z'n plaats en kwam hij tot vermelde eis. De kantonrechter, mr. W. de Ko ning, vond verdachtes gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel eveneens zeer laakbaar. Hij vonniste hem bij verstek met een week onvoorwaarde lijke hechtenisstraf, drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en de gevraagde geld boete. Geen geld voor les Onder degenen, die hierna voor soortgelijke feiten gevoelig werden gevonnist bevond zich ook een 21- jarige wever uit Hazerswoude. Toen hij destijds in Oegstgeest met zijn auto door de Rijkspolitie werd aan gehouden bleek hij niet in 't be zit van een rij- en kentekenbewijs en een verzekering te zijn. „Waarom probeert u niet het rij bewijs te halen", wilde de rechter wel eens weten", ik ben al een keer gezakt en heb geen geld voor verdere lessen", aldus verdachtes bescheid. Toen de rechter hem erop wees, dat hij piet met een auto de weg op mocht gaan, antwoordde de wever: „Ik woon nogal ver van m'n werk en kan niet buiten een auto". Mede, omdat de verdachte al eens eerder werd gevonnist wegens clan destien autorijden, kwam de officier tot de conclusie, dat deze verdachte kennelijk „onverbeterlijk" was en ditmaal een gevoelige correctie ver diende. Zijn eis luidde dan ook twee weken onvoorwaardelijke hechtenis en 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 Jaar alsmede een to tale geldboete van f 150 subs 15 da gen. „Wel wat veel", vond verdachte De rechter vond dat niet .Wel ver anderde hij de twee weken onvoor waardelijk, doch vonniste voor 't overige geheel conform. „Let wel als u binnen 2 Jaar weer met een auto op de weg betrapt wordt, gaat u nog eens voor drie we ken de cel in", waarschuwde hij verdachte tot slot. Vehikel Een 50-jarige beroepschauffeur uit Roelofarendsveen verzekerde het rechtscollege, dat hij even een „spoedboodschap" moest doen en daarom maar even de auto had ge nomen. Hij had zich al geruime tijd geleden voor genomen om niet meer met z'n auto te gaan rijden. Vandaar, dat hij geen verzekering had en de vele gebreken aan de auto niet had laten herstellen. Dat hij bij zijn aanhouding ook geen kentekenbewijs kon tonen kwam doordat dit bewijs destijds van hem gestolen werd. „Dan had u daar destijds aan gifte bij de politie van moeten doen", wees de officier hem hierover terecht. Ook voor de chauffeur was het rechtscollege allesbehalve cle ment. Conform de eis werd hij ge vonnist met een onvoorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, drie geld boeten van respectievelijk f 100, f 50 en f 50 subs 20 dagen en zal zijn inbeslaggenomen „auto" van Rijks wege worden vernietigd. Verdachtes verzoek om clementie t.a.v. zijn rijbewijs („dat heb ik nodig voor m'n werk) wees de rech ter van de hand. „Dan had u maar niet onverzekerd en met zo'n vehi kel de weg op moeten gaan". Opzij springen Een 23-Jarige kantoorbediende uit Leiden, die terecht stond omdat hij met zijn auto op de Churchilllaan twee voor een voetgangersoversteek plaats stilstaande auto's links was gaan inhalen met als gevolg, dat enkele overstekende „verkeersbriga- diertjes" opzij moesten springen om niet te worden aangereden, werd conform de eis veroordeeld tot een geldboete van f 80 subs 8 dagen en een voorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. „Voetgangers moeten veilig over kunnen steken", zo motiveerden of ficier en rechter hun eensluidende correctie. Illegale Chinezen Twee Chinese kelners (waarvan er slechts één in gezelschap van een tolk ter zitting verscheen) werden veroordeeld tot een geldboete van f 50 subs 5 dagen, omdat zij hun (reeds twee-jarig) verblijf in Leiden niet aan de politie hadden gemeld. Om dat zij inmiddels 'n verblijfsvergun ning hadden aangevraagd (en dit wel zullen krijgen) viel het vonnis mild uit. Hun beide werkgevers (restau ranthouders) kregen een boete van f 300 waarvan f 150 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. LEIDEN Aan de Chr. Scholen gemeenschap Leiden Zuidwest zijn geslaagd voor het eindexamen hbs B Preek Arnoldus Leiden, Albert Jan Barendse Leiderdorp, Koos Barn- hoorn Katwijk/R, Hans Bevelander Voorschoten, Hans Bijsterbosch Koudekerk/R, Leo Preeke, Marja de Jager Voorschoten, Job van Keulen Rob Lever Leiden, Ad Oskam Voor schoten, Léon van Tol Valkenburg zh Lies Uittenbogaard Leiden, Jan Ves- seur Voorschoten, Hans Vink Leiden Wim v Vliet Voorschoten, Rob v. d. Woerd Leiden, Fook Wybenga Voor schoten met twee kandidaten wordt het examen voortgezet. Aan het St. Adelbert College ln Wassenaar slaagden voor het eind examen HBS B; H. B. M. Akerboom, J. A. Beyersbergen, S. E. de Bie, R. F. J. Brouwer, J. W. A. M van Haaster, P. J. M. Hartog, I. M. Heijs (v) .C M. Hooymans (v). H P. G. M van den Ingh C H J v.an Leeuwen A B J Scholtes N P M Wesselingh ADVERTENTIF ALLERLAATSTE gelegenheid tot onderzoek: woensdag 19 mei 9-12 en 14-16% uur; in het WAAGGEBOUW, Aalmarkt HAAST U DUS

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3